جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4414- تاریخ : 1397/12/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


بازگشت «مهراوه شريفي نيا» به تلويزيون


«خشايار الوند» رهسپار خانه ابدي شد


احتمال حضور تام کروز و اميلي بلانت در ادامه «لبه فردا»


سينماهاي از دست رفته!


دريچه هنر


ديدني ها


ميز خبر


«زانباتو»؛ فيلم جديد دل‌تورو


نمايش «روزگاري هامون» در کانادا


 بازگشت «مهراوه شريفي نيا» به تلويزيون 

مهراوه شريفي نيا بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون عيد نوروز با سريال «بر سر دوراهي» به تلويزيون برمي گردد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهراوه شريفي نيا بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون با گذشت چند سال از ايفاي نقش در سريال «کيميا» عيد نوروز با سريال «بر سر دوراهي» به تلويزيون برمي گردد.
شريفي نيا درباره حضور در اين سريال و همکاري با حامد عنقا گفت: من تا به حال دو تجربه همکاري با آقاي عنقا داشتم که يکي «قلب يخي» اولين سريال رسانه تصويري بود و ديگري سريال اينترنتي «پيکسل» است که هنوز اکران نشده است.
شريفي نيا يادآور شد: «بر سر دوراهي» اولين حضور من بعد از «کيميا» در تلويزيون است.در اين سه سال هرکاري پيشنهاد شد نپذيرفتم چون مي‌خواستم قدري از تلويزيون فاصله بگيرم.
در اين مدت سه چهار فيلم سينمايي و يک تئاتر کار کردم و کمي به احياي خودم پرداختم؛ کلاس رفتم، کتاب خواندم و فيلم ديدم، ولي کار با حامد عنقا هميشه جذاب و لذت بخش است و شايد اگر کسي ديگر پيشنهاد همکاري مي‌داد ترجيح مي‌دادم دوري ام از تلويزيون ادامه پيدا کند، اما قلم آقاي عنقا براي من دوست داشتني است و به او اعتماد دارم.
وي درباره حال و هواي اين سريال با بيان اينکه اين کار قرار است در فضايي نوستالژيک توليد شود و اين فضا برايم جالب بود، گفت:«بر سر دوراهي» قصه روان و ساده‌اي دارد که گرچه بار‌ها شنيده شده، اما نوع روايت آن است که جذابش مي‌کند.


 «خشايار الوند» رهسپار خانه ابدي شد 

مراسم تشييع پيکر «خشايار الوند» در خانه سينما 2 با حضور جمع کثيري از هنرمندان برگزار شد.
به گزارش فارس، کامران ملکي که اجراي اين مراسم را به عهده داشت، در سخناني گفت: امروز روز بسيار ناگواري براي خانواده سينما، تلويزيون و فيلم نامه نويسان کشور و همچنين علاقه‌مندان به کارهاي خشايار الوند است. هيچکس انتظار نداشت خشايار الوند به اين زودي ما را ترک کند و در روزهاي پاياني اسفند فردي را از دست دهيم که مدام تلاش مي‌کرد لبخند روي لبان مردم بياورد‌.
سيروس مقدم کارگردان سريال پايتخت در اين مراسم گفت: نمي‌دانم چه بگويم. من 10 سال با خشايار و گروه پايتخت فراتر از همکاري رفتيم و خانواده هم شده بوديم و مشکلات هم را مي‌دانستيم. صبح که از دفتر مي‌خواستيم به اينجا بياييم هنوز باور نمي‌کرديم و در اتاقش را باز کرديم و قاب عکسش را ديديم. همه ما شوکه‌ايم. خشايار همه تلاشش خوب زندگي کردن بود و عاشق همسر و فرزندانش بود‌. روز آخر تست‌هاي گريم و لباس بازيگران را مي‌زديم و بايد آن روز را تا ابد به ياد داشته باشيم. او خيلي شاد بود و 60 صفحه اول فيلم نامه را به محسن تحويل داد و رفت تا به بازي فوتبال بارسلونا برسد و با پسرش مسابقه را ببيند.
وي با بيان اينکه او روحيه خيلي خوبي داشت، متعهد به مسئوليت و همراه و خانواده دوست بود، گفت: از طرف گروه پايتخت به خانواده وي تسليت مي‌گويم.هرچه فکر مي‌کنيم مي‌بينيم که يکي از رکن‌هاي اساسي فيلم نامه نويسي از ميان ما رفت و دلم مي‌خواهد امشب بخوابم و صبح که بيدار مي‌شوم خشايار را ببينم.
منوچهر شاهسواري مديرعامل خانه سينما نيز گفت: يکي از زيبايي‌هاي زندگي براي ما آشنايي با الوند است. وقتي مي‌گويم الوند از يک خانواده و اصالت حرف مي‌زنم و آنچه از اين خانواده بر مي‌آيد جز مهرباني و دوستي نيست و دين نشان دهنده اين است که آنچه اصيل است مي‌ماند و ديده مي‌شود.
مراسم ترحيم اين فيلم نامه نويس فردا دوشنبه 13 اسفند ماه ساعت 17 تا 18:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.
الوند پنجشنبه 9 اسفند به دليل ايست قلبي در گذشت. خشايار الوند متولد سال 1346 بود و تا به امروز فيلمنامه سريال‌هاي طنزي مانند «نقطه چين»، «شب هاي برره»، «باغ مظفر»، «گنج مظفر»، «مرد هزار چهره»، «مرد دو هزار چهره»، «قهوه تلخ»، «ويلاي من»، «شوخي کردم» و «در حاشيه»، «پايتخت»، «پايتخت 3»؛ «پايتخت 5»، «پايتخت 4»، «علي‌البدل»، «کمربندها را ببنديم»، «مسافران»، «ديوار به ديوار» و «ديوار به ديوار 2» را نگارش کرده بود.


 احتمال حضور تام کروز و اميلي بلانت در ادامه «لبه فردا» 

انتظار مي رود تام کروز و اميلي بلانت در ادامه فيلم اکشن علمي تخيلي «لبه فردا» دوباره با هم همراه شوند.
به گزارش مهر به نقل از ددلاين، کمپاني برادران وارنر اعلام کرد ادامه فيلم «لبه فردا» را که محصول 2014 اين کمپاني بود، با استخدام يک نويسنده جديد مي سازد.
اين فيلم اکشن علمي تخيلي اين بار با فيلمنامه‌اي از متيو رابينسون ساخته مي‌شود.
البته برادران وارنر سال 2016 نيز اعلام کرده بود قصد ادامه دادن اين فيلم را دارد و از همان زمان به چگونگي روند پيشرفت اين ادامه فکر مي‌کرد تا اين که سرانجام سه سال پس از آن زمان، اکنون به طور رسمي اعلام کرده توليد اين فيلم شروع شده است.
نسخه اصلي فيلم که ساخته داگ ليمان بود ماجراي افسري را روايت مي‌کند که در جنگ با بيگانگاني است که زمين را تهديد مي‌کنند.
وي در اين فيلم پس از هربار کشته شدن در نبرد، دوباره زنده مي‌شود و به روز پيش از مرگ خود باز مي‌گردد و هر بار توانايي‌هاي وي بيشتر مي‌شود.
هر چند هنوز از بازيگران نام برده نشده اما انتظار مي‌رود تام کروز و اميلي بلانت دوباره با هم در اين فيلم ديده شوند.


 سينماهاي از دست رفته! 

اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه)
پانزده سال پيش در پنجشنبه شبي محزون، پرده سينماي اودئون بعد از 74 سال براي آخرين بار پايين آمد و يک سينماي سنتي ديگر در کشور انگلستان تعطيل شد. بسته شدن اين سينما، پايان دوره چالش ميان تلويزيون، ويدئوي خانگي و حالا پرديس‌هاي سينماي (مالتي‌پلکس) ‌است.
سينماي اودئون قبل از جنگ ساخته شده بود و مربوط به زماني مي‌شد که سينما رفتن يک آيين بود. زيبايي سالن نيز به اندازه فيلم اهميت داشت. با وجود همه نقصان‌ها، اودئون چيزي داشت که همه اين پرديس‌هاي سينمايي با صندلي‌هاي چرمي و جاي ليوانشان، صداي دالبي و پرده عريض نداشتند و آن، اتمسفر است.
احتمالاً اتمسفر زياد براي مخاطبان جديد سينما مهم نيست.
جالب اينکه، طراحان و سازندگان پرديس‌ها نيز همان انگيزه‌هاي را دارند که نياکانشان در دهه‌هاي 20 و 30 ميلادي داشتند؛ يعني استفاده از جديدترين فناوري‌ها، موقعيت مناسب، امکانات رفاهي و همه آن چيزهايي که پرديس‌ها تلاش دارند به سينماروهاي امروز بدهند؛ اما يک تفاوت وجود دارد و آن «معماري» است، نه صرفاً نمادي از تجدد و مدرنيسم.
در زمانه‌اي که مردم از الکتريسته محروم بودند و در خانه شمع روشن مي‌کردند يا پا بر روي فرش پا نگذاشته بودند، سينما باشکوه‌ترين ساختماني بود که ممکن بود واردش شوند.اگر فيلم خوبي هم تماشا مي‌کردند، اين لذت تکميل مي‌شد.
بيشتر سينماهايي که در تصوير مشاهده مي‌کنيد در دهه‌هاي 60 و 70 ميلادي تعطيل شدند؛ اما آنهايي که از اين تعطيلي در امان بودند (مانند اودئون) در دهة 90 دوران پررونقي را تجربه کردند.
سينماروهاي جديد به‌دنبال کسب تجربه بيشتري از سينما هستند و به همين دليل، پرديس‌هاي سينمايي را ترجيح مي‌دهند.
اين سينماها معمولاً در خارج از شهر ساخته شده‌اند، فيلم‌هاي بيشتري را نمايش مي‌دهند، مجهز به فروشگاه و رستوران بوده و تنوع بيشتري را در اختيار مشتريان مي‌گذارند.


 دريچه هنر 

معرفي داوران بخش فيلم جشنواره «شبديز»
اسامي هيئت داوران بخش فيلم جشنواره منطقه‌اي «شبديز» اعلام شد.
بهرام دهقان،شهرام مکري و محمدرضا وطن‌دوست به‌عنوان داوران بخش فيلم شصت و دومين جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان «شبديز» معرفي شدند.
اين هيئت از ميان 37 فيلم داستاني، 22 فيلم مستند، 7 فيلم پويانمايي و 5 فيلم تجربي که در مرحله پاياني اين رويداد حضور دارند، بهترين‌هاي هر بخش را برخواهند گزيد.
شصت و دومين جشنواره منطقه اي سينماي جوان «شبديز» 14تا 17 اسفند ماه 97 به مدت 4 روز و با حضور استان‌هاي (آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، کردستان، لرستان، ايلام، چهارمحال و بختياري، کهکيلويه و بويراحمد، خوزستان، بوشهر، تهران و کرمانشاه) توسط انجمن سينماي جوانان ايران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان کرمانشاه برگزار مي‌شود.

بزرگداشت «استادغلامحسين بنان» در ارسباران
سي‌ و سومين سالروز «استادغلامحسين بنان» سه‌شنبه 14 اسفند ساعت 18 در فرهنگ سراي ارسباران برگزار مي‌شود .
سي و يکمين نشست «آيين آواز » به بزرگداشت استاد غلامحسين بنان خواننده اصيل وصاحب سبک موسيقي ايراني اختصاص
دارد .
عليرضا فريدون‌پور، مسعود مظلوم ، سروش فيروزيان، اميرعلي هاشمي از اساتيد آواز، عليرضا ميرعلينقي پژوهشگر موسيقي در سي ويکمين نشست «آيين آواز» در باره شيوه و آوازهاي استاد بنان به سخنراني مي پردازند.
علي شيرازي آوازخوان و آواز پژوه که مقاله‌ اي نيز درباره استادبنان به رشته تحرير درآورده است ويژگي‌ هاي خاص صدا و سبک آوازخواني اين استاد بزرگ آواز را بررسي مي کند.اجرا هاي متعدد موسيقي بخش هاي ديگر اين نشست است .


 ديدني ها 

«الهه‌ نمک»؛ كوهي با رنگ‌هاي متنوع
جزيره هرمز را بيشتر با «خاک سرخ» آن مي‌شناسند، اما در کنار اين خاک، رنگي که در هر گوشه به‌چشم مي‌آيد، سفيد است؛ سفيدي نمک. اين نگين زمين‌شناسي خليج فارس روي يک گنبد نمکي استقرار يافته و سنگ نمک متبلور شده در اين منطقه به‌وفور يافت مي‌شود.
در بخش جنوبي جزيره نيز بلورهاي عظيم نمک وجود دارد.
از جمله جاذبه‌هاي ديدني جزيره هرمز، پستي و بلندي‌هاي شکل‌گرفته براثر فرسايش است که سطوحي ديدني را در مقياس‌هاي مختلف شامل مي‌شوند.
«الهه‌ نمک» يکي از همين ديدني‌هاست و شامل کوهي نمکي با رنگ‌هاي متنوع و سطحي که به زيبايي تراش خورده است. از زير اين کوه نمکي، آب در بستري نارنجي‌رنگ جريان دارد و صداي آن در فضاي خالي از هر نوع آلودگي صوتي، بسيار دلنشين است.


 ميز خبر 

روزهاي پاياني صداگذاري «دياپازون»
صداگذاري «دياپازون» به کارگرداني حامد تهراني به زودي به پايان مي رسد.
«دياپازون» اولين تجربه بلند سينمايي حامد تهراني به تهيه کنندگي عليرضا شجاع نوري مراحل فيلمبرداري خود را در سکوت خبري پشت سر گذاشت و در حال حاضر با انجام مراحل پاياني صداگذاري براي حضور در فستيوال هاي بين المللي و داخلي آماده نمايش مي شود.
«دياپازون» با يک فيلمنامه اجتماعي که نويسندگي آن را حسين تهراني بر عهده داشته است در لوکيشن هاي تهران فيلمبرداري شده و ژاله صامتي به عنوان نقش اصلي اين فيلم مقابل دوربين رفته است. بهنوش بختياري، عليرضا استادي و معصومه رحماني نيز از بازيگران ديگري هستند که در اين اثر حضور دارند.
ژاله صامتي، بهنوش بختياري، عليرضا استادي، مهدي حسيني نيا و معصومه رحماني و بابک نوري با معرفي عليرضا ساوه درودي، مهرنوش حاجي خاني، شادي گنجي، مهران آتش زاي، مهسا اکبري، سارا سرابي، غزال غلامي و يکتا طبيبي در اين اثر به ايفاي نقش پرداخته اند.

«سر ميز شام»؛ اثري اجتماعي
نمايش «سر ميز شام» به کارگرداني سيامک صفري اثري اجتماعي است.به گزارش آنا، نمايش «سر ميز شام» به کارگرداني سيامک صفري که از پنجم اسفندماه در سالن دو عمارت نوفل‌لوشاتو به صحنه رفته است تا 24 اسفندماه ادامه دارد.
اين نمايش که با سبک اجتماعي و اقتباسي درام است، هر روز ساعت 18 به مدت يک ساعت و 15 دقيقه اجرا مي‌شود.
گروه بازيگران، نويسندگي اين کار را برعهده داشته‌اند. بازيگران آن الهام محمودي، پريناز کبيري، سمانه بنائي و الناز ديبا هستند.

موزه فلسطين؛ ميزبان جشنواره ملي «عکس آب»
نمايشگاه چهارمين دوره جشنواره ملي عکس آب هم‌زمان با بزرگداشت روز ملي آب در موزه فلسطين موسسه صبا افتتاح مي شود.
آيين گشايش نمايشگاه ساعت 13 فردا دوشنبه 13 اسفندماه با شعار «آب براي همه» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار خواهد شد.در اين نمايشگاه 60 اثر منتخب از ميان 6 هزار و 32 اثر رسيده به دبيرخانه در معرض ديد علاقه مندان قرار خواهد گرفت.جشنواره ملي آب با مشارکت مرکز ملي مطالعات راهبردي کشاورزي ، شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور ، کميسيون ملي يونسکو در ايران و موزه فلسطين وابسته به موسسه صبا برگزار مي‌شود.اين نمايشگاه تا 20 اسفندماه همه روزه به جز روزهاي تعطيل از ساعت 10 تا 18 در موزه فلسطين واقع در خيابان وليعصر(عج)خيابان بزرگمهر،خيابان برادران شهيد مظفر پلاک 74 ميزبان علاقه مندان خواهد بود.


 «زانباتو»؛ فيلم جديد دل‌تورو  

«گيِرمو دل‌تورو» کارگرداني و نويسندگي فيلمي جديد را با عنوان «زانباتو» عهده‌دار مي‌شود.اين فيلم داستان دختري با مهارت‌هاي جنگي مرگ‌بار است.دل‌تورو در صفحه توئيتر خود نوشت که اين پروژه از 6 سال پيش آغاز شده اما هيچ‌گونه خبري از آن درز نکرده است و اکنون نيز سخت درحال کار روي آن هستيم.اين کارگردان اسکاري همچنين گفت که در مرحله پيش‌توليد «پينوکيو» براي نت‌فليکس است. دل‌تورو سال گذشته اسکار بهترين کارگرداني و تهيه‌کنندگي اسکار را براي فيلم «شکل آب» دريافت کرد.


 نمايش «روزگاري هامون» در کانادا 

فيلم مستند «روزگاري هامون» به کارگرداني محمد احساني در دهمين حضور بين‌المللي خود در جشنواره «مستندهاي آب» در کشور کانادا به نمايش درمي‌آيد.
اين فيلم در هشتمين جشنواره بين‌المللي «مستندهاي آب» که از تاريخ 21 تا 24 مارس (اول تا چهارم فروردين) در شهر تورنتو کانادا برگزار مي‌شود به روي پرده مي‌رود.احساني کارگردان اين مستند با محوريت قرار دادن تالاب بين‌المللي هامون، خشک شدن اين درياچه و تأثير آن بر زيست محيط و زندگي مردم سيستان و بلوچستان را به تصوير کشيده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون