جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2208- تاریخ : 1390/02/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)


آيا مي دانيم!


کوتاه از ورزش جوانان


شما که انگيزه مي خواهيد بخوانيد


آيينه شهر
عکس: فارس

گوناگون!

با 4 مدال طلا و يک برنز
تيم کشتي آزاد جوانان ايران در جام آذربايجان سوم شد


 آيا مي دانيم! 

  
ابداع پلاستيکي که خود را ترميم مي کند

دانشمندان موفق به ساخت مواد پلاستيکي شده اند که با قرار گرفتن در معرض نور معمولي مي تواند خود را ترميم کند. به گزارش  مهر، اين ماده شگفت انگيز مي تواند طول عمر و پايداري ده ها محصول پليمري از لوازم خانگي گرفته تا قطعات دستگاه هاي پزشکي گرانقيمت را افزايش دهد.يک پليمر، مولکولي بزرگ است که "ماکرومولکول" نيز ناميده مي شود و از واحدهاي ساختاري يکساني که از طريق پيوندهاي شيميايي به يکديگر متصل هستند، ساخته شده است.با وجود اينکه امروزه پلاستيکهاي لاستيک مانند در هزاران کالاي مصرفي يافته مي شوند، اين محصولات به دليل آسيب پذير بودن در برابر خراش، بريدگي و سوراخ شدن به شدت در معرض تخريب زودهنگام قرار دارند. همچنين زباله هاي پلاستيکي براي محيط زيست خطري بزرگ و غير قابل مهار به شمار مي روند.از اين رو محققان دانشگاه "کيس وسترن ريورز" در کليولند مواد لاستيکي قابل ترميمي را ابداع کردند که در ساخت آن از مواد فلزي استفاده شده و مي تواند نور ماورا بنفش را به خود جذب کرده و آن را به منبع گرمايي متمرکزي تبديل کند. در واقع اين مواد
 مي توانند تحت تابش نور معمولي تغيير ساختار داده و خود را به راحتي ترميم کنند.بر اساس گزارش ديسکاوري، چنين مواد هوشمندي با قدرت دروني خود ترميمي مي توانند در بخشهاي حمل و نقل، ساختمان سازي، بسته بندي و بسياري از کاربردهاي ديگر مورد استفاده قرار گيرند.


 کوتاه از ورزش جوانان 


جوانان ايران در جايگاه چهارم رقابتهاي جهاني معلولان

جوانان ملي پوش ايران مجموعا با کسب 29 مدال رنگارنگ و قرار گرفتن در جايگاه چهارم رقابتهاي جهاني معلولان (آيواز2011-) با افتخار به کشور بازگشتند. به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي فدراسيون ورزشهاي جانبازان و معلولان اعلام کرد: رقابتهاي جهاني آيواز هرسال ويژه معلولان قطع عضو و ويلچري جهان برگزار مي شود و کاروان کشورمان امسال در سه رشته پينگ پنگ بانوان، دووميداني و وزنه برداري در اين مسابقات حضور يافتند. تيم تنيس روي ميز با شرکت چهار بانوي ورزشکار، موفق به کسب سه مدال (يک طلا،يک نقره و يک برنز) گرديد و پس از اردن مقام دوم را کسب کرد. ده وزنه بردار توانمند معلول کشورمان با کسب 9 مدال (پنج طلا، يک نقره و سه برنز ) مقتدرانه عنوان قهرماني را از آن خود نمود و کشورهاي انگليس و عراق به ترتيب دوم و سوم شدند. همچنين در رشته دووميداني علي رغم ادغام کلاس هاي پزشکي- ورزشي، دوازده ورزشکار کشورمان موفق به کسب 17 مدال رنگارنگ گرديدند. در اين رشته کشورهاي انگليس، روسيه، سوئيس، آلمان و سوئد به ترتيب قبل از ايران قرار گرفتند. رقابتهاي جهاني آيواز 2011 ، از 26 تا 30 ارديبهشت با حضور نمايندگان 21 کشور جهان در امارات متحده عربي، دوبي، برگزار گرديد.
 
معاون آموزش و پرورش آذربايجان غربي خبر داد:
اروميه، مهرماه امسال ميزبان مسابقات واليبال دانش آموزي آسيا

معاون پرورشي و تربيت بدني آموزش و پرورش آذربايجان غربي گفت: اروميه مهرماه امسال ميزبان مسابقات واليبال دانش آموزشي آسيا خواهد بود. محرم عبدالله زاده در گفت وگو با ايسنا، افزود: با توجه به اعلام آمادگي استاندار آذربايجان غربي در سال گذشته مبني بر آمادگي اروميه براي ميزباني مسابقات واليبال دانش آموزان آسيا و قبول اين درخواست از سوي وزير آموزش و پرورش، رقابتهاي فوق مهرماه سالجاري در اروميه برگزار مي شود. وي با اشاره به اينکه ميزباني اروميه براي اين مسابقات قطعي شده است، اظهار کرد: هم اکنون در حال آماده سازي برنامه هاي خود براي ميزباني شايسته از اين مسابقات هستيم و قطعا با توجه به برگزاري رقابت هاي بزرگي مثل واليبال کاپ مردان آسيا در سال گذشته در اروميه، مسوولين استاني از تجارب قابل توجهي در اين زمينه برخوردار هستند که مي توانند در ميزباني خوب از بازيهاي واليبال دانش اموزان آسيا کمک شاياني کند. معاون پرورشي و تربيت بدني آموزش و پرورش آذربايجان غربي با بيان اينکه به زودي با رياست معاونت سياسي و اجتماعي استاندار آذربايجان غربي شوراي ميزباني از مسابقات واليبال دانش آموزان آسيا، در استان تشکيل مي شود، گفت: همه ي ادارات دخيل با برگزاري اين رقابتها از اعضاي اين شورا خواهند بود تا با تفکيک وظايف در آن بتوانيم ميزباني شايسته براي اين بازيها باشيم. وي در پاسخ به اينکه چه تعداد تيم در اين مسابقات شرکت مي کنند، ابراز کرد: به صورت شفاهي 12 تيم آمادگي خود را براي شرکت در اين مسابقات اعلام کرده اند اما از آنجايي که اين موضوع فعلا رسمي نشده است احتمال افزايش تعداد تيم ها وجود دارد.


 شما که انگيزه مي خواهيد بخوانيد 

قسمت اول
آيا بيشتر اوقات احساس مي کنيد که انگيزه  اي نداريد؟ همه ما گاهي دچار چنين حالتي مي شويم; روز هايي که دلمان مي خواهد فقط تنبلي کنيم و هيچ انگيزه اي براي کارهاي عادي و ساده هم نداريم. آيا مي خواهيد با اين حالت مبارزه کنيد؟
باخود قرار بگذاريد:
هنگامي که احساس مي کنيد علاقه اي به انجام کاري يا کارها يي نداريد، به خود بگوييد که اگر اين بخش کتاب را خواندم يا اين گزارش ها را تمام کردم، مي روم بيرون قدم مي زنم و يک بستني (يا هر چيز ديگري که به آن علاقه داريد) مي خورم.
هنگام صبح چند سوال مثبت و روحيه بخش از خود بپرسيد: هر روز صبح از خود 5سوال سه بخشي اميد وار کننده بپرسيد:
 در حال حاضر در زندگي از چه چيزي راضي هستم؟
 چه ويژگي اي مرا خوشحال مي کند؟
 چگونه در من اين حالت را به وجود مي آورد؟
بسيار مهم است که شما واقعا بدانيد که چگونه و چرا اين شرايط به شما احساس خوبي را منتقل کرده است. اين پرسش هاي صبحگاهي فوق العاده  هستند، زيرا نحوه قرارگرفتن آنان، به شما امکان درک عميق از شرايط موجود را مي دهد و سپس آن احساس مثبت را به شما منتقل مي کند.
زمان و مکان هدف هاي خود را تغيير دهيد: هدف هاي بزرگ و ويژه براي خود در نظر بگيريد. اهداف بزرگ تر نسبت به هدف هاي کوچک تر، انگيزه بيشتري در فرد به وجود مي آورند. هدف بزرگ اثر بيشتر و عميق تري دارد و مي تواند منشا توليد انگيزه هاي قوي شود.
يک کار کوچک انجام دهيد و براي انجام آن برنامه ريزي کنيد: يک کار کوچک را آغاز و به پايان برسانيد; مثلا ميز کارتان را تميز کنيد، يک قبض يا رسيد را بپردازيد و يا ظرف ها را بشوييد. فقط نياز به اين داريد که کاري را آغاز کنيد. وقتي اين کار را تمام کرديد احساس مي کنيد که آمادگي انجام کار هاي بعدي را هم پيدا کرده ايد. بنابراين وقتي حال و حوصله انجام هيچ کاري را نداريد يک کار کوچک را شروع کنيد تا خاتمه يافتن آن شما را بر سر شوق آورد.
کار سخت تر را اول شروع کنيد: اغلب هنگامي که به کارهاي روزمره خود فکر مي کنيم به نوعي دچار نگراني مي شويم که کي و چگونه اين همه کار را انجام بدهيم. از سخت ترين کار شروع کنيد. هنگامي که سخت ترين کار موجود در فهرست را شروع کرده و به پايان برسانيد، احساس مي کنيد که بار سنگيني را از دوش تان برداشته ايد. در اين هنگام است که احساس آرامش بيشتري در وجود تان پديدار مي شود و بقيه روز اعتماد به نفس بيشتري خواهيد داشت و نگراني هاي روز مره تان. کاهش پيدا مي کند.
کارتان را آهسته آغاز کنيد: به جاي آنکه کارتان را سريع آغاز کنيد، نخستين گام ها را آهسته برداريد. هنگامي که کاري را با آرامش و طمانينه شروع مي کنيد، مغز شما اين فرمان را دريافت نمي کند که اين کار بايد باسرعت هرچه تمام تر خاتمه يابد. اما اگر مغز انسان احساس کند که بايد برنامه کاري اش را با سرعت به پايان برساند چه اتفاقي مي افتد؟ اغلب اوقات ممکن است فرد اصلا کار مورد نظر را آغاز نکند. پس شروع يک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.
هميشه خود تان را با خود تان مقايسه کنيد نه با ديگران: مقايسه خود با ديگران و اينکه نتيجه تلاشتان چه بوده و در چه جايگاهي قرار گرفته ايد، کشنده انگيزه و قوه خلاقيت انسان است. هميشه افراد بي شماري هستند که از شما تواناترند و معدود افرادي هم هستند که از همه پيشي گرفته اند; هم از بعد مادي و هم معنوي، بنابراين فقط قواي خود را روي خود، برنامه اي که در پيش داريد و البته نتيجه اي که عايدتان مي شود، متمرکز کنيد و دريابيد که چگونه مي توانيد برنامه ريزي ذهني تان را بهبود ببخشيد و به مرحله اجرا در آوريد. بررسي مجدد نتايج حاصله نيز اهميت زيادي دارد. با اين کار شما مي توانيد اشتباه هاي گذشته را پيدا کرده و از تکرار مجدد آن يا انجام خطاهاي مشابه جلوگيري کنيد. يکي ديگر از مزاياي بررسي مجدد نتايج به دست آمده، ايجاد انگيزه مضاعف است. درک اين موضوع که حاصل تلاش هاي شما چه بوده و در چه جايگاهي قرار گرفته ايد، توان و اشتياق شما را چند برابر مي کند و اغلب از موفقيت و پيروزي خود شگفت زده خواهيد شد.
موفقيت خود را هميشه به ياد داشته باشيد: هميشه و در همه حال به جاي فکر کردن به شکست ها و ناکامي ها، موفقيت ها و کاميابي هايتان را به خاطر بسپاريد. بهتر آن است که آنها را يادداشت کنيد; حتي با ذکر جزئيات، زيرا فراموش کردن موفقيت بسيار آسان است و گاهگاهي مراجعه به نوشته هايتان مي تواند خاطرات خوبي را در شما زنده کند و البته انگيزه کار و تلاش را در وجود شما زنده و تازه نگه دارند.
مانند يک قهرمان رفتار کنيد: داستان زندگي قهرمانان را بخوانيد و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهيد و به سخنان آنان گوش فرادهيد. کشف کنيد که در کار و تلاش آنان چه ويژگي خاصي وجود داشته که سبب موفقيت شان شده. اما هميشه به خاطر داشته باشيد اين افراد همانند ما و ساير افرادند و بنابراين، به جاي اينکه آنان را در مقام رفيعي بنشانيد و تحسينشان کنيد، اجازه دهيد که الهام بخش شما باشند.
سعي کنيد محيط کارتان را با کمي تفريح قابل تحمل کنيد: به خاطر داشته باشيد که در فضاي کاري اي که خلق مي کنيد يا در برنامه اي که در نظر داريد، جايي هم براي کمي تفريح و شوخي در نظر بگيريد. با اين کار انگيزه کافي براي انجام کار و به پايان رساندن آن خواهيد داشت.
مانند يک انسان با انگيزه رفتار کنيد: اگر بي حوصله ايد و انگيزه کاري را نداريد، تصور کنيد که سرشار از انگيزه ايد. حسن اين کار در اين است که به محض شروع، آرام آرام احساس مي کنيد که شور و علاقه، حقيقتا در وجود شما زنده شده است.فقط به دنبال راحتي نباشيد: با بي حالي که نوعي تنبلي است، خداحافظي کنيد و براي ايجاد انگيزه در خود، با مشکلات مبارزه کنيد.
از شکست نهراسيد: به جاي هراس از شکست، آن را به عنوان نوعي اطلاعات مفيد و ضروري و يک بخش طبيعي از موفقيت بپذيريد. يکي از بسکتباليست هاي مشهور (مايکل جردن) مي گويد: بيش از 9هزار خطا داشتم و تقريبا 300بازي را باختم. 26مرتبه به من اعتماد کردند تا ضربه پيروزي را بزنم و من موفق نشدم. بارها و بارها در زندگي شکست خوردم و به همين دليل است که در زندگي موفق شده ام. بنابراين از شکست هايتان تجربه کسب کنيد و از خود بپرسيد اين بار، اين شکست چه درسي به من مي دهد؟
در مورد کاري که مي خواهيد انجام دهيد، مطالعه کنيد: هنگامي که کاري را آغاز مي کنيد، درباره فرايند کار پژوهشي به عمل بياوريد. با اين کار شما از ميزان کاري که در پيش رو داريد و مشکلاتي که ممکن است با آن برخورد کنيد، آگاه مي شويد. گاهي اوقات توقع يا انتظار بي جا سبب کاهش انگيزه و هدر رفتن اشتياق و جديت اوليه فرد مي شود. با مديريت خواسته هايتان مي توانيد از هدر رفتن نيروي حاصله از اشتياق جلوگيري کنيد و انگيزه و توانايي هايتان را تا پايان کار حفظ کنيد. دانستن اين موضوع که بر سر کساني که در موقعيت مشابه شما قرار داشته اند، چه آمده، چه مسيري را طي کرده و چه گام هايي برداشته اند، بسيار مفيد و آموزنده است. مي توانيد با تلفيق روش انتخابي آنها و آنچه خود در ذهن داريد، روش کاري مناسبي را انتخاب و فعاليت خود را شروع کنيد.
ادامه دارد...
منبع:تبيان زنجان


 آيينه شهر  
  عکس: فارس


 گوناگون! 

  
10 کليد طلايي براي موفقيت کاري

در کسب و کار ايده هاي زيادي است که مي توان آنها را براي افراد نيز به کار برد.
 باشگاه جواني برنا، در کسب و کار ايده هاي زيادي است که مي توان آنها را براي افراد نيز به کار برد.  اما تصور خود به عنوان يک شرکت کار ساده اي نيست و لازمه آن يک تفکر جديد و تغيير رفتار ماست. به هر حال اگر اين کار را انجام دهيم يک امتياز روشن و برجسته اي در انتظار ماست.
در اينجا به مواردي اشاره مي شود که شما بايستي آنها را انجام داده تا خود را مثل يک شرکت تصور کنيد:
فکرکنيد کارفرماي شما مشتري شما است
اگر شما حالا براي يک شرکت کار مي کنيد اولين کاري که بايستي انجام دهيد تغيير فکر تان است.  شما کارمند يک شرکت نيستيد، بلکه شرکت مشتري شما است.  شما خود به تنهايي مثل يک شرکت هستيد و کارفرما فقط يک مشتري است که مي خواهد توليد شما را مصرف کند.  اين تفکر به شما نگرش ديگري را خواهد داد.  اين موضوع بسيار مهم است.  کمي  درباره آن فکر کنيد و آنگاه مورد بعدي را مطالعه کنيد.
2-مسووليت پذير باشيد
وقتي که مي گوييم شما مثل يک شرکت هستيد يعني شما بايستي مسووليت امور خود را بپذيريد. زماني که چيزي اتفاقي مي افتد آن را به گردن کارفرما يا اقتصاد پيرامون خود نيندازيد.  بلکه شما مسوول کارخود هستيد. 
3-شايستگي هاي خود را پيدا کنيد
امروزه شرکت ها زماني پيشرفت مي کنند که فقط روي چند مورد خاص که مي توانند از عهده آن برآيند تمرکز کنند.  آنها نمي توانند روي همه چيز مزيت يا برتري داشته باشند و اگر بخواهند روي همه موارد تمرکز يا تاکيد کنند فقط منابع ارزشمند خود را از دست خواهند داد. 
بنابراين شايستگي هاي خود را پيدا کنيد.  بهترين کليد و بهترين راهنما براي پيدا کردن شايستگي ها ، اشتياق و علاقه شما به موارد مورد علاقه شما است.  بعد از اينکه شايستگي هاي خود را پيدا کرديد  منابع خود را (زمان ، پول و انرژي) به طرف آن سوق داده و آن را به سطح بالاتر بياوريد.
4-مواردي که شايستگي انجام آن را نداريد به پيمانکار بدهيد
يعني آن کار را به افرادي که آن را بهتر و ارزان تر انجام مي دهند واگذار کنيد.
5 -ماموريت خود را پيدا کنيد
بيان اين مطلب ساده تر از انجام آن است.  اما شما بايستي ماموريت خود را مشخص کنيد تا موفق شويد. 
6-ماموريت يک خطي
بعد از اينکه ماموريت زندگي خود را پيدا کرديد بايستي آن را مشخص کنيد و کل ماموريت خود را در ده کلمه خلاصه کنيد.  اين ماموريت خلاصه، سبب تسهيل بيان و ارتباط شما با ديگران مي شود.
7- برند خود را بسازيد
برند شما در واقع مراجعه افراد با ارزش به شما است.  برند قوي شما سبب به فروش رسانيدن راحت توليدات و خدمات شما به آنها است.  بنابراين قوانين برندسازي را بياموزيد و شروع به ساختن برند خود کنيد.
8-گستره مشتريان خود را متنوع کنيد
شرکت هاي سلامت و موفق فقط يک مشتري ندارند.  شما بايد مشتري هاي زيادي داشته باشيد تا چنانچه براي يکي از آنها اتفاقي افتاد ، خسارت شما به حداقل برسد. اگر شما کارمندي با يک منبع درآمد هستيد يعني فقط يک مشتري داريد و آن هم کارفرماي شماست. درست مثل اين است که همه تخم مرغ ها را در يک سبد گذاشته ايد شما بايستي مشتريان جديد و متنوعي پيدا کنيد و آن به اين معني است که شما بايستي مشتريان مختلفي براي بقاي خود پيدا کنيد.
9 -حرکت از روي استراتژي صورت دهيد
هيچ شرکتي بدون نقشه و استراتژي کار نمي کند.  در غير اين صورت راه غلط خواهد رفت و کار را نيز غلط انجام خواهد داد.  بنابراين حرکت هاي خود را از روي نقشه و استراتژي انجام دهيد.
10-فعاليت هاي مالي خود را ثبت کنيد
آيا شرکتي را مي شناسيد که واحد حسابداري نداشته باشد.  پس اگر قرار است شما مثل يک شرکت عمل کنيد بايد فعاليت هاي مالي خود را اعم از درآمد ها ، هزينه ها و سرمايه گذاري ها را ثبت کنيد.


 با 4 مدال طلا و يک برنز
 تيم کشتي آزاد جوانان ايران در جام آذربايجان سوم شد  


تيم کشتي آزاد جوانان ايران با 4 مدال طلا و يک برنز عنوان سومي جام فدراسيون آذربايجان را به خود اختصاص داد.
به گزارش ايسنا، در اين رقابت ها که به مدت يک روز و با حضور کشتي گيراني از 12 کشور در باکو آذربايجان برگزارشد، آرش دنگسرکي در 55 کيلو، نادر حامدي پور در 84 کيلو، حامد طالبي زرين کمر در 96 و جابر صادق زاده در 120 کيلوگرم به مدال طلا دست يافتند و امير محمدي در 84 کيلو صاحب مدال برنز شد. تيم هشت نفره کشتي آزاد جوانان ايران که هدايت آن با عليرضا رضايي است، پس از آذربايجان و گرجستان عنوان سومي اين مسابقات را به دست آورد.
عناوين هشت کشتي گير ايران در اين رقابت ها به ترتيب زير است:
55 کيلوگرم: آرش دنگسرکي (طلا)
66 کيلوگرم: مهران نصيري (حذف)
74 کيلوگرم: اميرحسين محمديان(حذف)
74 کيلوگرم: امير شريعتي عدل(حذف)
84 کيلوگرم: نادر حامدي پور (طلا)
84 کيلوگرم: امير محمدي(برنز)
96 کيلوگرم: حامد طالبي زرين کمر(طلا)
120 کيلوگرم: جابر صادق زاده(طلا)
نتايج کشتي گيران تيم ملي آزاد جوانان در جام آذربايجان به ترتيب زير است:
55 کيلوگرم: آرش دنگسرکي در سه دور کشتي گيراني از آذربايجان و ترکيه را شکست داد و در ديدار پاياني نيز با پيروزي مقابل حريف قزاقستاني صاحب مدال طلا شد.
84 کيلوگرم: نادر حامدي پور پس از استراحت در دور نخست، در سه دور کشتي گيراني از آذربايجان، گرجستان و ترکيه را مغلوب کرد و در ديدار نهايي با شکست حريف روسي الاصل خود از آذربايجان به مقام قهرماني رسيد.
84 کيلوگرم: امير محمدي با دو پيروزي مقابل کشتي گيراني از آذربايجان و بلاروس و يک شکست به گروه بازنده ها راه يافت و با پيروزي مقابل دو حريف خود در اين گروه صاحب مدال برنز شد.
96 کيلوگرم: حامد طالبي زرين کمر با سه پيروزي مقابل کشتي گيراني از آذربايجان و دو کشور ديگر حاضر در اين رقابتها به ديدار فينال راه يافت و در اين مسابقه با پيروزي مقابل حريف گرجستاني به مدال طلا دست يافت.
120 کيلوگرم: جابرصادق زاده با پيروزي مقابل کشتي گيراني از آذربايجان و ترکيه، در ديدار پاياني حريف آذربايجاني خود را شکست داد و قهرمان شد. مهران نصيري در وزن 66 کيلوگرم با يک برد و يک باخت، محمد حسين محمديان در وزن 74 کيلوگرم با 2 برد و 3 باخت و امير شريعتي عدل در همين وزن با يک باخت مقابل حريفي از روسيه از دور رقابتها کنار رفتند. تيم ايران در اين رقابتها در اوزان 50 و 60 کيلوگرم نماينده اي نداشت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون