جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2187- تاریخ : 1389/12/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)


اخبار


اخبار


فيلم برداري «مادر پائيزي» از نيمه گذشت

علي معلم منتقد و تهيه کننده:
ما درحال حاضر در منطقه دچار انزواي هنري هستيم


 اخبار 


همکاري دانشگاههاي هنري کشور با جشنواره فيلم شهر

دانشگاههاي هنري کشور در قالب تفاهم نامه همکاري در چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر، مشارکت دارند.به گزارش روابط عمومي جشنواره فيلم شهر، برپايي نشست هاي تخصصي ، کارگاههاي آموزشي و نمايش فيلم هاي جشنواره به طور همزمان در دانشگاههاي هنر بر اساس تفاهم نامه  يادشده ، انجام مي شود.  تفاهم نامه همکاري ميان دبيرخانه جشنواره  فيلم شهر با  دانشگاههاي هنر، صدا و سيما، تربيت مدرس و تهران،  منعقد شده است .  براين اساس، درتفاهم نامه جشنواره فيلم شهر و دانشگاههاي هنري، نمايش همزمان فيلم هاي جشنواره فيلم شهر درمراکزعلمي، برگزاري نشست هاي تخصصي، کارگاههاي آموزشي - تخصصي با موضوع شهر، ارايه توليدات دانشگاهي به دبيرخانه جشنواره، گنجانده شده است.چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر با "رويکرد شهري انساني براي انسان شهري" ، از 24 تا 29 ارديبهشت ماه سال آينده در تهران و گيلان برگزار مي شود.

«صديق تعريف» در اروپا کنسرت مي دهد

گروه نوروز به خوانندگي «صديق تعريف» در کشورهاي مختلف اروپايي کنسرت موسيقي ايراني و موسيقي کردي برگزار مي کند.به گزارش برنا، کنسرت "باغ و بهار و آينه" توسط گروه موسيقي ايراني "نوروز" به سرپرستي و خوانندگي صديق تعريف از 27 اسفند 1389 در شهرهاي مختلف اروپا آغاز مي شود.در گروه موسيقي نوروز صادق تعريف (دف و تنبک)، نويد دهقان (کمانچه)، حامد فکوري (تار) و امين گلستاني (بربت) و صديق تعريف (آواز و سرپرست) حضور دارند و قطعاتي از موسيقي مناطق مختلف کردستان را اجرا خواهند کرد.اين تور کنسرت روزهاي 27 و 28 اسفند ماه (18 و 19 مارس) در شهر پاريس و روز اول فروردين ماه (21 مارس) در شهر ليل برگزار مي شود. در ادامه، روزهاي 5 و 7 و 12 و 14 فروردين ماه (25 و 27 مارس و 1 و 3 آوريل) در شهرهاي پسکارا، رم، ونيز و ميلان در ايتاليا برگزار خواهد شد. اين گروه همچنين قرار است در اين تور اروپايي در شهرهاي استکهلم و يوتوبوري کشور سوئد و همچنين در برخي از شهرهاي هلند و دانمارک به اجراي برنامه بپردازد.کنسرت "باغ و بهار و آينه" در دو بخش برگزار ميشود، در بخش اول صديق تعريف قطعات و آوازهايي از موسيقي ايراني با اشعاري از حافظ، سعدي، فريدون مشيري، ه.ا.سايه و سيمين بهبهاني را در بيات اصفهان، دشتي، شور، و شوشتري منصوري اجرا ميکند و در قسمت دوم گروه موسيقي "نوروز" به اجراي قطعاتي از موسيقي مناطق مختلف کردستان در مقام شور و دشتي مي پردازد.همچنين آلبوم "مهتاب" با صداي صديق تعريف خواننده تيتراژ سريال امام علي(ع) و آهنگسازي و تنظيم "حسين يوسف زماني" بر اساس شعر "مهتاب" سروده "نيما يوشيج" و پنج قطعه ديگر که موسيقي آنها بر اساس اشعاري از سيمين بهبهاني، حافظ، سعدي و ... براي ارکستر سمفونيک تنظيم شده است، در دسترس علاقمندان موسيقي ايراني قرار گرفته است.


 اخبار 


"نور و زندگي ويژه برنامه تحويل سال
 شبکه چهار "

ويژه برنامه تحويل سال شبکه چهار سيما «نور و زندگي » نام گرفته که ترکيبي از نوروز و زندگي است .به گزارش روابط عمومي شبکه چهار: شعار اين برنامه بهترين حال (خلق) تعيين شده ، در دعاي تحويل سال دعا مي کنيم پروردگارا حال ما را به بهترين حال دگرگون ساز، لذا پرسش برنامه از همه کارشناسان و مردم کوچه و بازار اين است که بهترين حال و نيکوترين خلق چيست؟ و چه ويژگي هايي دارد؟ قرآن کريم مي فرمايد: انک لعلي خلق عظيم و پيامبر اکرم (ص) را به عنوان انسان کامل ، نمونه خلق عظيم معرفي مي کند، لذا بهترين خلق و نيکوترين حال ، اخلاق محمدي (ص) است که بهترين مخلوق الهي است اين مسير در برنامه نوروزي کاملا منطبق با شاخص اخلاق از شاخص هاي چهارگانه رسانه ملي است. رضا درستکار،محمدصالح علي،داريوش کاردان و رشيد کاکاوند اجراي اين برنامه زنده را بر عهده دارند و به احتمال زياد از ساير مجريان اين شبکه براي اجرا در برنامه دعوت مي شود.تا کنون حضور ابراهيم ميثاق، غلامعلي افروز(روانشناس)، فردوس کاوياني ، رامين ناصر نصير، رضا بابک، مهرداد ضيايي (هنرمند) ، مهندس دالکي(کارشناس نجوم) ناصر فيض( شاعرو طنزپرداز) ، رضا طيبي( خواننده) ، آرش فرضي( کاريکاتوريست) به عنوان ميهمان اين برنامه قطعي شده است. 1)طراحي هفت سين علمي مستقل بر 7 پروژه شاخص علمي و فن آورانه کشور درسالهاي اخير2)برگزاري مسابقه فيلم با عنوان نوروز در سينما و سيما3)پخش مجموعه جديد دلنوازان با موسيقي محلي و تصاوير بديع شمال کشور 4)آيتم هاي ويژه مثل خيمه شب بازي ، نوروزخواني سنتي، کاريکاتور خرگوش، انيميشن خرگوش 5)حضور دو گروه موسيقي عاشيق لار براي  اجراي زنده موسيقي .6)پخش کليپ هاي ويژه به منظور معرفي مراسم هاي نوروز در ساير کشور ها. 7)ارتباط زنده با اماکن زيارتي از جمله مشهد مقدس و قم از جمله بخش ها و آيتم هاي ويژه برنامه سال تحويل امسال شبکه است.ويژه برنامه سال تحويل شبکه چهار از ساعت 19 روز 29 اسفند آغاز و تا ساعت 6 بامداد يکم فروردين ( نوروز) ادامه دارد .تهيه کنندگي اين برنامه را محمد علي محبتي بر عهده دارد و مصطفي موحد ، شهرام قدرتي ، آزاده ميرزايي ، عسل السادات معيني ، بهنام معظمي ، حامد کاشي از عوامل توليد اين برنامه هستند.

«شيش و بش» نوروز اکران نمي شود

فيلم سينمايي «شيش و بش » به کارگرداني بهمن گودرزي نوروز 90 روي پرده نمي رود.به گزارش  برنا،محمد شايسته مجري طرح اين فيلم سينمايي گفت: پيش از اين قرار بود فيلم در نوروز اکران شود اما دريافت پروانه نمايش به سال جديد موکول شد. با وجود آماده شدن فيلم اکران "شيش و بش" به زماني ديگر موکول شد. "شيش و بش" به تهيه کنندگي مرتضي شايسته، يک کمدي موقعيت است که براساس فيلمنامه اي از محمدرضا گلزار و بازنويسي پيمان قاسم خاني و خشايار الوند به عنوان نخستين فيلم سينمايي بهمن گودرزي ساخته شد. محمدرضا گلزار، امين حيايي، آنا نعمتي، بيتا فرهي، ميرطاهر مظلومي، شهنام شهابي، تانياجوهري و رضا رشيدپور بازيگران اصلي "شيش و بش" هستند.


 فيلم برداري «مادر پائيزي» از نيمه گذشت 

فيلم برداري  فيلم سينمايي «مادر پائيزي» به تهيه کنندگي و کارگرداني سيروس رنجبر در منطقه شمال ادامه دارد
بنا به همين گزارش; بيش از 50  فيلم برداري اين فيلم به پايان رسيده و گروه توليد هم اکنون براي ادامه فيلم برداري در محل  فرودگاه شهر ساري مستقر شده اند.
در اين فيلم هانيه توسلي، عليرضا جلالي تبار، ارشيا طالبي، کتايون کارايي، وحيد رهباني، بهناز جعفري و رويا ثمودي نقش آفريني مي کنند.گفتني است در طول فيلمبرداري نيز آرش تاج، مختار سائقي و فرهاد بشارتي به عنوان بازيگر به گروه پيوسته اند.داستان «مادر پائيزي» درباره  نوجواني مبتلا به بيماري اوتيسم است که پس از اطلاع يافتن از زنده بودن مادرش از شمال عازم تهران مي شود و ....
اسامي عوامل فيلم عبارتند از:
نويسنده، کارگردان و تهيه کننده: سيروس رنجبر- مجري طرح: فرزاد قرباني- مشاور کارگردان: دکتر حميدرضا پوراعتماد، هاله افقي- مدير توليد: ناصر مقدس- مدير فيلم برداري:  شهريار اسدي- دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: داود باقري- طراح صحنه و لباس: فريبرز قربان زاده- صدابردار: هادي افشار- طراح گريم: محسن دارسنج- تدوين: فريدون جامه بزرگ- مدير تدارکات: حميدرضا صفايي- عکاس: محسن سيدي - دستيار اول فيلم بردار: جلال عالي فکر - دستيار صدابردار: هادي بهشتي زاده - منشي صحنه:  نفيسه ذاکري- تصويربردار پشت صحنه: محمدرضا خاوري- دستيار دوم کارگردان: مصطفي تقي زاده - دستيار صحنه: صادق اسفندياري، سينا سعادت - دستيار لباس: شکوه بابايي - دستياران فيلم بردار: امير حسين ارضي، هومن خليلي، محمد آقاحسيني - سينه موبيل: احمد سعيدي بخش- مجري گريم: ريحانه عادل نژاد، امير صفادل - دستياران تدارکات : فرزاد برنايي، علي ايماني، بهروز چلوئيان -  سرمايه گذار: شرکت سرمايه گذاري ايران گردي و جهان گردي، غلامرضا دهقان، محمدرضا خاوري و  سيروس رنجبر


 علي معلم منتقد و تهيه کننده:
 ما درحال حاضر در منطقه دچار انزواي هنري هستيم 

علي معلم منتقد، نويسنده و تهييه کننده سينما معتقد است ما در حال حاضر در منطقه دچار انزواي هنري هستيم.
به گزارش روابط عمومي جشنواره بين المللي فيلم کيش معلم افزود:  تاکيد بر مشترکات و جلوگيري از بروز مسائلي که منجر به تفاوت هاي نگرشي ما در منطقه مي شود مهمترين نقش راهبردي جشنواره کيش است و طبيعتا بايد مسايلي را نشان داد که موجب وحدت شود و نه تفرقه که نمايش صحيح اينها مي تواند ايران را از انزواي هنري درمنطقه اي بيرون بياورد.
وي ادامه داد: ما در حال حاضر در منطقه دچار انزواي هنري هستيم و دليل آن اين است که متاسفانه در ايران سازوکارهايي که موجب مشارکت فعال در منطقه مي شود بسيار ضعيف است و چون نهايتا تنها به چهارچوب توليد داخلي فکر شده به همين دليل هم  نتيجه اي نمي شود گرفت. اين منتقد و نويسنده  با اشاره به هدف جشنواره فيلم کيش و مشترکاتي فرهنگي و آئيني  کشورهاي منطقه خاطرنشان ساخت: به هر حال زمينه هاي بروز ميراث فرهنگي متفاوت است. مثلا ما با کشورهاي فارسي زبان منطقه ميراث مشترک فراواني داريم و يا در آسياي ميانه و قفقاز افسانه هاي مشترک داريم و تمامي آن کشورها افسانه هاي ايراني را
مي شناسند. به هر حال مجموعه بازتاب هاي فرهنگ در زمينه هاي مختلف هست مانند قصه هاي مشترک و تاريخ مشترک که با اين مجموعه کشورهاي همسايه داريم به خصوص در آسياي ميانه و مسايل ديني که البته نه به عنوان شيعه يا سني بلکه اساسا به عنوان مسلمان با اين کشورها اشتراک داريم.
البته يکسري ظرافت هايي هم وجود دارد در مورد فيلم هايي که بتواند در بين اقوام مختلف ارتباط برقرار کند و بايد از مسايل تفرقه برانگيز، و نکاتي که صرفا مربوط به سرزمين و ملي گرايي مي شود پرهيز شود.
به گفته وي ما بايد روي نقاط مشترک اقوام کارکنيم که مشترکات فراواني هم دارند. مثلا ما با کشورهايي نظير آذربايجان، ارمنستان، قرقيزستان، ترکمنستان و گرجستان تاريخ مشترک داريم که بخشي از آنها جزو ايران بوده اند و کشورهايي نظير پاکستان، تاجيکستان و افغانستان با ما زبان مشترک دارند  و از سوي ديگر با کشورهاي حوزه خليج فارس نيز دين مشترک داريم. در حال حاضر معتبرترين تجار امارات ايراني ها هستند و بحرين نيز که اساسا يکي از استانهاي ايران بوده است و عملا مي شود گفت که بخش گسترده اي از قابليت گفت وگو را با کشورهاي منطقه دارا هستيم اما اينکه چه کسي تشخيص بدهد مسايل مورد نياز کدام است در واقع يک جور عملا مشترکات را بدست آوردن و در طبل تفرقه نکوبيدن است.
معلم يادآور شد: براي تشخيص اين مسايل احتياج به يک اتاق فکر است مثلا ما قهرماناني داريم که در منطقه مشترک هستند، کوروش را در تمامي کشورهاي منطقه و جهان مي شناسند. زمينه بروز عادت ها و سنت هاي زندگي که وجه مشترک دارند يا افسانه هاي ما تماما قابليت کار را دارند که مي توانند در اين مرز مشترک مطرح شود و گسترش پيدا کند. اما مشکلي که ما داريم اين است که وقتي داريم روي چنين موضوعاتي کار مي کنيم به دليل اينکه دسترسي به بازار آنها را نداريم و آنرا شناسايي نکرده ايم اساسا موقعيت فرهنگي آنها را نمي شناسيم و فيلم ها ابتر مي مانند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون