جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4374- تاریخ : 1397/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

مديرکل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش:
افتتاح سامانه کتاب مدارس در بهمن ماه

مديرکل آموزش دبستاني آموزش و پرورش :
فراخوان جذب «راهبران آموزشي» در تابستان


از گوشه و كنار


يادداشت


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 مديرکل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش:
 افتتاح سامانه کتاب مدارس در بهمن ماه 

مديرکل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش جزئيات برگزاري جشنواره فرهنگي هنري «حمايت از کالاي ايراني» را اعلام کرد.
علي رمضاني در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره اظهار کرد: اين جشنواره ويژه دانش آموزان و فرهنگيان است.
وي افزود: بازه زماني ارسال آثار به اين جشنواره که از 15 دي ماه شروع شده تا 30 فروردين 98 ادامه دارد. مسئوليت اين کار در سطح مدرسه بر عهده شوراهاي دانش آموزي است. در واقع سه انجمن در شوراهاي دانش آموزي فعال شده‌اند و برگزاري جشنواره‌هايي از جمله حمايت از کالاي ايراني و گلدسته‌هاي سرو در سطح مدارس به آنها محول شده است.مديرکل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش با اشاره به رشته‌هاي جشنواره گفت: داستان کودک و نوجوان، شعر کودک و نوجوان، خوشنويسي نستعليق، نمايشنامه نويسي، سرود همگاني،‌ توليد يادداشت، نمايش خياباني، فيلم کوتاه، نقاشي خط، نقاشي، عکس و پوستر رشته‌هاي اين جشنواره هستند و علاقه‌مندان مي‌توانند آثار خود را در حوزه‌هاي يادشده به نشاني www.kalairani97.ir ارسال کنند.رمضاني ادامه داد: استفاده از کالاي ايراني و ضرروت فرهنگ سازي براي آن در ابتداي سال جاري از سوي مقام معظم رهبري مورد تاکيد قرار گرفت. در اين ميان نقش آموزش و پرورش، معلمان و دانش آموزان به عناون پرمخاطب ترين دستگاه کشور در تقويت روحيه حمايت از توليدات ملي انکار ناپذير است. برگزاري اين جشنواره نيز در راستاي تحقق شعار سال و استفاده از تمام ظرفيت هاي موجود صورت مي پذيرد.
ارتقاي کيفيت کتابخانه‌هاي مدارس مورد توجه قرار بگيرد
وي همچنين از افتتاح سامانه کتاب مدارس در بهمن ماه و به منظور بررسي کيفيت کتب موجود کتابخانه‌هاي مدارس خبر داد و گفت: بايد ارتقاي کيفيت کتابخانه‌هاي مدارس مورد توجه جدي قرار بگيرد؛ بعضا مشاهده مي‌شود برخي کتب که به مدارس راه‌مي‌يابند داراي کيفيت بالا نيستند. مربيان امور تربيتي و کتابياران اطلاعات کتب موجود کتابخانه‌ها را در سامانه وارد مي‌کنند تا بتوانيم بانک اطلاعاتي کتب مدارس را تکميل کنيم.
مدير کل فرهنگي هنري وزارت آموزش و پرورش به تشکيل کارگروهي ويژه براي بازبيني کتب بويژه کتبي که در نمايشگاه‌هاي کتاب مدارس عرضه مي‌شوند اشاره کرد و گفت: اين کارگروه از يکسال گذشته تشکيل شده و يکي از ماموريت‌هايي که دارد بررسي و تاييد کتب توليد شده در استان‌ها و حمايت از ناشران آنهاست.


 مديرکل آموزش دبستاني آموزش و پرورش :
 فراخوان جذب «راهبران آموزشي» در تابستان 

مديرکل دفتر آموزش دبستاني وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه با پيگيري‌هاي صورت گرفته موافقت اصولي "پست" راهبران آموزشي را دو ماه پيش دريافت کرديم و از اين پس افراد را تحت عنوان «راهبر آموزشي» به صورت ساختارمند بکار خواهيم گرفت گفت: اما اکنون در حال تنظيم شرح شغل و وظايف آنها و تنظيم حکم کارگزيني شان هستيم که به کمک معاونت توسعه و سازمان امور استخدامي در دست انجام است.
مرتضي شکوهي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به روند جذب راهبران آموزشي در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در حال حاضر حدود 3000 راهبر آموزشي داريم که وظيفه راهنمايي و نظارت معلمان کلاس‌هاي چندپايه، روستايي و عشايري را برعهده دارند. راهبران از بين بهترين معلمان ما انتخاب مي‌شوند.
وي افزود: طي يک فرايند پيش بيني شده اعلام مي‌شود آنها که علاقه‌مند به اين پست هستند اعلام داوطلبي کنند. استان‌هاي ما اين افراد را ثبت نام مي‌کنند و يک مصاحبه حضوري از آنها به عمل مي‌آيد و در نهايت واجدين صلاحيت انتخاب مي‌شوند. راهبران آموزشي معلمان و صاحب تحربه خوبي بوده و سطح تحصيلاتشان بالاتر است.
وي درباره جذب راهبران آموزشي در سال آتي گفت: هر ساله فراخوان جديد مي‌دهيم و با توجه به اينکه در ايام تابستان تعدادي راهبران آموزشي بازنشسته مي‌شوند و يا تغيير پست مي‌دهند، استان‌ها در تابستان اطلاع‌رساني مي‌کنند و داوطلبان فرايندها را طي و در صورت پذيرش، آموزش‌هاي لازم را دريافت و از اول مهر مدارس را مورد نظارت قرار مي‌دهند.


 از گوشه و كنار 

مديرکل تربيت‌بدني آموزش‌‌وپرورش:
استفاده از 50 هزار نيروي حق‌التدريس براي درس تربيت بدني
مديرکل تربيت‌بدني و فعاليت‌هاي ورزشي وزارت آموزش و پرورش خبر داد :براي جلوگيري از کمبود معلم تربيت‌بدني در کشور مجوز استفاده از 50 هزار نيروي حق‌التدريس دريافت شده است.
به گزارش روابط عمومي معاونت تربيت‌بدني و سلامت آموزش و پرورش، محمد جعفري گفت: «سه هزار فضاي ورزشي سرپوشيده آموزش و پرورش در کشور وجود دارد و افزايش سرانه ورزشي دانش‌آموزان با بهره‌گيري از طرح‌هاي مختلف در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد.»او ادامه داد: «ايجاد کلاس درس تربيت‌بدني با اولويت مدارس ابتدايي دختران از جمله برنامه‌هاي وزارت آموزش و پرورش براي افزايش سرانه کشوري بوده و اجراي اين طرح به صورت نمونه با همکاري نوسازي مدارس در تهران کليد خورده است.»
مديرکل دفتر تربيت‌بدني و فعاليت‌هاي ورزشي وزارت آموزش و پرورش گفت: «ايجاد سالن‌هاي کوچک به عنوان کلاس درس تربيت‌بدني در مدارس از برنامه‌هاي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش است و با قوت دنبال مي‌شود. ميانگين سرانه فضاي ورزشي در کشور 0.33 مترمربع است. معلم تربيت‌بدني، فضا و تجهيزات سه شاخص اصلي براي برگزاري کلاس تربيت‌بدني در آموزش و پرورش است.»

استاندار تهران :
توانايي نه گفتن را بايد به دانش آموزان آموزش دهيم
بندپي درنهمين نشست شوراي آموزش و پرورش استان تهران گفت : تنها انسان توسعه يافته است که خود مي تواند محور توسعه باشد و بايد فرزندانمان در همگي جوانب آموزش داده شده و تربيت شوند.محسني بندپي استاندار تهران با تقدير از تلاش همگي فرهنگياني که در ارتقاي سطح دانش و آگاهي فرزندان اين سرزمين تلاش مي کنند ، اظهار کرد : در گذشته علم و دانش بصورت قطره چکاني تزريق مي شد و امروز علم و دانايي به رودخانه خروشاني تبديل شده که اگر از آن غافل بمانيم دچار يک عقب ماندگي تاريخي مي شويم که ديگر قابل جبران نيست.رييس شوراي آموزش و پرورش استان تهران ، با تاکيد بر گسترش نظام مراقبت هاي اجتماعي دانش آموزان ، گفت: توانمندسازي ، اجتماع پذيري و توانايي نه گفتن در برابر ناهنجاري هاي اجتماعي را بايد به دانش آموزان آموزش دهيم استاندار تهران با اشاره به اينکه امروزه در دنيا آموزش و پرورش، بهزيستي و وزارت بهداشت عهده دار تربيت همه جانبه کودکان شده اند ، بيان کرد : تنها انسان توسعه يافته است که خود مي تواند محور توسعه باشد و بايد فرزندانمان در همگي جوانب آموزش داده شده و تربيت شوند.

دبير کل جمعيت هلال احمر :
نصب بخاري تابشي در 500 کلاس درس سيستان و بلوچستان
‌دبير کل جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران از نصب بخاري تابشي در 500 کلاس درس سيستان و بلوچستان خبر داد.به گزارش ايسنا، محمود رضا پيروي در جمع خبرنگاران افزود: 230 دستگاه بخاري تابشي در راستاي مجهز کردن مدارس سيستان و بلوچستان به وسايل گرمايشي استاندارد در مدارس 2 کلاسه اين استان آغاز شد.وي بيان کرد: بعد از حادثه تلخ آتش سوزي مدرسه اسوه حسنه زاهدان و جان باختن چهار نفر از نوآموزان در آن در 27 آذرماه امسال شوراي مرکزي جمعيت هلال احمر تمام تلاش خود را براي جلوگيري از بروز اين گونه حوادث بکار گرفت.پيروي افزود: در اين راستا ايمن سازي مدارس پيش دبستاني و دبستاني سيستان و بلوچستان به سامانه هاي گرمايشي ايمن در دستور کار اين جمعيت قرار گرفت؛ به طوري که همزمان با مرحله نخست طرح ققنوس نصب 230 دستگاه بخاري تابشي در مدارس 2 کلاسه اين استان آغاز شد.دبير کل جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران افزود: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده قرار است مدارس سه تا 6 کلاسه اين استان به سيستم پکيج مجهز شوند و براي مدارس 6 کلاسه بيشتر نيز موتورخانه راه اندازي شود تا در 2 سال آينده دانش آموزان اين استان در فصل سرد زمستان در مدارس ايمن از نظر گرمايشي به يادگيري مشغول شوند.وي بر گسترش آموزش تاکيد کرد و افزود: ريشه بسياري از مشکلات عدم آموزش، آگاهي و فرهنگ سازي است .


 يادداشت 

نگران بي تفاوتي دانش آموزان باشيم!
برديا سيفي
طي چند روز گذشته كيليپي در فضاي مجازي پخش شد كه در آن معلم به زور مي خواست دانش آموز را بر روي زمين بنشاند كه با مقاومت دانش آموز مواجه مي شد.دانش آموز گريه كنان مي گفت قيمت شلوارم 260 هزار تومن است و روي روز زمين نمي نشينم.در طرف ديگر معلم با فرياد و در نهايت با استفاده از قدرت بدني خود دانش آموز را مجبور به نشستن كرد. حال به چند نكته دراين كيليپ اشاره كنيم:
1-معلمي كه بايد به دانش آموزان درس صبر و بالا بردن آستانه تحمل را در برابر مشكلات را آموزش دهد ،خود در برخورد با يك دانش آموز آنچنان رفتاري زشت انجام مي دهد كه گويا از يادش رفته است كه معلم است ! رفتار اين معلم نشان مي دهد كه نقش تربيت در نظام آموزشي ما همچنان مغفول مانده است .
2- بي شك اگر اين فيلم توسط دانش آموزان گرفته نمي شد اين اتفاق زشت رسانه اي نمي شد و آسيب روحي كه به دانش آموز وارد شده بود را نمايان نمي كرد ،پس مي توان به قدرت رسانه اذعان كرد كه مي تواند با تاباندن نور بر تاريكخانه هاي آموزشي ،مشكلات و ناهنجاري ها را نشان دهد و مسيري را براي بهبود آن فراهم سازد.
3- نكته ديگر منفعل بودن ديگر دانش آموزان است كه با گريه همكلاسي يشان ،مي خندند و هيچ كاري نمي كنند ،چه بسا اگر آنان پادرمياني مي كردند و اعتراض مي كردند از عصبانيت معلم كاسته مي شد وآن اتفاق نمي افتاد .
دانش آموزان بايد اين مطلب را فرا بگيرند كه در وقوع چنين حوادثي مي توانند نقش آب بر روي آتش باشند . متاسفانه بي تفاوتي دانش آموزان در اين حادثه خبر خوبي براي جامعه نيست و از كنار آن نبايد به راحتي گذشت.


 كاغذ اخبار 

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
همکاري‌هاي علمي و فرهنگي چين و ايران توسعه مي‌يابد
معاون فرهنگي و پرورشي وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اشتراکات نظام آموزشي و علمي ايران و چين، از توسعه و تقويت همکاري‌هاي فرهنگي و آموزشي دو کشور در چارچوب اهداف شراکت راهبردي خبر داد.
عليرضا کاظمي که به چين سفر کرده است در گفت و گو با ايرنا در پکن افزود: سيستم آموزشي چين از نظر مدل برنامه ريزي با سيسم آموزش و پرورش ايران شباهت هاي زيادي دارد در همين راستا دو کشور مي توانند در قالب ابتکار «يک جاده يک کمربند» تعاملات بسيار خوبي در حوزه آموزش عمومي و آموزش عالي با يکديگر داشته باشند.
وي اين سفر و ديدارها و بازديدهاي انجام شده در چارچوب اهداف مورد نظر ديپلماسي فرهنگي ايران را موفق ارزيابي کرد و اظهار اميدواري نمود شاهد تقويت روابط همه جانبه دو کشور به ويژه در زمينه همکاري هاي آموزش و پرورش باشد.
معاون وزير آموزش و پرورش با اشاره به ديدار و نشست خود با معاون وزير آموزش و پرورش چين گفت: در اين ديدار مصوب شد پيش نويس تفاهم نامه همکاري آموزشي و فرهنگي ميان دو وزارتخانه آموزش و پرورش ايران و چين آماده شود تا با حضور وزير آموزش و پرورش دو کشور امضا گردد.


 زنگ تفريح 

نرمش صبحگاهي دانش آموزان
عکس: همايون بديع فر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون