جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4398- تاریخ : 1397/11/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

معرفي برندگان جوايز بفتا 2019؛
«رُما» و «سوگلي» جوايز اصلي را درو کردند

رهبر ارکستر ملي ايران:
بهترين کارمان را در جشنواره موسيقي عرضه مي‌کنيم


«شبي که ماه کامل شد»؛ رکورددار نامزدي فيلم فجر


نقد فيلم


ميراث فرهنگي


«سوء تفاهم» در راه سينماها


ادامه تصويربرداري «مُرقانون»


يادداشت


ميز خبر


 معرفي برندگان جوايز بفتا 2019؛
 «رُما» و «سوگلي» جوايز اصلي را درو کردند 

در مراسم اهداي جوايز بفتا که(يکشنبه شب) برگزار شد، «رُما» بهترين فيلم سال بفتا و «سوگلي» به عنوان بهترين فيلم بريتانيايي سال شناخته شدند.
به گزارش مهر به نقل از ورايتي، هفتاد و دومين دوره اهداي جوايز بفتا که از سوي آکادمي هنرهاي سينمايي و تلويزيوني بريتانيا اهدا مي‌شود، يکشنبه شب برندگان خود را معرفي کرد.در اين مراسم دو فيلم «رُما» ساخته آلفونسو کوارون و «سوگلي» ساخته يورگوس لانتيموس برندگان اصلي جوايز شدند.«رُما» موفق شد جوايز بهترين فيلم، بهترين کارگردان، بهترين فيلمبرداري و بهترين فيلم خارجي ‌زبان را از آن خود کند. اين فيلم در هفت بخش نامزد شده بود و براي کسب عنوان بهترين فيلم موفق شد «کوکلاکس کلان سياه‌پوست»، «سوگلي»، «کتاب سبز» و «ستاره‌اي متولد مي‌شود» را پشت سر بگذارد.کوارون هم در حالي عنوان بهترين کارگردان را کسب کرد که اسپايک لي، پاول پاوليکوفسکي، يورگوس لانتيموس و بردلي کوپر رقباي وي براي کسب اين جايزه بودند.«سوگلي» نيز که در 12 بخش نامزدي جوايز بفتا را کسب کرده بود، بهترين فيلم بريتانيايي شد. اين فيلم برنده جايزه بهترين فيلمنامه غيراقتباسي، بهترين بازيگر زن،‌ بهترين بازيگر زن مکمل و بهترين طراحي صحنه، لباس و چهره‌پردازي نيز شد.
در اين مراسم جايزه بهترين بازيگر مرد به رامي مالک براي ايفاي نقش فردي مرکوري در فيلم «حماسه کولي» اهدا شد و جايزه بهترين بازيگر مرد نقش مکمل به ماهرشالا علي براي «کتاب سبز» رسيد.
فهرست برندگان جوايز بفتا 2019 چنين است:
بهترين فيلم:«رُما»
بهترين کارگردان: آلفونسو کوارون براي «رُما»
بهترين بازيگر مرد: رامي مالک براي «حماسه کولي»
بهترين بازيگر زن: اوليويا کلمن براي «سوگلي»
بهترين بازيگر مرد مکمل: ماهرشالا علي براي «کتاب سبز»
بهترين بازيگر زن مکمل: ريچل وايس براي «سوگلي»
بهترين فيلم بريتانيايي: «سوگلي»
بهترين فيلم اول بريتانيايي: «جانور» به نويسندگي و کارگرداني مايکل پيرس
بهترين فيلم خارجي‌زبان: «رُما» از مکزيک
بهترين مستند: «فري سولو»
بهترين فيلم انيميشن: «اسپايدرمن: در اسپايدر ورس»
بهترين فيلمنامه غيراقتباسي: «سوگلي»
بهترين فيلمنامه اقتباسي: «کوکلاکس کلان سياه‌پوست» براي اسپايک لي
بهترين فيلمبرداري: «رُما»
بهترين موسيقي: «ستاره‌اي متولد مي‌شود»
بهترين تدوين: «معاون»
بهترين طراحي صحنه: «سوگلي»
بهترين طراحي لباس: «سوگلي»
بهترين گريم چهره‌ و مو: «سوگلي»
بهترين جلوه‌هاي ويژه تصويري: «پلنگ سياه»
بهترين صدابرداري: «حماسه کولي»
بهترين فيلم کوتاه بريتانيايي: «73 گاو» ساخته آلکس لاکوود
بهترين انيميشن کوتاه بريتانيايي: «خشن و پرسروصدا»
ستاره نوظهور سال: لتيشيا رايت.


 رهبر ارکستر ملي ايران:
 بهترين کارمان را در جشنواره موسيقي عرضه مي‌کنيم 

رهبر ارکستر ملي ايران در مورد اجراي افتتاحيه بيست و چهارمين جشنواره موسيقي فجر گفت: همان طور که در جشنواره موسيقي همه سعي مي‌کنند که بهترين آثارشان را اجرا کنند، ما هم به همين ترتيب همين کار را خواهيم کرد.به گزارش روابط عمومي بنياد رودکي، فريدون شهبازيان مشاور هنري و رهبر ارکستر ملي ايران در مورد اجراي ارکستر ملي در جشنواره سي و چهارم گفت: سه سال است که من به ارکستر ملي ايران آمده‌ام و رهبري ارکستر را برعهده گرفته ام، هر سال در جشنواره حضور داشته‌ايم و در افتتاحيه جشنواره با خوانندگان مختلفي برنامه اجرا کرده ايم و امسال هم اجراي برنامه داريم.وي افزود: اجراي امسال ما يک ويژ گي خاص دارد؛ ما در سفر به کشور آذربايجان دو اجرا در اين کشور داشتيم، يک اجرا در شهر باکو و يک اجرا در شهر گنجه؛ اين دو اجرا مورد توجه آهنگسازان، موسيقي‌دانان، رهبران ارکستر، معلمان و اساتيد دانشگاه قرار گرفت. يکي از شاخص‌هاي مهم اجرا در باکو اين بود که رهبر ارکستر ملي آذربايجان آقاي «آقاوردي پاشايف» به ديدار اجراي ما آمدند و بسيار از کار تعريف کردند و عنوان کردند که دوست دارند با ارکستر ملي ايران اجراي مشترک داشته باشند.وي افزود : اين امر مصادف شد با جشنواره موسيقي و اجراي ارکستر ملي در جشنواره؛ با اين پيشينه آقاي پاشايف به ايران آمدند و نيمي از برنامه در کنار من به عنوان رهبرميهمان، ارکستر ملي را رهبري خواهند کرد و آثار موسيقي جمهوري آذربايجان را در کنار موسيقي ملي ايران اجرا مي‌شود.
شهبازيان گفت: ايشان از رهبران با سابقه آذربايجان هستند و اجراهاي مختلفي در شهرهاي ايران از قبل داشته‌اند و الان هم براي اجرا اين برنامه مي‌آيند. از سوي ديگر اين اتفاق به لحاظ تکنيکي هم براي ارکستر ملي ايران مهم است؛ بچه هاي ارکستر عادت مي‌کنند با رهبران مختلفي کار کنند و قابليت اجرايي ارکستر ارتقا پيدا مي‌کند.
لازم به ذکر است ؛ در بيست و چهارمين جشنواره موسيقي فجر ارکستر ملي ايران با مشاور هنري و رهبري فريدون شهبازيان و با حضور آقاوردي پاشايف رهبر ميهمان آذربايجاني 24 بهمن ماه ساعت 18 و 30 دقيقه در تالار وحدت روي صحنه مي رود.


 «شبي که ماه کامل شد»؛ رکورددار نامزدي فيلم فجر 

فيلم «شبي که ماه کامل شد» به کارگرداني نرگس آبيار رکورددار نامزدي کسب سيمرغ در جشنواره فيلم فجر شد.‌
به گزارش ايسنا، پس از اعلام نامزدهاي سي و هفتمين دوره جشنواره فيلم فجر، تازه‌ترين ساخته نرگس آبيار با نامزدي در
13 رشته، رکورددار نامزدي جوايز شد.پس از اين فيلم، «ماجراي نيمروز رد خون» با 11 نامزدي و فيلم‏هاي «غلامرضا تختي» و «متري شش و نيم» ساخته بهرام توکلي و سعيد روستايي با 10 نامزدي در جايگاه سوم قرار دارند.
در جايگاه چهارم «قصر شيرين» رضا ميرکريمي با هشت نامزدي قرار گرفت و پس از آن فيلم «مسخره باز» با شش نامزدي در بخش سوداي سيمرغ و يک نامزدي در بخش نگاه نو در رده بندي بعدي قرار گرفت.«سرخپوست» نيما جاويدي، «قسم» محسن تنابنده در شش رشته نامزد دريافت جايزه شدند.فيلمهاي «23 نفر» مهدي جعفري و «سمفوني نهم» محمدرضا هنرمند نيز در پنج عنوان کانديداي دريافت سيمرغ شدند و «درخونگاه» سياوش اسعدي براي سه شاخه نامزد جايزه شده است.‌فيلم‌هاي «بنفشه آفريقايي» مونا زندي حقيقي، «طلا» پرويز شهبازي و «ناگهان درخت» صفي يزدانيان در دو رشته نامزد دريافت جايزه شده و فيلمهاي «پالتو شتري» مهدي علي ميرزايي، «خون خدا» مرتضي علي عباس ميرزايي، «سال دوم دانشکده من» رسول صدرعاملي و «آشفتگي» فريدون جيراني هم در يک رشته نامزد شده‌اند.


 نقد فيلم 

مغزهاي كوچك زنگ‌زده؛
روايتي تلخ از زندگي حاشيه‌نشين‌ها
مريم اخوان صالح
مغزهاي كوچك زنگ‌زده به كارگرداني و نويسندگي هومن سيدي و با بازي فرهاد اصلاني، نويد محمدزاده، فريد سجادي حسيني، نويد پورفرج، مرجان اتفاقيان، نازنين بياتي و... اخيرا در سينماهاي كشور به اكران عمومي رسيد و مورد توجه مخاطبان و منتقدين قرار گرفت.مهمترين هنري كه «سيدي» در فيلم هايش دارد اين است كه تكرار در كارهايش ديده نمي‎شود، هر فيلمش اثري تازه محسوب مي شود؛ قصه تازه، شخصيت هاي تازه و فضاي تازه. به نظر مي‌‍رسد كه او در تمام كارهايش حرفي براي در ميان گذاشتن با مخاطب خود دارد.
اين فيلم كه يكي از بهترين فيلم‎هاي سيدي محسوب مي شود، در سبك درام اجتماعي و فضايي تلخ ساخته شده و ميتوان آن را در رده فيلم‎هاي گانگستري و تبهكاري و جنايي قرار داد؛ چرا كه خشونت و بي رحمي ناشي از فقر، تم اصلي فيلم محسوب مي‌شود.
*داستان فيلم از نماي نزديك
داستان فيلم درباره خانواده‎اي است كه در يك محله حاشيه نشين زندگي مي‎كنند، دو پسر خانواده؛ "شكور" با بازي فرهاد اصلاني و "شاهين" با بازي نويد محمد‎زاده در كار توليد و توزيع مواد مخدر هستند، برادر كوچكتر، "شهروز" موقعيت تقريبا بهتري نسبت به آنها در خانواده دارد و از همه مهمتر"شهره" دختر خانواده كه خودسر و سربه هواست و لو رفتن يك فيلم شخصي‎ از او، زندگي خانواده را دگرگون مي‎كند و... .
اولين نكته منفي كه درباره فيلم مي‎توان گفت تنش در روابط آدم‎هاي آن است؛ بازيگران از همان آغاز دائما در تنش و درگيري و ستيز هستند؛ از اين رو، فيلم از همان ابتدا با خشونت شروع مي شود و سرشار از صدا و هياهو است.همچنين شاهد كشته شدن دختر خانواده به دست برادرانش هستيم؛ اتفاقي كه بسيار دردناك و منزجركننده است.در «مغزهاي كوچك زنگ‌زده» آدم‏هايي را مي‏بيينيم كه در كار خريد و فروش مواد مخدرند، اسلحه در خانه شان دارند و به راحتي مي‏توانند جنازه در حياط خانه‏شان دفن كنند.اما نكات مثبتي هم در فيلم ديده مي‏شود؛ ريتم فيلم، خوب و پركشش است،هيچگاه از نفس نمي‏افتد و با اينكه فيلم به شدت تلخ است اما هرگز براي بيننده خسته كننده نيست.سكانس‌هاي هيجاني همراه با ريتم آهنگ‎هاي به موقع، بيننده را در جايش ميخكوب مي‎كند و در مواقعي نفس‏ها به شماره مي افتد.
بازي‌هاي حرفه‏اي بازيگران و فيلمبرداري بي نظير فيلم كه به خوبي حس بدبختي و فلاكت را به مخاطب انتقال مي‌دهد از ديگر نكات مثبت آن محسوب مي‏شود. همچنين گريم‎هاي فوق العاده بازيگران، خصوصا گريم متفاوت نويد محمدزاده، جذابيت فيلم را دوچندان كرده است.در پايان مي‏توان گفت؛ «مغزهاي كوچك زنگ‌زده» درامي تلخ و استثنايي در سينماي ايران است.


 ميراث فرهنگي 

تخت ديو کجاست؟
قلعه بهستان يا تخت ديو از جمله جاذبه هاي گردشگري است که در 11 مهرماه سال 1356 ثبت ملي شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ديو موجودي خيالي و افسانه‌اي است، اما برخي از افراد محلي شهرستان ماه‌نشان استان زنجان معتقد بودند که اين موجودات افسانه‌اي روي ستون‌هاي يکي از جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان ماه‌نشان استراحت مي‌کنند و براي همين نام تخت ديو را به اين جاذبه گردشگري اطلاق کرده‌اند البته اين تصور به دليل وجود دودکش جن (ستوني از رسوبات آبرفتي که در زير تخته‌سنگي قرار گرفته و اطراف آن بر اثر عمل فرسايش از بين رفته است) در قلعه بهستان يا کهن‌دژ ايجاد شده است.
قلعه بهستان، در دوره ماد‌ها ساخته شده است، اما پژوهش‌هاي باستان‌شناسي تا به امروز اثبات کرده‌اند که پيشينه آن به دوره هخامنشيان مي‌رسد البته قلعه بهستان در دوره پس از اسلام و تا قرن پنجم نيز پابرجا بوده و کاربرد داشته‌است.گفتني است، اگر از بيرون به قلعه بهستان نگاه کنيد متوجه مي‌شويد که اين قلعه به شکل ديواره‌اي از دودکش‌هاي به هم پيوسته و تعدادي دودکش جدا ساخته شده است در واقع سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اوليه، اقدام به کندن کوه و تخليه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌اند و اتاق‌ها را به وجود آوردند و به هر تعدادي که به اتاق‌هاي آن اضافه شده راه‌هاي ارتباطي آن‌ها به مجموعه نيز به صورت دالان‌هايي افزوده شده‌ است.امروزه راه‌پله‌هاي زيگزاگي قلعه بهستان مانند ويرانه‌اي است که بر هسته اصلي قلعه تحميل شده و به دليل فرسايش طبقات زيرين آن، تردد در اين مسير خطرناک و تقريباً ناممکن است.


 «سوء تفاهم» در راه سينماها 

پويا:«سوء تفاهم» از بيست و چهارم بهمن‌ماه در سينماهاي سراسر کشور اکران مي‌شود.
براساس تصميم شوراي صنفي اکران فيلم سينمايي «سوء تفاهم» از چهارشنبه بيست و چهارم بهمن‌ماه در سينماها به سرگروهي آزادي به نمايش در مي‌آيد.
اين فيلم که در جشنواره فجر سال گذشته در پنج رشته کانديداي سيمرغ بلورين شده بود، هفتمين اثر احمد رضا معتمدي است که با بازي مريلا زارعي، پژمان جمشيدي، هانيه توسلي، کامبيز ديرباز، مهدي فخيم زاده و اکبر عبدي پاييز سال گذشته فيلمبرداري شد.


 ادامه تصويربرداري «مُرقانون» 

روابط عمومي:
تصويربرداري سريال نوروزي «مُر قانون» به کارگرداني محمدحسين لطيفي و عليرضا نجف‌زاده در بيمارستاني واقع در تهران ادامه دارد.مهران مهام (تهيه‌کننده مجموعه تلويزيوني «مُر قانون») از حضور بازيگران جديد در اين مجموعه خبر داد و گفت: به تازگي سپند اميرسليماني به جمع بازيگران اين مجموعه تلويزيوني اضافه شده و تصويربرداري «مُر قانون» در تهران ادامه دارد. سريال «مُرّ قانون» در فضايي مفرح با موقعيت‌هايي کمدي با بازي مرجانه گلچين، مهران غفوريان، يوسف تيموري، مهران رجبي و … براي نوروز سال آتي و آنتن شبکه سه توليد مي‌شود.


 يادداشت 

"بابك حميديان" ؛ در اوج بازيگري
مريم اخوان صالح
"بابك حميديان" بازيگر سينما و تلويزيون، فعاليت هنري خود را در سال 82 با فيلم "قدمگاه" به كارگرداني" محمدمهدي ‎‎عسگرپور" آغاز كرد.وي راه درازي را براي حضور در صف اول بازيگري در سينماي ايران پيمود.با ريسمان باز (مهرشاد كارخاني) به چشم آمد. اما باز هم حضورش بيشتر محدود به نقش‎هاي مكمل و فرعي بود.
فرا رسيدن دهه 90 سرآغاز شكوفايي او شد؛ با بازي در نقشي دشوار در فيلم پر تنش "بغض" يك نقش اول تمام عيار را تجربه كرد و با ايفاي نقش يك كودك آزار روان پريش در "هيس! دخترها فرياد نمي زنند "جايگاه خودش را به عنوان بازيگري توانمند تثبيت كرد.صبرو مقاومت او براي رسيدن به آنچه شايستگي‌اش را داشت، مي‌تواند براي بسياري از دوستداران بازيگري الگو باشد.از معدود بازيگراني است كه برايش نقش اول يا نقش مكمل يا حتي يك نقش فرعي و كوتاه فرقي ندارد، ترجيح مي‌دهد تمام توانش را براي هر نقشي صرف كند.پس از "هيس...." چنانچه حدس زده مي شد و از ذات سينما برمي‌آيد، با پيشنهادهاي فراوان براي بازي در فيلم ها روبه رو و آشكارا پركار شد؛ طوري كه در فاصله سال هاي 91 تا 94 در بيش از15 فيلم بازي كرد كه از جمله آنها مي توان ‎به :روز رستاخيز، با ديگران، 50 قدم آخر، نيم رخ ها، مرگ ماهي، استراحت مطلق، سيانور، باديگارد و... اشاره كرد.بازي‎اش در فيلم "چ "حاتمي كيا گيرا و موثر بود و خودش بارها عنوان كرد كه به شدت تحت تاثير نقشش قرار گرفته است.همچنين در همكاري دوباره اش با حاتمي كيا در فيلم "به وقت شام" بازي چشمگيري از خود نشان داد.وي با فيلم "مسخره باز همايون غني زاده و "معكوس" پولاد كيميايي در جشنواره فيلم فجر امسال حضور داشت.بايد گفت او در حال حاضر در اوج بازيگري است.


 ميز خبر 

«نفس»؛ فيلم برگزيده جشنواره سياتل آمريکا
فيلم سينمايي «نفس» ساخته نرگس آبيار يکي از جوايز مهم جشنواره فيلم‌هاي کودکان «سياتل» را دريافت کرد.
به گزارش مهر، جشنواره فيلم‌هاي کودکان «سياتل» به کار خود پايان داد.
اين جشنواره از 4 تا 20 بهمن (24 ژانويه تا 9 فوريه) در آمريکا برگزار شد و با اهداي جايزه به برگزيدگان به کار خود پايان داد.
اين جشنواره که از سال 2005 راه اندازي شده، 14 فيلم بلند و 133 فيلم کوتاه در برنامه خود داشته و هيات داوري جايزه زوم جهاني را به فيلم «نفس» اعطا و اين فيلم را بهترين فيلم جشنواره در جهت ارتقاي درک و تفاهم بينافرهنگي ارزيابي کرد.

23 بهمن ؛
آغاز پخش «خاک گرم»
پخش مجموعه تلويزيوني «خاک گرم» به کارگرداني جواد ارشاد سرابي از امروز سه شنبه 23 بهمن ماه در شبکه يک سيما آغاز مي شود.
به گزارش روابط عمومي شبکه يک، مجموعه تلويزيوني «خاک گرم» به تهيه کنندگي فريبا توکلي، کاري از گروه فيلم و سريال شبکه يک سيما است که در 30 قسمت 40 دقيقه اي توليد شده است و هر شب ساعت 22:15 روي آنتن مي‌رود.
در خلاصه داستان اين درام اجتماعي آمده است: طي انجام مراحل حفاري در ارگ قديم بم، باستان شناسان با کشف جديدي روبرو مي شوند که به دليل حساسيت موضوع، از پروفسور برومند براي سرپرستي سايت دعوت مي شود که در خلال آن ماجراهاي بسياري اتفاق مي افتد.
دانيال حکيمي، فرشته سرابندي، بهرام ابراهيمي، شهروز ابراهيمي، رضا توکلي، رحمان باقريان، معصومه آقا جاني، مريم خدارحمي، ريحانه رضي، شيوا خسرو مهر، علي کهن، فرزاد باقري و... در اين سريال ايفاي نقش خواهند کرد.

«ترس و لرز» در تماشاخانه شهرزاد
نمايش ترس و لرز اثري از يك فيلسوف دانماركى به تماشاخانه شهرزاد رسيد.
به گزارش روابط عمومي اين نمايش،«ترس و لرز» به نويسندگي و كارگرداني فرزاد اميني هرشب ساعت 18 در تئاتر شهرزاد روي صحنه مي رود. در اين اثر نمايشي؛زهرا سورى و بهرام عباسى فرد ايفاي نقش مي کنند.«ترس و لرز» با محور تنهايي و اضطراب به سفر سه روزه حضرت ابراهيم به مقصد کوه مرايه مي پردازد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون