جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4408- تاریخ : 1397/12/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)


معرفي برگزيدگان چهل و چهارمين دوره اهداي جوايز «سزار»

فاطمه گودرزي:
«لحظه گرگ و ميش» برايم تداعي کننده تاريخ بود


شبي به يادماندني براي يك نمايش


يادداشت


دريچه هنر


گالري


موسيقي ايراني


پايان فيلمبرداري «آينده»


درخشش مستند «لوتوس» در آمريکا


 معرفي برگزيدگان چهل و چهارمين دوره اهداي جوايز «سزار» 

برگزيدگان چهل و چهارمين دوره اهداي جوايز سزار در پاريس معرفي و تجليل شدند.
به گزارش مهر به نقل از فرانس 24، فيلم «حفاظت» اولين تجربه بلند کارگرداني خاوير لوگراند که تصويري از يک خانواده که از خشونت خانگي رنج مي‌برد را ارايه کرده، موفق به کسب جايزه بهترين فيلم جوايز سزار شد.
لي دراکر بازيگر همين فيلم جايزه بهترين بازيگر زن نقش اصلي را برد و اين فيلم موفق به کسب جايزه بهترين فيلمنامه غيراقتباسي نيز شد.
اين کارگردان پيشتر در بخش فيلم کوتاه نامزدي اسکار را کسب کرده بود و فيلم «حفاظت» او نخستين‌بار در بخش رقابتي جشنواره فيلم ونيز در تابستاني که گذشت اکران شده بود و دو جايزه را از آن خود کرد.
در اين مراسم ، ژاک اوديار جايزه بهترين کارگرداني را براي «برادران سيسترز» برد که درامي وسترن با بازي خواکين فينيکس، جان سي.رايلي و جيک جيلنهال است. اين کارگردان پيشتر جايزه بهترين کارگرداني جشنواره فيلم ونيز و جايزه لومير را براي همين فيلم برده بود.
«شهرزاد» ساخته ژان برنارد مارلين که نخستين بار در بخش هفته منتقدان کن ديده شد برنده شگفت‌انگيز اين دوره جوايز سزار بود و جايزه بهترين فيلم اول را برد و جايزه بازيگر مرد و زن تازه‌کار را نيز براي کنزا فورتاس و ديلن رابرت از آن خود کرد.
اولين تجربه بلند کارگرداني آندرآ بسکوند با عنوان «بليت کوچک» نيز جايزه بهترين بازيگر زن نقش مکمل را براي کارين ويارد بازيگر کهنه کار برد و موفق به کسب جايزه فيلمنامه اقتباسي نيز شد.
جايزه بهترين بازيگر مرد نيز به آلکس لوتس براي بازي در دومين فيلم بلندش «گاي» رسيد.
ژيل للوش با «غرق شده يا شناور» که ده نامزدي سزار امسال را کسب کرده بود جايزه بهترين بازيگر مرد نقش مکمل را براي فيليپ کاترين دريافت کرد.
در اين مراسم ، رابرت ردفورد نيز با دريافت جايزه سزار افتخاري تجليل شد.


 فاطمه گودرزي:
 «لحظه گرگ و ميش» برايم تداعي کننده تاريخ بود 

گودرزي گفت: «لحظه گرگ و ميش» مقطعي از تاريخ است که ما گذرانديم و لحظات آن برايم ملموس است.
فاطمه گودرزي بازيگر سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دليل انتخاب نقش در سريال «لحظه گرگ و ميش» و ويژگي‌هاي آن اظهار کرد: حضور همايون اسعديان به عنوان کارگردان اولين انگيزه من براي اين همکاري بود.سال‌ها بود که با او کار نکرده بودم و خيلي دوست داشتم که همکاري مجدد داشته باشم؛ از طرفي هم بخشي از انتخاب من مربوط به تاريخي بود که ما گذرانده بوديم و برايم اين لحظات بسيار ملموس بود.بازيگر سريال «ترانه مادري» افزود: شايد آن زمان فرزند من کوچک بود و من آن را به جبهه نفرستادم، اما اين لحظات را به چشم خود ديدم. آن قسمت‌هاي مونولوگ گويي که توران با 3 همسر شهيد خود داشت قسمت‌هايي بود که در لحظه و در صحنه، همايون اسعديان آن‌ها را مي‌نوشت و من حفظ مي‌کردم؛ در واقع تمام آن جملات تداعي‌گر همان احوالات بود.گودرزي بيان کرد:«لحظه گرگ و ميش» برايم تداعي کننده تاريخي بود که در برهه‌اي از زمان گذرانده بودم و به همين دليل نقش آفريني برايم سخت نبود.در عين حال کار درام به طور مطلق هيچ وقت آسان نبوده و نيست. بلکه حسي است و براي ملموس شدن اين حس در حرفه ما اين موارد طبيعي است.


 شبي به يادماندني براي يك نمايش 

نمايش «خنکاي ختم خاطره» در حالي اجراي خود را در جشنواره تئاتر فجر به پايان رساند که به يکي از شلوغ‌ترين و حاشيه‌دارترين نمايش‌هاي جشنواره تبديل شد. به گزارش ايسنا، اين نمايش به نويسندگي و کارگرداني حميدرضا آذرنگ از حدود دو ماه قبل در تماشاخانه ايرانشهر به صحنه رفت و با توجه به بازخورد خوب اجراي چند سال قبل از اين نمايشنامه و بازي فاطمه معتمدآريا در اين اجرا، از همان ابتدا يکي از تئاترهاي پرمخاطب چند وقت اخير پايتخت بود.«خنکاي ختم خاطره» در سي‌وهفتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در بخش مسابقه بين‌الملل حضور داشت و در آخرين شب جشنواره (سوم اسفندماه) در دو نوبت روي صحنه رفت.
استقبال از اين نمايش در شب آخر بيشتر از قبل ادامه داشت و در نوبت اول اجرا که ساعت 18:30 بود، تعداد زيادي از افرادي که بليت در دست داشتند پشت در تماشاخانه ايرانشهر ماندند و با ازدحام و هرج‌ومرجي که پيش آمد، عده قابل توجهي امکان ورود به سالن را پيدا نکردند و از آنجا که طبق برنامه‌ريزي انجام‌شده اين نوبت از اجرا با حضور داوران همراه بود، با کمترين تأخير آغاز شد.
با اين حال مردم جامانده از نمايش که با جواب قانع‌کننده‌اي روبه‌رو نشده بودند، به زور وارد سالن انتظار ايرانشهر شدند و در نهايت پس از اعتراض و تا حدودي بلاتکليفي، عده‌اي بليت‌ها را براي گرفتن پولشان پس دادند و عده‌اي هم منتظر نوبت دوم اجرا
شدند.
اجراي دوم با تأخير و حدود ساعت 21 آن هم در شرايطي به صحنه رفت که تمام افراد منتظر از نوبت قبلي هم وارد سالن شدند و آخرين «خنکاي ختم خاطره» با جمعيتي زيادتر از ظرفيت سالن اجرا شد و ممکن بود اتفاقي کوچک حادثه‌اي ناگوار را رقم بزند.
ي چند سال قبل از اين نمايشنامه و بازي فاطمه معتمدآريا در اين اجرا، از همان ابتدا يکي از تئاترهاي پرمخاطب چند وقت اخير پايتخت بود.
«خنکاي ختم خاطره» در سي‌وهفتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در بخش مسابقه بين‌الملل حضور داشت و در آخرين شب جشنواره (سوم اسفندماه) در دو نوبت روي صحنه رفت.
استقبال از اين نمايش در شب آخر بيشتر از قبل ادامه داشت و در نوبت اول اجرا که ساعت 18:30 بود، تعداد زيادي از افرادي که بليت در دست داشتند پشت در تماشاخانه ايرانشهر ماندند و با ازدحام و هرج‌ومرجي که پيش آمد، عده قابل توجهي امکان ورود به سالن را پيدا نکردند و از آنجا که طبق برنامه‌ريزي انجام‌شده اين نوبت از اجرا با حضور داوران همراه بود، با کمترين تأخير آغاز شد.با اين حال مردم جامانده از نمايش که با جواب قانع‌کننده‌اي روبه‌رو نشده بودند، به زور وارد سالن انتظار ايرانشهر شدند و در نهايت پس از اعتراض و تا حدودي بلاتکليفي، عده‌اي بليت‌ها را براي گرفتن پولشان پس دادند و عده‌اي هم منتظر نوبت دوم اجرا شدند.
اجراي دوم با تأخير و حدود ساعت 21 آن هم در شرايطي به صحنه رفت که تمام افراد منتظر از نوبت قبلي هم وارد سالن شدند و آخرين «خنکاي ختم خاطره» با جمعيتي زيادتر از ظرفيت سالن اجرا شد و ممکن بود اتفاقي کوچک حادثه‌اي ناگوار را رقم بزند.


 يادداشت 

«ارگ كلاه فرنگي»؛ اثري تاريخي و ملي
مريم اخوان صالح

ارگ كلاه فرنگي در شهر بيرجند ، اثري زيبا و به ياد ماندني از اواخر دوره زنديه و اوايل دوره قاجار مي‎باشد.
ابن بنا در گذشته به يكي از حكام منطقه به نام امير علم خزيمه تعلق داشته است و در سال 1356 به فرمانداري بيرجند اهدا شد.از نامهاي ديگر اين بنا مي توان به ارگ حسام الدوله، قصر بي بي عروس و ارگ سركار نام برد.
اين بنا در شش طبقه و به شكل زيگورات ساخته شده است و راس آن به شكل مخروط و به رنگ سفيد مي‎باشد و براي ساخت آن از گل ، آجر، اهك و...استفاده شده است.
اين اثر تاريخي و ملي متشكل از چند بخش فرعي و اصلي است، هم‌کف، فضاي ورودي، هشتي، گنبدي‌ها، چندين اتاق، دالان‌هاي مختلف، فضاي حوضخانه و... قسمت‌هايي هستند که در اين ارگ قديمي طراحي و ساخته شده است.اين بنا اكنون به عنوان ساختمان استانداري استان خراسان جنوبي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


 دريچه هنر 

«مهاجران و بي خانمان‎ها» در هيسپان تي وي
«مهاجران و بي خانمان‎ها» در اسپانيا سوژه جديدترين مستندي است که براي پخش از شبکه اسپانيايي زبان هيسپان تي وي آماده پخش شده است.
مهاجران در اسپانيا با مشکلات زيادي مواجه اند.آنها از سوي رسانه‎ها و احزاب قدرتمند اين کشور مورد تهاجم رسانه‎اي قرار مي‎گيرند.
کارگردان، در اين مستند به سراغ دستفروشانِ دوره گردي که اکثرا آفريقايي تبار بوده و به علت شرايط کاري بسيار متزلزل به اين کشور پناه برده اند، رفته تا گوشه اي از مشکلات آن ها به تصوير کشيده شود. آن ها همواره به علت غير قانوني بودن فعاليتشان از سوي پليس اين کشور توقيف مي شوند.
مستند «بي خانمان ها در اسپانيا» به تهيه کنندگي لورا واسکوئز در مدت زمان 25 دقيقه، امروز يکشنبه 5 اسفندماه ساعت 8:30 به وقت تهران از شبکه هيسپان تي وي پخش و تکرار آن همان روز ساعت 15:30 و 21:30 خواهد بود.

معرفي داوران جشنواره بين‌المللي فيلم 100
داوران بخش اصلي دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم100 معرفي شدند.
رضا ميرکريمي، محمدحسين مهدويان، منيره قيدي، بهروز شعيبي و بيژن ميرباقري اعضاي هيات داوري بخش اصلي اين دوره جشنواره را تشکيل مي‌دهند.
شايان ذکر است؛ دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم 100 به همت حوزه هنري و به دبيري علي قرباني طي روزهاي 8 تا 10 اسفند در پرديس سينمايي آزادي –تهران برگزار مي‌شود.

نمايشگاه «دختران خيابان انقلاب» در موزه فلسطين
نمايشگاه خوشنويسي و نقاشيخط ""دختران خيابان انقلاب" در موزه فلسطين موسسه صبا برپا مي شود.
در اين نمايشگاه 45 اثرنقاشيخط و خوشنويسي از45 هنرمند زن به مناسبت روز زن و چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با همکاري بسيج دانشجويي تهران بزرگ،گروه فرهنگي هنري سدنا و موزه هنر هاي فلسطين در معرض ديد علاقه مندان قرار خواهد داد.
آيين گشايش نمايشگاه فردا دوشنبه 6 اسفند ماه از ساعت 16 تا 19 برگزار خواهد شد.
علاقه مندان تا 11 اسفند ماه فرصت خواهند داشت جهت بازديد همه روزه به جز روزهاي تعطيل از ساعت 10 تا 18 به نشاني خيابان وليعصر(عج) خيابان بزرگمهر خيابان برادران شهيد مظفر پلاک 74 موزه هنرهاي معاصر فلسطين مراجعه کنند.


 گالري 

معروف ترين تابلو هاي هنري جهان؛
«گلهاي آفتابگردان»
اثر:وينسنت ون گوک
محل نگهداري:لندن، گالري ملي، 1888
ون گوک بعد از ترک کردن زادگاهش هلند به قصد جنوب فرانسه براي تشکيل انجمن هنري، اين گلهاي آفتابگردان را نقاشي کرده است. او اين اثر را براي تزئين اتاق خواب دوستش پل گوگن نقاشي کرد. ون گوک سال بعد يعني سال 1889 کپي ديگري نيز از اين نقاشي کشيد و شايد هم کپي ديگري در سال بعدتر. کپي‌‌ها و نسخه‌‌هاي متفاوت ديگري از اين تابلو نيز به شاگردان او نسبت داده شده است. اين گلهاي هنري معروف در قلبشان نمونه ساده‌اي از ايجاز زندگي را به نمايش مي‌گذارند؛ آنها چرخه‌‌هاي متفاوت زندگي ما هستند، شکوفه‌‌هاي شاداب و باطراوت تا پژمردگي و نابودي... .


 موسيقي ايراني  

مراسم نودمين سال تولد استاد «حسن کسائي»
به مناسبت نودمين سال تولد استاد حسن کسائي ، مراسمي در مرکز موسيقي پارس به همراه رونمايي از سه اثر موسيقي برگزار شد.
به گزارش صبا، مراسم نودمين سال تولد استاد حسن کسائي در مرکز موسيقي پارس با سرود ملي آغاز شد و در ادامه کليپي در گذرزمان از اين استاد پخش شد. پس از آن عباس سجادي مجري برنامه از اسماعيل تهراني براي سخنراني درباره خاطرات خود با استاد حسن کسائي دعوت کرد.
اسماعيل تهراني استاد و معلم موسيقي درباره حضور خود در اين مراسم گفت:زمان زيادي است که تعدادي از هنرمندان را که در اين مراسم هستند نديده‌بودم و الان بسيار خوشحالم.
اين استاد موسيقي تاکيد کرد: خيلي سخت است درباره استاد موسيقي اين مرز و بوم حرف زدن.اين هنرمندان پل ارتباطي نسل‌هاي قبل خود با نسل بعد از خود بودند و گويا وظايفي داشتند که بايد به ثمر مي‌رساندند.
وي درباره هنرمندان و تاثير آنها برجامعه گفت: ابوالحسن صبا در شاخه ويولن پل ارتباطي مردم با نسل‌هاي قبل از خود بود. حسين تهراني جملات قشنگي مي‌گفت و يکي از آن‌ها اين بود که «ما تمبک را از زير صفر به صفر رسانديم؛ باشد که ديگران آن را ارتقا دهند». فرامرز پايور نوازنده سنتور زحمت زيادي در اين عرصه کشيد و خلاقيت و استعداد خود را در آموزش‌ به کار گرفت تا به اين‌ مقام رسيد.
در ادامه مراسم از سه اثر موسيقي با نام‌هاي وقتي نيستيم، گذرگاه نسيم و قصه شمع رونمايي شد.
محمدجواد کسائي پسر مرحوم حسن کسائي در توصيف پدر خود گفت: از حضور شما عزيزان در اين مراسم خوشحالم. چند سال پيش به ذهنم رسيد از کارهاي پدرم آلبومي تهيه کنم و از هنرمندان دعوت کرديم به تکنوازي کارهاي پدرم و 23 اثر توليد شد. هنرمندان و استادان دو سه نسل به اين پروژه دعوت شدند و گرد آمدن اين هنرمندان در کنار هم بسيار جالب توجه است.تلاش کرديم اين مجموعه از کارهاي پدر را تهيه و تقديم هنردوستان عزيز کنيم.
اين مراسم با حضور هنرمنداني چون اردشير کامکار، پشنگ کامکار، محمدعلي سلماني، اسماعيل تهراني، محمدعلي کياني نژاد، زيداله طلوعي، محمدجواد کسائي، هادي منتظري، محمود رفيعيان، ناصر نظر، رضا شفيعيان، فخري ملک‌پور، پري ملکي، بيژن بيژني، صديق تعريف، مسعود حبيبي در مرکز موسيقي پارس برگزار شد.

با نوازندگان ايراني؛
کيهان کلهر «شهرخاموش» را به صحنه مي‌برد
کيهان کلهر نوازنده صاحب‌نام موسيقي ايراني روزهاي پاياني فروردين‌ماه سال 98 قطعات آلبوم «شهر خاموش» را اين بار با نوازندگان ايراني در تالار وحدت تهران روي صحنه مي‌برد.
به گزارش مهر، کيهان نوازنده جهاني موسيقي کشورمان روزهاي 21 تا 29 فروردين ماه سال 98 تازه ترين کنسرت خود را با اجراي آلبوم بي‌کلام «شهر خاموش» در تالار وحدت روي صحنه مي‌برد.اين در حالي است که وي در اين کنسرت تصميم دارد از گروه نوازندگان ايراني که اسامي تعدادي از آن‌ها مشخص شده استفاده کند.پدرام فريوسفي نوازنده ويولن، نيلوفر محبي نوازنده ويولن، ميثم مروستي نوازنده آلتو، آتنا اشتياقي نوازنده ويولنسل ازجمله نوازندگاني هستند که در قابل کوارتت زهي «مينياتور» در کنسرت سال آينده کيهان کلهر وي را همراهي مي‌کنند.اين در حالي است که نوازندگان کنترباس و سازهاي کوبه‌اي اين کنسرت هنوز مشخص نشده اند.
«شهرخاموش» يکي از مشهورترين آلبوم‌هاي بي‌کلام کيهان کلهر است که سال 1387 با همراهي بروکلين رايدر رهبر يک کوارتت زهي از کشور آمريکا در سبک موسيقي کلاسيک و خاورميانه‌اي در قالبي بين‌المللي منتشر شد.


 پايان فيلمبرداري «آينده»  

فيلمبرداري پروژه سينمايي «آينده» به نويسندگي و کارگرداني امير پورکيان و تهيه کنندگي سيدضياء هاشمي پس از 60 جلسه فيلمبرداري در بام سعادت آباد تهران به پايان رسيد.پانته‎آ بهرام، امير جعفري، کامبيز ديرباز، نيما شعبان نژاد، شهرام قائدي، علي استادي، شيرين يزدان بخش، لادن ژاوه وند و با حضور بهاره افشاري از بازيگران اين فيلم هستند.امير پورکيان کارگردان آثاري چون «خنده آتوسا»، «دريا و ماهي پرنده» است و در حال حاضر نيز سريال نمايش خانگي او به نام «ممنوعه» مدتي است در حال توزيع است.


 درخشش مستند «لوتوس» در آمريکا 

فيلم مستند داستاني «لوتوس» به کارگرداني و تهيه‌کنندگي «محمدرضا وطن‌دوست» در دهمين حضور بين‌المللي خود، برنده جايزه نگاه هنري Artistic Vision Award از جشنواره بين‌المللي فيلم مستند «بيگ‌اسکاي» آمريکا شد.امسال شانزدهمين دوره‌ي جشنواره بين‌المللي «بيگ‌اسکاي» آمريکا ميزبان دو فيلم «لوتوس» و «دلبند» در بخش مسابقه بين‌الملل و 5 فيلم مستند ايراني در بخش جنبي «داستان‌هايي از ايران» بود .در اين مستند داستاني، زندگي پيرزني را مي‌بينيم که 12 سال در انتظار مجوز ورود به جزيره نشسته است تا به ديدار تنها ساکن آن برود و ... .


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون