جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2190- تاریخ : 1390/01/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)


آيا مي دانيم!


کوتاه از ورزش جوانان


ازدواج ، هندوانه سربسته !!


آيينه شهر
عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)

گوناگون!

مراسم قرعه کشي مسابقات قهرماني واترپلوي جوانان جهان
ايران با ايتاليا، قزاقستان، کويت و مجارستان هم گروه شد


 آيا مي دانيم! 

   مطالعات جديد بررسي کردند:
تنهايي چگونه سلامتي را به خطر مي اندازد؟

مطالعات جديد نشان مي دهد تنهايي فقط يک احساس ناخوشايند نيست، بلکه اين احساس باعث بروز مشکلاتي در سلامتي فرد مي شود.
به گزارش ايسنا، مطالعه اي بر روي 93 فرد بزرگسال نشان داد افراد تنها، نوعي ارتباط بيش از حد احساس با ژن هاي خود دارند که باعث مي شود سلول ها پاسخي التهابي و زيان آور توليد کنند که موجب آسيب به بافت هاي بدن مي شود.
بيماري هايي نظير بيماري هاي قلبي عروقي و سرطان از جمله مشکلات مرتبط با تنهايي به شمار مي روند.
مطالعات اخير نشان مي دهند که عشق و دوست داشتن مي تواند فشار خون را کاهش دهد و موجب شادي بيشتر افراد نسبت به افراد تنها شود.
تنهايي نوعي نحوه تفکر است که در آن فرد تنها، به کسي تکيه نمي کند.


 کوتاه از ورزش جوانان 


با حضور 12 کشور
دوازدهمين دوره مسابقات آسيايي اسنوکر
در کيش برگزار مي شود
  
رقابت هاي اسنوکر زير 21 سال آسيا از بيستم لغايت بيستم و ششم فروردين ماه سالجاري در جزيره کيش برگزار مي شود.  به گزارش مهر، براي حضور در اين رقابت ها بيش از 12 کشور اعلام آمادگي کرده اند که ايران با 12 بازيکن در اين رقابت ها شرکت مي کند. شش بازيکن در رشته اسنوکر زير 21 سال و 6 بازيکن در رشته بيليارد زير پرچم ايران به رقابت خواهند پرداخت.  در رقابت هاي آسيايي اسنوکر زير 21 سال و بيليارد که در جزيره کيش برگزار خواهد شد، "پاسکال "رئيس فدراسيون جهاني اسنوکر و بيليارد، "سيندو" رئيس کنفدراسيون آسيا به همراه هيئتي بلند بالا از فدراسيون جهاني و آسيايي و حميدسجادي معاون امور ورزش سازمان تربيت بدني، از ميهمانان ويژه اين مسابقات خواهند بود.    در کنار اين مسابقات،  اولين نمايشگاه تخصصي - بين المللي بيليارد، اسنوکر، ايت بال، ناين بال، تن بال و ساير رشته هاي بيلياردي و همچنين تجهيزات و صنايع ورزشي وابسته به اين رشته ها و علاوه بر اين همايشي تحت عنوان مديريت و روانشناسي ورزش با حضور اساتيد مجرب داخلي و خارجي برگزار خواهد شد. 

مرحله نهايي اردوي تيم وزنه برداري جوانان معلول برگزار مي شود 

مرحله نهايي اردوي تدارکاتي تيم وزنه برداري جوانان معلول از 15 فروردين در تهران آغاز مي شود. 
به گزارش  مهر، وزنه برداران معلول تا 24 فروردين در اردو حضور خواهند داشت و پس از آن به مسابقات معلولان ويلچري و قطع عضو جهان (IWAS  ) اعزام خواهند شد. وزنه برداران معلول کشورمان در اين اردو، تمرينات خود را زير نظر غلامرضا آسترکي و عبدالله فکور، سرمربي و مربي تيم، در آکادمي ملي المپيک و پارالمپيک دنبال مي کنند.   رقابت هاي جهاني 2011 آيواز از 26 تا 30 فروردين در دبي، امارات متحده عربي، برگزار خواهد شد.  ورزشکاران مدعو به اين اردو عبارتند از:  سعيد نصيري (البرز) کيوان اکبري، حسن حصار پولادي، روح الله رستمي، سيدحامد صلحي پور (تهران)، علي نجات خواه، اميد حباب، احمد رزم آذر(اردبيل)، سلام خاصه پور(کرمانشاه) و ميثم متقيان(اصفهان)
       
رقابت ايران و قطر براي ميزباني
تيم فوتبال نوجوانان در همدان اردو
برگزار مي کند

  تيم فوتبال نوجوانان از شنبه هفته آينده در همدان اردو برگزار مي کند.
به گزارش  فارس، تيم نوجوانان در ادامه برنامه آماده سازي خود از شنبه هفته آينده در همدان اردوي خود را آغاز مي کند.  25  شاگرد علي دوستي تا سه شنبه دو ديدار تدارکاتي با تيم هاي همداني برگزار مي کنند.  تاريخ برگزاري مسابقات مقدماتي قهرماني آسيا يک ماه ديگر اعلام مي شود. 
فدراسيون هاي ايران و قطر براي ميزباني اين مسابقات از  AFC  درخواست کرده اند.  ايران شهر همدان را به عنوان ميزبان به کنفدراسيون فوتبال آسيا معرفي کرده است.  نوجوانان ايران در اين مرحله با عراق، بنگلادش، قطر، فلسطين و سريلانکا همگروه است. 


 ازدواج ، هندوانه سربسته !!  

حتما شما هم شنيده ايد که مي گويند ازدواج مانند يک هندوانه سربسته است. هر چقدر هم در خريد يک هندوانه تخصص داشته باشيد باز هم درصدي امکان دارد اشتباه کنيد و به جاي يک هندوانه قرمز و سالم و شيرين، هندوانه اي سفيد و
بي مزه نصيب تان شود.
به عبارت ديگر، هر چقدر هم قبل از ازدواج، محتاط باشيد و همه جوانب را بسنجيد باز هم معلوم نيست نتيجه آن ازدواج موفقي باشد. اما دکتر پروين ناظمي، روان شناس و مشاور خانواده اين نظريه را تاييد نمي کند و معيارهاي يک ازدواج موفق را پلي براي داشتن يک زندگي موفق مي داند. آنچه
مي خوانيد گفت وگوي ما با خانم دکتر ناظمي درباره معيارهاي يک ازدواج موفق و باورهاي غلط پيرامون آن است.
 خانم دکتر پروين ناظمي! از ازدواج موفق چه تعريفي داريد؟
ازدواج موفق به يک انتخاب صحيح و با تدبير برمي گردد. متاسفانه بسياري از افراد ازدواج را وسيله اي براي رسيدن به اهداف خود مي دانند و بر اين باورند ازدواج موفق، ازدواجي است که مشکلات دوران تجرد را از بين ببرد. به عنوان نمونه تامين نيازهاي مادي و جسماني، برخورداري از موقعيت اجتماعي بهتر، فرار از مشکلات خانوادگي دوران مجردي، داشتن يک همسر زيبا براي خودنمايي، فرار از تنهايي و مسايلي از اين قبيل را ملاک اصلي ازدواج قرار مي دهند و چه بسيار ازدواج هايي که به دليل اين باورهاي نادرست به طلاق منجر شده است.
 بنابراين يک انتخاب موفق بايد چه ويژگي هايي داشته باشد؟
مهم ترين نکته براي داشتن يک ازدواج موفق اين است که شناخت مقدم بر عشق باشد. به عبارت ديگر، يک انتخاب درست بر مبناي شناخت شکل
مي گيرد و بعد از شناخت طرف مقابل، عشق به وجود مي آيد. متاسفانه اين روزها دخترها و پسرها اول عشق را تجربه مي کنند و بر پايه آن مي خواهند به شناخت برسند و اين در حالي است که اين عشق ظاهري چشم آنها را روي حقايق و عيب هاي طرف مقابل مي بندد و در مدت کوتاهي پس از آغاز زندگي مشترک شان به اين نتيجه مي رسند که عشق براي خوشبخت شدن کافي نيست و ادامه زندگي برايشان غيرممکن مي شود. البته اين طور نيست که مشکلات پيش آمده قبل از ازدواج و در دوران دوستي و نامزدي وجود نداشته بلکه دوست داشتن هاي بدون شناخت و دلبستگي هاي احساسي مانع شده تا طرفين واقع بين باشند و عيب هاي طرف مقابل خود را ببينند و اگر هم ديده اند از آن چشم پوشي کرده اند; به اين اميد که بعد ازدواج بسياري از مشکلات حل خواهد شد.
 براي رسيدن به اين شناخت، چه پيش شرط هايي لازم است؟
مهم ترين قدم، رسيدن به خودآگاهي و طي کردن مراحل خودشناسي است. فرد بايد قبل از هر انتخابي، نقاط ضعف و قوت خود را به طور کامل بشناسد، هدف و ارزش هاي زندگي اش را مشخص کند و با شناسايي ملاک هاي يک انتخاب موفق دست به انتخابي شايسته بزند. ما معتقديم فردي مي تواند انتخاب شود و دست به انتخاب بزند که مراحل  گانه بلوغ (رشد جسماني، عقلاني، اجتماعي، اخلاقي، عاطفي و رواني) را گذرانده باشد. البته نمي توان اين موضوع را ناديده گرفت که هيچ انساني کامل نيست و بايد فردي را انتخاب کنيم که تا حد ممکن به
ايدهآل هاي ما نزديک باشد اما هيچ صددرصدي وجود ندارد. در کنار اين موضوع داشتن شرايط رواني مناسب، تطابق فرهنگي، اجتماعي و خانوادگي، داشتن شخصيتي سالم و باثبات و درک متقابل تفاوت هاي ميان زن و مرد از جمله پيش شرط هاي يک انتخاب مناسب است که مي تواند به يک شناخت مناسب برسد، رنگ عشق به خود بگيرد و يک ازدواج موفق را رقم بزند. در عين حال ما بايد مطمئن شويم که طرف مقابل ما در کنار يک همسر خوب بودن، مي تواند يک مادر يا پدر خوب هم باشد.
 آيا اين ممکن است که يک ازدواج موفق به يک زندگي مشترک ناموفق ختم شود؟
اين موضوع بستگي دارد که ازدواج موفق از ديدگاه طرفين چه تعريفي داشته و چگونه شکل گرفته است. اغلب ازدواج هاي مبتني بر عشق و بدون شناخت کافي از طرف مقابل شايد در اوايل، يک ازدواج موفق باشد اما همان طور که گفتم داشتن يک زندگي موفق را تضمين نمي کند و بحث ها و بگومگوها و دعواها مدت کوتاهي پس از ازدواج آغاز مي شود. از طرفي يک ازدواج موفق زماني به يک زندگي موفق ختم مي شود که زن و شوهر مهارت حل مساله و همدلي را بياموزند و در زندگي مشترک آنها را به کار بگيرند. ببينيد، ما بايد ياد بگيريم به مسايل از ديدگاه فرد مقابل نگاه کنيم، به احساسات و خواسته هاي طرف مقابل احترام بگذاريم، زماني که عصباني هستيم روي خواسته هايمان پافشاري نکنيم، با بروز کوچک ترين مشکلي يک گفت وگوي منطقي داشته باشيم، به جاي شنيدن، مهارت گوش کردن را ياد بگيريم و در زندگي مشترک مان گذشت کنيم و مسايل جزيي و پيش پاافتاده را به جنجال و کشمکش تبديل نکنيم.
 بسياري از افراد بر اين باورند در طول زندگي مشترک عشق جاي خود را به عادت مي دهد. آيا اين عادت در تعريف زندگي موفق جايگاهي دارد؟
زن و شوهر بايد هر چند وقت يکبار گردوخاک زندگي مشترک را بگيرند و با ايجاد تنوع، نگذارند عشق به عادت صرف تبديل شود. البته عادتي که توام با عشق باشد نشانه اي از يک زندگي مشترک موفق است و نمي توان از آن خرده گرفت و اصلا اجتناب ناپذير است. توصيه من به همه زوج ها اين است که مثلا سالي  هفته از هم دور شوند تا با يک تير دو نشان بزنند. به اين معنا که هم ميزان عشق و دلبستگي طرف مقابل را بسنجند و هم مانع شوند تا عشق آنها به يک عادت صرف تبديل شود. البته نبايد فراموش کنيم که پايه يک ازدواج موفق شناخت و پايه يک زندگي موفق عشق، اعتماد، گذشت و صداقت است. درواقع يک زوج موفق خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت مي گويند، استقلال و فرديت خود را در طول زندگي مشترک حفظ مي کنند و به حريم خصوصي طرف مقابل احترام مي گذارند، روش هاي حل اختلاف را مي آموزند و به کار مي گيرند و براي حفظ رابطه تلاش مي کنند و نمي گذارند عادت جايگزين عشق آنها شود.
 حالا اگر بنا به دلايلي به اين نتيجه رسيديم که ازدواج ناموفقي داشته ايم يا اينکه ديگر زندگي مشترک موفقي نداريم. در اين شرايط مراجعه به يک مشاور خانواده مي تواند راهگشا باشد؟
اين موضوع بستگي به افراد دارد. زوج هاي موفق قبل از مراجعه به مشاور و بررسي مشکلات پيش آمده، به دادگاه نمي روند تا سند طلاق را امضا کنند بلکه مي کوشند تا مشکلات را به بهترين شکل ممکن حل کنند. البته مشاور به شرطي کمک کننده است که طرفين خودشان بخواهند بحران را حل کنند و به تکنيک هاي توصيه شده به خوبي عمل کنند. متاسفانه در کشور ما زن و شوهر زماني به مشاور خانواده مراجعه مي کنند که به بن بست رسيده اند و به مشاور نياز دارند تا حکم طلاق آنها را تاييد کند. در اين شرايط کاري از دست بهترين و خبره ترين مشاور هم برنمي آيد اما اگر زن و شوهر نه براي خراب کردن رابطه بلکه براي حفظ آن به مراکز مشاوره مراجعه کنند قطعا نتيجه خواهند گرفت و مي توانند ازدواج و زندگي موفقي داشته باشند.
    پورتال سيمرغ


 آيينه شهر  
  عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)


 گوناگون! 

  
دوستي تان با اين آدم ها را به هم بزنيد 

هشت نوع شخصيت که بايد از آنها دوري کرد 
  همه ما دوست داريم باور کنيم که نزديکان مان آدم هايي متعادل، شاد و داراي ذهني سالم هستند اما بارها پيش آمده که متوجه شديم واقعيت غير از اين است. تصور کنيد يکي از بهترين روزهاي زندگي تان را آغاز کرده ايد و خدا را براي همه زيبايي ها و نعمت هايش شکر مي کنيد که ناگهان رويارويي با يکي از آشنايان بلافاصله شما را از عرش به زير مي آورد. حتي اگر انساني خوشبين و مثبت باشيد، در کنار چنين اشخاصي منفي خواهيد شد. از بدترين اين نوع شخصيت ها مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:
خودشيفته ها
اين افراد شديدا حس خودبزرگ بيني دارند و چنين مي پندارند که دنيا گرد آنها مي چرخد. اين افراد مانند کنترل گرها موذي و حيله گر نيستند و تا حدي آشکار خواسته هاي خود را بيان مي کنند. گاهي به نظر مي رسد بايد به آنها گفت: « فقط خودت مهم نيستي که»! اين افراد فقط خواسته هاي خود را در نظر مي گيرند و نيازهاي شما به باد فراموشي گرفته مي شود. در اين رابطه شما احساس ياس و سرخوردگي پيدا مي کنيد. آنها چنان انرژي شما را صرف خواسته ها و اميال خود
مي کنند که ديگر چيزي براي خودتان باقي نمي ماند.
 منفي گراها
اين دسته قادر به درک خوبي ها و شادي ها نيستند. اگر به آنها بگوييد که امروز روز بسيار قشنگي است حتما از اتفاق ناگوار قريب الوقوعي خبر مي دهند; اگر از موفقيت امتحان ميان ترم خود خبر دهيد، در مقابل از سختي امتحانات نهايي به شما هشدار مي دهند. آنها شادي را نابود مي کنند. ديد مثبت شما به زندگي جاي خود را به بدبيني و منفي بافي مي دهد. قبل از آنکه متوجه شويد، منفي گرايي در ذهن و روح شما جايگزين شده و همه شادي ها پشت شيشه هاي خاکستري پنهان مي شود.
 افرادي که هميشه در مورد ديگران قضاوت مي کنند
مواردي که شما زيبا و دلفريب مي بينيد، به نظر اين افراد عجيب و غيرجذاب است. اگر شما نظر جديدي را جالب بدانيد، اين افراد آن را به کل اشتباه مي شمارند. اگر شما سليقه دوستي را ستايش کنيد، آنها آن را بد يا مايه نگراني قلمداد مي کنند. افراد هميشه قاضي تقريبا مانند منفي گراها هستند. اگر قسمت اعظم وقت خود را با اينگونه افراد بگذرانيد، طولي نمي کشد که شما هم يکي از آنها خواهيد شد.
 خود راي ها
تخصص اين عده کنترل ديگران به نفع خودشان است; و ممکن است چنان مهارتي هم داشته باشند که شما اصلا متوجه کنترل آنها نشويد تا زماني که ديگر دير شده است. اين افراد نقطه ضعف هاي شما را پيدا مي کنند و از اين طريق به خواسته هاي خود مي رسند. اين افراد باورها و اعتماد به نفس شما را هدف قرار
مي دهند. اين افراد راهي براي اجبار شما به انجام کاري پيدا مي کنند که لزوما انجام نمي دهيد و به اين ترتيب شما احساس هويت، اولويت هاي شخصي و توانايي درک واقعيت مساله را ازدست مي دهيد و به ناگاه دنيا حول محور خواسته ها و اولويت هاي آنها قرار مي گيرد.
 هميشه نااميدها
اگر طرح جديد و بکري داشته باشيد، هميشه نااميدها به شما اطمينان مي دهند که با شکست روبه رو خواهيد شد; و زماني که موفق مي شويد، شما را دلتنگ و افسرده
مي کنند. اگر رويايي در سر داشته باشيد، هشدار مي دهند که دستيابي به آرزويتان غيرممکن است. اين افراد «آنچه هست» را باور دارند و نسبت به «آنچه خواهد شد» مشکوک و نااميد هستند. معاشرت با اين افراد موجب مي شود خودباوري و اعتماد به نفس خود را به راحتي از دست بدهيد. در حالي که پيشرفت و تغيير فقط نتيجه نوآوري و بدعت گذاري است، روياي ناممکن ها و تلاش براي دستيابي به دوردست ها.
 آنهايي که نمي توانند صمميمي شوند
در کنار اين افراد هيچگاه حس صميميت و راحتي نخواهيد کرد; داستاني خنده دار تعريف مي کنيد اما آنها فقط لبخندي مودبانه تحويل مي دهند. در پي بي توجهي آنها، شما غمگين و افسرده مي شويد. يکي از مهيج ترين اتفاقاتي را که برايتان پيش آمده تعريف مي کنيد اما آنها فقط سرسري سر خود را تکان مي دهند. روابط اين دسته افراد مبتني بر معيارهاي سطحي و بي معني است. زماني که شما واقعا به يک دوست نياز داريد، آنها نيستند. زماني که نيازمند انتقادي سازنده هستيد، از هماني که هستيد تعريف مي کنند و اگر حمايت بخواهيد، شما را محکوم به شکست مي دانند.
 حرمت شکن ها
اين افراد در بدترين زمان و به بدترين شکل ممکن حرفي مي زنند يا کاري انجام مي دهند; در يک کلمه حرمت نگاه نمي دارند. شايد اين فرد کسي باشد که به او اعتماد کرده بوديد اما او از اين اعتماد سو»استفاده کرده ورازتان را برملا مي کند. شايد يکي از نزديکان تان باشد که در کارهايي که به او ارتباط ندارد دخالت مي کند، يا شايد همکاري باشد که رفتاري تحقيرآميز پيشه کرده است.
 آنهايي که هميشه متوقع هستند
هيچ وقت نمي توان اين افراد را راضي و خوشحال نگه داشت. آنها قدر شما را
نمي دانند و خواسته هايشان غيرواقعي و نامعمول است; هميشه دنبال مقصر جلوه دادن شما هستند و هرگز مسووليت چيزي را خود قبول نمي کنند.
    منبع: سايکولوژي تودي


 مراسم قرعه کشي مسابقات قهرماني واترپلوي جوانان جهان
 ايران با ايتاليا، قزاقستان، کويت و مجارستان هم گروه شد  

مراسم قرعه کشي شانزدهمين دوره مسابقات قهرماني واترپلوي جوانان جهان در شهر تريئست کشور ايتاليا برگزار شد.  به گزارش ايسنا، مراسم قرعه کشي شانزدهمين دوره مسابقات قهرماني واترپلوي جوانان جهان با حضور "کورنل مارکولسکو" مدير اجرايي فدراسيون جهاني شنا، "ديميتري دياتسو" عضو هيات رئيسه فدراسيون جهاني شنا و "جياني لونزي" رئيس کميته فني واترپلوي جهان در محل شهر تريئست کشور ايتاليا برگزار شد.  طي اين قرعه کشي تيمهاي شرکت کننده به 4 گروه 5 تيمي تقسيم شدند که تيم ايران در گروه  B  اين رقابتها قرار گرفت. 
گروه : A  فرانسه، پرتغال، استراليا، آلمان و کانادا 
گروه : B  ايتاليا، قزاقستان، کويت، مجارستان و ايران 
گروه : C  مونته نگرو، ازبکستان، کرواسي، برزيل و مصر 
گروه : D  مکزيک، صربستان، آمريکا، اسپانيا و روسيه 
شانزدهمين دوره مسابقات قهرماني واترپلوي جوانان جهان از 5 تا 13 شهريورماه در شهر ولوس يونان برگزار خواهد شد و تيم ملي ايران به عنوان قهرمان قاره کهن در اين رقابتها شرکت خواهد کرد.  


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون