جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1913- تاریخ : 1389/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(سه شنبه)


موانع خلاقيت در محيط خانواده


گنده تر از دروغ

با شعار شهرنشيني و سلامت صورت مي گيرد:
افتتاح 6 خانه سلامت و اسباب بازي در سطح مناطق

جشنواره ملي جوان ايراني برگزار مي کند:
جشن نوروزي با حضور 2 هزار جوان معلول در پارک هنرمندان


داستان هاي کوتاه


تلاش براي رقابت جوانان با سهمي برابر در جشنواره ملي جوان ايراني


  موانع خلاقيت در محيط خانواده 

 تاکيد بيش ازحد والدين برهوش و حافظه کودک
بسياري از والدين ، ناآگاهانه کودک خود را فقط با هدف تقويت مهارت هاي حافظه اي و انباشتن ذهن وي از اطلاعات عمومي ، تربيت وهدايت مي کنند و براي حافظه و هوش کودک اهميتي بيش از حد قائل مي شوند. اين گروه از والدين بدون در نظر گرفتن اين اصل تربيتي مهم که تنها اطلاعات عمومي و داشتن حافظه قوي براي تکامل و رشد فکري و باروري استعدادهاي کودک کافي نيست ، با اصل قراردادن هوش وحافظه کودک، از پرورش ساير تواتمندي هاي ذهني و رواني کودک خود ، که مهم ترين آنها تفکر خلاق است ، غافل مي مانند.
 ايجاد رقابت ميان کودکان
رقابت ميان کودکان معمولا وقتي پديد مي آيد که :
الف ) نوعي ارزيابي و رتبه بندي توسط والدين وجود داشته باشد.
ب ) پاداش يا جايزه اي در ميان باشد . به طور معمول اگر کودکان احساس کنند که کار آنها توسط والدين مورد ارزش گذاري قرار خواهد گرفت يا به بهترين کارجايزه يا پاداش داده خواهد شد، بيشتر از آن که به انجام بهترآن کار بينديشند ، به کسب آن جايزه فکر مي کنند . ضمن اين که گاهي اين رقابت ها به ستيزه جويي ميان کودکان تبديل مي شود و سبب مي گردد تا آنها نتوانند از توانايي ها و استعدادهاي واقعي خود استفاده کنند.
 تاکيد افراطي بر جنسيت کودک
تاکيد زياد بر جنسيت کودک و تمايز قائل شدن زياد ميان دختر و پسر يکي از موانع مهم رشد خلاقيت کودکان در برخي از خانواده هاست . در برخي از فرهنگ ها بسياري از دختران و پسراني که از تفکر خلاق برخوردارند ، به سبب ملزم شدن به رعايت پاره اي مقررات وهنجارهاي از پيش تعيين شده وهمچنين به دليل قرار گرفتن در نقش هاي قالبي که فرهنگ و محيط بر آنها تحميل کرده ، علايق و تمايلات خلاقانه ي خود را سرکوب مي کنند و در نتيجه به تدريج دچار تعارض شده ، خلاقيت آنها از بين مي رود.
 قرار دادن قوانين خشک و دست و پا گير در منزل
بسياري از والدين براي کودکان خود قوانين و مقررات خشک ومحدود کننده اي نظير مقدار ساعت هاي درس خواندن در روز ، راس ساعت معين خوابيدن ، استفاده از لوازم خاص و قرار مي دهند . پديد آوردن چنين شرايطي در منزل و اصرار و پافشاري بر رعايت آنها از جانب کودکان ، سبب مي شود کودک تدريجا به قالبي و تکراري رفتار کردن عادت کند . بايد توجه داشت که افکار و رفتارهاي کليشه اي و تکراري نقطه متضاد خلاقيت است .
 عدم آشنايي والدين با مفهوم واقعي خلاقيت
عدم آگاهي و شناخت برخي والدين از فرايند رشد خلاقيت در کودکان و مطالعه نکردن آنها در اين زمينه ، سبب مي شود هيچ گاه نتوانند براي پرورش و شکوفايي خلاقيت کودک خود برنامه ريزي و اقدام صحيحي نمايند و به اين ترتيب ناخواسته سبب مي شوند استعدادهاي خلاق کودکشان به هدر رود.
 انتقاد مکرر از رفتارهاي کودک
پيامبر اکرم (ص) در حديثي درباره وظايف والدين نسبت به فرزندان مي فرمايند : آنچه را کودک در توان داشته و انجام داده از او بپذيرد ، کار طاقت فرسا و سنگين از او نخواهيد و او را به گناه و طغيان وادار نکنيد .
ارزيابي پي درپي رفتارهاي کودک و زير ذره بين قرار دادن و انتقاد از کارهاي او در خانواده ; آزادي ، امنيت خاطر و اعتماد به نفس کودک را مختل مي سازد و ترس از اشتباه را در وي تقويت مي کند . اين ترس چنانچه درکودک حالت مرضي پيدا کند ، جرئت ابراز هرگونه انديشه ي جديد يا انجام کارهايي را که درعين خلاق بودن ، احتمال وجود اشتباه نيز در آنها وجود دارد، در کودک از بين مي برد و به اين ترتيب خلاقيت کودک که لازمه اش داشتن آزادي و امنيت خاطر در محيط خانواده و خطر پذيري وعدم ترس از اشتباه است ، با مانع رو به رو مي گردد.
 بيهوده شمردن تخيلات کودک
تخيل کودک اساس خلاقيت اوست و چنانچه تخيلات و روياهاي کودک با بي توجهي ، تمسخر يا بيهوده انگاشتن از جانب والدين رو به رو شود، در واقع سرچشمه خلاقيت اوخشکانده شده است.
محکوم کردن خيال پردازي کودک و وادار نمودن او به واقع بيني درخانواده شيوه اي کاملا اشتباه است و براي بذر حساس خلاقيت کودک ، آفتي مهلک محسوب مي شود.
 عدم شناسايي علائق دروني کودک
بسياري از کودکان خصوصا درسنين پايين ، از علائق و کشش هاي خود نسبت به موضوعات و پديد ه هاي پيرامون اطلاع روشني ندارند يا اين که نمي توانند آن را به زبان بياورند. اين موضوع از موارد بسيار حساس به شما ر مي رود که بايد ازهمان دوران کودکي مورد توجه والدين قرار گيرد. خانواده هايي که نسبت به اين مسئله بي تفاوت اند و سعي نمي کنند انگيزه ها و موضوعات مورد علاقه کودک خود را شناسايي و کشف کنند ، ناخواسته فرصت هاي زيادي را براي رشد خلاقيت کودک از وي سلب مي کنند.
 عدم وجود حس شوخ طبعي درمحيط منزل
شوخ طبعي از شاخص هاي مهم خلاقيت به شما ر مي رود و وجود حس شوخي و شوخ طبعي در فضاي خانواده بسيار حائز اهميت است ، زيرا مستقيما به رشد خلاقيت کودک کمک مي کند . اما در خانواده هايي که فضاي زندگي آنها خشک ، رسمي و جدي است ، زمينه اي براي بروز حس شوخ طبعي کودک به وجود نمي آيد و در نتيجه در چنين محيطي بسياري از کشش هاي خلاقانه کودک پنهان مي ماند.
 تحميل نقش بزرگسال به کودک
بسياري از والدين علاقه مندند که کودک آنها سريعا رشد کند و کودکي خود را پشت سر بگذارد . آنها گاهي براي تسريع اين امر سعي مي کنند با کودک خود همانند بزرگسالان رفتار کنند و به تبع آن از کودک خود توقع ايفاي نقش هايي بزرگ تر از محدوده سني آنها را دارند . تحميل نقش هاي کاذب بزرگسالي به کودکان ، روند رشد اجتماعي آنان را مختل مي سازد وسبب پديد آمدن رفتار هاي نا به هنجار و تصنعي در آنها مي شود و همين امر باعث از بين رفتن بسياري از استعدادهاي خلاق دوران کودکي مي گردد.
به تخيل کودکان خود پروبال بدهيد، آن وقت است که از پرواز بلند آنها شگفت زده خواهيد شد.


 گنده تر از دروغ 

  با اين همه ما قهرمانيم
مي گويند صمد مرفاوي که در بازي مقابل صباي قم با نتيجه دو بر يک بازي را واگذار کرد و از رسيدن به مقام سومي هم بازماند در يک نشست خبري عنوان کرده که اين حرف ها را قبول ندارم و معتقدم که اين تيم استقلال تهران است که قهرمان مي شود و نه تيمي که امير قلعه نوعي آن را هدايت مي کند.
مي گويند با اين که ادعاي مرفاوي غير قابل بالور است اما او خودش به اين توهم باور دارد و فکر مي کند که قهرمان مي شود!


  با شعار شهرنشيني و سلامت صورت مي گيرد:
 افتتاح 6 خانه سلامت و اسباب بازي در سطح مناطق  

به گفته معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران ، افتتاح 6 خانه سلامت و اسباب بازي در سطح مناطق ، برپايي ايستگاه هاي سلامت شامل غرفه هاي متعدد ارائه خدمات سلامت در مناطق 22 گانه و نمايشگاه هاي سلامت در 14 منطقه از جمله اين برنامه هاست.
به گزارش ايلنا ،ايازي با بيان اينکه اجراي نمايش هاي ميداني در سطح مدارس ، بوستان ها و اماکن عمومي از جمله برنامه هاي ديگر شهرداري تهران است ،تصريح کرد: زنگ سلامت هم در مدارس سطح مناطق با حضور مديران شهري نواخته مي شود. ضمن اينکه همکاري با وزارت بهداشت هم انجام شده که در يکي از مدارس منطقه 5 با حضور وزراي بهداشت و آموزش و پرورش زنگ سلامت نواخته شود. وي ادامه داد : در روز جمعه عيادت از بيماران در اکثر مناطق شهر تهران انجام مي شود. از ديگر برنامه هاي هفته سلامت مي توان به برگزاري تورهاي آموزشي ; تفريحي براي اعضاي کانون هاي اجتماعي مثل کانون هاي سالمند و کانون هاي مادرو کودک اشاره کرد. معاون شهردار تهران در ادامه گفت : برگزاري جشنواره هاي غذاي سالم و صبحانه سالم در مناطق 22 گانه و برگزاري جشنواره هاي فرهنگي و ورزشي از ديگر برنامه هاست . ايازي افزود : در طول هفته سلامت پايگاه هاي انتقال خون در 7 منطقه شهر تهران مستقر خواهند بود. در سطح خانه هاي سلامت دوره هاي آموزشي برگزار خواهد شد . ضمن اينکه اقلام آموزشي بسياري همچون سي دي ، بروشور و کتابچه هايي تهيه شده که در طول اين هفته از طريق خانه ها و پايگاه هاي سلامت بين شهروندان توزيع مي شود.
وي ادامه داد: در روز 23 فروردين که روز «شهر سالم; هواي سالم و عاري از دخانيات» نام گرفته است با همکاري وزارت بهداشت و گروه گارد ايران که در خصوص بيماري هاي سل و ريوي فعاليت مي کند، با استقرار تيم هاي تخصصي ،سنجش رايگان ريه را داريم که فوق تخصص ريه در 10 خانه سلامت سطح شهر اقدام به معاينه ريه خواهند کرد و مشاوره تخصصي ترک سيگار به مراجعه کنندگان خواهند داد.


  جشنواره ملي جوان ايراني برگزار مي کند:
 جشن نوروزي با حضور 2 هزار جوان معلول در پارک هنرمندان  

جشن خياباني نوروز و معرفي جشنواره ملي جوان ايراني با حضور 2 هزار جوان معلول با توانمندي هاي خاص پنجشنبه 19 فروردين از ساعت 9 تا 17 در پارک هنرمندان برگزار مي شود.
به گزارش برنا به نقل از ستاد خبري جشنواره ملي جوان ايراني، دکتر همت علي محمودنژاد دبير بخش جوان توانمندي هاي خاص گفت: اجراي جشن خياباني در راستاي معرفي هر چه بيشتر جشنواره ملي جوان ايراني است که براي تمامي جوانان معلول با توانمندي هاي خاص شهر تهران اجرا مي شود.
محمود نژاد در ادامه افزود: در اين جشن خياباني برنامه هايي نظير مسابقه هفت سين، طبخ آش، سرود، موسيقي و گريم کودکان و... براي شرکت کنندگان اجرا مي شود.
دبير بخش جوان و توانمندي هاي خاص گفت: ايجاد نشاط اجتماعي، معرفي جشنواره ملي جوان ايراني و شناخت استعدادها و خودباوري در جوانان معلول از ديگر اهداف اين جشن خياباني است.
محمود نژاد در ادامه با بيان اينکه اين بخش در 7 محور (علمي، پژوهشي، هنري، ورزشي، خلاقيت، کارآفريني، فعاليت هاي اجتماعي و بخش ويژه جوانان معلول ساکن در مرکز نگهداري ) براي جوانان معلول برگزار خواهد شد، گفت: سازمان آموزش استثنايي کشور، بهزيستي و گروه هاي مردم نهاد از جمله سازمان هايي هستند که در اين بخش همکاري و مشارکت خواهند کرد.


 داستان هاي کوتاه  

 باران
مهدي طوسي
براي اينکه باران ببارد و خودش را به زمين برساند خيلي زحمت کشيد. اين اولين باري نبود که براي رسيدن به زمين باران خودش را به زمين و آسمان مي زد. اما اين اولين باري بود که زحمتش بي نتيجه ماند. باران هر چه تلاش کرد نتوانست خودش را به زمين برساند. زميني ها همه منتظر رسيدن باران بودند اما باران نتوانست به موقع خودش را برساند.
باران از اين مسئله خيلي ناراحت بود....!
 
ابر
اين بار شبيه گربه اي خشن و در عين حال گرسنه شده بود.
ابر آرزو مي کرد که هر چه سريعتر جوجه ابري در آسمان پيدا شود تا او را بخورد و شکمش را سير بکند!


 تلاش براي رقابت جوانان با سهمي برابر در جشنواره ملي جوان ايراني 

 دبير بخش هنرهاي نمايشي جشنواره ملي جوان ايراني گفت: تلاش ما براي رقابت جوانان با سهمي برابر در اين جشنواره است.
به گزارش برنا به نقل از ستاد خبري جشنواره ملي جوان ايراني، علي سليماني با اشاره به نحوه ارسال طرح هاي نمايشي افزود: طرح هايي که به دبير خانه جشنواره ارسال مي شوند بايد پس از بررسي و تاييد کارشناسان اجرا شوند.
سليماني در ادامه تصريح کرد: فراخوان جشنواره براي اطلاع رساني به جوانان هنرمند 14تا29 ساله، به فرهنگسراها، مراکز فرهنگي، مراکز استان ها، دانشگاه ها و مدارس ارسال شده است.
دبير جشنواره هنرهاي نمايشي با بيان اين که در صدد گسترش اطلاع رساني در کليه شهرهاي کشور هستيم افزود: قصد ما اين است تا بتوانيم جوانان با استعداد نقاط محروم را نيز شناسايي و معرفي کنيم تا همه جوانان با سهمي برابر با هم به رقابت بپردازند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون