جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4466- تاریخ : 1398/12/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

فشار و لابي براي انتخاب سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان؛
شيفتگان خدمت يا تشنگان نيمکت؟


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 فشار و لابي براي انتخاب سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان؛
 شيفتگان خدمت يا تشنگان نيمکت؟ 

انتخاب سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان به چالشي جديد براي اين فدراسيون تبديل شده است.
به گزارش فارس، انتخاب سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان اين روزها در رسانه‌ها به يکي از سوژه‌هاي اصلي تبديل شده است. حرف و حديث‌هايي در مورد ايجاد تغييرات در اين تيم مطرح مي‌شود؛ عده‌اي اعتقاد دارند که کادر قبلي بايد به کار خود ادامه دهد، چرا که عملکرد خوبي داشت، اما برخي ديگر معتقد هستند که کادر فني اين تيم نياز به تغييرات دارد تا روند بهتري پيدا کند.
تيم ملي واليبال نوجوانان ايران با هدايت محمد وکيلي در سال 2017 موفق به کسب عنوان قهرماني جهان در بحرين شد. در اين رقابت‌ها 20 تيم برتر جهان شرکت داشتند و ملي پوشان نوجوان ايران بدون شکست عنوان قهرماني را از آن خود کردند، اما در سال 2019 نوجوانان ايران عنوان پنجم را کسب کردند تا حرف و حديث‌ها بيشتر شود. وکيلي در سال 96 عنوان مربي اخلاق مدار ورزش را کسب کرد و اين روزها خيلي‌ها درمورد برکناري يا ادامه کار وي اظهار نظر مي‌کنند، اما خودش در آخرين اظهارنظر به خبرگزاري فارس اعلام کرد: «با شرايطي که ايجاد شده ديگر نمي‌خواهم در تيم ملي نوجوانان کار کنم.»
گزينه ها به خط شدند
پس از اعلام کناره‌گيري وکيلي از هدايت تيم ملي واليبال نوجوانان نام‌هاي مختلفي براي جايگزيني وي مطرح شد. رحمان محمدي‌راد، سرمربي کنوني تيم واليبال سپاهان نخستين گزينه‌اي بود که داورزني با وي مذاکره کرد، اما اين مربي دست رد به سينه داورزني زد و پيشنهاد وي را نپذيرفت. پس از آن نام گزينه‌هاي مختلفي همچون رضا مومني‌مقدم، عليرضا طلوع‌کيان، مسعود آرمات، محمد ترکاشوند، جعفر هوتهم و ... در رسانه‌ها مطرح شد.
اين اسامي در شرايطي در رسانه‌ها عنوان شد که برخي‌ از اهالي اين رشته تلاش کردند تا گزينه مدنظر خود را به فدراسيون تحميل کنند. حتي برخي‌ها تلاش کردند تا همچنان با دفاع از عملکرد محمد وکيلي، وي را در اين تيم ابقا کنند؛ اين اظهارات در شرايطي است که وکيلي خودش صراحتاً به خبرگزاري فارس اعلام کرده بود ديگر تمايلي به کار کردن در اين تيم ندارد. نشستن روي نيمکت تيم ملي نوجوانان کار بسيار سختي است، چرا که سرمربي آينده بايد از نظر روحي و فني تجربه کار کردن در رده‌هاي سني پايه را داشته باشد تا بتواند ضمن کسب موفقيت، آينده اين رشته را هم تا حدود زيادي تامين کند.
فشار براي يک گزينه خاص
نکته عجيب ماجراي انتخاب سرمربي تيم ملي واليبال نوجوانان، که اين موضوع را به يک چالش جدي براي فدراسيون و محمدرضا داورزني تبديل کرده، فشارهاي بيروني و لابي‌ها براي انتخاب يک گزينه خاص است. يکي از مربيان ليگ برتري براي انتخاب دستيارش به عنوان سرمربي
تيم ملي واليبال نوجوانان بارها به فدراسيون رفته و از طريق رسانه‌ها هم تلاش مي‌کند تا گزينه مدنظرش را به داورزني تحميل کند.
وي به کمک برخي از اعضاي تيم ملي بزرگسالان و تعدادي از فدراسيون‌نشين‌ها چندين بار به اتاق آقاي رئيس رفته تا با جلب رضايت داورزني بتواند به اهدافش برسد. در اين بين گزينه‌هايي هم هستند که توانايي بالايي دارند و با وجود جواني، قهرماني‌هاي زيادي در رده‌هاي مختلف کسب کرده‌اند، اما چون به دنبال لابي و خدمت زوري نيستند چندان به چشم
نمي‌آيند.
مشخص نيست که آقايان شيفتگان خدمت هستند يا تشنگان نيمکت که اينطور دست به هر کاري مي‌زنند تا بتوانند هدايت نوجوانان ايران را برعهده بگيرند. محمد وکيلي در آخرين مصاحبه خود به صراحت اعلام کرد «در رده هاي پايه پولي هم وجود ندارد» با اين تفاسير بايد ديد که اين همه فشار و لابي براي چيست؟ آيا تشکيل يک تيم کارشناسي براي انتخاب سرمربي آينده پشتوانه‌هاي واليبال راهکار بهتري نيست؟


 ميز خبر 

بسکتبالي‌ها به دنبال حمايت از تيم نوجوانان
پس از حذف تيم ملي بسکتبال نوجوانان ايران از جام جهاني، فدراسيون بسکتبال و مسئولان کشور به دنبال احقاق حق اين نوجوانان هستند. در چند روز گذشته خبري بر روي خروجي سايت فدراسيون جهاني بسکتبال فيبا قرار گرفت که حکايت از حذف
تيم ملي بسکتبال نوجوانان کشورمان از مسابقات جام جهاني بدون شرکت در مسابقات آسيايي داشت. ماجرا از آنجا آغاز شد که با شيوع ويروس کرونا مسابقات قهرماني آسيا در بيروت لبنان که ميدان کسب سهميه مسابقات جام جهاني بود، ابتدا به تعويق افتاد و سپس لغو شد. در اين ميان فيبا در اقدامي عجيب و با استدلال نبود وقت، تصميم گرفت بر اساس رنکينگ در آسيا و اقيانوسيه تيم‌هاي اين قاره را راهي مسابقات جام جهاني کند که همين موضوع باعث حذف تيم ملي بسکتبال نوجوانان کشورمان از جام جهاني بلغارستان شد. فدراسيون پس از دريافت ايميل از سوي فيبا که خبر از لغو مسابقات قهرماني آسيا و محروم شدن نوجوانان ايران از جام جهاني را مي‌داد، مراتب اعتراض خود را طي نامه‌اي به فيباي آسيا اعلام کرد. ضمن اينکه نامه ديگري از سوي کميته ملي المپيک کشورمان به فيبا و IOC ارسال شد.

قائدي جديد در راه استقلال!
وقتي مهدي قائدي به استقلال تهران پيوست، يک بازيکن کاملاً گمنام بود که برخي از پيشکسوتان اين تيم تأکيد داشتند به دليل جثه کوچکي که دارد، نمي‌تواند موفق شود ولي قائدي خلاف اين نظر را ثابت کرد و حالا بهترين بازيکن آبي‌پوشان محسوب مي‌شود.
جالب اين که اين روز‌ها در داخل باشگاه استقلال از يک بازيکن جوان ديگر به عنوان مهدي قائدي جديد ياد مي‌شود که اتفاقاً در خود مجموعه آبي حضور دارد. بازيکني به نام محمد عابدي که فوروارد تيم اميد استقلال و در حال حاضر با 24 گل زده آقاي گل رقابت‌هاي اميد باشگاه‌هاي تهران است.اتفاقاً کادر فني تيم بزرگسالان استقلال هم نظر مساعدي روي اين بازيکن دارند و قرار شده پس از آغاز دور جديد تمرينات البته بعد از مشخص شدن تکليف رقابت‌هاي اميد‌هاي تهران، همراه با بزرگسالان تمرين کند. بعضي از عوامل باشگاه استقلال معتقدند عابدي مي‌تواند دقيقاً همانند قائدي در فصل آينده ظاهر شود.


 ورزش جوان و نوجوان 

محمدرضا مهدوي:
کرونا سفر تيم ملي نوجوانان به لهستان را لغو کرد
مربي تيم فوتبال نوجوانان گفت: قرار بود در يک تورنمنت چهارجانبه در کشور لهستان شرکت کنيم که متاسفانه به دليل کرونا ويروس نتوانستيم به اين رقابت ها اعزام شويم.
محمدرضا مهدوي، پيرامون آخرين وضعيت اين تيم به برنا گفت: در حال حاضر به دليل شيوع ويروس کرونا و براي حفظ سلامتي بازيکنان و کادر فني اردوهاي خود را به تعويق انداختيم.
وي افزود: البته قرار بود در يک تورنمنت چهارجانبه در کشور لهستان شرکت کنيم که متاسفانه به دليل کرونا ويروس نتوانستيم به رقابت ها اعزام شويم. اين مسابقات قرار است شهريور سال آينده برگزار شود. هيچ خبري هم درباره تعويق اين رقابت ها مطرح نشده و اميدواريم نشود. با مشخص شدن زمان آغاز فعاليت ها از سوي مقامات بهداشتي ما نيز اردوهاي خود را از سر مي گيريم.
بازيکن سابق پرسپوليس، سپاهان و تيم ملي درباره مدعيان قهرماني در ليگ برتر گفت: 9 هفته هنوز تا پايان ليگ باقي مانده و يک تيم مي تواند 27 امتياز کسب کند و نمي دانم چرا برخي به اين راحتي در مورد قهرماني صحبت مي کنند. به نظرم هنوز تيم هاي ديگر از جمله سپاهان و استقلال شانس قهرماني دارند و بايد ديد در ادامه رقابت ها چه اتفاقاتي رخ خواهد داد.

سرمربي تيم واليبال دختران نوجوان کشورمان:
تيم نوجوانان کار سخت‌تر و فشرده‌تري در سال آينده دارد
سرمربي تيم واليبال دختران نوجوان کشورمان گفت: با شرايط پيش آمده و حذف اردوهاي تيم در سال 98 کار سخت‌تر و فشرده‌تري در سال جديد داريم.
فاطمه خمسه در گفت‌وگو با تسنيم، پس از حذف اردوها و مسابقات واليبال در سال 98 اظهار داشت: سه تا چهار مرحله از اردوهاي تيم دختران نوجوان ايران قرار بود امسال برگزار شود تا با توجه به حساسيت زياد رده سني پايه در سال جديد تمرينات اصلي را انجام دهيم که به دنبال شيوع ويروس کرونا با تعطيلي اردو و مسابقات مواجه شديم.
وي با بيان اين مطلب که سلامتي شاگردانش مهم است، گفت: کار خيلي حساس و مهمي داريم و هدف‌مان ارتقاي سطح واليبال بانوان است که با تعطيلي اردوها در سال 98 زمان کمتري براي آماده‌سازي داريم، چون کار خيلي سخت مي‌شود و ما اگر زمان بيشتري براي آماده‌سازي ملي‌پوشان داشتيم، به هدف‌مان نزديک‌تر مي‌شديم.
سرمربي تيم واليبال باريج اسانس همچنين ضمن ابراز مخالفت با تصميم سازمان ليگ فدراسيون براي اعلام نتايج تيم‌ها بعد از لغو مسابقات گفت: اگر مسابقات ليگ به صورت رفت و برگشت انجام مي‌شد و دو سه بازي تا پايان ليگ باقي مانده بود، تصميم خوبي بود، اما در شرايطي که قرار بود مرحله پلي‌آف را برگزار کنند نبايد اين کار را مي‌کردند، چون نتايج در مرحله پلي‌آف فرق مي‌کند و تيم‌ها اميد بيشتري براي کسب عنوان قهرماني دارند.

رييس کميته جوانان فدراسيون فوتبال خبر داد؛
تغيير در رده سني مسابقات فوتبال پايه همگام با فيفا
رييس کميته جوانان فدراسيون فوتبال از برگزاري مسابقات فوتبال پايه در 10 رده سني و تغيير شرايط سني تيم‌هاي ملي خبر داد.
اکبر محمدي درباره تغيير در مسابقات رده‌هاي پايه اظهار داشت: بر اساس مصوبه کميته فني کنفدراسيون فوتبال آسيا در دسامبر سال 2019 در ژاپن و همچنين ابلاغيه کميته فني فدراسيون فوتبال از سوي مرتضي محصص مقرر شد شرايط سني مسابقات رده‌هاي پايه منطبق با استانداردهاي روز فيفا و AFC تنظيم شود. بر اين اساس اگر رده سني تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان زير 16 و 19 سال تعريف مي‌شد از اين دوره رده زير 17 و 20 سال تعريف مي‌شود و طبق الگوي جديد اجرايي خواهد شد. البته براي تعيين رده‌هاي سني به جز الزامات اي‌اف‌سي کارشناسان کميته جوانان و سازمان ليگ هم مذاکره و تصميم‌گيري لازم را صورت مي‌دهند اما در نهايت با توجه به اهميت انطباق با شرايط و قوانين روز فوتبال جهان تصميم گرفتيم در اين حوزه اتفاقات تازه‌اي روي دهد.
محمدي همچنين اضافه کرد: همانطور که شاهد بوديم در سال 98 مسابقات مقدماتي تيم اميد فروردين ماه برگزار شد، مسابقات نهايي دي‌ماه و بازي‌هاي المپيک هم خرداد برگزار مي‌شود. در واقع اين فاصله قبلا حدود 30 ماه بود اما حالا از ابتداي مرحله مقدماتي تا دور نهايي در مجموع 15 ماه فاصله است که اين تصميم بسيار خوبي است و به نفع فوتبال است. بر اين اساس بازه زماني کوتاه‌تر شده و طبق همين الگو به طور مثال در مسابقات نوجوانان سال 2022 بازيکناني مي‌توانند حضور يابند که طبق تقويم ما متولد 2 ماه آخر سال 84 به بعد باشند. يا در رده سني جوانان بازيکنان متولد 2 ماه آخر 81 به بعد. ناگزير هستيم اين شرايط جديد را از سال آينده در مسابقات اعمال کنيم که وضعيت سني تيم‌هاي ملي هم با مسابقات و رويدادها تناسب داشته باشد.رييس کميته جوانان فدراسيون فوتبال همچنين گفت: با توجه به شرايط جديد سني که اعلام شده به سازمان ليگ پيشنهاد کرديم در مجموع مسابقات پايه در 10 رده سني برگزار شود، از رده زير 12 تا 21 سال. در واقع برگزاري اين مسابقات باعث مي‌شود هيچ نسلي از بازيکنان را از دست ندهيم و در عين حال تيم هاي ملي قدرتمندي داشته باشيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي