جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2208- تاریخ : 1390/02/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)


اخبار


پايان 20 درصد از سريال کمدي «سه پنج دو»


فيلم «کوهستان قنديل» در راه آمستردام


 اخبار 


ميزباني کاخ نياوران از آثار جديد موزه اي

تعدادي اثر موزه اي که تاکنون در مخازن مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران نگهداري مي شدند جهت نمايش به کاخ اختصاصي نياوران منتقل شدند.  به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي-تاريخي نياوران آفرين امامي، مسئول کاخ اختصاصي با بيان اينکه اين آثار به دليل کمبود فضاي مخازن مجموعه در شرايط نامناسبي نگهداري مي شدند افزود: به همين جهت تعدادي از اين آثار با توجه به تصاوير موجود در مرکز اسناد و سنخيتي که با آثار و فضاهاي کاخ نياوران دارند انتخاب شده تا در معرض ديد علاقه مندان قرار گيرند.وي توضيح داد: در زمان حاضر فعاليت هاي حفاظتي و مرمتي بر روي اين آثار در حال انجام بوده و عمليات پاکسازي بر روي آن ها صورت گرفته است.مسئول کاخ نياوران گفت: اين آثار شامل تابلوهاي نفيس متعلق به هنرمندان مشهور دنيا، تعدادي گلدان سور و تعدادي هم مجسمه و اشياي دکوري با ارزش است.وي با اشاره به اينکه کاخ اختصاصي نياوران پس از 6 سال فعاليت مرمتي در اسفند ماه سال 88 بازگشايي شد افزود: اين کاخ پس از بازگشايي با استقبال چشمگيري از سوي بازديدکنندگان و علاقه مندان روبرو شد و تنها در نوروز امسال بيش از 45 هزار نفر از آن بازديد کردند.وي با بيان اينکه اين کاخ از سال 1347 تا 1357 به عنوان محل اصلي سکونت پهلوي دوم و خانواده اش محسوب مي شد تشريح کرد: طرح چهار ضلعي اين کاخ و فضاسازي معماري داخلي آن الهام گرفته از معماري ايراني با بهره گيري از فناوري مدرن بوده و تزئينات آن نيز تلفيقي از هنر پيش از اسلام و پس از اسلام است.امامي افزود: همچنين يکي از مشخصه هاي شاخص اين کاخ سقف متحرک آن است که از وسط باز مي شود و اتاق ها و سالن هاي مختلف آن با نقاشي ها و فرش هاي گرانبها و هداياي متعددي از کشورهاي مختلف پوشيده شده اند.شايان ذکر است علاقه مندان جهت بازديد از مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران مي توانند همه روزه از ساعت 8/30 تا 18 به اين مجموعه واقع در ميدان شهيد باهنر (نياوران) مراجعه کنند

آغاز به کار داوران بخش بين الملل  جشنواره فيلم کيش

داوران بخش سينماي بين الملل جشنواره فيلم کيش آغاز به کار کرد.
روابط عمومي جشنواره بين المللي فيلم کيش با اعلام اين خبر افزود: 39 فيلم در بخش مسابقه آثار کوتاه، مستند و سينمايي بين الملل با يکديگر رقابت
مي کنند.برپايه اين خبر داوران فيلم هاي سينمايي از فردا ارزيابي و داوري آثار را شروع مي کنند. موسي الچين اوغلو کارگردان مشهور آذربايجان، بيجايا جنا کارگردان، نويسنده  و تهيه کننده هند، سرکارخانم گل اندام محبت آوا(کارگردان مشهور تاجيکستان، آصف نوراني ( سردبير مجلات سينمايي، نويسنده و استاد دانشگاه) و مسعود کيميايي  داروان فيلم هاي سينمايي بخش بين الملل را تشکيل مي دهند.همچنين، در بخش مسابقه فيلم هاي کوتاه و مستند نيز هياتي متشکل از : ژانگ تونگ دائو(مدرس سينما و مستند ساز چيني)،  لطيف احمدي(رئيس افغان فيلم)،  ارنست عبدي جپارف(کارگردان مشهور قرقيزستان)،  علي ذاهر (مسئول شبکه الرساله لبنان) و  نادر طالب زاده از ايران ارزيابي آثار را را آغاز کردند.


بهمن دري تاکيد کرد:
ضرورت تدوين و انتشار دايره المعارف
خليج فارس

بهمن دري معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که در آيين اختتاميه نخستين جشنواره ملي کتاب خليج فارس در بندرعباس سخن مي گفت با تاکيد بر ضرورت تدوين و انتشار دايره المعارف خليج فارس گفت: برپايي اين جشنواره بر مبناي هويت ديني، ملي و فرهنگي شکل گرفته است.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بهمن دري هدف از برگزاري اين جشنواره را ايجاد تعامل و تفاهم ميان ساکنان خليج فارس دانست و ادامه داد: حقيقت برپايي جايزه کتاب خليج فارس طليعه جشنواره هاي خليج فارس است که در دهم ارديبهشت ماه امسال برگزار مي شود.معاون امور فرهنگي افزود: متوليان برگزاري با داشتن نگاه فرا ملي در اين جشنواره دو سالانه مي توانند در احياي پژوهشها و تحقيقات محققان ساير کشورها و بازيابي سندهاي معتبر تاريخي گام بلند و موثر بردارند . نخستين جشنواره جايزه ملي کتاب خليج فارس شنبه شب در فرهنگسراي طوباي بندرعباس با حضور معاون امورفرهنگي وزات فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسوولان استاني و تاريخ پژوهان، نويسندگان و فعالان ادبي برگزار و از برگزيدگان حوزه هاي مختلف اين جشنواره تقدير شد.

داستان «مارکز» به روي صحنه مي رود

داستان کوتاهي از «گابريل گارسيا مارکز» در سيدني به روي صحنه مي رود. به گزارش (ايسنا)، قرار است اقتباس نمايشي داستان کوتاه «فقط آمدم تا تلفن بزنم» اثر «گابريل گارسيا مارکز» که در ژانر وحشت نوشته شده است، در سيدني استراليا ساخته شود. «نتا ياشين» نام کارگردان تئاتري است که قصد دارد اين اثر ادبي را در ماه آينده ي ميلادي به روي صحنه ببرد.
زماني که او براي ساخت اثر نمايشي اش از«مارکز» درخواست اجازه کرد، مدير برنامه ي نويسنده ي «صد سال تنهايي» در ابتدا به وي پاسخ داد که بايد 50 هزار دلار بپردازد. اما وقتي «ياشين» به او توضيح داد که کمپاني حامي اش قادر به تامين اين هزينه نيست، مدير برنامه ي «يوسا» موافقت کرد بدون دريافت هيچ مبلغي اجازه ي ساخت اقتباس نمايشي «فقط آمدم تا تلفن بزنم» را صادر کند. «ياشين» پيش از اين در سال 2008 هم تئاتري را برگرفته از اثري متعلق به اين نويسنده ي 84 ساله ي کلمبيايي کارگرداني کرده بود و جايزه اي را هم براي ساخت آن برده بود. به گزارش سيدني مورنينگ هرالد، او اميدوار است پس از به روي صحنه بردن اين تئاتر از سوم ماه مي
(13 ارديبهشت ماه) در سيدني، موفق شود آن را در کشورهاي ديگر هم اجرا کند. «گابريل گارسيا مارکز» نويسنده ي 84 ساله ي اهل کلمبيا، برنده ي نوبل ادبيات و از بزرگان ادبيات آمريکاي لاتين است که از پيشگامان مکتب رئاليسم جادويي و الهام بخش نسل جديدي از نويسندگان محسوب مي شود.


 پايان 20 درصد از سريال کمدي «سه پنج دو»  

سريال تلويزيوني «سه، پنج، دو» به تهيه کنندگي اکبر جناغي و کارگرداني حسين سهيلي زاده در گروه تفريحات و سرگرمي شبکه تهران در دست تهيه و توليد است.
به گزارش  ايسنا، تاکنون بيش از 20 درصد از کار تصويربرداري شده است و گروه در خانه دوم حشمت خان مشغول تصويربرداري هستند.
طرح کلي اين سريال با نام اوليه «کارت زرد» به گروه تفريحات و سرگرمي شبکه تهران ارائه شد و بعد از چند جلسه نقد و بررسي تصميم گرفته شد، اين سريال90 قسمتي در دو فصل 45 قسمتي با ژانرهاي مختلف با قالب اصلي طنز و موضوع اخلاق گرايي در ورزش تهيه و توليد شود.
مجموعه تلويزيوني «سه، پنج، دو» در قالب طنز به مشکلات کلي ورزش مي پردازد.
داستان اين مجموعه که نام آن روشي در چينش بازيکنان فوتبال است، درباره يک خانواده است; ماشاالله خان بزرگ خاندان سوري پس از مرگ همه ثروت خود را به برادرزاده اش حشمت خان مي بخشد و حشمت خان وخانواده اش که بيش از اين يک زندگي معمولي داشتند، تصميم مي گيرند با خريد باشگاه ورزشي تحولي بزرگ در زندگي خود ايجاد کنند.
در اين سريال کمدي بازيگراني چون اميرحسين رستمي، علي اشکان، فرهادآييش، شهره لرستاني، رضارويگري، سياوش خيرابي، رامين  ناصرنصير، مريم خدارحمي، حامد کيازال و ... حضور دارند.
فيلمنامه اين مجموعه را عليرضا کاظمي پور و عليرضا جلالي نوشته اند.
اسامي ديگر عوامل سريال به شرح ذيل است: جانشين تهيه کننده :عزيز عليزاده، تصويربردار: سهيل نوروزي، صدابردار:مهدي آزادي، طراح صحنه ولباس: سهيل ميرسپاسي، مدير توليد:نعمت الله يميني، جانشين توليد:ابوالفضل کوه ميشي، مدير تدارکات: پرويز کاظم لو، دستيار و برنامه ريز:امير سليماني، عکاس:شکوفه هاشميان، منشي صحنه:آتوسا شاه سياه.


 فيلم «کوهستان قنديل» در راه آمستردام  

 فيلم سينمايي «کوهستان قنديل» به کارگرداني طاها کريمي و با بازي کارگردان تئاتر ايران دکتر قطب الدين صادقي در ششمين حضور بين المللي خود به مسابقه جشنواره فيلمهاي عربي در شهر آمستردام هلند راه پيدا کرد.
به گزارش (ايسنا)،روابط عمومي فيلم سينمايي «کوهستان قنديل» (Qanbil Kwystani) اعلام کرد: اين فيلم در بخش رسمي مسابقه فيلمهاي
بين الملل جشنواره فيلمهاي عربي که هرساله در شهر آمستردام برگزار مي شود به رقابت مي پردازد.
موسيقي اين فيلم توسط فردين خلعتبري که محصول وزارت روشنبيري (فرهنگ و هنر) کردستان قرار است،ساخته شده است.
اين فيلم قبلا جايزه بهترين فيلمنامه را در پانزدهمين دوره جشنواره بين المللي فيلم «اورنس» در کشور اسپانيا از آن خود کرده و در چند جشنواره بين المللي ديگر حضور داشته است و چند ماه اينده در دو جشنواره ديگر يکي در کشور لبنان و جشنواره اي در کشور امريکا به نمايش گذاشته مي شود.
«کوهستان قنديل» اولين فيلم بلند طاها کريمي است و به توصيف ارتباط; برخورد و نقاط مشترک چهار فرهنگ کرد; فارس; ترک و عرب در فضايي نمادين همچون کوهستان قنديل مي پردازد.
اين فيلم با ورق زدن لايه هايي از زندگي سه طلبه يک مسجد به تعريف و توصيف زندگي زناني از چهار فرهنگ جدا که پسران يا شوهر يا برادرانشان را در جنگ هاي متفاوت گم کرده اند مي پردازد.
در اين فيلم بازيگراني چون قطب الدين صادقي کارگردان و نمايشنامه نويس، کامران رئوف بازيگر از کردستان عراق و جومرد قهرمان خواننده کرد از کردستان ترکيه; عين الدين مريواني و لميا حسين نقاش عرب به ايفاي نقش پرداخته اند.
جشنواره بين المللي فيلمهاي عربي امستردام که هرساله در روزهاي 26 تا 31 ماه مي 5 - تا 10 خرداد ماه - برگزار مي شود.
فيلم «کوهستان قنديل» که توسط شرکت ستاک فيلم پخش جهاني مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون