جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2196- تاریخ : 1390/01/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)


کتابخانه مرجع کانون کرسي نقد و بررسي ادبيات کودک و نوجوان مي شود


معاون کانون پرورش فکري فارس معرفي شد

مدير کانون استان قزوين:
کتاب هاي موجود براي کودکان پاسخ گوي همه نيازهاي آنان نيست


هفته سلامت در مراکز کردستان


 کتابخانه مرجع کانون کرسي نقد و بررسي ادبيات کودک و نوجوان مي شود 

کتابخانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به مرکز و کرسي دايمي نقد و بررسي ادبيات کودک و نوجوان در کشور تبديل خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي کانون، سيدصادق رضايي رييس هيئت مديره و مديرعامل کانون در مراسم معرفي رسمي رييس جديد اين کتابخانه نبود محلي ويژه براي نقد و بررسي ادبيات کودک و نوجوان را يکي از کمبودهاي اين حوزه دانست و اظهار اميدواري کرد کتابخانه مرجع اين فرصت را هر ماه براي دست اندرکاران با موضوع هاي مشخص فراهم کند و اطلاع رساني مناسبي نيز در اين زمينه از سوي روابط عمومي کانون و سايت خبري آن صورت بگيرد.
وي در اين مراسم وحيد طوفاني  اصل را به عنوان مشاور خود و رييس جديد کتابخانه مرجع معرفي کرد و از وي خواست تا برنامه اي 5 ساله براي گسترش فعاليت هاي اين کتابخانه تخصصي تهيه و تدوين کند و در عين حال به اين انتظار که کتابخانه مرجع به کتابخانه بين المللي تبديل شود جامه  عمل بپوشاند.
رضايي اين انتظار را با توجه به فضاي موجود، منابع ارزش مند فارسي و لاتين و مجموع دارايي هاي اين کتابخانه قابل تحقق دانست.
مديرعامل کانون هم چنين تاکيد کرد که کتابخانه مرجع در کنار فعاليت هاي رايج و سنتي خود به عنوان کتابخانه بايد دست کم هر ماه يک اثر مکتوب به عنوان خروجي فعاليت هاي خود در اختيار جامعه  ادبي کودک و نوجوان، والدين، مربيان و حتي کودکان و نوجوانان قرار دهد.
وي با اشاره به تغيير جايگاه سازماني اين کتابخانه - که از اين پس زير نظر مستقيم مديرعامل اداره مي شود - يادآوري کرد انتصاب مدير جديد کتابخانه مرجع به عنوان مشاور مديرعامل، جايگاه اين کتابخانه را بالا برده است و برنامه  هاي تدوين شده آن مورد حمايت و پشتيباني قرار خواهد گرفت.
رضايي تکميل و راه اندازي کتابخانه مجازي کانون را از جمله انتظارهاي خود از کتابخانه مرجع دانست و گفت: متاسفانه کتابخانه مجازي کانون داراي ويژگي هاي يک کتابخانه مجازي نيست و بايد برنامه  تازه اي براي تکميل و راه اندازي اين پروژه تدوين و اعتبارات لازم براي آن پيش بيني شود.
مديرعامل کانون با اشاره به نام گذاري سال 1390 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال جهاد اقتصادي تاکيد کرد که اين وظيفه در حوزه فرهنگ و در ارتباط با کودکان و نوجوانان بر عهده مراکزي مانند کانون است و ما بايد تلاش کنيم تا فرهنگ جهاد اقتصادي را در ميان مخاطبان خود جا بيندازيم.
رضايي در پايان از وحيد طوفاني به دليل قبول مسووليت کتابخانه مرجع قدرداني کرد و از وي به عنوان يکي از اعضاي خانواده کانون ياد کرد که علي رغم دوري 14 ساله از کانون همواره در عرصه هنر و ادبيات کودک و نوجوان در کشور، فعاليت هاي تاثيرگذاري انجام داده است.
در اين مراسم حکم انتصاب رييس جديد کتابخانه به وي اعطا شد و از تلاش هاي رضوان مددي نژاد - که در دو سال گذشته سرپرستي اين کتابخانه را بر عهده داشته است - قدرداني شد.
در اين آيين هم چنين حميدرضا شاه آبادي معاون توليد کانون، کتابخانه مرجع را مرکزي براي انجام فعاليت هاي علمي و پژوهشي دانست و اظهار اميدواري کرد که اين کتابخانه با حضور مدير جديد و با توجه به سوابق علمي و مديريتي رييس جديد آن دوران خوبي را پيش روي داشته و در حوزه هاي مختلف ادبيات و هنر کودک و نوجوان تاثيرگذار باشد.
وي از تلاش هاي کارکنان اين کتابخانه - که طي چند ماه گذشته زير نظر معاونت توليد اداره مي شد - نيز قدرداني کرد.
سعيد توتونچيان معاون اداري و مالي کانون نيز در اين آيين با اشاره به نگاه جديدي که در کانون براي رونق فعاليت هاي علمي و مطالعاتي شکل گرفته است عنوان کرد که وظيفه  اصلي اين معاونت پشتيباني از برنامه هاي مديرعامل است.
بر اساس اين گزارش وحيد طوفاني رييس کتابخانه مرجع در اين آيين از اين که پس از 14 سال دوري دوباره به کانون بازگشته است اظهار خوشحالي کرد و گفت: کتابخانه مرجع داراي تشکيلات اداري، منابع انساني و مکاني مناسب است و اين نشان مي دهد که کانون از گذشته تا به امروز به مربيان و کتابخانه هاي خود بها مي دهد و دارا بودن بيش از 800 مرکز فرهنگي هنري در سراسر کشور نيز مويد اين نکته است.
وي يادآور شد که کتابخانه ها نه تنها در ايران بلکه در جهان در موقعيت فراموش شدن قرار دارند و بخشي از اين، به ساختار و ذات عملکرد آن ها باز مي گردد چراکه فعاليت هايشان بايد در سکوت انجام پذيرد.
طوفاني در عين حال با اشاره به وجود بيش از 50هزار عنوان کتاب فارسي و تعداد زيادي کتاب لاتين به زبان هاي مختلف دنيا در اين کتابخانه افزود: اين کتابخانه داراي مخازن و منابع بسيار غني براي انجام کارهاي بزرگ است و اميدوارم همکاران اين کتابخانه نيز قدردان اين سرمايه بزرگ باشند.
وحيد طوفاني متولد سال 1337 داراي ليسانس علوم تربيتي با گرايش تکنولوژي آموزشي و فوق ليسانس کتاب داري و علوم اطلاع رساني از دانشگاه تهران است.
مديريت گروه کودک شبکه 1 سيما، معاون فرهنگي و امور بين الملل انجمن سينماي جوان، نماينده وزير آموزش و پرورش در شوراي برنامه ريزي سازمان دانش آموزي، دبيري و عضويت در هيئت داوري و انتخاب جشنواره هاي فيلم کودک و نوجوان، مدير پشتيباني تامين برنامه در اداره کل تامين برنامه هاي خارجي سيماي جمهوري اسلامي ايران، مديرعامل خبرگزاري کانون دانش آموزي (پانا)، رياست مرکز فرهنگي هنري نوجوانان در تهران و تدريس در دانشگاه ها و موسسات آموزشي از جمله سوابق اجرايي و علمي وي به شمار مي رود.
طوفاني در کانون نيز از سال 1360 تا 1374 مسووليت هاي مختلفي را مانند دبيري نمايشگاه کتاب تهران  -  بولونيا، مديريت مرکز آفرينش هاي ادبي و مديريت کانون دو استان خوزستان و تهران و معاونت پژوهشي و آموزشي کانون را بر عهده داشته است.


 معاون کانون پرورش فکري فارس معرفي شد 

با حکمي از سوي مدير کانون پرورش فکري استان فارس، معاون کانون اين استان در مراسمي ويژه معرفي شد.
به گزارش روابط عمومي کانون فارس، بر اساس حکم مجتبي حق پرست مدير کانون استان، فاطمه شاطرپوري که سال هاست به عنوان کارشناس مسوول فرهنگي مشغول به خدمت است با حفظ سمت مسووليت معاونت را نيز بر عهده داشت که ديروز در مراسمي با اهداي ابلاغ رسمي جکم از جانب مدير کانون استان فارس به سمت معاون منصوب شد.
در اين ابلاغ آمده است نظر به تعهد، تجربه و توان مندي سرکار در برنامه ريزي امور فرهنگي و ضمن تشکر از زحمات شما در طول 18 سال قبول زحمت در پست کارشناس مسوول امور فرهنگي و به طور هم زمان انجام وظايف معاونت کانون استان، به موجب اين ابلاغ به عنوان معاون کانون استان منصوب مي شويد.
حق پرست در اين جکم تاکيد کرده بي شک تجربه توام با برنامه ريزي مبتني بر توجه به انگيزه شغلي همکاران و همراهي و مساعدت آنان، تحقق هر چه بهتر و بيش تر اهداف مجموعه را حاصل خواهد نمود.
ابلاغ حکم و معارفه رسمي اين مسوول، با حضور کارکنان کانون پرورش فکري و کانون زبان و بازنشستگان و هم زمان در برنامه آغاز سال جديد کاري در کانون فارس همراه بود.
در اين مراسم مدير کانون استان فارس از زحمات همکاران در سال همت و تلاش مضاعف تشکر و آرزو کرد سال پيش رو براي همه همکاران سالي سرشار از موفقيت و سلامت باشد. وي ضمن اشاره به تعدادي از برنامه هاي فراوان انجام شده در کانون پرورش فکري فارس در سال 89 توفيق انجام آن ها را بعد از لطف خداوند تلاش و زحمات همکاران دانست و اظهار اميدواري نمود که با همين همت و تلاش سال 90 نيز سالي پر افتخار براي کانون فارس باشد.


 مدير کانون استان قزوين:
 کتاب هاي موجود براي کودکان پاسخ گوي همه نيازهاي آنان نيست 

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين گفت: کتاب هاي بسياري با رويکرد ديني و مذهبي براي کودکان به چاپ رسيده ولي باز به همه نيازهاي کودکان پاسخ داده نشده است.
طيب ملکي پور مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين به مناسبت 14فروردين روز جهاني کتاب کودک در گفت وگوي اختصاصي با خبرگزاري برنا، با بيان اين که تاکنون در مخاطب شناسي و تفهيم مفاهيم ديني در کتاب کودکان و نوجوانان موفق نبوديم، افزود: گستردگي و تنوع نيازهاي کودکان و نوجوان موجب سختي فعاليت در عرصه نشر کتاب براي کودکان و نوجوانان شده است و کتاب هاي موجود براي کودکان پاسخ گوي همه نيازهاي آنان نيست.
وي افزود: تلاش هاي زيادي براي جلب توجه کودکان به مسايل ديني و مذهبي انجام شده است اما در بيش تر موارد به دو نکته مخاطب شناسي و بيان ديني به زبان کودک توجه مطلوبي نشده است و در انتقال مفاهيم ديني موفق نبوديم.
ملکي پور بيان کرد: اگر بخواهيم همه مسايل انساني، اخلاقي و اجتماعي را که مورد توجه همه است در کتاب کودک در نظر بگيريم بايد تلاش بيش تري صورت گيرد البته مي توان به هم اين تلاش ها اميدوار بود.
وي نقش کانون پرورش فکري کودکان را در حوزه هاي تربيت نويسندگان و چاپ کتاب براي کودکان اساسي و کليدي دانست و گفت: کانون پرورش فکري کودکان براي شناسايي و پرورش استعدادهاي نويسندگان کودک و نوجوان اقدام به برگزاري جشنواره هاي مختلف کرده است تا بتواند در اين زمينه موفق باشد.
ملکي پور روند چاپ کتاب کودک در استان قزوين را نسبت به سال هاي گذشته مطلوب دانست و مطرح کرد: چاپ کتاب کودک و نوجوان در دنيا از مهم ترين و پرمخاطب ترين بازارهاي کتاب در حوزه نشر و فروش است و در کشور ما هم به خاطر تغيير نگاه در سال هاي اخير در حوزه کتاب کودک نشر کتاب کودک رشد چشم گيري داشته است و در قزوين هم نسبت به سال هاي گذشته بهتر شده است.
ملکي پور اضافه کرد: ميزان نشر کتاب کودک در کشورمان از کشورهاي پيشرفته فاصله دارد و بايد تلاش بيش تري در اين زمينه صورت گيرد.
مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين در ادامه افزود: مطابق استانداردهاي جهاني براي هر 40 هزار کودک بايد يک کتابخانه ايجاد شود و در شهر قزوين دو کتابخانه مطابق استانداردهاي جهاني براي کودکان وجود دارد و مسوولان استان براي افزايش تعداد کتابخانه ها در برخي از مناطق استان طرح هاي در دست اقدام دارند ولي هنوز به نتيجه مطلوب نرسيده است.
وي با بيان اين که 17 کتابخانه ثابت، سيار و پستي در کانون پرورش کودکان و نوجوانان وجود دارد، گفت: براي فرهنگ سازي کتاب خواني مردم، بايد کتاب را به عنوان يک دوست راهنما، حامي، مشاور، همدم و همراه خود بدانند و لازمه اين فرهنگ سازي شناخت نياز و برآورده کردن نيازهاي مختلف مردم و حمايت از فرهيختگان و صاحبان فکر، انديشه و قلم است و هم چنين مسوولان در اين راستا بايد کتاب هايي با قيمت ارزان در دسترس مخاطبان خود قرار دهند تا فرهنگ کتاب خواني در جامعه توسعه و بهبود يابد.
وي افزود: نويسندگان خوبي در استان فعاليت مي کنند که برخي از آن ها در سطح ملي و فراملي مي نويسند و آثار ارزش مندي در حوزه کودک و نوجوان دارند که براي آيندگان نقش آفرين بودند ولي براي شناسايي نويسندگان تخصصي کودک و نوجوان بايد بيش تر برنامه ريزي و مطالعه کرد.
ملکي پور رشد کيفي مضامين کتاب کودک را در چند سال اخير مطلوب دانست و افزود: استان قزوين موفقيت هاي خوبي در کشور در زمينه چاپ کتاب کودک و نوجوان کسب کرده است و با ادامه اين روند آينده خوبي در نشر کتاب کودک و نوجوان خواهيم داشت.
وي درباره اهميت توجه به روان شناسي کودکان در نشر کتاب کودک بيان کرد: اين کانون با همکاري روان شناسان و جامعه  شناسان با تجربه نيازهاي کودکان را شناسايي کرده است و با توجه به آن ها، آثار خوبي در زمينه داستان و شعر براي کودکان به چاپ رسانده است.
ملکي پور ادامه داد: توجه به روان شناسي کودک در نشر کتاب از اهميت بالايي برخوردار است چرا که روان شناسي کودک ضمير ناخودآگاه کودکان است و با شناخت آن مي توان آثار فاخر و ارزشمندي در زمينه کتاب کودک خلق کرد.
وي افزود: براي خلق کتاب کودک توجه به روان شناسي کودک در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بهبود يافته است ولي در اين حوزه در کتب آموزشي و درسي خيلي موفق نبوديم.
اين مدير کانون افزود: کتاب خواني در بين کودکان هنوز در وضعيت مطلوبي قرار دارد و حتي کتاب خواني الکترونيکي در دسترس مخاطبان کتاب کودک و نوجوان قرار گرفته است و در اين زمينه موفق بوديم.
وي از روند ترويج فرهنگ کتاب خواني انتقاد کرد و گفت: در زمينه ترويج فرهنگ کتاب خواني ضعيف عمل شده است ولي برنامه هاي خوبي در اين زمينه در دست اجراست که مي توان به برگزاري مسابقات و جشنواره هاي مختلف اشاره کرد.ملکي پور ترويج کتاب و کتابخواني را از مهم ترين اهداف کانون پرورش فکري کودک و نوجوان عنوان و بيان کرد: اين کانون تلاش دارد با چاپ کتاب و فروش آن ها به کتابخانه ها، تشويق، تربيت و حمايت از کتاب خوانان و برگزاري جشنواره ها و مسابقات براي کتاب خوانان فرهنگ کتاب و کتاب خواني را در استان ارتقا  دهد.
وي کمبود اعتبار و بي توجهي به آثار کودک و نوجوان را از عوامل ترويج فرهنگ کتاب خواني بين کودکان دانست و گفت: کتاب در بين کودکان مخاطب بيش تري دارد بر اين اساس براي ارتقاي کتاب خواني برنامه هاي زيادي در دست اقدام قرار دارد.

سياست گذاري سال جديد در کانون قزوين
نشست سياست گذاري سال جديد در کانون قزوين برگزار شد. دراين نشست که تمامي همکاران ستادي در آن حضور داشتند، مدير کانون ضمن تاکيد بر مصوبات آخرين جلسه شوراي مديران که توسط مديرعامل کانون تعيين شده بود، اهتمام و دقت نظر همکاران را در انجام وظايف سازماني و نمود جايگاه ممتاز کانون در استان خواستار شد.
وي هم  نين با اشاره به نام گذاري سال جديد به عنوان سال جهاد اقتصادي توجه همه جانبه همکاران را به صرفه جويي و ارتقاي بازدهي و بهره وري برنامه هاي کانون را از جمله تکاليف ملي ايشان در سال جديد دانست.
اما بر اساس خبري ديگر از اين استان، در اولين نشست شوراي معاونين اداره کل آموزش و پرورش استان قزوين، مدير کانون استان نيز حضور داشت.
بر اين اساس، از اين پس مديران کانون استان ها به عنوان يک عضو دائم اين شورا در جلسات حضور خواهند داشت، که فرصت مغتنمي براي همکاري بيش تر دو دستگاه و استفاده از ظرفيت ها و توان مندي ها به صورت  متقابل فراهم مي آورد.


 هفته سلامت در مراکز کردستان 

مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان به مناسبت هفته سلامت به اجراي برنامه هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي با حضور اعضا کودک و نوجوان پرداختند.
به گزارش روابط عمومي کانون استان کردستان، مرکز شماره 2 سقز هم زمان با آغاز هفته سلامت (18 فروردين) با همکاري مرکز بهداشت شهرستان سقز، با هدف تکريم هفته سلامت و اهميت حفظ سلامتي کودکان و نوجوانان به اجراي فعاليت هاي نقاشي، کاردستي، بحث آزاد با موضوع بهداشت فردي و اجتماعي، کارت پستال سازي، اجراي نمايش خلاق با موضوع "بهداشت من، سلامت جامعه" و تهيه نشريه ديواري با عنوان "سلامت جسم، بهداشت روان" پرداخت.
بنا بر اين گزارش، مرکز فرهنگي هنري دهگلان نيز با اجراي برنامه هاي بحث آزاد با موضوع داروهاي ضدميکروبي و چگونگي مقاومت در برابر ميکروب ها، کارگاه نقاشي با موضوع ميکروب زشت، کارگاه داستان و فضاسازي مرکز، اين هفته را گرامي داشت.
اين گزارش مي افزايد مسابقه نقاشي و جمله نويسي هم در مرکز شماره 1 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سقز به مناسبت فرارسيدن هفته سلامت با حضور اعضا برگزار شد.
در همين حال، کانون استان کردستان با حضور در نمايشگاه مرکزي هفته سلامت در خانه کرد و حضور در ايستگاه نقاشي در سنندج با مرکز بهداشت شهرستان سنندج نيز همکاري داشته است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون