جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4374- تاریخ : 1397/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

يک معرفي، يک خوانش
آن کسي بشويد که برايش به دنيا آمده‌ايد


اسماگ؛حريص و نيرومند


چندين پرنده شکاري در بندرعباس تلف شدند


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 آن کسي بشويد که برايش به دنيا آمده‌ايد 

عنوان کتاب:جعبه نقاشي‎
نويسنده: بارب روزنستوک
تصويرگر: ماري گرانپره
برگردان: شهاب الدين عباسي
اي‌کاش مي‌شد همه کودکان دنيا، استعدادها و علاقه‌هاي‌شان را کشف مي‌کردند و اي‌کاش راه تحقق آن‌ها، براي‌شان هموار بود.
کتاب «جعبه نقاشي پر صدا» داستان زندگي «واسيلي کاندينسکي» بنيانگذار هنر انتزاعي و يکي از شناخته شده‌ترين و اثرگذارترين نقاشان سده بيستم ميلادي است، کسي که سرانجام به آرزوي خود رسيد.نويسنده کتاب، با ترکيبي از خيال و واقعيت، مخاطب را با زندگي «کاندينسکي» آشنا مي‌کند. در اين کتاب مي‌خوانيم که «واسيلي» در کودکي يک جعبه مداد رنگي هديه مي‌گيرد و شيفته آن مي‌شود، اما بنا به دلايلي از آن دور مي‌ماند او بعدها در رشته حقوق درس مي‌خواند و وکيل مي‌شود اما وقتي در بزرگسالي دوباره به جعبه مداد رنگي‌اش مي‌رسد اين بار ...
ساختار غير کليشه‌اي داستان و نقاشي‌هاي بي‌همتاي آن، بر جذابيت‌هاي کتاب افزوده‌اند. مي‌توان گفت اين اثر، تجربه‌اي نو در زندگينامه نويسي است، و مخاطب را به پژوهش و دست‌يابي به اطلاعات بيش تر، تشويق مي‌کند.
کتاب «جعبه نقاشي پر صدا» به موفقيت‌هاي بسيار دست يافته است. از جمله آن‌ها مي‌توان به دريافت مدال افتخار تصويرگري کالدکات (که هرسال به برجسته‌ترين تصويرگري کتاب کودک امريکا داده مي‌شود) هم‌چنين انتخاب به‌عنوان بهترين کتاب سال 2014 در آمازون و بوير، اشاره کرد.
«ماري گرانپره» زاده سال 1954 در ايالت داکوتاي جنوبي امريکاست. او از کودکي به نقاشي علاقه ‌مند بود و با طرح‌هايي از «ميکي ماوس» کار خود را آغاز کرد. «گرانپره» تصويرگر اين کتاب، طراح رسمي عکس‌هاي نسخه امريکايي کتاب‌هاي «هري پاتر» و از اندک شمار کساني است که اين کتاب‌ها را پيش از انتشار خوانده ‌است. البته وي مدتي است که با نويسنده مجموعه هري پاتر، همکاري ندارد. او تلاش مي‌کند طرح‌هايش با ويژگي‌هاي هر فصل کتاب‌ها هماهنگي داشته باشند، به گونه‌اي که نقطه اوج فصل را به روشني مشخص نکنند.


 اسماگ؛حريص و نيرومند 

اسماگ يک موجود خيالي در رشته داستان‌هاي به قلم جي. آر. آر. تالکين است که به رمان هابيت در 1937 مربوط مي‌شود.
اسماگ اژدهايي ترسناک و نيرومند است که به پادشاهي کوتوله‌ها در تنهاکوه يورش مي‌برد، اين يورش 150 سال پيش از رويدادهايي که در رمان آمده است روي داده است. در اين رمان 13 کوتوله به پا مي‌خيزند تا پادشاهي خود را پس بگيرند که در اين ميان گندالف و بيلبو به آن‌ها کمک مي‌کنند.
اسماگ قوي‌ترين اژده ها در دوران خود بوده و چندصد سال عمر داشته است. وقتي اسماگ باخبر مي‌شود که کوتوله‌ها در پادشاهي شان ثروت زيادي اندوخته‌اند، بدون هيچ پيش‌زمينه‌اي به پادشاهي آن‌ها يورش مي‌برد و کوه را آتش مي‌زند.
او پس از بيرون کردن کوتوله‌ها از قلعه‌شان براي 150 سال در اين کوه باقي مي‌ماند و نگهبان گنج کوتوله‌ها مي‌شود.
در توصيف اسماگ گفته شده که «او اژدهايي بسيار حريص، نيرومند و پليد است» تالکين در وصف شخصيت اسماگ گفته است که او باهوش است مي‌تواند سخن بگويد از تعريف و تمجيد و چاپلوسي نسبت به خودش خوشش مي‌آيد و از اين که بيلبو از او تعريف مي‌کند لذت مي‌برد.
او قدرت هيپنوتيزم دارد به اين صورت که هر بار که بيلبو در چشمانش نگاه مي‌کند چشمانش برق مي‌زند و باعث مي‌شود بيلبو حتي هنگامي که به کمک حلقه ناپديد شده تحت تأثير قرار بگيرد و احساس کند که بايد حقيقت را درباره خودش به اژدها بگويد.


 چندين پرنده شکاري در بندرعباس تلف شدند 

تعدادي پرنده شکاري در منطقه سرخون واقع در 20کيلومتري شمال شرقي بندرعباس در اثر برق‌گرفتگي تلف شده‌اند.معاون فني حفاظت محيط زيست هرمزگان گفت: نمونه‌هاي پرندگان تلف شده با درجه حفاظتي مختلف از جمله گونه‌هاي در معرض خطر انقراض شامل عقاب صحرايي، عقاب شاهي و کورکور سياه است.به گفته قاسمي، کارشناسان در مجاورت برخي از پرنده‌هاي تلف شده، قطعه‌هاي بريده شده پاي مرغ مشاهده کردند و با گشت زني‌هاي بيشتر، حجم وسيعي از ضايعات مرغ که به‌طور آزاد پراکنده شده بودند، در چند نقطه در طول يک مسير ديده شد.اين مساله موجب جلب پرندگان شکاري به منظور تغذيه شده و برق‌گرفتگي نيز در نتيجه نشستن و برخاستن روي سيم‌هاي برق است که به احتمال زياد، بال‌زني پرنده و تماس دو سر بال به طور هم‌زمان با سيم‌ها، منجر به برق‌گرفتگي شده است.
irna.ir


 يواشكي 

اين ديگه واقعا سخته!
آذر فخري
اين‌رو يک بار و براي هميشه مي‌گم و سعي کنيم همه‌مون اون‌رو به‌خاطر بسپرم؛ گر چه مي‌دونم خيلي سخته که اين چهار تا شهرو با هم قاطي نکنيم!
ببينين و خوب دقت کنين:
بجنورد مرکز استان خراسان شماليه.
بيرجند مرکز استان خراسان جنوبيه.
بروجرد واقع در استان لرستانه.
بروجن واقع در استان چهار محال و بختياريه.
خوب حالا بريد اينارو حفظ کنين و مدام از خودتون بپرسين. اگه قاطي نکردين، شدين استاد جغرافياي ايران!


 دل گويه 

موهبت‌هايي به نام مشکلات!
مشكلات هميشه وجود دارند. آن‌ها بخشي از زندگي هستند. آن‌ها سودمندند؛ زيرا سبب رشد مي‌شوند.
مشكلات،‌ چالش‌هايي هستند كه شما را به كار كردن، ‌فكر كردن و يافتن راه‌هاي مختلف براي غلبه بر آن‌ها وا مي‌دارند.بنابراين به مشكلات به چشم موهبت‌هاي زندگي بنگريد. بدون وجود مشكلات، ما به هيچ نمي‌رسيديم.با رسيدن مشكلات بزرگ‌تر، ‌بدانيد كه هستي براي شما اهميت بيشتري قائل شده؛ زيرا شما را در چالش‌هاي بزرگ‌تري قرار داده است.
هرچه مشكلات بزرگ‌تري را از سر راه برداريد، با چالش‌هاي بزرگتري رو به رو مي‌شويد.تنها لحظه آخر است كه مشكلات ناپديد مي‌شوند،‌ ولي حتي همين لحظه آخر، فقط پس از گذر از مشكلات است كه فرا مي‌رسد.به مشكلات با ديد منفي ننگريد. سنگي كه راه شما را بسته است، مي‌تواند به‌عنوان يک پله عمل كند.
اگر سنگي در راه شما نبود، نمي‌توانستيد از پله‌اي بالا رويد و همين بالا رفتن مي‌تواند به شما ديدگاهي جديد در زندگي‌تان ببخشد. با تفكر خلاق همه‌چيز در زندگي سودمند مي‌شود. هيچ‌چيز در زندگي بي‌معنا و بي‌استفاده نيست.
هشت بهشت


 سرمقاله  

چشم انتظار خاتمه اي براي داستان ادامه دار تأهل زودهنگام كودكان
زهرا کيان بخت
يكي از اخبار عجيب اين روزهاي عربستان، اين بود كه اين كشور، كه خصوصا از لحاظ توجه به حقوق زن در جامعه، هنوز به حد نرمالي هم كه انتظار مي رود نرسيده و در مقايسه با ديگر كشورها كاستي ها و نواقص بسياري در اين زمينه دارد، اخيراً قانون مبارزه با کودک همسري را تصويب کرده است.
رسانه ها در روزهاي گذشته اعلام كردند مجلس شوراي عربستان ضوابط جديد ثبت ازدواج را به تصويب رساند و ازدواج دختران و پسران زير 18 سال را منوط به کسب اجازه از دادگاه کرد.
بر اين اساس، رئيس مجلس شوراي عربستان در بيانيه اي مطبوعاتي که رسانه هاي عربستاني آن را منتشر کرده اند، تاکيد کرده در سايه گسترش پديده ازدواج زودهنگام دختران (کودک همسري) و درخواست هاي صورت گرفته براي منع گسترش اين پديده مقرر شده ازدواج افراد زير 15 سال به طور کلي ممنوع و مسئله ازدواج افراد زير 18 سال چه پسر و چه دختر به شکل موردي در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه اين امر انجام شود.
با توجه به اينكه قانون مزبور در كشور ما هم مدتهاست در حال بررسي بوده و اخيراً نيز به تأييد مجلس نرسيد، همين طور با نظر به وضعيت نه چندان مطلوبي كه ما امروز به خصوص در برخي استانهاي كشور درزمينه ازدواج زودهنگام دختران و پسران داريم و يكي از تبعات آن هم طلاق ها و جدايي هاي رسمي است كه متاسفانه آمار آنها به ويژه در بعضي مناطق نگران كننده است، انتظاري كه وجود دارد رسيدگي و توجه لازم در اين زمينه و جلوگيري از ادامه وضعيتي است كه در آن، كودكاني كه بايست همچنان مشغول دنياي كودكاني خود باشند، بسيار زودتر از آنچه بايد، وارد دنياي بزرگسالي شده و در حالي عهده دار نقش همسر مي شوند كه شرايط سني آنها مناسب انجام اين نقش نيست.
اين امر در كنار همه تبعاتي كه دارد، يكي از مهمترين آثار منفي اش را در قالب شكل گيري كانون هاي خانوادگي آشكار مي كند كه استحكام لازم را ندارند و از آن جا كه طرفين در آن، نسبت به وظائف خود آگاهي و درك لازم را كسب نكرده اند، نمي توان نسبت به موفق بودن چنين ازدواج هايي چندان خوش بين بود.
به ويژه كه در اين مورد، معمولا دختران بيش از پسران، قرباني سنت ها و رسوم غلط بزرگترهاي خود مي شوند و در اين زمينه، ازدواج دختران در سنين پايين در تعدادي از استانها همچنان وضعيتي بغرنج و تاسف آور دارد.
در حالي كه امروز يكي از مهمترين نيازهاي جامعه ما تلاش هر چه بيشتر همه نهادها و افراد براي احقاق حقوق از دست رفته كودكان است، ايجاد ساز و كارهايي براي كانش آمار ازدواج كودكان در جاي جاي كشور، امري است كه اولويت بسيار دارد.
zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون