جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4398- تاریخ : 1397/11/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


جشن چهل سالگي انقلاب در هزار کتابخانه کانون


افتتاح کتابخانه سيار روستايي شهرستان گناباد


گردهم‌آيي عروسک‌سازان ايراني در کانون


آشنايي بچه‌هاي خواف با ايمني در برابر زلزله

همزمان با يازدهمين جشنواره پويانمايي تهران؛
آمفي‌تئاترهاي کانون در سراسر کشور انيميشن نمايش مي‌دهند


 جشن چهل سالگي انقلاب در هزار کتابخانه کانون 

هم‌زمان با برگزاري جشن‌هاي چهل سالگي انقلاب اسلامي‌، اعضا و مربيان مراکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سراسر کشور ضمن برگزاري جشن‌هاي متنوع در قالب مهرواره‌ها، نمايشگاه‌ها و برنامه‌هاي علمي، ادبي و فرهنگي، در روز 22 بهمن ضمن حضور در راه‍پيمايي، در کارگاه‌هاي متنوع فرهنگي هنري به معرفي دست‌آورهاي چهل‌ساله‌ي کانون پرداختند.
اين در حالي است که برنامه‌هاي به اجرا آمده در اين مراکز با تکيه بر دوام و بقاي ديدگاه‌هاي انقلابي و دست‌آوردهاي بلندمدت فرهنگي تعريف شده و به اجرا در آمده‌اند. تا آنجا که اجراي نمايش‌ها، جشنواره‌ها، راه‌اندازي کتابخانه‌هاي سيار و معرفي دست‌آوردهاي چهل ساله‌ي کانون در نمايشگاه «دست‌آوردهاي چهل‌ ساله‌ي انقلاب» به مسوولان نشان از تلاش مديران و مربيان دلسوز کانون براي دسترسي هر چه بيشتر کودکان و نوجوانان سراسر کشور به خدمات فرهنگي هنري دارد.
حجم اين برنامه‌ها به قدري متنوع و پرتعداد است که از توان اين گزارش خارج است، اما در سايت کانون به نشاني www.kanoonnews.ir مي‌توانيد خلاصه‌اي از آن را در چند قسمت مرور کنيد.


 افتتاح کتابخانه سيار روستايي شهرستان گناباد 

همزمان با دهه مبارک فجر، کتابخانه سيار روستايي کانون در شهرستان گناباد افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان رضوي، در اين مراسم که در روز چهارشنبه 17بهمن‌ماه1397 و با حضور رييس شوراي شهر، فرماندار، بخشدار و مديران دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان برگزار شد، ابراهيم زره‌ساز مديرکل کانون به رسالت و وظيفه دستگاه‌هاي فرهنگي در مقابله با تهاجم فرهنگي تاکيد کرد.
مديرکل کانون پس از ابراز خرسندي از حضور مديران ارشد شهرستان در اين مراسم گفت: حضور مديران فرهنگي چون فرماندار و رييس شوراي شهر که روزگاري خود عضو مراکز کانون بوده‌اند و بعد از گذشت ساليان سال هنوز با علاقه از خاطرات آن دوران مي‌گويند، نشان از موفقيت کانون در شخصيت‌سازي کودکان دارد و بايد باور کرد که کانون نقطه آغازين شکل‌گيري شخصيت کودکان و نوجوانان است و اين اهميت و مسئوليت خطير مربيان را به ما يادآور مي‌شود. زره‌ساز در ادامه به تهاجم فرهنگي دشمن در سال‌هاي اخير اشاره کرد و گفت: دشمنان اين انقلاب کودکان و نوجوانان ما را هدف تهاجم خود قرار داده‌اند و به اعتقاد من موثرترين راه مقابله با آن، عمق بخشيدن به معرفت و بصيرت ديني کودکان و نوجوانان و ايجاد خودباوري و احياي عزت‌نفس در آنان است و ما در کانون تلاش مي‌کنيم با استفاده از ابزار «هنر» پيام‌هاي آموزشي و تربيتي را به آنان منتقل و آنها را در بازيابي هويت ملي و مذهبي‌شان ياري رسانيم.
مديرکل کانون به ضرورت استفاده از ابزارهاي نوين، روزآمد و با محتواي غني در تربيت نسل امروز تاکيد کرد و گفت: فرزندان ما در زمينه تکنولوژي و حضور در فضاي مجازي ذکاوت و هوشياري زيادي دارند و ما بايد براي همراهي و همگامي با آنان و برقراري ارتباط ميان نسلي، دانش خود را به روز کنيم و فضايي مستعد را براي پرورش خلاقيت نسل جديد فراهم آوريم.
زره‌ساز در پايان سخنان خود، راه‌اندازي کتابخانه سيار روستايي کانون را فرصتي براي ايجاد عدالت اجتماعي ميان قشرهاي مختلف و برخورداري کودکان و نوجوانان بيشتري از امکانات فرهنگي عنوان کرد و گفت: مربيان کتابخانه سيار در معرفي هويت سازماني و کانوني ما نقش بسزايي دارند و بايد تلاش کنند با بيان قصه‌هاي شاهنامه‌اي و قرآني هويت تاريخي و مذهبي شهرستان خود را به کودکان و نوجوانان بازگو کنند و تمرين زندگي و کسب مهارت‌هاي لازم ارتباطي را به آنان بياموزند.
سيدحسين پورهاشمي رييس شوراي اسلامي شهرستان گناباد نيز عضويت در کانون و 20 سال خدمت در کسوت مربي کانون را از افتخارات خود برشمرد و گفت: شهرستان گناباد شهر تاريخي و مهد قنات‌هاي کهن جهان است که در سال 1394 به عنوان دارنده عميق‌ترين و مهندسي‌سازترين قنات جهان شناخته شده است و آثار تاريخي چون قلعه فرود، قبر پيران پيسه، مدرسه نجوم گناباد را دارد و افراد به نام در حوزه شعر، نويسندگي، اخترشناسي و... و. در آن زندگي مي‌کردند و اميدوارم کانون در شناخت هويت بومي و تاريخي شهرستان قدم موثري بردارد. رييس شوراي شهر گناباد از راه‌اندازي کتابخانه سيار روستايي در شهرستان ابراز خرسندي کرد و گفت: يکي از خيرين مدرسه‌ساز شهرستان که تاکنون توفيق ساخت چندين مدرسه را در مناطق محروم داشته قول مساعدت براي احداث مرکز نجوم داده و اميدوارم با پيگيري مديرکل کانون، در آينده‌اي نه چندان دور اين مرکز مطابق با استانداردهاي روز براي کودکان و نوجوانان عزيزمان تاسيس شود.
بازديد از کتابخانه فرهنگي هنري شماره1 کانون گناباد و گفت‌وگوي فرماندار شهرستان با مربيان کانون، اجراي سرود انقلابي توسط دانش‌آموزان و نمايشنامه‌خواني به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س) از ديگر برنامه‌هاي مراسم افتتاح کتابخانه سيار روستايي کانون بود.


 گردهم‌آيي عروسک‌سازان ايراني در کانون 

طي مراسمي با حضور بيش از 60 عروسک‌ساز از سراسر ايران، اولين نشست هم‌انديشي هنرمندان و صنعتگران اين حوزه در کانون برگزار مي‌شود.
روز دوشنبه 29 بهمن ماه از 14 الي 17 در خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري کانون پرورشي فکري کودکان و نوجوانان اهالي حوزه‌ي ساخت عروسک گرد هم مي‌آيند تا درباره‌ي مهم‌ترين مسايل بازار اين صنعت تبادل نظر کنند.
معرفي عروسک‌ سازان ايراني و ظرفيت‌هاي اين صنعت، بررسي مشکلات عروسک‌سازان در توليد و پخش محصولات و بررسي و فوايد تشکيل انجمن عروسک‌سازان و تشکيل هيئت موسس انجمن از جمله مهم‌ترين دستورات اين جلسه است.
در همين حال، بررسي و هماهنگي با شوراي نظارت جهت ثبت عروسک‌ها، مزاياي ارتباط با شورا و تسهيل اين روند، در کنار هماهنگي جهت تشکيل و راه‌اندازي نمايشگاه عروسک‌هاي ايراني و نيز در اختيار قراردادن فرم‌هاي ثبت عروسک و بررسي چگونگي آشنايي طراحان با توليدکنندگان اسباب‌بازي ازجمله محورهاي ديگر اين برنامه اعلام شده است.
شوراي نظارت بر اسباب‌بازي کشور متولي اين برنامه است.


 آشنايي بچه‌هاي خواف با ايمني در برابر زلزله 

کارگاه آموزشي مقابله با زلزله با مشارکت سازمان هلال‌احمر در مرکز فرهنگي هنري کانون خواف برگزار شد. براساس اين خبر، اعضاي کانون شهرستان خواف با شرکت در کارگاه آموزشي «زلزله» با اقدامات ضروري در مواقع بروز حادثه طبيعي چون زلزله آشنا شدند. نصرت لقاي‌رودي با اعلام اين خبر گفت: در راستاي تعامل ميان دستگاه‌ها و استفاده از ظرفيت‌ها و توانايي‌ ساير ادارات شهرستان، بر آن شديم تا براي اعضاي کتابخانه با مشارکت جمعيت هلال‌احمر شهرستان، اين کارگاه را برگزار کنيم. مربي مسئول مرکز در ادامه گفت: شهرستان خواف در يک منطقه زلزله‌خيز قرار دارد و در طول تاريخ زلزله‌هاي زيادي را تجربه کرده است بنابراين در اين کارگاه سعي شد تا اعضا با اقداماتي که قبل، حين و بعد از زلزله بايد انجام دهند آشنا شوند.
آشنايي با مثلث حيات، حفظ خونسردي و آرامش، يافتن نقاط امن ساختمان و لزوم جعبه کمک‌هاي اوليه و نحوه کار با آن از مواردي بود که در اين کارگاه به اعضاي کتابخانه يادآوري شد.


 همزمان با يازدهمين جشنواره پويانمايي تهران؛
 آمفي‌تئاترهاي کانون در سراسر کشور انيميشن نمايش مي‌دهند 

هم‌زمان با يازدهمين جشنواره‌ پويانمايي تهران آمفي‌تئاترهاي کانون پرورش فکري در سراسر کشور ميزبان انيميشن‌هاي جشنواره مي‌شوند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اسفند امسال يازدهمين دوره جشنواره‌ بين‌المللي پويانمايي تهران به دبيري محمدرضا کريمي‌صارمي برگزار مي‌شود که به همين منظور برنامه ويژه‌اي براي 31 استان کشور درنظر گرفته شده است. در همين راستا قرار است آمفي‌تئاترهاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در روزهاي برپايي جشنواره پويانمايي تهران اکران انيميشن داشته باشند و دبيرخانه جشنواره سه بسته پيشنهادي اکران انيميشن بر اساس موضوع و براي گروه‌هاي سني مختلف کودک و نوجوان در نظر گرفته است که جزييات آثار انيميشن در هر بسته‌ به‌زودي اعلام مي‌شود. همچنين براي نوبت نمايش بعدازظهر، برخي از انيميشن‌هاي منتخب با حضور خانواده‌ها براي کودکان و نوجوانان به نمايش گذاشته مي‌شود. علاقه‌مندان به ديدن اين آثار مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر و آگاهي از ساعت اکران انيميشن‌ها با روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در هر استان تماس بگيرند. يازدهمين جشنواره‌ بين‌المللي پويانمايي تهران از 12 تا 16 اسفند 1397 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري واقع در خيابان حجاب برگزار مي‌شود.
اعلام آيين‌نامه بخش «ملاقات تجاري» بازار ملي پويانمايي
در همين حال، آيين‌نامه حضور در بخش «ملاقات تجاري» بازار ملي يازدهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران اعلام شد. بازار ملي اين دوره از جشنواره پويانمايي تهران در نظر دارد براي ايجاد زمينه‌هاي شغلي در حوزه انيميشن، بخش ويژه‌اي را با عنوان «ملاقات تجاري» (Meeting) برگزار کند. در اين بخش غرفه‌داران مي‌توانند جلسه‌هاي استخدام و انعقاد قراردادهاي تجاري و کاري خود را در بازار ملي جشنواره انجام دهند. در اين ملاقات‌ها که با هدف تقويت ارتباط فعالان اين حوزه و ارتقاي سطح کيفي و کمي توليدات انيميشن انجام خواهد شد، تکميل فرم ثبت‌نام ملاقات تجاري، ارايه رزومه کاري و نمونه آثار به دبيرخانه جشنواره و همچنين حضور به موقع و منظم در جلسه‌هاي تجاري طبق برنامه‌ريزي مديريت بازار الزامي خواهد بود و در صورت حضور نيافتن در جلسه، امکان ملاقات مجدد وجود ندارد. همچنين به دليل تنوع آثار و تخصص‌ها، تجهيزات لازم براي ارايه آثار در جلسه به‌عهده متقاضي خواهد بود و ملاقات تجاري در مکاني که از قبل پيش‌بيني شده است، انجام مي‌شود. برنامه هر بار ملاقات کارت Meeting در اختيار متقاضيان قرار خواهد گرفت و ملاقات‌ها در تاريخ 12 تا 16 اسفند 1397 از ساعت 9 تا 20 در بخش جانبي بازار ملي يازدهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران انجام مي‌شود. روند ثبت درخواست براي شرکت در ميتينگ‌ها در همان ايام بازار انجام مي‌گيرد. مدت زمان تعيين شده براي هر جلسه حداکثر دو ساعت است و در صورت لغو برنامه، مي‌بايست 24 ساعت قبل از جلسه هماهنگي لازم با مسئول مربوطه انجام شود. نشاني محل برگزاري بازار و جلسه‌هاي «ملاقات تجاري» در خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است. همچنين غرفه‌داران براي حضور در بخش «ملاقات تجاري» (Meeting) لازم است فرم تکميل شده را به دفتر بازار ملي پويانمايي تحويل دهند تا هماهنگي‌هاي لازم انجام گيرد. براي ثبت‌نام در بخش «ملاقات تجاري» بازار ملي پويانمايي، ارايه کارت غرفه الزامي است. يازدهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران به دبيري محمدرضا کريمي‌صارمي 12 تا 16 اسفند 1397 برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون