جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2159- تاریخ : 1389/11/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(پنجشنبه)


آيا مي دانيم!


چه کنيم حسود نباشيم؟


مسابقات انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان 28 و 29 بهمن برگزار مي شود


آيينه شهر
عکس: جام جم آنلا ين

گوناگون!

رده سني 15 تا 17 سال
مرحله مقدماتي مسابقات واترپلوي قهرماني کشور پايان يافت


 آيا مي دانيم! 

   بدبيني، ژنتيکي است!

دانشمندان دريافته اند که بدبيني در ژن هاي انسان قرار دارد!
به گزارش ايسنا، به گفته دانشمندان، افرادي که به طور ژنتيکي تمايل به توليد ميزان کم ماده اي شيميايي در مغز که اشتها و استرس را تنظيم مي کند دارند بيشتر در معرض خطر افسردگي حاد قرار دارند.
آن دسته افرادي که دچار کمبود ملکول نوروپپتيد Y در مغز هستند داراي واکنش قوي تر مغز به محرک هاي منفي و پاسخ هاي رواني به درد فيزيکي بوده و افرادي هستند که به داشتن اختلال افسردگي اساسي دچارند.
دانشمندان دانشگاه ميشيگان مي گويند، اين يافته ها مي تواند به تشخيص سريع تر و درمان افسردگي و ساير بيماري هاي رواني کمک کند.
اين يافته ها همچنين مي تواند به توسعه درمان هاي مناسب افراد بر اساس مشخصات ژنتيکي آنها کمک کند.
اين پژوهش از سه روش يراي کشف اين يافته استفاده کرده است. در ابتدا محققان شرکت کنندگان را به سه گروه بر اساس حالت کم، متوسط و بالاي نوروپپتيد Y دسته بندي کردند; سپس با استفاده از ام آر آي، فعاليت مغزي افراد را حين مشاهده کلمات مختلف از کلمات خنثي مانند "ماده" گرفته تا کلمات منفي مانند "قاتل" و حتي کلمات مثبت مانند "اميدوار" مورد بررسي قرار دادند.
طبق اين پژهش افراد داراي نوروپپتيد Y پايين در مقابل کلمات منفي فعاليت شديد در قشر جلوي مغز خود داشتند که پردازش احساسات را برعهده دارد و ساير افراد با نوروپپتيد Y بالا واکنش کمتري نشان دادند.


 چه کنيم حسود نباشيم؟  

اولين حسود تاريخ که قابيل بود که کارش به قتل برادر کشيد. حال براي فرونشاندن آتش حسادت در خود و جلوگيري از تبديل آن به يک عادت و رذيله اخلاقي چه بايد کرد؟ 
همه مي دانند که حسادت صفتي ناپسند است. با اين حال همه ما در ميان اطرافيان و آشنايان افرادي را سراغ داريم که به حسادت شهره اند و خودمان هم در برخي امور زندگي از حسادت در امان نمي مانيم. البته حساب حسادت را بايد با آنچه در ادبيات، رشک ناميده مي شود از هم جدا کرد.
رشک به معني حسرت بردن نسبت به ديگري است و در پي آن تلاش و ايجاد انگيزه براي ارتقاي خود و دستيابي به آنچه نداريم و ديگري دارد. در قرآن کريم ذکر مي شود که مومنان در بهشت نسبت به مومنان ديگري که جايگاهي بالاتر از آنان دارند رشک مي برند.
در حقيقت رشک مانند حسادت جنبه تخريبي ندارد و به کسي که نسبت به او رشک برده مي شود آسيبي نمي رساند. از اين منظر رشک مي تواند براي پيشرفت در زندگي خصوصيتي مفيد و کاربردي باشد. حتما شنيده ايد که برخي مي گويند بدون حسادت کردن به جايي نمي رسيدند و درجا مي زدند. منظور اين افراد رشک بردن است و به اشتباه به جاي آن واژه حسادت را به کار مي برند.
اولين حسود تاريخ که قابيل بود که کارش به قتل برادر کشيد. حال براي فرونشاندن آتش حسادت در خود و جلوگيري از تبديل آن به يک عادت و رذيله اخلاقي چه بايد کرد؟
بلندنظر باشيد
تنگ نظري ريشه حسادت است. اين که فردي از پيشرفت مادي و معنوي ديگري و برخورداري وي از نعمات زندگي ناراحت و آزرده شود چه معنايي جز تنگ نظري مي تواند داشته باشد. ديگران ممکن است بنا به قضاوت ما به حق يا ناحق از ثروت و دارايي، ارزش هاي اجتماعي و... نظير خوشنامي و شهرت برخوردار باشند. حال بايد انديشيد تغيير وضعيت آنان يا احتمالا تلاش براي خدشه دار کردن شرايط آنان يا بدگويي پشت سرشان چه سودي به حال ما دارد و چه منفعتي برايمان به ارمغان مي آورد. حسودها گمان مي کنند اگر ديگران پيشرفت نکنند يا از نعمات برخوردار نباشند آنان زندگي بهتري خواهند داشت!
خوش بين باشيد
پيشرفت ديگران بايد بيش از آنکه مايه بي اعتنايي يا حسادت ما باشد باعث خوشحالي مان شود. براي مثال اگر در ميان افراد فاميل فردي از نظر اقتصادي و شغلي موفق باشد اين امکان را براي ساير آشنايان پديد مي آورد که آنان نيز پيشرفت کنند.
يک کارخانه دار يا کارآفرين مي تواند جوانان فاميل را از بيکاري نجات دهد و يک مدير موفق و خوشنام مي تواند به آشنايانش براي پيمودن مسير پيشرفت کمک کند. اگر خانداني موفق داشته باشيد که دستشان به دهانشان مي رسد و مي توانند زير بال و پر شما را هم بگيرند باعث خوشحالي تان است يا اگر اطرافياني فقير با وضعيت نابسامان داشته باشيد که از شما پول قرض بخواهند يا زحمت تان بدهند که ضامن فلان وامشان شويد.
مقايسه نکنيد
از قديم گفته  اند دست بالاي دست بسيار است. آن که به او حسادت مي کنيم خود نسبت به ديگران حسادت  هاي رنگارنگي دارد و شرايط امروز ما نيز براي بسياري مايه حسادت و حسرت است. اگر قرار باشد شرايط خود را با ديگري که از ما بالاتر است، مقايسه کنيم و حسرت خوردن و حسادت ورزيدن در اين باره را روا بدانيم بايد کار و زندگي را تعطيل کنيم و بنشينيم صبح تا شب غصه بخوريم و بدگويي کنيم. البته اگر کارمان به جاهاي باريک نکشد.
اعتماد به نفس خود را تقويت کنيد
عزت نفس در مقابل حقارت قرار مي گيرد که ريشه اغلب حسادت هاست. افراد ضعيف که براي شخصيت خود و موجوديتشان ارزشي قائل نيستند تا اين درجه پايين مي آيند که به خاطر چيزي به ديگري حسادت کنند. صاحبان اعتماد به نفس به جاي حسادت بيهوده شرايط خود را مي پذيرند، براي ارتقاي خود تلاش مي کنند و با صبوري مسير ترقي را مي پيمايند.
براي شخصيت خود ارزش قائل باشيد
ديگران حسادت را مي شناسند و آن را در ميان رفتار و گفتار شما تشخيص مي دهند. همان طور که شما اين توانايي را داريد که حسادت ديگران را تشخيص بدهيد. درک حسادت شما شخصيت تان را نزد ديگران خرد مي کند و قضاوت منفي آنان را بر مي انگيزد.حسادت مانند هر رذيله اخلاقي ديگري فرصت هاي ناشي از اعتماد ديگران نسبت به شما را از بين مي برد. حتي ممکن است افرادي که سو»نيت دارند با شناخت اين صفت يا احتمال بروز آن و در حقيقت شناسايي اين نقطه ضعف شما را براي مقاصد خود به کار گيرند. حسادت همان قدر مايه پليدي و فساد است که دروغ، غيبت و ساير رذايل اخلاقي.
از روح خود محافظت کنيد
از قديم گفته اند حسود نياسود! حسودان به بيماري روحي مزمني گرفتارند که آرامش دروني آنان را ذره ذره مي خورد و آنان را مضطرب مي کند.استرس دروني ناشي از حسادت بتدريج زمينه ساير انحرافات روحي و رواني را پديد مي آورد. کساني که بر حسادت غلبه نکنند و تسليم آن شوند در بلندمدت با انواع عقده هاي رواني مواجه مي شوند که براي فرار از آنها راهي نمي يابند. حسودها در معرض لغزش ها هستند و چه بسا آرامش و سعادت خود را به پاي حسادتشان بريزند.
سيمرغ


 مسابقات انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان 28 و 29 بهمن برگزار مي شود 

 مسابقات انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان 28 و 29 بهمن ماه در سالن هفت تير تهران برگزار مي شود.
به گزارش  فارس، مسابقات انتخابي تيم کشتي آزاد جوانان روزهاي 28 و 29 بهمن ماه در سالن شهداي هفتم تير تهران برگزار مي شود.
نفرات اول تا دهم مسابقات قهرماني کشور سال 89 تهران، نفرات واجد شرايط سني تيم ملي نوجوانان سال 89 و نفرات اول تا سوم جام شهيد هاشمي نژاد در کنار سهميه استان ها جواز شرکت در اين رقابت ها را دارند.


 آيينه شهر  
  عکس: جام جم آنلا ين


 گوناگون! 

   چرا ما از زندگي مي ترسيم؟       

قسمت چهارم و پاياني
ولي ذهن خواهان قطعيت است، پس عشق را به ازدواج بدل مي سازد. موجود زنده به مرده تبديل مي شود و فقط آن هنگام مي تواني مالک آن باشي، مي تواني به آن تکيه کني. مسخره است: تو براي مالک شدن، موجودي زنده را کشته اي. تو هرگز نمي تواني از آن لذت ببري، زيرا ديگر وجود ندارد، مرده است. براي مالک شدن او را کشتي و حالا از او زندگي را طلب مي کني.
آن وقت تمام مصيبت ساخته مي شود.
ما از زندگي مي ترسيم، زيرا زندگي يک سيلان است، اما ذهن خواهان قطعيت است. اگر مايلي واقعا زنده باشي، براي ناايمن بودن آماده شو. در زندگي امنيت وجود ندارد و براي ايجاد امنيت راهي نيست. تنها يک راه وجود دارد; زندگي نکن، آن وقت ايمن خواهي بود. پس آنان که مرده اند، حتما ايمن هستند. شخص زنده ناايمن است. ناامني هسته وجودي و مرکزي است، ولي ذهن، خواهان امنيت است.
دليل سوم: در زندگي، در هستي، يک دوگانگي اساسي وجود دارد. هستي با طريق دوگانگي پايدار است، ولي ذهن مي  خواهد  بخشي را برگزيند و بخشي را انکار کند، مثلا تو مي خواهي خوشبخت باشي، طالب لذت هستي، رنج نمي خواهي، ولي رنج بخشي از لذت است، جنبه ديگر آن است. سکه يکي است; يک رويش لذت است و روي ديگرش رنج.
تو طالب لذتي، ولي نمي داني هر چه بيشتر لذت طلب کني، رنج بيشتري خواهي برد و هر چه نسبت به لذت حساس تر شوي، نسبت به رنج نيز حساس تر مي شوي.
پس کسي که خواهان لذت است، بايد رنج آن را نيز بپذيرد، درست مانند قله ها و دره ها. اوج ها و قله ها را مي خواهيد، ولي دره ها را نه! پس دره ها کجا بروند؟ و بدون دره ها، قله ها چگونه مي توانند وجود داشته باشند؟ اگر عاشق قله ها هستي، آن دره ها را نيز دوست بدار. آنها نيز بخشي از تقديرند.
ذهن تنها خواهان يک چيز است و ديگري را انکار مي کند. ذهن مي گويد: زندگي خوب است، مرگ بد است. ولي مرگ فقط يک بخش است - بخش دره - و زندگي، بخش ديگر است - بخش قله - زندگي بدون مرگ نمي تواند وجود داشته باشد. زندگي به سبب مرگ وجود دارد. اگر مرگ از بين برود، زندگي هم از بين خواهد رفت، ولي ذهن مي گويد، من فقط زندگي را مي خواهم، مرگ را نمي خواهم و آن وقت ذهن، در دنياي روياهايي زندگي مي کند که در هيچ جا وجود ندارد، زيرا در زندگي همه چيز به قطب ديگر بستگي دارد. اگر طالب قطب ديگر نيستي، جنگي برپا خواهد شد. کسي که اين را درک کند، هر دو را مي پذيرد. او مرگ را، نه مخالف با زندگي، بلکه بخشي از آن مي داند و مي پذيرد. او شب را همچون بخش دره اي روز مي پذيرد. تو يک لحظه مسرور هستي و لحظه بعد غمگين. تو نمي خواهي لحظه بعد را که بخش دره اي است بپذيري و هر چه اوج سرور بيشتر باشد، دره نيز عميق تر خواهد بود، زيرا فقط دره هاي عميق مي توانند قله هاي بلند بسازند. پس هر چه بالاتر بروي، پايين تر سقوط خواهي کرد.ادراک يعني هوشيار بودن از اين واقعيت، و نه فقط اين بلکه داشتن پذيرشي عميق نسبت به اين واقعيت، زيرا نمي تواني از واقعيت دور شوي. مي تواني افسانه اي بسازي - و ما قرن هاست که افسانه سرايي مي کنيم. ما جهنم را بسيار پايين برده ايم و بهشت را بسيار بالا. ما اين دو را به طور مطلق تقسيم کرده ايم، که کاري بي معني است، زيرا جهنم، بخش دره اي بهشت است. جهنم با بهشت وجود دارد و نمي تواند جداگانه وجود داشته باشد. اين ادراک به تو کمک مي کند که مثبت باشي. آنگاه مي تواني همه چيز را بپذيري. منظورم از مثبت، اين است که پذيراي همه چيز باشي، چون مي داني، هستي را نمي توان تقسيم کرد.انسان آزاده چنين است: تقسيم است، اين هنگامي است که اين ادراک را داشته باشد. من کسي را آزاده و به اشراق رسيده مي خوانم که هر دو بيت هستي را پذيرفته باشد. آنگاه او مثبت است.آنگاه هر چه روي بدهد، پذيرفته شده است.آنگاه انتظار و توقعي ندارد.آنگاه از هستي طلبکار نيست.آنگاه مي تواند در مسير رودخانه شناور باشد.
منبع: نماواي زندگي


 رده سني 15 تا 17 سال
 مرحله مقدماتي مسابقات واترپلوي قهرماني کشور پايان يافت  

مرحله مقدماتي مسابقات واترپلوي قهرماني کشور رده سني 15 تا 17 سال با برگزاري 12 ديدار و مشخص شدن تيم هاي صعود کننده به مرحله بعدي به پايان رسيد.
به گزاش  مهر، در دومين روز هشتمين دوره رقابت هاي واترپلوي قهرماني کشور رده سني 15 تا 17 سال که حکم مسابقات انتخابي تيم ملي زير 17 سال را نيز دارد روز گذشته 12 ديدار برگزار شد که طي آن تيم هاي تهران و کرمانشاه از گروه A، فارس و خوزستان از گروه B و زنجان و کهکيلويه از گروه C به عنوان تيم هاي اول و دوم گروه هاي خود به مرحله بعدي رقابت ها راه يافتند.
نتايج دومين روز مرحله مقدماتي به اين شرح است: 
* تهران - 13  اصفهان 4
* آذربايجان شرقي - 3 کرمانشاه 4
* هرمزگان - 3 خوزستان 9
* فارس - 13 مرکزي صفر
* گيلان - 3 کهکيلويه و بويراحمد 9
* زنجان - 13 البرز صفر
* تهران - 11 کرمانشاه 9
* اصفهان - 10 آذربايجان شرقي 4
* هرمزگان - 6 استان مرکزي 4
* خوزستان - 6 فارس 4
* گيلان - 7 البرز 5
* زنجان -12 کهکلويه و بوير احمد 7


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون