جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4408- تاریخ : 1397/12/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

يک معرفي، يک خوانش
زندگي طبيعي و بالا و پايين شدن‌هايش!


سرزمين ناشناخته جنوبي


رهايي پرندگان کمياب زينتي از چنگال قاچاقچيان


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 زندگي طبيعي و بالا و پايين شدن‌هايش! 

عنوان کتاب:در انتظار يک زندگي طبيعي
نويسنده: لسلي كانر
برگردان:فرح بهبهاني
آدم‌ها بيشتر وقت‌ها از زندگي يکنواخت و روزمره فرار مي‌کنند يا در خيال خود از آن فاصله مي‌گيرند شايد هيجان و جان تازه‌اي به زندگي‌شان بدهند. گاه دست به کارهاي عجيب‌وغريب مي‌زنند. کوله‌بار برمي‌دارند و به سفرهاي ناگهاني مي‌روند يا سروشکل تازه‌اي براي خود درست مي‌کنند تا احساس يکنواختي زندگي‌شان تغيير کند. حالا نوجواني را تصور کنيد که زندگي‌اش از اين همه تغيير پر است و به دنبال زندگي طبيعي مي‌گردد.در انتظار يک زندگي طبيعي داستان ادي، دختر نوجواني، است که از زندگي نامتعادل مادرش به ستوه آمده است، مادري که از پدر ادي جداشده و به خاطر بيکاري و بي‌پولي مجبور است به زندگي در کارواني کوچک تن بدهد، مادري که براي تغيير زندگي‌شان هيچ تلاشي نمي‌کند. روزهايش را پاي اينترنت مي‌گذارند و گهگاه غيبش مي‌زند و ادي را در کاروان کوچک تنها مي‌گذارد. ادي در پي زندگي بهتر است، زندگي طبيعي. او دوست دارد در همين محيط کاروان زندگي خوبي بسازد براي همين با همسايه‌هاي جديدشان دوست مي‌شود و تصميم مي‌گيرد در گروه موسيقي مدرسه‌ جديدش عضو شود. ادي دوست دارد دوباره در يک خانواده زندگي کند، به زندگي‌ فکر مي‌کند که به خاطر رفتارهاي مادرش از هم پاشيده... ناپدري‌اش به تازگي از مادرش جدا شده و خواهران کوچک ادي را با خودش برده، ناپدري مهرباني که دوست دارد براي بهبود زندگي ادي کاري کند، دختري که با مشکلاتي مثل بحران‌هاي بالغ شدن دست‌وپنجه نرم مي‌کند و دربه‌در سراغ زندگي طبيعي و به دور از هياهو است و در اين راه اميدش را از دست نمي‌دهد.
نويسنده‌ اين کتاب ايده‌ اين داستان را از زندگي مردم ساده‌اي گرفته است که در شهري نزديک پل فريمن به دور از زرق‌وبرق زندگي مي‌کنند.«در انتظار يک زندگي طبيعي» که برنده‌ جايزه کتاب خانوادگي اشنايدر شده است، رمان نوجواني است که به خواننده‌اش فرصت مي‌دهد همراه با قهرمانان کتاب بالا و پايين شدن يک زندگي را تجربه و براي حل مشکلات خود راه‌حل پيدا کنند. رمان نوجواني جذاب و خوش‌خوان که شخصيت‌هايي به ياد ماندني دارد.


 سرزمين ناشناخته جنوبي 

سرزمين ناشناخته جنوبي (Terra Australis يا Terra Australis Ignota يا Terra Australis Incognita) نام قاره‌اي است خيالي که اروپاييان در گذشته باور داشتند بايد در نيمه جنوبي زمين وجود داشته باشد. نظريه وجود اين سرزمين منسوب به ارسطو است و توسط بطلميوس بسط يافته‌است. بطلميوس معتقد بود مساحت زمين‌هاي شمالي و جنوبي زمين بايد برابر باشد و به همين دليل نتيجه مي‌گرفت که سرزميني ناشناخته در جنوب وجود دارد.
اين ايده در روزگار رنسانس در اروپا رواج يافت و سرزمين ناشناخته جنوبي در نقشه‌هاي آن زمان ترسيم مي‌شد.
در سال 1606 جزيره‌اي بزرگ در جنوب گينه نو توسط اروپاييان کشف شد که گمان مي‌رفت بخشي از سرزمين ناشناخته جنوبي باشد و به همين دليل استراليا (به معناي «جنوبيه» در زبان لاتين) نام گرفت.
به دنبال ايده برابري مساحت زمين‌هاي شمالي و جنوبي و کافي نبودن مساحت استراليا براي تأمين اين برابري، سفرهاي اکتشافي متعددي در اقيانوس آرام و در مدارهاي نزديک به قطب جنوب انجام شد تا باقي‌مانده اين سرزمين نيز کشف گردد که در نهايت به کشف قاره قطب جنوب انجاميد.


 رهايي پرندگان کمياب زينتي از چنگال قاچاقچيان 

فرمانده مرزباني استان خوزستان از کشف 150 پرنده زينتي توسط مرزبانان استان خوزستان خبر داد.سردار عبداله نظرپورگفت: ماموران هنگ مرزي خرمشهر در پي کسب خبري مبني بر قاچاق پرندگان زينتي در سطح حوزه استحفاظي، بلافاصله بررسي دقيق موضوع، شناسايي و دستگيري قاچاقچي را در دستور کار خود قرار دادند.مأموران با اعزام به محل در يک عمليات غافلگيرانه موفق به دستگيري قاچاقچي و کشف 150 پرنده زينتي از نوع «مرغ عشق» شدند.وي تصريح کرد: در نيمه دوم سال جاري بيش از 8 هزار پرنده زينتي کمياب از نوع بلبل خرمايي، طوطي، کاسکو و مرغ عشق توسط مرزبانان خوزستان کشف و به آغوش زيست بوم خوزستان بازگشتند.کارشناسان ارزش پرنده هاي کشف شده را قريب به 300 ميليون ريال برآورد کردند.


 يواشكي 

نگران نباش افق جايي نمي‌ره!
آذر فخري
اين‌رو يواشکي به شما مي‌گم که همه ما در مسير خاصي از زندگي قدم برمي‌داريم. اين مسير يک افق داره. و افق داشتن يعني اين که راه رشد و کمال تمامي نداره. چه کسي رو ديدين که به افق رسيده باشه؟!
پس گاهي بايد به منظره‌هاي اطراف هم نگاه کرد و از اون‌ها لذت برد. چون زندگي فقط رسيدن به اهداف نيست. زندگي مسيرِ آرامشه. گاهي فقط آرامشت رو بساز. در راهِ رسيدناي بي‌جا نجنگ. گاهي کوتاه بيا و آرام بگير، به هر حال افق سرجاش هست!


 دل گويه 

مادرم حيف‌تر از همه چيز بود!
مادرم آن روزها همه چيز برايش حيف بود، جز خودش!
يک صندوق چوبي بزرگ داشت پر از چيزهاي حيف!
در خانه ما به چيزهايي حيف گفته مي‌شد که نبايد آن‌ها را مصرف مي‌کرديم!
نبايد به آن‌ها دست مي‌زديم،فقط هر چند وقت يک بار مي‌توانستيم آن‌ها را خيلي تند ببينيم و از شوق داشتن آن‌ها حَظ کنيم و از حسرت نداشتن آن‌ها غصه بخوريم!
حيف مادرم که ديگر نمي‌تواند درِ صندوقِ حيف را باز کند و چيزهاي حيف را در بياورد و با دست‌هاي ظريف و سفيدش، آن‌ها را جلوي چشمان پر احساسش بگيرد و از تماشاي آن‌ها لذت ببرد!
مادرم هيچ‌وقت خود را جزو چيزهاي حيف به حساب نياورد...
دستهايش، چشم‌هايش، موهايش، قلبش، حافظه‌اش، همه چيزش را به کار انداخت و حسابي آن‌ها را کهنه کرد.
حالا داشته‌هايش آن‌قدر کهنه شده که وصله بردار هم نيست...
حيفِ مادرم که قدر حيف‌ترين چيزها را ندانست!
قدر خودش را ندانست و جانش را براي چيزهايي که اصلا حيف نبودند تلف کرد...
از بالاي پله چهلم/محمود کيانوش


 سرمقاله 

گسترش خشونت در بين جوانان؛ زنگ هشداري براي جامعه
مريم اخوان صالح
در سال هاي اخير آمار مراجعه كنندگان به پزشكي قانوني براي رسيدگي به پرونده هاي ضرب و جرح افزايش داشته است و اين مسئله مي‌تواند زنگ هشداري براي جامعه باشد.
متاسفانه تعداد زيادي از افرادي كه امروز به سبب نزاع و قتل در زندان‌هاي كشورهستند در سنين جواني قرار دارند و بسياري از آنها پراميدترين سال‌هاي عمرشان را پشت ميله‌هاي زندان سپري مي‌كنند.
البته بيان اين موضوع دفاع از عملكرد ناصحيح آنها و تضعيف قانون نيست، بلكه مراد از طرح اين بحث توجه به ثبات اخلاقي در جامعه براي پيشگيري از بروز چنين رفتارهايي مي‌باشد.
براي بهتر ديدن دلايل و ريشه‌هاي بروز و گسترش خشونت در سطح جامعه و به ويژه درميان قشر جوان بايد كمي عقب تر بازگرديم و وارد فضاي خانواده شويم.
چراكه پايه‌ها و اساس رفتارها و كنش‌هاي اجتماعي افراد در اين كانون شكل مي‌گيرد و پي ريزي مي‌شود. مسلماً رعايت اصول تربيتي در خانواده‌ها از سوي والدين مانع از سركشي و تند خويي فرزندان خواهد شد.
فرزندان در سنين پايين همچون نهالي مي‌مانند كه اگر به آنها رسيدگي شود پربار خواهند شد و اگر ملزومات وشرايط رشد صحيح براي انها فراهم نگردد همچون تنه درختي خشك و خشن خواهند شد. اما اين طراوت مستلزم آرامشي است كه در خانه محقق خواهد شد و اگر افراد خانواده از بالا به پايين بر اساس الگوهاي اخلاقي مناسب رفتار كنند، مي توان اميدوار بود كه آينده اعضا نيز با اين موازين صحيح تربيتي تنظيم و تضمين گردد. درگام بعدي بايد به خانه دوم فرزندان يعني مدرسه رفت. جايي كه تاثيرات شخصيتي افراد در آن شكوفا و بروز پيدا مي‌كند. بي‌توجهي و عدم رعايت اصول اخلاقي از سوي متوليان تربيتي در مدارس، موجب سركشي دانش آموز درآينده‌اي نچندان دور مي گردد.
لذا مشاهده مي‌كنيم كه اكثر افرادي كه در سنين پايين سروكارشان با پليس و مراجع قضايي مي‌افتد، از فضاي آموزش دور بوده‌اند و از سطح تحصيلات پايين برخوردارند. اين نشان دهنده نقش تاثير گذار فضاي آموزشي در كاهش عوامل مجرمانه در جامعه مي‌باشد. اما بايد مراقبت نمود كه رفتارهاي تربيتي درخانواده و مدرسه خشك و آمرانه نباشد. مسلماً در سنين جواني رفتارهاي خشك دستوري براي افراد قابل پذيرش نيست و حتي در مقابل آن جبهه خواهند گرفت. اما نرمش توام با تربيت كلامي و رفتاري مي‌تواند سركش ترين و سخترين شخصيت‌ها را در دوران نوجواني نرم نمايد.
درنتيجه مي‌توان با رعايت برخي مسائل از اين دست علاوه بر حفظ چارچوب‌هاي خانواده، و ارتقاي كيفي تحصيل دانش‌آموزان مانع از بروز خشونت‌ رفتاري درجامعه شويم.
akhavan.saleh@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون