جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4392- تاریخ : 1397/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


جزئيات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سومين مسابقه ملي «توانمند»


رونمايي از پوستر ويژه‌ برنامه دانش‌آموزي جشنواره فيلم فجر


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 جزئيات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سومين مسابقه ملي «توانمند» 

سومين دوره مسابقه ملي توانمند در بهمن و اسفند سال جاري در چهار محور دانش عمومي در حوذزه فناوري نانو، نانوالياف، آبگريزي و دارورساني برگزار خواهد شد.به گزارش روابط عمومي معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، «سومين مسابقه ملي توانمند»، با هدف ايجاد انگيزه در دانش‌آموزان براي آشنايي و يادگيري مهارت‌هاي نانو با حمايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو معاونت علمي فناوري رياست جمهوري در سال جاري در دو مرحله برگزار خواهد شد.
ثبت‌نام مسابقه از 15 تا 22 بهمن سال جاري از طريق سايت باشگاه نانو به آدرس https://nanoclub.ir/ انجام مي‌شود.
مرحله اول مسابقه در قالب يک آزمون آنلاين در تاريخ 25 بهمن97 در سايت باشگاه نانو آغاز مي‌شود، پذيرفته شدگان در آزمون، به مرحله عملي مسابقه که در تاريخ 23 و 24 اسفند سال جاري در تهران برگزار خواهد شد، راه يافته و در چهار محور دانش عمومي در حوزه علوم و فناوري نانو، نانو الياف، آبگريزي و دارورساني با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.
سه تيم برگزيده براي برگزاري مسابقه تلويزيوني به شبکه اميد معرفي خواهند شد.


  رونمايي از پوستر ويژه‌ برنامه دانش‌آموزي جشنواره فيلم فجر 

پوستر ويژه‌برنامه «سيمرغ و پروانه‌ها» با طراحي «فربد تعالي» منتشر شد.به گزارش ستاد خبري «سيمرغ و پروانه‌ها»، پوستر جشن «سيمرغ و پروانه‌ها» با طراحي «فربد تعالي» منتشر شد.
اين ويژه‌برنامه با هدف حمايت از سينماي کودک و نوجوان و نمايش پنج فيلم و ‌انيميشن از شنبه 13 بهمن ماه کار خود را با نمايش فيلم «لکنت» ساخته محمدرضا حاجي غلامي در سينما تماشا آغاز مي کند.
فيلم‌هاي «ضربه فني»، «آخرين داستان»،«بنيامين» و «پاستاريوني» ديگر آثاري هستند که از 13 تا 17 بهمن همزمان با سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر در سينماهاي تهران و مراکز ساير استان‌ها براي دانش‌آموزان و‌خانواده‌هايشان اکران مي‌شود.
در پوستر اين ويژه‌برنامه نيز پروانه‌ها به عنوان نماد سينماي کودک و نوجوان به پرواز درآمده‌اند.
ويژه‌برنامه «سيمرغ و پروانه‌ها» با همراهي مرکز توسعه سينماي کودک و نوجوان، سازمان سينمايي، دبيرخانه جشنواره فيلم فجر، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و بنياد سينمايي فارابي برگزار مي‌شود.


 از گوشه و كنار 

ارائه ايده‌هاي خلاقانه دانش‌آموزان در نمايشگاه مدرسه تمدن‌ساز
ايده‌‌هاي خلاقانه دانش‌آموزان هم‌زمان با چهلمين بزرگداشت انقلاب اسلامي در قالب نمايشگاه مدرسه تمدن‌ساز به نمايش گذاشته مي‌شود.
هنرهاي تجسمي، روزنامه ديواري، کاردستي و ايده‌هاي خلاقانه ديگر که دانش‌آموزان خوش‌فکر در ذهن خود پرورش دادند در قالب اين نمايشگاه نمايش گذاشته داده مي‌شود.
نمايشگاه هم‌زمان با جشن چهل‌سالگي انقلاب در مدارس برپا مي‌شود و از 40 مدرسه برگزيده نيز تجليل خواهد شد.
دانش‌آموزاني که مي‌خواهند اطلاعات بيشتري از اين موضوع داشته باشند مي‌توانند با به بسيج مدرسه خود يا به سايت بسيج دانش‌آموزي به آدرس www.beest.ir مراجعه کنند. آنان مي‌توانند به کانال m.tamadonsaz در پيام‌رسان سروش نيز براي کسب اطلاعات بيشتر مراجعه کنند.

تمديد زمان ثبت نام در انتخابات نماينده معلمان در شوراي عالي آموزش‌وپرورش
مسئول ستاد راهبري انتخابات نماينده معلمان در شوراي عالي آموزش‌وپرورش از تمديد زمان ثبت نام در انتخابات نماينده معلمان در شوراي عالي آموزش‌وپرورش تا روز جمعه 19 بهمن ماه خبر داد.
به گزارش ايسنا، اصغر حصيري از تمديد زمان ثبت‌نام کانديداها در انتخابات نمايندگان معلمان در شوراي عالي آموزش‌وپرورش تا ساعت 20 روز جمعه 19 بهمن‌ماه خبر داد.
وي افزود: کانديداها از ساعت 8 صبح روز شنبه 20 بهمن‌ماه تا ساعت 20 روز جمعه 26 بهمن‌ماه مي‌توانند اطلاعات نامي خود شامل عکس و محورهاي تبليغاتي را براي يکبار ويرايش کنند.


 اخبار خارجي 

ساخت مسکن براي معلم‌ها در محيط مدارس بريتانيا
اداره تعليم و تربيت بريتانيا اعلام کرد: قوانين ساخت مسکن معلم‌ها در محوطه مدرسه تاييد شده است.
به گزارش ايسنا و به نقل از نيوز، با اين قانون، دولت مقرراتي براي ساخت مسکن در زمين‌هاي اضافي مدارس ارائه مي‌دهد.
اين پيشنهاد با هدف استخدام و پايبندي معلمان در اداره آموزش و پرورش ارائه شده، چون مسکن يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي معلم‌ها است.
اين اقدام به منظور عرضه مسکن ارزان‌قيمت براي معلم‌ها در مناطق با هزينه‌هاي بالاي زندگي مانند لندن است.
سر دان موينيان، مدير اجرايي فدراسيون آکادمي هريس انگليس اظهار کرد: اگر چنين اقدامي انجام نمي‌شد کارکنان اين بخش دولتي در لندن نمي‌ماندند.
بر اساس آمار ارائه شده در سال گذشته يکي از علل عدم محبوبيت استخدام در آموزش و پرورش لندن، هزينه بالاي مسکن در اين شهر اعلام شده است.
در نتيجه دپارتمان مذکور به دليل توصيه نمايندگان مجلس اين شهر، اقداماتي در ارائه مسکن در زمين‌هاي اضافي و بلا استفاده مدارس پيشنهاد کرد.


 كاغذ اخبار 

انتقاد وزير آموزش‌وپرورش از تنبيه معلم توسط دانش‌آموزان
وزير آموزش و پرورش رفتار معلمي را که دانش‌آموزان را مجبور به تنبيه خودش مي‌کند، از حيث اصول تربيتي مذموم دانست و بر ضرورت حضور وي در دوره‌هاي بازآموزي تاکيد کرد.
سيدمحمد بطحايي در گفت‌وگو با خانه ملت از رفتار معلمي که دانش‌آموزان تنبل کلاس خود را مجبور مي‌کند خود او را تنبيه کنند انتقاد کرد و گفت: «هر رفتاري که ترويج خشونت در مدرسه باشد، از حيث اصول تربيتي مذموم است و آن معلمي هم که اين کار را کرده، اقدامي ضدتربيتي انجام داده است.»
وزير آموزش و پرورش افزود: «اين کار نه تنها تشويق ندارد بلکه در حال پيگيري هستم؛ آن همکار بنده بايد دوره‌هاي بازآموزي را طي کند، زيرا تنبيه با هر روش و هر هدفي اعم از تنبيه فيزيکي و اعمال خشونت در مدرسه مذموم و ناپسند است.»
به گزارش خانه ملت؛ ويدئويي در فضاي مجازي از يک معلم کوهرنگي منتشر شده که نشان مي‌دهد او چوب را به دست دانش‌آموزان تنبل مي‌دهد تا آن را به کف دست او بزنند و به آنان مي‌گويد «هر کدام از شماها درس نخوانيد، من بايد تنبيه شوم.»

مديرکل تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش :
احداث کلاس تربيت بدني در مدارس جديد
مديرکل تربيت بدني و فعاليت‌هاي ورزشي وزارت آموزش و پرورش گفت: با همکاري سازمان نوسازي مدارس کلاس درس تربيت بدني در مدارس جديد احداث مي‌شود.
به گزارش ايسنا، منطقه کهگيلويه و بويراحمد، محمد جعفري در افتتاحيه مسابقات ورزشي دانش‌آموزي کهگيلويه و بويراحمد افزود: آموزش و پرورش به عنوان يک نهاد تأثيرگذار در پرورش دانش‌آموزان تلاش دارد تا در تمام ساعت‌هاي تربيتي ورود پيدا کند. در همين راستا معاونت تربيتي و سلامت با رويکرد مدرسه‌محوري، مشارکت‌محوري، اخلاق، فراگير و تخصص محوري برنامه‌ها و سياست‌هاي خود را اجرا مي‌کند.
مديرکل تربيت بدني و فعاليت‌هاي ورزشي وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد: المپيادهاي ورزشي درون‌مدرسه‌اي يکي از برنامه‌هاي آموزش و پرورش در چند سال اخير است. دانش‌آموزان در اين المپيادها با همکاري اولياي مدارس و والدين دانش‌آموزان فعاليت‌هاي ورزشي و بهداشتي و غيره را انجام مي‌دهند.
مديرکل تربيت بدني و فعاليت‌هاي ورزشي وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تمام دستگاه‌ها با تعامل اوليا و مربيان دست به دست هم داده و براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي کمک به دختران کرده تا در آينده خود زندگي پر از نشاطي را به وجود آورند. ورزش دختران در دولت تدبير و اميد در وزارت آموزش و پرورش به صورت ويژه ديده شده است.

ورود مجلس به حل مشکل فضاي آموزشي پايتخت
مديرکل نوسازي مدارس استان تهران با اشاره به مشکل فضاي آموزشي در پايتخت گفت: مجلس براي ساماندهي اين مشکل وارد عمل شده است.
علي شهري مدير کل نوسازي مدارس استان تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ساماندهي فضاي آموزشي استان تهران اظهار کرد: جلسه‌اي در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس براي ساماندهي فضاي آموزشي استان برگزار کرديم و قرار بر اين شد تا شهرداري تهران و شوراي شهر هم در جلسات آتي شرکت کنند تا به اتفاق نظر برسيم.
وي ادامه داد: بنا بر جلسه برگزار شده مقرر شد تا در نقاط بحراني همچون منطقه 22 که وضعيت فضاي آموزشي نامناسب است، تمهيداتي ويژه انديشيده شود و کاربري آموزشي براي چنين فضا‌هايي در نظر بگيريم.مدير کل نوسازي مدارس استان تهران درباره اعلام آمادگي شهرداري منطقه 22 براي تامين فضاي آموزشي و جبران کمبود‌ها در اين منطقه گفت: سه قطعه زمين با متراژ حدود 2 تا 3 هزار متر که عوارض هم دارد براي تامين فضاي آموزشي در نظر گرفته شده است که اين ميزان به هيچ وجه براي جبران کمبود‌ها کفايت نمي‌کنند.
نياز به اعتبار 220 ميليارد توماني براي ساخت مدارس منطقه 22 شهري افزود: در منطقه 22 براي جلوگيري از آسيب‌هاي ناشي از کمبود فضاي آموزشي حداقل به حدود 100 مدرسه نياز داريم که اکنون با احتساب 6 مدرسه در دست ساخت، 50 مدرسه آماده براي فعاليت وجود دارد و بايد بيش از 50 مدرسه ديگر هم بسازيم که با احتساب هزينه ساخت هر مدرسه 5/4 ميليارد تومان، براي تامين تمام مدارس بيش از 220 ميليارد تومان نيازمنديم.
وي گفت: با ورود مجلس به موضوع ساماندهي فضا‌هاي آموزشي منابع متنوع‌تري در اختيار آموزش و پرورش قرار مي‌گيرد و مقرر شد تا با همکاري آموزش و پرورش مکان‌يابي دقيق مدارس انجام شود تا در مناطقي که تراکم جمعيت وجود دارد با تامين منابع کافي مدارس جديد‌التاسيس را تا مهر آينده تحويل دهيم.


 زنگ تفريح 

عابر بانك دانش آموزي
عكس: مهسا خدامراد

 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون