جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2057- تاریخ : 1389/07/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-( يکشنبه)


کانون براي آشنايي کودکان با مفهوم پدافند غيرعامل فيلم و کتاب توليد کرد


مديرعامل کانون: کتابخانه هاي پستي تقويت مي شود


نوجوانان ايلامي: برنامه هاي روز جهاني کودک را به ما بسپاريد


خبرهايي از استان آذربايجان شرقي


 کانون براي آشنايي کودکان با مفهوم پدافند غيرعامل فيلم و کتاب توليد کرد 

از يک فيلم مستند داستاني و يک کتاب با عنوان پدافند غيرعامل در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هفته دفاع مقدس رونمايي شد.
به گزارش روابط عمومي کانون، فيلم مستند داستاني پدافند غيرعامل آخرين اثر رضا حيدرنژاد در مقام نويسندگي و کارگرداني است که توسط کانون ساخته شده است.
اين فيلم 35 دقيقه اي در آيين ويژه اي براي اولين بار به صورت خصوصي براي مسوولان سازمان پدافند غير عامل، وزارت آموزش و پرورش و کانون به نمايش درآمد و رونمايي شد.
در اين فيلم شيوه هاي روبرو شدن با بحران ها و مشکلات ناشي از بلاياي طبيعي و جنگ به کودکان و نوجوانان آموزش داده مي شود.
همچنين کتابي نيز با همين عنوان نوشته مجيد عميق توسط کانون همزمان با رونمايي فيلم، رونمايي و در همين هفته منتشر مي شود.
در مراسم رونمايي از فيلم پدافند غيرعامل، رييس هيات مديره و مديرعامل کانون ضمن موفق ارزيابي کردن سازندگان اين فيلم يادآورشد که بايد از فضاي موجود کانون و اهداف تعريف شده آن براي آموزش کودکان و نوجوانان در اين زمينه بهره گرفت.
سيدصادق رضايي به اين نکته اشاره کرد که مخاطبان اصلي کانون يعني کودکان و نوجوانان به اختيار خود در زمان هاي فراغت شان از درس و مشق، به مراکز ما مراجعه مي کنند و اين تاثيرگذاري فعاليت هاي کانون را بيشتر مي کند چرا که  بچه ها در اين فضا با نمره، معلم انضباط و معدل روبرو نيستند و وقتي از فعاليت هاي کانون لذت ببرند براي اوقات فراغت خود هزينه  هم مي کنند.
وي تجربه ي نيروي انتظامي را براي آموزش کودکان و نوجوانان، تجربه اي موفق ارزيابي کرد و به  ديگر سازمان هايي که مي خواهند فرهنگ سازي کنند توصيه کرد اين قشر را مورد توجه قرار دهند و از تجربه هاي کانون و ديگر سازمان هاي فرهنگي در اين زمينه استفاده کنند چرا که بچه ها وقتي ياد مي گيرند، بر روي همسالان خود و حتي والدين شان تاثير مي گذارند.مديرعامل کانون در ادامه از مربيان مراکز نيز دعوت کرد تا بحث پدافند غيرعامل را به عنوان يک موضوع با اهميت مورد توجه قرار دهند و از روش هايي مانند بحث آزاد، اردوها، قصه گويي، انيميشن و فضاهاي مجازي براي آموزش اين موضوع استفاده کنند.
رضايي در عين حال تصريح کرد که بهترين پدافند غيرعامل را در 8 سال دفاع مقدس ملت ايران شاهد بوديم و کساني که روحيه ي ايرانيان را مي شناسند مي دانند که تحريم و فشارهاي بين المللي و توطئه  نمي تواند ملت ايران را در دستيابي به پيشرفت علمي و نظامي با مشکل روبرو کند.وي اظهار اميدواري کرد ساخت اين آثار فرهنگي، هنري بتواند امنيت و آسايش بيشتر جامعه را در پي داشته باشد و کانون بتواند با مجموعه ي امکانات خود گام هاي بلندي را در اين زمينه بردارد.بر اساس اين گزارش در اين مراسم محمدحسين فروتن مشاور اجرايي مديرعامل و رييس ستاد مرکزي پدافند غيرعامل کانون نيز به زمينه هاي ساخت اين فيلم در کانون اشاره کرد و گفت: از ميان چندين عنوان فيلم پيشنهاد شده در نهايت قرار شد که اين فيلم به سفارش سازمان پدافند غيرعامل کشور و از طريق معاونت برنامه ريزي  وزارت آموزش و پرورش توسط کانون ساخته شود.وي توضيح داد ساخت اين فيلم به کارگرداني رضا حيدرنژاد - که در کارنامه هنري خود ساخت فيلم هاي موفقي مانند درسي براي فردا و آلبوم را ثبت کرده است -  براي کانون يک شروع محسوب مي شود و نشانگر ظرفيت هاي بالقوه  و فراواني است که در کانون و سازمان پدافند غيرعامل وجود دارد و مي توان به سرعت آنها را به فعليت در آورد.
فروتن با اشاره به چاپ کتاب پدافند غيرعامل نوشته ي مجيد عميق يادآور شد که اين کتاب در هفته هاي آينده به صورت انبوه چاپ و در فروشگاه هاي کانون عرضه خواهد شد.
مشاور مديرعامل کانون در پايان اظهار اميدواري کرد که توليد اين آثار فرهنگي و هنري بتواند به فرهنگ سازي در کنار ايمن سازي در کشور بينجامد و ايران اسلامي را به دژي غيرقابل نفوذ و پرهزينه براي هر دشمني تبديل کند.در پايان اين آيين با اهداي لوح تقدير و هدايايي توسط مديرعامل کانون از رضا حيدرنژاد کارگردان فيلم و مجيد  عميق نويسنده کتاب پدافند غيرعامل قدرداني شد.


 مديرعامل کانون: کتابخانه هاي پستي تقويت مي شود 

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از تقويت و توسعه ي کتاب خانه هاي پستي در برنامه هاي آتي کانون خبر داد.
به گزارش روابط عمومي کانون، سيدصادق رضايي در گردهمايي مربيان مسوول کتابخانه هاي پستي کانون در تهران با اشاره به اهميت و تاثيرگذاري اين نوع خدمت رساني فرهنگي به کودکان و نوجوانان روستايي، تاکيد کرد که اين کتابخانه ها نه تنها تعطيل نخواهد شد بلکه هر يک از استان هاي کشور موظفند دست کم يک کتابخانه پستي راه اندازي کنند.
در حال حاضر 44 کتابخانه پستي کانون در سراسر کشور فعاليت مي کنند اما به گفته ي رييس هيات مديره و مديرعامل کانون، استان هاي خراسان شمالي، خوزستان، کردستان، هرمزگان، تهران، قم و در آينده نزديک البرز نيز بايد نسبت به راه اندازي اين نوع کتابخانه اقدام کنند.
رضايي به بيان خاطره اي از ديدار خود با يکي از  استانداران کشور پرداخت و گفت وي از کودکي عضو کتابخانه ي پستي کانون بوده است و موفقيت هاي خود را مديون مطالعه ي کتاب هايي مي دانست که از اين طريق در اختيارش قرار گرفته است.وي از مديران کانون و مربيان مسوول اين کتابخانه ها خواست تا تعامل خود را با پست و مسوولان استاني و شهري براي حل مشکلات مالي اين خدمت رساني ازرشمند فرهنگي افزايش دهند.مديرعامل کانون يادآور شد اگر فعاليت هاي اين کتابخانه ها با قدرت، عميق، تاثيرگذار، هدفمند و با برنامه دنبال شود کسي نمي تواند به فکر حذف اين کتابخانه ها  باشد.کتابخانه هاي پستي وظيفه ي ارسال رايگان کتاب از طريق پست را به کودکان و نوجوانان روستايي بر عهده دارند و در اين خدمت رساني فرهنگي دو کتاب طي 15 روز يک بار در داخل پاکت قرار مي گيرد و به نشاني اعضا ارسال مي شود. عضو پس از مطالعه ي کتاب، آن را داخل پاکت قرار داده و بدون صرف هزينه اي به کتابخانه بر مي گرداند.بر اساس اين گزارش در گردهمايي مربيان مسوول کتابخانه هاي پستي در تهران مرتضي حيدري مدير هماهنگي امور استان هاي کانون نيز گفت: کانون مبتکر و باني ايجاد کتابخانه هاي پستي براي نخستين بار در سطح جهان است و اين ايده به نام کانون در يونسکو ثبت شده است.وي يادآور شد که بيش از 40 درصد از کودکان و نوجوانان ايراني در روستاها زندگي مي کنند و چشم اميدشان به دست هاي متوليان فرهنگ است و واژه ي عدالت فرهنگي نيز از طريق ارايه ي اين نوع خدمات معني پيدا مي کند.حيدري با اشاره به هزينه هاي بالاي ارسال کتاب به روستاها اظهار اميدواري کرد با توليد آثار فرهنگي مناسب بتوانيم بسته هايي را تهيه کنيم و در اختيار بچه هاي روستايي قرار دهيم.مدير هماهنگي امور استان هاي کانون در عين حال يادآور شد که کار آماده سازي بيش از 800 کتاب کانون براي انتشار در سايت کتابخانه ي مجازي کانون فراهم شده است.محمدباقر آدوسي معاون فرهنگي کانون نيز کتابخانه هاي پستي را از مترقي ترين فعاليت هاي فرهنگي در کشور دانست و اظهار اميدواري کرد با امضاي تفاهم نامه اي با شرکت پست جمهوري اسلامي بتوانيم بخشي از مشکلات مالي استان ها در اين زمينه را حل کنيم.
وي با بيان اين آمار که اکنون 1114 روستا تحت پوشش کتاب خانه پستي کانون است توضيح داد که متاسفانه هنوز بسياري از روستاهاي کشور از خدمات کتاب خانه ي پستي استفاده نمي کنند که اين نيازمند توجه  بيشتري است.
مربيان مسوول کتابخانه هاي پستي کانون طي روزهاي 10 و 11 مهر در تهران پيرامون بررسي آخرين وضعيت اين کتاب خانه ها و شيوه نامه ي جديد فعاليت هاي آن با هم به بحث و گفت و گو پرداختند.


 نوجوانان ايلامي: برنامه هاي روز جهاني کودک را به ما بسپاريد 

مشاوران نوجوان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام از مدير کانون اين استان خواستند برنامه ريزي و اجراي برنامه هاي روز جهاني کودک را به بچه ها بسپارند.
به گزارش روابط عمومي کانون، اين نوجوانان در نشست هماهنگي برنامه هاي روز جهاني کودک اين استان ضمن استقبال از تشکيل چنين شورايي، روز جهاني کودک را روز ويژه ي اين نسل خواندند و با طرح اين پيشنهاد اظهار اميدواري کردند تا با برنامه ريزي مناسب بتوانند روزي شاد و به ياد ماندني را براي کودکان ايلامي رقم بزنند.
 اين  مشاوران  نوجوان، شادي را يک اصل  مورد نياز براي بچه ها خواندند و بر بالا بردن ميزان شادي و نشاط در برنامه هاي روز جهاني کودک امسال تاکيد کردند.
علي اشرف صندوق آبادي مدير کانون استان ايلام در ابتداي اين نشست به بيان برنامه هاي روز جهاني کودک پرداخت و با تاکيد بر اهميت نظرها و پيشنهاد هاي کودکان و نوجوانان در اين زمينه، روز جهاني کودک را متعلق به تمامي کودکان و نوجوانان دانست و همکاري در اجراي ويژه برنامه هاي اين روز را يک ضرورت براي تمامي بزرگسالان خواند.
وي سپس به نقش کودکان در اين ويژه برنامه ها اشاره کرد و از مشاوران کودک و نوجوانش  براي بالا بردن کيفيت برنامه ها درخواست هم فکري کرد.
برنامه هاي روز جهاني کودک روزهاي پانزده و شانزده مهر امسال در مراکز کانون سراسر کشور برگزار مي شود.


 خبرهايي از استان آذربايجان شرقي 

کانون درهشتمين نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز

- کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان آذربايجان شرقي با برپايي کارگاه هاي هنري و ادبي و اجراي برنامه هاي متنوع فرهنگي ميزبان کودکان ونوجوانان بازديد کننده از هشتمين نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز است. نورعلي رزاقي سرپرست کانون استان با اعلام اين مطلب افزود: تمامي برنامه هاي کانون در نمايشگاه  بين المللي تبريز درراستاي تشويق کودکان ونوجوانان به امر کتابخواني تدارک ديده شده است. وي معرفي کتاب، قصه گويي و برپايي کارگاه نقاشي و شعر و داستان را از جمله برنامه هايي دانست که براي کودکان ونوجوانان بازديد کننده ازهشتمين نمايشگاه بين المللي تبريز اجرا مي شود.رزاقي همچنين خبر از معرفي انيميشن هاي توليدي کانون در اين نمايشگاه داد و گفت: به منظور آشنايي کودکان و نوجوانان علاقه مند به ساخت انيميشن ، کانون استان در اين نمايشگاه اقدام به معرفي انيميشن هاي توليدي خود مي کند. گفتني است برپايي کارگاه شعر و داستان براي کودکان ونوجوانان با موضوع کتاب و کتابخواني از ديگر برنامه هايي است که در نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز برگزار مي شود.

تکريم ايثاروشهادت درمراکزکانون
با حضور پرشور کودکان ونوجوانان مراسم بزرگداشت تکريم ايثار و شهادت به مناسبت هفته دفاع مقدس در مراکز مرند،سراب،بستان آباد،اهر و کليبر برگزار شد.کودکان ونوجوانان شهرستان مرند با حضور در مزار شهداي اين شهرستان ضمن خواندن فاتحه ، حماسه 8 سال دفاع مقدس کشورمان را گرامي داشتند.مرورخاطرات نوجوانان دوران جنگ تحميلي و نقاشي از اين خاطرات، نشست ادبي با موضوع ادبيات دفاع مقدس و شرکت اعضا» در مسابقه اينترنتي "حماسه جاويدان" از ديگر برنامه  هاي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان مرند به اين مناسبت بود.در بستان آباد نيز مراسمي برگزارشد.نمايش خلاق،معرفي شخصيت شهيد صياد شيرازي و عمليات طريق القدس ،قصه گوئي واجراي مسابقه از برنامه هاي اين مراسم بود.گفتني است به همين مناسبت، مراسمي ويژه با برنامه هاي متنوع در مراکز اهر، سراب و کليبر نيز برگزارشد.بر همين اساس مراکز کانون هشترود، ملکان، شبستر و شماره1ميانه نيز برنامه هايي را به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس اجرا کردند.اين برنامه ها در آخرين روز از هفته دفاع مقدس با برگزاري مراسم بزرگداشت سي  امين سالگرد حماسه ملت ايران و گرامي د اشت ياد و خاطره شهداي جنگ تحميلي همراه بود.قصه گويي، معرفي کتاب هاي دفاع مقدس، برگزاري مسابقات متنوع فرهنگي، کارگاه نقاشي و سفال، شعر خواني وسرود با موضوع ايثار و شهادت از جمله برنامه هايي بود که به اين مناسبت برگزار شد.کودکان ونوجوانان شرکت کننده دراين مراسم همچنين دلنوشته هاي خود خطاب به رزمندگان و شهداي جنگ تحميلي را از طريق پيامک ارسال کردند تا در مسابقه اي که به همين مناسبت در حال برگزاري است، ارسال کنند.در همين حال در تبريز فرماندار اين شهر از غرفه کانون در نمايشگاه استاني هفته دفاع مقدس بازديد کرد.مهندس چمني فرماندار تبريز با حضور در غرفه کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان ازنزديک فعاليت هاي اين غرفه و نحوه ارايه خدمات فرهنگي،هنري و ادبي براي کودکان ونوجوانان را مورد بازديد قرار داد  و دقايقي با مربيان و کودکان و نوجوانان حاضر درغرفه گفت و گو کرد.کانون استان آذربايجان شرقي با برپايي غرفه در محل نمايشگاه استاني هفته دفاع مقدس همه روزه تا 11 شب ميزبان کودکان ونوجوانان بود.معرفي عمليات طريق القدس، اجراي مسابقه ادبي، مسابقه نقاشي و معرفي کتاب و شهداي عمليات طريق القدس از برنامه هاي اين غرفه به شمار مي رفت. در مرکز شماره2 کانون ميانه نيز اعضاي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان اين شهر در نخستين روز از هفته دفاع مقدس با حضور در سطح شهر و اهداي شاخه گل، ياد و خاطره شهداي انقلاب اسلامي و 8 سال جنگ تحميلي را گرامي داشتند. گفتني است مراسم گرامي داشت سي امين سالگرد هفته دفاع مقدس، 6 مهر ماه در 25 مرکز ثابت کانون استان آذربايجان شرقي به صورت همزمان برگزارشد.در مراکز کانون کليبر،ملکان واهر نيز به همين مناسبت نمايشگاه هاي عکس برپا شد.در اين نمايشگاه ها عکس هايي از دوران 8 سال جنگ تحميلي، به نمايش گذاشته شد.اين نمايشگاه در کليبر با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد و در ملکان نيز جمعي از دانش آموزان مدارس اين شهرستان با حضور در کانون از نمايشگاه عکس هفته دفاع مقدس بازديد کردند .معرفي عمليات طريق القدس و شهداي اين ايام خاطره انگيز از برنامه هايي بودکه مربيان کانون براي بازديد کنندگان اجرا مي کردند. در همين حال اعضا و مربيان مراکز کانون با اختصاص بخشي از وبلاگ خود به موضوع دفاع مقدس  اقدام به ارايه آثار تحقيقي و ديگر موضوعات مرتبط با اين ايام کردند و آثار برگزيده در روز جهاني کودک مورد تقدير قرار خواهد  گرفت.

قصه گويان آذربايجاني آماده مي شوند
 - قصه گويان مراکز کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان 29 مهر با حضوردر تبريز قصه هاي خود را اجرا مي کنند.چهاردهمين جشنواره قصه گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي در دو بخش مربيان کانون و قصه گويان آزاد برگزار مي شود. دراين جشنواره - که برگزيدگان آن به جشنواره بين المللي قصه گوئي کانون معرفي خواهند شد
- مربيان و قصه گويان علاقه مند از سراسر استان حضور دارند.کانون استان آذربايجان شرقي همچنين در بخش مقاله با ارسال فراخواني از محققان و تمامي علاقه مندان به قصه گويي درخواست کرده است تا آثار تحقيقي خود را به دبير خانه جشنواره ارسال کنند.دهم آبان آثار برگزيده در بخش مقاله معرفي مي شود.شايان ذکر است براساس اعلام کانون استان آذربايجان شرقي علاوه بر مربيان مراکز، سايرعلاقه مندان به قصه گويي نيز مي توانند با حضوردراين جشنواره فرصت شرکت در جشنواره بين المللي قصه گويي را به دست آورند.

 نوجوانان تبريزي با نقاشي خياباني آشنا مي شوند
نوجوانان عضو کلاس نقاشي مجتمع کانون تبريز با اصول و مباني نقاشي خياباني آشنا مي شوند.اين آموزش درادامه ي کلاس هاي آموزش نقاشي در فصل تابستان انجام مي شود و به گفته ي ليلا قيطراني مربي نقاشي و مسوول گالري مجتمع تبريز، اعضاي نوجوان کلاس نقاشي ا ين مرکز در محوطه مجتمع با اصول نقاشي خياباني آشنا خواهند شد.وي توضيح داد که نقاشي خياباني نوعي از نقاشي است که به صورت سه بعدي در خيابان يا معابر عمومي، روي زمين يا ديوار کشيده مي شود و در اين شيوه، خود نقاشي مي تواند گويا باشد يا با اضافه شدن شخص يا اشخاصي به تصوير، فضاي سه بعدي خلق شده کامل شود و احساس بصري ديگري به تصوير داده شود.وي افزود:  در اين نوع نقاشي مي توان از فضاهاي خاص طبيعي مثل ترک خوردگي ديوار يا پستي و بلندي هاي فضاهاي شهري استفاده خلاقانه کرد.تعدادي از اين نقاشي ها هم اکنون در اطراف محوطه مجتمع کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان تبريز به چشم مي خورد و به مناسبت روز جهاني کودک نيز آثار ديگري توسط اعضاي مرکز نقاشي خواهد شد.

استقبال از اردوهاي فرهنگي در هاديشهر و تبريز
- اردوهاي فرهنگي تفريحي اعضاي مراکز کانون استان آذربايجان شرقي در تابستان امسال با حضور پرشور و بانشاط کودکان و نوجوانان همراه بود.اعضاي مراکز کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان آذربايجان شرقي با حضور در اردوهاي تابستاني،در اجراي برنامه هاي هنري،ادبي و فرهنگي اردو مشارکت کردند.در همين زمينه  و در آستانه بازگشايي مدارس، اعضاي مراکز هاديشهر و شماره6 تبريز در دل طبيعت و در کارگاه هاي هنري و ادبي  - که به همين منظور تدارک ديده شده بود - حاضر شدند.اجراي مسابقه،آشنايي با منابع طبيعي و اهميت آن ها از جمله آب و درختان، وشتن قطعات ادبي و نقاشي از محيط اطراف از جمله برنامه هايي بود که دراين اردوها برگزار شد.

سرپرست کانون آذربايجان شرقي براي سال تحصيلي جديد پيام داد
- نور علي رزاقي سرپرست کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان آذربايجان شرقي به مناسبت سال تحصيلي جديدي پيامي منتشر کرد.در اين پيام با اشاره به اهميت تعليم و تربيت در اسلام و قرآن مجيد آمده است:آغاز سال تحصيلي90-89 و پراکنده شدن عطر تعليم وتربيت در جامعه اسلامي و انقلابي مان درام القراي جهان اسلام بر همه عزيزان - که جهادگر عرصه ي مقدس استقرار اسلام ناب محمدي(ص) و تربيت انقلابي امت خميني کبير(ره) تحت زعامت و ولايت مقام معظم رهبري هستند - مبارک باشد.

آخار به شماره ي پانزدهم رسيد
- پانزدهمين شماره فصلنامه ادبي "آخار" ويژه ي آثاراعضا و مربيان مراکز کانون استان آذربايجان شرقي با مطالبي مانند شعر،داستان و قطعات ادبي، معرفي شخصيت و آثار محمد رضا آغاسي، شاعر اهل بيت به همت واحد آفرينش هاي ادبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان منتشر شد. آذربايجان شرقي منتشر مي شود.

تبريز 2 و بازديد از آرامگاه شيخ محمود شبستري
اعضاي پسر مرکز شماره2 کانون تبريز به همراه مربيان خود با حضور در آرامگاه شيخ محمود شبستري با شخصيت و آثار اين عارف نامدار کشورمان آشنا شدند.دراين برنامه يک روزه - که مربيان کانون شبستر نيز حضور داشتند - علاوه بر بازديد از نقاط ديدني اين شهرستان، در آرامگاه شيخ محمود شبستري حاضر شدند و بااين عارف گرانمايه  - که صاحب تاليفاتي مهم همچون "گلشن راز" است - بيشتر آشنا شدند.
 
پايان کلاس هاي تابستاني مرکزشماره 3 تبريز
مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، با اتمام کلاس هاي تابستان، مراسم ويژه اي را براي پايان   برنامه هاي اوقات فراغت خود برگزار کردند.در مرکز شماره 3  تبريز  هم در آخرين روز از آخرين هفته تعطيلات تابستاني جمعي از اعضاي فعال اين مرکزمورد تقدير قرار گرفتند.در اين مراسم که جمعي از خانواده ها نيز حضور داشتند،"رزاقي" سرپرست کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان با اشاره به حضور فعال مراکزکانون آذربايجان شرقي در غني سازي اوقات فراغت، از نقش تاثيرگذار مربيان در برگزاري اين برنامه ها قدرداني کرد.وي اهميت کتاب و کتاب خواني در فعاليت هاي کانون را مورد تاکيد قرار داد و از کودکان و نوجوانان خواست تا کانون را در رونق بخشي به اين فعاليت مهم فرهنگي ياري دهند. "رزاقي" نقش خانواده ها را در آشنايي وعلاقه مندي فرزندانشان نسبت به کانون، اساسي و مهم دانست و ازهمراهي و همدلي آنان در بهبود کيفي فعاليت هاي تابستاني تشکر کرد.در اين مراسم يکي از اعضاي نوجوان مرکز شماره3 تبريز قصه اي با عنوان "ستاره کوچولو" را براي حاضران اجرا کرد و اعضاي گروه نمايش اين مرکز نيز براي اظهار همدردي با کودکان مظلوم فلسطين نمايش"آرزوهايم فراموش نمي شوند"را به روي صحنه بردند.اجراي سرود، برگزاري مسابقه و تقدير از اعضاي کلاس هاي تابستاني نيز از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.شرکت کنندگان دراين برنامه همچنين اهانت به کلام ا... مجيد را محکوم کردند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون