جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4454- تاریخ : 1398/03/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


تفکرات ما چگونه شکل مي گيرند؟


نمادها و حكايت ها


داستانك


ارهو؛ سازي به لطافت ابريشم!


يادداشت


يك جرعه زندگي


مشکل فلسفه با هوش مصنوعي!


 تفکرات ما چگونه شکل مي گيرند؟ 

افراد براي ارزيابي «بخش‌هاي» تفکر خود، به چه استانداردهاي عقلاني درستي نياز دارند؟ استانداردهاي زيادي براي ارزيابي تفکر در موقعيت‌هاي مختلف وجود دارد اما بعضي از اين استانداردها جهاني هستند (يعني با هر تفکري قابل اجرا است): وضوح، دقت، ربط، عمق، وسعت و منطق.
استدلال خوب به اين بستگي دارد که فرد بتواند به خوبي اين استانداردهاي جهاني را به عناصر (يا بخش‌هاي) تفکر اعمال کند:
کليه استدلال‌ها هدفي را دنبال مي‌کنند:
-براي عنوان کامل و درست هدف خود وقت بگذاريد.
-هدف خود را از اهداف مرتبط متمايز کنيد.
-مرتباً چک کنيد تا مطمئن شويد که در جهت هدف خود پيش مي‌رويد.
-اهدافي مهم و واقع‌بينانه انتخاب کنيد.
کليه استدلال‌ها در تلاش براي کشف و استنباط چيزي، رسيدن به پاسخ يک سوال يا حل يک مشکل است:
-وقت بگذاريد تا سوالتان را به دقت و درستي مطرح کنيد.
-سوال را به طرق مختلف بيان کنيد تا مفهوم و حوزه آن مشخص شود.
-سوال را به چند سوال فرعي (زيرپرسش) تبديل کنيد.
تشخيص دهيد که سوالتان فقط يک پاسخ درست دارد، بستگي به نظر دارد يا به استدلال بيش از چند نقطه‌نظر نياز دارد.
کليه استدلال‌ها بر پايه فرضيات استوار هستند:
-فرضيات خود را به وضوح مشخص کنيد و تعيين کنيد که قابل‌توجيه هستند يا خير.
-ببينيد فرضياتتان چطور نقطه‌نظرتان را شکل مي‌دهند.
کليه استدلال‌ها از يک نقطه‌نظر ناشي مي‌شود:
-نقطه‌نظرتان را مشخص کنيد.
-نقطه‌نظرات ديگر را پيدا کنيد و ميزان قدرت و ضعف آنها را مشخص کنيد.
-سعي کنيد در ارزيابي همه نقطه‌نظرات، منصف باشيد.
کليه استدلال‌ها بر پايه داده‌ها، اطلاعات و شواهد استوار هستند:
-ادعاهاي خود را به آنهايي که توسط داده‌هايتان تاييد مي‌شوند، محدود کنيد.
-اطلاعاتي را جستجو کنيد که مخالف با موضع شما و موافق با آن باشد.
-مطمئن شويد همه اطلاعات مورداستفاده، واضح، مشخص و مرتبط با سوال موردنظر باشند.
-مطمئن شويد که به اندازه کافي اطلاعات جمع‌آوري کرده‌ايد.
کليه استدلال‌ها از طريق ايده‌ها و مفاهيم بيان مي‌شوند:
-مفاهيم اصلي را مشخص کرده و به وضوح توضيح دهيد.
-براي مفاهيم جايگزين تعاريف ديگري در نظر بگيريد.
-دقت کنيد که مفاهيم را با توجه و درستي استفاده کنيد.
کليه استدلال‌ها شامل استنتاجاتي است که از طريق آن به نتيجه مي‌رسيم و به داده‌ها معنا مي‌دهيم:
-تنها چيزي که از شواهد پيداست را استنتاج کنيد.
-فرضياتي که شما را به استتتاجاتتان مي‌رساند را مشخص کنيد.
کليه استدلال‌ها به جايي مي‌‌رسد، اشارات و نتايجي در بر دارد:
-اشارات و نتايجي که از استدلالتان به دست مي‌آيد را دنبال کنيد.
-به دنبال اشارات مثبت و همچنين منفي باشيد.
-کليه نتايج ممکن را در نظر بگيريد.
alamto.com


 نمادها و حكايت ها 

خرداد يا دوپيکر
خُرداد (جوزا)، سومين ماه سال خورشيدي و سومين و آخرين ماه فصل بهار است. اين ماه 31 روز دارد و از روز 63م سال شروع شده و در روز 93م سال پايان مي‌يابد.
برج فلکي خردادماه برج جوزا (دوپيکر) است که سومين برج فلکي از دايرةالبروج است. نماد برج خرداد دو پيکره (در انگليسي Gemini) ناميده مي‌شود.
در گاه‌شماري رسمي ايران نام اين ماه از نام ماه سوم گاه‌شماري اوستايي نو برگرفته شده‌است. در گاه‌شماري زرتشتي ششمين روز هر برج خردادروز نام دارد و در خردادروز از خردادماه، جشن خردادگان برگزار مي‌شود. «خرداد» در اوستا «هـَئوروَتات» و در پهلوي «خُردات» يا «هُردات» نام يکي از امشاسپندان است.
هـَيوروَتات به معني تندرستي و در زبان پهلوي خُردات يا هُردات به معني رسايي و کمال است. هـَيوروَتات، در اسطوره‌هاي ايراني و زرتشتي پنجمين امشاسپند و پاس‌دارنده آب‌ها و سرسبزي است.
14p.ir


 داستانك  

هر کاري را با لذت انجام بده!
ثانيه به ثانيه عمر را با لذت سپري کن، در هر کار و هر حال.
مادامي که زنده هستيم و زندگي ميکنيم، هيچ فعاليتي تمام شدني نيست، بلکه آغاز فعاليتي ديگر است. پس چه بهتر که در حين انجام دادن هر کاري، لذت بردن را فراموش نکنيم. لذت، باعث قدرتمند شدن ميشود و به طرز باور نکردني، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ميشود.
لذت بردن، هدف زندگي است. تا ميتواني، همه کارها را با لذت همراه کن. حتي نفس کشيدن، که کمترين فعاليت توست!
اثر مرکب / دارن هاردي


 ارهو؛ سازي به لطافت ابريشم!  

اِرهو براي چيني‌‏ها همانند ويولن براي غربي‌‏هاست—فقط کافيست که فرد آوايش را بشنود تا حسي از زيبايي، غم، درد و شادي را که از دل آن برمي‌‏خيزد تجربه کند. چيني‌‏ها با گوش‌‏کردن به نواي ارهو، مي‌‏توانند تمام احساساتي را که مردم در اين سال‌‏هاي طولانيِ پر‌‏همهمه تاريخ تجربه کردند لمس کنند.
بسياري از افراد، اولين باري که اِرهو را مي‌‏بينند، از ساختار ساده و اين حقيقت که دامنه‌‏ي گسترده‌‏اي از اصوات از دو تار آن ايجاد مي‌‏شود يکه مي‌‏خورند.
پيشينه اِرهو عميقاً با فرهنگ چيني درهم تنيده‌‏شده‌‏است. اِرهو تاريخي هزارساله در چين دارد. در طول سلسله سونگ، اِرهو از ساز ‌‏زهي ديگري که متعلق به يک اقليت قومي در شمال چين بود پديدآمد.
صداي اِرهو مانند ابريشم ظريف است، و اين صداي تأثيرگذار براي مدتي طولاني در ذهن باقي‌‏مي‌‏ماند. درواقع، براي تار‌‏هاي اِرهو در گذشته از ابريشم استفاده مي‌‏شد. امروزه، به‌‏منظور دوام بيشتر اغلب از سيم‌‏هاي فلزي استفاده مي‌‏گردد.
اِرهو يک جعبه رزوناتور در پايه دارد، که از چوب و پوست پيتون ساخته شده است. صدا توسط آرشه‌‏ي مويي که بر روي سيم‌‏ها به حرکت در مي‌‏آيد توليد مي‌‏شود. در ساخت بهترين آرشه‌‏ها از دم اسب استفاده مي‌‏کنند.


 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
به جهان و انسان با قلبت نگاه کن!
آذر فخري
درست است؛ هيچ‌چيز در زير اين آسمان آبي تازه نيست. فصل‌ها مي‌آيند و مي‌روند، هم‌چنان که نسل‌ها مي‌آيند و مي‌روند. هر نسلي و هر دوره‌اي دردها و رنج‌ها، شادي ها و غم‌ها، بيماري‌ها و جنگ‌هاي خود را دارد. اما وقتي تاريخ را ورق مي‌زنيم، وقتي تمام اين حوادث را پشت سر هم مي‌خوانيم، با يک فرمول و روند يکدست و تکراري مواجه مي‌شويم؛ صحنه‌ها و آدم‌ها عوض مي‌شوند، اما نقش‌ها همانند هم هستند. انگار از قبل چيزي نوشته شده و به دست هر کسي که به دنيا مي‌آيد داده مي‌شود تا روي زمين آن نقش از پيش نوشته شده را ايفا کند و برود.
اما اين‌طور هم نيست که ما اسير نقش‌هاي‌مان باشيم و نتوانيم آن‌ها را انتخاب يا عوض کنيم. در ما توان اين هست که در آني از زمان، به چيزي بسيار متفاوت از اين که الان هستيم تبديل شويم؛ ما در فاصله دو نقطه بسيار خوب و بسيار بد در نوسانيم. تنها کافي است با قلب و احساس‌مان به خود، به انسان و جهان نگاه کنيم؛ آن‌گاه حتما تصميم‌هاي متفاوت خواهيم گرفت و هر تصميم متفاوت از ما انساني ديگرگون مي‌سازد.
مهم اين است که زبان قلب خود را بياموزيم و به صداي قلب خود گوش دهيم. همين!


 يك جرعه زندگي  

زماني براي اولويت‌بندي
ما همواره مي‌خواهيم در آن واحد کارهاي زيادي بکنيم. از هيچ امکاني نمي‌گذريم و مي‌خواهيم تمام گزينه‌ها را همزمان در اختيار داشته باشيم. اما اين امر به سادگي مي‌تواند موفقيت ما را نابود کند. بايد ياد بگيريم درها را ببنديم.تصميم‌هاي حساب شده‌اي بگير تا برخي چيزها را کلا ناديده بگيري و وقتي شرايطش پيش آمد، طبق ليستِ نبايدهايت رفتار کن. يک‌بار خوب فکر کن و تصميم بگير که سراغ چه چيزهايي، حتي اگر فرصتش بود، نروي. بيشتر درها ارزش وارد شدن ندارند، حتي اگر به نظر برسد چرخاندن دسته‌ در بسيار ساده است.
هنر شفاف انديشيدن/ رولف دوبلي


 مشکل فلسفه با هوش مصنوعي! 

آيا هوش مصنوعي باعث ابله شدن انسان مي‌شود؟ جاروبرقي و ماشين لباس‌شويي و ساير اختراع‌هايي که به انسان در کارهاي روزمره کمک مي‌کنند، باعث کم شدن تحرک بدني و تنبل شدن انسان‌هاي معاصر شده‌اند. ما – آدم‌هاي دوران تکنولوژي‌ها – بيشتر از هميشه‌ي تاريخ از مشکل اضافه‌وزن رنج مي‌بريم. آيا علاوه بر چاق شدن، به لطف هوش مصنوعي ابله هم شده‌ايم؟
در برخي موارد، هوش مصنوعي مي‌تواند در راستاي بهبود رويکرد به ما ياري برساند. اما در موارد ديگر مي‌تواند نگرش ما نسبت به مسائل مهم را تقليل دهد يا تضعيف کند. حتي ممکن است نحوه‌ي انديشيدن ما درباره‌ي ارزش‌ها را از مسير درست منحرف کند.
آيا روبات‌ها مي‌توانند تصميم‌هاي اخلاقي بگيرند؟ اگر منظورمان از اخلاق، دستورالعمل‌هاي صوري اخلاق کانتي يا فرمول‌بندي رياضياتي اخلاق دکارتي يا شاکله‌ي هندسي اخلاق اسپينوزايي باشد شايد. اما اگر اخلاق را چيزي انساني‌تر بدانيم مي‌توانيم همچنان به روبات‌هاي اخلاقي مشکوک باشيم. يک تصميم اخلاقي ممکن است فارغ از تمام صورت‌بندي‌هاي ممکن، صرفا مربوط يک انسان خاص در يک شرايط خاص باشد.
ما به چيزي بيش از راست و ريس کردن اوضاع نيازمنديم. حتي اگر با استفاده از يک ماشين به پاسخ دقيق‌تري برسيم، هنوز هم دلايل ديگري براي بها دادن به مشارکت متفاوت انسان‌ها به عنوان هيئت منصفه در اختيار داريم. تاريخ چگونگي جنگيدن براي اصلاحات قانوني و حقوق فردي و ارزشِ مورد قضاوت قرار گرفتن توسط «هئيت منصفه‌اي متشکل از همتايان خودِ فرد» را درنظربگيريد. شايد بخواهيم اين وظيفه را به يک هوش مصنوعي محول کنيم، اما شايد هم نه.
falsafidan.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي