جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4368- تاریخ : 1397/10/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

خبري خوش در راه است:
گرگان با همکاري کانون پرورش فکري به شهر دوست‌دار کودک تبديل مي‌شود

همزمان با جشن چهل سالگي انقلاب برگزار مي‌شود:
عصر شعر انقلاب در کانون پرورش فکري مازندران


سرگرمي «تنگرام» بازتوليد مي‌شود


اعلام حمايت شهردار باشت از توسعه فعاليت کانون


بازديد مسوولان شهر ضياآباد از مرکز کانون


تاکيد بر توسعه فعاليت‌هاي کانون استان اردبيل


 خبري خوش در راه است:
 گرگان با همکاري کانون پرورش فکري به شهر دوست‌دار کودک تبديل مي‌شود 

با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي تخصصي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و حمايت‌هاي مالي و معنوي شهرداري گرگان، مرکز استان گلستان به شهر دوست‌دار کودک تبديل مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري گلستان، محبوبه رجب‌نسب مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان در اين ديدار از تلاش‌هاي شهردار گرگان درجهت ارتقاي سطح فرهنگي و عمراني شهرستان گرگان قدرداني کرده و بر لزوم هم‌افزايي و بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي متقابل تاکيد کرد.
مديرکل کانون گلستان در اين نشست ابتدا گزارشي از فعاليت‌ها و ظرفيت‌هاي غني مراکز فرهنگي‌هنري کانون اين استان ارايه کرد و اظهار داشت: اين آمادگي وجود دارد که با طرح ايده‌هاي خلاقانه و اجراي برنامه‌هاي هدفمند و علمي در راستاي بهبود شرايط موجود و کمبود امکانات و فضاهاي اجتماعي و فرهنگي شهرستان گرگان گام برداريم.
وي در ادامه از لزوم بهسازي و گسترش فضاهاي آموزشي سخن گفت و به منظور افزايش خدمات‌ فرهنگي و هنري اين مجموعه به کودکان و نوجوانان، خواستار حمايت شهردار براي اهداي يک دستگاه اتوبوس به ‌منظور حمايت کتاب‌خانه سيار شهري کانون گرگان شد.
افزايش گستره ارايه برنامه‌ها در سايه همکاري‌هاي متقابل و فراهم شدن امکانات مورد نياز کانون براي گسترش فعاليت‌هاي شهري و روستايي، همچنين طراحي بازي‌هاي ديواري، طرح‌هاي گرافيکي بر روي پل‌ها و فضاهاي شهري، و آموزش مهارت‌هاي زندگي از طريق بازي‌هاي بومي و محلي و برپايي کارگاه‌هاي مهيج فرهنگي، هنري، ادبي، علمي و اسلامي از ديگر موضوعات مطرح شده توسط مديرکل کانون گلستان بود که با استقبال شهردار گرگان همراه شد.
در ادامه اين نشست عبدالرضا دادبود شهردار گرگان ضمن قدرداني از مديرکل و مجموعه عوامل کانون پرورش فکري به‌منظور داشتن دغدغه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و با اشاره به اين که فضاهاي شهري پاسخ‌گوي نيازها و مطالبات کودکان و نوجوانان نيست، بيان کرد: براي توسعه فعاليت‌هاي کودک و نوجوان به همکاري و مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيازمنديم.
وي در اين زمينه گفت: همکاري کانون و شهرداري مي‌تواند به توسعه فعاليت‌هاي حوزه کودک و نوجوان که ريشه در تقويت انگيزه عمومي و مهارت‌هاي فردي و اجتماعي مخاطبان در مدت زمان طولاني دارد بيانجامد.
شهردار گرگان در راستاي اجراي طرح شهر دوست‌دار کودک که کارگروه آن به رياست شهرداري تشکيل شده است افزود: ضمن بهره‌گيري از طرح‌ها و ايده‌هاي نماينده کانون به عنوان عضو ثابت اين کارگروه، آمادگي داريم هر چه‌قدر کانون زمينه برقراري نشاط اجتماعي و بستر انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري خانواده‌هاي گرگاني را هموار کند در حد بضاعت کمک و حمايت کنيم.
در اين نشست که با حضور جمعي از کارشناسان، مربي‌مسوولان و مربيان کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون استان گلستان صورت گرفت، اهداي يک دستگاه اتوبوس شهري به‌منظور راه‌اندازي کتاب‌خانه سيار کانون، حمايت مالي در راه‌اندازي و گسترش طرح کتاب‌خانه تخصصي و واگذاري پروژه‌هاي زيباسازي و فرهنگي شهري در حوزه کودک و نوجوان به مجموعه کانون پرورش فکري از قول‌هاي مساعدي بود که شهردار گرگان در اين نشست مطرح کرد.
گفتني است اين ديدار با اهداي تابلوي گل ‌ساخته دست اعضا و مربيان مراکز فرهنگي‌هنري از سوي مديرکل کانون گلستان به شهردار گرگان به پايان رسيد.


 همزمان با جشن چهل سالگي انقلاب برگزار مي‌شود:
 عصر شعر انقلاب در کانون پرورش فکري مازندران 

همزمان با جشن چهل سالگي انقلاب عصر شعر انقلاب در کانون پرورش فکري مازندران برگزار مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان مازندران، اين نهاد فرهنگي و هنري به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اقدام به برنامه ريزي و اجراي 40 عنوان برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي با محتواي دهه فجر نموده است تا گروه هدف خود را با مفاهيم و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي آشنا سازد.
بر اين اساس در حوزه شعر و ادبيات انقلاب اسلامي نيز، چهار برنامه تخصصي پيش بيني شده است که در اين ايام برگزار خواهد شد.
«عصر شعر انقلاب» با حضور شاعران آييني، شاعران نوجوان، اعضاي ارشد و اعضاي کارگاه شعر کانون - «کارگاه نقد و بررسي داستان» در مراکز فرهنگي و هنري استان با نقد و بررسي کتاب رمان نوجوان «شاهين‌ها و بشکه باروت» از جمله آن هستند.
از ديگر برنامه‌هاي ادبي که همزمان با ايام دهه فجر در کانون پرورش فکري مازندران برگزار مي‌شود مي‌توان به «کارگاه خلق آثار ادبي» ويژه اعضاي ادبي کانون با رويکرد ايجاد نگاه ادبي براي خلق آثار ادبي انقلابي و همچنين برگزاري نمايشگاه آثار توليد شده ادبي که از سال گذشته تا کنون در کانون پرورش فکري خلق شده است، اشاره کرد.


 سرگرمي «تنگرام» بازتوليد مي‌شود 

سرگرمي «تنگرام» از سوي مرکز سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان باز توليد مي‌شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، به دنبال استقبال کودکان و نوجوانان و والدين از سرگرمي آموزشي، فکري «تنگرام»، اين محصول با شمارگان 10هزار عدد تجديد توليد و به بازار عرضه خواهد شد.
اين بازي با اشکال هندسي مختلف به آموزش رياضي و هندسه کمک مي‌کند و براي سن 5 سال به بالا مي‌تواند قابل بهره‌برداري باشد.
بر اساس اين خبر، اين محصول از مجموعه سرگرمي‌هاي کهن شامل هفت قطعه چوبي، 24 عدد کارت سوال و پاسخ و دفترچه راهنماست. در اين بازي افراد با فکر خود به حل معماي شگفت‌انگيز اشکالي که طرح شده مي‌پردازند و بايد اشکال جديدي را درست کنند. براي حل هر تصوير ابتدا بايد تصوير را به طور کامل در ذهن و يا روي صفحه کاغذي تجزيه و تحليل کنند و تصوير را به مثلث‌هاي کوچک متساوي‌الساقين، قائم‌الزاويه تنگرام تقسيم کنند. سپس با توجه به تقسيم‌بندي هفت‌گانه تنگرام به حل معما بپردازند. سرگرمي آموزشي، فکري «تنگرام» در سال 1386 با شمارگان 19هزار براي مخاطب سني بالاي 5 سال به بازار عرضه شده است. اين بازي به سفارش اداره کل سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي و با همکاري مديريت نظارت بر چاپ و توزيع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان باز توليد خواهد شد.


 اعلام حمايت شهردار باشت از توسعه فعاليت کانون 

مربي مسوول مرکز فرهنگي‌هنري باشت در ديدار با شهردار اين شهر با بيان دغدغه‌ها و انتظارات کانون خواستار تقويت همکاري ميان شهرداري و اين مرکز فرهنگي‌هنري شد.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کهگيلويه و بويراحمد، مربي مسئول مرکز فرهنگي‌هنري باشت با شهردار باشت و دوتن از اعضاي شوراي شهر ديدار و گفت‌وگو کرد.
مسئول مرکز فرهنگي‌هنري باشت در اين نشست با اشاره به ظرفيت‌هاي کانون‌ گفت: در دنياي امروز با توجه به تبليغات نوين و جذاب و همچنين ابزارهاي نرم‌افزاري جديد و فضاي مجازي لازم است با استفاده از نيروهاي نخبه و توانمند کانون در جهت پرورش فکر و انديشه کودکان و نوجوانان گام‌هاي موثري برداريم و کانون براي دستيابي به اين مهم نيازمند توجه ويژه مسئولين است.
محبوبه ظفري بيان کرد: در اين راستا ما مي‌توانيم بر اساس ماموريت خود با همکاري سازمان‌هاي فرهنگي و در راس آن شهرداري فعاليت کرده و جذب حداکثري کودکان و نوجوانان را داشته باشيم.
وي دراين نشست بيان کرد: فعاليت‌هاي کانون گسترده و ممکن است برخي از مشکلات مانند بودجه نيز وجود داشته باشد، اما ما سعي داريم با هم‌افزايي با دستگاه‌هاي مختلف به خوبي رسالت خود را انجام دهيم.
ظفري با بيان اين‌که ارباب رجوع و مخاطب اصلي ما کودکان و نوجوانان هستند افزود: آنان حق خود را نمي‌توانند مستقيم مطالبه يا اعتراض کنند و همين امر باعث مي‌شود تا گاهي در حوزه‌ تخصيص اعتبارات توجه کم‌تري به مراکز کانون شود.
در اين نشست شهردار باشت تعيين هدف مشترک براي تمامي نهاد‌هاي متولي فرهنگ و تعريف برنامه‌هاي فرهنگي با توجه به نياز جامعه را جزء عوامل مهم توسعه فرهنگ خواند.
لطف اله موسوي با بيان اين‌که فرهنگ‌سازي در هر زمينه‌اي بايستي از پايه و از دوران کودکي آغاز شود، گفت: بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي حاصل غفلت از توجه به مسايل فرهنگي و اجتماعي است که در دوره کودکي است.
وي خاطر نشان کرد: اگر امروز مسئولين فرهنگي در حوزه کودک و نوجوان وظايف خود را به درستي انجام دهند در آينده تعداد افراد بيکار و بسياري از معضلات اجتماعي کاهش مي‌يابد.
شهردار باشت مراکز فرهنگي‌هنري کانون را مکاني مناسب و امن براي فرهنگ‌سازي و پرورش کودکان و نوجوانان دانست و يادآور شد: اين روز‌ها با توجه به دنياي الکترونيک و فضاي مجازي نياز به کار کانون و مراکز کانون بيشتر احساس مي‌شود.
اين مقام مسوول بااشاره به اين‌که سه فرزند خود عضو کانون عضو هستند گفت: هر چه در توان داشته باشيم براي پيشبرد اهداف کانون انجام مي‌دهيم.
وي همچنين حمايت فرماندار براي تخصيص اعتبار براي تجهيز سالن اجتماعات کانون را که در واقع مجهزترين سالن اين شهرستان است، در سال جديد خواستار شد.
در پايان اين نشست که به همت کانون و شهرداري باشت در دفتر شهرداري برگزار شد، مسئول کانون با بيان دغدغه‌ها و انتظارات خود خواستار تقويت همکاري ميان شهرداري و اين مرکز فرهنگي‌هنري شد.


 بازديد مسوولان شهر ضياآباد از مرکز کانون 

جمعي از مسوولان شهر ضياآباد، از مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين در اين شهر بازديد کردند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، «مهدي صالحي» بخشدار ضياآباد، «محمد اکبري» رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان تاکستان، «محمدرضا رحماني» رييس آموزش و پرورش منطقه ضياآباد، «احمد لشگري» رييس کتاب‌خانه‌هاي عمومي شهرستان تاکستان، از جمله مسوولاني بودند که در يک ديدار فرهنگي، در مرکز فرهنگي‌هنري ضياآباد حضور يافتند و با روند خدمات رساني فرهنگي، هنري و ادبي اين مرکز بيشتر آشنا شدند.
مهمانان کانون در ادامه به محل پروژه در حال ساخت مرکز تازه کانون در ضياآباد رفتند و از نزديک در جريان روند احداث اين مرکز قرار گرفتند. مرکز فرهنگي‌هنري ضياآباد از سال 80 آغاز به کار کرده و اکنون 1283عضو و 11125 جلد کتاب دارد.


 تاکيد بر توسعه فعاليت‌هاي کانون استان اردبيل 

مديرکل و معاون اداري مالي کانون پرورش فکري استان اردبيل از مراکز فرهنگي‌هنري خلخال و کوثر بازديد و با مسئولان اين شهرستان‌ها در راستاي توسعه فعاليت‌ها، ديدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان اردبيل، زعفر احدزاده مديرکل کانون استان طي بازديدي از مراکز فرهنگي هنري شماره 1 و 2 شهرستان کوثر و خلخال به همراه مسئولان اين شهرستان، بر لزوم توسعه خدمات کانون به جامعه هدف تأکيد کرد.
وي در اين ديدار تصريح کرد: افزايش کارگاه‌هاي تخصصي و لزوم پايدارسازي اعضاي خلاق و علاقه‌مند از اهداف و برنامه‌هاي کانون استان است. همچنين احدزاده در ديدار جداگانه با حسن حسن‌پور فرماندار سرعين، به بررسي راه‌هاي همکاري و ارائه خدمات کانون پرورش فکري، به بحث و تبادل‌نظر پرداخت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون