جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4436- تاریخ : 1398/01/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

با حکم مديرعامل صورت گرفت؛
انتصاب مدير آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري تهران و سرپرست کانون البرز

اعزام گروه‌هاي نمايشي کانون از تهران به استان‌ها
«گروفالو» در يزد بر روي صحنه مي‌رود


ثبت طرح و صدور مجوز 98 پرونده اسباب‌بازي

در ديدار مديران کل کانون و صدا و سيماي آذربايجان شرقي مطرح شد:
توليدات مشترک تلويزيوني کانون و صدا و سيماي آذربايجان شرقي


مربي کانون مشهد؛ برگزيده جشنواره شعر و داستان انقلاب


توسعه همکاري‌هاي کانون و امور عشايري آذربايجان غربي


 با حکم مديرعامل صورت گرفت؛
 انتصاب مدير آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري تهران و سرپرست کانون البرز 

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با صدور حکم‌هاي جداگانه‌اي مدير مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون تهران و سرپرست کانون استان البرز را منصوب کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، فاضل نظري در حکمي مديريت مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون در تهران را به قاسم مرادي سپرد و اظهار اميدواري کرد تا او و همکاران آن مجموعه با تلاش آگاهانه و همت مجدانه و از رهگذر هماهنگي با معاونت فرهنگي کانون، در جهت تعالي و تحقق اهداف آن مرکز قدم‌هاي موثري بردارند. قاسم مرادي که اکنون جايگزين قاسم سليماني شده است پيشتر مدير اداره تالارهاي حوزه هنري بود و معاونت اداري مالي تئاتر شهر، عضويت در هيات مديره انجمن هنرهاي نمايشي ايران، عضويت در انجمن توليدکنندگان اسباب‌بازي ايران و معاونت اداري و مالي حوزه هنري استان قم از ديگر سوابق اوست.
برهمين اساس سليماني که از دو سال پيش مديريت مرکز آفرينش‌ها را برعهده داشت نيز با حکم مديرعامل به سمت سرپرستي کانون استان البرز منصوب شد. در سابقه کاري او علاوه بر مرکز آفرينش‌ها و مسئوليت‌هايي در حراست کانون، عنوان‌هاي ديگري مانند معاون اداره کل کانون استان تهران، مسوول مراکز آموزشي کانون زبان استان تهران و مسووليت اداره بيمه و رفاه کانون به چشم مي‌خورد.
مديرعامل کانون در اين حکم نيز اظهار اميدواري کرده است تا سرپرست جديد با بهره‌گيري از خرد جمعي و همکاري موثر با مجموعه ستادي کانون و هماهنگي با استاندار و دستگاه‌هاي ذي‌ربط در تحقق اهداف مقدس کانون موفق باشد.
سليماني اکنون با بازنشستگي محمود مروج مدير کل کانون استان البرز، جايگزين وي شده است، مديري که در سابقه‌اش مدير کلي آفرينش‌هاي فرهنگي و مديرکلي کانون استان زنجان نيز به چشم مي‌خورد.


 اعزام گروه‌هاي نمايشي کانون از تهران به استان‌ها
 «گروفالو» در يزد بر روي صحنه مي‌رود 

نمايش شاد «گروفالو» به کارگرداني آرش شريف‌زاده از روز 24 فروردين در کانون پرورش فکري استان يزد بر روي صحنه مي‌رود.
اين نمايش که بر اساس داستاني از جوليا دونالدسون از سوي بهرام جلالي‌پور نويسندگي شده است فروردين و ارديبهشت 1398 در مجتمع فرهنگي هنري کانون پرورش فکري استان يزد براي کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها اجرا شود.
«گروفالو» داستان بچه موشي است که پدر و مادرش از تنبلي و تخيلات او خسته شده‌اند. آن‌ها تصميم مي‌گيرند او را به جنگل بفرستند تا برايشان غذا بياورد اما در طول راه اتفاق‌هاي عجيبي براي بچه موش مي‌افتد... د.
بر اساس اين خبر، آرش شريف‌زاده، ناصر احمدي‌فر، پريسيما بنماران، پريسا مشکاوي و سعيد موسوي در نمايش «گروفالو» نقش‌آفريني مي‌کنند. در عين حال مهدي فرشيدي‌سپهر به عنوان شاعر، فريد نوايي به عنوان آهنگ‌ساز، ريحانه مطهري و آرش شريف‌زاده به عنوان طراح صحنه و لباس و فاطمه عباسي به عنوان سازنده عروسک با اين نمايش همراهي کرده‌اند.
نمايش گروفالو» تاکنون 18جايزه از جشنواره‌هاي داخلي و خارجي دريافت کرده و در عين حال نمايش منتخب جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان تونس شده است.
بر همين اساس، اين نمايش پيش‌تر با استقبال مخاطبان در مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون مواجه شد و در عين حال با تماشاخانه سيار کانون به چندين استان کشور سفر کرده است.
«گروفالو» صبح‌ها ويژه مهد کودک‌ها و مدارس در سه سانس با هماهنگي قبلي بر روي صحنه مي‌رود و بعدازظهرها نيز در دوسانس 17 و 18 براي عموم اجرا مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند براي ذخيره بليت با شماره تلفن‌هاي 1 و 8214370-0353 تماس بگيرند.
مجتمع فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان يزد در شهرک دانشگاه (سيلو)، بلوار اميرکبير 12 واقع شده است.
مرکز تئاتر کانون، گروه‌هاي نمايشي با اجراهاي داخل سالن را نيز به استان‌هاي مختلف کشور اعزام مي‌کند که اين برنامه در سال جديد از استان يزد و با نمايش «گروفالو» آغاز شده است.


 ثبت طرح و صدور مجوز 98 پرونده اسباب‌بازي 

در هشتمين کميسيون دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي با ثبت طرح و صدور مجوز98 نمونه موافقت شد.
در اين کميسيون که اسفند سال 1397 برگزار شد، از ميان پرونده‌هاي ثبتي، 88 اسباب‌بازي از نظر ثبت بلامانع تشخيص داده شد و10 مورد نيز مجوز توليد دريافت کرد.
بر اساس اين گزارش پرونده‌هاي متقاضي مجوز توليد در اين کميسيون از نظر گروه‌بندي اسباب‌بازي‌ها يک سرگرمي در گروه فکري و چهار نمونه آموزشي و کمک‌آموزشي و پنج اسباب‌بازي در گروه حرکتي مهارتي قرار داشت.
همچنين نمونه‌هاي خواستار ثبت از نظر گروه بندي اسباب‌بازي‌ها، 2 مورد در گروه حرکتي مهارتي، 7 سرگرمي در گروه آموزشي و کمک‌آموزشي، 12 اسباب‌بازي فکري و 69 پرونده در گروه فرهنگي‌هنري قرارداشت.
در مجموع در سال 1397 تعداد 358 پرونده مجوز ثبت و 108 نمونه مجوز توليد در 6 گروه حرکتي مهارتي، آموزشي و کمک‌آموزشي، فکري، فرهنگي‌هنري، کمک درماني و الکترونيکي و رايانه‌اي از شوراي نظارت اسباب‌بازي دريافت کرد.
دبيرخانه شوراي نظارت با توجه به سياست‌هاي حمايتي و هدايتي و به منظور معرفي ايده‌ها، طرح‌ها و توليدات داخلي و اسباب‌بازي‌هاي جديد و در سال حمايت از توليد ملي و کالاهاي ايراني اقدام به تهيه فهرستي از اسباب بازي‌هاي جديد براي آگاهي جامعه صنعت اسباب‌بازي کرده است که از طريق رسانه‌هاي جمعي در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. هدف از اين کار، معرفي طراحان اسباب‌بازي به جامعه توليد کنندگان است تا سرآغاز کار جديد و افزايش توليدات ارزنده داخلي در کشور باشد، امري که با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري مبني بر لزوم افزايش ابتکارات توليدکنندگان، استقلال اقتصادي و افزايش ثروت ملي بايد بيشتر مدنظر قرار گيرد. فهرست پرونده‌هاي بررسي شده در هشتمين نشست کميسيون ثبت طرح و صدور مجوزاسباب‌بازي در سايت کانون در دسترس است.


 در ديدار مديران کل کانون و صدا و سيماي آذربايجان شرقي مطرح شد:
 توليدات مشترک تلويزيوني کانون و صدا و سيماي آذربايجان شرقي 

در ديدار مديران کل کانون و صدا و سيماي آذر‏بايجان شرقي بر افزايش توليدات مشترک تلويزيوني براي مخاطبان کودک و نوجوان تأکيد شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان آذربايجان شرقي در اين ديدار، علي بينش، مدير کل کانون استان با اشاره به تنوع همکاري‌‏هاي مشترک کانون و صدا‏ و‏ سيما، ابراز اميدواري کرد با برنامه‏‌ريزي‏‌هاي لازم در سال جاري تعاملات اين دو نهاد فرهنگي بيش از پيش توسعه يابد.
وي با بيان اين که کانون پرورش کودکان و نوجوانان آماده هر گونه همکاري براي توليدات مشترک تلويزيوني است، تصريح کرد: يکي از اهداف و رسالت‌‏هاي مهم در عرصه فرهنگي، توسعه کتاب‌خواني در بين خانواده‌‏هاست و کانون استان طرح‌‏هاي خوبي را براي توليدات تلويزيوني در اين عرصه آماده کرده است.
صفري، مدير کل صداي سيماي آذر‏بايجان شرقي نيز در اين ديدار با ابراز رضايت‌مندي از سطح همکاري‌‏هاي کانون و شبکه استاني سهند، تصريع کرد: توسعه فرهنگي در همه ابعاد آن، نيازمند توجه ويژه به کودکان و نوجوانان است.
وي با استقبال از افزايش سطح همکاري‌‏هاي کانون و صدا و سيما، اظهار اميداواري کرد: با تعاملات و همکاري‌‏هاي في ما بين، گام‌‏هاي مهمي در جهت توسعه فرهنگ کتاب‌خواني در بين کودکان و نوجوانان و خانواده‌‏ها برداشته شود.
در اين ديدار که صادق شيدايي، سرپرست معاونت فرهنگي کانون استان نيز حضور داشت، مقرر شد هماهنگي‌‏هاي لازم براي آغاز برنامه‏‌هاي مشترک تلويزيوني از تابستان سال جاري صورت گيرد.


 مربي کانون مشهد؛ برگزيده جشنواره شعر و داستان انقلاب  

منيره ‌هاشمي مربي فرهنگي کانون خراسان رضوي عنوان برگزيده شعر کودک انقلاب را از آن خود کرد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان رضوي، يازدهمين جشنواره شعر و داستان انقلاب، به منظور پاس‌داشت و ارتقاي دستاوردهاي شعر و داستان انقلاب و همچنين کشف استعدادهاي برتر در فروردين‌ماه 1398 و هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامي برگزار شد. اين جشنواره که به همت حوزه هنري انقلاب برگزار شد، کار خود را از بهمن‌ماه 1397 آغاز کرد و از مجموع 300 اثر از 192 نفر برگزيده که با نظر هيات داوران 36 نفر براي مرحله نهايي انتخاب شدند و در 23 فروردين ماه با برگزاري آيين پاياني به کار خود خاتمه داد. در بخش مجموعه شعر کودک نيز 24 اثر از 12 شرکت‌کننده به دبيرخانه ارسال شد و پس از داوري شاعراني چون افسانه شعبان‌نژاد، کبري بابايي و سيدحبيب نظاري، مجموعه شعر کودک منيره‌هاشمي مربي فرهنگي کانون خراسان رضوي با عنوان «اسم سرودم انقلاب است» توانست رتبه اول در اين بخش را از آن خود کند. اين مجموعه دربردارنده اشعاري براي کودکان با موضوعات انقلاب، مقاومت و دفاع مقدس است که در يک‌سال اخير به صورت ماهانه در نشريات رشد کودک چاپ و سپس به صورت مجموعه گردآوري شده است. ابراهيم زره‌ساز مديرکل کانون استان در جمع کوچک اما صميمي و در حضور معاون و کارشناسان فرهنگي و ادبي، اين موفقيت را به منيره ‌هاشمي مربي فرهنگي مرکز شماره 4 مشهد تبريک گفت و اظهار داشت: با شناختي که از مربيان توانمند و اعضاي خلاق کانون خراسان رضوي سراغ دارم، اميدوارم بيشتر از پيش درخشش اين عزيزان هنرمند، اديب و فرهيخته را در جشنواره‌هاي ملي و فراملي شاهد باشيم و در همين جا قول مي‌دهم به منظور تجليل و انگيزه‌بخشي بيشتر به عزيزان صاحب رتبه در جشنواره‌هاي ملي و بين‌المللي در سطح استان نيز تقدير شايسته‌اي به عمل آيد.


 توسعه همکاري‌هاي کانون و امور عشايري آذربايجان غربي 

در ديدار مديرکل کانون و رييس اداره آموزش و پرورش عشايري آذربايجان‌ غربي راهکارهاي توسعه کتاب‌خواني و فعاليت‌هاي فرهنگي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان آذربايجان ‌غربي، نسرين پاک دوست رئيس اداره آموزش و پرورش عشايري استان در اين ديدار ضمن تمجيد از فعاليت‌هاي فرهنگي کانون در حواشي شهرها و روستاهاي محروم استان ابراز اميدواري کرد اين فعاليت‌ها در بين جمعيت دانش آموزي مناطق عشايري استان نيز توسعه يابد.
جواد زاهدي مديرکل کانون استان نيز در اين ديدار، رويکرد کانون را در توسعه کتاب‌خواني طي سال‌هاي اخير معطوف به مناطق کم‌برخوردار ذکر و افتتاح و تجهيز چندين کتاب‌خانه کودک و نوجوان در مناطق محروم استان را گامي در اين راستا عنوان کرد.
زاهدي افزود: در صورت فراهم شدن بستر مناسب از لحاظ تجهيز و جذب نيروي انساني لازم، کانون استان آمادگي دارد جمعيت دانش آموزي عشايري استان را نيز تحت پوشش فعاليت‌هاي فرهنگي خود درآورد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي