جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4462- تاریخ : 1398/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

پايان جام جهاني فوتبال نوجوانان در غياب ايران
پسران کوچک سامبا در مسير افسانه‌ها


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 پايان جام جهاني فوتبال نوجوانان در غياب ايران
 پسران کوچک سامبا در مسير افسانه‌ها 

نوزدهمين دوره مسابقات فوتبال جام جهاني زير 17 سال در خاک برزيل و در ورزشگاه بِزِرائو در شهر گاما با قهرماني تيم ميزبان خاتمه پيدا کرد. حالا نوجوانان سلسائو با کسب چهارمين قهرماني خود در يک قدمي نيجريه قرار گرفتند که با 5 عنوان قهرماني پرافتخارين تيم تاريخ جام جهاني زير 17 ساله‌ها است.
اين دوره از مسابقات در سه شهر و چهار ورزشگاه، با حضور 24 تيم از تاريخ 26 اکتبر تا 17 نوامبر برگزار شد. قرار بود ميزبان بازي‌ها پرو باشد اما ناتواني آنها در تهيه کردن شرايط ميزباني باعث شد تا در مارس 2019 ميزباني به برزيل واگذار شود. در مجموع در اين دوره 52 مسابقه انجام شد که حاصل‌ آن رد و بدل شدن 177 گل با ميانگين 3.4 گل در هر مسابقه بود. حدود 3300 نفر به طور ميانگين، هر بازي را از درون ورزشگاه‌ها به تماشا نشستند. ديدار فينال حدود 13 هزار تماشاگر داشت.
بازگشت رويايي برزيل و کسب چهارمين قهرماني
فينال اين دوره از مسابقات بين مکزيک و برزيل برگزار شد. گوانزالز در دقيقه 64 مکزيک را پيش انداخت اما کايو و لازارو با گل‌هايي که در دقايق 84 (پنالتي) و 93 به ثمر رساندند رويايي‌ترين کامبک را به بار نشانده و جام قهرماني را در برزيل نگه داشتند. طلايي‌پوشان در ديدار نيمه‌نهايي مقابل فرانسه نيز بازي 2 بر صفر عقب افتاده را با نتيجه سه بر 2 عوض کردند. در بازي رده‌بندي نيز فرانسه با نتيجه سه بر يک از سد هلند گذشت و عنوان سومي را مال خود کرد.
فيناليستي که قرار نبود صعود کند
نکته جالب توجه اين است که مکزيک در گروه خود سوم شده بود اما به عنوان بهترين تيم سوم به مرحله بعدي رسيد و در نهايت تا فينال پيشروي کرد. آنها در گام نخست با پاراگوئه به تساوي صفر بر صفر رسيدند. در بازي بعدي با نتيجه 2 بر يک مغلوب ايتاليا شدند و در آخرين ديدار با حساب هشت بر صفر جزاير سليمان را در هم کوبيدند. سبزپوشان در يک هشتم نهايي با 2 گل ژاپن را شکست دادند و در يک چهارم نهايي با يک گل از سد کره جنوبي گذشتند و راهي نيمه نهايي شدند. آنها در برابر هلند تن به تساوي يک بر يک دادند اما در ضربات پنالتي با نتيجه چهار بر سه به پيروزي رسيدند و راهي فينال شدند ولي در برابر برزيل شکست خوردند و نتوانستند به سومين قهرماني خود برسند.
هفت بازي، هفت پيروزي و ديگر هيچ
برزيل اما براي چهار ستاره شدن با قدرت کار خود را آغاز کرد. اين تيم با نتيجه چهار بر يک پرو را در بازي افتتاحيه شکست داد. سپس با سه گل از سد نيوزلند گذشت و با نتيجه 2 بر صفر آنگولا را مغلوب کرد. سلسائو در دور حذفي با نتيجه سه بر 2 و به سختي شيلي را شکست داد و به مرحله يک چهارم نهايي صعود کرد. پيروزي 2 بر صفر مقابل ايتاليا، سلسائو را به نيمه نهايي فرستاد و در آن مسابقه نيز برزيل با نتيجه سه بر 2 از سد فرانسه گذشت تا به مصاف مکزيک برود و عنوان قهرماني را از آن خود کند. برزيل تمام هفت ديدار خود را در وقت قانوني با برد پشت سر گذاشت.
آسيايي‌ها در غياب ايران چه کردند؟
تيم ملي فوتبال نوجوانان ايران نتوانست مجوز حضور در مسابقات را پيدا کند. چهار تيم استراليا، ژاپن، کره جنوبي و تاجيکستان نمايندگان قاره کهن بودند که هيچکدام به توفيق چشميگيري نرسيدند. در دور گروهي ژاپن به عنوان سرگروه، کره در قامت تيم دوم و استراليا به عنوان يکي از تيم‌هاي سوم به مرحله دوم صعود کردند ولي تاجيکستان نتوانست جزو چهار تيم برتر سوم باشد و از گردونه مسابقات کنار رفت. در ادامه استراليا با چهار گل به فرانسه باخت و ژاپن با 2 گل در برابر مکزيک شکست خورد اما کره جنوبي با نتيجه يک بر صفر از سد آنگولا گذشت و به يک چهارم نهايي صعود کرد. با اين حال جنگجويان ‌تائه‌گوک به مکزيک با يک گل باختند تا آخرين نماينده آسيا نيز از دور مسابقات کنار برود.
توپ و دستکش طلا به برزيل رسيد؛ کفش طلا از آن فرانسه شد
گابريل ورون از برزيل به عنوان بهترين بازيکن مسابقات اعلام شد و توپ طلا را مال خود کرد. آدل آوچيچه از فرانسه و ايجنيو پيزوتو از مکزيک توپ نقره‌اي و برنزي را به دست آوردند. سونتي هانسن از هلند با 6 گل زده و 3 پاس گل آقاي گل بازي‌ها شد و جايزه کفش طلا را مال خود کرد. ناتانائيل امبوکو از فرانسه و کايو ژورژ از برزيل کفش نقره‌اي و برنزي را تصاحب کردند. ماتئوس دونلي، گلر برزيل دستکش طلايي را به ارمغان آورد و تيم ملي اکوادور جايزه بازي جوانمردانه را از آن خود کرد.
برزيل به بلاي انگليس دچار خواهد شد؟
در سال 2021 بيستمين دوره مسابقات جام جهاني نوجوانان در کشور پرو برگزار خواهد شد. نکته جالب توجه اين است که مدافع عنوان قهرماني يعني انگليس نتوانست به بازي‌هاي 2019 راه پيدا کند. حال بايد ديد اين اتفاق براي مدافع کنوني قهرماني يعني برزيل هم رخ خواهد داد يا خير.


 ميز خبر 

اعلام آمادگي 12 کشور براي حضور در پيکارهاي شمشيربازي جهان در ايران
سرمربي تيم‌ ملي شمشيربازي گفت: مسابقات جام‌جهاني اين رشته در اسلحه سابر جوانان، روزهاي دوم و سوم آذرماه جاري در 2 بخش انفرادي و تيمي در مجموعه ورزشي شهيد شيرودي تهران برگزار مي‌شود که علاوه بر ايران، تيم‌هاي بلژيک، ايتاليا، اربکستان، اردن، قزاقستان، تونس، اسپانيا، ترکيه ، روماني، عراق، کويت و اکراين اعلام آمادگي کردند."حميدرضا شير" در گفت و گو با ايرنا افزود: اين مسابقات در تقويم فدراسيون جهاني شمشيربازي ثبت شده و ثبت‌نام تيم‌ها تا پنج روز از قبل از شروع رقابت‌ها ادامه دارد. وي ادامه داد: از ايران 12 نفر در جوانان و 8 نفر در رده‌بندي نوجوانان شرکت مي‌کنند که بخاطر ميزباني، ايران مي‌تواند تعداد بيشتري از ورزشکاران را براي حضور در رقابت‌ها معرفي کند .
سرمربي تيم ملي شمشيربازي اظهار داشت: مسابقات انفرادي کلاس A روز دوم و تيمي روز سوم آذرماه برگزار مي‌شود که در بخش تيمي هشت تيم و در انفرادي 12 تيم بازي مي‌کنند.

سرمربي تيم ملي کبدي:
به چيزي جز قهرماني جهان فکر نکرديم
سرمربي تيم ملي کبدي جوانان ايران گفت: قهرماني قاطع ايران در رقابت‌هاي جهاني کيش نشان دهنده جايگاه نخست ايران در کبدي جهان است.
جواد موسوي نسب، در گفت‌وگو با ايسنا درباره قهرماني تيم ملي کبدي جوانان ايران در رقابت‌هاي قهرماني جهان اظهار کرد: خدا را شکر مي‌کنم که توانستيم مزد 10 ماه برگزاري اردو و تمرينات منظمي را که داشتيم بگيريم و عنوان قهرماني جهان را از آن خود کنيم.
تمام بچه‌ها با تمام توان از جان مايه گذاشتند تا بتوانيم با کسب عنوان قهرماني جهان دل مردممان را شاد کنيم. از ابتدا به چيزي جز قهرماني جهان فکر نکرديم و خوشحاليم مزد زحماتمان را گرفتيم.
سرمربي تيم ملي کبدي جوانان ايران با بيان اينکه از همان ابتدا هدفمان کسب عنوان قهرماني جهان بود گفت: ايران ميزبان اين رقابت‌ها بود و دوست نداشتيم جام قهرماني به کشور ديگري برسد.
کنيا حريف راحتي براي ما در فينال نبود و توانسته بود با شکست تيم‌هايي مثل پاکستان، پديده مسابقات باشد اما با آناليز دقيق آنها توانستيم به برتري قاطع برسيم.وي با تمجيد از عملکرد شاگردان خود گفت: اين تيم مي‌تواند پشتوانه‌اي بسيار قوي براي تيم ملي بزرگسالان ما باشد و بايد با حفظ اين نفرات و توجه به آنها در راه پشتوانه‌سازي براي تيم ملي اقدام کنيم.اينکه ما با اختلاف تيم‌هاي مختلف را از پيش رو برداريم نشان دهنده جايگاه کبدي ايران در جهان است. هند هم توان مقابله با کبدي ايران را ندارد و اگر هم به ايران مي‌آمدند باز هم جام قهرماني به ايران مي‌رسيد.


 ورزش جوان و نوجوان 

ادامه صدرنشيني تيم فوتبال نونهالان البدر بندرکنگ
هفته دهم مسابقات ليگ برتر فوتبال نونهالان کشور با ادامه صدرنشيني تيم البدر بندرکنگ همراه بود.
از گروه نخست اين رقابت‌ها تيم البدر بندرکنگ در ورزشگاه خانگي خود با نتيجه 3 بر صفر تيم ايساتيس يزد را شکست داد.
محمد احمدي، اميرحسين گهراني و محمد مهدي ملکي براي تيم البدر در اين مسابقه گلزني کردند.
با ثبت اين نتيجه تيم البدر بندرکنگ 22 امتيازي شد و جايگاه خود را در صدر جدول رده بندي گروه نخست حفظ کرد.
مرحله نخست مسابقات ليگ برتر فوتبال نونهالان کشور در چهار گروه برگزار مي‌شود و در پايان تيم‌هاي اول و دوم هر گروه به مرحله دوم صعود خواهند کرد.

ناظم الشريعه:
کوچ بازيکنان جوان فوتسال به کشورهاي ديگر فاجعه است
سرمربي تيم ملي فوتسال گفت: جذب بازيکنان ايران به خصوص جوانان به کشورهاي ديگر فاجعه است.
سيدمحمد ناظم الشريعه در گفت وگو با فارس، درباره اينکه آيا اين موضوع صحت دارد که امسال چند نفر از بازيکنان فوتسال به دليل شرايط بد اقتصادي ليگ و باشگاه ها جذب تيم ملي آذربايجان و.. شدند و اينکه برخي از کشورها با وعده بهتر شدن شرايط مالي و دادن پاسپورت به دنبال جذب بازيکنان زير 20 فوتسال سال ايران هستند، گفت: متأسفانه اين موضوع صحت دارد و علاوه بر بازيکنان بزرگسال در حال حاضر کشورهايي که به دنبال توسعه فوتسال خود بوده به دنبال بازيکنان زير 20 سال هم هستند که با وعده تابعيت و شرايط مالي بهتر جذب اين کشورها مي شوند. مي توان گفت اين يک فاجعه براي فوتسال ايران است.
وي افزود: متأسفانه مسائل اقتصادي ليگ و باشگاه ها به گونه اي شده که اکثر بازيکنان به خاطر وضعيت اقتصادي تصميم به کوچ از ايران مي گيرند و جذب کشورهايي مي شوند که از نظر اقتصادي خوب هستند.
سرمربي تيم ملي فوتسال گفت: با توجه به اينکه کشور و باشگاه ها براي بازيکنان هزينه هاي زيادي کرده اند و اين بازيکنان با وعده تابعيت و وضعيت مالي بهتر به کشورهاي ديگر مي روند براي جامعه فوتسال و کشور فاجعه بار بوده و نبايد بگذاريم اين اتفاق بيافتد. ظرفيت بازيکن سازي ايران خيلي از سطح آسيا فراتر است و فدراسيون فوتبال بايد در اين مورد فکري کند تا اين بازيکنان به راحتي جذب ديگر کشورها نشوند و بايد هرچه سريع تر به دنبال يک راهکار جامع بود و موضوع را حل و فصل کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي