جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4417- تاریخ : 1397/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


اعلام اسامي نامزدهاي جشنواره تلويزيوني جام جم


درخواست سيروس الوند از عوامل «پايتخت»


«ويل اسميت» در نقش پدر خواهران قهرمان تنيس جهان


يادداشت


دريچه هنر


ميراث فرهنگي


ميز خبر


آخرين وضعيت ساخت «گاندو»


احتمال تغيير نام سريال نوروزي شبکه 3


 اعلام اسامي نامزدهاي جشنواره تلويزيوني جام جم 

نامزدهاي دريافت جايزه بخش نمايش پنجمين دوره جشنواره تلويزيوني جام جم مشخص شدند.
به گزارش روابط عمومي معاونت سيما، اسامي نامزدهاي جشنواره تلويزيوني جام جم به شرح زير است:
*نامزدهاي بهترين تهيه کننده
سعيد سعدي، سريال «بچه مهندس»
مجيد مولايي، سريال «بانوي عمارت»
بهروز مفيد، سريال «محکومين 1»
ايرج محمدي، سريال «دلدادگان»
ابوالفضل صفري، سريال «سارق روح»
حامد عنقا، سريال «پدر»
*نامزد هاي بهترين کارگردان
عزير الله حميدنژاد، سريال «بانوي عمارت»
سيروس مقدم، سريال «پايتخت 5»
منوچهر هادي، سريال «دلدادگان»
احمد معظمي، سريال «سارق روح»
جواد افشار، سريال «آنام»
*نامزد هاي بهترين نويسنده
بابک کايدان / مهدي محمدنژاد، سريال «دلدادگان»
اميرعباس پيام، سريال «آنام»
احسان جوانمرد، سريال «بانوي عمارت»
سعيد دولت خواني، سريال «سايه بان»
هومان فاضل، سريال «سارق روح»
*نامزدهاي بهترين بازيگر زن
ريما رامين فر، سريال «پايتخت 5»
نسرين نصرتي، سريال «پايتخت 5»
پانته آ پناهي‌ها، سريال «بانوي عمارت»
گلچهره سجاديه، سريال «آنام»
بهناز جعفري، سريال «بچه مهندس»
ساناز سعيدي، سريال «سارق روح»
پانته آ بهرام، سريال «دلدادگان»
*نامزدهاي بهترين بازيگر مرد
محسن تنابنده، سريال «پايتخت 5»
بهرام افشار، سريال «پايتخت 5»
مهدي سلطاني، سريال «پدر»
مجتبي پيرزاده، سريال «سايه بان»
حسام منظور، سريال «بانوي عمارت»
حسين محجوب، سريال «محکومين»
دانيال حکيمي، سريال «سارق روح»
*نامزد هاي بهترين دستاورد ويژه هنري
امير پرتو زاده صدابردار سريال «پايتخت 5»
محسن چاوشي خواننده تيتراژ سريال «سايه بان»
محمد رسولي تصويربردار سريال «زندگي از نو»
ناديا ديني سازنده تيتراژ سريال «سارق روح»
فريد ناظر فصيحي جلوه ويژه سريال «پايتخت 5».


 درخواست سيروس الوند از عوامل «پايتخت» 

مراسم ختم خشايار الوند در مسجد جامع شهرک غرب تهران برگزار شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم ختم خشايار الوند در مسجد جامع شهرک غرب تهران برگزار شد.در اين مراسم برخي از سينماگران با حضور خود به خانواده الوند تسليت گفتند.
سيروس الوند ،برادر بزرگ مرحوم خشايار الوند در اين مراسم از عوامل سريال «پايتخت» درخواست کرد که قسمت ويژه آن را که قرار بود براي شب عيد نوروز از تلويزيون پخش شود، بسازند.
او خواسته خود از عوامل «پايتخت» را اين گونه مطرح کرد:«از سيروس مقدم و محسن تنابنده عزيز خواهش مي کنم هرچقدر خشايار از فيلمنامه «پايتخت» را نوشته -چه يک جمله و چه دو جمله- آن را ادامه دهند و اگر مي‌شود «پايتخت» را بسازند تا روح اين بچه حال کند و دل شاد شود».
الوند در پايان تاکيد کرد:«نگذاريد مردم چشم انتظار بمانند و نگذاريد آخرين کار خشايار نيمه تمام بماند؛ بگذاريد شب عيد اين مردم نازنين «پايتخت» را ببينند و از آن لذت ببرند.
گفتني است؛ خشايار الوند نويسنده سريال پايتخت، صبح پنج شنبه 9 اسفند، بر اثر سکته قلبي درگذشت.


 «ويل اسميت» در نقش پدر خواهران قهرمان تنيس جهان 

ويل اسميت در نقش پدر ونوس و سرنا ويليامز، قهرمانان تنيس جهان نقش‌آفريني خواهد کرد.
به گزارش مهر به نقل از ورايتي، در فيلمي با عنوان «کينگ ريچارد» ويل اسميت نقش ريچارد ويليامز پدر سرنا و ونوس ويليامز را برعهده گرفت.
اين فيلم بر مبناي فيلمنامه‌اي به قلم زاک بايلين ساخته مي‌شود و تمرکز داستان بر ريچارد ويليامز است تا از سختي‌ها، شک و ترديدها، اختلاف‌نظرها و گذشته دردسرساز خود او در مسير هدايت و آموزش دخترانش بگويد. اين دو قهرمان تنيس جهان از وقتي چهار سال داشتند در رقابت‌هاي کامپتون کاليفرنيا حضور داشتند. همه اينها در حالي است که پدر آنها سابقه‌اي در زمينه تنيس نداشت.
فيلمنامه بايلين از فيلمنامه‌هايي بود که در ليست سياه 2018 جاي داشت.سرنا (متولد 1981) که برنده 23 گرند اسلم شده، از مسابقات اوپن آمريکا در 1999 درخشش خود را شروع کرده است. ونوس (متولد 1980) هفت برد گرند اسلم انفرادي را در کارنامه دارد و درخشش خود را از ويمبلدون 2000 شروع کرد.
خواهران ويليامز در زندگي ورزشي پرافتخارشان تا کنون 29 بار با هم بازي کرده‌اند.سرنا در اين بازي‌ها 17 بار بر خواهرش پيروز شده اما ونوس آخرين بازي دو خواهر را به نفع خود پايان داد.
تيم و ترُوِر وايت تهيه اين فيلم را برعهده دارند. اسميت هم از تهيه‌کنندگان اين فيلم خواهد بود.


 يادداشت 

بيروت؛ شهر زندگي
تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح
شهر زيباي بيروت بارها مورد خشم طبيعت قرار گرفته و ويران شده است.
و به علت اينكه در كنار درياي مديترانه واقع شده است، بخش هايي از آن بارها زير آب رفته است ولي هربار زيباتر از قبل به پا خواسته است و رنگ تازره اي از حيات و طراوت را به رنگهاي دلرباي خود افزوده است.
زيبايي شهر بيروت از شرق تا غرب جهان معروف آفاق است.
شهر بيروت ويژگي هاي منحصر به فردي دارد. اين شهر همانند منظره زيباي رنگين كمان در آسمان آبي شهر از يك سو نظاره‎گر چهره پر رفت و آمد و آميخته با سر و صدا و از سوي ديگر نظاره گر چهره آرام و بدون هياهو مي‎باشد.
مناظر زيبا و ديدني و همچنين محله‎هاي پر هياهو و شلوغ بر حيات و زيبايي اين شهر افزوده است و بدون شك بازديدكنندگان نميتوانند در مقابل اين همه تنوع و مناظر ديدني بي تفاوت باشند.مسافريني كه از بيروت ديدن مي‎كنند، مي‌توانند در يك خيابان دوره گردي را با گاري خود در مقابل فروشگاه هاي شيك و زيباي مملو از كالاهاي گران قيمت و يا در خيابانهاي ديگر، بناهاي تاريخي و قديمي را در كناربرجهاي سر به فلك كشيده مشاهده نمايند.
در كنار خيابان‎هاي آرام وساكت، بقايائي از آثار جنگ در شهر به نوعي خاطرات به ياد ماندني از جنگ را در ذهن جهانگردان باقي مي‎گذارد.از مراكز زيباي بيروت، مركز تجاري در وسط شهر مي‌باشد كه به شكل زيبايي براساس آخرين روش‌هاي روز جهان بنا شده است.خيابان‌هاي سنگفرش شده و مراكز زيباي منطقه همچنين بقايايي از بناهاي تاريخي مانند گرمابه‌هاي متعلق به عصر روميان به چشم مي‌خورد.
اين مكان تاريخي در كنار آثار باستاني سراي كبير (ساخته شده توسط عثماني ها در سال 1849) قرار دارد.
در كمربندي شهر بيروت در كنار درياي مديترانه، اتوبان مناره به طول دو كيلومتر قرار دارد كه مورد استفاده دوستداران ورزش و پياده روي و ديگر اقشار مردم است.
با نگاه به آنچه كه گذشت مي‌توان گفت؛ امروز شهر بيروت به يك مركز مهم تجاري و بازرگاني در خاورميانه تبديل شده است و وجود ادارات و موسسه‌هاي دولتي و نيز استفاده بهينه از اعتبارات مالي در سيستم اقتصادي باعث شده است اين كشور در ليست كشورهاي پيشرفته خاورميانه قرار گيرد.


 دريچه هنر 

آغاز «ملاقات» پارسا پيروزفر در تئاتر شهر
نمايش «ملاقات» به کارگرداني پارسا پيروزفر از روز يکشنبه 12 اسفند ماه در تالار اصلي تئاتر شهر آغاز شد.
در اين اثر نمايشي (به ترتيب حروف الفبا):علي ابدالي، نسترن اميرعبدالهيان، زينب ايزدپناه، رضا بهبودي، افسانه پرمر، پانته آ پناهي ها، پارسا پيروزفر، سياوش چراغي پور، احسان حاجياني، مهدي حسيني نيا، افشين خورشيد باختري، اميد رضايي، مونا رضايي، امير صادقي، مجتبي عليرضالو، مونا غياثي، نسيم قدس الهي، نيما قطبي، تيام کريمايي، سياوش کريما، هومن کيايي، امير محمدي، ايوب محمودنيا، مريم مسچيان، بهاره مصدقيان، نيما مظفري پور، الکس ملک کرم، داريوش موفق، مهدي ميلاني، پيمان ناجي، امير هرمزي نژاد به عنوان بازيگر حضور دارند.
نمايش «ملاقات» به کارگرداني پارسا پيروزفر هر روز غير از شنبه ها ساعت 19:30 در تالار اصلي مجموعه تئاتر شهر روي صحنه مي رود.

تمديد مهلت ارسال آثار به نوزدهمين جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي
مهلت ارسال آثار براي شرکت در بخش صحنه‌اي نوزدهمين جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي تا 21 اسفند تمديد شد.
مهلت ارسال آثار براي شرکت در بخش صحنه‌اي نوزدهمين جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي که با عنوان نمايش‌هاي تخت‌حوضي (بخش ويژه استاد علي نصيريان) نامگذاري شده است، به مدت يک هفته تمديد شد.
بر اين اساس در پي درخواست تعدادى از گروه‌هاي نمايشى و به ويژه گروه‌هاي استاني، متقاضيان شرکت در اين بخش مي‌توانند تا 21 اسفند نسبت به ارسال آثار خود به دبيرخانه جشنواره اقدام نمايند.کانون نمايش‌هاي آييني و سنتي و اداره کل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نوزدهمين جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي را با شعار «نمايش سنتي فرصتي براي تئاتر معاصر ايران»، مرداد 1398 و همزمان با اعياد سعيد قربان و غدير برگزار مي‌کنند.


 ميراث فرهنگي 

«ابن سينا»؛ منبع بزرگ پزشکان ايرلندي در قرون وسطي
يک کتاب باستاني، پيوند حيرت‌انگيز پزشکان ايرلندي و پزشکان ايراني را در عصر طلايي دانش اسلامي آشکار کرد.
به گزارش ايسنا و به نقل از آيريش نيوز، اين اکتشاف که توسط پرفسور «ميچين» از دانشگاه «کورک» ايرلند صورت گرفته است، نشان مي‌دهد پزشکان ايرلندي در سده 1400 ميلادي از دانش پزشکي ايرانيان بهره مي‌بردند.
طبق اطلاعات حاصل از اين اکتشاف، از کتاب پزشکي معروف «‌قانون در طب» نوشته «‌ابن سينا» رياضيدان، پزشک و فيزيکدان ايراني، در قرون وسطي براي تعليم پزشکان جوان ايرلندي استفاده شده است.
اين اکتشاف زماني صورت گرفت که پرفسور «‌ميچين» از وجود اين کتاب باستاني که به خانواده‌اي بريتانيايي با ريشه‌هاي ايرلندي تعلق داشت، باخبر شد.
اين کتاب که در سايز جيبي ساخته شده است، در سال‌هاي 1534/1536 در لندن به چاپ رسيده است و شامل فصل‌هاي مختلفي در مورد فيزيولوژي فک، بيني و ستون فقرات است.
واضح است که متخصصان ايرلندي به منظور تعليم ديدن به مناطق مختلفي از سراسر جهان سفر کرده‌اند و به قدري تحت تأثير دانش «ابن سينا» قرار گرفته‌اند که تصميم گرفتند از نسخه‌ي لاتين کتاب او به عنوان منبع نسخه‌ ترجمه شده ايرلندي آن استفاده کنند.


 ميز خبر 

كاشت 6 نهال به نام 6 کارگردان سينماي ايران
به مناسبت هشتمين شب کارگردانان سينماي ايران که به دبير پوران درخشنده برگزار مي شود، 6 درخت به نام 6 کارگردان سينماي ايران کاشته مي شود.
به گزارش صبا، محمدرضا عرب سخنگوي کانون کارگردانان سينماي ايران اعلام کرد:هشتمين شب کارگردانان سينماي ايران به دبيري پوران درخشنده برگزار مي‎شود.
وي افزود: طبق رسم سال هاي گذشته کانون، امسال نيز از 6 کارگردان سينما در اين مراسم تجليل به عمل خواهد آمد.
عرب تاکيد کرد: اين مراسم در بيست و نهمين سالگرد تاسيس کانون کارگردانان سينماي ايران به ميزباني برج ميلاد امروز پانزدهم اسفند ماه برگزار مي شود و چون اين روز مصادف است با روز درختکاري، نهال درختي نيز با پلاکي به نام اين 6 کارگردان کاشته خواهد شد.

با اقتباس از انيميشن تيم برتون؛
«عروس مردگان» به صحنه مي‎رود
نمايش «عروس مردگان» با اقتباس از انيميشن معروف تيم برتون براي اولين بار در دنيا به صورت موزيکال روي صحنه خواهد رفت.
نمايش «عروس مردگان» به کارگرداني اميدرضا سپهري و تهيه‌کنندگي مريم نراقي در هتل اسپيناس پالاس به روي صحنه مي‌رود.
محمد معتمد نيز به عنوان سرمايه‎گذار در اين پروژه حضور دارد .ميلاد مهدوي آهنگسازي قطعات موزيکال نمايش و ارکستر «ايستگاه» به رهبري مهدي نوروزي اجراي موسيقي اين نمايش را به عهده دارد.
اين نمايش اقتباسي از انيميشن معروف «عروس مرده» به کارگرداني تيم برتون و مايک جانسون، محصول سال 2005 کمپاني برادران وارنر آمريکا است كه براي کودکان و بزرگسالان مناسب خواهد بود.
نمايش «عروس مردگان» ارديبهشت ماه سال 98 در هتل اسپيناس پالاس به روي صحنه مي‌رود.

افتتاح يک گالري جديد با آثاري از 21 نقاش
همزمان با نمايش آثاري از 21 نقاش، گالري «آنسو» در شمال کشور افتتاح مي‌شود.
نمايشگاه گروهي «بازگشت»، همزمان با افتتاح گالري «آنسو»، فردا پنجشنبه 16 اسفند در محل اين گالري در نوشهر (واقع در استان مازندران) برگزار مي‌شود. در اين نمايشگاه قرار است آثاري از 21 نقاش به نمايش درآيد.
نمايشگاه «بازگشت» از فردا پنجشنبه 16 اسفند تا چهارشنبه 22 اسفند در گالري «آنسو» به نشاني نوشهر، بلوار امام رضا، خيابان مدرس، مدرس بيستم، پلاک يک پذيراي علاقه‌مندان خواهد بود.


 آخرين وضعيت ساخت «گاندو» 

جواد افشار کارگردان سريال معمايي پليسي «گاندو» گفت:از يک ماه گذشته براي ضبط صحنه‌هاي پاياني کار راهي ترکيه شديم و اوايل اسفندماه به تهران برگشتيم و صحنه‌هاي پاياني داخلي کار را گرفتيم. ضبط کار به اتمام رسيده و تنها چند سکانس که مربوط به حضور در هليکوپتر است باقي مانده است که آن را نيز در چند روز آينده با مهيا شدن هليکوپتر تصويربرداري مي‌کنيم.داريوش فرهنگ، ليلا اوتادي، سارا خوييني‌ها، کامبيز ديرباز، محمدرضا شريفي‌نيا، سيد مهرداد ضيايي، فرهاد قائميان و...از جمله بازيگران اين سريال پر بازيگر هستند.


 احتمال تغيير نام سريال نوروزي شبکه 3 

تهيه‌کننده «مُرّ قانون» از احتمال تغيير نام سريال نوروزي شبکه سه سيما خبر داد.مهران مهام تهيه‌کننده گفت:تقريباً 10 قسمت از اين سريال بر اساس فيلمنامه و سيناپس تصويربرداري شده و همزمان در حال مونتاژ است.وي در خصوص تغيير نام سريال شبکه سه گفت: اين امکان وجود دارد که با مشورت مديران شبکه، نام سريال تغيير کند و شايد همان نام قبلي يعني حوزه استحفاظي دوباره عنوان سريال شبکه سه براي نوروز 98 باشد.بازيگران اين سريال عبارتند از:مرجانه گلچين، مهران غفوريان، يوسف تيموري، مهشيد ناصري، دلسا ملکي، مهران رجبي، و... .


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي