جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

يک معرفي، يک خوانش
آشتي با رياضي در خواب و رويا!


روح؛ يادگاري از روزهاي نخستين آفرينش


چرخه تخم‌ريزي ماهي‌ها هم از سيل در امان نماند


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 آشتي با رياضي در خواب و رويا! 

عنوان کتاب:شيطونک سرزمين اعداد‎‎
نويسنده:هانس‌ماگنوس انزنسبرگر
تصويرگر: روت‌راوت‌زورانه‌ برنر
برگردان: حميده جمشيديها
کتاب شيطونک سرزمين اعداد، از آثار معروفي است که براي آموزش رياضي به بچه‌ها نوشته شده است. اين کتاب ساختاري داستاني دارد و نويسنده‌ آن نه تنها معلم رياضي يا متخصص آموزش به کودکان، بلکه شاعر و نويسنده‌ معروف آلماني است که در دوره‌ کاري خود تقريباً تمامي جوايز ادبي آلمان را برده است. او اکنون در آستانه‌ 90 سالگي در مونيخ به فعاليت خلاقه‌ خود ادامه مي‌دهد.کتاب شيطونک سرزمين اعداد، حکايت مصور پسربچه‌اي است که از رياضي و خواب متنفر است. رياضي او تعريفي ندارد و خواب‌هايي آشفته مي‌بيند. شبي او در خواب با موجودي به اسم شيطونک سرزمين اعداد آشنا مي‌شد. اين موجود تلاش مي‌کند تا پسرک را با رياضي آشتي بدهد. ادامه‌ کتاب ماجراي خواب‌هايي است که شخصيت قصه مي‌بيند و بازي‌هاي رياضي که شيطونک براي جذب او به رياضيات، به او ياد مي‌دهد. در اين بازي‌ها، جذاب‌ترين بخش‌هاي رياضي و به‌خصوص حساب و جبر، با بياني هنرمندانه و بازيگوشانه روايت شده است.کتاب شيطونک سرزمين اعداد دوازده بخش دارد که مباحث رياضي در آن‌ها به تربيت سخت‌تر مي‌شوند. ممکن است کودکي با دانش کم رياضي با مباحث تمامي فصل‌ها آشنا نشده باشد؛ اما سادگي متن و خلاقيت نويسنده اين امکان را براي او فراهم مي‌کند تا با اتکا به توانش رياضي، از تمامي فصول لذت ببرد.
هدف کتاب شيطونک سرزمين اعداد، آشنا کردن و علاقه‌مند کردن نوجوانان به مباحث رياضي، از بين بردن هراس آن‌ها در برابر اين دانش و آموزش نکته‌ها و بازي‌ها و ميان‌برهاي رياضياتي است. کتاب چنان ماهرانه از بازي‌هاي رياضي استفاده کرده است که خواننده گمان مي‌کند نويسنده، متخصص رياضيات است، نه شاعر.


 روح؛ يادگاري از روزهاي نخستين آفرينش 

روح موجودي فراطبيعي است که اغلب و نه منحصراً وجودي غيرمادي مانند شبح، فري يا فرشته است. مفهوم روح يک فرد و جان او، اغلب همپوشاني دارد چنان‌که هردو يا برابر دانسته مي‌شوند يا تقدم هستي‌شناختي معين بر بدن دارند و براي هر دو در برخي اديان اين عقيده وجود دارد که پس از مرگ بدن انسان، باقي مي‌مانند و بر اين اساس «روح» مي‌تواند به حالت شبح، يعني تظاهر روح فرد متوفي، دربيايد.
در ترجمه انگليسي انجيل، «روح» با حرف لاتين اس بزرگ، به روح‌القدس اشاره دارد. روح اغلب به صورت متافيزيکي به خودآگاهي و شخصيت اشاره دارد.
از لحاظ تاريخي، روح در پاراگراف آخر مشهور کتاب اصول رياضي فلسفه طبيعي آيزاک نيوتن همين‌طور به جوهر «لطيف» در مقابل جوهر «کثيف» (زمخت) اشاره دارد.
روح يادگاري از دوران باستان است. در آن دوران انسان‌ها شناخت و علم کمي نسبت به دنياي اطراف خود داشتند.
مثلاً گمان مي‌کردند که آگاهي که يکي از عوامل اصلي رفتارهاي ماست چون ناديدني است، بنابراين برپايه علتي سواي خود طبيعت است.
مردمان باستان چون با زندگي پيشينيان خود و نحوه کارکرد جهان اطراف خود آشنا نمي‌شدند گمان مي‌کردند که مثلاً سخن گفتن منحصر به انسان‌ها است پس بايد منشأيي غيرطبيعي داشته باشد که روح ناميده مي‌شود و چون علل به‌وجودآورنده آن به ظاهر با چشم ديده نمي‌شوند (يا تا آن زمان ناشناخته بودند) بايد عللي فوق طبيعي داشته باشند.


 چرخه تخم‌ريزي ماهي‌ها هم از سيل در امان نماند 

رئيس پژوهشگاه ملي اقيانوس‌شناسي و علوم جوي با اشاره به سيل اخير در استان‌هاي مختلف کشور گفت: با جاري شدن سيل در استان‌هاي شمالي کشور، چرخه مهاجرت و تخم‌ريزي ماهي‌ها هم از تأثيرات منفي سيل بي‌نصيب نبوده‌اند.سيل اخير که در روزهاي پاياني سال 97 و ابتداي سال جديد رخ داد، علاوه بر مختل کردن چرخه زندگي در شهرها و روستاها، چرخه طبيعت و محيط‌زيست را برهم زده است.ماهي‌ها از جمله اين موجودات هستند که از اين سيل بي‌نصيب نمانده‌اند، در سيل اخير، علاوه بر گل‌آلود شدن بستر رودخانه‌ها، خروشان بودن آب رودخانه‌ها چرخه تخم‌ريزي برخي از ماهي‌ها را با مشکل مواجه کرده است.تخريب بستر رودخانه‌ها و حجم بالاي رسوب در کف رودخانه‌ها زندگي اين موجودات کوچک را با چالش روبرو کرده است.
irna.ir


 يواشكي 

معجزه‌اي که در درون ما داره مي‌پوسه!
آذر فخري
اين‌رو يواشکي به شما مي‌گم که خيلي از ما منتظريم يه روز در خونه رو باز کنيم و ببينيم معجزه جلوي در ايستاده و منتظر ماست! در حالي‌که معجزه توي خود ماست و ما چشمامون را به افق دوختيم که يکي از راه برسه و اون‌رو از بيرون به ما تقديم کنه. ماجراي ما اينه که هميشه گيرنده بوديم نه يه جست‌وجوگر. هميشه خواستيم بهمون کمک بشه به‌جاي اين‌که خودمون براي کمک دست روي زانو بذاريم و بلند بشيم. قبول کنيم که اون بيرون خبري نيست؛ که اگه هم باشه فقط خبر بده! اين درو ببنديم، برگرديم توي خودمون و معجزه رو از اون تو بکشيم بيرون!


 دل گويه 

تا مشکلي نداشته باشيم، چيزي نمي‌آموزيم
هر چند ما بدون رنج بردن هم قادريم از شعورمان استفاده کنيم، اما وقتي دچار رنج و تألّم هستيم کنجکاوي‌مان کامل‌تر مي‌شود. رنج مي‌بريم، پس فکر مي‌کنيم، زيرا فکر کردن کمک‌مان مي‌کند که رنج کشيدن را در زمينه مساعد قراردهيم. کمک‌مان مي‌کند آن‌را ريشه‌يابي کنيم، ابعادش را بسنجيم، و با حضورش کنار بياييم.
اما پيش از آن که بخواهيم چشم و گوش بسته به سلک «رنج‌برها» بپيونديم، بياييد فراموش نکنيم که تحمل رنج به تنهايي کافي نيست. رنج بردن فقط امکاناتي براي هوشمندي و کنجکاوي خلاق فراهم مي‌آورد. اما اين امکانات ممکن است به آساني طرد يا ناديده گرفته شوند، که اغلب هم مي‌شوند. اغلب رنج کشيدن در ما تبديل به انديشه و نظر نمي‌شود و به عوض آن‌که درک بهتري از واقعيت به ما بدهد، ما را در مسير مرگبار نياموختن سوق مي‌دهد، و نه تنها در معرض توهم‌هاي بيشتري قرار مي‌گيريم، بلکه از زمان پيش از رنج بردن هم کمتر به تفکر مي‌پردازيم.
افراد رقت‌انگيزي که به آن‌ها خيانت مي‌شود، از ميهماني‌ها حذف مي‌شوند، از پايين بودن سطح تفکر يا حقارت اجتماعي درد مي‌کشند، ولي نه تنها از اين مصيبت‌هاي چيزي نمي‌آموزند، بلکه برعکس به روش‌هاي دفاعي مخربي متوسل مي‌شوند که بي‌خردي، گمراهي، سنگدلي و سطحي بودن، و خشم و انتقام را در پي دارد.
پروست چگونه مي‌تواند زندگي شما را دگرگون کند/ آلن دوباتن


 سرمقاله 

اشتغال، دغدغه جوانان امروز ديروز و فردا
برديا سيفي فركوش
همه ساله در كشور براي گراميداشت جوانان هفته اي به نام جوانان نامگذاري مي شود كه امسال از تاريخ 26 فروردين تا اول ارديبهشت به عنوان هفته جوان انتخاب شده است و وزارت ورزش و جوانان نيز به اين مناسبت روز شمار هفته جوان را اعلام كرده است.كه اگر به روزشمارهفته جوانان نگاهي بياندازيم با "جوان ايراني ،روحيه انقلابي و احساس مسئوليت" ،" جوان ايراني ،خانواده پايدار و سبك زندگي صحيح " ، جوان ايراني،پر انگيزه،پرنشاط و سالم" و...روبرو خواهيم شد.
البته هم اينكه براي نشان دادن نقش ويژه حضور جوانان در عرصه كشور ،هفته اي را بنام جوانان در نظر گرفته اند ،اقدامي به جا و درست است .ولي اگر يك آسيب شناسي دقيق و علمي از وضعيت جوانان در كشور صورت بگيرد و با توجه به آمارها و شاخص هاي به دست آمده براي بهبود شرايط زندگي شان برنامه ريزري شود
مي توان گفت كه آنان در آينده در گير چالش هاي زندگي نمي شوند.بي گمان كشور مان جزو كشور هاي جوان در سطح جهان است كه بايد از اين نيروي انساني با استعداد و جوان بيشترين بهره را گرفت و با حمايت از آنان جامعه اي پويا و پيشرفته در تمام ابعاد ساخت.
اگر به هرم سني كشور نگاهي بياندازيم ، مشاهده خواهيم كرد كه در دهه 60 بنا به دلايلي ميزان مواليد با يك شيب تند همراه بوده است كه به همين دليل اكثر كسانيكه در دهه 60 متولد شده اند متاسفانه در رخدادهاي آينده زندگي به مشكلات بسياري برخورد كردند.
اگر از اكثر جوانان دهه 60 و 70 سوالي در رابطه با اولين خواسته هايشان داشته باشيم ،بي درنگ به موضوع اشتغال اشاره خواهند كرد.جواناني كه با پشت سر گذاشتن چندين سال تحصيل در مدرسه و دانشگاه ، منتظر ورود به عرصه اجتماع هستند تا بتوانند با فعاليت در عرصه هاي مختلف كاري ، چرخ پيشرفت كشور را به جلو به پيش ببرند.
اما متاسفانه نبود فضاي براي فعاليت اين جوانان 2 آسيب را درپي خواهد داشت.آسيب اول را خود جوانان خواهند ديد كه با نبود اشتغال و كسب درآمد ،متحمل بيشترين فشارهاي روحي و رواني مي شوند و در پي اين اتفاق متاسفانه آسيب هاي اجتماعي با سرعت روزافزون در كشور به پيش خواهد رفت.
آسيب دوم را هم جامعه اي خواهد ديد كه مهمترين ثروت ملي اش "جوانان با استعداد" به دليل نبود بسترهاي كافي براي فعاليت، نمي توانند نقشي پويا و سازنده در ساخت جامعه اي پيشرفته داشته باشند.لاجرم تا زمانيكه دغدغه مهم و اصلي جوانان كه همانا اشتغال است، رفع نشود شاهد آن خواهيم بود كه سيل هجوم براي خارج شدن از كشور توسط اين جوانان كنترل نخواهد شد كه خسارات آن بعد از چندين دهه هم جبران نمي شود.
bardiyaseyfi1986@gmail.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون