جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2213- تاریخ : 1390/02/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(يکشنبه)


آيا مي دانيم!


کوتاه از ورزش جوانان


اميد در موقعيتهاي دشوار زندگي

رقابتهاي بسکتبال دانش آموزان جهان،
مصاف ايران با ترکيه براي مدال برنز


آيينه شهر
عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)

گوناگون!


آذربايجان غربي قهرمان رقابت هاي هاکي منطقه چهار مدارس کشور شد


 آيا مي دانيم! 

  
ساخت کاغذي به استحکام فولاد

 محققان استراليايي به سرپرستي يک دانشمند جوان ايراني ، ماده کامپوزيتي را بر مبناي گرافيت بسيار نازک ساخته اند که 10 برابر محکم تر از فولاد است.  بر اساس پيش بيني دانشمندان ساخت اين کاغذ، صنايع خودروسازي، هوانوردي، برق و اپتيک را متحول مي کند. کاغذ گرافني (GP ) که توسط گروه تحقيقاتي دانشگاه فناوري سيدني ساخته شده است قابليت فرآوري، تغيير شکل و تغيير ساختار از حالت ماده خالص اصلي خود را دارد. کاغذ گرافني در مقايسه با فولاد 6 برابر سبک تر، پنج تا 6 برابر کم چگالتر، دو برابر سخت تر ، 10 برابر استحکام کششي بيشتر و 13 برابر ثبات خم شدگي بيشتري دارد. نتايج اين تحقيقات در نشريه فيزيک کاربردي منتشر شده است. اين پژوهشگران موفق شده اند با استفاده از مواد شيميايي، گرافيت خام را خالص سازي کنند و شکل و ساختار آن را تغيير دهند. آنها گرافيت را به تنظيمات نانوساختاري که به شکل ورقه هايي به نازکي کاغذ است، فرآوري کردند. "عليرضا رنجبر توره" مجري ايراني اين طرح گفت: اين کاغذهاي گرافني نه فقط سبک تر، مستحکم تر، سخت تر و قابل انعطاف تر از فولاد هستند بلکه تجديد پذير، محصول قابل توليد و پايدار، دوستدار محيط زيست و کم هزينه هستند . وي گفت: از اين نتايج مي توان در ساخت خودرو و هواپيماهاي سبک تر و مستحکم تري بهره مند شد که سوخت کمتري مصرف مي کنند، آلودگي کمتري توليد مي کنند، استفاده از آنها ارزان تراست و از نظر اکولوژيکي پايدار ترند. اين متخصص افزود : شرکت هاي هواپيمايي مانند بوئينگ اکنون در حال جايگزيني فلز با مواد بر پايه کربن و رشته هاي کربني هستند و کاغذ گرافني با ويژگي هاي مکانيکي غيرقابل مقايسه خود، مي تواند ماده بعدي براي بررسي هاي آنها باشد.


 کوتاه از ورزش جوانان 


مسابقات کاپ فينا به پايان رسيد
تيم ملي جوانان واترپلوي ايراننايب قهرمان شد

تيم ملي جوانان واترپلو ايران با قبول شکست مقابل عربستان به عنوان نايب قهرماني مسابقات کاپ فينا دست يافت. به گزارش ايسنا و به نقل از سايت سازمان تربيت بدني،  تيم ملي واترپلو ايران جمعه شب به مصاف تيم عربستان ميزبان اين مسابقات رفت و با قبول شکست در ضربات پنالتي به عنوان نايب قهرماني بسنده کرد. دو تيم در اين ديدار در وقت عادي به تساوي 4 بر 4 رضايت دادند تا در ضربات پنالتي اين تيم ميزبان باشد که موفق به حرف خود شود. اين نتيجه در حالي براي واترپلو ايران به دست آمد که ميانگين سني ملي پوشان ايران زير 19 سال بوده و اغلب اين بازيکنان براي اولين بار حضور در رده بزرگسالان را تجربه مي کردند.
 
4نفر اضافه دعوت شدند
اردوي تيم ملي بوکس نوجوانان از 20 خرداد آغاز مي شود

 نخستين اردوي تيم ملي بوکس از 20 خردادماه آغاز به کار مي کند.به گزارش  فارس، بعد از برگزاري مسابقات انتخابي تيم ملي به ميزباني قم 26 نفر از برترين ها برگزيده شدند که 4 نفر ديگر از سوي کميته فني به اين جمع اضافه شدند. ميلاد کوناني در وزن 46 کيلوگرم، محمد کاسپور در وزن 48 کيلوگرم، قاسم ميرزازاده در وزن 50 کيلوگرم و اشکان لاريجاني در وزن 75 کيلوگرم اين نفرات بودند. با توجه به در پيش بودن امتحانات مدارس فدراسيون تصميم گرفته است که اردوهاي تيم ملي را از 20 خردادماه به ميزباني تهران تشکيل دهد. ملي پوشان دعوت شده به اردوي تيم ملي:
46 کيلوگرم: ميلاد کوياني از لرستان، ميلاد عمودي از خوزستان و سجاد نجفي از کرمانشاه
48کيلوگرم: سجاد صيادي از چهارمحال و بختياري، علي کهريزي از کرمانشاه و محمد کاسپور از گيلان
50 کيلوگرم: سعيد اسدپور از گيلان، موسي خيري توابع تهران و قاسم ميرزازاده از مازندران
52 کيلوگرم: حسين رضايي لرستان و امير کنعاني کرمانشاه
54 کيلوگرم: عادل کنعاني کرمانشاه و کاوه عباس نژاد آذربايجان شرقي
57 کيلوگرم: علي کرمي کرمانشاه و حسين عزيزي لرستان
60 کيلوگرم: سيامک يقيني توابع تهران و مهرداد اسفندياري البرز
63 کيلوگرم: علي پيري گله داري از لرستان و آوين بادپر آذربايجان غربي
66 کيلوگرم: علي حسيني از کرمان و محمد رضا رشيديان تهران
70 کيلگرم: عرفان يزداني از البرز و محسن حسني آذربايجان غربي
75 کيلوگرم: سالار طهماسبي از مازندران، فرزاد محمد از گيلان و اشکان لاريجاني از گلستان
80 کيلوگرم: سياوش اميدي از خوزستان و عليرضا ميرمعيني از کرمانشاه،
+80 کيلوگرم: هومان قويدل از خوزستان و هاشم کلهري از قم


 اميد در موقعيتهاي دشوار زندگي 

وقتي زندگي بر وفق مرادتان است اميد داشتن کار سختي نيست. اما وقتي اين روزگار مشکلاتي را بر سر راهتان قرار مي دهد هم مي توانيد اميدوار باشيد. خوشبختانه، اميدي که خداوند به ما ارزاني مي کند بيش از يک احساس ساده است: اميد واقعيت وجود خداوند در کنار شماست. اين اميد را مي توانيد در هر موقعيتي احساس کنيد.حتي وقتي سلامتيتان به خطر مي افتد، کارتان را از دست مي دهيد، همسرتان ترکتان مي کند يا هر مشکل ديگري برايتان اتفاق مي افتد. مي خواهيم به شما نشان دهيم چطور مي توانيد هميشه اميدوار باشيد.
بيهوده زندگي نکنيد، مشتاق باشيد.
اجازه ندهيد موقعيت هاي سخت و پيچيده کاري کند که نتوانيد از هر لحظه زندگيتان لذت ببريد. بدانيد که حتي زمان هايي که زندگي سخت مي شود، خيلي بيشتر از فقط تحمل کردن آن موقعيت از دستتان برمي آيد. وقتي به ياد مي آوريد که زندگي نعمتي از جانب خداست، مي توانيد حتي در سخت ترين شرايط تا آخرين حد از زندگيتان لذت ببريد. از خدا بخواهيد که کمکتان کند حضورش را حس کنيد و وقتي او را نزديک خود حس کرديد از اين احساس زيبا لذت ببريد. دعا کنيد خداوند ذهنتان را آزاد کند تا افکار و احساسات مثبت پيدا کنيد و بتوانيد از زندگي حتي در شرايط سخت لذت ببريد.
اعتماد کنيد.
وقتي اتفاقي در زندگيتان مي افتد، با شکايت کردن نزد خداوند يا اعتراض به او واکنش ندهيد. درعوض، به خدا اعتماد کنيد و بدانيد که او حتي در اتفاقات بد نيز خير و صلاح شما را مي خواهد. به ياد داشته باشيد که خداوند کامل است، بنابراين از هر اشتباهي مبراست و هر تصميمي که مي گيرد در جهت نيک است. اگر اجازه داده است اتفاق بدي براي شما بيفتد، بدانيد که حتما دليلي پشت آن است.
از مشکلاتتان درس بگيريد.
خداوند به شما اجازه مي دهد موقعيت هاي سخت را تجربه کنيد تا بتوانيد ياد بگيريد عميق تر به او عشق بورزيد و اعتماد کنيد، بالغ تر شويد و شخصيتتان محکم ترشود. به خاطر داشته باشيد که خداوند بيشتر مشتاق روحانيت شماست تا خوشبختي موقتيتان زيراکه روحانيت به شما کمک مي کند ياد بگيريد چه چيز به نفع شماست. از خدا بخواهيد کمکتان کند همه چيز را از ديدگاه او بتوانيد ببينيد. اجازه بدهيد مشکلاتتان به شما هر چه که خدا مي خواهد را ياد بدهد. وقتي مشکلات برايتان اتفاق مي افتد سعي کنيد به آنچه که بيشتر اهميت دارد ارزش هاي معنوي فکر کنيد تا بتوانيد در اين فرايند قوي تر شويد.
درمقابل وسوسه گناه مقاومت کنيد.
براي فرار کردن از درد و رنج موقعيت هاي سخت به کارهاي گناه  آلود روي نياوريد. اينکار فقط درد و رنجتان را بيشتر مي کند. درعوض، دعا کنيد خداوند به شما قدرتي دهد تا دربرابر اين وسوسه  ها مقاومت کنيد.
وقتي ديگران نظاره  تان مي کنند، آنها را به ايمان دعوت کنيد.
وقتي درگير موقعيت هاي سخت مي شويد، ديگران نگاهتان مي کنند تا ببينند چطور با اين موقعيت ها برخورد مي کنيد. اگر با حفظ ايمان به اين موقعيت ها واکنش دهيد، آنها هم به سمت خداوند کشيده مي شوند چراکه به آنها نشان مي دهيد ايمان واقعي در عمل چه شکلي دارد. پس به جاي شکايت درمورد مشکلاتتان  يا به خطر انداختن ارزش هايتان، از خداوند بخواهيد نور رحمتش را بر زندگيتان بيندازد و شخصيتتان را طوري نشان دهد که ديگران بفهمند رابطه با خداوند چه شکل و صورتي مي تواند داشته باشد.
چيزي را بخواهيد که خداوند برايتان مي خواهد.
اشتباه نکنيد، تصور نکنيد اگر هر چه که از خدا مي خواهيد را به شما نمي دهد پس خداوند نگران و مراقب شما نيست. بدانيد که خداوند آنقدر دوستتان دارد که هر چه لازم داشته باشيد را به شما مي دهد، حتي اگر آن چيزي نباشد که خودتان مي خواهيد. به خاطر داشته باشيد که به خاطر ديدگاه محدودي که درمقايسه با ديدگاه نامحدود خداوند، نسبت به زندگي داريد، گاهي چيزهايي طلب مي کنيد که به ظاهر خوب مي رسد اما ممکن است به ضررتان باشد. به اين واقعيت اعتماد کنيد که خداوند مي داند به چه نياز داريد تا زندگي فوق العاده داشته باشيد. از خدا بخواهيد اميالتان را درجهت ميل و خواسته خود قرار دهد.
بر ترستان غلبه کنيد.
مهم نيست که در چه موقعيتي گير کرده باشيد، نبايد بترسيد چراکه خداوند هميشه با شما خواهد بود و هميشه خير و صلاح شما را مد نظر خواهد داشت. هر زمان که ترس وارد زندگيتان شد، به خدا روي بياوريد و از او کمک بخواهيد تا موقعيتتان را بهبود بخشد.
بهشت را در خاطر داشته باشيد.
همه آنچه که پس از اين دنيا در بهشت منتظر شماست را به ياد داشته باشيد. بگذاريد انتظار لذت هايي که در بهشت از آن شما خواهد بود، براي غلبه بر مشکلات زندگي به شما انگيزه و ايمان دهد. وقتي به بهشت فکر مي کنيد، ذهنتان را به آنچه که واقعا اهميت دارد متمرکز کنيد و اجازه ندهيد چيزي باعث شود نتوانيد بيشترين بهره را از زندگي ببريد.
نااميد نشويد.
هر زمان که احساس کرديد اميدتان را از دست مي دهيد، از خدا بخواهيد اميدي تازه به شما بدهد تا بتوانيد با ايمان کامل به مسيرتان ادامه دهيد و با موقعيت هاي سخت زندگي برخورد کنيد. مطمئن باشيد که خداوند پاداش صبر و تحمل شما را خواهد داد. هر زمان که نياز به اميد بيشتر داشتيد، روي او حساب کنيد.
 منبع:تبيان


 رقابتهاي بسکتبال دانش آموزان جهان،
 مصاف ايران با ترکيه براي مدال برنز  

تيم بسکتبال دانش آموزي ايران پس از شکست برابر چين - ميزبان رقابتها- براي کسب جايگاه سوم به مصاف ترکيه رفت.
به گزارش ايسنا، تيم بسکتبال دانش آموزي ايران که در رقابتهاي بسکتبال دانش آموزي جهان در کشور چين به سر مي برد، پس از پيروزي برابر ايتاليا به جمع چهار تيم نخست پيوست.
ايران در مرحله نيمه نهايي به مصاف تيم چين رفت که در اين ديدار با نتيجه 45 بر 42 تن به شکست داد.
دانش آموزان ايراني براي کسب جايگاه سوم به مصاف ترکيه رفته اند.


 آيينه شهر  
  عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)


 گوناگون! 

با صفحه کليد زندگي کار کنيد !

«داشتن ها» هميشه به انسان کمک نمي کنند; گاه اين نداشتن هاست که موجب خلق آثار مي شوند و ...
  «آ: » «آرامش» وقتي به سراغت مي آيد که «تلاش» کرده باشي.
«ا: » «اعتمادبه نفس» يک «سرمايه» است نه يک «کلمه»!
«ب: » براي «بهتر» شدن زندگي ات، «بهتر» فکر کن!
«پ: » چرک نويس هاي زندگي ات گاهي به «پاک نويس» احتياج دارند!
«ت: » «تفاهم» درک کردن نيازهاي طرف مقابل است نه دانستن نيازهاي خود!
«ث: » «ثابت قدم بودن»، يکي از راه هاي «موفقيت» است.
«ج: » «جرات» با داشتن «ترس» به وجود مي آيد.
«چ: » «چگونگي برخورد با مشکلات و ناکامي ها» مهم است، نه خود مشکلات و ناکامي ها!
«ح: » «حاصل» هر زحمتي رحمت است; مطمئن باش!
«خ: » «خداوند» دنيا را به تو نشان مي دهد; تو خودت را به خداوند نشان بده!
«د: » «داشتن ها» هميشه به انسان کمک نمي کنند; گاه اين نداشتن هاست که موجب خلق آثار مي شوند.
«ذ: » «ذره ذره ي» زندگي ات را شکرگزار باش!
«ر: » «رهاشدن» از درد، ابتداي پذيرفتن درد است.
«ز: » «زشت يا زيبا;» اين بستگي به نگاه تو دارد.
«ژ: » «ژوليدگي و آشفتگي ظاهري» مي تواند دليلي بر ژوليدگي و آشفتگي دروني نيز باشد; از پايه شروع کن تا به اصل برسي.
«س: » «سلامتي»، ثروتي ست که ثروت هاي ديگر را جذب مي کند.
«ش: » «شکرگزاري» يعني رسيدن به «شادکامي.»
«ص: » «صادقانه» زندگي کن; صادقانه جواب بگير.
«ض: » جلوي ضرر را از هر جا بگيريم، منفعت است.
«ط: » «طاقت داشتن» در برابر سختي ها يعني روزه داشتن تا هنگام افطار (سختي ها مي روند و جسم و روح پيروز مي شوند.)
«ظ: » «ظاهر» و باطن اگر به هم نزديک شوند، آينه مي شوي!
«ع: » «عشق» به زندگي ست نه عادت به زندگي.
«غ: » «غصه خوردن» هم چون سبزي نشسته است; غصه ها را بشور!
«ف: » «فاتح» فرداي خود شدن، «امروز» را مي طلبد.
«ق: » «قدرت» در ديدن معايب نيست; در گفتن محاسن است.
«ک: » «کمک کردن» به ديگران درحقيقت، يک نوع کنترل دردهاي خودمان نيز هست.
«گ: » «گاهي» شعري زمزمه کن، عکس بگير، مهمان دعوت کن، يادداشتي بنويس، گاهي از گله و غصه دوري کن; ضرر نمي کني!
«ل: » «لحظه هاي» قشنگ زندگي ات را تکرار کن!
«م: » «محبت» هم چون مادر، منتظر دعوت نمي ماند.
«ن: » «نااميدي» از ندانستن است!
«و: » «وفاي به عهد» اولين نشانه براي اعتماد دو قلب است.
«ه: » «هديه ي» خداوند به انسان ،«عقل» اوست.
«ي: » «ياور» هميشه همراه، موبايل نيست; خداوند است!
 سيمرغ


 آذربايجان غربي قهرمان رقابت هاي هاکي منطقه چهار مدارس کشور شد  

 رقابت هاي هاکي منطقه چهار مدارس ابتدايي کشور در تبريز با قهرماني آذربايجان غربي به پايان رسيد. 
به گزارش ايرنا، در اين رقابت ها که به مدت دو روز و با حضور پنج تيم در تبريز برگزار شد، با قهرماني تيم آذربايجان غربي در رشته هاي هاکي سالني و ميني هاکي به اتمام رسيد.
تيم هاي اردبيل و آذربايجان شرقي عناوين دوم و سومي رشته ميني هاکي و تيم هاي زنجان و آذربايجان شرقي نيز مقام دوم و سومي هاکي سالني را پس از تيم آذربايجان غربي به خود اختصاص دادند.
آذربايجان غربي با کسب قهرماني در اين رقابت ها، به عنوان نماينده منطقه چهار به دور نهايي صعود کرد.
در رقابت هاي هاکي منطقه چهار مدارس کشور در تبريز، تيم هاي آذربايجان غربي، اردبيل، زنجان، گيلان و آذربايجان شرقي حضور داشتند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون