جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2206- تاریخ : 1390/02/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(شنبه)


همراه با خبر


اول ارديبهشت; درگذشت بهار، اقبال و سپهري

حسين رزمجو :
گلستان; زيباترين اثر منثور ما درباره ي مسائل اجتماعي و اخلاقي


با بزرگان ادبيات


نغمه


 همراه با خبر 


با حضور بچه ها و نويسندگان،
جشن روز جهاني کتاب کودک برپا شد
مراسم بزرگداشت روز جهاني کتاب کودک (سالروز تولد هانس کريستين اندرسن) در خانه کتابدار کودک و نوجوان برگزار شد.
به گزارش ايسنا در اين مراسم، مسوولان حلقه هاي مطالعاتي خردسالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، هر يک به بيان بخشي از دست آوردهاي اين نويسنده فقيد و ضرورت توجه به مقوله مطالعه، پرداختند.
اين مراسم با حضور افرادي هم چون علي اصغر سيدآبادي و عباس جهانگيريان به عنوان نويسندگان حيطه ادبيات کودک و نوجوان و نوش آفرين انصاري از اعضاي هيات مديره شوراي کتاب کودک همراه بود و بخش عمده  مراسم به ادبيات کودک و نوجوان ايراني تخصيص پيدا کرد.
«کتاب جنگ که تمام شد بيدارم کن» عباس جهانگيريان با حضور در حلقه مطالعاتي نوجوانان مورد نقد و بررسي قرار گرفت.
عباس جهانگيريان در اين مراسم گفت: ما با عنوان نسل جديد فرهنگ مناطق مختلف مي بايد تلاش کنيم معايب و اشکالات فرهنگي منطقه خود را برطرف کنيم و من در اين کتاب کوشيده ام تا آنجا که ممکن است به اين مساله بپردازم.
علي اصغر سيدآبادي نيز با حضور در حلقه مطالعاتي خردسالان به گفت وگو با آنان پرداخت.
مينا حبيب نژاد در مراسم بزرگداشت سالروز تولد هانس کريستين اندرسن به عنوان مسوول حلقه مطالعاتي بزرگسالان گفت: با توجه به اهميت نقش زنان در توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خواني ما در اين حلقه با ايجاد ارتباط با مادران و تهيه کتاب هايي در حد محدود براي آنان و ايجاد فرصتي کوتاه مدت براي مطالعه اين آثار تلاش مي کنيم تا آنان را به صحبت  کردن و خوب گوش دادن تشويق کنيم تا بدين ترتيب بتوانيم جرقه ي مطالعاتي را از جايي که بايد ايجاد شود ايجاد کنيم.
همچنين در اين مراسم خردسالان با گردهم آيي در اتاق قصه با قرار گرفتن به دور کرسي اي به قصه هاي برگزيده شاهکار هاي ادبيات کودک و نوجوان گوش فرا مي دادند. در جشن روز جهاني کتاب کودک در خانه کتابدار کودک و نوجوان، هر يک از بخش ها به بيان بخشي از دستاوردهاي ويژه ادبيات کودک و نوجوان پرداختند. خانه کتابدار کودک و نوجوان از سال 1383 با همت شوراي کتاب کودک در ساختماني چهار طبقه با وسعتي محدود ايجاد شده است و از اهداف آن «توسعه فرهنگ مطالعه بين کودکان صفر تا 16 سال» و «تربيت کتابدار در جامعه» عنوان کرده است.
 
  «بن» براي تعطيلات به نمايشگاه
کتاب تهران مي آيد
«بن در تعطيلات» اثري از «اميلي اسميت» است که با ترجمه  ي «فرمهر منجزي» به بيست و چهارمين نمايشگاه کتاب تهران مي رسد.
ايبنا نوجوان: با اين که «فرمهر منجزي» آثار ترجمه اي زيادي را زير چاپ دارد، اما تنها کتابي که از او تا برگزاري نمايشگاه کتاب منتشر مي شود  «بن در تعطيلات» اثر «اميلي اسميت» است.
خانم مترجم درباره ي موضوع اين کتاب گفت: «بن يک پسر خجالتي است که معلمش براي تعطيلات تابستان به او تحقيقي با موضوع طبيعت و محيط  زيست داده است. او با انجام اين تحقيق و جمع آوري مجموعه اي از صدف هاي دريايي، توانايي خود را به ديگران نشان مي دهد و همين موضوع باعث مي شود او از کودکي خجالتي به فردي اجتماعي تبديل شود.»
ناشر اين کتاب، انتشارات پنجره است. مترجم «سياه زيبا»، کتاب ديگري با عنوان «اوا» را براي نوجوانان ترجمه کرده که اکنون مرحله  ي نمونه خواني را در انتشارات قطره مي گذراند. اين اثر «پيتر ديکنسون» درباره ي دختري به نام «اوا» است که در تصادفي همه ي اعضاي بدنش را از دست مي دهد و تنها مغزش سالم مي ماند! پزشکان هم مغز «اوا» را به يک شامپانزه پيوند مي زنند! در واقع اين کتاب زندگي دوگانه ي اين دختر را روايت مي کند. يک ذهن انساني در بدن حيواني! خانم مترجم، اکنون مشغول ترجمه ي يک مجموعه ي 11 جلدي براي نوجوانان است. اين مجموعه که «هانک زيپ زر»  نام دارد اثر مشترک «هنري وينک له» و «لين اليور» است که منجزي تا پايان امسال ترجمه ي آن را تمام مي کند و براي انتشار به نشر چکه مي سپارد.

بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران
 آستان قدس رضوي با صدها کتاب کودک و نوجوان مي آيد
آستان قدس رضوي با صدها عنوان کتاب کودک و نوجوان به بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران خواهد آمد.
مسوول گروه ادبيات کودک و نوجوان آستان قدس رضوي در گفت وگو با ايبنا، گفت: بنياد پژوهش هاي آستان قدس رضوي آثار تازه اي را براي ارائه در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران منتشر کرد ه است. انتشارات «به نشر» که  توزيع آثار اين بنياد را برعهده دارد، بيش از 100 عنوان از کتاب هاي گروه ادبيات کودک بنياد را در نمايشگاه عرضه خواهد کرد. علي اکبر بيواره، برنامه  بنياد پژوهش هاي اسلامي آستان قدس رضوي را در سال 1390 چنين معرفي کرد: گروه ادبيات بنياد پژوهش هاي آستان قدس رضوي در سال جديد، انتشار کتاب هايي با موضوعات ديني، اخلاقي، آشنايي با اهل بيت(ع)، فرهنگ رضوي و فرهنگ رفتارهاي اجتماعي و احترام به قانون را در دستور کار خود دارد. وي در ادامه افزود: علاوه بر اين موضوعات قصد داريم «طرح بچه هاي حرم» را که طرحي با موضوع فرهنگ زيارت است، در قالب شعر و داستان به کودکان منتقل کنيم. تازه ترين اثر «بيواره» با نام «شهيد کوچولو» نيز در نمايشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد. تصويرگري اين اثر را «سمانه رهبر» برعهده داشته است.


 اول ارديبهشت; درگذشت بهار، اقبال و سپهري 

پنج شنبه،  اول ارديبهشت ماه سال روز درگذشت ملک الشعراي بهار، اقبال لاهوري و سهراب سپهري  بود.
ايسنا، به همين مناسبت بر زندگي و خدمات علمي - فرهنگي اين چهره هاي فرهنگ و ادب زبان فارسي مروري کوتاه داشته است.
محمدتقي ملک الشعراي بهار 16 آبان ماه سال 1265 در محله ي سرشور مشهد به دنيا آمد. بهار که در سنين کودکي از قريحه اي ادبي برخوردار بود، در همين زمينه به تحصيل پرداخت. از سن 14سالگي به اتفاق پدر در راه آزادي گام برداشت و در سال 1324 بعد از مرگ پدرش وارد معرکه ي سياست شد. او که دستي بر قلم داشت، نخستين مقالات سياسي - اجتماعي خود را در روزنامه ي طوس و ساير نشريات با امضاي م. بهار منتشر کرد. ضمن اين که بسياري از شعرهاي مهيج و ضداستبدادي و طنزهاي تلخ او که مملو از تاسف بر وضع موجود و تمجيد از مشروطه و مشروطه خواهان بود، نيز در همين ايام در روزنامه هاي مختلف به چاپ رسيد.
بهار در سال 1334 با ايجاد جمعيتي به نام «دانشکده»، شاعران و نويسندگان جوان را پيرامون خود گردآورد و راهي را که فراگرفته بود، به آنان آموخت و مکتب تازه اي از نثر و نظم ايجاد کرد. «مجله ي دانشکده» را که ناشر افکار و آثار وي و اعضاي جمعيت بود، داير کرد. در اين مجموعه ي ادبي، مقاله هاي تاريخي به قلم آشتياني و کسروي و مقاله هاي ادبي بهار منتشر مي شد.
بهار در زمينه هاي گوناگون ادبي از جمله شعر، نويسندگي، ترجمه و تحقيق به فعاليت پرداخته است و از مهم ترين کارهاي او اين عنوان ها هستند: تصحيح و تحشيه ي دو متن مهم «تاريخ سيستان» و «مجمل التواريخ و القصص»، تاليف «سبک شناسي نثر فارسي» (در سه جلد)، مجموعه اي از اشعار (در دو جلد)، «دستور زبان فارسي»، «تاريخ احزاب سياسي ايران»، «دروس دانشکده ي ادبيات»، «رساله در شرح حال ماني»، «احوال فردوسي»، «احوال محمد حرير طبري»، «يادگار زريران» و «نيرنگ سياه يا کنيزان سفيد» (رمان)، تصحيح و ترجمه ي «تاريخ طبري» و «جوامع الحکايات» عوفي.
همچنين نطق ها و خطابه هاي بهار در زمان وکالت دوره ي سوم، چهارم، پنجم، ششم و پانزدهم مجلس شوراي ملي و ديگر نطق هاي او، به علاوه ي مقالات او چه در روزنامه ها و چه در مجله ي «دانشکده» از آثار مهمش به شمار مي آيد.
بهار در راستاي مبارزات ضداستبدادي خود دست به انتشار روزنامه ي «نوبهار» زد که از سوم اسفندماه 1321 به صورت هفتگي در تهران و مشهد منتشر شد تا در زمره ي نشريات خوش نام و مشهور صدر مشروطه قرار گيرد.
ملک الشعرا بهار در نخستين روز ارديبهشت ماه سال 1330 چشم از جهان فروبست.
اما علامه محمد اقبال لاهوري شاعر معروف پاکستاني است که از راه خواندن آثار فارسي، آثاري را به اين زبان پديد آورده است.
اقبال لاهوري در هجدهم آبان ماه سال 1256  هجري شمسي در شهر سيالکوت از بلاد پنجاب چشم به جهان گشود. نياکان اقبال از برهمنان و پانديت هاي عالي مقام کشمير بودند که در عهد سلطنت شاه زين العابدين - ملقب به بده شاه - به دين اسلام مشرف شدند. اقبال در سن 24سالگي موفق به گذراندن دوره ي تحصيلي در کالج اسکاچ ميشن شد و رشته ي فلسفه را براي دوره ي فوق ليسانس خود برگزيد. او در سال 1926  نامزد نمايندگان مجلس استان پنجاب شد و به عنوان نماينده ي مسلمان ها، به مجلس وارد شد و در صحنه هاي مبارزه هاي مردم هندوستان با انگلستان، حضور فعالي داشت.
علامه اقبال در تشکيل دولت پاکستان، از محورهاي اصلي به حساب مي آيد. وي در سال 1937  به  دليل مبتلا شدن به ناراحتي کليه بينايي خود را از دست داد و بيست ويکم آوريل 1938  در 61سالگي دعوت حق را لبيک گفت. جنازه اش را در جوار مسجد پادشاهي به خاک سپردند و بر آرامگاهش سنگي از مرمر افغانستان، هديه ي محمدظاهر شاه افغان، نصب شد.
از آثار اقبال لاهوري، «اسرار خودي و رموز بي خودي»، «پيام مشرق»، «زبور عجم»، «گلشن راز جديد»، «بندگي نامه» و «جاويدنامه» هستند.
به گزارش ايسنا، سهراب سپهري، شاعر مطرح و تاثيرگذار معاصر، نيز در پانزدهم مهرماه سال 1307 در خانواده اي مذهبي و هنردوست به دنيا آمد. در مدرسه ي خيام و دبيرستان پهلوي کاشان تحصيل کرد. ديپلم ادبيات و علوم انساني گرفت. سپس به تهران آمد و در دانشکده ي هنرهاي زيباي دانشگاه تهران به تحصيل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از هشت ماه استعفا داد. سهراب اولين مجموعه ي شعر خود را با نام «مرگ رنگ» در سال 1330 منتشر کرد. اين دفتر شامل مجموعه ي شعرهاي او در قالب نيمايي و چهارپاره است.
او سال 1332 از دانشکده ي هنرهاي زيبا فارغ التحصيل شد و نشان درجه ي اول علمي را دريافت کرد. در همين سال در چند نمايشگاه نقاشي در تهران شرکت کرد و دومين مجموعه ي شعر خود را به نام «زندگي خواب ها» منتشر کرد.
در مرداد 1336 از راه زميني به کشورهاي اروپايي سفر کرد و به پاريس و لندن رفت. ضمنا در مدرسه ي هنرهاي زيباي پاريس در رشته ي ليتوگرافي نام نويسي کرد. او همچنين کارهاي هنري خود را در نمايشگاه ها به معرض نمايش گذاشت. حضور در نمايشگاه هاي نقاشي همچنان تا پايان عمرش ادامه داشت.
سهراب در سال 1338 ، «آوار آفتاب» را منتشر کرد، که مورد استقبال قرار گرفت. از آثار او  به مجموعه ي کتاب هاي «صداي پاي آب»، «شرق اندوه»، «حجم سبز»، «ما هيچ، ما نگاه» و «در کنار چمن» مي توان اشاره کرد. همچنين «هشت کتاب» مجموعه ي آثار اين شاعر معاصر است.
شعر سپهري نرم و لطيف است و در زمانه اي پرغوغا از طبيعت براي بيان مفاهيم فلسفي و عرفاني مي گفت. در شعرهاي او همه چيز احساس مي يابد، انگار تمام ذرات کائنات را سرشار از شور و شعوري مي دانست که شعرش را خيال انگيز و پرتصوير کرده است. تصويرپردازي، طبيعت گرايي و حس آميزي را شايد بتوان يکي از مهم ترين ويژگي هاي شعري سهراب خواند.
سهراب سپهري در غروب اول ارديبهشت ماه سال 1359 در بيمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بيماري سرطان خون درگذشت.


 حسين رزمجو :
 گلستان; زيباترين اثر منثور ما درباره ي مسائل اجتماعي و اخلاقي  

استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي گفت: گلستان سعدي زيباترين اثر منثور فارسي در زمينه مسائل اجتماعي و اخلاقي است.
دکتر حسين رزمجو در آستانه ي روز سعدي (اول ارديبهشت) در گفت وگو با ايسنا در خراسان رضوي، اظهار کرد: سعدي مبشر صلح و بشردوستي است. در چشم انداز جهان آرماني او، بني آدم اعضاي يک پيکر و از يک گوهرند و چون انسان و آزادي در نظر وي اهميت فراوان دارد ; لذا غايت آرزويش تفاهم ميان ملت ها و از بين رفت خصومت ها و کدورت ها از جوامع انساني است.
او در ادامه تاکيد کرد: مقام ادبي و پايگاه رفيع افصح المتکلمين، شيخ اجل سعدي، در هنر نويسندگي و شاعري روشن تر از آن است که به شرح و تفصيل زياد احتياج باشد. او از جمله معدود شخصيت هاي ادبي ايران است که نه تنها در قلمرو زبان فارسي از شهرتي کم نظير برخوردار است، چنان که خاص و عام او را مي شناسند و پس از گذشت قرن ها از دوران حيات وي هنوز «قصب الجيب جديثش را همچون شکر مي خورند و رقعه منشاتش را چونان کاغذ زر، دست به دست مي برند;» بلکه در خارج از ايران و در عرصه ادبيات جهان چهره اي شناخته و آشناست.
نويسنده ي «روش نويسندگان بزرگ معاصر» افزود: اين شهرت عالم گير در واقع مصداقي است بر اين سخن او که فرموده است:
زمين به تيغ بلاغت گرفته اي سعدي
سپاس دار که جز فيض آسماني نيست
بدين صفت که در آفاق صيت شعر تو رفت
نرفت دجله که آبش بدين رواني نيست
دکتر رزمجو افزود: گلستان او، زيباترين اثر منشور فارسي در زمينه مسائل اجتماعي و اخلاقي است. در اين کتاب که تصويري از دنياي واقعيت هاست، چهره عاطفي و اخلاقي انسان ها، آن چنان که هستند، نه آن چنان که بايد باشند، ماهرانه نگارگري شده و زشتي ها و زيبايي هاي موجود در جوامع عصر نويسنده و تناقضات و تضادهايي که در جهان بيني و طرز تفکر و دل بستگي هاي طبقات و افراد مختلف وجود دارد، موشکافانه تحليل و تفسير شده و در قالب داستان هايي دل کش و مزين به آيات قرآني و احاديث نبوي همراه با اشعار فارسي و عربي در نهايت بلاغت و شيوايي، به گونه اي مدون شده است که چونان گلستاني جاويدان.
اين نويسنده وپژوهشگر گفت: آثار باقي مانده از سعدي، بهترين گواه بر اين واقعيت است که او نه تنها شاعر و نويسنده اي است توانا و کم نظير، بلکه فرزانه اي است خردمند، که در علوم ديني و اخلاقي و حکمت علمي و عرفان و سياست و شناخت اجتماع متبحر و صاحب نظر است و استادي او خصوصا در اين است که قادر است از تمامي اين اطلاعات وسيع و متنوع در بيان مواعظ و نگارش داستان ها و تمثيل هاي آموزنده و سرودن غزليات پرشور و مثنوي ها و قصايد نغز و بديع سود جويد و آن ها را به زباني ساده و شيرين و به شيوه اي سهل و ممتنع که قابل استفاده همگان باشد، بيان کند.
نويسنده کتاب «شيخ اجل سعدي شيرازي» با بيان اين که منظومه بوستان که زاده خيال و جهان آرماني و مطلوب سعدي است، آکنده از نيکي و پاکي و ايمان و صفاست، اظهار کرد: اوج هنرمندي و اعتلاي ذوق سعدي در غزليات او متجلي است. غزلياتش که شامل طيبات، بدايع، غزليات قديم و خواتيم است، دنيايي است رنگارنگ و پررمز و راز از جلوه هاي عشق، که با شور و جاذبتي فوق العاده و در عين حال با شيوايي و فصاحتي کم نظير بيان شده است.
دکتر رزمجو در خصوص غزل هاي سعدي ابراز کرد: غزل هاي سعدي حاکي از دردآگاهي و سوز و گداز او در عشق است; عشقي که هم جنبه هاي مجازي را شامل است و هم عشق معنوي و کامل را که به همه کائنات و آفريدگار آن اظهار مي شود; چنان که گويد:
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
او همچنين تصريح کرد: سعدي دست يافتن به چنين عشقي والا و معنوي - نه عشق صوري و از پي رنگ را - که رمز تکامل روحي آدمي در آن است، چونان عارفان صاحب دل روشن ضمير در تهذيب نفس و زدودن زنگارهاي دروني و صفاي قلب مي شناسد. شهامت ادبي شيخ اجل در بيان حقايق و لحن عتاب آميزش در برابر حاکمان و قدرتمندان زمان و دنياداران بي بصر از خدا  بي خبر، از جمله ويژگي هاي اخلاقي اوست که آن را در کم تر شاعر و نويسنده اي مي توان يافت.
وي افزود: البته در ميان آثار او، قصايدي که به سنت شاعران ستايش گر سروده شده است، کم نيست; اما تفاوت اين مدايح با ساير آثار مشابه در اين است که سعدي به رغم ديگر گويندگان مداح متملق، به جاي چاپلوسي و مبالغه در اوصاف ممدوح،  غالبا به عنوان ناصحي دلسوز و بيم دهنده،  صاحبان زور و زر و تزوير را به بي ثباتي دنيا و زوال پذيري قدرت هاي مادي و سرنوشت شوم و فرجام بد ستمگران متوجه مي کند.
دکتر حسين رزمجو در سال 1360  عضو هيات علمي دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه فردوسي شد.  او همچنين در مقطعي سرپرستي کميسيون ملي يونسکو در ايران را برعهده داشت.
از آثار او به «ابوحامد محمد غزالي»، «استاد و فرزند برومند او»، «انسان صالح در تربيت اسلامي»، «انواع ادبي و آثار آن در زبان فارسي»، «روش نويسندگان بزرگ معاصر»، «شعر کهن فارسي در ترازوي نقد اخلاق اسلامي»، «شيخ اجل سعدي شيرازي» و «ذکر جميل سعدي» مي توان اشاره کرد.
رزمجو در سال 1381  به عنوان چهره ماندگار معرفي شده است.


 با بزرگان ادبيات 


يحيي علوي فرد
يحيي علوي فرد (زاده 2 در بجنورد)، نويسنده و شاعر کودکان و نوجوانان، سال 2 در روستاي باغچق زاده شد. او کارشناس روان شناسي است وهم اکنون دانشجوي دوره کارشناسي ارشد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه قم است.
آثار متعددي در حوزه ادبيات کودک و نوجوان از علوي فرد منتشر شده است، از جمله: فصل ها زيبايند، بهار ماندني، نوآوري اين است، بيا ببين جهان ما. او درسال 1 برگزيده پنجمين جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان شد و نوآوري اين است اثر اين نويسنده به عنوان برگزيده ششمين دوره کتاب فصل جمهوري اسلامي انتخاب شد. همچنين اين اثر از او به زبان هاي عربي و فارسي ترجمه شده و به چاپ رسيده است و به عنوان کتاب سال استان قم برگزيده شد، همچنين در جشنواره ملي بهار اول شد. علوي فرد هم اکنون مدير مسوول انتشارات عموعلوي است و به تدريس در دانشگاه ها و مراکز علمي و آموزشي مشغول است.
آثار:
فصل ها زيبايند- بهار ماندني- نوآوري اين است- بيا ببين- شهر پرنده ها- خدا کند هميشه جنگ باشد- محمد دوباره مي آيد- دوره گردها

ابوتراب مظهري
حاج ابوتراب مظهري، در سال 1302 شمسي در شهرستان نهاوند متولد شد . وي در کودکي پدر خود را از دست داد و به همراه مادرش به گذر ايام پرداخت. در ابتداي نوجواني به فراگيري شغل خياطي مشغول شد و نان آور خانه گشت.
در جواني مدتي به تهران هجرت و سپس به شهرستان ملاير عظيمت نمود و در آنجا ساکن گشته و مشغول به فعاليت شد. با باز شدن کلاس هاي اکابر به دستور رضاشاه وي به اين کلاس ها رفته و مدرک اکابر را کسب نمود. با ذوق و علاقه وافر به ادبيات مخصوصا شعر و مطالعه کتب اشعار مختلف در خود قريحه شعري را حس نموده و شروع به سرودن شعر نمود که بيشتر در قالب غزل اشعار خود را مي سرائيد. بيش از هزار بيت شعر سرود که حاصل اين فعاليت ها چاپ مجموعه اشعاري در سال 1385 بود. وي در دهم اسفند ماه 1385 در ملاير به دليل ابتلا به بيماري کليوي ديده از جهان فرو بست .


 نغمه 


غايت مقصود
سعدي
مرا تو غايت مقصودي از جهان اي دوست
هزار جان عزيزت فداي جان، اي دوست
چنان به دام تو الفت گرفت مرغ دلم
 که ياد مي نکند عهد آشيان اي دوست
گرم تو در نگشايي کجا توانم رفت؟
 به راستان که بميرم بر آستان اي دوست
دلي شکسته و جاني نهاده بر کف دست
 بگو: «بيار» که گويم: «بگير هان اي دوست»
تنم بپوسد و خاکم به باد ريزه شود 
هنوز مهر تو باشد در استخوان اي دوست
جفا مکن که بزرگان به خرده اي ز رهي 
چنين سبک ننشينند و سرگران اي دوست
به لطف اگر بخوري خون من روا باشد 
به قهرم از نظر خويشتن مران اي دوست
مرا رضاي تو بايد نه زندگاني خويش 
اگر مراد تو قتلست، وارهان اي دوست!
که گفت سعدي از آسيب عشق بگريزد؟ 
به دوستي که غلط مي برد گمان اي دوست
که گر به جان رسد از دست دشمنانم کار
ز دوستي نکنم توبه همچنان اي دوست

الفباي درد
قيصرامين پور
 الفباي درد از لبم مي تراود
نه شبنم ، که خون از شبم مي ترواد
سه حرف است مضمون سي پاره ي دل
الف ، لام ، ميم. از لبم مي تراود
چنان گرم هذيان عشقم که آتش
به جاي عرق از تبم مي تراود
ز دل بر لبم تا دعايي بر آيد
اجابت ز هر ياربم مي تراود
ز دين ريا بي نيازم ، بنازم
به کفري که از مذهبم مي تراود


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون