جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2129- تاریخ : 1389/10/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( دوشنبه)


کاريکلماتور
حسين ناژفر

خبر

دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
کراک ماده اول مصرفي جوانان تهران است


قد بلند ملاک انتخاب همسر در بنگاههاي همسريابي


ماموريتهاي سازمان ملي جوانان در صورت ادغام ناديده گرفته مي شود


گنده تر از دروغ
مهدي طوسي

اما خبر


 کاريکلماتور 
  حسين ناژفر


مترسک ، چشم ديدن کلاغ ها را ندارد.
پير   محتاط ، دست به عصا راه مي رود.
زندگي ، مديون   دل پيچه ي قلب است.
گاهي «طوفان» با «دريا» درد دل مي کند.
فقر ، شپش  بي  خانمان را سر و سامان داد.
قفل ساز ، دنبال فرصت هاي کليدي مي گردد.
پسته ي خندان بر سر ميز غني قهقهه مي زند.


 خبر 

يک قاضي دادگاه خانواده عنوان کرد:
اعتياد به روانگردان بيشترين عامل طلاق در خانواده ها

يک قاضي دادگاه خانواده، اعتياد به مواد روانگردان را در حال حاضر بيشترين عامل طلاق در بين خانواده ها برشمرد .
قاضي اکبري در گفت وگو با ايسنا، در مورد بيشترين زمينه هاي طلاق با اشاره به اعتياد به مواد روانگردان اظهار کرد: در کشور ما تجهيزات پيشرفته براي تشخيص اين نوع اعتيادها وجود ندارد; با اين وجود چنين افرادي به آزمايشگاه هاي پزشکي قانوني معرفي مي شوند و بر اساس نتايج آزمايش تصميم گيري مي شود.
وي افزود: بيشترين پرونده هايي که به اين شعبه ارجاع مي شوند، مربوط به درخواست هاي طلاق از سوي خانم هاست; به اين معنا که دادخواست طلاق به  واسطه عسر و حرج است و به ندرت دادخواست هاي مربوط به طلاق رجعي به ما ارجاع داده مي شود.
رييس شعبه 254 دادگاه خانواده، از جمله دلايل طلاق را پرداخت نکردن نفقه و ترک زندگي مشترک از سوي زوج دانست و گفت: عمده ترين عامل طلاق در دادگاه هاي خانواده اعتياد است که اين عامل منجر به پرداخت نکردن نفقه و ضرب و شتم مي شود.
اکبري زمان رسيدگي به يک پرونده را در دادگاه خانواده حداکثر سه ماه عنوان کرد و افزود: ما سعي مي کنيم در جدايي و فروپاشي يک خانواده خيلي تسريع نکنيم، اما زماني که زوجين به محاکم مراجعه مي کنند و براي ادامه زندگي به نتيجه اي نرسيده اند و تنها راه و آخرين راه را طلاق مي دانند، دادگاه هم طبق قانون حکم طلاق را صادر مي کند.
وي خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد زياد پرونده ها در محاکم خانواده، قاضي نمي تواند وقت لازم را براي صحبت کردن با زوجين صرف کند تا آن ها را از طلاق منصرف کند، اما معمولا 4 تا 5 درصد از زوجين با صحبت هاي ما مصالحه مي کنند و دادخواست طلاق را پس مي گيرند و به اين ترتيب پرونده مختومه مي شود.
رييس شعبه 254 دادگاه خانواده درباره  شرايط داور نيز اظهار کرد: داور قاعدتا بايد از بستگان زوجين و بالاي 40 سال سن داشته باشد، متعهد و متاهل باشد و سابقه  کيفري هم نداشته باشد. حضور داور براي اصلاح ذات البين است.


 دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
 کراک ماده اول مصرفي جوانان تهران است 

 دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: کراک بيشترين ماده اعتياد آور مصرفي در بين جوانان تهراني است و بعد از آن شيشه رتبه دوم را دارد و اين موضوع بايد علت يابي شود.
به گزارش فارس مصطفي محمدنجار در مراسم هشتمين جشنواره معرفي آثار برتر مکتوب در زمينه مبارزه با مواد مخدر و سو» مصرف آن که صبح امروز در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، اظهار داشت: پرداختن به موضوع مواد مخدر که پديده اي پيچيده و چند وجهي است استراتژي متوازن مي خواهد و تدوين اين استراتژي کار پژوهشي عميقي را مي طلبد.
وي با بيان اينکه بايد به دنبال نقشه راه جامعي باشيم افزود: نگاه به مواد مخدر بايد کاملا علمي باشد. راهبردهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر، نوع نگاه، مبتني بر علم است چرا که بايد منابع کشور به طور بهينه مصرف شود.
محمدنجار ادامه داد: در اين راه مي توان از تجربيات ساير کشورها استفاده کرد همچنين مي توان تجربيات ايران را به ساير کشورها انتقال داد. اين در حالي است که در گذشته فعاليت مبارزه اي با مواد مخدر بيشتر مقابله محور بوده است اما در روند کنوني رويکرد، علمي و دانش محور است.
دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: گردش مالي مواد مخدر و پولشويي و زيان هاي اقتصادي حاصل از آن و همچنين راهکارهاي مافياي مواد مخدر براي ترانزيت عرضه مواد از جمله مواردي است که پشت صحنه اعتياد را تشکيل مي دهد و البته برخي نقاط آن حلقه مفقوده مانده است.
وي اضافه کرد: در حال حاضر اردوگاه هاي جديدي در زمينه مواد مخدر در حال راه اندازي است که معتاد طي دوره اي در آنجا سم زدايي، کار روانشناسي و بازتواني و بازپروري دريافت مي کند.محمدنجار تصريح کرد: زماني بايد به معتادان خياباني توجه مي شد که شد اما اينکه چرا به نتيجه نرسيد جاي سوال است و بايد بررسي هاي علمي در اين زمينه انجام شود.
وي ادامه داد: تدوين خط سير و نقشه راه تحقيقات در زمينه سو» مصرف مواد مخدر، ترغيب و ترويج پژوهش در اين زمينه و پيگيري براي ايجاد مقاطع تحصيلي اعتياد مانند دکتراي تخصصي اعتياد از مهمترين برنامه هاي بخش پژوهش ستاد است.
محمدنجار اضافه کرد: متاسفانه بودجه تحقيقات در زمينه مواد مخدر ناچيز است که بايد افزايش يابد. در همين زمينه 12 پروژه تحقيقاتي در دستور کار است.
دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر يادآور شد: وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان که چندي پيش در تهران با من ملاقات داشت اعلام کرد که گردش مالي مواد مخدر در افغانستان حدود 65 ميليارد دلار است که از اين ميزان فقط 500 ميليون دلار نصيب کشاورزان و ساير افرادي که در اين زمينه در افغانستان فعاليت مي کنند مي شود و به نوعي دهقان افغاني عاملي است که به فقر و فلاکت افتاده است.
محمدنجار گفت: در بخش درمان بايد دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي تقويت شود.


 قد بلند ملاک انتخاب همسر در بنگاههاي همسريابي 

کارشناس مسئول سلامت رواني و اجتماعي مرکز تهران جنوب با اعلام اينکه تنها فعاليت دو درصد بنگاههاي همسريابي قانوني است و سازمان خاصي از اين مراکز حمايت نمي کند گفت: در اين بنگاهها براي انتخاب همسر آينده ملاکهايي همچون پولدار بودن و قد بلند در اولويت است.
زهرا مرتضوي در گفتگو با  مهر درباره فعاليت مراکز همسريابي گفت: بنگاههاي همسريابي قدمت چنداني ندارند و در اين بنگاهها از روانشناس يا مشاوره استفاده نمي شود.کارشناس مسئول سلامت رواني و اجتماعي مرکز تهران جنوب افزود: بحث همسريابي و ازدواج در اين مراکز يک پروسه پرطمطراق است به عنوان مثال در همسريابي اينترنتي که در بين جوانان رواج پيدا کرده فقط با مشاهده عکس، دختر و پسر با هم آشنا شده و در اکثر موارد اين ازدواجها بعد از زمان کوتاهي به طلاق مي انجامد.مرتضوي با بيان اينکه در بنگاههاي همسريابي با توجه به سليقه شخصي يک سري مشخصات را به شکل بيوگرافي مي دهند، گفت: همچنين در اين بنگاهها يک بيوگرافي هم از طرف مقابل داده مي شود و بعد مي گويند اين دو نفر با هم سازگارند، در حالي  که از نظر روانشناسان دو نفر وقتي نتوانند کاملا با هم صحبت کنند نمي توانند يک ديگر را بفهمند و بدانند که آيا اين مي توانند در کنار هم زندگي کنند.
وي با تاکيد براينکه براي انتخاب همسر آينده تنها آشنايي با خود فرد کافي نيست و بايد مسائلي از قبيل شرايط اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي خانواده ها هم در نظر گرفته شود، ادامه داد: اين در حالي است که در اين بنگاهها  ملاکهايي همچون پولدار بودن، قد بلند  و و ... براي همسر آينده در اولويت قرار مي گيرد.


 ماموريتهاي سازمان ملي جوانان در صورت ادغام ناديده گرفته مي شود 

معاون فرهنگي سازمان ملي جوانان با بيان اينکه سازمانهاي ملي جوانان و تربيت بدني اهداف متفاوتي را دنبال مي کنند گفت: در صورت ادغام اين دو سازمان آنچه ناديده گرفته مي شود اهداف و ماموريتهاي سازمان ملي جوانان است.
پرويز کرمي در گفتگو با  مهر با بيان اين که سازمان ملي جوانان سازمان کوچک و کم جمعيتي است گفت: فعاليتهاي اين سازمان ستادي و سياستگذاري است اما سازمان تربيت بدني فعاليتهايش عملياتي و اجرايي است که گستردگي موضوعي آن سبب مي شود موضوعات سازمان ملي جوانان تحت شعاع قرار بگيرد.
کرمي با اشاره به تصويب کليت طرح وزارتخانه ورزش و جوانان در مجلس گفت: در اين که نمايندگان مجلس با نيت خير اين اصلاح را انجام داده اند ترديدي نيست اما ماهيت اين دوسازمان براي ادغام متفاوت است.وي در پاسخ به برخي گلايه ها در رابطه با عملکرد سازمان ملي جوانان گفت: نتايج فعاليتهاي اين سازمان مانند تمام شوراهاي عالي سياست گذاري را نمي توان به فوريت در سطح جامعه مشاهده کرد زيرا طرحها در طولاني مدت اثرات خود را خواهند گذاشت. از سوي ديگر هماهنگي ميان دستگاه هاي اجرايي و هماهنگ کردن سياست گذاريهاي سازمان مختلف نيز در خصوص جوانان سخت و زمانبر است.معاون فرهنگي سازمان ملي جوانان در پاسخ به اين نکته که  آيا در صورت تبديل سازمان ملي جوانان به وزارتخانه توان اجرايي اين سازمان بيشتر مي شود گفت: جوانان و مسائل مربوط به آنها بسيار گسترده است مانند اشتغال ،آموزش، اوقات فراغت و... که تمام اين فعاليتها را نمي توان در يک وزارتخانه تجميع کرد. در صورت تشکيل اين وزارتخانه نيز چند موضوع و هدف براي پيگيري در رابطه با جوانان تعريف مي شود.
وي تاکيد کرد: سازمان ملي جوانان به عنوان شوراي عالي سياستگذاري در رابطه با جوانان مي توانست در همه امور ورود پيدا کند.
کرمي يادآورشد: آن قدر موضوعات پراکنده ورزشي مانند مسابقات جهاني و داخلي رشته هاي مختلف ورزشي وجود دارد که فضايي براي پرداختن به موضوعات جوانان باقي نخواهد ماند.


 گنده تر از دروغ  
 مهدي طوسي

کاشاني  رفت استقلال
گفته مي شود با اينکه سعيدلو با ادامه حضور کاشاني در پرسپوليس موافق است اما اين سرپرست موقت تصميم خودش را گرفته و دلش مي خواهد هر چه سريعتر برود استقلال و با اين تيم قرادادي ده ساله ببندد که ديگر حتي اگر هم خواست به پرسپوليس بر نگردد.
گفته مي شود که اين مدير ناراضي قرمزها قرار است از همين امروز کت و شلوار مديريت آبي استقلال را بر تن کند و ديگر کاري هم به کار قرمز ها نداشته باشد. در هر صورت اين جوري مي گويند!


 اما خبر 

رييس اداره قوانين سازمان وظيفه عمومي:
سربازان آموزش هاي فني و حرفه اي
فرا مي گيرند

رييس اداره قوانين سازمان وظيفه عمومي گفت: سربازان در طول دوره وظيفه آموزش هاي فني و حرفه اي و گواهينامه رسمي دريافت مي کنند.
سرهنگ حجت الله واعظي نژاد در گفت وگو با  برنا با بيان اين مطلب افزود: براساس قانون، آموزش هاي فني و حرفه اي تا پايان امسال به سربازان ارائه مي شود. رييس اداره قوانين سازمان وظيفه عمومي اظهار داشت: سربازان آموزش هاي فني مانند آهنگري، خياطي، کامپيوتر، نجاري و برق را فرا مي گيرند تا پس از پايان خدمت وظيفه بتوانند شغلي براي خود پيدا کنند.
وي ادامه داد: گواهينامه معتبر سازمان فني و حرفه اي پس از آموزش هاي لازم به سربازان اعطا مي شود که با استفاده از آنها مي توانند وام هاي خود اشتغالي دريافت کنند.رييس اداره قوانين سازمان وظيفه عمومي با اعلام آموزش مهارت هاي زندگي به سربازان ارتش تصريح کرد: اين آموزش با امضاي تفاهمنامه ميان ارتش و مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري تنها براي سربازان اين نيرو انجام مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كار تو نيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون