جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

بچه‌هاي امروز و تماشاي نمايش‌هاي ديروز؛
«خرس آرکانسا» بار ديگر به مرکز تئاتر کانون مي‌آيد

در اولين نشست منتخبان مطرح شد:
ايجاد ارتباط ميان طراحان و توليدکنندگان اسباب‌بازي؛ هدف رويداد ايده‌آزاد


درخشش مربي کانون آذربايجان شرقي در جشنواره بين‌المللي شعر و داستان انقلاب


جلسه هماهنگي اکران فيلم‌هاي جشنواره بين‌المللي رشد در اردبيل


کانون آوج، ميزبان مهرباني


مهماني پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کانون قائمشهر


 بچه‌هاي امروز و تماشاي نمايش‌هاي ديروز؛
 «خرس آرکانسا» بار ديگر به مرکز تئاتر کانون مي‌آيد 

نمايش «خرس آرکانسا» اثري از مهدي مقيمي‌اسفندآبادي بارديگر از روز اول ارديبهشت در مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اجرا مي‌شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين نمايش به نويسندگي اوراند هريس و ترجمه بهزاد نژادقنبر، از جمله نمايش‌هايي است که چند سال پيش در مرکز تئاتر کانون اجرا شد و اکنون پس از 5 سال بار ديگر براي علاقه‌مندان و کودکان به روي صحنه مي‌رود.
اين نمايش داستان دختربچه‌اي است که وقتي آرزو مي‌کند پدربزرگش را هرگز از دست ندهد ماجراهاي شگفت‌انگيزي را پشت سر مي‌گذارد.
قهرمانِ داستان اين نمايش در جهان تخيل با خرسي که در سيرک هنرنمايي مي‌کند، آشنا مي‌شود و در مسير آرزوي خرس پير، تصويري اميدبخش و زيبا از ارتباط نسل‌هاي مختلف و زندگي خلق مي‌کند.
محسن صفري، مليحه و مهدي و سماء مقيمي‌اسفندآبادي، محسن قصري، سميه سلماني، دانيال بلوري، حميد فضل‌ا... و رامين زنگنه در اين نمايش نقش‌آفريني مي‌کنند.
بر اساس اين خبر، اکرم دهقاني طراحي لباس، سميه سلماني و عليرضا حسين‌پور طراحي صحنه، ليلي حسيني طراحي حرکات فرم و محمدرضا شاملو طراحي نور اين نمايش را بر عهده دارند. در عين حال، رضا حق‌گو به عنوان آهنگ‌ساز، محسن شاهچراغي به عنوان دستيار کارگردان و مدير صحنه، عليرضا حسين‌پور و محمدرضا شاملو به عنوان سازنده دکور و ريحانه مطهري به عنوان روابط عمومي با نمايش «خرس آرکانسا» همراهي مي‌کنند.
بر همين اساس، «خرس آرکانسا» از روز اول ارديبهشت تا پايان خرداد 1398 صبح‌ها با هماهنگي قبلي ويژه مهدهاي کودک و مدارس و بعدازظهرها ساعت 18 براي عموم در سالن بوستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران اجرا مي‌شود.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي دريافت اطلاعات بيش‌تر و ذخيره بليت با شماره‌هاي 09106296719، 09390966166 و 09034990285 تماس بگيرند و براي خريد بليت اينترنتي نيز به سايت www. tiwall. com مراجعه کنند.


 در اولين نشست منتخبان مطرح شد:
 ايجاد ارتباط ميان طراحان و توليدکنندگان اسباب‌بازي؛ هدف رويداد ايده‌آزاد 

اولين نشست ايده‌پردازان منتخب دومين رويداد ملي ايده‌آزاد اسباب‌بازي به هم‌انديشي در مورد چگونگي ايجاد زمينه همکاري طراحان و توليدکنندگان اسباب‌بازي اختصاص داشت.
محسن حموله مديرکل سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در ابتداي اين نشست گفت: رويداد ملي ايده‌آزاد گامي‌ براي توسعه، ترويج و پشتيباني از طراحي خلاقانه اسباب‌بازي است.
وي ارايه ايده‌هاي خلاقانه و معرفي استعدادهاي جوانان، فعالان، توليدکنندگان و سرمايه‌گذاران داخلي را از ديگر اهداف برپايي اين رويداد عنوان کرد.
حموله همچنين با بيان اين‌که نقش اسباب‌بازي در انتقال فرهنگ به اندازه‌اي است که مي‌توان آن را به عنوان يک رسانه محسوب کرد يادآور شد: اسباب‌بازي يک جريان فرهنگي از طريق بازي است و توجه به طراحي اسباب‌بازي اهميت زيادي دارد.
سرپرست دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي ادامه داد: اين شورا در نظر دارد ايده‌هاي برگزيده اين رويداد را ثبت و براي توليد آن‌ها مجوز صادر کند.
آيدين مهدي‌زاده دبير دومين رويداد ملي ايده‌آزاد اسباب‌بازي نيز در اين نشست با بيان اين‌که 43 ايده برتر از ميان 123 ايده ثبت شده در سامانه انتخاب شده است گفت: ايده‌هاي رسيده را با دقت و حساسيت زيادي مطالعه کرديم و اين تعداد با نظر کارشناسان انتخاب شد.
وي معرفي صاحبان ايده‌هاي منتخب به دست‌اندرکاران اين صنعت را يکي از برنامه‌هاي اين رويداد دانست و افزود: فعالان فن‌آوري نانو معتقدند که اين فن‌آوري مي‌تواند به صنعت اسباب‌بازي کمک کند بر همين اساس با هماهنگي‌هاي صورت گرفته ايده‌پردازان از ستاد فن‌آوري نانو نيز بازديد خواهند داشت.
مهدي‌زاده در ادامه از برپايي کارگاه‌هايي آموزشي در زمينه چگونگي طراحي اسباب‌بازي، ارتباط با صنعت‌گران اين حوزه، معرفي سرمايه‌گذاران، مسايل مالي و تجاري‌سازي محصول، شناخت ارکان‌هاي پايه صنعت اسباب‌بازي و خط قرمزهاي اين حوزه در روزهاي چهارم و پانزدهم ارديبهشت خبر داد و خاطرنشان کرد: پس از برگزاري دوره آموزشي ايده‌پردازان بايد تا 25 ارديبهشت طرح مکتوب و نهايي خود را ارايه کنند تا مورد داوري قرار گيرد.
وي همچنين با اشاره به برگزاري پنجمين جشنواره اسباب‌بازي يادآور شد: در اين رويداد نيز هر يک از ايده‌پردازان منتخب رويداد ملي ايده‌آزاد مي‌توانند غرفه مربوط به خود را داشته باشند و طرح و ايده‌هاي خود را معرفي کنند.
دبير رويداد ملي ايده‌آزاد اسباب‌بازي در پايان با بيان اين‌که تمام تلاش ما براي ايجاد فضاي لازم جهت رشد ايده‌هاي منتخب است افزود: مراسم رونمايي از 10 طرح برتر اسباب‌بازي در روز 27 خرداد 97 در سالن غدير مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون در خيابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.
وي اضافه کرد: علاوه بر 10 طرح برتر که رونمايي مي‌شود 33 ايده ديگر نيز که به طرح تبديل شده، در قالب يک کتابچه تدوين و در اختيار صنعت‌گران و سرمايه‌گذاران قرار خواهد گرفت.
ادامه اين نشست به پرسش و پاسخ و هم‌انديشي در زمينه چگونگي برگزاري دوره آموزشي، ارتباط‌گيري‌هاي ايده‌پردازان در فضاي مجازي و حقيقي، برپايي کارگاه‌هاي آموزشي، معرفي ايده‌ها و... اختصاص يافت.
نشست هم‌انديشي منتخبان دومين رويداد ملي ايده‌آزاد به همت اداره‌کل سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي کانون و دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي روز 25 فروردين 98 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون در خيابان حجاب تهران برگزار شد.


 درخشش مربي کانون آذربايجان شرقي در جشنواره بين‌المللي شعر و داستان انقلاب 

رمان «روي خط ماه» نوشته مربي ادبي کانون استان آذربايجان شرقي موفق به کسب رتبه اول يازدهمين جشنواره بين‌المللي شعر و داستان انقلاب، در بخش رمان کودک و نوجوان شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان آذربايجان شرقي، همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامي، برگزيدگان جشنواره بين‌المللي شعر و داستان انقلاب، معرفي شدند و در مراسمي ويژه مورد تقدير قرار گرفتند.
در اين ميان، حسين قربان‌‏زاده مربي ادبي کانون استان آذربايجان شرقي با رمان «روي خط ماه» موفق شد، رتبه اول اين جشنواره را در بخش کودک و نوجوان کسب کند.
در مراسمي که به همين مناسبت در تالار سوره حوزه هنري استان تهران برگزار شد، از حسين قربان‏زاده و ساير برگزيدگان در بخش‌هاي مختلف اين جشنواره بين‌المللي قدر‏داني شد.


 جلسه هماهنگي اکران فيلم‌هاي جشنواره بين‌المللي رشد در اردبيل 

جلسه هماهنگي برگزاري چهل و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد با حضور مسئولان اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مديريت آموزش و پرورش ناحيه يک اردبيل تشکيل شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون اردبيل، در اين جلسه زعفر احدزاده مديرکل کانون استان از تأثيرگذاري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي و اجتماعي منطقه سخن گفت و تصريح کرد: اين امر با همکاري و هماهنگي با مدارس آموزش و پرورش و نهادهاي فرهنگي استان ميسر خواهد شد. در اين جلسه رعنا پرتوي معاون آموزش ابتدايي ناحيه يک اداره کل آموزش و پرورش استان اردبيل، جشنواره فيلم رشد را به عنوان يک رسانه مهم براي انتقال پيام عنوان و يادآور شد: اين جشنواره همه‌ساله در کليه مدارس و مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري استان برگزار مي‌شود.
در ادامه، بهنام به فروش کارشناس مسئول آموزش ابتدايي ناحيه يک ضمن تقدير و تشکر از عوامل اجرايي اين جشنواره به تشريح شيوه‌نامه اجرايي برگزاري جشنواره پرداخت.


 کانون آوج، ميزبان مهرباني 

اجراي چند ويژه‌برنامه در مرکز فرهنگي‌هنري آوج، به حضور بهاري اعضا در کانون رنگ و بوي مهرباني داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، در راستاي همدردي و همراهي با کودکان آسيب‌ديده از سيل‌هاي اخير در کشور، مرکز فرهنگي‌هنري آوج چند ويژه‌برنامه اجرا کرد.
در اين برنامه‌ها اعضاي مرکز در دو کارگاه کاغذ و تا و نقاشي براي دوستان سيل‌زده‌شان کاردستي ساختند و نقاشي کشيدند و نام خود را همراه با دل‌نوشته‌هايي بر روي آن‌ها نوشتند. درادامه اين اعضا هديه‌هاي نقدي و غيرنقدي خود راهمراه با کاردستي‌ و نقاشي‌هايشان براي ارسال براي کودکان سيل‌زده به مربيان کانون تقديم کردند. پيش از اين نيز اين مرکز در گرامي‌داشت اعياد شعبانيه، ويژه‌برنامه‌هايي شامل فعاليت‌هاي قصه‌گويي، شعرخواني، بازي و سرگرمي و معرفي شخصيت اجرا کرده بود.
مرکز فرهنگي‌هنري آوج کانون استان قزوين از سال 63 آغاز به کار کرده و اکنون929 عضو و20522 جلد کتاب دارد.


 مهماني پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کانون قائمشهر 

به همت مربيان خلاق، مهماني پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کانون قائمشهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکي کودکان و نوجوانان استان مازندران، مرکز فرهنگي‌هنري قائمشهر در بيست و پنجمين روز از فصل بهار، ميزبان سالمندان عزيز مرکز توانبخشي مهرپوياي اين شهر بود.
در اين نشست صميمانه پدربزرگ‌ها و مادربزگ‌ها ضمن بازديد از قسمت‌هاي مختلف مرکز، با نحوه ساخت کاردستي‌هاي اعضا آشنا شدند.
شعرخواني و بيان خاطره از برنامه‌هاي ديگر اين روز بود.
در ادامه، جلسه‌اي با حضور دکتر اسماعيل نيا مسوول مرکز مهرپويا و همکاران‌شان برگزار و مقرر شد در بخش‌هاي مختلف از جمله جشنواره قصه‌گويي (بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها)، برگزاري کارگاه‌هاي دست‌سازه‌هاي قديمي و کلاس‌هاي مشاوره ويژه والدين و اعضا همکاري‌هاي مشترک صورت پذيرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون