جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2187- تاریخ : 1389/12/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)


آيا مي دانيم!


کوتاه از ورزش جوانان


خوب و بد ازدواج هاي فاميلي


ليگ پومسه زنان با معرفي نفرات برتر به پايان مي رسد


آيينه شهر
عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)

گوناگون!

بر اساس توافقات اوليه
تيم ملي ووشو جوانان در مسابقات غرب آسيا شرکت مي کند


 آيا مي دانيم! 

  
مقابله با ترس با تابش نور به مغز!

دانشمندان موفق به شناسايي مکانيزمي در مغز شده اند که به کاهش ترس در افراد کمک مي کند.
به گزارش ايسنا، بيش از يک چهارم افراد اضطراب و پريشاني شديد را که جز» اختلالات رواني محسوب مي شود، تجربه کرده اند. اين شرايط مي تواند بطور جدي به کيفيت زندگي آسيب رسانده و در برخي باعث شود به صورت گاه و بي گاه از حملات هراس يا علائم مداوم عصبي مانند تعرق، افزايش ضربان قلب و دل آشوبي رنج ببرند.
محققان دانشگاه استنفورد کاليفرنيا دريافتند که شبيه سازي يک مدار مغزي در يک ساختار ماده خاکستري بافت مغز مي تواند با ترس مقابله کند.
آزمايشات انجام شده بر روي موش ها نشان داد که انتشار پالس هاي نوري بر اين مکانيزم، تمايل آنها را براي انجام کارهاي خطرناک بيشتر مي کرد. اين در حالي بود که با مهار اين فرآيند، اين موش ها ترسوتر مي شدند. به گفته محققان اين يافته ها مي تواند در پيشرفت درمان ها براي کنترل اختلالات پريشاني کمک کند چرا که مکانيزم مغز انسان نيز شيوه اي مشابه دارد. اين تيم با استفاده از فناوري اپتوژنتيکي که انجام دادند متوجه شدند که ضمن آن، سلول هاي عصبي به نور حساس مي شوند، از اين رو فعاليت آنها را مي توان با کم و زياد کردن طول موج نور خاموش و روشن کرد.آنها يک مدار را در ناحيه بادامه مغزي هدف قرار داده با تغييرات نمايشي در رفتار موش ها مواجه شدند. اين موش ها بطور ناگهاني در موقعيت هايي که تا پيش از آن در آنها احساس اضطراب مي کردند به راحتي رفت وآمد کردند. از سويي ديگر، تابش پالس نور با طول موج متفاوت و مهار شده بر همان مدار، در موش ها به رفتاري متضاد منجر شد. آنها بسيار ترسو و مضطرب شده و خود را پنهان کردند.


 کوتاه از ورزش جوانان 


 پايگاه استعداديابي دارت بانوان و کودکان
راه اندازي مي شود

 نايب رييس بانوان انجمن دارت از راه اندازي نخستين پايگاه استعداديابي دارت بانوان و کودکان خبر داد.     به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي فدراسيون انجمن هاي ورزشي، 'آزيتا بني اردلان' افزود: اين پايگاه بزودي راه اندازي خواهد شد و قرار است محلي براي برگزاري کلاسهاي مربيگري، مسابقات و جشنواره باشد. وي ادامه داد: سعي مي کنيم از اوايل سال آينده، جشنواره دارت کودکان را با حضور نفرات علاقه مند برگزار کنيم. بني اردلان گفت: يکي از برنامه هاي ما، توجه ويژه به رده هاي سني پايين است که راه اندازي پايگاه استعداديابي بانوان و کودکان استان تهران، از جمله اين اقدامات به شمار مي آيد.
 
ليگ دسته اول فوتسال بانوان نيمه اول سال 90 برگزار مي شود

 کميته مسابقات بانوان از برگزاري هشتمين دوره رقابت هاي ليگ دسته اول فوتسال درنيمه اول سال 90 خبر داد.به گزارش توانا و به نقل از   فدراسيون فوتبال، تيم هاي راه آهن اهواز، راه آهن انديمشک، صدرا شيراز، فولاد ماهان سپاهان، پالايش گاز ايلام، زنده ياد ميناشي اسلام آباد، عقاب مازندران، پرسپوليس تهران، هيرسا ورزش، گيتي پسند اصفهان، صنايع چوب شمشاد دليجان، شورا شهريار، آرسن ميناسيان رشت، هيات فوتبال تبريز(هلال احمر)، پريسا مشهد، تربيت بدني فسا به صورت رفت و برگشت در رقابت هاي ليگ دسته اول فوتسال باشگاه هاي کشور از نيمه اول سال 90 حضور دارند و به مصاف يکديگر مي روند. بر همين اساس قرعه کشي تيم هاي فوق روز دوشنبه هفته آينده ساعت 00:15 در محل روابط عمومي فدراسيون برگزار مي شود.
 
مسابقات ورزشي آموزشگاه هاي استان سمنان خاتمه يافت

 اولين دوره مسابقات ورزشي قهرماني آموزشگاه هاي استان سمنان پس از 16 روز رقابت دانش آموزان به کار خود پايان داد. به گزارش  پانا، اين دوره از مسابقات با حضور بيش از 800 نفر ورزشکار ، مربي و سرپرست دوره هاي تحصيلي راهنمايي و متوسطه پسران برگزار شد. دانش آموزان در رشته هاي فوتسال - واليبال - بستکبال - هندبال - تنيس روي ميز و بدمينتون به ميزباني شهرستانهاي سمنان و شاهرود به رقابت پرداختند.
 گفتني است، نفرات و تيم هاي منتخب اين مسابقات مذکور در تابستان سال آينده به مسابقات قهرماني آموزشگاه هاي کشور اعزام مي شوند.


 خوب و بد ازدواج هاي فاميلي 

خيلي از پدر و مادرها در مورد ازدواج کردن و به قول خودشان عاقبت به خيري تمايل دارند کسي را براي دختر يا پسرشان انتخاب کنند که بهترين باشد و چه کسي بهتر از بچه هاي خواهر و برادرشان که هم ديده و شناخته شده هستند و هم حيف است چنين کسي با اين شرايط اخلاقي خوب و امکانات تحصيلي و شغلي مناسب را از دست بدهند؟! آنها پيشنهاد مي دهند و در ظاهر، شما را آزاد مي گذارند که پاسخ مثبت يا منفي بدهيد اما اگر جرات داريد، بگوييد نه!
دکتر بدري السادات بهرامي، مشاور خانواده در اين باره مي گويد: «قبل از هر ازدواجي لازم است دو طرف يکديگر را مورد ارزيابي قرار دهند و بررسي کنند که آيا با هم تناسب دارند يا خير. اين مورد در ازدواج هاي فاميلي نبايد فراموش شود. بسياري از مردم گمان مي کنند چون خانواده دختر و پسر يکديگر را مي شناسند، پس نسبت به بررسي و ارزيابي اين تناسب هاي مهم نيازي احساس نمي کنند. اتفاقا اکثر مشکلات هم از اين طرز فکر ناشي مي شود که دو خانواده بي گدار به آب مي زنند.
در اين جا به دليل وجود چنين تناسب هايي که با فاميل خود داريم، گمان مي کنيم تناسب شخصيتي و عاطفي هم بين فرزندان ما برقرار است. اين باور غلط مي تواند زمينه بي انگيزه و بي رغبت شدن دختر و پسر جوان يا خانواده هاي آنها شود و آنها را از ارزيابي و بررسي اين که آيا در تناسب اخلاقي و شخصيتي با هم هستند منصرف کند.
بنابراين توصيه مي کنم همه دختر و پسرها قبل از حرکت به سمت عواطف و دلباخته شدن در مورد اين تناسب ها و اين که آيا مناسب هم هستند يا نه، بررسي کنند و خانواده ها اجازه دهند آزادانه تصميم بگيرند.از مزاياي ازدواج فاميلي مي توان به تناسب هاي بيشتر اشاره کرد. تناسب خانوادگي و سبک تربيتي که افراد با آن رشد کرده اند يکي از مهم ترين موارد است. تناسب ديگري که حتما بايد وجود داشته باشد، تناسب فرهنگي است. يعني فرهنگ که عبارت است از بايدها و نبايدها و ارزش ها و ضدارزش هاي ما بايد با همسرمان در تناسب باشد. بايدها و نبايدهاي يک دختر اهل آذربايجان با دختر يا پسري که در شمال کشور يا جنوب بزرگ شده است، يکسان نيست. فاصله اي در اين ميان هست که به تناقض مي انجامد. اين اختلاف فرهنگي نقطه آغازين دعواها و اختلافات آنهاست.
مساله ديگر، تناسب اعتقادي است. از آن جا که اعتقادات، جنس محکمي دارند و هر فردي با هر اعتقادي چه شيعه و سني، چه بودايي و حتي لائيک حاضر است پاي عقايد خود بايستد، نداشتن تناسب اعتقادي واقعا مساله ساز است. هر کدام از ما براي خود اعتقاداتي داريم که فقط به خودمان ربط دارد اما وقتي قرار شد در کنار هم و به عنوان زوج زندگي کنيم نمي توانيد بگوييد موسي به دين خود، عيسي به دين خود.
در ازدواج فاميلي جنس اعتقادات خانواده از يک نوع است و همين مساله يعني نداشتن يک دسته از درگيري ها و مشکلات. پس تناسب اعتقادي هم منتفي مي شود.»
مساله مهمي که در ازدواج فاميلي مطرح است اين است که معمولا اختلاف هاي خانوادگي و فاميلي به زندگي زوجين کشيده مي شود و بر روابط آنها تاثير مي گذارد و زندگي زناشويي آنها را تحت الشعاع قرار مي دهد
معايب ازدواج فاميلي
دکترغلام حسين قائدي/ روان پزشک و استادياردانشگاه علوم پزشکي شاهد هم در اين باره مي گويد: «مساله مهمي که در ازدواج فاميلي مطرح است اين است که معمولا اختلاف هاي خانوادگي و فاميلي به زندگي زوجين کشيده مي شود و بر روابط آنها تاثير
مي گذارد و زندگي زناشويي آنها را تحت الشعاع قرار مي دهد.
از اين گذشته در ازدواج هاي فاميلي، نقش حمايتي خانواده ها در زمان اختلاف زن و شوهر با همديگر بيشتر است و ممکن است مشکل ساز شود. البته بايد گفت نمي توان قانون کلي صادر کرد و گفت چنين حمايت هايي همواره اختلاف ها را بيشتر مي کند. اين موضوع رابطه مستقيم با بلوغ فکري، عاطفي زوجين و خانواده آنها دارد. ممکن است بسياري از زوجين مشکلات و مسايل خودشان را در چارچوب خانه شان حل و فصل کنند. اما بايد اين نکته را در نظر گرفت که براي مسايل عاطفي و احساسي خيلي نمي توان چارچوب گذاشت و امکان دارد، اختلاف هاي خانوادگي يا اختلاف زن و شوهر بر يکديگر اثر بگذارد.
بنابراين توصيه مي شود، حتي المقدور افراد به دليل مشکلات ژنتيکي و رواني به سمت ازدواج فاميلي نروند. اگر هم ازدواج فاميلي صورت گرفت، مشاوره ژنتيک و مشاوره روان شناسي بسيار ضروري است و حتما بايد سلامت روان زن و مرد سنجيده شود و زماني که سلامت آنها تاييد شد، به تشابهاتي که قبلا ذکر شد حتما توجه شود تا ازدواج موفقي پيش رو داشته باشند.»از همه اينها گذشته، همه کارشناسان اين مساله علمي را قبول دارند که احتمال بروز مشکلات ژنتيکي در ازدواج هاي غيرخويشاوندي 2 تا 3درصد است در حالي که اين رقم براي ازدواج هاي خويشاوندي به 4 تا 5 درصد
مي رسد. هر چند شايد به نظر اين تفاوت يک درصدي اندک باشد اما با احتساب آمار مواليد ساليانه عدد قابل توجهي مي شود.
سيمرغ


 ليگ پومسه زنان با معرفي نفرات برتر به پايان مي رسد  

هفته هاي هفتم و هشتم ليگ پومسه زنان پنجشنبه 26 اسفند ماه جاري در خانه تکواندو برگزار مي شود تا اين مسابقات با برگزاري هفته پاياني قهرمانان خود را بشناسد. 
   به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي فدراسيون تکواندو، در اين دوره از رقابتها که در پنج رده سني انفرادي و يک رده تيمي برگزار مي شود، قهرمان رده هاي مختلف سني مشخص مي شوند.
ترافيک زياد کاري فدراسيون تکواندو موجب شده است که ليگ هاي اين رشته تا روزهاي آخر سال 89 به طول بيانجامد.
تاکنون رده هاي مختلف سني نفرات زير بيشترين امتياز را دارند.
رده سني کمتر از 14 سال: فاطمه صيدي از زنجان
رده سني 18 -14 سال : بهاره قادريان از البرز
رده سني 30 -19 سال : نسترن ملکي از البرز
رده سني 40 - 31 سال اعظم درستي از تهران
رده سني 50 -41 سال : زهرا افتخاري از البرز
و در بخش تيمي کمتر از 35 سال: کرج يک


 آيينه شهر  
  عکس: همايون لنگرودي (بديع فر)


 گوناگون! 

  
قشر خاکستري مغز صبورها فعال تر است

قسمت  دوم و پاياني
برخي مي انديشند دم غنيمت است، مي توان با ديگران صادق نبود اما موفق شد، مي توان از ديگران به عنوان وسيله  استفاده کرد و کار خويش را پيش برد و اين کارها را هم عين زرنگي و هوش مي دانند اما پژوهش ها نشان مي دهد که افرادي موفق ترند که راستگو و درستکار باشند، هدف هاي دشوار اما عالي را به هدف هاي سهل و کوتاه مدت ترجيح دهند، توانايي تحمل سختي ها را داشته باشند، انسان هاي ديگر را هم به عنوان هدف و نه وسيله در نظر بگيرند، يعني وجود ديگران را في نفسه ارزشمند بدانند نه اينکه برحسب نياز فرد، ديگران با ارزش يا بي ارزش شوند.
پاداش صبر، موفقيت است
آن کس که صبر کند سرانجام شاهد موفقيت را در آغوش خواهد کشيد:
اينکه پيرانه سرم صحبت يوسف بنواخت
اجر صبريست که در کلبه احزان کردم
علماي روحاني، دانشمندان، فيلسوفان، مخترعان و مکتشفان همه به موهبت صبر ممتاز بوده اند. مي گويند که افلاطون يکصدبار کتاب «جمهور» را بازنويس کرد تا به صورتي در آمد که پس از 2 هزار و 500 سال هنوز منبع عمده اي در دانش بشري است. حضرت علي(ع) مي فرمايد: «انسان شکيبا پيروزي را از دست نمي دهد هر چند زمان طولاني تر شود.» ماکس پلانک، فيزيکدان معروف آلماني که فرضيه کوآنتمي را ارائه کرد در پاسخ به خبرنگاري که از او درباره نبوغش پرسيده بود، گفت: «نبوغ چيزي نيست جز يک درصد الهام و 99 درصد تلاش و عرق ريختن و صبر.» کشفيات و اختراعات بزرگ جهان و همه آثار هنري و معماري و صنعتي ارزنده دنيا با صبر و پشتکار انجام شده است.
بنايي که محکم ندارد اساس
بلندش مکن ور کني زو هراس
آمده است معمار مسجدي که به امر شاه وقت ساخته مي شد در زمان صفويه پس از آنکه پي بنا را ريخت به مدت چند ماه مخفي شد و شاه که در ساخته شدن بنا تعجيل داشت هرچه جست وجو کرد او را نيافت تا آنکه خود معمار حاضر شد و در باب دليل اختفايش گفت: «براي آنکه بناي محکم و پايداري ساخته شود  بايد صبر کافي کرد تا نشست پي معلوم شود و مبناي مستحکمي برقرار شود و چون مي دانستم شاه بي صبر است و دستور مي دهد فورا بنا ادامه يابد خود را مخفي کردم تا زمان مناسب فرا برسد. چنين است که ساختمان هاي ارزنده اي که با صبر بنا شده است پس از هزاران و صدها سال باقي مانده است.» به گفته سعدي: صبر از ويژگي هاي پيامبران است. در باب صبر حضرت ايوب و صبر حضرت يعقوب فراوان شنيده و خوانده ايم. خود ما نيز زماني که بي صبرانه در انتظار انجام کار يا رسيدن خبري هستيم حتما با خواندن اشعار حافظ آرامش مي يابيم که مي گويد:
يوسف گم گشته بازآيد به کنعان غم مخور
کلبه احزان شود روزي گلستان غم مخور
هان مشو نوميد چون واقف نه  ازسر غيب
باشد اندر پرده بازي هاي پنهان غم مخور
تمرين صبوري
از ويژگي هاي مردم هر کشور آن است که هنگام غم و اندوه و دلتنگي و بي صبري به منابعي که در اختيار دارند متوسل مي شوند تا بي صبري و دلتنگي خود را تسکين دهند. مردم روسيه به سراغ اشعار پوشکين مي روند، مردم انگليس اشعار بايرون و تنيسون را مي خوانند و مردم آلمان به اشعار گوته مراجعه مي کنند. در ايران نيز از قرن ها پيش در چنين مواقعي مردم به سراغ ديوان حافظ مي روند و از او که لسان الغيب ناميده شده مشورت مي جويند و فال مي گيرند و به اين بيت مي رسند:
حافظ شکايت از غم هجران چه مي کني
در هجر وصل باشد و در ظلمت است نور
ادامه دارد...
منبع:تبيان


 بر اساس توافقات اوليه
 تيم ملي ووشو جوانان در مسابقات غرب آسيا شرکت مي کند 

 سرمربي تيم ملي ووشو جوانان از حضور اين تيم در مسابقات غرب آسيا خبر داد.
رامين موحدنيا در گفت و گو با  فارس افزود: بر اساس توافقات صورت گرفته با رئيس فدراسيون قرار شد تيم ملي جوانان تيرماه سال آينده در مسابقات غرب آسيا شرکت کند. وي افزود: اين ميدان مي تواند تدارک خوبي براي جواناني باشد که تجربه برون مرزي ندارند.اگر اين مهم تحقق نيافت، مجبوريم يک برنامه برون مرزي ديگري را براي آنها طراحي کنيم.
سرمربي جوانان از برگزاري اين مسابقات در زنجان خبر داد و يادآور شد: فکر مي کنم هماهنگي هاي لازم براي برگزاري اين مسابقات در زنجان صورت گرفته است. ما آکادمي ووشو خود را تحويل گرفته ايم که شرايط خيلي خوبي دارد.
وي افزود: بخش اداري آکادمي تهران وسيع تر است اما سالن زنجان بسيار مناسب و براي برگزاري مسابقات مطلوب است.
اردوي تيم ملي جوانان با حضور نفرات اول تا سوم مسابقات انتخابي تيم ملي از 30 فروردين ماه آغاز مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون