جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)


روزهاي سرد پاييزي در گرماي فعاليت هاي مراکز کانون در کشور

حميد محمدي مدير بازرگاني در آستانه گردهمايي سراسري مسوولان فروش کانون خبر داد:
سامانه خريد آنلاين محصولات فرهنگي کانون به زودي راه اندازي مي شود


 روزهاي سرد پاييزي در گرماي فعاليت هاي مراکز کانون در کشور 

تجليل از همکار بازنشسته کانون استان آذربايجان شرقي
- در مراسمي ويژه از خدمات 26 ساله يکي از همکاران کانون استان آذربايجان شرقي تجليل شد. در اين مراسم که کارشناس مسوولان و کارشناسان کانون و جمعي از مربيان مسوول مراکز حضور داشتند از خدمات خانم «رعنا ستود» مربي مسوول کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شماره 1 تبريز قدرداني به عمل آمد.
نور علي رزاقي سرپرست کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي نيز دراين برنامه با اشاره به قداست و اهميت کار در کانون، اين حضور و فعاليت را توفيقي بزرگ براي کارکنان و مربيان کانوني دانست.
وي اهتمام در آموزش آينده سازان ميهن اسلامي را فرصتي عنوان کرد که در اختيار مربيان کانون قرار گرفته و لازم است تمام مساعي خود را در اين راه به کار گيرند.
در پايان اين مراسم لوح تقدير سيدصادق رضايي مديرعامل کانون و هم چنين لوح تقدير سرپرست کانون استان آذربايجان شرقي به همراه هدايايي تقديم اين مربي باسابقه کانون شد.
- با اجراي طرح سراسري «امانت دارا و سارا» در مراکز کانون، کودکان استان استقبال خوبي از اين طرح به عمل آورده اند.
مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان نيز هم زمان با ديگر مراکز کانون در سطح کشور با اجراي طرح امانت دارا و سارا  همه روزه ميزبان کودکان علاقه مند هستند.
اجراي فعاليت هايي نظير قصه گويي، قصه نويسي، روخواني کتاب، تهيه غذاهاي بومي، نمايش نامه نويسي، جشن ها و آداب و رسوم از جمله برنامه هايي است که کودکان در قالب اين طرح با آن ها آشنا شده و در اجراي اين برنامه ها مشارکت خواهند کرد تا ضمن فراگيري اين مهارت ها با فعاليت هاي کانون نيز بيش از پيش آشنا شوند.
اين طرح به منظور آموزش مهارت هاي زندگي و نيز توجه به رشد و پرورش تفکر و تخيل در کودکان برگزار مي شود. تقويت هويت مذهبي در کودکان از جمله آشنايي با ارزش ها و اعتقادات، اصول، فرايض و شعائر ديني و نيز تقويت هويت ملي شامل شناخت فرهنگ، آداب و رسوم، پوشاک و معماري از مهم ترين اهداف اجراي اين طرح است.

اعلام نتايج برگزيدگان چهاردهمين جشنواره قصه گويي آذربايجان غربي
با خاتمه چهاردهمين جشنواره قصه گويي استاني که با شرکت قصه گويان کانون استان و قصه گويان آزاد در مرکز شماره 3 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اروميه برگزار شده بود، با راي هيئت داوران، اسامي قصه گويان به ترتيب اولويت مشخص شد که  پس از اعلام سهميه استان از واحد معاونت فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ليست اسامي آنان جهت شرکت در ويژه برنامه قصه گويي منطقه اي  به دبيرخانه ارسال خواهد شد.
ويژه برنامه قصه گويي منطقه اي در مورخه 20-19-18 دي ماه به ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان غربي و با شرکت قصه گويان برتر استان هاي اردبيل، آذربايجان شرقي، گيلان، قم، قزوين و کردستان در شهر اروميه برگزار خواهد شد.
نتايج قصه گويي استاني به ترتيب اولويت:
-         خانم احمدي
-         خانم نصرتي
-         خانم ولادي
-         خانم حيدر زاده
-         خانم پاکزاد
-         خانم ابدالي
-         خانم حسن بيگلو
-         آقاي رضايي
-         آقاي محمد زاده
-         خانم عنبري
-         خانم محمد زاده
-         خانم اردوي
-         آقاي حاج کريمي
-         خانم مروت جو
-         خانم باقري
-         خانم صادقپور
-         خانم حسني اصل
-         خانم عراقي
-         آقاي فروغيان
-         خانم نجات
-         خانم شاه محمدي
-         خانم خياطي
-         آقاي عليپوري
-         آقاي نصراللهي
اعلام نتايج قصه گويي استاني در بخش آزاد:
-         خانم امامي پور
-         خانم حاجي زاده
-         خانم اسمعيلي
- جلسه نشريه ...«تا خورشيد» با حضور فريدون سيد مصطفوي مدير کانون استان و اعضاي اين نشريه در محل سالن جلسات مديريت استان برگزار شد.
در اين نشست مصطفوي با اشاره به قدمت و اثرگذاري نشريه... تا خورشيد در مخاطبان خود، گزينش موضوعات و محتواي مناسب در زمينه هاي هنري، ادبي و فرهنگي را بسيار مهم دانست.
مصطفوي افزود: وجود مربيان هنرمند، شاعر و... در کانون نعمتي افزون است و بايد از اين قابليت هاي همکاران به نحو احسن استفاده برد و از تجارب و آثار آنان در مطالب نشريه بهره جست.
مدير کانون استان در ادامه اين نشست از تلاش هاي بي دريغ اعضاي نشريه تشکر و قدرداني کرد و افزود: اين نشريه يکي از نشريات موفق داخلي کانون است و توجه به نيازهاي مخاطبان از ويژگي هاي بارز اين نشريه بوده و مطالب ارايه شده در اين نشريه از بهترين و به روزترين منابع استخراج و ويرايش مي شود.
در ادامه اين نشست مطالب شماره بعدي نشريه مورد نقد و بررسي اعضاي جلسه قرار گرفت.

تقدير مسوولان استاني از مربيان کانون و انتشار نشريات در مراکز اردبيل
- بخشدار تازه کند و فرمانده هنگ مرزي پارس آباد از مربي مسوول مرکز کانون منطقه و همکارانش تقدير کردند.
عباسپور بخشدار تازه کند به دليل همکاري مربي مسوول کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پارس آباد در برگزاري مراسم جشن غدير و سرهنگ طاهري فرمانده هنگ مرزي و مرزباني درجه يک پارس آباد، از مربي مسوول و مربيان مرکز به دليل همکاري در برگزاري نمايشگاه هفته ناجا با اهداي لوح سپاس، قدرداني کردند.
- دومين شماره فصل نامه «فانوس» به صورت الکترونيکي براي گزارش اخبار و برنامه هاي تابستان در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان انگوت منتشر شد.
در اين شماره مي خوانيم: مکارم اخلاقي، خبر جشن آغاز تابستان، آيا مي دانستيد، خبر گرامي داشت مقام دکتر بهشتي، گزارش نمايش خلاق با عنوان «باران»، معرفي شخصيت شيخ بهايي، گزارش برنامه نيمه شعبان، دانستني هاي علمي، برنامه هاي ويژه روز ملي استان اردبيل، گزارش کوهپيمايي اعضا و مربيان مرکز، حکايت، اختراعات عجيب، شعر، مقاله، برنامه هاي شب قدر، آثار ادبي اعضا، نقاشي اعضاف باياتيلار و...
شماره دوم فصل نامه فانوس به صورت الکترونيکي و از طريق ايميل به مراکز کانون استان ارسال شد.
- مرکز 4 اردبيل دومين شماره فصل نامه «همنشين ستاره ها» را براي گزارش برنامه هاي تابستان مرکز منتشر کرد.
مخاطبان در اين شماره از نشريه ميهمان مطالبي با عناوين زير خواهند بود: نقاشي شبنم، خواص بسم الله، اخبار مرکز در تابستان، در انتظار تو، اردبيل شهر من مي ستايمت، محفل فرشته ها، رد پاي خاطره ها، يک قصه قرآني، معرفي شخصيت، اسوه هاي قرآني، گروه خوني و شخصيت، نمايش نامه، نامه چارلي چاپلين،  هميشه شاد باش و بخند، ذره بين، معرفي سايت، نيايش و....
فصل نامه همنشين ستاره ها زير نظر ليلا فريد مربي مسوول مرکز، و با همکاري مربيان فرهنگي و هنري و ادبي مرکز اکرم مداح، يحيي يوسفي اصل، آمنه صالحي، عادله زيرک و جمعي از اعضاي فعال مرکز سوين مختارنيا، سولماز کامراني و مهسا معرفت اصل منتشر شده است.
- اعضاي ادبي مرکز 2 مشگين شهر در چهارمين جشنواره شعر دفاع مقدس استان اردبيل خوش درخشيدند.
فاطمه ميرزازاده و مهسا بيگ زاده هر دو از گروه سني د در چهارمين جشنواره شعردفاع مقدس با عنوان عطر پراکنده مقام هاي اول و دوم جشنواره را به دست آوردند.
اين دو عضو ادبي که از کودکي در کانون در برنامه هاي فرهنگي و هنري و ادبي فعاليت دارند با شرکت در مسابقه شعر دفاع مقدس توانستند ديپلم افتخار و جوايز نقدي اين جشنواره را به دست آورند.
هانيه فاضلي ديگر عضو فعال مرکز شماره 2 مشگين شهر نيز در گروه سني ج توانست در مسابقه سراسري پيامک نويسي براي امام زمان(عج) برگزيده کشوري شود.
- مربي مسوول مرکز خلخال از سوي فرماندار و مدير کل کتابخانه هاي عمومي تقدير شد.
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خلخال در هفته کتاب و کتاب خواني با اجراي برنامه هاي متنوع همکاري گسترده اي با  کتابخانه هاي عمومي شهرستان خلخال جهت ترويج فرهنگ کتاب و کتاب خواني برگزار کرد، به همين دليل مربي مسوول مرکز از طرف عيدي، فرماندار شهرستان و مدير کل کتابخانه هاي عمومي استان اردبيل صادق فرهمند امين، مورد تقدير قرار گرفت.

پيش بيني برنامه هاي سال 90 مراکز کانون استان اصفهان
- در جلسه شوراي فرهنگي هنري کانون استان که با حضور عسگري فر مدير کانون استان، معاون مالي اداري، کارشناسان فرهنگي، هنري و ادبي در محل دفتر استان برگزار گرديد، پيش بيني برنامه هاي سال 90 مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
در اين جلسه حوزه هاي فرهنگي، هنري و ادبي کانون استان کليه برنامه هاي يک سال آينده را با سه محور موضوعي علمي (نجوم و زيست شناسي)، ديني مذهبي (نماز و اخلاق) و پژوهشي کتاب خواني تنظيم و ارايه نمودند.
کارشناس مسوول فرهنگي استان سرکار خانم بصيرپور در گزارش نخستين جلسه شوراي فرهنگي هنري کانون استان براي سال 90 با اشاره به گروه مخاطبان برنامه ها گفت: دامنه و حيطه فعاليت هاي اعضا و مربيان مراکز فرهنگي هنري ثابت و کتابخانه هاي سيار روستايي و پستي استان را مشخص کرديم که البته گروه علاقه مندان به برنامه هاي کانون را هم بايد در رديف مسقبلين غيررسمي برنامه ها نام برد.
بصيرپور در بخش ديگري از صحبت هاي خود در مورد اهداف برنامه هاي سال آينده بر موارد ذيل تاکيد نمود:
 بالا بردن سطح آگاهي و دانش
 توسعه و ترويج فرهنگ کتاب خواني
تقويت روحيه پژوهش و تحقيق
 تقويت و پرورش خلاقيت و ايده هاي نو و خلاق
 تشويق مراکز به جذب و نگه داري عضو
 تقويت روحيه عبادت و نيايش
 تقويت نکات مثبت اخلاقي
 توسعه و ترويج فعاليت هاي فرهنگي در سطح روستا
- سايت کانون استان اصفهان گزارش تصويري از ادامه فعاليت هاي کتاب و کتاب خواني در مراکز فرهنگي هنري شماره 7 و 8 شهر اصفهان، مجتمع فرهنگي هنري، کاشان، آران و بيدگل، هرند، نجف آباد، شماره 2 اردستان و گلپايگان منتشر کرده است.
بر اساس گزارشي ديگر، مرکز فرهنگي هنري شماره 3 شهر اصفهان که آثار کتاب خواني و غدير اعضاي کودک ونوجوان را به مناسبت هفته کتاب و کتاب خواني، در قالب نمايشگاهي تحت عنوان "بارش مهرباني" ارايه  کرد به واسطه استقبال خوب دانش آموزان، اوليا تربيتي  و علاقه مندان از آن، هم چنان ادامه دارد.
اين نمايشگاه شامل نشرياتي با موضوعات مذهبي، علمي و نجوم در قالب فعاليت هاي معرفي شخصيت، دفتر نقش، دفاتر خلاصه نويسي، نيايش،  آثار تحقيقي و پژوهشي اعضا، بروشورهاي تحقيقي، کارت پستال سازي به روش عملي سايه و نيم سايه و نقوش برجسته با موضوعات حجاب، زنان، گل هاي زينتي، دنياي حيوانات، بدن انسان، حفظ محيط زيست، فناوري اطلاعات....است.
در کنار اين نمايشگاه پربار مي توان از برپايي کارگاه هاي نماش و نقد فيلم، نقاشي، سفال، کاردستي، کاغذ و تا، کلاژ برپايي مسابقات علمي و ادبي نام برد.
هم چنين اعضاي گروه سني "ج و د" مرکز فرهنگي هنري خوراسگان به مناسبت گرامي داشت کتاب و کتابخواني همت کرده و به عنوان مخاطبان جشنواره نشريه ديواري تحت عنوان  "نگاه تازه" مربيان مرکز را در برگزاري اين جشنواره ياري نمودند.
طيبه زماني مربي مسوول مرکز خوراسگان درباره اهداف جشنواره نشريه ديواري مي گويد: جذب اعضاي گروه سني "ج و د" و ايجاد حس رقابت سالم، افزايش آگاهي و مطالعه و نهايتا کشف و شکوفايي استعداد نوجوانان در زمينه نشريه نگاري از مهم ترين اهداف اين جشنواره محسوب مي شود که بايد آشناسازي مدارس راهنمايي با فعاليت هاي کانون به ويژه نشريه نگاري و آموزش اصول نشريه ديواري به اعضا و شرکت کنندگان را به آن اضافه کرد.
وي افزود: جشنواره نشريه ديواري "نگاه تازه" در دوبخش غير حضوري حدود 40 نشريه با موضوعات متنوع و جذاب ارايه نمود که از بين آن ها 5 گروه انتخاب شدند و در بخش حضوري از 6 مدرسه راهنمايي (3 مدرسه پسرانه و 3 مدرسه دخترانه) دعوت به عمل آمد که  به عنوان شرکت کنندگان حاضر در مرکز، در کارگاه نشريه نگاري و تهيه نشريه حضور يابند،  سپس از نمايشگاه برترين هاي نشريه ديدن نمايند.
حضور کانون لرستان در ششمين نمايشگاه بزرگ کتاب
- حضور کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان لرستان در ششمين نمايشگاه بزرگ کتاب در جمع ناشران حاضر در ششمين نمايشگاه بزرگ کتاب در رنگ بوي ديگري برخوردار بود.
بر اساس اين گزارش کانون لرستان با 2 غرفه فروش و يک ايستگاه نقاشي از کودکان و نوجوانان و خانواده ها پذيرايي مي کند.
هم چنين کانون لرستان بيش از 150 نوع سرگرمي و بيش از 250 عنوان کتاب را از محصولات کانون در اين نمايشگاه عرضه مي کند.
اين نمايشگاه 14 آذر شروع  و تا 20 آذر ماه جاري ادامه دارد.
بنا بر گزارش سرپرست کانون لرستان، طي ماه گذشته، کانون در طرح يک مدرسه يک نمايشگاه به منظور شروع فرهنگ مطالعه و کمک و ارايه تسهيلات ويژه براي دانش آموزان، با هماهنگي مدارس استان اقدام به برپايي 18 نمايشگاه در مدارس و مراکز فرهنگي هنري خود با تخفيف ويژه 20 درصد نموده است که از استقبال خوب کودکان و نوجوانان لرستاني برخوردار بود.
- صبح روز پنج شنبه 89/9/18 آزمون غير حضوري 20 ساعته فرهنگ و مفاهيم قرآني (2) و آشنايي با ولايت فقيه، براي نيروهاي کادر اداري و مربيان فرهنگي کانون لرستان در مرکز شماره 2 خرم آباد برگزار شد.
در اين آزمون تعداد 52 نفر از کارکنان کانون لرستان شرکت داشتند.


 حميد محمدي مدير بازرگاني در آستانه گردهمايي سراسري مسوولان فروش کانون خبر داد:
 سامانه خريد آنلاين محصولات فرهنگي کانون به زودي راه اندازي مي شود 

سامانه فروش آنلاين محصولات فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با هدف گسترش امکان دسترسي به تمامي توليدات در سراسر کشور در آينده نزديک راه اندازي مي شود.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، حميد محمدي مدير بازرگاني کانون پرورش در آستانه برپايي گردهمايي سراسري مسئولان فروش کانون در استان هاي کشور با اعلام اين خبر گفت: در راستاي گسترش احترام به مخاطبان و ارج نهادن هر چه بيشتر به فرهنگ مشتري مداري و امکان دسترسي هر چه بهتر به توليدات و محصولات فرهنگي، مديريت بازرگاني کانون، مطالعه و طراحي سامانه فروش آنلاين را در دست بررسي دارد که به زودي اين طرح نهايي شده و ما اميدواريم همزمان با فرا رسيدن سال جديد بتوانيم به  کودکان و نوجوانان و خانواده هاي محترم در نقاط مختلف کشور اين امکان را بدهيم تا علاوه بر خريد توليدات از 90 فروشگاه کانون در سراسر ايران، از طريق اينترنت نيز بتوانند نسبت به تهيه محصولات ما اقدام کنند.
وي از مسوولان فروش کانون در سراسر کشور به عنوان يکي از بازوان اصلي حوزه توليد و بازرگاني ياد کرد و افزود: اين گردهمايي که در نوع خود براي نخستين بار برگزار مي شود در تلاش است تا ضمن ارتقا» شان و جايگاه فروش در حوزه توليد بر گسترش ارتباط ميان مسوولان فروش در استان هاي کشور تاکيد نمايد تا از اين رهگذر به تبادل تجربه با يکديگر بپردازند.
محمدي همچنين تاکيد کرد: اين نشست فرصت ارزنده اي است تا مديرعامل و معاونان کانون از نزديک در جريان نقطه نظرات مسوولان فروش سراسر کشور قرار بگيرند و آنان نيز از رهنمودها و ديدگاه هاي مديرعامل و ديگر مسوولان حوزه توليد کانون از نزديک آشنا شوند. همچنين قرار است در اين نشست که روز 20 آذر در مشهد برگزار مي شود يکي از اساتيد اقتصاد و بازرگاني دانشگاه، حاضران را با تازه ترين دستاوردهاي علمي حوزه فروش، بازرگاني و مشتري مداري آشنا سازد.
مدير بازرگاني کانون يادآور شد: ما اميدواريم نتيجه اين نشست منجر به گسترش فروش محصولات شده و امکان دسترسي خانواده ها و ديگر مخاطبان به توليدات بيش از پيش سهولت يافته و  کودکان و نوجوانان عزيز بتوانند به بهترين نحو از کتاب ها و سرگرمي هاي کانون بهره مند شوند.
محمدي در ارتباط با شيوه اشتراک کتاب هاي کانون و نقش آن در گسترش فرهنگ کتاب و کتاب خواني گفت: کانون سال هاست تازه ترين توليدات و آثار خود را در قالب گروه هاي سني مختلف از طريق پست به خانه هاي مردم مي رساند و خانواده ها از اين طريق مي توانند هر ماه حداقل دو کتاب جديد را پيش روي فرزندان خود قرار دهند و بيش از پيش بر انس و الفت  کودکان و نوجوانان با مطالعه و فرهنگ آن بيافزايند.
ما امروز بيش از ده هزار مشترک در سراسر کشور داريم که علاوه بر خانواده ها، بسياري از سازمان ها، نهادها، ارگان ها و شرکت ها نيز از اين طريق، امکان دسترسي به کتاب براي فرزندان کارکنان خود را فراهم مي آورند.
وي از استان هاي تهران، خوزستان و کرمان به عنوان بيشترين متقاضيان تامين کتاب از طريق اشتراک محصولات ياد کرد و گفت: تمامي عزيزان و افراد علاقمند به تهيه و تامين کتاب به شيوه اشتراک سالانه مي توانند با مراکز فروش ما در سراسر کشور ارتباط برقرار کنند تا از اين طريق، کتاب هاي متناسب با گروه هاي سني فرزندان شان را در منزل تحويل بگيرند. همچنين تازه ترين محصولات کانون به صورت مستمر بر روي سايت توليد کانون ارايه مي شود تا افراد علاقه مند از اين طريق بتوانند با جديدترين محصولات آشنا شوند.
مدير بازرگاني کانون در بخش ديگري از گفت و گوي خود به اهميت و نقش نمايشگاه هاي کتاب اشاره کرد و گفت: سعي ما بر اين بوده تا هميشه در نمايشگاه هاي کتاب و توليدات فرهنگي حضور داشته باشيم و از اين رهگذر امکان دسترسي کودکان و نوجوانان و خانواده ها را به محصولات فرهنگي و کتاب هاي ارزنده فراهم آوريم. ما امسال در هفته کتاب طرح برپايي 700 نمايشگاه در 700 مرکز فرهنگي هنري کانون را اجرا کرديم که با استقبال بسيار خوب اعضا و مربيان روبرو شد. اميدواريم با تثبيت اين برنامه امکان تسهيل دسترسي به تهيه کتاب را براي تمامي  کودکان و نوجوانان عزيز در سراسر کشور فراهم آوريم.محمدي همچنين يادآور شد: در راستاي گسترش فرهنگ دسترسي به کتاب و محصولات، بنا داريم با هماهنگي مديران کانون در استان هاي مختلف، فروشگاه هايي را در نقاط مهم تجاري شهرها و بازارهاي کتاب ايجاد کنيم تا علاوه بر مراکز و فروشگاه هاي فعلي، خانواده ها بتوانند راحت تر به تهيه کتاب و ديگر توليدات فرهنگي و سرگرمي هاي سازنده براي فرزندان خود اقدام کنند.شايان توجه است که گردهمايي سراسري مسوولان فروش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در استان هاي سراسر کشور روز 20 آذر ماه در مشهد برگزار مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون