جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1572- تاریخ : 1387/10/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (چهارشنبه)

نامزد اسکار با 44 جايزه اش به تهران رسيد
نمايش انيميشن هاي مطرح جهان در ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي


بازديد استاندار گلستان از کانون پرورش فکري

مجتبي حق پرست مديرکانون پرورش فکري استان فارس:
فعاليت موثرتر کانون همکاري بيش تر مسوولان را مي طلبد


  نامزد اسکار با 44 جايزه اش به تهران رسيد
 نمايش انيميشن هاي مطرح جهان در ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي  

مشتاقان ايراني هنر انيميشن 4 فيلم مطرح دنيا را در ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي تهران به تماشا مي نشينند.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اين فيلم ها که قرار است روزهاي 11 تا 15 اسفند امسال بر پرده سينماهاي جشنواره پويانمايي تهران نمايش داده شود تاکنون 118 جايزه بين المللي در جشنواره هاي مطرح جهاني به دست آورده اند.
در اين ميان يکي از فيلم هاي ارسال شده به دبيرخانه جشنواره پويانمايي تهران ماسترو (Maestro) نام دارد که به کارگرداني گزا تاث (GezToth.M a) نامزد دريافت اسکار انيميشن کوتاه در سال 2007 بوده و 44 جايزه جهاني را در پرونده موفقيت هاي خود ثبت کرده است.
اين فيلم مجارستاني جايزه ويژه ي مخاطبان - 2005 انيفست 3، بوداپست، لهستان، جايزه تماشاگران  جشنواره بک آپ ، ويمر، آلمان 2006 و جايزه تماشاگران جشنواره بين المللي سينانيما 2005 پرتغال را به خود اختصاص داده است.
فيلم اسخيزين Skhizein به کارگرداني جرمي کلاپين نيز تاکنون 30 جايزه معتبر جهاني را از آن خود ساخته است که جايزه قمري طلايي جشنواره بين المللي لايپزيک آلمان، جايزه تماشاگران و بهترين انيميشن کوتاه جشنواره بين المللي ليدز (انگلستان)، انتخاب هفتگي منتقدان جشنواره بين المللي کن (فرانسه)، جايزه تماشاگران انسي (فرانسه)، بهترين فيلم انيمه شده اودنس (دانمارک)، دومين جايزه فيلم برتر انيما دريد (اسپانيا) از جمله موفقيت هاي شاخص اين فيلم فرانسوي است.
دو فيلم ديگر شرکت کننده در جشنواره پويانمايي تهران به نام هاي بتي خفته  Betty Sleeping به کارگرداني کلود کلوتير(Clutier Claube) محصول کانادا و انتهاي شادي من Enb Happy My به کارگرداني ميلن ويتانو (Vitanov Milen) محصول آلمان نيز به ترتيب 20 و 24 جايزه جهاني را به دست آورده اند که در ميان موفقيت هاي فيلم اول کسب جايزه تماشاگران - جشنواره اشتوتگارت، جايزه ي تماشاگران ان-  اف-  بي و جايزه بهترين انيميشن کانادايي جشنواره ي بين المللي اتاوا 2007، جايزه بهترين انيميشن جشنواره بين المللي فيلم کوتاه برلين، منتخب بخش دانشجويي جشنواره بين المللي انسي، جايزه تماشاگران جشنواره بين المللي سينانيما و در ميان موفقيت هاي فيلم دوم کسب جايزه بهترين فيلم براي کودکان از زاگرب 2008 و جايزه ويژه هيات داوران انسي 2008  به چشم مي خورد.
براي شرکت در ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي تهران 1400 اثر از ايران و 60 کشور خارجي به دبيرخانه ارسال شده است.
گروه انتخاب اوليه آثار شامل محمدرضا حسنايي مدرس دانشگاه، اسدالله اعلايي مدير هنري و تهيه کننده و عبدالله عليمراد، معين صمدي و زحل رضوي کارگردان فيلم هاي پويانمايي کار انتخاب آثار شرکت کننده در اين جشنواره را آغاز کرده اند.
فيلم هاي ششمين جشنواره بين المللي پويانمايي تهران 11 تا 15 اسفند در سالن هاي نمايش فيلم مرکز آفرينش هاي فرهنگي و هنري کانون در خيابان حجاب بر روي پرده خواهد رفت.


  بازديد استاندار گلستان از کانون پرورش فکري 

استاندار استان گلستان از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان بازديد کرد و از نزديک با فعاليت هاي اين مرکز آشنا شد.
به گزارش روابط عمومي کانون اين استان، مهندس يحيي محمودزاده در اين ديدار، ابتدا با حضور کارکنان و همکاران کانون نماز جماعت را اقامه کرد و سپس طي سخناني، نماز را بستر حرکت و برکت کار و زندگي انسان ها برشمرد و نسبت به برپايي نماز با توجه تاکيد کرد.
استاندار گلستان که نماز را هر روز  در يکي از دستگاه هاي اداري برپا مي کند، افزود: نماز به عنوان افضل اعمال است پس نمي توان هيچ کاري را بر برترين کار در دنيا ترجيح داد.
وي در ادامه افزود: در ضمن مسووليتم به عنوان استاندار گلستان، فرصت هايي دست داد تا از نزديک از کانون پرورش فکري بازديد داشته باشم و يا در مراسمي حضور يابم که مايه خوشحالي است.
مهندس محمودزاده ضمن با اثرگذار شمردن کار کانون ادامه داد: مخاطبان شما نسل کودک و نوجوان هستند بنابراين بستربراي تربيت ديني، فرهنگ قرآني و پرورش خلاقيت ها مهياست.
وي هم چنين خواستار آن شد که مربيان نسبت به تقويت روحيه پژوهش گري اعضا نيز بکوشند زيرا کانون ظرفيت هاي بي شمار و فراواني در زمينه هاي رشد انساني و خلاقيت ها دارد.
در ادامه فريدون مرداني مدير کانون گلستان نيز با اشاره به فعاليت ها و موفقيت هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان، عزم و اراده کانوني هاي استان گلستان را بر مبناي ارتقاي همه جانبه نسل کودک و نوجوان اين استان دانست.
وي قريب به 30 موفقيت کودکان و نوجوانان اين استان در عرصه هاي کشوري و بين المللي و موفقيت اخير 2 مربي فرهنگي استان گلستان در جشنواره بين المللي قصه گويي اصفهان را از جمله موفقيت هاي کانون گلستان برشمرد.


  مجتبي حق پرست مديرکانون پرورش فکري استان فارس:
 فعاليت موثرتر کانون همکاري بيش تر مسوولان را مي طلبد 

مدير کانون پرورش فکري استان فارس در يک نشست مطبوعاتي با خبرنگاران با ارايه گزارشي از عملکرد اين مرکز، خواستار همکاري و توجه بيش تر مسوولان به کانون استان شد.
به گزارش روابط عمومي اين مرکز، مجتبي حق پرست با اعلام اين مطلب در جمع خبرنگاران به تشريح فعاليت هاي گسترده کانون پرداخت و با اشاره به طرح کانون مدرسه گفت: اين طرح  در سال هاي 79 تا 82 در استان اجرا و سپس به مدت دو سال به حال تعطيل درآمد. تا اين که با توافق آموزش و پرورش در کل کشور و در 17 شهرستان مجددا راه اندازي شد.
وي افزود: اين طرح در سال هاي گذشته در 145 مدرسه اجراشده بود و امسال تعداد 287 کلاس درس در چارچوب اين طرح در استان قرارخواهند گرفت که مجموعا 8000 دانش آموز در سطح ابتدايي استان از خدمات اين طرح بهره مند خواهند شد.
وي بااشاره به اين نکته اين طرح 3سالاجراخواهدشد، ادامه داد: معلمان و دانش آموزان در کانون حضور خواهند يافت و مربيان کانون روش آموزش غيرمستقيم براي کودکان در زمينه هاي مورد نظر را پياده خواهند کرد تا شيوه هاي غيرمستقيم آموزش در سيستم آموزش و پرورش و خلاقيت کودکان استفاده شود.
وي اين طرح را طرحي دانست  که برتوان مندي کودکان تاکيد دارد و در کنار آن کار پژوهشي نيز اجراخواهدشد.
حق پرست در ادامه به برنامه هاي کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر استان اشاره کرد و افزود: افتتاح مراکز کانون پرورش فکري لامرد، نورآباد ممسني، شهر جديد صدرا و سالن اجتماعات آمفي تئاتر کانون پرورش فکري شهرستان فسا، برگزاري نمايشگاه عکس با عنوان يادگار امام با حضور کودکان در کانون شيراز، برگزاري نمايشگاه آثاراعضاي کانون در ارتباط با انقلاب اسلامي و نمايشگاه و فروشگاه محصولات کانون از جمله اين برنامه ها هستند.
برپايي کارگاه و ايستگاه هاي مختلف در زمينه هاي فعاليت ورزشي، نشريه ديواري، معرفي شخصيت، بازي و سرگرمي، پرده خواني باعنوان از خلقت تا ظهور، درج نوشته هاي کودکان و نوجوانان در طومار سي متري، فراخوان مسابقه نقاشي، خوش نويسي و نشريه ديواري تحت عنوان سي امين گام در هواي آزاد، و جشن سي بهار ماندگار نيز از ديگر برنامه هاي اين ايام اعلام شد.
برگزاري جشن بادبادک ها، اجراي نمايش عروسکي در مراکز کانون در سراسر استان با عنوان هاي متناسب با ايام دهه فجر، معرفي وقايع انقلاب به صورت نمايش عروسکي، تهيه ماکت از صحنه هاي حساس انقلاب، معرفي وقايع انقلاب، معرفي وتجليل از شخصيت هاي انقلابي، قصه گويي براساس وقايع انقلاب، برگزاري جشنواره قصه گويي سي امين بهار انقلاب، کشيدن نقاشي توسط 30 نفر از اعضاي کانون و زيارت قبورشهدا برنامه هاي ديگر مراکز کانون استان فارس هستند که حق پرست در جمع خبرنگاران به آن اشاره کرد.
وي ادامه داد: در اين ايام جشنواره ويژه اي با حضور اعضا و مربيان و نوجوانان برتر استان فارس برگزار خواهد شد که طي آن از سي نفر ازمدال آوران مسابقات کشوري و جهاني و سي نفر از کارکنان بازنشسته کانون و نيز کارکناني که امسال وارد سي امين سال فعاليت شان مي شوند، تجليل خواهد شد.
حق پرست در بخش ديگر صحبت هايش به برگزاري هفته هاي دوستي ايران و ديگر کشورها اشاره کرد و گفت: اين برنامه ها با همکاري ايران و کشورهايي مثل ترکمنستان، افغانستان و.. برگزارمي شود. در يکي از اين برنامه ها 4 نفر از مربيان کانون استان به بلغارستان سفر خواهند کرد.
وي در توضيح اين برنامه افزود: هفته دوستي کودکان ايران و بلغارستان در شهر صوفيه برگزار مي شود و  در آن مربيان کانون برنامه هايي را براي دانش آموزان ايراني مقيم بلغارستان اجراخواهند کرد. هم چنين اين مربيان از مراکز فرهنگي وهنري خاص کودکان و نوجوانان بلغارستان، براي تبادل تجربه بازديد مي کنند.
براساس اعلام مدير کانون استان فارس اين برنامه از 13 تا 20 بهمن ماه در بلغارستان اجرا مي شود.
در ادامه حق پرست تمام فعاليت هاي برنامه ريزي شده کانون را به سه دسته فرهنگي، ادبي و هنري تقسيم کرد و گفت: فعاليت هاي فرهنگي در6ماهه اول سال1387، پانزده هزار و هفتصد و سيزده مرتبه برنامه اجرايي بوده است  که 273هزار و ششصد و شصت و سه کودک در اين برنامه ها شرکت کرده اند. هم چنين 4 هزار و دويست و چهل و شش برنامه هنري در همين مدت اجرا شده که 51هزار و چهار صد و نود و هفت نفر کودک و نوجوان در اين برنامه ها شرکت داشته اند. فعاليت هاي ادبي هم دو هزار و صد و پنجاه و يک مرتبه برنامه بوده که مخاطب کودک اين برنامه ها 17هزار و هشتصد و هفتاد و دو نفر بوده اند.
وي مجموع آمار کودکان شرکت کنندگان در اين فعاليت ها را270هزار نفر اعلام کرد و افزود: تعداد نوجوانان شرکت کننده درفعاليت هاي کانون73هزار و هفتصد و ده  نفر بوده اند که در مجموع 343 هزار کودک و نوجوان در برنامه هاي کانون حضور پيدا کرده اند.
مدير کانون استان فارس شرکت نوجوانان در برنامه هاي کانون را کم تر از کودکان اعلام و خاطرنشان کرد: تنها 22 درصد از نوجوانان عضو کانون هستند که از برنامه ها استفاده مي کنند و کودکان، هفتاد و هفت درصد شرکت کنندگان را تشکيل مي دهند.
وي يادآور شد که 13درصد نوجوانان و 87 درصد کودکان در حوزه فعاليت کانون به امر مطالعه اهتمام مي ورزند.
حق پرست عموم فعاليت هاي کانون استان  فارس را شامل قصه گويي، شعرخواني، روخواني کتاب، مسابقات علمي و نجوم، هنرهاي دستي، کاردستي، معرفي شخصيت ها و سرزمين، معرفي وقايع، بازديدها و الگوها، جشن هاي مختلف، مناسبت هاي متعدد، نقاشي، سفال، خوش نويسي، نمايش عروسکي، کارگاه ادبي شعر و قصه و فعاليت هاي مذهبي معرفي کرد و محورديگر فعاليت هاي کانون را با تاکيد بر علاقه مند کردن کودکان، ارايه خدمات کتاب خانه اي و کتاب دانست و گفت: 90هزار و هفتصد و هجده کودک و سيزده هزار و پنجاه و دو نوجوان از کتاب خانه هاي شهري کتاب امانت گرفته اند که در مجموع، 104هزار و هفتاد کتاب امانت داده شده است.
به گفته وي، کتاب خانه هاي روستايي مشتمل بر دو بخش سيار روستايي و پستي است که در مجموع 26 هزار و چهارصد و چهل و چهار جلد کتاب توسط کتاب خانه هاي روستايي امانت داده شده است. درمجموع نيز کتاب هاي امانت داده شده در دو بخش شهري و روستايي 133هزار و پانصد جلد کتاب در6 ماهه اول سال جاري بوده است.وي به 6 کتاب خانه پستي و3 کتاب خانه سيار روستايي استان اشاره و وضعيت امانت کتاب خانه هاي سيار را بهتر از کتاب خانه پستي ارزيابي کرد و افزود: نهصد و شصت هزار کودک و نوجوان شهري و استاني طبق تعريف کانون، آمارگيري شده اند که بين 6 تا 17ساله هستند.
وي اين آمار را دقيق ندانست چراکه 5 شهرستان استان فارس هنوز فاقد مراکز کانون هستند. گفتني است که تمامي خدمات کتاب خانه اي و پستي در مناطق روستايي رايگان است.
مدير کانون پرورش فکري استان فارس به جشنواره هاي استاني کانون اشاره کر و ادامه داد: جشنواره هاي خورشيد، معرفي صنايع دستي آداب و رسوم بومي در شهرستان هاي مختلف که طي آن يک گروه براي اجراي برنامه هاي خاص همراه با معرفي آداب و رسوم و فعاليت هاي استاني در نمايشگاه کشوري کانون پرورش فکري به تهران اعزام مي شوند، گردهمايي عمومي تحت عنوان زمزمه هاي آينه ها (بررسي آثار ادبي و مذهبي در کنار کارگاه ها)، ويژه برنامه سفر مقام معظم رهبري تحت عنوان اگر رهبر مهمان خانه ما بود ( که مجموع اين آثار در يک آلبوم نفيس به دفتر مقام معظم رهبري ارسال شد) و .. از جمله فعاليت هاي جشنواره اي کانون استان هستند.
وي درباره ساير فعاليت هاي کانون در سال جاري به برگزاري هفتمين جشنواره نمايش عروسکي و قصه گويي، برگزاري جشنواره  کتاب خواني براي کودکان و نوجوانان که 24 نفر برگزيده کشوري نيز داشت، گردهمايي کارمندان خدماتي کانون، برگزاري دوره ي آموزش ضمن خدمت براي مربيان کانون و اهداي کتاب به مراکز روستايي و کتاب خانه هاي سيار نهضت سواد آموزي اشاره کرد.
برگزاري کلاس هاي پيش دبستاني در کانون که به 16 کلاس رسيده است از ديگر فعاليت هاي اين مرکز بوده است. اين طرح که براي اولين بار 4 سال پيش در استان فارس برگزار شده است، هم اکنون در سطح 8 شهرستان برگزار مي شود. در ميان شهرستان هاي استان فارس، لارستان، شيراز و داراب از نظر کمي در وضعيت بهتري قرار دارند و در مجموع چهار صد و سي نفر نوآموز در اين کلاس هاي کانون حضور دارند.
مجتبي حق پرست فعاليت هاي کانون را در 5 سال اخير مثبت ارزيابي کرد، اما پاسخگوي نياز استان ندانست و گفت: هر 18 سال 10 کانون به استان فارس اضافه شده است. اين در حالي است که در 5 سال گذشته فعاليت و نتايج برابر با 18 سال گذشته بوده است. اما با توجه به اين که ما با کمبودهاي زيادي روبه رو هستيم، توقع مان از مسوولان هم بالا خواهد رفت، چرا که ما با 30 کانون در مقام 24 کشوري قرار داريم و 66 شهر استان فارس فاقد مرکز کانون پرورش فکري هستند.
وي ادامه داد: اين در حالي است که استان اصفهان داراي 70 کانون است و استان هاي ايلام، يزد و مرکزي مقام هاي اول کشوري را دارا هستند.
وي 60 درصد از منابع درآمدي کانون را فعاليت خود کانون و 40 درصد را از منابع و سيستم دولتي معرفي کرد و گفت: در سفر مقام معظم رهبري به استان فارس از 18 پروژه، 5 پروژه در استان تصويب شد که اين پاسخگوي کمبود فضاي کانون در استان نخواهد بود.
به گفته اين مقام مسوول، براي هر 10 نفر از اعضاي کانون 8 دهم متر مربع فضاي فرهنگي وجود دارد.وي در پايان با توجه به لزوم برپايي جشنواره هاي بين المللي در استان مثل جشنواره بين المللي قصه گويي که در سال هاي گذشته در شيراز برگزار شده بود و امسال در اصفهان برپا شد، گفت: نگاه مسوولان بدون شک به اين شکل بوده است، اما کانون همکاري بيش تر آن ها را مي طلبد و مي خواهد که در فعاليت ها مشارکت داشته باشد.
حق پرست در پايان اين جلسه از روزنامه «خبر جنوب» به دليل پوشش مناسب اخبار کانون استان و اطلاع رساني به موقع و مينا شيرواني خبرنگار سرويس فرهنگ و هنر اين روزنامه تجليل کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
بچه هاي مدرسه
کارتو نيست
زنگ ورزش
كانون
گزارش