جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4391- تاریخ : 1397/11/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

استقرار پيک اميد در نمايشگاه دست‌آوردهاي چهل‌ ساله‌ انقلاب اسلامي؛
تماشاخانه‌ سيار کانون دهه‌ فجر را جشن مي‌گيرد


نمايش سه فيلم انيميشن براي بازديدکنندگان دوسالانه هنرهاي تجسمي کانون


انتشار فراخوان ايده‌‏آزاد اسباب‌‏بازي

نگاهي به طرح خودروي سيار نمايش کانون خراسان جنوبي
روحيه‌بخشي به کودکان با «قاصدک» سيار نمايش


 استقرار پيک اميد در نمايشگاه دست‌آوردهاي چهل‌ ساله‌ انقلاب اسلامي؛
 تماشاخانه‌ سيار کانون دهه‌ فجر را جشن مي‌گيرد 

پيک اميد «تماشاخانه‌ سيار» کانون پرورش فکري چهلمين سال پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي را با اجراي نمايش، قصه‌گويي، نقالي، نمايش‌نامه‌خواني و اکران فيلم‌هاي کوتاه انيميشن در باغ موزه‌ دفاع مقدس و انقلاب اسلامي جشن مي‌گيرد.
مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، حضور تماشاخانه‌ سيار کانون در نمايشگاه دست‌آوردهاي چهل‌ساله‌ي انقلاب اسلامي را فرصتي مناسب براي استفاده‌ عموم مردم از امکانات فرهنگي کانون خواند و گفت: «از روز 5شنبه 11 بهمن تا جمعه 19 بهمن علاقه‌مندان در دو سانس مي‌توانند به تماشاي اين برنامه‌ها بنشينند.»
حامد رهنما اضافه کرد: پيک اميد کانون با اجراي بازي نمايشي با محور موضوعي تغذيه سالم در اين روزها ميزبان خردسالان، کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها خواهد بود. ضمن اين‌که با توجه به قابليت پخش فيلم قرار است در اين تماشاخانه، فيلم‌هاي کوتاه انيميشن کانون که موفق به کسب جوايز داخلي و خارجي شده‌اند به نمايش درآيد.»رهنما افزود: از آنجا که اين نمايشگاه با هدف ارائه دست‌آوردهاي چهل ساله‌ انقلاب اسلامي برگزار مي‌شود، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تصميم گرفت تا اين دست‌آوردها را در قالب فيلم به نمايش درآورد. ضمن آن‌که با مشارکت مرکز توليد تئاتر و تئاتر عروسکي کانون يکي از حرفه‌اي‌ترين گروه‌هاي نمايشي در اين روزها ميزبان مخاطبان خواهند بود.او همچنين در ادامه خاطرنشان کرد: با مشارکت کانون استان تهران، مربيان و کارشناسان فرهنگي و هنري قرار است با قصه‌گويي، نقالي، نمايش‌نامه‌خواني و.... ضمن ايجاد ساعت‌هايي شاد براي کودکان، نماينده‌ هنرمنداني باشند که به عنوان مربي در اين سال‌ها هنر و دانش خود را در اختيار کودکان و نوجوانان سراسر کشور گذاشته‌اند. بدين ترتيب اين مربيان پاسخ‌گوي سوال‌هاي مخاطبان درباره فعاليت‌هاي پنجاه ساله‌ي کانون خواهند
بود.»گفتني است «پيک اميد» تماشاخانه‌ سيار کانون پرورش فکري همه روزه از ساعت 10 تا 12 صبح و 14 تا 17 در باغ موزه‌ي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


 نمايش سه فيلم انيميشن براي بازديدکنندگان دوسالانه هنرهاي تجسمي کانون 

دانش‌آموزان بازديدکننده‌ از هفتمين دوسالانه هنرهاي تجسمي «آفرينش» به تماشاي سه انيميشن توليدي اداره کل سينمايي و تئاتر کانون‌ پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌نشينند.
در بخش جنبي هفتمين دوسالانه هنرهاي تجسمي کانون، اين امکان فراهم آمده است تا علاقه‌مندان علاوه بر بازديد از آثار هنري کودکان و نوجوانان و بازديد از موزه کودک کانون، به تماشاي سه فيلم کوتاه بنشينند.
براساس اين گزارش «کشاورز و ربات» اثر عبدالله عليمراد، «بارون مياد جرجر» اثر مهين جواهريان و «شب ترسناک» اثر ساره شفيعي‌پور انيميشن‌هايي هستند که در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي موفق به کسب جوايزي شده‌اند. اين سه اثر همه روزه صبح‌ها و به مدت 45 دقيقه براي بازديدکنندگان دوسالانه هنرهاي تجسمي «آفرينش» به نمايش در مي‌آيد.
بر اساس اين خبر، نمايش اين فيلم‌ها با هدف معرفي آثار قابل تامل کشور در حوزه انيميشن به مخاطبان اصلي آن صورت مي‌گيرد.
گفتني است مدارس مي‌توانند براي بازديد از نمايشگاه دوسالانه هنرهاي تجسمي با روابط عمومي کانون استان تهران به شماره 02188971374 تماس بگيرند.


 انتشار فراخوان ايده‌‏آزاد اسباب‌‏بازي  

فراخوان ايده‌آزاد اسباب‌بازي از سوي شوراي نظارت بر اسباب‌بازي و همکاري اداره کل سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شد.
اين رويداد به‌منظور گردهم‌آيي طراحان، توليدکنندگان، دست‌اندکاران، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان اين حوزه‌ي اقتصادي و فرهنگي در بهار سال 1398 برگزار خواهد شد.
بر اساس اين گزارش، ايده‌آزاد بهانه‌اي است تا طراحان و ايده‌پردازان عرصه‌ي اسباب‌بازي بتوانند در تعاملي سازنده، بستر رشد و پويايي صنعت اسباب‌بازي را بيش از پيش در کشور فراهم کنند و براي بالندگي اين صنعت فرهنگي بزرگ در ايران گام‌هاي اميدبخشي بردارند.بر همين اساس پايگاه اينترنتي اين رويداد به نشاني www.ideaazad.ir از روز 12 بهمن‏، هم‌زمان با آغاز دهه مبارک فجر، آماده دريافت اطلاعات متقاضيان و تصاوير مربوط به طرح‏ها و ايده‌‏ها است و ايده‌پردازان و علاقه‌مندان به شرکت در اين رويداد در يک بازه 30 روزه تا روز 12 اسفند 1397 فرصت دارند تا ايده‌هاي خود را در زمينه اسباب‏‌بازي به دبيرخانه ارسال کنند.
در عين حال ايده‏‌ها در مرحله گزينش و انتخاب اوليه با رويکرد هماهنگي ايده با بازار هدف از نظر سرمايه‌گذاران و توليدکنندگان مورد بررسي قرار گرفته و از ميان آن‌ها 40 اثر انتخاب خواهد شد.همچنين در ادامه دوره آموزشي با هدف توان‌افزايي و آموزش صاحبان ايده برگزار خواهد شد و در نهايت 10 ايده انتخاب شده و در مرحله نهايي ارائه مي‌شود.علاقه‌مندان براي آگاهي اطلاعات بيشتر از چگونگي ارسال آثار و شيوه برگزاري مي‏توانند به پايگاه اينترنتي رويداد به نشاني: www.ideaazad.ir مراجعه کنند.


 نگاهي به طرح خودروي سيار نمايش کانون خراسان جنوبي
 روحيه‌بخشي به کودکان با «قاصدک» سيار نمايش 

گزارش از فرناز ميري
خودروي سيار نمايش کانون استان خراسان جنوبي با نام «قاصدک» و با اجراي نمايش «گل اومد، بهار اومد» و پخش فيلم به ديدن دانش‌آموزان روستاي منظريه رفت و به صورت رسمي نخستين برنامه‌اش را در آغاز کرد.
«قاصدک» با هدف اجرا تئاتر و نمايش فيلم به روستاها و مناطق دور افتاده در سطح استان مي‌رود تا به بچه‌ها روحيه ببخشد و در آن‌ها شور و نشاط ايجاد کند.
××××
اين هفته خودروي سيار نمايش و فيلم کانون استان خراسان جنوبي با عنوان «قاصدک» نخستين سفر خود را به مناطق روستايي آغاز کرد و به ديدار دانش‌آموزان دبستان مسعود آرامي‌پور در روستاي منظريه رفت. حضور «قاصدک» سيار نمايش با اجراي نمايش عروسکي «گل اومد، بهار اومد» همراه و با استقبال بچه‌ها روبه‌رو شد.
نمايش فيلم «يکي کم است» از مجموعه توليدات سينمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و اجراي مسابقه از ديگر برنامه‌هايي بود که با حضور خودروي سيار نمايش براي بچه‌هاي روستاي منظريه اجرا شد.
شناسايي استعدادهاي پنهان با سفر خودروي نمايش سيار
احسان بلوري 9 سال است که با کانون پرورش فکري همکاري دارد. او ابتدا و براي حدود هفت سال و نيم مربي کتاب‌خانه سيار شهري بوده و بعد از آن در اداره کل کانون استان به عنوان کارشناس فرهنگي مشغول به‌کار شده است.
بلوري درباره‌ي ايده‌ي اوليه براي تهيه‌ي يک خودروي سيار نمايش مختص استان خراسان جنوبي گفت: مربي کتاب‌خانه‌ي سيار شهري بودم و دوست داشتم با ميني‌بوسي که در اختيارم بود از طرفيت آن براي ارايه‌ي محصولات فرهنگي نيز استفاده کنم. اما در آن دوران اين کار انجام نشد. بعد از آن‌که به عنوان کارشناس فرهنگي واحد سيار و پستي در اداره کل کانون استان مشغول به‌کار شدم اين پيشنهاد را مطرح کردم که با استقبال مديرکل استان روبه‌رو، سپس در شوراي فرهنگي مطرح و تصويب و اجرايي شد.
به گفته‌ي او برهمين اساس قرار شد از خودروي ميني‌بوسي که در اختيار اداره بود و گاهي براي جابه‌جايي همکاران در برنامه‌هاي ويژه استفاده مي‌شد براي پياده‌ و اجرايي کردن اين ايده استفاده شود.
کارشناس فرهنگي کانون استان خراسان جنوبي درباره‌ي تجهيزات و امکانات خودروي سيار نمايش توضيح داد: در همين راستا و براي تجهيز ميني‌بوس به خودروي سيار نمايش صندلي‌هاي داخل آن برداشته و موکت فرش شد. همچنين موتور برقي براي استفاده در روستاهايي که از نظر دسترسي به برق محروم بودند تهيه کرديم.
او ادامه داد: علاوه بر اين ويدئو پروژکتور، چهارچوب عروسک‌گرداني، لپ‌تاپ و آرشيوي از فيلم‌هاي کانوني از جمله تجهيزات اين ميني‌بوس يا خودروي نمايش سيار «قاصدک» است. در حقيقت اين خودرو مي‌تواند در هر شرايطي براي بچه‌ها برنامه اجرا کند و ويژه‌ي هنرهاي نمايشي است.
بلوري با تاکيد بر استفاده از از ديواره‌ي بيروني خودروي سيار نمايش اظهار داشت: از ديواره‌ي بيروني آن نيز براي اجراي تئاتر استفاده کرديم. براي نمونه تئاتر کوچک «گل اومد، بهار اومد» يا «آدم کوچولوي گرسنه» و «سفر مرغ باهوش» از تهران براي ما ارسال شد. از آن‌جا که کيفيت ضبط اين کارها بالا است از اين نمايش‌ها نيز استفاده مي‌کنيم.
به گفته‌ي او برهمين اساس ديواره‌ي ميني‌بوس متناسب با قصه طراحي شده و هزينه‌ي آن فقط يک بنر است که بعد از طراحي و چاپ بر روي ديواره‌ي ميني‌بوس نصب مي‌شود. پس از آن و در حين اجراي نمايش از داخل پنجره‌هاي ميني‌بوس عروسک‌ها بيرون مي‌آيند و نمايش اجرا مي‌کنند.
اين کارشناس فرهنگي يادآور شد: با کمک چهارچوب عروسک‌گرداني نيز به صورت خاص در کلاس‌ها مي‌توان نمايش اجرا کرد و از ويدئو پروژکتور براي نمايش فيلم استفاده مي‌کنيم.
به گفته‌ي بلوري نخستين برنامه‌ي «قاصدک» نمايش سيار در روستاي منظريه‌ خيلي با استقبال بچه‌ها روبه‌رو شد. به‌ويژه آن‌که نمايش «گل اومد، بهار اومد» نمايش موزيکال و شادي است و تيم هم تمرين کرده بود تا هماهنگي خوبي بين اعضاي گروه ايجاد و نمايش به بهترين شکل اجرا شود.
او درباره‌ي اعضاي تيم اجرايي خودروي نمايش سيار توضيح داد: به صورت ثابت دو نفر، يعني من و همکارم مجيد هادي‌نيا، مربي کتاب‌خانه‌ي پستي هستيم که در داخل ميني بوس عروسک‌گرداني مي‌کنيم.
يک همکار ديگر نيز از ميان همکاران مربي کتاب‌خانه‌هاي سيار به صورت متغيير و زماني‌که براي اجراي نمايش به روستاهاي آن‌ها مراجعه مي‌کنيم با ما در هر برنامه همکاري دارد.
بلوري تاکيد کرد: در نظر داريم ديواره‌ي بيروني سمت ديگر ميني‌بوس را نيز براي نمايش ديگري طراحي کنيم تا بعد از اجراي يک نمايش، ميني‌بوس دور بزند و در سمت ديگر آن نمايش ديگري را براي بچه‌ها اجرا کنيم.
او به عنوان مربي کتاب‌خانه‌ي سيار شهري و تجربه‌ي کار در اين حوزه درباره‌ي ضروري‌ترين نياز اعضاي واحدهاي سيار کانون اظهار داشت: از آن‌جا که اعضاي واحدهاي سيار کمي محروم‌تر هستند و براي مثال کتاب‌خانه‌ي سيار شهري نيز مناطق حومه‌ي شهرها را پوشش مي‌دهد که طبيعتا اعضاي آن محروم‌تر هستند نيازهاي آن‌ها متناسب با فعاليت‌هايي که مربيان سيار مي‌توانند انجام بدهند بيشتر شامل بازي‌هاي بومي و محلي، بازي و سرگرمي، نمايش فيلم، کاردستي، قصه‌گويي و فعاليت‌هاي کتاب محور مانند معرفي يا بحث کتاب مي‌شود.
اين کارشناس فرهنگي با اشاره بر اهميت فعاليت‌هاي کتاب محور کانون براي اعضا به عنوان نمونه از اهداي کارت‌هاي جايزه براي اعضاي سيار ياد‌ کرد که به هر کودکي بعد از خواندن کتاب و توضيح پيام آن يک کارت داده مي‌شود و پس از جمع کردن سه کارت مي‌تواند جايزه بگيرد تا بيشتر به کتاب‌خواني تشويق شود.
او تاکيد کرد: از آن جا که اعضاي سيار هر يک يا دو هفته يک‌بار مربي سيار را مي‌بينند دوست دارند در آن يک يا دو ساعت که مربي سيار در کنارشان است هم نمايش و نقد فيلم داشته باشند، هم مسابقه، کاردستي، بازي و...
بلوري درباره‌ي تاثير اجراي تئاتر و نمايش فيلم براي بچه‌هاي مناطق محروم و نقش آن در پرورش ابعاد شخصيت آن‌ها گفت: نخستين تاثيري که دارد روحيه بخشيدن و ايجاد نشاط و شادابي براي بچه‌ها است. همين مساله يک دنيا ارزش دارد و نخستين و مهم‌ترين هدفي است که دنبال مي‌کنيم.
او ادامه داد: از سوي ديگر تمام نمايش‌هايي که در کانون اجرا مي‌شود چه کارهايي که از تهران ارسال مي‌شوند و چه کارهايي که خود ما براي اجرا آماده مي‌کنيم همگي داراي مفاهيم تربيتي هستند. يعني به صورت غير مستقيم نکات و مفاهيم آموزشي را به بچه‌ها آموزش مي‌دهند.
به گفته‌ي اين کارشناس فرهنگي براي مثال نمايش «گل اومد، بهار اومد» مفاهيم دوري و غلبه بر ترس و داشتن شجاعت و اعتماد به نفس را به صورت غير مستقيم به بچه‌ها آموزش مي‌دهد. از سوي ديگر در روستاهايي که اين خودرو مي‌رود خيلي از بچه‌ها نخستين‌بار است که با تئاتر يا نمايش روبه‌رو مي‌شوند و استعدادهايي در ميان آن‌ها وجود دارد که در حين بازي کردن آن‌ها با عروسک‌هاي دستکشي يا انگشتي شناسايي مي‌شوند.
بلوري درباره‌ي برنامه‌ي اجراهاي خودروي نمايش سيار در استان خراسان جنوبي توضيح داد: در ابتداي امر تا پايان امسال 40 اجرا را در مرکز استان و روستاهاي آن يعني در داخل و حومه‌ي شهر بيرجند پيش‌بيني کرده‌ايم. بعد از آن نيز به شهرستان‌ها و روستاهاي دورافتاده يا مرزي مي‌رويم. البته ابتدا به سراغ روستاهاي تحت پوشش کتاب‌خانه‌هاي سيار استان مي‌رويم چون مربيان سيار روستايي آشنايي اوليه‌اي با فعاليت‌هاي کانون را دارند.
او در پايان يادآور شد: بالاترين آمار کتاب‌خانه‌هاي سيار کل کشور را استان خراسان جنوبي دارا است. 11 واحد سيار دارد که حدود 250 روستا را تحت پوشش قرار مي‌دهد. پيش‌بيني مي‌کنيم حتي در طول سال بيش از دوبار در هر روستا اجراي تئاتر و نمايش فيلم داشته باشيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون