جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)


همراه با خبر


209 عنوان کتاب جديد توسط سوره مهر به چاپ مي رسد


«ظهر روز دهم» داستان کودکي قهرمان دشت کربلا

سومين جايزه ادبي داستان لوح برگزار مي شود
فراخوان داستان هاي کوتاه کوتاه عاشورايي


گزيده اي از شعرهاي قيصر امين پور منتشر شد


با بزرگان ادبيات


نغمه


 همراه با خبر 

جلد سيزدهم فرهنگنامه ي کودکان
و نوجوانان آماده چاپ  شد
جلد سيزدهم فرهنگنامه ي کودکان و نوجوانان شوراي کتاب کودک، از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز نشر دريافت کرد.
به گزارش ايسنا، اين جلد شامل 150 مقاله است که با حرف « خ» آغاز مي شوند.
سرپرستي اين جلد از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را نيز توران ميرهادي همچون شمارگان پيشين بر عهده دارد.
فرهنگنامه کودکان و نوجوانان نخستين دايره المعارف عمومي مصور ايراني است که از سال 58 تاکنون با ديدگاهي علمي - پژوهشي و با تکيه بر فرهنگ ايران و جهان متناسب با دانش پايه با زبان و بيان گروه هاي سني 10 تا 16 سال تهيه مي شود. در تاليف اين فرهنگنامه بيش از 300 استاد متخصص رشته هاي مختلف همکاري دارند. تاکنون 12 جلد از فرهنگنامه زير نظر شوراي اجرايي و دبير آن صورت منتشر شده است و جلدهاي 13 تا 18 در مراحل مختلف تدوين، آماده سازي و چاپ هستند. پيش بيني مي شود مجموعه فرهنگنامه در 26 جلد با نظم الفبايي با بيش از 5 هزار مقاله چندين هزار نقشه، تصوير و نمودار رنگي منتشر شود. تاکنون جوايز متعددي به اين کار پژوهش تعلق گرفته است. جوايز کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در سال 77 ، ترويج علم ايران در سال 79 و بهترين مقاله هاي ديني در دايره المعارف ها در سال 83 در اين زمره اند.
 
تمديد مهلت ارسال آثار به جشنواره ي داستان  کودک، نوجوان و جوان
مهلت ارسال آثار به چهارمين جشنواره ي داستان نويسي کودک، نوجوان و جوان با موافقت ستاد برگزاري جشنواره تا پايان آذرماه سال جاري تمديد شد. به گزارش ايسنا، بنا بر  اين اعلام، نظر به استقبال و درخواست نويسندگان، ستاد برگزاري، پايان آذرماه سال جاري را به عنوان آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه اعلام کرد.
بر اساس اين گزارش، موضوع داستان ها آزاد و در محدوده ي سني کودک، نوجوان و جوان است. همچنين داستان بايد خوانا و بر روي کاغذ يک رو تايپ شده باشد. شرايط سني براي نويسندگان وجود ندارد و آثار ارسالي نبايد قبلا چاپ شده باشند. ضمنا آثار ارسالي عودت داده نخواهد شد. اين گزارش مي افزايد: متقاضيان حضور در اين جشنواره بايد به همراه آثار، مشخصات کامل نويسنده شامل نام و نام خانوادگي، ميزان تحصيلات، تاريخ تولد، محل تولد، شغل، نشاني و شماره ي تلفن خود را روي کاغذي مجزا ثبت و با پست سفارشي به آدرس تهران، خيابان آفريقا، چهارراه شهيد حقاني، پلاک 25، انتشارات علمي و فرهنگي، بخش جشنواره داستان نويسي کودک، نوجوان و جوان ارسال کنند. به نفرات اول تا سوم برگزيده به ترتيب پنج، سه و يک سکه تمام بهار آزادي اهدا خواهد شد و از نفرات چهارم تا بيستم اين مسابقه نيز تقدير خواهد شد. همچنين تمامي آثار نفرات برتر از اول تا بيستم را شرکت انتشارات علمي و فرهنگي منتشر خواهد کرد.
 
محمدعلي بهمني:
در شعر جوان با تجربه هاي جديد در
اجرا روبه روييم
محمدعلي بهمني گفت: شاعران جوان در هر شکل شعري تلاش خود را کرده اند و ديدگاه و نگاه آن ها متفاوت از شعر گذشته است.
اين شاعر و دبير جشنواره ي سراسري شاعران جوان «شب هاي شهريور» در گفت وگو با ايسنا، درباره ي  ارزيابي اش از وضعيت شعر جوان در سال هاي اخير، بيان کرد: از ديدگاه من، سطح شعر جوان خوب است، جهان بيني و دستاورد هاي شاعران جوان نسبت به گذشته گسترده تر است و منظر و فضاي جديدي در شعر جوان وجود دارد که در گذشته و در نسل هاي قبلي کم تر با آن روبه رو مي شويم.
او در ادامه اظهار کرد: هنوز تجربه هايي در شعر جوان وجود دارد که به شيوه ي خاص تبديل نشده و براي موفق  شدن اين تجربه ها زمان لازم است.
بهمني با اشاره به مضامين و فضاي غالب شعر جوان، افزود: مضامين و فضاي غالب شعر جوان به ديدگاه و به دريچه هاي نگاه شاعر بستگي دارد. شاعران جوان دريچه هاي ناگشوده را در شعرهاي شان گشوده اند و مضامين آن ها جديد نيست; بلکه نوع اجرا جديد است; چون شاعران جوان از زاويه هاي خاص خود به موضوع نگاه مي کنند و تفاوت و تازگي در بيان و مطالب آن ها وجود دارد.
او در ادامه بيان کرد: با هر نوع قالب مخالف ام; به باور من، واژه ي قالب سبب بي مهري به شکل شعر کلاسيک ما شده است. اگر شاعر با قالب خاص شعر بگويد، براي خود محدوده اي را ترسيم مي کند که اين محدوده با شعر سازگاري ندارد. شعر داراي شکل است و کلاسيک هم يک شکل از شکل هاي شعر است. بهمني همچنين درباره ي توجه به زبان در شعر جوان، عنوان کرد: هر موضوع شعري براي خود زبان ويژه اي دارد و با يک زبان خاص نمي توانيم درباره ي همه ي موضوع ها صحبت کنيم. زبان شعر جوان امروز جست و جوگر و متفاوت از گذشته است.
در شعر جوان با منظر جديد و تجربه هاي جديد در اجرا روبه رو مي شويم. اين شاعر درباره ي تاثير برگزاري جشنواره هاي شعر جوان، افزود: شرکت شاعران جوان در جشنواره هاي شعر سبب مي شود کارنامه اي براي خود داشته باشند و در فضاي جشنواره ها براي خود جايگاهي تعريف  مي کنند. اما به طور کلي، جشنواره ها نمي تواند براي شاعران جايگاه خاصي را تعريف کند; اما هرچه امکانات براي برگزاري آن ها بيش تر باشد، نتيجه ي بهتري خواهد داشت. او در ادامه گفت: شاعراني که از برگزاري جشنواره ها استفاده کرده و از جشنواره ها بهره مي برند، اين موضوع براي آن ها مثبت است; ولي کساني که به جايزه مي انديشند، برگزاري اين جشنواره ها مي تواند به ضررشان باشد.


 209 عنوان کتاب جديد توسط سوره مهر به چاپ مي رسد  

انتشارات سوره مهر حوزه هنري 209 عنوان کتاب در حوزه هاي مختلف فرهنگي را در مرحله آماده سازي چاپ دارد که بيشتر اين آثار از کتاب هاي چاپ اولي هستند.
به گزارش مهر، واحدها و دفترهاي مختلف در حوزه هنري تدوين کتاب هاي تخصصي هنري و ادبي را در دستور کار خود دارند که به تازگي 209 عنوان کتاب در شاخه هاي هنرهاي تجسمي، نمايش، موسيقي، سينما، انيميشن، عکاسي، ادبيات انقلاب، دفاع مقدس، کودک و نوجوان، پژوهش و آموزش براي چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده شده و اين کتاب ها مراحل آماده سازي چاپ را پشت سر مي گذارند.در بين اين کتاب ها در حوزه هنرهاي نمايشي 4 کتاب با عناويني چون "شمشيرهاي ژنرال" نوشته قدرت الله فتحي، "شعله اي در هيبت يک مرد" از محمد سيمزاري، "سير تحول صدور خيال در آثار شکسپير" نوشته حميد قاسم زادگان جهرمي و "درس هاي بازيگري" از مهدي ارجمند ديده مي شود که همه اين کتاب هاي چاپ اولي هستند.همچنين در حوزه ادبيات دفاع مقدس 20 عنوان کتاب در دست چاپ است که از بين آنها مي توان به آثاري چون چاپ دوازدهم "حرمان هور" نوشته عليرضا کمري، چاپ دوم "دلاوران قلعه خورشيد" از محمد ميرکياني و چاپ نخست کتاب هاي "روزهاي خرمشهر" نوشته محمدرضا سرهنگي در حوزه ادبيات کودک و نوجوان، "سقوط صدام حسين" از مينو خاني که اين کتاب به دو زبان فرانسه و فارسي توسط خود مولف نوشته و در انتشارات سوره مهر به چاپ مي رسد، "شهر زنان بيوه" نوشته حيفا زنگنه با ترجمه ليلي فرهاد پور و "101 خاطره" از محمد باقر پي پل زاده اشاره کرد.
همچنين در حوزه موسيقي 13 کتاب تخصصي در دست انتشار است که از جمله آنها مي توان به "فرهنگ آهنگسازي 2" نوشته عليرضا مشايخي، "فرهنگ سازها" نوشته طغرل طهماسبي، "نغمه چکاوک" از آرزو سادات موسوي، "رديف موسيقي ايراني براي بربط " نوشته اسکندر ابراهيمي و منصور نريمان، "رساله آهنگسازي 2" از محسن الهاميان، "سه رساله در موسيقي" از سيد عبدالرضا موسوي طبري و "سيستم هاي کوک موسيقايي" از فرشاد شيخي اشاره کرد که همه اين کتابها چاپ اول هستند.
انتشارات سوره مهر همچنين به زودي 7 کتاب در حوزه سينما منتشر خواهد کرد. "شخصيت پردازي در سينماي ايران" نوشته منوچهر اکبرلو، "فيزيک در سينما" نوشته ناديا زکالوند و "مباني فيلمنامه نويسي" از سيد جليل شاهري لنگرودي از جمله اين آثار هستند.سازمان آموزش حوزه هنري نيز 22 عنوان کتاب با موضوع آموزش هنر را براي چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده است که از بين آنها مي توان به "آشنايي با تعزيه" از داود فتحعلي بيگي ، "تئاتر خلاق" از داود کيانيان، "تصويرنگاري براي طراحي صحنه" از رضا مهدي زاده  و سه جلد کتاب "کارگرداني تئاتر" از فرهاد مهندس پور، اشاره کرد.همچنين دو کتاب در حوزه عکاسي، کتاب "موشن گرافيک" نوشته علي اصغر حسيني در زمينه هنرهاي تجسمي، کتاب "نقطه ته خط" نوشته مهرداد صادقي در حوزه طنز و دو کتاب در زمينه انيميشن از ديگر کتاب هاي در دست انتشار حوزه هنري است.
در حوزه پژوهش نيز 17 عنوان کتاب از جمله "تاريخ موسيقي ايران" نوشته عليرضا ميرعلي نقي، "تجلي بي آلايش آرمانها" در قالب گردآوري مجموعه مقالات، چاپ دوم "سير فرهنگ و ادب در ادوار تاريخي" نوشته زنده ياد محمد مددپور و "شيخ اکبر" کتاب منتشر نشده محمد مددپور در دست انتشار است.
دفتر آفرينش هاي ادبي حوزه هنري نيز 57 عنوان کتاب در دست انتشار دارد که از جمله آنها مي توان به چاپ سوم کتاب "ادبيات کودک" نوشته مصطفي رحماندوست، چاپ دوم "در خانه ما" از جواد محقق، "با شناسنامه ها" از محبوبه زارع، "خانه ما" از جعفر توزنده جاني، "راز و رمز در داستان هاي ايراني" اثر منتشر نشده زنده ياد حسين حداد، "زير گنبد کبود" نوشته عبدالمجيد نجفي، "فصل کبوتر" نوشته حسين فتاحي، "علي از زبان علي" از کاظم مزيناني، "قابوسنامه" از مجيد ملامحمدي و "کليله و دمنه" از مژگان شيخي اشاره کرد.همچنين در حوزه ادبيات انقلاب 4 عنوان کتاب در دست انتشار است که سه عنوان آن به "روزشمار 15 خرداد" از بهار تا پاييز سال 40 نوشته احمد گودرزياني اختصاص يافته است.


  «ظهر روز دهم» داستان کودکي قهرمان دشت کربلا 

منظومه ي «ظهر روز دهم» يکي از آثار مرحوم «قيصر امين پور» است که انتشارات سروش آن را براي کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. اين کتاب، ماجراي قهرماني هاي حضرت قاسم(ع) را روايت مي کند.
ايبنا نوجوان: «قيصر امين پور» در حوزه ي شعر کودک و نوجوان نامي آشناست. نمونه ي آثار او در بخش شعر نوجوان «مثل چشمه، مثل رود»(1368)، «به قول پرستو»(1375)، «تنفس صبح»(1363) و «در کوچه ي انقلاب» (1363) است.
«امين پور» از بهترين شاعران کودک و نوجوان پس از انقلاب بود. از جمله ي کتاب هاي او در اين حوزه، «ظهر روز دهم» نام دارد که درباره ي قهرماني هاي حضرت قاسم(ع) فرزند 12 ساله ي امام حسن(ع) در کربلاست. گفته مي شود در واقعه ي کربلا، نه يا ده کودک شهيد شدند که حضرت قاسم(ع) يکي از آن هاست که در کنار عموهايش امام حسين و حضرت ابوالفضل(ع) جنگيد.
مرحوم «قيصر امين پور» اين منظومه را در سال1364 سروده که براي نخستين بار در سال 1373 منتشر شد. اين کتاب براي سومين بار از سوي انتشارات سروش با تصاوير رنگي به چاپ رسيده است.
اين منظومه در جشنواره ي کتاب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزيده شده است.
«شور محشر بود
نوبت يک يار ديگر بود
باز ميدان از خودش پرسيد;
«نوبت جولان اسب کيست؟»!
دشت، ساکت بود
از ميان آسمان خيمه هاي دوست
ناگهان رعد گران برخاست
اين صداي اوست!
اين صداي آشناي اوست
اين صدا از ماست!
اين صداي زاده ي زهراست.
«هست آيا ياوري ما را؟»!
کودکي از خيمه بيرون جست
کودکي شور خدا در سر
با صدايي گرم و روشن
گفت:
«اينک من،
ياوري ديگر»
آسمان، مات و زمين، حيران
چشم ها از يک دگر پرسان
«کودک و ميدان؟»!
کار کودک خنده و بازي ست!
در دل اين کودک اما شوق جانبازي است!
پچ پچي در آسمان پيچيد:
کيست آن مادر، که فرزندي چنين دارد؟!
و صداي آشنا پرسيد:
«آي کودک، مادرت آيا خبر دارد؟»!
کودک ما گرم پاسخ داد:
مادرم با دست هاي خود
بر کمر، شمشير پيکار مرا بسته ست»!
چاپ سوم منظومه ي «ظهر روز دهم3500 » تومان قيمت دارد.
قيصر امين پور، دوم ارديبهشت 1338 در گتوند از توابع شهرستان شوشتر در استان خوزستان به دنيا آمد. سال 57 در رشته ي دام پزشکي دانشگاه تهران پذيرفته شد; ولي پس از مدتي از اين رشته انصراف داد.
امين پور، سال 1363 در رشته ي زبان و ادبيات فارسي پذيرفته شد و اين رشته را تا مقطع دکترا گذراند.
او پس از تصادفي در سال 1378 همواره از بيماري هاي مختلف رنج مي برد و دست کم دو عمل جراحي قلب و پيوند کليه را پشت سر گذاشته بود و در نهايت حدود ساعت 3 بامداد سه شنبه8آبان 1386 در بيمارستان دي تهران درگذشت.
پيکر اين شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهداي گمنام اين شهرستان به خاک سپرده شد.
گر چه دکتر «قيصر امين پور» اکنون ديگر ميان ما نيست اما شعرهاي زيبايي که سروده است ياد و خاطره اش را در دل تمام مردم ايران به ويژه نوجوانان ايراني زنده نگه مي دارد. 


 سومين جايزه ادبي داستان لوح برگزار مي شود
 فراخوان داستان هاي کوتاه کوتاه عاشورايي  

 در آستانه عاشواي حسيني، سومين جايزه ادبي داستان لوح با عنوان «داستان هاي کوتاه کوتاه عاشورايي» برگزار مي شود.به گزارش خبرگزاري فارس، دبيرخانه داستان هاي کوتاه کوتاه عاشورايي با اعلان فراخواني در پايگاه ادبي لوح (وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي) از همه نويسندگان فارسي زبان دعوت کرده است تا با ارسال آثار خود در اين مسابقه فرهنگي شرکت کنند.
* شرايط و نحوه ارسال آثار:
- داستان ها بايد در قالب داستان کوتاه کوتاه نوشته شده و فرستاده شوند.
- تعداد کلمات انتخاب شده براي داستان ها، تا جايي که داستان ارسالي از نظر داوران، داستان کوتاه کوتاه محسوب شود و ويژگي هاي آن راداشته باشد محدوديتي ندارد. - عنوان در داستان کوتاه کوتاه يکي از عناصر اصلي داستاني محسوب مي شود و گاه نقش کليدي در داستان ايفا مي کند. لذا داستان هاي بدون عنوان پذيرفته نخواهند شد.
- هر نويسنده مي تواند حداکثر سه عنوان داستان کوتاه کوتاه خود را به دبيرخانه ارسال کند.
- موضوع داستان هاي کوتاه کوتاه ارسال شده به دبيرخانه تا جايي که در ذيل عنوان داستان کوتاه کوتاه عاشورايي بگنجد هيچ محدوديتي ندارد.
- آثار مکتوب بايد تا ساعت 24 روز جمعه 24 دي ماه 1389 به آدرس الکترونيکي دبيرخانهjashnvarelouh. com. ارسال گردد. - حتما ذيل داستان، نام، نام خانوادگي، تلفن تماس، ايميل و شهر محل سکونت درج شود. از آثار برگزيده در سومين جايزه ادبي داستان لوح تقدير به عمل آمده و از بين آثار ارسالي به اين جشنواره، تعدادي از داستان هاي کوتاه کوتاه انتخاب و در مجموعه اي به چاپ خواهد رسيد. همچنين طي مراسمي نفرات برگزيده معرفي و ازآنها تقدير خواهد شد.


 گزيده اي از شعرهاي قيصر امين پور منتشر شد  

کتاب «حرف آخر عشق»، گزيده شعرها و عکس هاي قيصر امين پور، منتشر شد.
به گزارش ايسنا، اين کتاب در 100 صفحه شامل 44 شعر از زنده ياد قيصر امين پور به همراه عکس هايي از او به صورت تلفيقي عرضه شده است. گرافيک تصاوير بيش تر از آرشيو واحد تجسمي حوزه ي هنري انتخاب شده و توسط فرزاد اديبي طراحي و اجرا شده است. در مقدمه ي اين کتاب که فاضل نظري نگاشته، آمده است: مجموعه اي که پيش روست، دريچه اي است گشوده بر لحظه هايي از انديشه، شعر و زندگي دکتر قيصر امين پور که به يادبود و احترام به روش و منش متعالي او به علاقه مندان شعر شريف فارسي پيشکش مي شود. «حرف آخر عشق» به همت دفتر آفرينش هاي ادبي حوزه هنري استان تهران توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.


 با بزرگان ادبيات 

خورخه لوئيس بورخس
خورخه لوئيس بورخس (به اسپانيايي: Borges Luis Jorge)   (1986 - 1899) نويسنده، شاعر و اديب معاصر آرژانتيني است. وي از برجسته ترين نويسندگان آمريکاي لاتين است. شهرت وي بيشتر به خاطر نوشتن داستان کوتاه است.
از کودکي تحت پرورش محيط خانه از علاقه مندان جدي ادبيات شد. سال ها بعد به عنوان استاد ادبيات انگليسي دانشگاه بوينس آيرس منصوب شد. قبل از آن رئيس کتابخانه ملي آرژانتين هم بود.
وي هيچ گاه به گونه ادبي رمان علاقه اي نداشت. داستان هاي کوتاه  وي انقلابي در فرم داستان کوتاه کلاسيک ايجاد کرد. بعدها منتقدين از وي به عنوان نويسنده پست مدرن نام بردند.
با اينکه بارها نامزد جايزه نوبل ادبيات شد اما هيچگاه آن را دريافت نکرد.
برخي از آثار او نيز به فارسي ترجمه شده است.
آثار ترجمه شده به فارسي:
ويرانه هاي مدور - احمد ميرعلائي
الف و چند داستان ديگر - احمد مير علايي
کتابخانه بابل - کاوه سيد حسيني
اطلس - احمد اخوت
هزارتوهاي بورخس - احمد ميرعلائي
کتاب موجودات خيالي - احمد اخوت
اولريکا وهشت داستان ديگر - کاوه ميرعباسي

شارل بودلر
 
شارل پي ير بودلر شاعر و نويسنده فرانسوي در 9 آوريل1821 در شهر پاريس به دنيا آمد. و در 31 اوت 1867 درگذشت. شارل تحت تاثير پدر به سمت هنر گرايش پيدا کرد، زيرا بهترين دوستان پدرش هنرمند بودند. شارل بيشتر روزها با پدرش به ديدن موزه ها و نگارخانه ها مي رفت. در 6 سالگي پدرش را از دست داد.
يک سال بعد از مرگ پدر، مادرش با سرواني به نام ژاک اوپيک ازدواج کرد. شارل همواره از اين پيوند ناخشنود بود. در 11 سالگي مجبور شد همراه خانواده به ليون مهاجرت کند. در مدرسه شبانه روزي با همکلاسي هايش سازگار نبود و دچار کشمکش هاي زيادي با آن ها مي شد. تا اينکه در آوريل 1839 سالي که مي بايست دانش آموخته شود، از مدرسه اخراج شد.
در 21 سالگي ميراث پدر را به ارمغان برد، اما او با بي پروايي اين ميراث را به نابودي کشاند.
شارل در 21 سالگي ازدواج کرد. او علاوه بر شعر به کار نقد روي آورد. شارل بودلر از مطرح ترين اديبان مکتب سمبوليسم بود. او در سال 1867 بر اثر يک سکته قلبي واز کار افتادن نيمي از بدنش از دنيا رفت.


 نغمه 

تير عشق
نير تبريزي
چون تير عشق جا به کمان بلا کند
اول نشست بر دل اهل ولا کند
در حيرت اند خيره سران از چه عشق دوست
احباب را به بند بلا مبتلا کند
بيگانه را تحمل بار نياز نيست
معشوق ناز خود همه بر آشنا کند
تن پرور از کجا و تمناي وصل دوست
دردي ندارد او که طبيبش دوا کند
آن را که نيست شور حسيني به سر ز عشق
با دوست کي معامله کربلا کند
يکباره پشت پا به سر ماسوا زند
تا زان ميان از اين همه خود را سوا کند
آري کسي که کشته او اين بود سزاست
خود را اگر به کشته خود خون بها کند


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون