جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


معرفي برگزيدگان پنجمين جشنواره «جام جم»


بازگشت «تام و جري» به سينما‌ها


يادداشت


دريچه هنر


رونمايي از پوستر «زنداني‌ها»


«دل‌صدا»؛ روي آنتن شبکه پنج


تاريخ و تمدن


ميز خبر


 معرفي برگزيدگان پنجمين جشنواره «جام جم» 

پنجمين دوره جشنواره تلويزيوني جام جم با حضور رئيس صداوسيما و با معرفي برگزيدگان به کار خود پابان داد.
مراسم اختتاميه پنجمين دوره جشنواره تلويزيوني جام جم با حضور رئيس سازمان صداوسيما، معاون سيما و جمع کثيري از هنرمندان برگزار شد که در آن برگزيدگان اين دوره از جشنواره تلو يزيوني معرفي شدند.
*اسامي برگزيدگان به شرح زير است:
*برگزيدگان بخش مردمي پنجمين دوره جشنواره تلويزيوني جام جم

سريال‌ منتخب:پايتخت 5
برنامه شاخص:«نود» با اجراي عادل فردوسي پور
برنامه‌ پر مخاطب :«حالا خورشيد» با اجراي رضا رشيدپور
تيتراژ:مهران مديري (دورهمي)
بازيگر زن:مريم مؤمن
بازيگر مرد:حسام منظور
مجري زن:فاطمه اميني براي برنامه تلويزيوني «مل مل»
مجري مرد:رضا رشيدپور براي برنامه «حالا خورشيد»
بهترين مدير دوبلاژ و صداپيشگي:افشين زينوري و سعيد شيخ زاده
بهترين صدا پيشگي : مينو عزنوي
*برگزيدگان کميسيون مسابقات و سرگرمي جشنواره جام جم
بهترين اجرا:محمدرضا گلزار براي مسابقه «برنده باش»
بهترين کارگردان:مصطفي امامي براي مسابقه «پنج ستاره»
بهترين مسابقه : مسابقه
«کودک شو» به تهيه کنندگي ابوذر پورمحمدي و رضا نصيري
*برگزيدگان کميسيون نمايش جشنواره جام جم
بهترين تهيه کننده:ايرج محمدي براي سريال «دلدادگان»
بهترين کارگردان :احمد معظمي براي سريال «سارق روح»
بهترين نويسنده : احسان جوانمرد، سريال «بانوي عمارت»
بهترين بازيگر زن :گلچهره سجاديه، سريال «آنام»
بهترين بازيگر مرد:حسين محجوب، سريال «محکومين»
بهترين دستاورد ويژه هنري:محسن چاوشي خواننده تيتراژ سريال «سايه بان»
تنديس ويژه جشنواره براي اثرگذاري و اميد افزايي:سريال «پدر»
تنديس ويژه پنجمين جشنواره جام جم براي گروه خردسالان:سريال «بچه مهندس»
تنديس ويژه جشنواره براي اثر جريان ساز در جذب مخاطب تلويزيون:سريال «پايتخت 5»
*برگزيدگان کميسيون پويانمايي جشنواره جام جم
بهترين تهيه کننده مجموعه و سريال:سيد مسعود صفوي براي انيميشن «ناز بالش»
بهترين کارگردان مجموعه و سريال:علي احمدي براي انيميشن «جوانمردان»
بهترين تهيه کننده ميان برنامه و کليپ موزيکال:ابوالفضل رازاني براي انيميشن «بازي کنيم بخنديم»
*برگزيدگان کميسيون برنامه‌هاي ترکيبي جشنواره جام جم
بهترين برنامه ترکيبي:عادل فردوسي پور در بخش تهيه کنندگي براي برنامه «نود» - رامين موسوي براي تهيه کنندگي «صبحي ديگر» - جواد فرحاني براي تهيه کنندگي «هزار داستان»
بهترين اجرا:احسان عليخاني براي برنامه «ماه عسل» - محمدجعفر خسروي براي برنامه «زنده باد زندگي» -محمد دلاوري براي برنامه «پايش» - رضا رشيدپور براي برنامه «حالا خورشيد» - ندا ملکي براي برنامه «آفتاب شرقي» - زينب ابوطالبي براي برنامه «نيمه پنهان ماه»
بهترين تحقيق و پژوهش:توحيد آتش يار براي برنامه «پايش»
بهترين برنامه کودک و نوجوان: بازي ويزيون» به تهيه کنندگي سيد مهدي حسيني - «سر سفره خدا» به تهيه کنندگي حميدرضا عطارود
بهترين گروه توليد تلويزيوني:سعيد رضايت براي برنامه «ماه عسل»
تنديس اهتمام به زبان فارسي:علي هنرور براي برنامه «صبح بخير ايران»
تنديس ويژه پنجمين جشنواره جام جم براي تلاش مستمر در برنامه‌هاي مناسبتي:فرشاد حسيني براي برنامه «صحيفه نور»
تنديس بهترين برنامه براي تاثيرگذاري و اجراي اميدآفرين:رامبد جوان و سيد علي احمدي براي برنامه «خندوانه»
تنديس ويژه براي مجري مولف و برنامه ساز:مهران مديري و مصطفي احمدي تهيه کننده برنامه «دورهمي»
*جوايز بخش چهل سالگي انقلاب و فضاي مجازي
فضاي مجازي:محمد طرخاني براي سايت و شبکه اجتماعي شبکه قرآن - سميه فيروزفر براي شبکه‌هاي اجتماعي شبکه پويا - گودرز عزيزي براي سايت و شبکه‌هاي اجتماعي برنامه «به خانه برمي گرديم»
چهل سالگي انقلاب:ايمان گودرزي براي مستند «عزت» - مهدي سموعي براي برنامه گفتگو محور «4013» در شبکه چهار - مهدي نقويان براي مستند «در برابر طوفان 2» و موشن‌گرافي «اولين‌ها».


 بازگشت «تام و جري» به سينما‌ها  

کمپاني برادران وارنر تاريخ انتشار دو محصول سينمايي خود به نام‌هاي «تام و جري» و «خيابان سسمي» را اعلام کرد.
به نقل از ورايتي، شرکت برادران وارنر تاريخ انتشار دو محصول محبوب خود يعني «خيابان سسمي» و «تام و جري» را اعلام کرد.
طبق گفته اين کمپاني خيابان سسمي به صورت فيلم سينمايي، در تاريخ 15 ژانويه 2021 (26 دي 99) و تام و جري نيز همانند انيميشن گارفيلد به صورت لايواکشن در تاريخ 16 آوريل 2021 (27 فروردين 1400) منتشر خواهد شد.
لايو اکشن تام و جري نيز که بر اساس سري‌هاي گذشته اين کارتون خواهد بود، توسط تيم استوري کارگردان فيلم چهار شگفت انگيز کارگرداني خواهد شد.پروژه ساخت آن اواخر سال 2019 بدين صورت آغاز خواهد شد که در ابتدا با صحنه‌هاي واقعي روبرو مي‌شويم و به تدريج با ورود دو شخصيت اصلي داستان، واقعيت و انيميشن ترکيب خواهد شد.
شخصيت‌هاي تام و جري همانند قسمت‌هاي گذشته به صورت صامت خواهند بود و بر اساس کمدي فيزيکي و رفتارشان به خنداندن مخاطب مي‌پردازند.پروژه ساخت فيلم خيابان سسمي نيز از ماه ژوئن (خرداد) آغاز مي‌شود که توسط جاناتان کريسل بر اساس نوشته‌ کريس گالتا و مايک روسوليو کارگرداني و ساخته خواهد شد.همچنين تهيه کننده نامزد اسکار براي فيلم «ورود»، تهيه کنندگي آن را بر عهده دارد و آني هتوي برنده جايزه اسکار و گلدن گلوب در اين فيلم بازي خواهد کرد.


 يادداشت 

«ماموريت‎هاي ايران»؛ مرور تصويري از تاريخ معاصر
مريم اخوان صالح
شايد براي شما هم اين سوال پيش آمده باشد و کنجکاو شده باشيد که عکاسان خبري دنيا که به بهانه مناسبات مختلف در ايران حضور پيدا مي کنند و به تهيه گزارش از وقايع مختلف ايران مي پردازند چه موقعيت هايي را در اين سفر کاري تجربه مي کنند يا اساسا نظرشان درباره ايران چيست. پاسخ اين سوال را ميتوانيد در مجموعه مستندهاي «ماموريت هاي ايران» دريافت کنيد.
شبکه هيسپان تي وي مجموعه مستندهايي به اسم «ماموريت ايران» را به روي آنتن برده است که روايتي است از حضور عکاسان معروف خارجي که براي ثبت رويدادهاي مهم به ايران سفر کرده اند و در اين مستند به شرح اين واقعه و تجربه هاي خود مي پردازند.در واقع اين برنامه را ميتوان يک سفرنامه تصويري دانست که ايران را در قاب عکاسان خارجي به نمايش مي‎گذارد.
البته اين نمايش صرفا يک روايت بصري نيست بلکه تجربه هاي فردي اين عکاسان از حضور در ايران نيز روايت ميشود که واجد نکات جذاب و جالب است و به مخاطب ايراني کمک ميکند تا از منظر ديگران يعني غير ايراني‎ها درباره کشورشان و ويژگيهاي آن بيانديشند. همچنين اين برنامه امکان بازنگري و بازنمايي مجدد بسياري از وقايع سياسي و اجتماعي در تاريخ معاصر ايران را فراهم ميکند که واجد عنصر رمزگشايي و تحليل مجدد است و هم خاصيت نوستالژيک و خاطره بازي دارد.اين ويژگي کمک ميکند تا دو مولفه آگاهي و سرگرمي به موازات هم در اين برنامه برجسته شده و بر جذابيت آن بيفزايد.
در واقع اين برنامه يک مرور تصويري از تاريخ معاصر ايران است که از زبان ناظران بيروني روايت مي شود. مثلا در يکي از قسمت هاي اين برنامه «اريک بوِه » از خاطراتي که در زمان رحلت امام خميني(ره) به ايران داشته، مي گويد. اريک فرانسوي که دانش آموخته گرافيک است و از سال 1981 به عنوان عکاس شروع به کار کرده، همزمان با مراسم ارتحال و تشييع امام خميني(ره) براي پوشش خبري اين مراسم به تهران آمد و گزارشي تصويري از اين مراسم تهيه کرد که همان سال جايزه اول تک عکس و سوم مجموعه در بخش «News Feature» عکاسي خبري «وردپرس فوتو» را براي وي به همراه داشت.
گذشته از سويه مضموني برنامه، مخاطب از اين طريق با بسياري از عکاسان خبري معروف جهان نيز آشنا مي شود. البته اين برنامه يک کارکرد ضمني ديگر هم دارد و آن آشنايي مخاطبان به ويژه مخاطبان علاقمند و کنجکاو به عکاسي درباره فوت وفن هاي عکاسي خبري و فرآيند حرفه اي آن است. لذا مي توان کارکرد آموزشي را هم در حاشيه متن اصلي برنامه به آن اضافه کرد.
همچنين در اين برنامه مي توانيد با انواع عکس ها درباره ايران هم مواجه شويد و از تماشاي آنها لذت ببريد.


 دريچه هنر 

برگزاري اولين جشنواره سراسري تئاتر خياباني ايرانشهر
اولين جشنواره سراسري تئاتر خياباني ايرانشهر با مشارکت اداره کل هنرهاي نمايشي و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ استان سيستان و بلوچستان برگزار مي‌شود.اولين جشنواره سراسري تئاتر خياباني ايرانشهر با نگاه به مرز و مرزداري و اقوام ايراني و به قصد ايجاد فرصت پيوند فرهنگي و هم‌انديشي ساکنين مرزهاي ايران برگزار مي‌شود.اين جشنواره در دو بخش «مسابقه» و «نمايش‌هاي آييني و سنتي» برگزار خواهد شد.
سقف پذيرش آثار در بخش «مسابقه» 10 نمايش است.آثار متقاضي اين بخش نبايد تا پيش از اين در هيچ جشنواره رقابتي در گستره سراسري شرکت کرده باشند. آثاري مي‌توانند در اين بخش شرکت کنند که تا پيش از مهلت ارسال آثار حداقل پنج اجراي عمومي (به تأييد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي يا انجمن هنرهاي نمايشي استان) داشته باشند.بخش «نمايش‌هاي آييني و سنتي» نيز به صورت رقابتي برگزار مي‌شود و بر اساس انتخاب هيأت داوران در سه بخشِ تحقيق و پژوهش آيين‌ها، کارگرداني و طراحي فضاي نمايشي يک برگزيده معرفي و به برگزيدگان جوايزي اهدا مي‌شود. سقف پذيرش اثر در اين بخش شش نمايش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه 12 نفر است.

جشنواره بزرگ بهاري «نوروزگاه» در خانه هنرمندان ايران
جشنواره بزرگ بهاري «نوروزگاه» در ايام نوروز در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.خانه هنرمندان ايران از 3 تا 10 فروردين جشنواره بزرگ بهاري با عنوان «نوروزگاه» را برگزار مي‌کند.
برنامه‌هاي اين جشنواره که با همکاري شهرداري تهران در ايام نوروز برگزار مي‌شود شامل موسيقي زنده‌ محلي، نمايش آييني و شاهنامه‌خواني است که از ساعت 18 تا 22 روزهاي 3 تا 10 فروردين در فضاي باز خانه هنرمندان ايران برپا خواهد شد.همچنين در ايام نوروز تمامي گالري‌هاي خانه هنرمندان ايران همه روزه از ساعت 16 تا 21 داير است.


 رونمايي از پوستر «زنداني‌ها» 

در آستانه اکران نوروز 98، اولين پوستر فيلم سينمايي«زنداني‌ها» تازه‌ترين ساخته مسعود ده‌نمکي رونمايي شد.
فيلم سينمايي «زنداني‌ها» از دوم تيرماه سال جاري کليد خورد و پس از پايان مراحل تصويربرداري و انجام مراحل فني، آماده نمايش شده است.
هدايت هاشمي، هومن برق نورد، بهنام تشکر، برزو ارجمند، بهاره افشاري، بهنوش بختياري، اصغر نقي‌زاده و امير نوري از جمله بازيگران فيلم سينمايي «زنداني‌ها» هستند.


 «دل‌صدا»؛ روي آنتن شبکه پنج  

برنامه تلويزيوني «دل‌صدا» با محوريت موسيقي و با اجراي «کامران تفتي» از نوروز روي آنتن شبکه پنج مي‌رود.
برنامه توليدي «دل صدا» از 2 فروردين ماه به تهيه‌کنندگي ميثم محمدحسني و با اجراي کامران تفتي روي آنتن شبکه پنج سيما مي‌رود.بنا براين گزارش، اين ويژه برنامه با محوريت موسيقي و سرود است که 4 قسمت آن در نوروز پخش مي‌شود و بعد از تعطيلات بصورت هفتگي جمعه‌ها ساعت 20 مهمان خانه مخاطبان شبکه پنج مي‌شود.


 تاريخ و تمدن 

طولاني‏ترين جنگ‏هاي تاريخ؛
«استقلال هلند»
جنگ استقلال هلند که با نام «جنگ هشتاد ساله» نيز شناخته مي‌شود، مابين سال‌هاي 1568 تا 1648 ميلادي به وقوع پيوست و دوره‌اي 80 ساله را شامل مي‌شود. اين جنگ با قيام هفده ايالت هلند بر عليه شاه فيليپ دوم اسپانيا شروع شد.در ابتداي جنگ، نيروهاي شاه فيليپ دوم، موفق به مديريت جنگ و سرکوبي شورشيان شدند.با اين حال، شورشيان قوي‌تر شده و در سال 1572 موفق به فتح منطقه‌ بريله شدند که خود نشان از شکست بزرگ اسپانيا بود.در نهايت، در سال 1648، هفده ايالت شورشي توانستند به عنوان «ايالت‌هاي متحد» هلند مستقل شوند که بعدها با نام جمهوري هلند شناخته شد.


 ميز خبر 

دو قدم مانده به نوروز؛
خيمه شب بازي ايران صاحب خانه مي شود
خانه موزه خيمه شب بازي ايران روز 25 اسفند در خانه فرهنگ و هنر مانا با مديريت ستاره اسکندري راه اندازي ميشود.
روز شنبه 25 اسفند و در آستانه نوروز 98، خانه موزه خيمه شب بازي ايران با برگزاري مراسم افتتاحيه، آغاز به کار ميکند.
اين خانه موزه که مديريت آن بر عهده ستاره اسکندري و سياوش ستاري است، در خانه فرهنگ و هنر مانا داير ميشود.
در مراسم افتتاحيه خانه موزه خيمه شب بازي ايران که ساعت 18 با حضور چهره هاي هنري و مديران فرهنگي و هنري همراه است، از مرتضي شيخ احمد خمسه اي تنها بازمانده نسل قديم خيمه شب بازي قدرداني مي شود.
همچنين رونمايي از نمايشگاه خانه موزه و اجراي خيمه شب بازي از ديگر برنامه هاي مدنظر در اين مراسم افتتاحيه است.

«بهاره رهنما» سفير شد
بهاره رهنما به عنوان اولين سفير خيريه «مهبان » انتخاب شد
.
اين بازيگر در گفت‌وگويي با ايسنا با اشاره به اين‌که اين خيريه در منطقه آزاد چابهار است، گفت:بعد از تقدير از من توسط يونيسف در راستاي «آرمان پنجم» (برابري حقوق زنان و کودکان) از اهداف 17 گانه توسعه سازمان ملل، سعي کردم به‌طور تخصصي‌تر بر روي توانمندسازي زنان مناطق محروم کار کنم.
وي يادآور شد:بعد از سفر سال گذشته‌ام به زاهدان و امسال به چابهار و آشنايي با هنر زيباي سوزن‌دوزي اين منطقه، بر آن شدم تا در ادامه حيطه فعاليتم در حوزه زنان و آموزش، به‌طور متمرکز مدتي روي اين خطه جغرافيايي کار کنم.
وي ادامه داد: در همين راستا بعد از آشنايي با خيريه خوب و معتبر «مهبان » از پيشنهاد سفير شدنم براي اين مؤسسه که هدف اصلي آن توانمندسازي و آموزش زنان اين منطقه است، استقبال کردم.
بهاره رهنما گفت: قصد دارم با تمام توان در اين عرصه و خصوصاً شناساندن هنر سوزن‌دوزي زنان سيستان و بلوچستان به ايران و جهان فعاليت کنم.اين منطقه جغرافيايي و هنر آن مي‌تواند همچون نگيني از ايران بر تارک گردشگري جهان بدرخشد.
مراسم اهداي حکم سفيري بهاره رهنما با حضور دکتر مهدي دل‌روشن مشاور امور بين‌الملل منطقه آزاد چابهار و مهندس حسام‌الدين يوسفي مدير روابط عمومي منطقه آزاد چابهار برگزار شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون