جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4458- تاریخ : 1398/05/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عباس ميرزايي رمان طنز دفاع مقدس منتشر مي کند


ظهور فضاي مجازي طنزپردازان با هويت را دچار مشکل کرده است


طنز


شعر طنز


 عباس ميرزايي رمان طنز دفاع مقدس منتشر مي کند 

عباس ميرزايي پژوهشگر و نويسنده دفاع مقدس، در حال نگارش يک رمان طنز در حوزه دفاع مقدس است.
به گزارش شيرين طنز، عباس ميرزايي پژوهشگر و نويسنده دفاع مقدس که تمرکزش بيشتر بر متن جنگ تحميلي عراق عليه ايران بوده و در کنار آن آثار ادبي هم درباره جنگ و دفاع مقدس مي‌نويسد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: اخيرا در حال نگارش يک رمان بلند طنز در حوزه دفاع مقدس هستم که اميدوارم تا پايان سال جاري منتشر شود.
ميرزايي که به عنوان يکي از پرکار ترين نويسندگان حوزه دفاع مقدس شناخته مي‌شود درباره اين اثر توضيح داد: مخاطب اصلي اين کتاب جوان‌ها هستند که البته نوجوان‌ها هم مي‌توانند از آن استفاده کنند.
اين پژوهشگر حوزه دفاع مقدس درباره حجم کتاب جديدش گفت: تا کنون حدود 300 صفحه از اين رمان به نکارش درآمده و پيش‌بيني مي‌کنم که 200 صفحه ديگر به آن اضافه شود و در قالب کتابي 500 صفحه‌اي منتشر و روانه بازار کتاب شود.
وي با بيان اينکه هنوز عنواني براي اين کتاب انخاب نکرده‌ام، افزود: بعد از اتمام کار هم عنوان و هم انتشاراتي که قرار است با آن اين اثر را منتشر کنم، انتخاب خواهد شد. در عين حال، ميرزايي اظهار اميدواري کرد که اين اثر را با انتشارات معين به دست چاپ بسپرد.
دو کتاب تحقيقي و پژوهشي
عباس ميرزايي در بخش ديگري از گفت‌وگويش با مهر از انتشار دو کتاب تحقيقي و پژوهشي ديگر خبر داد که امسال همزمان با هفته دفاع مقدس منتشر خواهد شد.
او درباره اين دو کتاب توضيح داد: اين آثار که به زودي روانه بازار کتاب مي‌شوند تحقيقات و پژوهش‌هاي جديدي در خصوص برخي عمليات‌هاي دوران دفاع مقدس و متن جنگ تحميلي است.
عباس ميرزايي اهل کرمان و از فعال‌ترين پژوهشگران و نويسندگان حوزه دفاع مقدس است که چند سالي مشغول تدوين خاطرات سردار قاسم سليماني از عمليات‌هاي جنگ هشت‌ساله بود که چند کتاب از مجموعه‌اي که قرار بود 16 جلد باشد، منتشر کرد، اما انتشار مجلدات بعدي اين مجموعه متوقف شد و دليل توقف آن هم عدم توافق سردار سليماني با انتشار خاطراتش عنوان شد.
«هجوم به تهاجم» و «نبرد در سيد جابر»، «برف‌هاي سرخ خورنواران»، «بصره در تيررس»، «جنگ تمام عيار»، «ملاقات با سنگرنشينان آن سوي خط» برخي از عنوان‌هاي توليد شده و منتشر شده از اين مجموعه 16 جلدي است.


 ظهور فضاي مجازي طنزپردازان با هويت را دچار مشکل کرده است 

مهرداد صدقي نويسنده «آبنبات‌ پسته اي» در گفت وگو با ميزان، با بيان آسيب‌هاي موجود در حوزه طنز نگاري خصوصا در بخش داستان طنز گفت: عدم آشنايي برخي طنزپردازان داستان‌نويس با اين ژانر موجب به تکرار رسيدن اين قشر در آثارشان شده است.
وي در همين راستا ادامه داد: شخصيت‌ها در آثار اين دوستان بيشتر تيپ هستند تا شخصيت، تکنيک‌هاي ادبي چندان در خدمت داستان نيستند و گاه از نظر ساحت داستاني بيش از حد ساده‌انگارانه نوشته شده‌اند و عمدتا تاريخ مصرف دارند. هرچند که از نظر تکنيک‌هاي طنزپردازي موقعيت‌هاي شگرفي دارند.
تاثير فضاي مجازي
وي درباره تاثير فضاي مجازي بر روند کار نويسندگان حوزه طنز اظهار کرد: ظهور فضاي مجازي ، طنزپردازان رسمي و با هويت را دچار مشکل کرده است. فضاي مجازي زباني عريان، گزنده و گاه گستاخانه دارد و عاري از ظرفيت‌هاي ادبي است. با اين حال نياز مخاطبان خود را برآورده مي‌سازد و سرشار از نکته‌بيني و هوشمندي نويسندگانش است.
اين نويسنده در همين راستا ادامه داد: طنزپردازي که در فضاي رسمي قلم‌مي‌زند گاه در اين دام مي‌افتد و مي‌خواهد همان فضاي عريان مجازي را در کارهايش بروز دهد، اما به خاطر دست به عصا بودنش در اين فضاي نابرابر، مجالي براي موفقيت نمي‌يابد و طبعا اثرش نه از استعاره‌ها و ظرايف ادبي بهره‌مند است، نه طيبت طنزپردازانه دارد و نه صراحت و نمک فضاي مجازي ، ضمنا نثر نسل جوان علي‌رغم شوخ طبعي هوشمندانه‌شان ضعيف‌تر از قدماست.صدقي ابراز کرد: بخشي از اين طنزپردازان به دام فضا و مخاطب‌ افتادن را در شعر‌هاي طنز نيز به وضوح نشان مي‌دهند. البته آن دسته از دوستان شاعري که هم جدي مي‌سرايند و هم طنز، کار‌هاي طنزآميز موفق‌تر و ماندگارتري دارند که به خاطر تسلط‌شان بر اين نوع ادبي است.


 طنز 

شب شعر طنز «ترامپيت» برگزار شد
به گزارش شيرين طنز، شب شعر طنز ترامپيت با حضور سعيد اوحدي رييس و جمعي از مديرا سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اجراي شهرام شکيبا و شعرخواني ناصر فيض، محمدرضا درخشان، محمد حسن صادقي، محمد مهدي سيار، ميلاد عرفان پور، فرهاد موحدي، محمدرضا طهماسبي، مليحه رجايي و محمد حسين مهدويان در فرهنگ‌سراي انديشه برگزار شد.
محمدحسن صادقي نخستين شاعري بود که براي شعرخواني حاضر شد، بخشي از شعر که او خواند را در ادامه مي‌خوانيد:
دونالد عزيزم نئي مرد جنگي
که از جوجه اردک نيايد پلنگي
بگريد به حال تو مرغ هوايي
اگر با خروس زميني بجنگي
محمدرضا درخشان نيز در اين نشست به شعرخواني پرداخت که بخشي از آن در ادامه آمده است:
گفتا شبي ترامپ به بانو ملانيا
بانو ملانيا تو کماکان جوانيا
محض تکاندن عربستانيان بيا
لطف بکن دوباره تو پا درميانيا
گفتا که دختران خودت را ببر گلم
با آن دو ورپريده برو ميهمانيا
محمدرضا طهماسبي نيز شعري را تقديم به ترامپ کرد:
تا پاره کرد کاغذ برجام را ترامپ
کشدار داد بر همه دشنام را ترامپ
باز او در آسياب به سيا بازي آمده
کرده سپيد روي عمو سام را ترامپ
ها با توام نتانياهو از ديار قدس
زيتون بيار تا که خورد شام را ترامپ
شمشير و حج واجب و خوش رقصي و شراب
بر تن نموده جامه احرام را ترامپ
محمدحسين مهدويان نيز در اين محفل به شعرخواني پرداخت:
پر از تضاد و تناقض ولي پر از قمپز
هميشه خوانده براي تمام خلق لغز
اگر که گفته شده قدر بز نمي‌فهمد
شما به فهم و کمالت ببخش حضرت بز
عجيب نيست از اين ياوه گوي شيرين عقل
به جاي فسفر اگر داشت مغز او گلوکز
آمريکا اين روزها خوب است و سابق خوب بود


 شعر طنز 

انشاء طنز در مورد شغل خبرنگاري
به گزارش شيرين طنز، به نقل از ايرنا، عطا شعباني‌راد از پيشکسوتان عرصه خبر با زبان طنز بخشي از دغدغه‌ها و مشکلات خبرنگاران را در جشن روز خبرنگار عنوان کرد.
خبرنگاران سفيران آگاهي و سربازان خط مقدم جبهه آگاهي و روشنگري هستند آنها اگر خبر را زود بفرستند از همکاران خود فحش مي‌خورند و اگر دير از مديران.
خبرنگاري شغل بسيار خوبي است به‌ ويژه آن زمان که در جريان سفر يکي از مسؤولان محترم از يک اکيپ 30 نفره به 15 نفر رايانه اصل ايسوس يخچالي مي‌دهند و نام تو در گروه محرومان قرار مي‌گيرد، خبرنگاري پر از تنوع و لذت است به‌ ويژه آن زمان که از معتادان متظاهر، تصادف منجر به خاک‌انداز و سايت دفن زباله گزارش يا عکس تهيه مي‌کني و تا مدت‌ها از نوستالژي بوي لباس‌هايت غرق لذت مي‌شوي، خبرنگاري اساساً شغل ملوسي است و سر و کار ما با آدم‌هاي موقر و محترمي است که سالي يک‌بار عاشقمان مي‌شوند و در مابقي ايام متنفر.
خبرنگاري به‌ ويژه آنجا که بعد از چندين ساعت بدبختي و بازديد در خاک‌وخل به دعوت باغداران ميهمان کباب شتر شوي حرف ندارد اما از دماغت درمي‌آيد وقتي مسؤول اصفهاني حوالي روز خبرنگار مي‌گويد فلاني شما خيلي زحمت ما را کشيديد و من برايتان يک ربع‌سکه در نظر گرفته بودم و تو با خوشحالي و امتنان منتظر مي‌شوي اما معاون جناب مسؤول مي‌گويد: حَج آقا کت و شلوارتون را براي مراسم وزير داديم خشکشويي و احتمالاً سکه را منزل جا گذاشته‌ايد و تو ديگر هرگز آن سکه را نخواهي ديد که سرما سخت سوزان است.
خبرنگاري وقتي تنوعش خيلي بالا مي‌رود که از شدت هول و هراس و شتاب فراموش مي‌کني ابتدا فلاش دوربين را خاموش کني و بعد از صحنه کتک زدن يک نفر توسط چند نفر عکس بگيري و جالب‌تر وقتي است که فلاش دوربين در گرگ‌وميش غروب برق بزند و يک‌ لحظه دستان و چوب‌هايي که بالا رفته تا بر سر فرد قرباني فرود آيد متوقف‌شده نگاه‌ها به سمت تو بچرخد و مابقي ماجرا هم شما فکر کنيد ختم به خير شد چون گفتني نيست.
خبرنگاري زيباتر مي‌شود وقتي در يک مراسم آن‌ چناني دعوت شوي و سعي کني يک‌بار هم که شده به‌جاي لباس‌هاي محکم و غير قابل پاره شدن، لباس پلوخوري بپوشي و از قضا هنگام شستن دست بعد از صرف انار، شير آب در ارتفاعي قرار گرفته که بايد دونيم شوي و دو نيم شدن همان و تبديل شلوار به دوبنده همان و در نهايت تهيه اخبار به مدت 10 روز براي همکاري که مانتوي يکي از خانم‌ها را قرض مي‌گيرد که با آن ستر قامت کني و تو مي‌ماني با اين پرسش ابدي که آن خانم چگونه به منزل رفت و آيا از خيابان انقلاب عبور کرد و مشهور شد؟


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
اگهي