جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4459- تاریخ : 1398/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

رويا صدر:
نسل جديد جامعه امروز ما، نسل طنازي است


طنز


شعر طنز


 رويا صدر:
 نسل جديد جامعه امروز ما، نسل طنازي است 

به گزارش ايبنا، «لطفاً نفس بکشيد» سومين مجموعه از آثار طنز رؤيا صدر است که اخيراً از سوي نشر مرواريد منتشرشده است. به همين مناسبت گفت‌و‌گويي با او انجام داده‌ايم که در ادامه بخوانيد.
*اين سومين مجموعه طنز شماست. اولي و دومي در دهه‌هاي 70 و 80 چاپ شدند و کتاب جديدتان در اواخر دهه 90 گويا تصميم داريد در هر دهه يک مجموعه طنز ارائه دهيد؟
خير. در دهه 80 تصميم داشتم دو مجموعه طنز چاپ کنم! مجموعه دوم را در اواسط آن دهه فراهم کردم و براي چاپ ارائه دادم ولي مجوز چاپ پيدا نکرد.
*و اين، همان کتاب است؟
خير. آثاري از آن ‌را حذف کردم و بخشي از آثاري را که پس‌ازآن تاريخ نوشته بودم به آن اضافه کردم و به دست چاپ سپردمش.
*ملاک شما براي انتخاب آثار اين کتاب چه بوده است؟
اين‌که اثر، حرف جديدي داشته باشد و مخاطب احساس کند با نگاهي نو روبرو است.
*تعريف شما از طنز، برخورداري اثر از اين حرف جديد و نگاه نو است؟
لزوماً خير. به نظرم اثر طنز وقتي خلق مي‌شود که همراه بازي شوخ‌‌طبعانه نويسنده با يک پديده‌ يا رفتار يا دريافت آشنا باشد. لذت حاصل از طنز، لذتي است که از پيش چشم‌ آوردن بازيگوشانه‌ آن‌سوي ديوار ذهن مخاطب ناشي مي‌شود و پيش‌داوري را که او از دنياي درون و پيرامونش داشت درهم مي‌شکند، امري که فکر کنم هر طنزنويسي خواسته يا ناخواسته دنبالش مي‌کند.
*يعني آثار طنز شما در اين کتاب در سايه نگاه هنجارشکن و يا درست‌تر بگويم متفاوت به پديده‌ها شکل گرفته؟ نوعي طنز در مضمون؟
چه در قالب و چه مضمون. بازي با يک فرم و يک قالب نيز براي مخاطب جالب است و ممکن است او را به وجد بياورد… ممکن هم هست نياورد، بستگي به مخاطب دارد!…
*منظورتان اين است که وقتي آثار اين کتاب را گردآورده‌ايد به مخاطب خاصي فکر کرديد؟
نه. ولي طبيعتاً آثار هر نويسنده به‌تناسب فرم و مضمون، مخاطب خاص خودش را پيدا مي‌کند. در آثاري از کتاب که مبتني بر بازي با فرم است و قالب نقيضه‌ سازي فرم‌هاي ادبي را دارد امکان دارد هر مخاطبي جذب اين بازي نشود.
*بعضي از اين آثار را به نوعي مي‌توان طنز پست‌مدرن دانست. يعني نوعي تداخل متن حاضر با متن‌هاي خوانده شده پيشين.
بله. همينطور است. بخصوص برخي از متون که قالب نقيضه‌سازي دارند داراي همين ويژگي هستند.
*البته ويژگي طنز پست‌مدرن را در برخي آثار روايي و داستاني‌تان هم مي‌توان ديد. مثل شکستن زمان، وارد ساختن نويسنده به فضاي اثر.. با اين حساب آن‌چه گرد آمده ممکن است مخاطب عام را جذب نکند.
-نه لزوماً. مطالب کتاب متنوع است و خيلي يکدست نيست. آثار آن در طي يک بازه زماني طولاني نوشته شده و بسياري از آن‌ها در نشريات مختلف (که طبعاً مخاطبان متفاوتي دارند) چاپ شده و اين امر به تنوع قالبي و زباني و موضوعي کتاب منجر شده است.
*شما يک طنزنويس خانم هستيد. در اين ميان چه رسالتي براي خودتان در طرح و پي‌گيري مسائل زنان قائليد؟
رسالت کلمه پرطمطراقي است… من ذهنياتم را روي قلم مي‌آورم و مخاطب را در انعکاس آن شريک مي‌کنم… رسالت را به مصلحان اجتماعي بسپاريد که خدا را شکر خوب از پسش برآمده‌اند!… يک طنزنويس مصلح اجتماعي نيست، درصدد ارائه راه حل هم نيست. او بيشتر يک هنرمند است که مسئله يا معضل يا حسي را به صورتي هنرمندانه روي کاغذ (يا مونيتور!) مي‌آورد.
بنابراين من‌هم به اقتضاي جنسيتم هنگام ترسيم دنياي درون و پيرامونم به مسائل زنان نيز گريز مي‌زنم. از مشکلات آن‌ها در محيط خانواده و جامعه مي‌نويسم… حتي از درگيري‌هايي که با خودشان دارند. بسياري از آثارم بازتاب ذهنيات زني است که در اين جامعه زندگي مي‌کند و برخوردهاي جنسيتي حاصل از نگاه جنسيت زده را از نزديک مي‌بيند و لمس مي‌کند و آزارش مي‌دهد و سعي مي‌کند زواياي طنز تلخش را پيدا و بازگو کند. در عين حال با تأکيد بر اين هويت زنانه خودم را محدود نمي‌کنم و به موضوعات عام‌تر نيز مي‌پردازم.
*شما در گل‌آقا بيشتر سياسي نويس بوديد. آيا اين امر در آثار اين کتاب هم به چشم مي‌آيد؟ اصلاً شرايط جامعه امروز را براي سياسي ‌نويسي چگونه مي‌بينيد؟
اصلا سرشت طنز با نوعي نقد همراه است. وقتي آفريده مي‌شود که طنزنويس نوعي تضاد را حس کند. اين تضاد مي‌تواند ابعاد اجتماعي و سياسي داشته باشد. ممکن است حتي دروني باشد. ذهن نسل ما با سياست آميخته شده و به آن حساسيم.
اگر هم بخواهيم رهايش کنيم او رهايمان نمي‌کند و آراممان نمي‌گذارد! اين امر در بسياري از آثار اين کتاب هم متجلي است. در پاسخ به بخش دوم سؤالتان فکر کنم شرايط خاص امروز جامعه بر طنز سياسي نيز اثر گذاشته است. به نظرم يکي از مهم‌ترين دلايل تعطيلي نشريه گل‌آقا آن بود که در برخورد با مسائل روز با حفظ اصول تعريف‌شده گل‌آقايي نمي‌توانست پاسخگوي مخاطبانش باشد.


 طنز 

فصل جديد قندپهلو با حضور طنزپردازان همسايه برگزار مي شود
مدير شبکه آموزش سيما از برگزاري رقابت بازگشت مسابقات «قندپهلو» ميان شاعران فارسي زبان و فارسي گوي عضو دفتر فرهنگي سازمان همکاري هاي اکو بعد از ماه محرم و صفر خبر داد.
به گزارش شيرين طنز، «مسعود احمدي‌افزادي» در گفت‌وگو با فارس گفت: همزمان با بازپخش فصل بين المللي مسابقه ادبي قند پهلو از شبکه آموزش سيما که پيش از اين با حضور شاعران طنزپرداز تاجيکستان، افغانستان و ايران به ميزباني کشورمان توليد و پخش شده بود، رقابت بازگشت اين مسابقات ميان شاعران فارسي زبان و فارسي‌گوي عضو دفتر فرهنگي سازمان همکاري‌هاي اکو بعد از ماه محرم و صفر برگزار خواهد شد.
وي ادامه داد: رايزني‌هاي مورد نياز جهت برگزاري اين مسابقات در يکي از کشورهاي فارسي زبان آغاز شده و به زودي اين فصل از قند پهلو وارد پيش توليد شده و جهت پخش از اين شبکه تلويزيوني مقابل دوربين خواهد رفت.
به گفته مدير شبکه آموزش سيما در فصل جديد قند پهلو ضمن تاکيد بر حفظ و ترويج زبان فارسي در قالب طنز منظوم به عنوان هدف اصلي قند پهلو ، ارتقاء مهارت‌هاي ادبي شاعران شرکت کننده در سرايش قطعات طنز و فکاهه با تاکيد بر قوام فني و حفظ صنايع عروضي مورد توجه اعضاء تحريريه قند پهلو در گزينش و انتخاب شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.
برگزاري اولين فصل از رقابت بين المللي قند پهلو ميان شاعران طنزپرداز سه کشور تاجيکستان، افغانستان و ايران در شبکه آموزش با اقبال اهالي فرهنگ و ادب مواجه شد که در اين ميان دکتر بهاءالدين خرمشاهي اديب برجسته کشورمان نيز پيامي را خطاب به عوامل ودست اندرکاران قند پهلو جهت قدرداني منتشر ساخت.

خنده هاي رژيمي در محفل طنز خنديشه رونمايي شد
عصر شعر خنديشه با موضوع فرهنگ شهروندي همراه رونمايي خنده هاي رژيمي در شيراز برگزار شد.
به گزارش شيرين طنز، به نقل از روابط عمومي حوزه هنري انقلاب اسلامي استان فارس تازه ترين نشست محفل خنديشه با حضور شاعران برجسته حوزه هنري مرکز و نام آوران طنز فارس برگزار شد.
در اين نشست ناصر فيض مدير دفتر طنز و سعيد بيابانکي کارشناس دفتر شعر حوزه هنري با کارشناسي و اجراي دکتر عبدالرضا قيصري تازه ترين طنزهاي خويش را قرائت کردند.
شعرخواني شاعران طنزپرداز فارس در کنار قرائت دو کار طنز توسط دکتر گشتاسبي معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار شيراز نيز از ديگر بخش هاي اين برنامه شاد و فرح‌بخش بود.


 شعر طنز 

برازنده ي تو
مهرانه نعيمي
معاني فقط در بيان است و بس
” هنر نزد ايرانيان است و بس ”

زبان بازي از هر عمل، سخت تر
محبت فقط در زبان است و بس

گناه از ثريا و معمار نيست
مقصر فقط آسمان است و بس

توانا بود هرکه دارا بود
که داناترين، ناتوان است و بس

اگر دانش آموز غر مي زند
غم و غصه اش امتحان است و بس

ترافيک را ظاهرآ چاره است
اگر شهر تهران کلان است و بس!

چو لامبورگيني نيست در دسترس
برازنده ي تو ژيان است و بس

چه راحت زماني خريدم پژو
که توليد ملي گران است و بس

فضاي مَجازي نباشد مُجاز
بدون مجوز، زيان است و بس

از ايرانسل اين گونه آمد پيام
پيامک بده، رايگان است و بس

نه اين خط و آن سو، فقط يک جهت
حسابش درون سازمان است و بس

هماني که پست تو را لايک زد
دلش با دلت مهربان است و بس

من و دست کوتاه و نخلي بلند
ولي چاره اش نردبان است و بس

” چو ايران نباشد تن من مباد ”
” هنر نزد ايرانيان است و بس ”


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي