جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


«نيايش درختان» برگزيده نخستين دوره جايزه جهاني کتاب نهج‌البلاغه شد


عيدانه کتاب‌خانه سيار کانون خوزستان در روستاي طرفايه


کسب مقام اول فيلم کوتاه توسط اعضاي کانون سرپل‌ذهاب


برپايي همايش ادبي آهنگ بهاران در اراک


کانون قم، ميزبان اعضاي قديمي شد


از 7 همکار بازنشسته کانون گيلان تجليل شد


 «نيايش درختان» برگزيده نخستين دوره جايزه جهاني کتاب نهج‌البلاغه شد 

«نيايش درختان» نوشته مصطفي رحماندوست و افسانه شعبان‌نژاد به عنوان اثر برگزيده نخستين دوره جايزه جهاني دوسالانه کتاب نهج‌البلاغه معرفي شد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، نخستين دوره جايزه جهاني دوسالانه کتاب برگزيده نهج‌البلاغه، با هدف شناسايي آثار و نويسندگان برتر و معرفي شايسته آن‌ها به‌عنوان جامعه علمي، تشويق و حمايت از نويسندگان کتاب‌هاي برتر و ديگر مترجمان، مصححان و پژوهش‌گران همچنين تقويت روحيه و انگيزه‌هاي تحقيق و پژوهش در حوزه‌هاي مرتبط با امام علي(ع) و نهج‌البلاغه عصر ديروز برگزيدگان خود را معرفي کرد. بر اين اساس، کتاب «نيايش درختان» از مجموعه کتاب‌هاي «سخن دوست» که با مرور کلام معصومين(ع) سعي مي‌کند دريچه‌اي به دنياي ايمان، خرد و دانايي براي خوانندگان جوان‌تر بگشايد، به عنوان اثر برگزيده مورد تجليل قرار گرفت. مصطفي رحماندوست و افسانه شعبان‌نژاد در اين کتاب کلام امام علي(ع) را به زباني شيوا و روان نقل کرده‌اند. در مقدمه اين کتاب آمده است: «نهج البلاغه»، اين نام را اولين‌بار سيد رضي بعد از جمع‌آوري خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان کوتاه امام علي(ع) بر کتاب خود نهاد. در اين کتاب امام علي(ع) دوستدار يتيمان و درماندگان، درباره خداشناسي، جهان فرشتگان، پيدايش عالم، طبيعت انسان‌ها، امت‌ها و حکومتهاي نيکوکار و يا ستمکار سخن مي‌گويد. کتاب «نيايش درختان» در سال 1392 به دو زبان فارسي و انگليسي از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شده است. گفتني است در اين رويداد فرهنگي از کتاب‌هاي برگزيده در بخش پژوهشي، عمومي، بين‌الملل و کودک و نوجوان تجليل شد.


 عيدانه کتاب‌خانه سيار کانون خوزستان در روستاي طرفايه 

ويژه‌برنامه عيدانه کتاب‌خانه سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان همزمان با پنجمين سفر کتاب‌خانه سيار، با همکاري آموزش و پرورش، در روستاي طرفايه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي کانون اين استان، مراسم عيدانه به مناسبت فرارسيدن عيد باستاني نوروز با رويکرد فرهنگي و با هدف افزايش ميزان مطالعه از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان در دبستان جماران يک روستاي طرفايه از توابع شهرستان کارون برگزار شد. در اين مراسم مربيان کتاب‌خانه سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با همکاري مدير و معلمان دبستان جماران يک، با برگزاري سفره هفت‌سين، کارگاه‌هاي قصه‌گويي و نقاشي، نمايش فيلم و توزيع کتاب و محصولات فرهنگي و بازي‌هاي بومي محلي همراه با دانش‌آموزان روستاي محروم طرفايه به استقبال عيد نوروز رفتند.
بر اساس اين گزارش کتاب‌خانه سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان با همکاري آموزش و پرورش، نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي و جمعيت هلال‌احمر به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب از 15 بهمن‌ماه با سفر به روستاي چشمه چلبار از توابع شهرستان انديکا، خدمت‌رساني به کودکان و نوجوانان مناطق کم‌برخوردار را با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري براي کودکان و نو آغاز کرده است. کتاب‌خانه سيار کانون خوزستان در اين ايام به روستاهاي شهرستان لالي، مناطق عشايري نفت سفيد و بخش منيوحي شهرستان آبادان سفر کرده است و در برنامه بعدي خود در روستاي ابوحميظه به اجراي برنامه خواهد پرداخت.


 کسب مقام اول فيلم کوتاه توسط اعضاي کانون سرپل‌ذهاب 

اعضاي نوجوان مرکز کانون پرورش فکري سرپل‌ذهاب در اختتاميه جشنواره فيلم کوتاه 3دقيقه‌اي با موضوع حمايت از کالاي ايراني به عنوان رتبه اول معرفي و تجليل شدند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، اعضاي نوجوان مرکز کانون پرورش فکري سرپل‌ذهاب در اختتاميه جشنواره فيلم کوتاه 3دقيقه‌اي با موضوع حمايت از کالاي ايراني که با مشارکت اداره ورزش و جوانان و موسسه اميدسازان عصر جديد در کرمانشاه برگزار شد، به عنوان رتبه اول اين جشنواره معرفي شدند.همچنين در اين برنامه، از مهناز فتاحي مديرکل کانون استان کرمانشاه به خاطر مشارکت در اين فراخوان تقدير شد.
مهيار مينايي، مجيد شکرکلام و شيرين مرادي، بازيگران، ذکريا محمودي، دستيار کارگردان، يونس ويسي، تصويربردار، ‌هادي لايقي، کارگردان مشاور، مريم شاه محمدي، تدوين، فروزان حسيني، نويسنده، آرين شاه محمدي، تيتراژ، نيما علي جعفري، تدارکات، و... در اين فيلم کوتاه مشارکت داشتند.


 برپايي همايش ادبي آهنگ بهاران در اراک  

در آستانه بهار و به مناسبت هفته منابع طبيعي همايش ادبي آهنگ بهاران با همکاري منابع طبيعي و حضور مديران و مسولان استان و اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري اراک، سنجان، مهاجران و داود آباد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان مرکزي اين همايش به همت آفرينش‌هاي ادبي استان و همکاري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري با حضور صمدي مدير کل منابع طبيعي، قناتي رييس اداره منابع طبيعي، اکبري رييس اداره آموزش ترويج مشارکت مردمي، گراوند معانت حفاظت و حمايت، براتي رييس حراست اداره کل، مرادي معاون فني، قنبري مدير کل کانون و جمعي از مسوولين و اعضا در سالن سينماي کانون همزمان با روز درختکاري برگزار شد.
در ابتداي برنامه جهانبخش قنبري مدير کل کانون در خصوص اين روز گفت: درخت يکي از زيباترين مظاهر خلقت و جلوه اي از تجليات آفريدگار عالم است. حفظ محيط‌زيست وظيفه حياتي تک تک افراد جامعه است و تعلل و سهل‌انگاري در قبال آن خسارات جبران‌ناپذيري براي حيات کره زمين و نيز نسل‌هاي فعلي و آينده را به‌دنبال دارد.
در ادامه شعر خواني اعضاي برگزيده انجمن‌هاي ادبي، قصه گويي محمود محمدي، پخش پويا نمايي اعضاي کانون با موضوع منابع طبيعي، برنامه طنز توسط اعضاي پسر، اجراي نمايش قالدي ناقالدي و رشکي و ماستي کار اعضاي مرکز فرهنگي‌هنري داود آباد، اهداي هديه به اعضاي برگزيده در جشنواره‌ها و در نهايت کاشت نهال در محوطه کانون برگزار شد.


 کانون قم، ميزبان اعضاي قديمي شد 

برگزاري ويژه‌برنامه‌هايي که مربيان و اعضاي قديمي کانون را گرد هم مي‌آورند و در اين بين ديداري تازه مي‌شود و گفت‌وگو و خاطره‌گويي و لبخندي به لب‌ها مي‌نشاند و از قديم ياد مي‌کنند هميشه جذاب بوده است.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم، روز شنبه مرکز شماره دو ميزبان قديمي‌هاي کانون بود.
اين دورهمي که عنوان ابر دلتنگ کانون را به خود گرفته بود، با هدف ايجاد انگيزه بيشتر براي مربيان با تجديد خاطرات، ايجاد راه تعامل با اعضاي قديمي کانون، و همچنين تشويق بيشتر اعضاي کنوني مرکز براي انجام بهتر فعاليت‌هاي کانون با کمک از انعکاس خبري ويژه‌برنامه، گردهم‌آييِ صميمي با دعوت از مربيان قديمي و اعضاي قديمي صورت گرفت.
در اين گردهم‌آيي ابتدا مربيان پيشکسوت با مرور خاطرات گذشته، به ذکر نکات قوت و ويژگي‌هاي بچه‌ها و مرکز شماره دو پرداختند؛ سپس هريک از اعضاي قديمي مرکز، علاوه بر آن‌که خود را معرفي کردند، خاطره‌اي از کانون و تأثيراتي که مربيان و فعاليت‌هاي کانون بر آنان داشته را بازگو کردند.
در آخر نيز با ديوان حافظي که يکي از اعضا به توصيه مربي ادبي خود در گذشته تهيه کرده بود، توسط همان مربي حافظخواني شد.
لازم به ذکر است که در حاشيه اين گردهم‌آيي نمايشگاهي از آرشيو عکس‌هاي قديمي و دفاتر ثبت عضويت نيز به نمايش گذاشته شده بود.


 از 7 همکار بازنشسته کانون گيلان تجليل شد 

طي آييني از تجربه و تلاش‌هاي هفت همکار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان که به‌تازگي به افتخار بازنشستگي نائل‌آمده‌اند، تجليل‌شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان گيلان، اين آيين با حضور مديرکل و جمعي از همکاران ستادي کانون استان گيلان صورت‌ گرفت. در اين مراسم افزون بر قدرداني از تلاش‌هاي ماندگار اين همکاران، برضرورت بهره‌گيري از تجربه‌هاي آنان در کشف و پرورش استعدادهاي کودکان ونوجوانان تاکيد شد.
بازنشستگي، تحولي قرين دانايي است
مدير کل کانون استان گيلان در اين آيين، سخنان خود را با اشاره به اثربخشي تلاش تلاش‌گران عرصه اعتلاي فرهنگ ايراني اسلامي آغاز کرد و با بيان ‌اين‌که پيشرفت فرهنگي، زيربناي توسعه همه‌جانبه‌ محسوب‌ مي‌شود، افزود: صلابت، لازمه گام‌برداشتن در اين مسير است و فعاليت‌هاي همکاران کانون، به‌ويژه پيشکسوتان اين مجموعه‌، در طرح‌ريزي زيربناي فرهنگي کشور و آينده‌سازي براي نسل کودک و نوجوان جلوه‌اي ديگردارد.
اسفنديارضيائي در ادامه با خاطرنشان‌ کردن دشواري‌هاي فعاليت در حوزه کودک و نوجوان گفت: حرکت در اين مسير، نيازمند بهره‌گيري از تجربه‌هاي دوران کودکي و جهت‌دهي به اين آموخته‌ها در بزرگ‌سالي، براي ايجاد تغييرات پايدار و فرآيندمحور در مخاطبان است.
او برهمين اساس ادامه همراهي همکاران بازنشسته‌ کانون، با اين مجموعه فرهنگي و فراهم‌سازي زمينه‌هاي بهره‌گيري همکاران جوان از آگاهي‌هاي آنان را مهم توصيف‌ کرد و اظهار داشت: زندگي دوران بازنشستگي تحولي قرين دانايي و پويايي است و اين شاخصه‌ مي‌تواند در پيشبرد اهداف کانون و کشف و پرورش هرچه ‌بهتر استعدادهاي کودکان و نوجوانان نقش به‌سزايي داشته‌باشد.
اين مدير فرهنگي درعين حال تاکيدي بر ضرورت بهره‌گيري از فرصت‌هاي زندگي داشت و از همکاران بازنشسته‌ کانون براي سرمايه‌ قرادادن پيشينه روشن خود در جهت موفقيت افزون‌تر نسل کودک و نوجوان دعوت کرد.
ضياء غيوري، معاون فرهنگي کانون استان گيلان نيز در اين مراسم، ضمن تبريک به همکاران پيشکسوت و با تاکيد بر ارزش‌مندي تجربه‌ها در عرصه فرهنگ گفت: استفاده از اين سرمايه‌هاي معنوي مي‌تواند زمينه تجربه‌اندوزي ديگر همکاران را فراهم‌کند.
برپايه اين گزارش، صابر فرضي‌زاد، همکار بازنشسته و مربي مسوول پيشين کانون بندرآستارا هم ضمن ارزشمند خواندن اين مراسم، به موفقيت‌هاي کانون اين شهرستان در زمينه‌هاي مختلف اشاره و خواستار توجه ويژه به همکاران تاثيرگذار اين مجموعه فرهنگي هنري شد.
حورا شفيع‌پور فومني، ديگر همکار پيشکسوت کانون و مربي مسوول قبلي مرکز فرهنگي‌هنري فومن هم به روند رو به رشد فعاليت‌هاي کانون اين شهرستان در سايه هم‌دلي و هم‌گرايي تمامي همکاران اشاره و ضمن «فرصت» قلمدادکردن امکان خدمت در عرصه فرهنگ گفت: صداقت، راستگويي و امانت‌داري، از شاخصه‌هاي فعالان اين حوزه است و در اين ميان توجه به نسل کودک ونوجوان و انتقال اين داشته‌ها به آنان بايستي در دستورکارقرارگيرد.
پروانه ماسوري، مربي پيشين کتاب‌خانه سيار روستايي شهرستان لنگرود نيز حضور در کانون را تجربه‌اي لذت‌بخش توصيف و لبخند کودکان به مربيان را بهترين هديه عنوان‌کرد.
ساحره‌پورشاهماري نيز از تجربه‌هاي شيرين حضور در مراکز فرهنگي‌هنري لاهيجان و سياهکل براي حاضران سخن‌گفت و فراز و فرود را لازمه فعاليت در عرصه فرهنگ خواند.
فريبا موسوي، که به عنوان مربي فرهنگي، مربي مسوول و کارشناس هنري در مراکز فرهنگي هنري کانون فعاليت داشته نيز به بيان خاطرات شيرين خود پرداخت و حضور درکانون را زمينه‌ساز ماندگاري دوستي‌ها دانست.
فاطمه جاويد طبع‌پسند، کارشناس پيشين آموزش و پژوهش کانون استان گيلان هم روزهاي حضور در اين نهاد فرهنگي را ايامي تکرارنشدني خواند و صبوري، بخشش و بزرگي را از ثمره‌هاي حضور در کانون پرورش فکري برشمرد.
لاله آروين نيز از آغاز فعاليت‌ خود به عنوان مربي فرهنگي کانون رودبار، همزمان با زلزله سال 1369 اين شهرستان سخن‌به ميان آورد و زندگي با کودکان و نوجوانان اين ديار و همراهي خود با گريه‌ها و لبخندهاي آنان را براي حاضران روايت‌کرد.
درعين حال، قدرداني از همکاران بازنشسته و اهداي لوح سپاس مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به همکاران، پايان بخش اين مراسم در سالن جلسات کانون استان گيلان در رشت بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون