جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2208- تاریخ : 1390/02/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)


همراه با خبر


حضور برگزيدگان جوايز مختلف ادبي در سراي کودک ونوجوان


دايره المعارف فضايي براي نوجوانان به نمايشگاه کتاب مي آيد

محمدکاظم عليپور:
حتي شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي کنند


انتشار 113 عنوان کتاب کودک و نوجوان در چهار روز


سخنان بزرگان


نغمه


 همراه با خبر 


موسي بيدج خبر داد:
دومين همايش شاعران ايران و جهان مهرماه برپا مي شود
دومين همايش بين المللي شاعران ايران و جهان نيمه ي دوم سال جاري برگزار مي شود.
موسي بيدج - دبير دومين همايش بين المللي شاعران ايران و جهان - در گفت وگو با ايسنا، از برپايي دومين دوره ي اين همايش در مهرماه سال جاري خبر داد و گفت که جزييات برنامه ي همايش بعدا اعلام خواهد شد.
او همچنين گفت، به زودي اعضاي هيات علمي همايش را معرفي خواهند کرد.
پيش تر هم يحيي طالبيان - قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور شعر و ادب - بر برپايي همايش شاعران و ايران جهان تاکيد کرده بود.
نخستين دوره ي همايش شاعران ايران و جهان فروردين و ارديبهشت ماه سال گذشته در شهرهاي تهران، اصفهان و شيراز برگزار شد.
 
اسفند، فعال ترين ماه کتاب خانه ي ملي کودک و نوجوان
کتاب خانه ي  آنلاين کودکان و نوجوانان با بيش از 1800 عضو، اسفندماه 89 فعال ترين ماه سال را با اعضاي خود داشت.
ايبنا نوجوان: اعضاي کتاب خانه ي ملي کودک و نوجوان در ماه پاياني سال 89، 345 نظر درباره ي اين مجموعه و کتاب هاي آن نوشته اند که نسبت به ماه هاي گذشته (بهمن ماه 243 و دي ماه 125 نظر) افزايش چشم گيري را نشان مي دهد. به اين ترتيب، آخرين ماه سال 1389 فعال ترين ماه سال براي اعضاي کتاب خانه بود.
بيش ترين نظرها در ماه اسفند متعلق به «زهرا ايزد» با 120 نظر، «هليا رضايي فرد» با 105 نظر و «سما معاني» با 58 نظر بوده است. بيش ترين نظرها(46نظر) درباره ي کتاب «دنياي شگفت انگيز کاغذ» ثبت شده است.
در اين ماه 56 عضو جديد به کتاب خانه ي ملي کودکان و نوجوانان  پيوستند که  29 پسر و 36 دختر اين تعداد را تشکيل دادند. در ماه اسفند 46 کتاب جديد نيز به پايگاه کتاب خانه ي آنلاين افزوده شده است. بيش تر کتاب هاي جديد کتاب خانه ي ملي کودکان و نوجوانان قصه، شعر و کتاب هاي مذهبي هستند.
«آهنگ لالايي» اثر مصطفي رحماندوست با 89 بازديد، «هزار تا اسب پاکوتاه» اثر سوسن طاقديس با 76 بازديد و «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» (قصه هاي مثنوي مولوي) مهدي آذريزدي با 48 بازديد در صدر جدول بازديدهاي ماه اسفند قرار داشتند. در اين ميان قصه هاي مثنوي مولوي با 11 نظر يکي از کتاب هايي بود که در اين ماه بسيار مورد استقبال قرار گرفت.
 
در سراي سپيد
فنون سرودن شعر سپيد به شاعران جوان آموزش داده مي شود
فنون شعر نويسي در حوزه شعرسپيد با حضور علي جلالي در قالب نشست هاي "سراي سپيد" در فرهنگسراي انقلاب به شاعران جوان آموزش داده مي شود.
به گزارش مهر، سومين دوره از سلسله نشست هاي نقد ادبي شعر سپيد با عنوان "سراي سپيد" از روز شنبه 3 ارديبهشت با حضور شاعران جوان در فرهنگسراي انقلاب اسلامي کار خود را آغاز کرد.
در اين برنامه که با حضور علي جلالي(ع.ج بينام) از اساتيد شعر سپيد و شاعران جوان برگزار مي شود، فنون شعر نويسي در حوزه شعرسپيد آموخته و اشعار شعراي جوان اين عرصه مورد نقد و بررسي قرار مي گيرد.
رونمايي و نقد کتاب هاي شعر سپيد و معرفي آثار برگزيده اين عرصه از ديگر برنامه هاي سراي سپيد است. پيش از اين کتاب هاي "دو استکان عرق چهل گياه" اثر عليرضا راهب و "دختر مينياتوري بودم" اثر شيما احمدي شاهسواران در قالب اين جلسات رونمايي و نقد شده است.
نشست هاي سراي سپيد روزهاي شنبه  از ساعت 17 تا 19 در فرهنگسراي انقلاب اسلامي به نشاني، بزرگراه شهيد نواب صفوي، تقاطع خيابان کميل شرقي، فرهنگسراي انقلاب برگزار مي شود.


 حضور برگزيدگان جوايز مختلف ادبي در سراي کودک ونوجوان  

مسئول سراي کودک ونوجوان بيست وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از برگزاري سه نشست تخصصي در طول 10 روز برگزاري نمايشگاه خبر داد.
 جواد محقق مسئول سراي کودک ونوجوان در گفت وگو با برنا، با بيان اين مطلب گفت: در طول برگزاري نمايشگاه کتاب روزانه سه نشست را در سراي اهل قلم کودک ونوجوان خواهيم داشت که شامل نقدوبررسي آثار برگزيده جوايز مختلف، نشست موضوعي پيرامون ادبيات کودک و يک ميزگرد تخصصي هستند.
وي افزود: نشست هاي نقدوبررسي کتاب هاي برگزيده صبح در سرا برگزار خواهد شد و طي آن با حضور نويسنده و منتقداني آثار کودک و نوجواني که در جوايز مختلف چون جايزه کتاب سال دفاع مقدس، کتاب سال، بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس، کتاب فصل، گام اول و ... برگزيده شده اند، بررسي مي شوند.
به گفته محقق نشست سخنراني موضوعي در سراي کودک ونوجوان عصر و با حضور کارشناسان اين حوزه برگزار خواهد شد.
اين نويسنده ادامه داد: همچنين نشست سوم يعني ميزگرد تخصصي نيز عصر با حضور کارشناسان و منتقدان و پيرامون موضوعاتي چون ترجمه کتاب کودک، ادبيات عرفاني براي کودکان، شعر سپيد براي کودکان و نوجوانان و ... برگزار خواهد شد.
مسئول سراي کودک و نوجوان بيست وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران در ادامه بر حفظ تعادل ميان جلسات مربوط به ادبيات کودک و نوجوان تاکيد کرد و گفت: حتما نشست ها به هر دو حوزه کودک و نوجوان و همچنين شعر و داستان اختصاص خواهند داشت و البته برخي از نشست ها مربوط به هر دو حوزه کودک ونوجوان و مشترک است.وي درباره حضور کودکان و نوجوانان در سرا نيز اظهار کرد: برخي از نهادها و مراکز فعال پيشنهاداتي براي حضور و مشارکت کودکان و نوجوانان در سرا ارائه کرده اند و حتما برنامه هايي را حضور مخاطبان اصلي خود خواهيم داشت اما هنوز موضوعات و زمان اين برنامه ها قطعي نشده است.
محقق در پايان تاکيد کرد که در حال حاضر اغلب نشست ها و ميزگردها قطعي شده و تنها رايزني براي تعيين روز و زمان برگزاري در حال انجام است.
بنابر گزارش برنا، مسئوليت سراي کودک و نوجوان را سال گذشته جواد محقق بر عهده داشت و امسال نيز اين مسئوليت به وي سپرده شد. پيش از محقق، سيدعلي کاشفي خوانساري و مهدي کاموس نيز سراي اهل قلم را اداره کرده اند.
مکان برپايي سراي کودک ونوجوان نيز زيرزمين شبستان مصلي خواهد بود.


 دايره المعارف فضايي براي نوجوانان به نمايشگاه کتاب مي آيد 

يک نويسنده گفت: کتاب «دايره المعارف فضا» براي گروه سني نوجوان در قالب دائرهالمعارف در نمايشگاه کتاب تهران ارائه مي شود.
مجيد عميق مترجم در گفت و گو با فارس «توانا»، درباره اثر خود که در نمايشگاه کتاب تهران حضور مي يابد، گفت: مجموعه اي 13جلدي با عنوان «الهام از طبيعت» به تازگي از سوي انتشارات «مدرسه» منتشر شده در نمايشگاه کتاب تهران حضور خواهد داشت.
وي با بيان اينکه هر جلد از اين کتاب ها نامي جداگانه دارد، افزود: مجموعه «الهام از طبيعت» براي گروه سني نوجوانان ترجمه شده است، «از مخروط کاج تا پوشاک هوشمند»، «از چشم اختاپوس تا دوربين عکاسي»، «از بزاق سوسمار تا داروي ديابت» و «از بال حشره تا روبات پرنده» برخي از نام هاي اين مجموعه هستند.
اين مترجم با اشاره به نام ديگر اثر خود ابراز داشت: کتاب «دايرهالمعارف فضا» براي گروه سني نوجوان در 128 صفحه، از سوي انتشارات «پنجره» در قالب دائره المعارف در نمايشگاه کتاب تهران ارائه مي شود، محتواي اين اثر درباره ستارگان، فضا، سيارات و کهکشان ها است، در اين اثر از ويژگي   سيارات منظومه شمسي و جو حاکم بر آنها سخن گفته مي شود.
عميق درباره ديگر اثر راه يافته خود به نمايشگاه کتاب تهران، ابراز داشت: مجموعه 6 جلدي با عنوان «منابع زمين» در بيست وچهارمين نمايشگاه کتاب تهران عرضه مي شود; اين اثر درباره کره زمين، عوارض جغرافيايي شرايط جوي، منابع زمين، کاني ها و ... است و هر يک از اين جلد ها به صورت جداگانه خواهند بود، نام آنها چرخه سنگ، چرخه آب، شرايط جوي کره زمين، پوسته در حال تغيير کره زمين، چرخه هاي کربن، اکسيژن و نيتروژن و منابع کره زمين است.
وي با بيان اينکه نام اين مجموعه تحت عنوان «آشنايي با کره زمين» خواهد بود و براي گروه سني 12 سال، دوره راهنمايي است، ادامه داد: اثر ديگر بنده دايرهالمعارفي با نام «دايره المعارف علوم براي کودکان» در حدود 140 صفحه، براي گروه سني کودکان و نوجوانان در بيست و چهارمين نمايشگاه کتاب تهران به مخاطبان عرضه مي شود.
عميق درباره اثر در دست انتشار خود، عنوان کرد: ترجمه مجموعه اي 6 جلدي با عنوان «دنياي نامرئي» براي دانش آموزان دوره راهنمايي به پايان رسيده و هم اکنون مراحل آمادگي خود براي چاپ را مي گذراند، «اسرار کره زمين»، «اتم ها و مولکول ها»، «درون بدن انسان»، «درون بدن حيوانات»، «درون گياهان» و «کاوش در گذشته» عنوان هر جلد اين مجموعه است، اين اثر تا پاييز سال جاري از سوي انتشارت «مدرسه» منتشر و روانه بازار نشر مي شود.


 محمدکاظم عليپور:
 حتي شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي کنند  

محمدکاظم عليپور گفت: در دهه 80 بخشي از شاعران متاثر از برخي جريانات ادبي، غالبا به فرم گرايش يافتند و به همين دليل، بخشي از مخاطبان، بخصوص مخاطبان عام خود را از دست دادند.
اين شاعر و منتقد ادبي در گفت وگو با ايسنا، افزود: امروز، دغدغه هاي شاعران، دغدغه هاي عميقي نيست. اهل فرهنگ امروزه به دليل روزمرگي هاي کاذب و غم نان مجبورند کم تر مطالعه کنند; در صورتي که شعر حاصل رنج روح آدمي و مستلزم اين است که بخشي از وقت شاعر به مطالعه و تعميق نگاه او به هستي بگذرد; اما متاسفانه در بسياري موارد اين گونه نيست.
او در ادامه با اشاره به اين که سطح مطالعه در بين اهل فرهنگ نيز کم شده است، عنوان کرد: شاعر بزرگ زماني بزرگ مي شود که مطالعه خود را بر فرهنگ سرزمين و ديارش متمرکز کند و حتا فراتر رود و فرهنگ دنيا را بشناسد و با آن آشنايي پيدا کند. آن زمان است که مي تواند شاعر بزرگ و اثرگذاري شود.
شاعر "تصنيف کوچه هاي خسته" با بيان اين که مردم امروز، شعر را سرگرمي تلقي مي کنند، خاطرنشان کرد: در گذشته، افراد در لحظه هاي فکري و عميق به خواندن شعر مي پرداختند تا از آنات و لحظات شان لذت ببرند; اما امروز حتا شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي کنند و از اين رو در پس شعرشان، رنج، غم و خوشحالي، زندگي و فرهنگ مردم را نمي توان ديد.
عليپور با اشاره به بحران مخاطب در شعر اظهار کرد: يکي از دلايل بسيار مهم و اصلي کمبود مخاطب را بايد اينترنت، ماهواره و رسانه هاي غول پيکري که باعث شده اند افراد با آن ها سرگرمي عجيب و غريبي داشته باشند و بيش تر وقت خود را با آن ها سپري کنند و از کتاب هاي شعر و ادبيات فاصله بگيرند، جست وجو کرد. اگرچه غربت شعر و شاعران را نيز نمي توان در اين امر بي تاثير دانست.
از محمدکاظم عليپور 13 کتاب در زمينه هاي شعر، نقد ادبي و پژوهش به چاپ رسيده است.


 انتشار 113 عنوان کتاب کودک و نوجوان در چهار روز 

در فاصله ي زماني 20 تا 24 فروردين ماه، 1234 عنوان کتاب از سوي ناشران سراسر کشور منتشر شده که سهم کودکان و نوجوانان، 113 عنوان بوده است.
بر پايه ي گزارش آماري هفته که از سوي بخش کتاب داري و اطلاع رساني «خانه ي کتاب» منتشر مي شود، در روزهاي 20 تا 24 فروردين ماه امسال، 113 عنوان کتاب براي کودکان و نوجوانان منتشر شده که 90 عنوان آن تاليفي و 23 عنوان ترجمه هستند.
گران ترين کتابي که در اين مدت در بخش کودک و نوجوان منتشر شده، «دايره المعارف پاسخ به چگونه هاي من» اثر «الور کاربوناک » است که توسط مهناز عسگري ترجمه شده است.
اين دانش نامه را انتشارات محراب قلم براي پنجمين بار و با قيمت 8 هزار تومان منتشر کرده است.
«قصه هاي من و بابام» عنوان کتابي است که شاخص بيش ترين نوبت چاپ را به خود اختصاص داده است. اين اثر «اريش ازر» را انتشارات فاطمي براي بيست و هفتمين بار راهي کتاب فروشي ها کرده است.
مجموعه ي ده جلدي «قصه هاي شيرين جهان» هم کتابي است که با 320 صفحه، حجيم ترين کتاب منتشر شده در اين هفته محسوب مي شود.
اين مجموعه شامل قصه هايي از «هانس کريستين اندرسن» نويسنده ي مشهور دانمارکي است که انتشارات قدياني آن را براي نهمين بار منتشر کرده است.
در اين فاصله ي زماني، انتشارات اوستا با 3 عنوان، بيش ترين کتاب هاي چاپ نخست را براي کودکان و نوجوانان منتشر کرده است.


 سخنان بزرگان 


آزادي
آزادي اين نيست که هر کس هرچه دلش خواست بکند. بلکه آزادي حقيقي قدرتي است که شخص را مجبور به انجام وظايف خود مي کند.
مکدونالد

آزادي بزرگترين عطيه و موهبتي است که به انسان عطا شده و در قبال آن تمام نعمات و عطاياي ديگر پوچ و ناقابل است.
اپيکتوس

آن کس که مالک نفس خويش نيست آزاد نيست.
اپيکتوس

انسان در همان لحظه که تصميم مي گيرد آزاد باشد آزاد است.
ولتر

تمام مردم آزادي را دوست مي دارند ولي مهارت عجيبي در معدوم کردن آن به کار مي برند.
ولتر

هيچ آزمندي نيست که آزاد باشد.
عباد شهريار

بايد آزادي  را موقتا از دست داد تا بتوان براي هميشه آن را حفظ نمود.
مونتسکيو

برگرفته از کتاب رهنمون گردآوري غلا محسين ذوالفقاري


 نغمه 


اي عشق همه بهانه از توست
هوشنگ ابتهاج

اي عشق همه بهانه از توست
 من خامشم اين ترانه از توست
آن بانگ بلند صبحگاهي
 وين زمزمه  شبانه از توست
 من انده خويش را ندانم
 اين گريه  بي بهانه از توست
 اي آتش جان پاکبازان!
 در خرمن من، زبانه از توست
افسون شده  تو را زبان نيست
 ور هست همه فسانه از توست
 کشتي مرا چه بيم دريا ؟
 طوفان ز تو و کرانه از توست
 گر باده دهي و گرنه ، غم نيست 
 مست از تو ، شرابخانه از توست
 مي را چه اثر به پيش چشمت ؟
  کاين مستي شادمانه از توست
 پيش تو چه توسني کند عقل ؟
رام است که تازيانه از توست
 من مي گذرم خموش و گمنام
 آوازه جاودانه از توست
 مرا چو سايه از خاک برگير
 کاينجا سر و آستانه از توست


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون