جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)


آيا مي دانيم!


کوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر
عکس: فارس

خلاقيت و نوآوري در زندگي

ليگ برتر بدمينتون بانوان
تيم هاي راه يافته به دور دوم مشخص شدند


گوناگون!


آغاز اردوي تيم ملي جوانان فرنگي از هفته آينده


 آيا مي دانيم! 

   براي کودکان خود لباس راحت انتخاب کنيد
کارشناسان آکادمي پزشکان اطفال در آمريکا تاکيد دارند که به هنگام خريد لباس براي کودکان خود حتما توجه داشته باشيد که راحتي پوشاک را در اولويت قرار دهيد.
به گزارش  ايسنا، اين کارشناسان مي گويند پوشاندن لباس هاي پشمي و پرزدار مي تواند سبب ايجاد استرس و ناراحتي در کودکان شود در حالي  که پارچه هاي نرم و لباس هايي که پوشيدن آنها سريع و راحت است بيشتر براي کودکان توصيه مي شود.
به گزارش سايت اينترنتي هلت نيوز، اين آکادمي براي والديني که قصد دارند براي فرزندان خود لباس بخرند پيشنهادات مناسبي را در قالب يک توصيه بهداشتي ارائه کرده است. اين متخصصان توصيه مي کنند لباس هايي را انتخاب کنيد که زيپ يا دکمه آنها از جلو باز مي شوند و از خريدن البسه اي که زيپ آنها پشت لباس گذاشته شده خودداري کنيد. لباس هايي که آستين آنها با دکمه يا زيپ باز و بسته مي شوند قطعا مناسب تر هستند چون راحت تر دست از آن عبور مي کند. از خريدن لباس هايي که روبان يا بند دارند تا حد امکان خودداري کنيد. همچنين اگر پوشاکي را تهيه مي کنيد که جنس کشي دارد مراقب باشد پارچه  کشي آن در اطراف گردن و دست ها و پاها سفت و محکم نباشد و موجب آزار کودک نشود.


 کوتاه از ورزش جوانان 

با قهرماني تيم بدمينتون بانوان برق منطقه اي خوزستان :
چهارمين دوره مسابقات سراسري بدمينتون بانوان وزارت نيرو در اهواز به کار خود پايان داد

اهواز- خبرنگار شاپرک   
چهارمين دوره مسابقات سراسري بدمينتون بانوان وزارت نيرو در اهواز با قهرماني تيم بدمينتون شرکت برق منطقه اي خوزستان به کار خود پايان داد. در اين دوره از مسابقات که به ميزباني شرکت برق منطقه اي برگزار شد هشت تيم از  استان هاي زنجان، مازندران، خراسان شمالي، گيلان، خوزستان، آب نيروي تهران، آذربايجان غربي و کرمان حضور داشتند.
 تيم شرکت برق منطقه اي خوزستان مقام اول و تيم هاي زنجان و آب و نيروي تهران به ترتيب به مقام هاي دوم و سوم اين مسابقات دست يافتند و تيم گيلان نيز به عنوان تيم اخلاق اين دوره از مسابقات شناخته شد.
 مشاورحقوقي ، امور مجلس و پشتيباني در امر ورزش و دبير شوراي مرکزي ورزش وزارت نيرو در مراسم اختتاميه اين مسابقات گفت: ورزش بانوان سال جاري رشد چشمگيري داشته و پتانسيل لازم در ورزش خانم ها وجود دارد براي اينکه همه خانم هاي شاغل در شرکت هاي وزارت نيرو در رشته هاي مختلف ورزشي شرکت کنند.
 مجيد واحدي زاده افزود: اعتماد به خانم ها جواب مي دهد و آنها توانسته اند در مسابقات مختلف در ميادين جهاني  مقام هاي ارزشمندي کسب کنند.
 وي با اشاره به توانمندي هاي ورزش دراستان خوزستان اظهار داشت: شايسته خوزستان نيست در مسابقات ورزشي  به مقامي کمتر از اول و دوم دست يابد.  واحدي زاده با تقدير از حمايت هاي مدير عامل شرکت برق منطقه اي خوزستان در بخش ورزش گفت: ايشان از مديران موفقي هستند که در حوزه ورزش تلاش هاي بسياري کرده اند و موفقيت هاي بزرگي به دست آورده اند.   مديرعامل شرکت برق منطقه اي خوزستان نيز در اين مراسم گفت: هدف از برگزاري اين مسابقات تقويت روحيه نشاط و سلامتي با تاکيد برانجام کار گروهي در بين پرسنل مجموعه وزارت نيرو بوده است.
 مسعود معين پور افزود: شرکت برق منطقه اي خوزستان همواره در جهت ايجاد روحيه نشاط و سلامتي تلاش هاي زيادي داشته  تا روحيه ورزشکاري و گرايش به ورزش در بين خانواده ها بسط و گسترش يابد.
 وي ادامه داد: کساني که ورزش مي کنند در محيط هاي کاري موفق تر و پر انرژي تر عمل مي کنند و بازده بهتري نسبت به ديگر افراد دارند.
 معاون مالي و پشتيباني شرکت برق منطقه اي خوزستان ديگر سخنران اين مراسم بود که به ارائه گزارشي از عملکرد ورزش در هشت ماهه سال جاري پرداخت و گفت: ورزش اين شرکت علاوه بر داشتن مسئوليت کميته استاني صنعت آب وبرق که وظيفه اعزام تيم هاي ورزشي استان به مسابقات سراسري وزارت نيرو را دارد طبق تقويم ورزشي داخلي  و تقويم مصوب دبيرخانه شوراي مرکزي ورزش، با بودجه پيش بيني شده فعاليت هاي ورزشي خود را در دو سطح وزارت نيرو و داخلي در دو بخش کارکنان و خانواده ها برگزارمي کند. ايرج چغاخوري افزود:کسب 9 عنوان قهرماني در سطح  کشور در رشته هاي کاراته، تنيس روي ميز، دو ميداني، شنا، شطرنج و بدمينتون توسط تيم هاي آقايان و بانوان در هشت ماهه سال جاري بخشي از فعاليت هاي بخش ورزش بوده است.


 آيينه شهر  
  عکس: فارس


  خلاقيت و نوآوري در زندگي 

نو آوري جز» استعدادهايي است که مي توان گفت تنها عده کمي از افراد به درستي و به ميزان کافي از آن استفاده مي کنند.
آيا تا کنون برايتان اتفاق افتاده که حس خلاقيت و نوآوري ديگران شما را به حيرت وا دارد؟ حدس بزنيد، شما هم داراي همان نيرو هستيد! همه انسان با قدرت خلاقيت متولد مي شوند. جعبه مداد شمعي در کودکستان، تنها محدود به کودکاني نمي شود که داراي استعدادهاي بالفعل هستند بلکه بايد اذعان داشت که همه افراد داراي استعدادهاي بالفعل هستند.
آيا به ياد مي آوريد که چقدر طول کشيد که دوچرخه سواري و يا رانندگي را فرا بگيرد؟ پيش از اينکه بتوانيد مهارتي را بياموزيد، چند بار مرتکب اشتباه مي شويد؟ اين امر در مورد نوآوري نيز صدق مي کند. ايجاد خلاقيت و نوآوري مستلزم تمرين و ممارست و صبر و حوصله مي باشد. اين مقاله قصد دارد تا به شما کمک کند که خيلي سريع نوآوري و خلاقيت را وارد زندگي خود کنيد.
- دنبال اهداف شخصيتان برويد
اگر از افراد نامتعارف تقاضاي کمک کنيد، فقط خودتان را هر چه بيشتر از مسير اصلي دور مي کنيد. اگر يک ايده ناب را در ذهن مي پرورانيد، هيچ لزومي ندارد که حتما آنرا با ديگران نيز در ميان بگذاريد. اين امکان وجود دارد که آنها از درک عميق تفکر شما ناتوان باشند و به همين دليل پشت شما را خالي کرده و موجب تضعيف روحيه تان گردند. اگر تمام نوابغ مي خواستند به حرف هاي اطرافيانشان گوش بدهند، الان ما بايد در قرون وسطي زندگي مي کرديم.
- براي گسترش تفکرات خلاقانه، وقت صرف کنيد
هر چقدر بر روي اين مطلب تاکيد کنم، باز هم کافي نيست. البته منظور من اين نيست که يک روز کامل کاري را به اين امر اختصاص دهيد; بسياري از افراد هستند که اين امر را در کنار مشغله هاي کاري فراوان انجام ميدهند، پس مطمئن باشيد که شما نيز از عهده آن بر مي آييد.
- خود را سرگرم نرمش کنيد
پياده روي کنيد. مسيري به طول يک کيلومتر را بدويد. اندروفين را به داخل رگ هاي خود بفرستيد. نرمش و ورزش موجب پاکسازي ذهن، و ايجاد آرامش در آن مي شوند. اين کار به ذهن شما کمک مي کند که در مقابل افکار خلاق از خود آمادگي بيشتري نشان دهد.
- خواب هايتان را ثبت کنيد
شايد خواب هايي ببيند که قسمت هوشيار ذهنتان هيچ گاه به آنها فکر نکرده باشد. اين روياها نمايانگر قدرت خلاقيت شما هستند. سعي کنيد خواب هايتان را يادداشت کنيد چرا که ممکن است مرز شروع نوآوري ها از همين نقطه آغاز شود.
- به روش شخصي خود عمل کنيد
"ون گوک" با نقاشي هايش معروف شد، قدرت "همينگ وي" در انتخاب واژگان بي نظير است. شما هم بايد شيوه مخصوص به خودتان را بيابيد. مردم براي چيزهايي که بي همتا، خالص و سودمند هستند، ارزش بسيار زيادي قائل بوده و از آنها قدرداني ميکنند.
- خودتان را به ابزار و وسايل درجه يک محدود نکنيد
براي اينکه در هنر نقاشي، يک شاهکار بوجود بياوريد، حتما لازم نيست که از بهترين قلمو و رنگ استفاده کنيد. براي نوشتن پرفروش ترين کتاب، هيچ نيازي به بهترين قلم ها و گرانترين کاغذ ها نيست.
بد نيست بدانيد که "جي کي رولينگ" اولين جلد از کتاب هاي هري پاتر را بر روي تکه هاي دستمال کاغذي نوشت. اگر شما عکاسي بلد نباشيد، بهترين دوربين را که هم در اختيار شما قرار دهند، باز هم نمي توانيد عکس هاي زيبايي بگيريد. اگر نوشتن بلد نباشيد حتي اگر آخرين مدل لپ تاپ را هم در اختيارتان قرار بدهند، باز هم قادر نخواهيد بود چيزي بنويسيد. يک فرد هنرمند سعي مي کند از حواشي دور شده و بيشتر بر روي اصل کار تمرکز کند.
- با علاقه کار کنيد
چه چيز سبب مي شود تا شما صبح ها از تخت خواب بيرون بپريد. چه چيز شعله ها را همچنان سوزان نگه مي دارد؟ کاري را که بيش از همه ترجيح مي دهيد انجام دهيد، چيست؟
گاهي اوقات افراد که سرشار از اشتياق و آرزو هستند به راحتي مي توانند جاي افرادي که داراي استعداد هاي ذاتي هستند را بگيرند. "الن دي جنرس" در سخنانش به اين نکته اشاره کرده است که اگر شما تمايلي به انجام کاري که مي کنيد، نداريد پس لزومي ندارد که به انجام آن ادامه دهيد. گاهي اوقات چيزي را از اعماق وجود خود ميخواهيد و هيچ چيز نمي تواند جلوي شما را بگيرد. شور و اشتياق سبب مي شود شما بتوانيد راه خود را ادامه دهيد.
نگران الهام و کمک نباشيد. گاهي اوقات کمک هاي بيروني زماني به برخي از افراد ميرسد که کمترين انتظار دريافت کردن آنها را هم ندارند. براي چنين لحظه هايي خودتان را از پيش آماده کنيد. ممکن است زمانيکه در مترو نشستيد يکي از آن افکار ناب به ذهنتان خطور کند و ممکن است در آن لحظه هيچ گونه برگه يادداشتي نداشته باشيد که آنرا يادداشت نمايد و جهان را به واسطه آن تغيير دهيد. سعي کنيد تا جايي که مي توانيد از بروز يک چنين فجايعي جلوگيري نماييد. يک قلم و کاغذ در جيب خود داشته باشيد که هر وقت اراده کرديد در دسترستان باشد.
اميدروارم اين مقاله به شما کمک کرده باشد تا بتوانيد از خلاقيت و نوآوري بيشتري در زندگي خود بهره بگيريد. فقط در آخر مي توانم بگويم که شما تمام اين امور را براي ايجاد رضايت شخصي انجام مي دهيد نه به دليل جلب رضايت ديگران. شروع کنيد; هر يک از اين نکات را در زندگي خود استفاده کنيد تا ببينيد که وجود نوآوري در زندگي چه تغييرات شگرفي را ايجاد مينمايد .


 ليگ برتر بدمينتون بانوان
 تيم هاي راه يافته به دور دوم مشخص شدند 

 دور برگشت مرحله مقدماتي ليگ برتر بدمينتون بانوان با مشخص شدن تيم هاي صعود کننده به دور دوم پايان يافت.
به گزارش  فارس ، دور برگشت مرحله مقدماتي ليگ برتر بدمينتون بانوان با حضور 8 تيم روز گذشته به پايان رسيد.
تيم فولاد مبارکه اصفهان در گروه "الف " به مقام اول رسيد، تختي فارس دوم شد و آلياژين قطعه شاهرود و شيرودي تهران به ترتيب سوم و چهارم شدند.
در گروه "ب " نيز تيم شهيد رجايي قزوين در صدر ايستاد و تيم هاي سپاهان نوين اصفهان، گاز گيلان و آرمان فارس به ترتيب در مقام هاي دوم تا چهارم قرار گرفتند.
بدين ترتيب تيم هاي فولاد مبارکه اصفهان، تختي فارس، شهيد رجايي قزوين و سپاهان نوين اصفهان به دور بعد راه يافتند و اواخر دي ماه در مرحله نهايي با هم به رقابت خواهند پرداخت.


 گوناگون! 

   رضايت شغلي چقدر و چگونه؟
قسمت اول
چگونه شخصيتي داريد؟ گرم و صميمي يا متفکر و خونسرد؟ چقدر مايل به برقراري روابط دوستانه با ديگران هستيد؟ و يا اينکه چقدر علاقه به تشويق شدن و مورد توجه قرار گرفتن داريد؟ شما اگر خود را خوب بشناسيد مي توانيد شغلي را انتخاب کنيد که از آن رضايت داريد.
يک مدير نيز با شناسايي علايق کارمندانش مي تواند رضايت شغلي کارکنانش و همچنين کارايي آنان را بالا ببرد.با خواندن مقاله زير مي توانيد مديري بهتر يا کارمندي خلاق تر باشيد.
نکته اي را که مي توان به عنوان اصل و قاعده کلي پذيرفت اين است که هر گاه عضو سازماني احساس کند که نقش يا وظيفه اي که به عهده اش محول است موجبات رضايت خاطر او را فراهم نمي سازد، يا اينکه رضايت خاطر خيلي کند و آهسته براي او حاصل مي شود، او مقداري از نيرو و توانايي خود را براي تغيير وضع و موقعيتي که در آن قرار دارد به کار خواهد بست.
اين ناخشنودي و عدم رضايت خاطر که شخص آن را ناشي از نقش و وظيفه خود مي داند، علي الخصوص اگر زماني طولاني استمرار يابد، کارايي و سودمندي سازمان را به طور محسوس کاهش خواهد داد.
دشواري مسئله در اينجا نهفته است که هر عضو سازمان نيازهاي روحي و شخصي خاصي دارد که بايد آنها را از طريق نقش و وظيفه اي که به عهده دارد برآورده سازد، و هر نقش و وظيفه اي در سازمان براي تامين اين نيازهاي روحي و شخصي تا حد معيني نيرو و توانايي دارد.اگر نقش و وظيفه بتواند اين نيازها را برآورده سازد، شخص از نقش خود احساس رضايت و خشنودي مي کند و سازمان هم به همان اندازه از وجود شخص بهره مي گيرد.شايد بتوانيم اين مسئله را به صورت قاعده اي کلي به اين ترتيب بيان کنيم: «هنگام انتصاب اعضا» به مشاغل و مناصب مربوط در سازمان، ميل و سليقه آنان حتي المقدور بايد مورد توجه و امعان نظر قرار گيرد.»
کارکناني که مهارت شغلي دارند
اعضاي سازمان از حيث زمان و نيروهايي که علاقه مندند به امور مربوط به شغل، نحوه اجراي وظيفه خاص خود يا اموري که «وظيفه رسمي» خوانده مي شود اختصاص دهند، با هم تفاوت دارند.به عنوان مثال، کتابدار يا شيميدان ممکن است آن قدر در کار خود مستغرق باشد که هيچ گونه علاقه اي به شرکت در کارهايي که مستلزم تصميم گيري مکرر، همکاري و مراوده با ديگران است نداشته باشد.براي چنين شخصي بهترين پاداش و بالاترين رضايت خاطر همانا استغراق در امور مربوط به شغل خود است. وي جز به کار خود به چيز ديگري نمي انديشد.
نکته اي که اهميتي خاص دارد آن است که وي دانش و مهارت لازم را براي اجراي دقيق وظايف خود دارا باشد.
اگر دانش و مهارت لازم را نداشته باشد احتمالا احساس ناخشنودي مي کند و نسبت به شغل خود نيز بيمناک خواهد بود. وي در نظر ديگران فردي جلوه گر خواهد شد که در کارها وقفه  ايجاد مي کند.
در نتيجه، رضايت خاطري را که معمولا به سراغ فردي با علم و متبحر مي رود به دست نخواهد آورد. مورد تحسين و تشويق همکاران تيزبين خود هم قرار نخواهد گرفت به احتمال قريب به يقين «پاداش مادي زيادي» هم نخواهد گرفت.
تمايل به مراوده با ديگران
شخصي که دوست دارد بداند «که در همه سازمان در همه اوقات چه مي گذرد» از وظيفه اي رضايت خاطر خواهد داشت که مستلزم مراوده و رابطه زياد با ديگران باشد چنين فردي درست در قطب مخالف فردي است که تنها به کار تخصصي خود فکر مي کند و داراي دانش تخصصي و مهارت هاي شغلي است.
ادامه دارد...


 آغاز اردوي تيم ملي جوانان فرنگي از هفته آينده 

 اردوي تيم ملي کشتي فرنگي جوانان بعد از عاشوراي حسيني، هفته آينده در تهران آغاز خواهد شد.
به گزارش  فارس، ناصر نوربخش سرمربي تيم ملي جوانان فرنگي در نظر دارد اردوي تيمش را بعد از تاسوعا و عاشوراي حسيني از روزهاي ابتدايي هفته آينده آغاز کند.
با توجه به اينکه در پايان بازي هاي آسيايي گوانگجو، تيم هاي ملي بزرگسالان فعلا برنامه اردويي ندارند و خانه کشتي اين روزها محل تشکيل هيچ يک از اردوهاي تيم هاي ملي رده هاي سني مختلف نيست، جوانان بدون دردسر و مشکل اسکان و سالن تمرين، در خانه کشتي اردو خواهند زد.
به همين منظور 50 کشتي گير به مرحله اول اين اردو دعوت خواهند شد که جوانان برتر مسابقات قهرماني بزرگسالان ايران نيز در بين آنها ديده مي شوند.
اين اردو براي شناسايي جوانان آماده و باآتيه تشکيل خواهد شد.
جوانان سال آينده علاوه بر مسابقات آسيايي و جهاني، جام جهاني را نيز پيش رو خواهند داشت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون