جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

يک معرفي، يک خوانش
تکه‌هاي زندگي ما به هم پيوسته است


اپوليون؛ شايد يک شيطان!


اطلاع زودهنگام از زلزله با شيوه لرزه‌نگاري جديد


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 تکه‌هاي زندگي ما به هم پيوسته است 

عنوان کتاب: چهل تکه
نويسنده:جمال الدين اکرمي
کتاب «چهل تکه» داستان دختري است به نام ريحانه که بدهکاري‌هاي پدرش آرامش او و خانواده را به هم زده است. طلبکاران هر بار اطلاعيه‌اي روي در خانه مي‌چسبانند و در صدد دستگيري پدر فراري ريحانه‌اند.ريحانه که پيوسته از برادر بزرگش صمد کتک مي‌خورد، گله‌هايش را به مادربزرگ مي‌گويد و دل به دلداري‌ها و قصه‌هاي شبانه او مي‌سپارد. مادربزرگ از پيکر فلکي هفت خواهران با ريحانه حرف مي‌زند و ريحانه را به دنياي قصه‌هايش مي‌برد. سرانجام ريحانه و خانواده‌اش ناچار مي‌شوند به خاطر مزاحمت‌هاي طلبکاران پدر، مادربزرگ را تنها رها کنند و همگي سوار بر کاميون به پايتخت مهاجرت کنند. چهل تکه مادربزرگ تنها رشته پيوند ريحانه با مادربزرگ است.
دوستي ريحانه با مهري، همکلاسي تنهايي که بچه طلاق است و زندگي مرفهي دارد، او را با اختلاف طبقاتي و دنياي تازه‌اي آشنا مي‌کند که برايش دلبستگي‌ها و پرسش‌هاي زيادي در بر دارد. مقاومت سرسختانه ريحانه در برابر کودک‌آزاري‌هاي برادرش، که کبوترباز است، سفر مهري به شهري ديگر، و ديدار آخر ريحانه با مادربزرگ، که درآستانه مرگ بي‌خبر براي ديدن ريحانه خودش را به پايتخت رسانده، ادامه رويدادهاي کتاب «چهل تکه» است.
درباره نويسنده کتاب
جمال‌الدين اکرمي نويسنده کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان است که نخستين کتابش را در سال 1368 براي کودکان نوشت. او مدتي در کانون پرورش فکري و مدارس مربي هنر بود و کسي بود که مجله‌ کوشش را در کانون به راه انداخت. از ديگر کتاب‌هاي او مي‌توان به «کودکان ماه»، «پسران آفتاب»، «تارا و مرغ دريايي‌اش»، «غريبه و دريا»، «شب به خير ترنا»، «آناهيد ملکه سايه‌ها» نام برد.


 اپوليون؛ شايد يک شيطان! 

اپوليون (کلمه يوناني به معني نابود کردن) در کتاب مکاشفه يوحنا در عهد جديد، يکي از کتاب مقدس مسيحيان، معادل حيواني که در اين کتاب معرفي شده، مي‌باشد.
مسيحيان ابتدايي اين کلمه را معمولاً به شيطان نسبت داده و در مورد او تخيل پردازي مي‌کردند.
اين نام امروزه نيز به‌عنوان نام معادلي براي شيطان به کار برده مي‌شود.


 اطلاع زودهنگام از زلزله با شيوه لرزه‌نگاري جديد 

محققان دانشگاه توکيو واقع در ژاپن راهکار جديدي را براي تشخيص زمين لرزه توسعه دادند که با استفاده از آثار گرانشي زمين امکان شناسايي اولين پيش‌لرزه‌ها را فراهم مي‌کند.
اين استراتژي جديد امکان هشداردهي قبل از آغاز زلزله را فراهم کرده و زمان کافي را براي تخليه ساختمان‌ها و يافتن پناهگاه مناسب در اختيار شهروندان قرار مي‌دهد.محققان به منظور بررسي دقت اين شيوه، اطلاعات به‌دست آمده از لرزه‌سنج‌ها را با اطلاعات به‌دست آمده از دستگاه‌هاي گرانش‌سنج مطابقت دادند و مشخص شد اين دستگاه‌ها قادرند سيگنال‌هاي گرانشي اوليه مربوط به زمين‌‌لرزه را پيش از لرزه‌سنج‌ها دريافت کنند.
irna.ir


 يواشكي 

شکارچي روزهاي خوب باشيم
آذر فخري
اين ديگه يواشکي گفتن نداره و احتمالا همه‌مون تجربه کرديم که در زندگي روزاي خاصي هست؛ روزايي پر از باد، روزايي پر از خشم ، روزايي پر از باران، روزايي پرازدرد ...
در زندگي روزايي هست مالامال از عشقي که به ما شهامت قدم گذاشتنن در روزهاي بعد را مي‌ده .
مهم اينه که منتظرهمين روزاي پر از عشق باشيم و شکارشون کنيم!


 دل گويه 

عشق واقعي؛ قدرت واقعي مي‌بخشد
تنها راهي كه مي‌توانيم نياز به قدرت و عشق ورزيدن را ارضاء كنيم، آن است كه به انسان‌هايي كه در زندگي‌مان حضور دارند احترام بگذاريم، عشق بورزيم و با آن‌ها صادق باشيم.
اگر بخواهيم آن‌ها را كنترل كنيم ممكن است عشق آن‌ها را در دل خودمان نگه‌داريم، ولي هرگز احترام صادقانه‌اي از جانب‌شان دريافت نخواهيم كرد.
زماني مورداحترام واقعي قرارمي‌گيريم كه با ما صادقانه برخورد شود و آن‌ها نيز ما را دوست بدارند. در اين صورت است كه واقعاً احساس قدرت و تشخص خواهيم كرد و براي احساس قدرت نيازي به ايجاد رعب و وحشت نداريم.
بايد ياد بگيريم كه براي ارضاي نيازهاي‌مان به عشق ورزيدن و احساس قدرت، روابط خود را با ديگران تخريب نكنيم.
تئوري انتخاب براي والدين و نوجوانان/ويليام گلسر


 سرمقاله 

اين آتش را خاموش كنيم!
زهرا کيان بخت
چهارشنبه‌سوري هميشه عاملي بوده است تا خوشحالي و نشاطي كه در آستانه سال جديد، به وجود مي‌آيد، تا حدي تحت‌الشعاع قرار گرفته و كمرنگ شود. عليرغم اطلاع‌رساني و هشدارهاي متعدد پيرامون اين مسأله، هر سال شاهديم كه نه فقط در روز چهارشنبه آخر سال، بلكه در روزهاي قبل و بعد آن نيز، حوادث مختلفي در اقصي نقاط كشور به وقوع پيوسته و شيريني اين ايام را در كاممان تلخ نمايد. متاسفانه يكي از قربانيان ثابت اين گونه حوادث، همواره كودكان و نوجوانان بوده‌اند.
اما يكي از مهمترين و تاثيرگذارترين‌ها براي كنترل رفتارهاي حادثه‌آفرين در كودكان و نوجوانان را بايد در مدارس جُست. يكي از خلأهايي كه در اين زمينه وجود دارد، اين است كه گاهاً آن گونه كه بايد و شايد، در اين زمينه كار تبليغي صورت نمي‌گيرد.
حال آن كه اين پتانسيل در آموزگاران و مدارس ما وجود دارد كه با آگاه‌سازي دانش‌آموزان، مانع بيشتر شدن حوادث چهارشنبه آخر سال شوند.
به علاوه، به نظر مي‌رسد تنها بر حذر داشتن دانش‌آموزان از كارهاي خطرناك در چهارشنبه آخر سال، كافي نيست، بلكه لازم است در اين زمينه همچنان كه كودكان و نوجوانان از انجام فعاليتهاي خطرناك در چهارشنبه‌سوري منع مي‌شوند، و خطرات اين نوع فعاليتها و پيامدهاي جبران‌ناپذير آن به گوش آنها رسانده مي‌شود، فراتر از آن، فعاليتها و برنامه‌هايي جايگزين براي اين مناسبت در نظر گرفته شود تا بتواند تا حدي، باعث تخليه هيجاني و ايجاد نشاط شده و ديگر نيازي به شبه‌سرگرمي‌هاي پرخطري مثل مواد منفجره براي سرگرم ساختن كودكان و نوجوانان نباشد.
اين البته تنها نيازي نيست كه در قشر كودك و نوجوان احساس شود، در ميان بزرگسالان جامعه ما نيز، جاي خالي چنين فعاليتهايي كه بتواند افراد را از دست زدن به رفتارهاي پرخطر در چهارشنبه‌سوري بازدارد، احساس مي‌شود.
در كنار همه اينها، تلاش هر چه بيشتر براي حفظ امنيت وجلوگيري از فعاليت سوءاستفاده‌گراني كه از آب گل‌آلود ماهي گرفته و در اين ميان، بي‌توجه به جان افراد، صرفا به دنبال سود خود از راه فروش مواد منفجره و امثال آن هستند، ضرورت دارد، تا شرايط براي افرادي كه به صورت فردي يا گروهي، اقدام به چنين فعاليتهايي مي‌كنند كه نتيجه آن، قطع عضو و نابينايي و بعضا مرگ افراد در معرض مواد منفجره در چهارشنبه آخر سال است، هر چه سخت‌تر شود.
به هر حال، به نظر مي‌رسد چهارشنبه‌سوري پيش‌تر رسم و سنت زيبايي بوده كه به افراد، نويد آمدن سال جديد را درست چند روز پيش از شروع رسمي سال نو مي‌داده، اما اينكه چه شده ما چنين رسمي را با آداب غلط و جاهلانه‌اي مثل توزيع مواد منفجره و خطرناك، و خريد و فروش آن، آميخته‌ايم و نتيجه آن را از شادي و نشاط، به نقص عضو و مرگ افراد، تغيير داده‌ايم، جاي تامل دارد. بالاخره بعد از سالها شاهد نقص عضو و مرگ و مير افراد در اثر حوادث اين روز بودن، لازم است از جا برخاسته و آتش جهالتي را كه سالهاست زندگي‌هايي را مي‌سوزاند و دوباره بي‌تفاوت به آنچه در سال قبل شده، مجددا روشن مي‌شود، خاموش كنيم.
zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون