جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4391- تاریخ : 1397/11/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

معاون سازمان نوسازي مدارس کشور:
تخريب و بازسازي تمام مدارس خشتي و گلي تا پايان سال

مديرکل انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش :
97 هزار مدرسه کشور انجمن اوليا و مربيان دارند


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 معاون سازمان نوسازي مدارس کشور:
 تخريب و بازسازي تمام مدارس خشتي و گلي تا پايان سال 

ورناصري: تمام مدارس خشتي و گلي کشور تا پايان سال آينده، تخريب و مدارس ايمن و مستحکم جايگزين مي‌شوند.
معاون فني و نظارت سازمان نوسازي مدارس کشور خبر داد همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، 600 فضاي آموزشي، پرورشي و ورزشي شامل 2 هزار کلاس درس در سطح کشور به بهره‌برداري مي‌رسد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني سازمان نوسازي مدارس کشور، آئين تکريم و معارفه مديران کل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان گيلان، با حضور داريوش ورناصري، معاون فني و نظارت سازمان در سالن همايش سرپرستي شعب بانک ملي گيلان برگزار شد.
معاون فني و نظارت سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور در اين مراسم گفت: «در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، بيش از 600 فضاي آموزشي، پرورشي و ورزشي در کشور با 2 هزار کلاس درس آماده بهره‌برداري است.»
داريوش ورناصري افزود: «قبل از انقلاب بيش از 70 درصد مدارس کشور تخريبي و ناامن بود که هم‌اکنون ميزان مدارس نيازمند بازسازي به 30 درصد رسيده است.
تمام مدارس خشتي و گلي کشور نيز تا پايان سال آينده، تخريب و مدارس ايمن و مستحکم جايگزين مي‌شوند.»
معاون فني و نظارت سازمان نوسازي مدارس سرانه فضاي آموزشي گيلان را 4.93 مترمربع اعلام کرد و افزود: «اميدواريم با تلاش مسئولان و کمک خيرين مدرسه‌ساز، اين ميزان به سطح ميانگين کشوري (5.2 مترمربع) برسد.»


 مديرکل انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش :
 97 هزار مدرسه کشور انجمن اوليا و مربيان دارند 

مديرکل انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش از تشکيل انجمن اوليا و مربيان در 97 هزار مدرسه کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل انجمن اوليا و مربيان وزارت آموزش و پرورش، نورعلي عباس‌پور گفت: «خانواده در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش داراي ارزش و جايگاه بالايي است. در سند تحول بنيادين خانواده در همه سطوح آموزش و پرورش نقش اساسي و محور اصلي را دارد. در تلاشيم تا در سطوح مختلف تصميم‌گيري آموزش و پرورش اوليا بتوانند نقش داشته باشند، شوراي عالي انجمن اوليا و مربيان براي سياست‌گذاري کلان تعليم و تربيت کشور تشکيل مي‌شود که انتخابات آن در ارديبهشت ‌ماه سال 98 برگزار خواهد شد و 13 نفر از کل کشور به ‌عنوان اعضاي شوراي عالي انجمن اوليا و مربيان انتخاب مي‌شوند.»
او ادامه داد: «در مدرسه هر برنامه‌اي بخواهد انجام شود يک بخش آن انجمن اوليا و مربيان است، همه برنامه‌هاي آموزش و پرورش به نحوي با خانواده‌ها گره خورده است و اگر آموزش و پرورش بخواهد برنامه‌هاي خود را ثمربخش کند به وجود خانواده‌ها در کنار خود نياز دارد. مشارکت خانواده در اجراي برنامه‌هاي آموزش و پرورش لازم و ضروري است. بايد مفهوم مشارکت را در بين همه خانواده‌ها و والدين تبيين کرد و خانواده‌ها با آگاهي کامل در مسائل مختلف مدرسه مشارکت داشته باشند.»
363 مرکز مشاوره خانواده در کشور در حال فعاليت هستند
او يکي ديگر از اولويت‌هاي وزارت آموزش و پرورش را آموزش خانواده‌ها و مشارکت لازم آنان در امور مدرسه اعلام کرد و افزود: «براي پيشبرد اهداف آموزش و پرورش بايد از پتانسيل ساير سازمان‌ها و نهادها استفاده شود.»
عباسپور بر تقويت مراکز مشاوره خانواده در استان‌ها تاکيد کرد و گفت: «از سال گذشته تا‌کنون بيش از 63 مرکز مشاوره به مراکز مشاوره کشور اضافه شده است که 363 مرکز مشاوره خانواده در کشور در حال فعاليت هستند.»
نورعلي عباس‌پور از وجود انجمن اوليا و مربيان در حدود 97 هزار مدرسه خبر داد و گفت: «هر مدرسه که بيش از 10 دانش آموز داشته باشد موظف است، اين انجمن را تشکيل دهد؛ زيرا، يکي از ارکان اصلي مدرسه خانواده است و انجمن اوليا و مربيان به نمايندگي از اوليا در برنامه‌هاي مختلف مدرسه، تصميم‌گيري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها حضور دارند.»


 از گوشه و كنار 

در خوزستان؛
حمله‌ورشدن دانش‌آموز با يک شيء برنده به معاون مدرسه‌
مدير آموزش و پرورش حميديه درخصوص ماجراي حمله‌ورشدن دانش‌آموزي با يک شيء برنده به معاون مدرسه‌اي در اين شهرستان، توضيحاتي داد.
به گزارش ايسنا، کريم سعيداوي در اين خصوص اظهار کرد: دانش‌آموز "هنرستان پسرانه ولايت حميديه" با تأخير به مدرسه وارد مي‌شود و به دليل اينکه اين عمل بارها از سوي اين دانش‌آموز تکرار شده بود، مدير به دانش‌آموز عنوان مي‌کند که لازم است والدين وي براي توضيح در اين خصوص به مدرسه دعوت شوند که اين مساله با پرخاش دانش‌آموز مواجه مي‌شود و دانش‌آموز درصدد خروج از مدرسه برمي‌آيد.
وي عنوان کرد: پس از اطلاع مدرسه از خروج دانش‌آموز، مدير مدرسه، مديريت آموزش و پرورش شهرستان حميديه را در جريان اين اتفاق قرار مي‌دهد و همزمان با ولي دانش‌آموز نيز تماس گرفته مي‌شود و با حضور والدين دانش‌آموز در مدرسه، صورت جلسه‌اي تنظيم و از دانش‌آموز و والدينش براي حفظ مقررات مدرسه، تعهد گرفته مي‌شود.
سعيداوي افزود: بعد از گذشت پنج دقيقه، وي مجدداً به همراه برادر بزرگ‌تر و يکي از دوستانش به مدرسه مراجعه کرده و به درگيري با مدير اقدام مي‌کند. معاون مدرسه با مشاهده اين اتفاق درصدد وساطت برمي‌آيد که توسط يکي از اين افراد از ناحيه پا مورد اصابت شيء برنده‌اي قرار گرفته و مضروب مي‌شود و ضاربان نيز متواري مي‌شوند و همکار فرهنگي مضروب بلافاصله به بيمارستان اعزام مي‌شود.
مدير آموزش و پرورش حميديه گفت: در پي اين اتفاق، دادستان منطقه دستور دستگيري دانش آموز خاطي و تحويل آن به مراجع قضائي و انتظامي را صادر کرده است.

20 دقيقه ؛
نهايت توجه دانش آموزان به آموزش‌هاي تئوري
سرپرست دانشگاه فرهنگيان گفت: بهترين نوع آموزش براي دانش آموزان، آموزش‌هاي مهارتي است، چراکه نهايت توجه دانش آموزان به آموزش تئوري تا حدود 20 دقيقه است و پس از آن خسته مي‌شوند، در حالي‌که آنان آموزش مهارتي تا چهار ساعت همراهي مي‌کنند.
به گزارش ايسنا، حسين خنيفر در افتتاحيه چهارمين جشنواره رويش دانشجو معلمان پسر که به ميزباني دانشگاه فرهنگيان خراسان رضوي در پرديس شهيد بهشتي مشهد برگزار شد، ضمن تبريک چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي ايران، اظهار کرد: معلمي، کاري تمام وقت است يعني معلم بعد از فراغت از تحصيل نيز فکر و ذهنش با کلاس درس است. در کار تعليم و تربيت، معلم و دانش آموز در رشد يکديگر شريک هستند.
وي در خصوص ويژگي‌هاي يک معلم هزاره سوم، تاکيد کرد: اکنون عصر چهارم آموزش است و در اين عصر دنياي آموزش، دنياي شگفتي‌ها و انتظارات و پرسش‌هاي دانش‌آموزان است و تنها کافي است يکسال معلم به روز نباشد تا دانش آموزان از وي عبور کنند.
وي با تاکيد براينکه اکثر کتاب‌هاي درسي ما مهارتي نبوده و تئوري هستند، خاطرنشان کرد: بهترين نوع آموزش براي
دانش آموزان، آموزش‌هاي مهارتي است، چراکه نهايت توجه دانش آموزان به آموزش‌هاي تئوري تا حدود 20 دقيقه است و پس از آن خسته مي‌شوند، در حالي‌که آنان آموزش‌هاي مهارتي تا چهار ساعت همراهي مي‌کنند.


 اخبار خارجي 

آلودگي هوا صدها مدرسه در بانکوک را تعطيل کرد
آلودگي‌هاي هوا که اين روزها بانکوک را فرا گرفته مقامات تايلند را بر آن داشته تا در اقدامي بي‌سابقه نزديک به 450 مدرسه را تعطيل اعلام کنند تا مقامات، بحران آلودگي را که موجب گسترش نگراني‌ها شده مديريت نمايند.
به گزارش ايسنا، پايتخت تايلند هفته‌هاست که در پس مه‌هاي تيره آلودگي هوا قرار گرفته و ساکنان اين شهر را مجبور به استفاده از ماسک کرده و انتقادات بسياري را در رسانه‌هاي اجتماعي نسبت به واکنش نامساعد دولت برانگيخته است.
دلايل اين آلودگي‌ها اگزوزهاي دودزا در ترافيک‌ها، ساخت و سازهاي بدون محدوديت، سوزاندن ته‌مانده‌هاي محصولات در زمين‌هاي کشاورزي و آلودگي‌هاي کارخانه‌هاست که در شهر باقي مي‌مانند.مسؤولان ابرها را بارور ساخته‌اند تا باران‌زايي را تحريک کنند، روگذرها را براي جذب ميکرو آلاينده‌ها آب‌پاشي کرده و حتي از مردم خواسته‌اند در جشن سال نو چيني از سوزاندن چوب و کاغذ اجتناب نمايند.
اين اقدامات موجب برانگيخته شدن تمسخر ساکنان بانکوک شده که به دليل آلودگي با مشکل کمبود ماسک نيز مواجه شده‌اند. فرمانداري بانکوک با تشديد اقدامات مقابله‌اي خود دستور به تعطيلي 437 مدرسه دولتي را تا روز جمعه داده و منطقه‌اي 1500 کيلومتري مربعي از شهر را "ناحيه کنترل شده" تعيين کرده است.


 كاغذ اخبار 

کمبود 14 هزار معلم در سيستان و بلوچستان
سرپرست امور پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان سيستان و بلوچستان گفت: سيستان و بلوچستان با کمبود 14 هزار معلم
رو به روست که در صورت جذب بسياري از مشکلات آموزش و پرورش استان رفع مي‌شود.
دکتر منصور نيک پناه در جمع خبرنگاران بيان کرد: امسال هزار و 200 دانشجو معلم پذيرش شده اند که به دليل کمبود فضا 500 دانشجوي معلم در شهرهاي زابل، ايرانشهر، سراوان و چابهار اسکان و هدايت شدند.
وي در ادامه بيان کرد: از طريق آزمون‌هاي ورودي، امسال دو هزار دانشجو معلم به اين دانشگاه اضافه شد، البته يکسري تنگناها و مشکلات هم وجود دارد و با وجود ايجاد دو هزار شغل اما به لحاظ کمبود فضاهاي آموزشي مناسب و حمايت نشدن از سوي مسئولان با مشکل پذيرش مواجه هستيم.
نيک پناه گفت: در صورتي که دانشجويان جديد جذب شوند و کمبود فضاي آموزشي نيز برطرف شود قادر خواهيم بود تا از ميان 30 هزار دانشجو معلم پذيرش شده در کشور بالاترين پذيرش را به استان اختصاص دهيم و پس از آموزش‌هاي لازم آنها را به مجموعه همکاران خود در آموزش و پرورش بيفزاييم تا کمبود معلم استان در سال‌هاي آينده برطرف شود.


رشد 5 درصدي سالانه سلامت دانش آموزان دختر
طرح ارتقاي سلامت دانش آموزان با هماهنگي و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با رشد 5 درصد سالانه در سال تحصيلي 98- 1397 صددرصد دانش آموزان دختر متوسطه دوم و 40 درصد متوسطه اول را زير پوشش قرار داده است.
به گزارش مرکز امور هماهنگي، ارتباطات و حوزه وزارتي آموزش ‌و پرورش، ارتقاي سلامت دانش آموزان دختر از طريق راهبري آموزش تغذيه و بالابردن سطح آگاهي دانش آموزان در خصوص پيشگيري از بيماري‌هاي واگير و غير واگير از جمله دستاوردهاي معاونت تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش در چهل سالگي انقلاب است.
اين وزارتخانه در سال‌هاي پس از انقلاب با دگرگوني‌هاي اساسي در مقايسه با سال‌هاي پيش از آن روبرو شده است و تحولات در حوزه‌هاي مختلف علمي، رفتاري، اخلاقي، فرهنگي و اجتماعي، اثرات چشمگيري برجاي گذاشته است. در اين ميان اقدامات برجسته‌اي نيز در بخش تربيت‌بدني و سلامت صورت گرفته است.
برنامه ارتقاء سطح سلامت دانش‌آموزان دختر از طريق آموزش تغذيه و آهن ياري هفتگي و مکمل ياري ويتامين 'د' در مدارس متوسطه اول و دوم دختر از راهکارهاي عمده پيشگيري و کنترل کم‌خوني فقر آهن و ويتامين 'د' است. وجود ريزمغذي‌ها در برنامه غذايي براي حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمينه مناسب براي يادگيري در دوران تحصيلي ضروري است. از ريزمغذي‌هاي مهم آهن و ويتامين 'د' است. کمبود آهن موجب خستگي و ضعف‌، بي‌حوصلگي و بي‌تفاوتي و فقدان تمرکز و افت تحصيلي و کمبود ويتامين 'د' موجب عملکرد نامناسب سيستم ايمني و کاهش استحکام استخوان‌ها و عضلات
مي‌ شود.


مسموميت 25 دانش‌آموز ‌در بم
رئيس اورژانس دانشگاه علوم پزشکي کرمان از مسموميت 25 دانش‌آموز دبستاني در شهرستان بم خبر داد.
دکتر " محمدحسين مصدق" در گفت‌وگو با ايسنا گفت: روز 9 دي‌ماه 25 نفر از دانش‌آموزان دبستان دخترانه پيام در شهرستان بم دچار گاز گرفتگي شدند.
وي از اعزام سريع نيروهاي اورژانس پس از اطلاع به محل حادثه، خبر داد و در تشريح اين خبر اظهار کرد: اورژانس بلافاصله پس از اطلاع يک دستگاه اتوبوس آمبولانس و دو دستگاه آمبولانس به محل اعزام کرد.
رئيس اورژانس دانشگاه علوم پزشکي کرمان علت اين حادثه را بيشتر در اتصالات لوله بخاري کلاس دانست و بيان کرد: 16 نفر از اين دانش‌آموزان در محل درمان شدند و 9 نفر ديگر به بيمارستان منتقل شدند که در حال حاضر وضعيت عمومي آنها مساعد گزارش شده است.


 زنگ تفريح 

بازديدهاي دانش‌آموزي از واحدهاي اجرايي سازمان تامين اجتماعي

 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون