جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


3 نوبته شدن امتحانات نهايي دانش‌آموزان مناطق سيل‌زده


آغاز ثبت‌ سفارش کتاب‌هاي درسي دانش‌آموزان


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 3 نوبته شدن امتحانات نهايي دانش‌آموزان مناطق سيل‌زده  

رئيس مرکز سنجش و پايش کيفيت آموزشي وزارت آموزش و پرورش از سه نوبته شدن امتحانات نهايي دانش‌آموزان مناطق سيل زده خبر داد.
خسرو ساکي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت برگزاري امتحانات نهايي دانش آموزان مناطق سيل‌زده اظهار کرد: به استناد رأي صادره در نوزدهمين جلسه کميسيون معين شوراي عالي آموزش و پرورش در تاريخ 21فروردين ماه، تصميماتي درباره امتحانات پاياني نوبت دوم (خرداد) در مناطق سيل زده اتخاذ شده است.
وي افزود: براي دانش آموزان پايه‌هاي دوازدهم و سوم متوسطه نظري، فني و حرفه‌اي و پيش دانشگاهي نظام قديم علاوه برامتحانات خرداد و شهريور يک نوبت ديگردر تير يا مرداد برگزار خواهد شد تا دانش آموزان مناطق سيل زده که به تشخيص مدير کل استان روند آموزشي آنها مختل شده است با تمايل و آمادگي خود در هر يک از نوبت‌هاي (خرداد، تير يا مرداد و شهريور ) شرکت کنند.
رئيس مرکز سنجش و پايش کيفيت آموزشي وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد که نمرات نوبت‌هاي تير يا مرداد و شهريور در ستون خرداد درج و قبولي خرداد محسوب مي‌شود. ادارات کل آموزش و پرورش استان در صورت تمايل دانش آموزان به شرکت در امتحانات خرداد با بسيج کليه امکانات خود بايد زمينه برگزاري امتحانات نهايي در شهرستان محل سکونت يا نزديک‌ترين محل به آنها را فراهم آورند.ساکي با بيان اينکه به منظور ايجاد فرصت آماده شدن براي شرکت در امتحانات نوبت دوم ( خرداد ) ساير پايه‌هاي دوره تحصيلي به ادارات کل استان اختيار داده مي شود متناسب با شرايط منطقه امتحانات پاياني نوبت دوم را از اول خرداد تا 31 تير ماه برگزار کنند تا در صورت لزوم براي عقب ماندگي ناشي از تعطيلي مدارس، فرصت تشکيل کلاس‌هاي جبراني و ايجاد آمادگي بهتر براي شرکت در امتحانات براي دانش آموزان فراهم شود.وي ادامه داد: ضمناً در مناطق گرمسيري به استناد تبصره 2 ماده 3 آيين نامه ارزشيابي تحصيلي تربيتي دوره اول متوسطه مصوبه شانزدهمين جلسه کميسيون معين شوراي عالي آموزش و پرورش با تشخيص کميسيون هاي خاص ادارات شهرستانها و مناطق سيل زده مي‌توانند دو هفته زودتر از تاريخ اول خرداد اقدام به برگزاري ارزشيابي پاياني نوبت دوم کنند.رئيس مرکز سنجش و پايش کيفيت آموزشي وزارت آموزش و پرورش با تاکيد بر اينکه در صورتي که به دليل مشکلات به وجود آمده در مناطق سيل زده امکان تشکيل کلاس‌هاي عادي و جبراني فراهم نمي شود، به تشخيص مدير کل استان مبناي طراحي سئوالات امتحانات پاياني غيرنهايي نوبت دوم قسمت‌هاي تدريس شده است.وي ادامه داد: براي جبران عقب ماندگي اين دانش آموزان در آغاز سال تحصيلي جديد قسمت هاي تدريس نشده به عنوان پيش نياز درس هاي جديد تدريس خواهند شد.


 آغاز ثبت‌ سفارش کتاب‌هاي درسي دانش‌آموزان 

ثبت سفارش کتاب‌هاي پايه‌هاي دوم تا ششم ابتدايي، پايه‌هاي يازدهم و دوازدهم دوره متوسطه و پايه‌هاي هشتم و نهم کتاب‌هاي درسي تکميلي دوره اول متوسطه ويژه دانش‌آموزان استعدادهاي درخشان آغازشده و تا 20 خرداد ادامه دارد.
به گزارش ايسنا، ثبت سفارش کتاب‌هاي درسي سال تحصيلي 99-98 از طريق سامانه www.irtexbook.ir يا www.irtexbook.com انجام مي‌شود.
ثبت سفارش گروهي و انفرادي کتاب‌هاي پايه اول ابتدايي 23 تير آغاز مي‌شود و تا 5 شهريور ادامه دارد؛ همچنين ثبت‌نام کتاب‌هاي پايه دهم دوره دوم متوسطه و پايه هفتم استعدادهاي درخشان 23 تير آغاز مي‌شود و تا شانزدهم شهريور ادامه دارد.
امکان تغييرات براي اصلاح سفارش کتاب‌هاي درسي نيز از اول مرداد تا 16 شهريور به وجود مي‌آيد. در بخشنامه ثبت‌نام کتب درسي آمده است: «با توجه به اينکه ثبت سفارش کتاب درسي دانش‌آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه سناد انجام مي‌شود، مدارس بايد آخرين وضعيت اطلاعات شناسنامه‌اي و تحصيلي دانش‌آموزان را در سامانه سناد به‌روزرساني کنند».
مدارس بايد از طريق سامانه مربوطه نسبت به ثبت سفارش گروهي دانش‌آموزان اقدام و از ارجاع موردي دانش‌آموزان و اولياي آنان به کافي‌نت براي سفارش انفرادي پرهيز کنند؛ بهاي کتاب‌هاي درسي براي ثبت سفارش گروهي، صرفاً بر اساس قيمت‌هاي پشت جلد کتاب (ثبت‌شده در سامانه) است و دريافت هرگونه وجه اضافي ممنوع است.
در صورت تمايل، دانش‌آموزان و اولياي آن‌ها مي‌توانند از طريق همين سامانه‌ها براي ثبت سفارش انفرادي ثبت‌نام کنند. نام کاربري براي ورود به سامانه، کد ملي دانش‌آموز و رمز عبور آن‌ها 6رقم سمت راست شماره سريال شناسنامه دانش‌آموز است.
سفارش فردي و گروهي ثبت‌شده در سامانه از سوي کاربر مدرسه قابل‌رؤيت است، بنابراين براي رعايت صرفه‌جويي، درخواست نسخه چاپي ثبت سفارش فردي از سوي مدارس ممنوع است.
کتاب‌هاي درسي دانش‌آموزان دوره‌هاي تحصيلي که در جدول زمان‌بندي آمده است، از طريق مدرسه محل تحصيل آن‌ها که در سفارش دانش‌آموز قيدشده است، توزيع مي‌شود. در صورت تغيير مدرسه محل تحصيل دانش‌آموز تا قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، امکان اصلاح سفارش از طريق سامانه، وجود دارد و بايد به اين شکل عمل شود: در صورت جابه‌جايي دانش‌آموز در سطح مدارس همان استان و ثبت اطلاعات در مدرسه‌هاي مبدأ و مقصد، اطلاعات محل تحويل کتاب دانش‌آموز به‌طور خودکار در سامانه اصلاح و کتاب‌هاي درسي دانش‌آموز در مدرسه جديد تحويل مي‌شود. در صورت جابه‌جايي دانش‌آموز به مدارس استان ديگر و ثبت اطلاعات در مدرسه‌هاي مبدأ و مقصد، مدرسه مقصد و يا دانش‌آموز ملزم به اصلاح سفارش هستند؛ کتاب‌هاي درسي دانش‌آموز، در صورت اصلاح سفارش، در مدرسه جديد تحويل مي‌شود. در صورت جابه‌جايي دانش‌آموز بعد از صدور حواله از منطقه به مدرسه، کتاب‌هاي درسي دانش‌آموز، از طريق مدرسه محل تحصيل قبلي (محل ثبت سفارش اوليه) قابل تحويل است.
به گزارش مرکز امور هماهنگي، ارتباطات و حوزه وزارتي آموزش‌وپرورش، همچنين در صورت تغيير پايه يا رشته تحصيلي دانش‌آموز تا قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، امکان اصلاح سفارش از طريق سامانه وجود دارد.
دانش‌آموزاني که فقط تعدادي از کتاب‌هاي درسي را نياز دارند و همچنين معلمان و دبيران مي‌توانند از تاريخ بيستم شهريور سفارش کتاب‌هاي درسي را از منوي «سفارش تک‌جلدي کتاب‌هاي درسي و بسته آموزشي» در سامانه ثبت کنند تا از طريق شرکت پست به آن‌ها تحويل داده شود.


 از گوشه و كنار 

معاون تربيت‌بدني آموزش‌وپرورش:
فضاهاي بدون استفاده مدارس را به سالن‌هاي ورزشي تبديل مي‌کنيم
جلسه توديع و معارفه مديرکل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران
معاون تربيت‌بدني و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش تجهيز سالن‌هاي ورزشي مدارس شبانه‌روزي را جزو اولويت سال 98 اين معاونت اعلام کرد.
مهرزاد حميدي در گفت‌وگو با پانا درباره تجهيز سالن‌هاي ورزشي گفت: «مدارس شبانه‌روزي در تجهيز وسايل و سالن‌هاي ورزشي جز اولويت ما خواهد بود اما تحقق برنامه‌ريزي‌هاي ما به ميزان اعتبارات برمي‌گردد.»
او ادامه داد: «يکي از محورهاي کاري ما در سال 98 تبديل حياط پويا به مدرسه پوياست. به دنبال اين هستيم که فضاهاي بدون استفاده مدارس را تغيير کاربري دهيم و به سالن‌هاي ورزشي تبديل کنيم تا بچه‌ها بتوانند در داخل مدارس به‌ويژه مدارس دخترانه در پايه‌هاي اول تا سوم ابتدايي فعاليت‌هاي ورزشي داشته باشند.»
معاون تربيت‌بدني و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش افزود: «سعي داريم از فضاي راهروهاي مدارس استفاده کنيم. ما سال 97، 33 ميليارد تومان اعتبارات براي تجهيزات مدارس در اختيار داشتيم و 12 ميليارد تومان را نيز بنياد برکت تأمين کرد.»
حميدي افزود: «سالن‌هاي ساخت جديد به دليل استانداردسازي و تأمين تجهيزات از سوي سازمان نوسازي در سال 98 وسايل ورزشي مناسب خواهند داشت.»

اعلام شرايط جذب «سرباز معلم» براي سال تحصيلي 99-98
بر اساس بخشنامه صادره آموزش و پرورش زمان ثبت‌نام از متقاضيان طرح سرباز معلم، از 27 فرودين تا پنجم ارديبهشت‌ماه سال 1398 است. جذب سرباز معلم صرفاً از بين دارندگان مدرک تحصيلي ليسانس و فوق‌ليسانس انجام مي‌شود و به‌کارگيري سرباز معلم در قسمت‌هاي اداري، مدارس مناطق شهري و مرکز استان هيچ‌گونه مجوز قانوني ندارد.
به گزارش ايسنا، بر اين اساس اين بخشنامه داوطلبان واجد شرايط که تاريخ اعزام آن‌ها تير و شهريور باشد ثبت‌نام و امتيازبندي مي‌شوند.
براساس اين بخشنامه؛ داوطلبان واجد شرايط داراي برگه آماده‌به‌خدمت بدون مهر غيبت که تاريخ اعزام آن‌ها تير و شهريور 98 باشد، در موعد مقرر، ثبت‌نام و امتيازبندي مي‌شوند؛ زمان ثبت‌نام از متقاضيان طرح سرباز معلم، از تاريخ 27 فرودين ماه لغايت پنجم ارديبهشت‌ماه سال 1398 است، جذب و به‌کارگيري افراد بر مبناي ارتباط رشته تحصيلي با رشته تدريس (برابر طرح طبقه‌بندي مشاغل معلمان کشور) انجام گيرد و ادارات کل آموزش‌وپرورش استان مکلف هستند بر اساس اعلام نياز مناطق و اولويت‌هاي تخصيص نيرو مراحل جذب و به‌کارگيري سرباز معلمان را انجام دهند.
همچنين در بخش‌هاي ديگر اين بخشنامه آمده است:
-جذب و به‌کارگيري معلمان وظيفه صرفاً در کلاس‌هاي درس واحدهاي آموزشي مناطق کم‌تر توسعه‌يافته امکان‌پذير است، لذا به‌کارگيري افراد مذکور در قسمت‌هاي اداري، مدارس مناطق شهري و مرکز استان هيچ‌گونه مجوز قانوني ندارد.
- جذب سرباز معلم صرفاً از بين دارندگان مدرک تحصيلي ليسانس و فوق‌ليسانس انجام مي‌شود و داوطلبان بايد هنگام ثبت‌نام فرم تعهدنامه رعايت شئون شغل معلمي و رعايت ضوابط عمومي گزينش در طول مدت خدمت، همچنين فرم پرسش‌نامه اطلاعات فردي گزينش را تکميل و پس از الصاق يک قطعه عکس به همراه تصوير تمام صفحات شناسنامه و تصوير کارت ملي به مسئول ثبت‌نام تحويل دهند.
- داوطلبان بايد از سلامت کامل جسمي، روحي و رواني متناسب با شغل معلمي برخوردار باشند و احراز اين مهم بنا بر تأييد اداره کل آموزش‌وپرورش استان صورت مي‌پذيرد.
-مدت خدمت در برنامه معلمان وظيفه 2 سال تمام است بنابراين مشموليني انتخاب مي‌شوند که کسر خدمت ندارند و بايد در اين رابطه از متقاضيان تعهد اخذ شود.
شايان‌ذکر است، ادامه کار معلمان وظيفه پس از اتمام خدمت موظف ممنوع است و انجام خدمت ضرورت در آموزش‌وپرورش هيچ‌گونه حق استخدامي يا اشتغال براي افراد ايجاد نمي‌کند و اعزام افراد به مراکز آموزشي نظامي در تاريخ اول تير 98 انجام خواهد شد.

از سوي وزير آموزش و پرورش صورت گرفت؛
انتصاب مسئول جمع‌آوري کمک‌ انجمن اولياومربيان براي مناطق سيل‌زده
وزير آموزش و پرورش با صدور حکمي، نورعلي عباسپور را به عنوان نماينده وزير و مسول نظارت و سازماندهي، هدايت و جمع‌آوري کمک‌هاي انجمن اوليا و مربيان سراسر کشور منصوب کرد.
به گزارش خبرگزاري مهر، در حکمي از سوي سيدمحمد بطحائي، وزير آموزش و پرورش، نورعلي عباسپور، مديرکل دفتر انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش به عنوان نماينده وزير و مسئول نظارت و سازماندهي، هدايت و جمع‌آوري کمک‌هاي انجمن اوليا و مربيان سراسر کشور منصوب شد.
در متن ابلاغي وزير آموزش و پرورش بر ضرورت برنامه‌ريزي، ايجاد هماهنگي و انجام خدمات مالي و تشکيل کلاس‌هاي خانواده براي اوليا و مربيان آسيب‌ديده در مناطق / شهرستان‌ها و استان‌هاي سيل‌زده تأکيد شده است.


 كاغذ اخبار 

بطحايي:
تا مسائل اقتصادي آموزش و پرورش حل نشود نمي‌شود به کيفيت دست پيدا کرد
سيد محمد بطحايي آموزش ‌و پرورش را متأثر از مسائل اقتصادي دانست و تاکيد کرد که و تا اين مسائل حل نشود نمي‌توان به کيفيت دست پيدا کرد.
به گزارش مرکز ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، سيد محمد بطحايي در نشست اعضاي شوراي معاونان وزارت آموزش‌ و پرورش با عنوان «رونق توليد با تدبير و اميد در گام دوم انقلاب»، که ظهر امروز در ساختمان اصلي وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: «در سال گذشته که سال حمايت از توليد کالاي ايراني نامگذاري شده بود آموزش‌ و پرورش ازجمله دستگاه‌هايي بود که توانست گام‌هاي مؤثري بردارد.»
او با اشاره به اقدامات مثبت آموزش‌ و پرورش درباره حمايت از کالاي ايراني، افزود: «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اقدامات بسيار خوبي را در زمينه توليد اسباب‌بازي و تجهيزات کمک‌آموزشي داخلي انجام داده است، همچنين معاونت پرورشي و فرهنگي نيز نمايشگاه‌هاي مستمري در سراسر کشور براي فروش لوازم‌التحرير توليد داخلي برگزار کرد.»
بطحايي با اشاره به اينکه امسال در استقرار اين برنامه‌ها و رونق توليد گام‌هاي جديدتري برداشته خواهد شد، گفت: «در تابستان با توجه به ظرفيتي که در هنرستان‌ها داريم توليداتي که منجر به فروش و بازاريابي شود را پيگيري خواهيم کرد و ازاين‌جهت کارهاي خوبي را در راستاي حمايت از توليد ملي مي‌توان انجام داد.»
وزير آموزش‌ و پرورش با اشاره به اينکه کميسيون اقتصادي مجلس همواره مشوق چنين برنامه‌ها و اقداماتي بوده است، گفت: «اگر به کمک و مساعدت هرچه بيشتر مجلس شوراي اسلامي نياز داريم تا اين مسير را هموارتر کند بايد سريعاً اقدام شود و همکاري و هماهنگي هاي لازم با مجلس صورت بگيرد تا بستر حقوقي لازم فراهم شود.»
او ادامه داد: «اين عادت ناپسند وجود دارد که اکثرا نداشته‌ها را بيشتر از داشته‌ها مطرح مي‌کنيم، در موضوع رونق توليد ملي، داشته‌ها را ببينيم و از امکانات و تجهيزات موجود به ‌خوبي استفاده کنيم و اگر نياز به تسهيلات وجود دارد، پيگير باشيم تا به اهداف موردنظرمان دست پيدا کنيم.»
وزير آموزش و پرورش گفت: «آموزش ‌و پرورش به ‌شدت متأثر از مسائل اقتصادي است و تا اين مسائل حل نشود نمي‌توان به کيفيت دست پيدا کرد. بايد باور کنيم که به نتايج و خروجي مطلوب دست پيدا نمي‌کنيم مگر اينکه رويکردها در اين باره تصحيح و مشکلات اقتصادي مرتفع شود.»
وزير آموزش و پرورش به سيل اخير اشاره کرد و گفت: «از هم‌وطنان خودم که در تسکين آلام ساکنان مناطق سيل‌زده بسيار تلاش کرده اند، قدرداني مي‌کنم.»
او با اشاره به تلاش هاي انجام شده براي رفع خسارت هاي سيل در آموزش و پرورش گفت: «مدارس دو استان گلستان و لرستان بازگشايي‌شده است و دانش آموزان به مدرسه‌رفته‌اند و در استان خوزستان هنوز در 9منطقه مدارس بازگشايي نشده است که بخشي از اين عدم بازگشايي به دليل اسکان هم‌وطنان در مدارس است.»

27 فروردين برگزار مي‌شود؛
نشست سرپرستان مدارس ايران در خارج از کشور
قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين الملل و رئيس مرکز امور بين الملل و مدارس خارج از کشور خبرداد نشست سرپرستان مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور روزهاي 27 و 28 فروردين در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور، غلامرضا کريمي گفت: «در اين نشست که با حضور سرپرستان مدارس جمهوري اسلامي ايران در اقصي نقاط جهان به مدت دو روز در مرکز امور بين‌الملل و مدارس خارج از کشور برگزار مي‌شود مشکلات و مسائل مدارس خارج از کشور، چالش‌هاي به وجود آمده براي مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور بررسي مي‌شود.»
او افزود: «در اين گردهمايي وضعيت تک تک 112 مدرسه فعال در خارج از کشور از لحاظ نحوه اداره مدارس، بحث اعزام معلمان و هزينه‌هاي مدارس بررسي خواهد شد و براي سال تحصيلي پيش رو نيز تصميم‌گيري مي‌شود.»
قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين‌الملل درباره برنامه‌هاي اين گردهمايي گفت: «در اين گردهمايي مديران ارشد وزارت آموزش و پرورش و نمايندگاني از دفتر رياست جمهوري و وزارت امور خارجه حضور خواهند يافت و ديدگاه‌ها و نظر خود را درباره نحوه اداره مدارس خارج از کشور ارائه مي‌کنند.»


 زنگ تفريح 

زنگ تفريح
عكس: مهسا خدامراد


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون