جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)


کاريکلماتور
حسين ناژفر

خبر


ويژگي هاي همسر دلخواه

افراشته:
43 هزار مشاور جوان در کشور با دولت همکاري مي کنند


گنده تر از دروغ
مهدي طوسي

اما خبر


 کاريکلماتور 
  حسين ناژفر


تولد ، پوزخند به  ريش    مرگ است.
عاشق   هم نوازي ارکستر هستم.
نابينا  درخواب ، روياي  بدون تصوير  مي بيند. 
پيمانه ي چشمم از شوق   ديدارت ، لبريز شد.
در بحث     سياسي ، زبانم دچار مرگ   مغزي شد. 
براي بيدارشدن از خواب   غفلت ، ساعتي کوک نکرده ام.
خيلي مانده تا پخته شوي، ادويه ي تفکر فراموش نشود.


 خبر 

رونمايي دست نوشته در فرانسه
دست نوشته منسوب به داوينچي کشف شد

يک دست نوشته منسوب به لئوناردو داوينچي در آرشيو کتابخانه شهرداري شهر "نانت" در فرانسه رونمايي شد.
به گزارش خبرگزاري مهر، لئوناردو داوينچي نقاش و دانشمند برجسته ايتاليايي عصر رنسانس است که بين سالهاي 1452 تا 1519 زندگي مي کرد.
اين دست نوشته يک برگه کاغذي 10 در 20 سانتيمتر است که روي آن جملاتي نوشته شده است که ويژگيهاي خطي آنها با شيوه نوشتن داوينچي يکسان است به طوري که اين دست نوشته از راست به چپ نوشته شده و براي خواندن جملات آن بايد به تصوير آنها در آينه نگاه کرد. اين دست نوشته در کلکسيون يک نقاش و کلکسيونر فرانسوي به نام "پير- آنتوني لابوشر" کشف شد. اين کلکسيونر فرانسوي در سال 1872 مجموعه خود از جمله اين دست نوشته را به شهر نانت اهدا کرده بود. در پايان قرن نوزدهم در سندي که در يک کتاب اثر "سرژ براملي" وجود دارد به اين دست نوشته اشاره شد اما از آن زمان اين دست نوشته به فراموشي سپرده شده بود. در کتاب "براملي"، بيوگرافي نويس لئوناردو داوينچي، آمده است که يک بخش از يک دست نوشته نابغه رنسانسي در کتابخانه شهر "نانت" وجود دارد. براساس گزارش آنسا، اين دست نوشته منسوب به داوينچي روز دوشنبه توسط شهردار اين شهر رونمايي شد. در کلکسيون پير آنتوني لابوشر بيش از 5 هزار دست نوشته از قرن 15 تا 19 وجود دارد. سه سال قبل در سال 2007  ر اين کلکسيون يک ورقه نت موسيقي منتشر نشده از موتزارت نيز کشف شد.
 
دود سيگار سلامت عقلي کودکان را تهديد مي کند

نتيجه تحقيقي علمي نشان مي دهد کودکاني که در معرض دود سيگار قرار گيرند، براي ابتلا به اختلالات عقلي مساعدترند. به گزارش  مهر، در اين تحقيق که نتايج آن در نشريه طب کودکان و نوجوانان منتشر شد، آمده است علل فراواني وجود دارد که ثابت مي کند وظيفه پدران ومادران سيگاري است تا براي سلامت کودکانشان سيگار کشيدن را ترک کنند و يا حداقل در منزل سيگار نکشند.منابع وابسته به اين گروه مطالعاتي که مارک هامر از "کالج لندن" رياست آن را برعهده داشت درباره نتايج به دست آمده در اين مطالعه مي گويند، هنوز ميزان عملي تاثير دود سيگار بر توان عقلي کودکان مشخص نيست . با اين حال اين مطالعه ثابت کرد هرچه کودک بيشتر در معرض دود سيگار قرار بگيرد احتمال ابتلاي او به ضعف سلامت ذهني و بيش فعالي منفي بيشتر مي شود.


 ويژگي هاي همسر دلخواه  

ده مورد همساني در ازدواج موفق:
1-همجواري 2-تناسب سني 3-هماهنگي قد و وزن وظاهر فرد 4-همساني هوش 5 -مذهب و اعتقادات مشترک 6-سطوح نزديک تحصيلات 7-هم طبقه اجتماعي-اقتقصادي 8-خلق و عواطف مکمل هم 9-هم افقي شخصيت و منش 10-توافق و جور بودن
 خانواده هاي طرفين...
1-مجاورت
عامل مجاورت به ما مي گويد نزديکي محل سکونت يک عنصر موثر براي نزديکي دو نفر است. از طرفي ديده شده است انانکه با فردي غير بومي ازدواج مي کنند يا حتي با فردي از کشوري ديگر ازدواج
مي کنند پس از چند سال به دلايل مختلف از جمله دوري از وطن و خانواده ، تفاوت در آداب و سنن و تفاوت هاي فرهنگي و ملي دچار ناسازگاري مي شوند.
2- تناسب سني
سن زن و شوهر بايد به هم نزديک باشد و حداقل و حداکثر آن را روان شناسان مشاوره اي و خانواده چنين تخمين زده اند : حداقل تفاوت سني 3 سال و حداکثر 7 سال . مردان بزرگتر از زنان باشند.آنان که با تفاوت سني بالائي ازدواج مي کنند بعدها ممکن است به مشکلات مختلفي ناشي از اين تفاوت دچار شوند.
اينک که فاکتور سني را ارزيابي مي کنيم خوب است نتيجه چند تحقيق را بصورت اطلاعات داشته باشيم .- مردان مايلند با زناني کوچکتر و جوان تر از خود ازدواج کنند و هر اندازه مرد هنگام ازدواج سالمند تر باشد.دختر 20 ساله شود . اما بالعکس در ازدواج زنان بيوه با مرد مجرد ، مرد ، معمولا جوان تر از زن است . مرد و زني هم که يک بار قبلا ازدواج کرده اند بخواهند مجددا ازدواج کنند در آنها فاصله سني محسوس است . مردها در اين شرايط بين سن 40 تا 50 سالگي قرار دارند.
3-هماهنگي قد و وزن وظاهر فرد
ميزان قد و وزن زن و مرد خوب است متناسب و تا حدودي نزديک به هم باشد و مردان عموما قدري بلندتر از زنان باشند ، فاصله بين قد و وزن اگر زياد باشد درست نيست ، در ظاهر جسماني نيز طوري باشند که به اصطلاح به هم بخورند . با اين وجود ميزان نمره و رتبه اي را که قد ، وزن و ظاهر جسماني ، نسبت به عامل شخصيت خانواده دارد بسيار نازل است مثلا اگر به همساني در شخصيت 300 نمره داده شود به همساني ظاهر جسماني نمره تعلق مي گيرد.
جور بودن
در يک سن نرم و هنجار ازدواج کردن و با آگاهي همسر خود را انتخاب نمودن ، سبب مي گردد تا زوجين با هم جور يا به اصطلاح (Matching)  باشند.
4-همساني هوش
هوش به معناي توانا ئي عمومي حل مسئله و قدرت سازگاري فرد با محيط است. اين قابليت و استعداد ژنتيکي است و قابل تغيير در اثر آموزش و يا يادگيري نيست . يک فرد اگر بتواند در محيط سالم و تربيتي مناسب قرار گيرد تنها مي تواند 5 الي 7 درصد استعداد هوشي خود را ترقي دهد. نرم يا حد متوسط هوش در ميان مردم 90«تا 110 »پيش بيني شده است بنابر اين فردي با بهره هوشي 150، تيز هوش و بالعکس فرد با بهره هوشي 70 کودن و عقب مانده قلمداد مي شود و چون برخورد ما با محيط ، نوع رفتار ما و چگونگي فهم و حل مسئله بستگي به ميزان هوش ما دارد، اگر فردي با بهره هوشي 130 با فردي با بهره هوشي 90 وصلت کند ، به احتمال قوي در برخورد با مسائل زندگي ، درک متقابل و تفکر درباره مسائل مشترک اختلافات جدي پيدا مي کنند از اينرو زن و شوهر پيش از اينکه به يک سطح فرهنگي نزديک نائل شوند لازم است به لحاظ هوشي هم سطح باشند.
5-مذهب و اعتقادات مشترک
يک ضرب المثل فرانسوي مي گويد: آن ها که با هم دعا مي کنند ، با هم زندگي مي کنند بسياري از باورها، رفتارها و وجدان اخلاقي متاثر از عقايد ديني و اعتقادات ملي و سنتي ماست . حتي اگر به آن سنت ها و عقايد پايبند نباشيم، آنان در وجود ما رخنه کرده اند و در اينجا و آنجاي زندگي ما خود را نمايان مي سازند. اينکه شخصي با يک فرد با مذهب و اعتقادات متفاوت ازدواج کند احتمال اينکه در آينده مشکل داشته باشند زياد است، سعي کنيد شما با کسي ازدواج کنيد که قبلا هم دين و هم کيش بوده ايد.
6-سطوح نزديک عمليات
بهتر است تحصيلات مرد مساوي يا بالاتر از زن باشد.
7-تناسب طبقه اجتماعي - اقتصادي
-     همگوني سطح تحصيلات و طبقه اجتماعي زوجين در موفقيت اغمر زناشوئي بارز است. در کشور ما عموما سطح تحصيلي مرد نسبت به همسرش کمي بالاتر است ، اگر سطح تحصيلي طرفين تفاوت زيادي داشته باشد، اختلاف در ايده ها و اهداف را سبب مي شود و بالعکس در سنخيت تحصيلي خيلي از اوقات تشابه ايده ها و اهداف را شاهديم . گاهي ديده مي شود مردي که همسرش درجه تحصيلي بالاتر دارد، به عنوان مثال مرد ديپلم است و زن ليسانس ، مرد بنوعي زن و مدرک تحصيلي اش را به تمسخر مي گيرد. يا با دلايلي غير منطقي ادامه تحصيلي را غير ضروري و بي فايده مي شمارد ، اين برخورد نوعي مکانيسم دفاعي ناخود آگاهانه است که در مقابل عدم اعتماد نفس و خود کم بيني در مقابل زن بوجود مي آيد.
8- مکمل بودن در خلق و عواطف
عامل خلق و عواطف بلعکس عوامل ديگر که نيازمند همساني و شباهتند ، مکمل بودن وحتي تفاوت را مي طلبد. اينگونه بنظر مي رسد که هر قدر افراد بيشتر صاحب گوناگووني هاي عاطفي ولي مکمل هم (متفاوت ولي کامل کننده هم) باشند، انتخاب همسر در نزد آنان با کاميابي هاي بيشتري قرين است. از اينرو تمايل افراد همواره در انتخاب همسري است که از نظر عاطفي همانند و شبيه آنها نباشند بطور مثال فردي که هيجان پذيري بيشتر و عدم ثبات عاطفي و از حساسيت بالاتري برخوردار است (مثلا زود خشمگين مي شود، از کوره در مي رود يا سريع برانگيخته مي گردد ) علاقمند است با فردي آشنا شود که در اين زمينه از هيجان پذيري و حساسيت کمتري برخوردار باشد (مثلا بردبارتر و صبورتر ) باشد.
9-هم افقي در شخصيت
شخصيت ، عامل بسيار مهم و تعيين کننده در الگوهاي رفتاري آدمي ونيز تعاملات اجتماعي اوست ودر خوشنودي ،توفيق امر زناشوئي نيز نقش شخصيت طرفين بسيار برجسته است، همچنين در بين عوامل دهگانه امتياز بالائي دارد و هم سنگ عامل توافق و جور بودن خانواده هاي طرفين (بين 200تا 300 نمره )مي باشد.


 افراشته:
 43 هزار مشاور جوان در کشور با دولت همکاري مي کنند  


 معاون امور استان هاي گروه مشاوران جوان رئيس جمهور با اشاره به فعاليت 43 هزار مشاور جوان در کشور گفت: بسياري از از اين مشاوران بدون هيچ مزدي در قالب کارگروه ها و گروه هاي مشاوران جوان فعاليت مي  کنند.
به گزارش  مهر در بيرجند، حميدرضا افراشته عصر پنج شنبه در جمع خبرنگاران هدف اصلي از ايجاد گروه مشاوران جوان را دميدن روحيه انقلابي به دستگاه هاي دولتي برشمرد و افزود: مشاوران جوان توانسته  اند در مدت کوتاهي بسياري از قله  هاي موفقيت را فتح کنند.
معاون امور استان هاي گروه مشاوران جوان رئيس جمهور تصريح کرد: به منظور استفاده از ايده هاي خلاقانه جوانان و به خاطر شور و نشاط حاکم بر جوانان، مشاوران جوان در کشور تشکيل شده و در مدت فعاليت خود تا کنون موفق عمل کرده اند.
افراشته با بيان اينکه مهم  ترين سرمايه مشاوران جوان نيروي جواني آنها است، اظهارداشت: جواني بزرگ  ترين سرمايه است و مي  توان کارهاي شگرفي را با آن انجام داد.
وي با اشاره به اينکه مشاوران جوان خزانه  اي براي کشور هستند که مديران آينده را پرورش مي  دهند، گفت: مشاوران جوان در اداره ها و نهادهاي دولتي در کنار مديران به تمرين مديريت
مي  پردازند و مشاوراني امين براي آنها هستند.
معاون امور استان هاي گروه مشاوران جوان رئيس جمهور تاکيد کرد: استکبار ستيزي از مهم  ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي است و جوانان در انجام اين رسالت نقش اساسي داشته  اند.
افراشته به پيشرفت هاي کشور در چند سال اخير اشاره کرد و بيان داشت: پيشرفت هاي علمي و سياسي به  ويژه انرژي هسته  اي ايران را به کشوري پيشرفته تبديل کرده است.
وي ادامه داد: دولت نهم و دهم با به  کارگيري جوانان در حوزه مشاوران جوان، از اين نيروي جواني در بدنه مديريتي کشور نيز بهره برده است تا نيروي جواني در خدمت به مردم قرار گيرد.
معاون امور استان  هاي گروه مشاوران جوان رئيس جمهور با اشاره به سفر مقام معظم رهبري به قم تصريح کرد: حمايت ايشان از دولت در اين سفر نشان دهنده ولايتمداري و خدمت صادقانه و خالصانه ولايي دولت است.


 گنده تر از دروغ  
 مهدي طوسي

 من به ژاپن نرفتم
گفته مي شود که افشين قطبي مربي تيم ملي و در حال حاضر مربي ليگ ژاپن گفته است که من اصلا به ژاپن نرفتم و اين حرف شايعه است چرا که من نه تنها از ژاپن خوشم نمي آيد بلکه اگر ميلياردها دلار هم به من بدهند به اين کشور نمي روم!
اين مربي گفته دليل اين که من اصلا به اين کشور نمي روم به اين دليل است که دلم مي خواهد در ايران بمانم و براي تيم هاي دسته يکي کار بکنم و اين
 تيم ها را برسانم به ليگ برتر و هر جوري شده از اين تيم هاي تيم هاي قوي براي آسيا درست بکنم!
قطبي در پايان گفته من حتي اگر بخواهم به تيم هاي ژاپني بروم زماني
 مي روم که ايران را به فوتبال برتر دنيا برسانم!


 اما خبر 


 گام هايي به سوي زندگي بهتر
کارهايي هست که مي توانيد آن را امتحان کنيد تاکانون زندگي تان گرم تر شود. راه هايي خلاقانه و عملي براي شادي بيشتر. تعدادي از اين روش هاي خلاقانه را در اينجا مي خوانيد:
- درد دل کردن با يکديگر از کارهايي است که ما را به هم نزديک تر مي کند و اعتماد را افزايش مي دهد.
- همه بر سر يک سفره غذا بخوريد حتي اگر يک وعده در روز باشد.
- جلسات خانوادگي منظم داشته باشيد و در اين جلسات موضوعات خانوادگي را به مشورت بگذاريد و اجازه دهيد هر يک از اعضاي خانواده مسائل خود را مطرح کند.
- لبخند زدن اعضاي خانواده در اکثر مواقع  کمي شوخ طبعي به کسي ضرر نمي رساند.
- به حرف ها و ايده هاي هم احترام بگذاريد، يکديگر را تشويق کنيد و نسبت به هم آشکارا ابراز علاقه کنيد.
- فراموش نکنيد که يک روز در هفته مخصوص تفريح خانوادگي است.
- وقتي همه خانه هستند، تلويزيون تماشا کردن را محدود کنيد و فيلم هاي خانوادگي دسته جمعي نگاه کنيد.
- محدود کردن استفاده از کامپيوتر براي کودکان امري ضروري است، زيرا بعضي از آنها حد و مرزي براي آن نمي شناسند.
- تعويض نقش ها به طور موقت مي تواند شما را در وضعيت يکديگر قرار دهد و صميمي تر کند.
- احترام به نظر بزرگ تر چيزي نيست که تاريخ مصرفش گذشته باشدبلکه دستورالعملي براي هميشه است.با تقسيم وظايف، حس مسووليت را افزايش و خستگي را کاهش دهيد.
- گذشت داشته باشيد و از هم عيب جويي نکنيد.
- احترام به خلوت اعضاي خانواده امر مهمي است، حتي اگر مربوط به کودکتان باشد.
- خطاب کردن دوستانه و محترمانه و استفاده از کلمات عاطفي ، محبت را زياد مي کند به علاوه گذشت نسبت به مسائل مختلف.
-  مشکلات بيرون از خانه، پشت در خانه بماند. نه اين که به اين کار وانمود کنيد بلکه آن را انجام دهيد. خانمي مي گفت وقتي شوهرم نسبت به من و فرزندش بدخلقي، بهانه جويي و پرخاشگري مي کند که در بيرون برايش مشکلي پيش آمده. پس سعي کنيد اين کار را صادقانه انجام دهيد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون