جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4389- تاریخ : 1397/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

در نشست دوسالانه کارتون و کتاب تشريح شد:
دغدغه مشترک کارتونيست‌هاي جهان چيست؟


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 در نشست دوسالانه کارتون و کتاب تشريح شد:
 دغدغه مشترک کارتونيست‌هاي جهان چيست؟ 

به گزارش ايسنا، نشست خبري چهارمين جشنواره دوسالانه کارتون با حضور عليرضا مختارپور (دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور)، مهدي رمضاني (معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترويج کتابخواني) و مسعود شجاعي طباطبايي (دبير جشنواره)، برگزار شد.
در ابتداي اين نشست، مهدي رمضاني در سخناني اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌ها مأموريت‌هاي اصلي خود يعني تأسيس کتابخانه‌ها و انجام اقدامات و برنامه‌هاي ترويجي متعدد در طول سال به صورت متمرکز و غير متمرکز در کتابخانه‌ها را پيگيري و انجام مي‌دهد و در عين حال جشنواره‌هاي گوناگوني را همانند جشنواره رضوي، روز کتابدار و هفته کتاب هم در طول سال برگزار
مي‌کند.
او ادامه داد: يکي از اقداماتي که با همين رويکرد در اين سال‌ها شکل گرفته و به شکل منظم و پايدار درآمده است، جشنواره کارتون و کتاب است. اين جشنواره تبديل به يک جريان پايداري شده است که توقعات و انتظاراتي از آن شکل گرفته شده است.
اگر قرار بود اين جشنواره در سال اول و دوم خودش را معرفي کند، امسال جريان‌ساز و توقع‌ساز شده است و مسيري را در اين دو سال شکل داده که هنرمندان تلاش مي‌کنند آثاري را خلق و در جشنواره شرکت کنند که مايه افتخار ماست.
رمضاني خاطرنشان کرد: ما در نهاد کتابخانه‌ها دنبال توليد آثار نيستيم و بيشتر استفاده ‌کننده آثار توليدشده هستيم؛ اما وقتي بحث ترويج و توليد آثار براي ترويج فرهنگ کتابخواني مطرح مي‌شود ما از آن سياست‌گذاري که داريم فاصله مي‌گيريم و به اين نقطه مي‌رسيم که بايد به اين حوزه ورود و براي آن کار کرد.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترويج کتابخواني يادآور شد: خوشبختانه اتفاقات خوبي در طول ادوار اين جشنواره به وقوع پيوسته و آثار خوبي ارائه شده است. ما در نهاد در برنامه‌هاي مختلفي که داشتيم از مجموعه آثاري که از جشنواره‌هاي پيشين در اختيار داريم بهره برديم و در واقع اين مجموعه به نوعي پشتوانه خوبي به لحاظ حجم توليد آثار براي ما محسوب مي‌شود.
او با بيان اينکه جشنواره کارتون و کتاب ظرفيت تکامل بيشتر دارد، گفت: حتماً در آينده اين ظرفيت وجود دارد که کتابخانه‌ها نيز به اين جشنواره بپيوندند. چراکه کتابخانه بستر اصلي براي شکل‌گيري فرآيند کتابخواني و شکل‌گيري رويدادهاي فرهنگي است.
*حضور 73 كشور در جشنواره كارتون و كتاب
همچنين در ادامه مسعود شجاعي طباطبايي، دبير جشنواره کارتون و کتاب نيز درباره ساختار کلي چهارمين دوره اين جشنواره توضيح داد: فراخوان جشنواره از هفتم شهريور با موضوعات گوناگون کتاب و شهر، کتاب و زندگي، کتاب و خانواده، کتاب و کودک، کتاب و کتابخانه، کتاب و رسانه و کتاب و اميد منتشر شد. همانطور که انتظار داشتيم با توجه به اينکه چهارمين دوره اين جشنواره در حال برگزاري است و به واسطه اتفاقات خوبي که در اين چند دوره رخ داده همانند انجام تعهدات، تعامل مستمر با هنرمندان و …، کشورهاي مختلفي در جشنواره شرکت کردند. بر همين اساس از 73 کشور در جشنواره امسال حضور پيدا کرده‌اند.
او خاطرنشان کرد: تعداد کل شرکت‌کنندگان 733 نفر، تعداد کل آثار 2049، هنرمندان ايران 237 نفر، هنرمندان خارجي شرکت‌کننده 496 نفر هستند. بيشتر شرکت‌کنندگان خارجي از کشور ترکيه با 80 هنرمند، از کشور اندونزي با 74 نفر، از کشور چين با 39 نفر، از کشور هند با 32 هنرمند و از کشور برزيل 31 نفر هستند.
شجاعي طباطبايي همچنين با اشاره به چهره‌هاي شاخص شرکت‌کنندگان خارجي در چهارمين دوره جشنواره کارتون و کتاب، درباره جوايز اين دوره از جشنواره گفت: جوايز در نظر گرفته شده براي نفرات برتر به اين صورت است که به نفر اول 1800 يورو، به نفر دوم 1300 و به نفر سوم 900 يورو و پنج جايزه 400 يورويي به ساير برندگان تعلق مي‌گيرد.
او يادآور شد: داوران ايراني چهارمين دوسالانه کارتون و کتاب سامان ترابي، عليرضا پاکدل و بهمن عبدي و داوران خارجي ميخائيل زرافکوف از روسيه و هيکامي دميرچي از ترکيه هستند. اين جشنواره يکي از مهمترين جشنواره‌ها از لحاظ تعداد حضور هنرمندان در اين عرصه محسوب مي‌شود.
در ادامه عليرضا مختارپور (دبير کل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور) در سخناني اظهار کرد: کار ارزشمندي که در جشنواره کارتون کتاب انجام شد و آثار ارزشمندي جمع‌آوري شد داراي چند نکته قابل توجه مشترک در آثار ارسالي در سومين جشنواره قابل مشاهده است. موضوع اول اشتراک نگراني و دغدغه‌ها فرهنگي درباره ميزان مطالعه است که آثار ارسالي نشان مي‌دهد اين يک دغدغه جهاني است.
در پايان اين نشست از کتاب «سومين دوسالانه بين‌المللي کارتون کتاب» رونمايي شد.


 طنز 

دو شعر طنز از رضا رفيع
من مثل هر آدم بزرگ ديگري(در اندازه هاي مثلاً ايکس لارج!)در خانواده اي اهل هنر و فرهنگ و آموزش و پرورش بچه، پا به هستي گذاشتم.
در کجا؟…تهران؟….نخير؛ ما اهل اين سوسول بازي ها نيستيم! در ناف تربت حيدريه. در جنوب خراسان بزرگ و بزرگوار. در همسايگي باغملي معروف شهر که سابقاً قبرستان بوده و از اين حيث تاثير فوق العاده اي در تغيير آب و هواي آدم و بازشدن روحيه او دارد! متاسفانه از همان دوران کودکي آثار مخملک طنز مخملي در وجود ذيجود من هويدا شد. تا اينکه هويدا اعدام شد و من پا به مدرسه گذاشتم. از همان زمان در خود احساس کردم که از يک بار خاصي در زمينه نوشتن و سرودن برخوردارم. فلذا از همان دوران بارداري، به نوشتن و سرودن افتادم و کم کم همزمان با قبول شدن در دانشگاه ، از تربت به غربت پرتاب شدم و براي دومين بار دچار هبوط شدم. در تهران بزرگ دودآلود و شلوغ که سگ هم صاحبش را گم مي کند!…..در حال حاضر هم در کار نوشتن طنز هستم و همکاري با مطبوعات و راديو تلويزيون. در اطلاعات هفتگي صفحه طنز و در روزنامه جام جم ستون روزانه طنز دارم با عنوان «خنده جام». هنوز هم ازدواج نکردم چون وقت کم مي آورم و هرجا که مي روم به قصد خواستگاري؛ چون ترافيک تهران افتضاح است، به موقع نمي رسم و همه چي بهم مي خورد؛ حتي حال من!……
روزگاري
روزگاري…(بگو هفشده سال
پيش از اينها، که رفته ام از ياد)

يک هنرمندِ فاقد مسکن
رفت روزي وزارت ارشاد

چون دم در رسيد، با خود گفت:
"مي روم تو، هر آنچه بادا باد"

نوک بيني خود گرفت و رفت
راست پيش وزير و پس اِستاد

گفت: «در روز اول خلقت
که خدا اين جهان نمود آباد

چون به مستضعفين زمين بخشيد
اسم اين جانب از قلم افتاد

حال، البته با کمي تأخير
من به خدمت رسيده ام، دلشاد

تا مگر قطعه اي زمين بخشيد
بروم منزلي کنم ايجاد

گفت با وي وزير، با لبخند:
بنده از ديدن شمايم شاد

چون هنرمند قدر مي بيند
بايد الحق به صدر بنشيناد

مي نويسم زمين به اسم الان
مي دهم خدمت شما استاد!

آن گه از "قطعه ي هنرمندان"
قطعه اي هم به شخص ايشان داد

« شب يلدا»
شب يلدا که رفتم سوي خـانه گرفتم پرتقال و هندوانه
خيار و سيب و شيريني و آجيل دوتا جعبه انار دانه دانه
گز و خربزه و پشمک که دارم ز هر يک خاطراتي جاودانه
شب يلدا بوَد يا شام يغما و يا هنگام اجراي ترانه
به گوشم مي رسد از دور و نزديک نواي دلکش چنگ و چغانه
پس از صرف طعام و چاي و ميوه تقاضا کردم از عمّه سمانه
که از عهد کهن با ما بگويد هم از رسم و رسوم آن زمانه
چه خوش ميگفت و ما خوش ميشنيديم پس از ايشان مرا گل کرد چانه
نمي دانم چرا يک دفعه نامِ- “جنيفر لوپز” آمد در ميانه
عيالم گفت:خواهان مني تو و يا خواهان آن مست چمانه؟
به او با شور و شوق و خنده گفتم عزيزم با اجازه، هـر دُوانه!!
نمي داني چه بلوايي به پا شد از آن گفتار پاک و صادقانه
به خود گفتم که”باني” اين تو بودي که دست همسرت دادي بهانه
خلاصه آنچنان آشوب گرديد که از ترسم برون رفتم ز خانه
ز پشت در زدم فرياد و گفتم: “مدونا” هم کنارش، هر سه وانه!!
و آن شب در به روي مــن نشد باز شدم چون مرغ دور از آشيانه
شب جمعه براي او نوشتم ندامت نامه، اما محرمانه
نمي دانم پس از آن نامه ديگر عيالم کينه با من داره يا نِه
ولي بگذار- با صد بار تکرار- بگويم آخرين حرفم همانه


 ايستگاه 

انتشار کتابي از پدرام ابراهيمي
به گزارش مهر، انتشارات روزنه کتاب «تاريخ روي تردميل» نوشته پدرام ابراهيمي را که دومين کتاب طنز از اين نويسنده به شمار مي‌رود را منتشر کرد.اين کتاب در قالب يک سالنامه تنطيم شده است و نويسنده به صورت روزشمار مطالبي را به زبان طنز و با نگاه به رويدادهاي پيراموني خود تاليف کرده است.اين کتاب پس از کتاب نئوگلستان دومين اثر اين نويسنده به شمار مي‌رود وبيش از آنکه در موضوع سياست و تاريخ باشد آگاهي مولف را از تاريخ و اساطير ايران مي‌رساند.ابراهيمي در بخشي از مقدمه خود بر اين کتاب مي‌نويسد: نگارنده در نگارش اين کتاب به جاي نقل مستند، خشک و مکانيکي وقايع يا نقل روايات بي‌پايه و اساس و جعلي، شيوه‌اي شخصي و انحصاري به نام «تاريخ نگاري شهودي» را معرفي و عرضه مي‌کند اين شيوه نه به غيب‌گويي است و نه نتيجه انس با مخدرجات تزريقي و دخاني و تنها بر پايه حضور عميق نگارنده در تاريخ و صد البته حضور عميق تاريخ در او است.“تاريخ روي تردميل” را نشر روزنه با قيمت 33 هزار تومان منتشر کرده است.

"حديث قند" زرويي نصرآباد روانه بازار شد
انتشارات نيستان چاپ سوم کتاب «حديث قند» اثر مرحوم ابوالفضل زرويي نصرآباد را روانه بازار کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران پويا،‌ انتشارات کتاب نيستان چاپ سوم «حديث قند» مرحوم ابوالفضل زرويي نصرآباد را روانه بازار کرد.در معرفي اين کتاب آمده است:‌ «طنز چيست؟ فرق آن به هزل و هجو و فکاهه چيست؟ چگونه مي‌شود در يک متن يا فيلمنامه، خنده آفريني کرد؟ آيا حافظ هم در غزل‌هاي عارفانه و عاشقانه‌اش طنزآوري کرده است؟ چه کنيم تا مثل کيومرث صابري (گل آقا) طنزهاي‌مان خواندني و ماندني شود؟… اين سؤالات و ده‌ها سوأل ديگر‌، سؤال‌هايي است که اهل ذوق و علاقمندان به طنز در مواجهه با طنزپردازان مطرح مي کنند و متأسفانه، کمتر هم پاسخ قانع‌کننده و راه گشا مي‌گيرند. ابوالفضل زرويي نصرآباد، طنز پرداز و پژوهشگر، در حديث قند کوشيده است تا به اين سؤالات و بسياري سؤالات ديگر پاسخ دهد.»مرحوم زرويي نصر‌آباد در اين مقالات سعي داشته تا بخش‌هايي تاثيرگذار از تاريخچه طنز مکتوب ادبيات فارسي، همراه با کلام بزرگان اين عرصه را مرور و تحليل کند. از ويژگي‌هاي اين کتاب آن است که نويسنده در بخش‌هايي با لحني ساده و صمصيمي با مخاطبان مقاله خود سخن گفته است و به صراحت و بي‌تعارف به بيان برخي ديدگاه‌هاي شخصي و دروني؛ کنار ديدگاه‌هاي منتقدانه پرداخته است.«طنز و جهاني شدن» نام اولين مقاله اين کتاب است.«نگاهي گذرا به طنز در عرصه مشروطيت»، «نگاهي گذرا به مفاهيم طنز و انواع شوخ‌طبعي»، «روحانيون شوخ طبع»، «طنز انتقاد و رندي در غزليات لسان‌الغيب حافظ شيرازي»، «مقدمه‌اي بر سبک‌شناسي دو کلمه حرف حساب»، «تاملي کوتاه در باب کمدي و روش‌هاي ايجاد فضاي کميک»، «هزار نکته باريک‌تر ز مو»، «مقدمه کتاب يک بغل کاکتوس»، نام فصل‌هاي ديگر اين کتاب هستند.
دو فصل پاياني اين کتاب نيز به مقالاتي با نام «يادي از مرتضي فرجيان» و «محمد قاضي» اختصاص يافته است.

طنزهاي عبيد زاکاني در شهر کتاب، گونه‌ شناسي مي شود
«گونه‌شناسي طنزهاي عبيد زاکاني» در پنجمين و ششمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ عبيد زاکاني بررسي مي‌شود.
به گزارش ايبنا، به نقل از روابط عمومي موسسه شهر کتاب، طنز فارسي پيش از عبيد به طور جسته و گريخته، بيشتر با نام هزل، در آثار ادبي فارسي، به‌ويژه در ادبيات عرفاني وجود داشته است.
عبيد زاکاني طنزپردازي را به طور تخصصي پي گرفت و از اين جهت در ادبيات فارسي مقام مؤسس دارد. با اين حال، طنز عبيد همچنان به مرزبندي ميان اخلاق و غيراخلاق پايبند نيست. مطالعات نشان مي دهد که او با نگاه تخصصي به طنز، از گونه‌هاي حرفه‌اي آن مانند حکايت و لغتنامه و شعر سود جسته است و هر کدام از اين گونه‌ها در کار او ويژگي‌هاي فني خود را دارند که چراغ راه طنزنويسان بعدي قرار گرفته است.همچنين طنزهاي وي، به لحاظ موضوعي بيشتر درباره‌ي مسائل اجتماعي و اخلاقي و هر کدام با موضوعات ريزتر پديد آمده‌اند که رويکرد فکري عبيد را به منزله‌ي اصلاح‌گر جامعه‌ زمان خويش نشان مي‌دهند.پنجمين و ششمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ي عبيد زاکاني به «گونه‌شناسي طنزهاي عبيد زاکاني» اختصاص دارد که با سخنراني عليرضا فولادي، استاد دانشگاه، شاعر و پژوهشگر طنز، در روز چهارشنبه 10 و 17 بهمن در مرکز فرهنگي شهرکتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه‌ي سوم برگزار مي‌شود.


 شرح عكس 

شكار لحظه ها: كي روش در حال خنديدن به منتقدان داخلي !


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون