جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4348- تاریخ : 1397/09/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

طي حکمي از سوي معاون فرهنگي؛
امير مشهدي‌عباس دبير انجمن هنرهاي نمايشي کانون شد

با محوريت سيره پيامبر اسلام (ص)؛
چهارمين جشنواره داستان کوتاه خاتم فراخوان داد

اسامي راه‌يافتگان به مرحله نهايي اعلام شد؛
رقابت 15 قصه‌گوي ايراني و خارجي در بخش بين‌الملل جشنواره قصه‌گويي

در گفت‌وگو با رييس مرکز تجربيات هنري مطرح شد:
برپايي نمايشگاهي هنري با موضوع «آب»


 طي حکمي از سوي معاون فرهنگي؛
 امير مشهدي‌عباس دبير انجمن هنرهاي نمايشي کانون شد 

معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در حکمي، امير مشهدي‌عباس، از کارگردان‌هاي فعال حوزه هنرهاي نمايشي را براي يک‌سال به عنوان دبير انجمن هنرهاي نمايشي کانون منصوب کرد. محمدرضا زمرديان در اين حکم بر سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي براي آموزش و ترويج صحيح و علمي ابعاد مختلف هنرهاي نمايشي در سطح اعضاء، مربيان و کارشناسان کانون، شناسايي، جذب و پرورش صحيح استعدادهاي اعضا و هنرآموزان تربيت شده در قالب‌هاي مختلف از جمله توليد آثار فاخر و داراي ارزش‌هاي انساني، ديني و اخلاقي تأکيد کرده است. معاون فرهنگي کانون در بخش ديگري از اين حکم، بسترسازي براي ترويج روحيه نقد کردن و نقد شدن در عرصه هنر نمايش، توجه و تاکيد بر رويکردهاي آموزشي و تربيتي حوزه نمايشي و بارورسازي آن، برگزاري کارگاه‌ها و دوره‌هاي تخصصي نمايشي کودک و نوجوان و ايجاد امکان ارتباط بيش‌تر نخبگان حوزه نمايش با هنرآموزان کانوني و فرآهم‌سازي بستر ترويج علم و تجربه آنان به عنوان انتظارهاي کانون عنوان کرده است.

انجمن هنرهاي نمايشي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان يکي از انجمن­‌هاي 10گانه تخصصي است که بر اساس سياست‌هاي فرهنگي سال 1397 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، به منظور تخصصي شدن فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در ميان نوجوانان و همچنين تمرين کار گروهي و حضور پررنگ‌تر در اجتماع تاسيس شده و بناست تا علاوه بر کشف استعدادهاي اين حوزه، بستر­ساز برگزاري جشنواره نمايش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان باشد.

امير مشهدي‌عباس در کارنامه هنري خود کارگرداني ده‌ها عنوان نمايش و چند فيلم‌ و سريال‌ تلويزيوني را براي کودکان و نوجوانان ثبت کرده است.

«دوچ» عنوان آخرين فيلم بلند سينمايي کانون است که او کارگرداني آن را برعهده داشته، اثري که در جشنواره بين‌المللي فيلم کودک ونوجوان اصفهان نيز حضوري موفق را تجربه کرد.پيش‌تر نيز از سوي معاون فرهنگي کانون، «سهيل مطيعا» به عنوان دبير انجمن سرود کانون منصوب شده بود.


 با محوريت سيره پيامبر اسلام (ص)؛
 چهارمين جشنواره داستان کوتاه خاتم فراخوان داد 

اعضا و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌توانند در چهارمين جشنواره داستان کوتاه خاتم با محوريت سيره حضرت رسول اکرم (ص) شرکت کنند. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، فراخوان و شرايط شرکت در اين مسابقه از سوي دبيرخانه جشنواره اعلام شد. بر اساس اين خبر محوريت آثار جشنواره خاتم برگرفته از ويژگي‌هاي شخصيتي و سيره حضرت رسول اکرم (ص) به‌عنوان الگو با توجه به نيازهاي مخاطب و شرايط امروز جهان و مستند به اسناد و روايات معتبر عنوان شده است. بر اساس فراخوان منتشر شده، حجم آثار ارسالي نبايد بيش‌تر از 5هزار کلمه باشد و تاليف و ارسال آثار براي تمامي گروه‌هاي سني، پيروان تمام اديان و مذاهب و به زبان‌هاي مختلف آزاد است. همچنين تکميل و ارسال فرم شرکت در جشنواره ضروري است و آثاري که از طريق پست و يا پايگاه اينترنتي ارسال شود به بخش مسابقه راه مي‌يابند. در عين حال آثاري به مسابقه راه مي‌يابند که قبلا منتشر نشده و يا در ساير مسابقه‌ها ارايه نشده باشد و آثار ارسالي نيز بازگردانده نخواهند شد. آيين پاياني اين جشنواره فروردين‌ 1398 هم‌زمان با عيد سعيد مبعث برگزار خواهد شد و جوايز سه اثر برتر در هر يک از دو حوزه «کودک و نوجوان» و «بزرگ‌سال» به ترتيب نفر اول 100 ميليون ريال به همراه ديپلم افتخار، نفر دوم 70 ميليون ريال و ديپلم افتخار و نفر سوم 50 ميليون ريال و ديپلم افتخار اهدا مي‌شود.

همچنين به نفرات چهارم تا ششم نيز پنج ميليون ريال همراه با لوح تقدير و جايزه ويژه هيات داوران به مبلغ 50 ميليون ريال به همراه لوح تقدير جشنواره نيز به اثر منتخب اهدا مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند تا 30 دي‌ 97 آثار خود را به دبيرخانه جشنواره به نشاني پستي: تهران، ميدان هروي، خيابان شهيد وفامنش، خيابان آزادي، خيابان شهيد افتخاريان، کوچه مريم، شماره 23، کدپستي 1669747414 دفتر نشر فرهنگ اسلامي ارسال کنند.

اين دفتر برگزار کننده جشنواره است و شهر کتاب، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي کشور و مجتمع ناشران انقلاب اسلامي از مشارکت‌کنندگان در اين رويداد فرهنگي هستند. علاقه‌مندان براي آگاهي بيشتر درباره محورهاي موضوعي داستان، معرفي منابع معتبر و ساير شرايط مي‌توانند با شماره‌هاي 02122939963 يا 02122936140 داخلي 115 تماس بگيرند و يا به پايگاه‌هاي اينترنتي جشنواره به نشاني: www.jashnvarehkhatam.com مراجعه کنند.


 اسامي راه‌يافتگان به مرحله نهايي اعلام شد؛
 رقابت 15 قصه‌گوي ايراني و خارجي در بخش بين‌الملل جشنواره قصه‌گويي 

برترين قصه‌گويان بخش بين‌الملل بيست‌و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان انتخاب شدند تا در مرحله نهايي اين جشنواره با يکديگر رقابت کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، گروه داوري اين جشنواره از ميان 397 اثر ارسالي به دبيرخانه 15 قصه را به بخش نهايي اين رويداد معرفي کرده است.

بر اين اساس برگزيدگان بيست دوره گذشته جشنواره قصه‌گويي در مراحل بين‌المللي، ملي و منطقه‌اي و همچنين قصه‌گويان و مجريان حرفه‌اي داراي سابقه اجرا در رسانه ملي و تئاتر کشور در بخش بين‌الملل اين جشنواره با يکديگر به رقابت پرداختند. در عين حال از 30 کشور نيز علاقه‌مندان به قصه‌گويي در بخش بين‌الملل بيست‌ويکمين جشنواره قصه‌گويي به رقابت پرداختند که در نهايت از ميان 217 اثر ارسالي قصه‌گويان ايراني، 8 اثر و از 180 قصه شرکت کنندگان خارجي، 7 اثر به عنوان آثار برتر معرفي شدند تا از 26 تا 29 آذر 1397 قصه‌هاي خود را روي صحنه جشنواره بازگو کنند.

بر همين اساس فاطمه روحي رحيم از تهران با قصه «رستم و اسفنديار»، اسماعيل ذبيحي از قم با قصه «خرمشير»، پريسا صدايي‌آذر از اردبيل با قصه «دختر لجباز»، گلشن حسنوند از لرستان با قصه «خانم کوچيک»، نجمه احدزاده مروست از يزد با قصه «يک روز پرماجراي خاله»، سميه اميري از لرستان با قصه «خر برفت»، مريم فهيم‌پور از خوزستان با قصه «بز بلا، بز ناقلا» و فرزاد شيرمحمدي از تهران با قصه «شنگول و منگول و حبه انگور»، به عنوان برگزيدگان بخش بين‌الملل شناخته شدند.

همچنين از ميان شرکت کنندگان خارجي، «اوليوير ويلانوو از فرانسه»، «فلورکانالس باستيداس از اسپانيا»، «سيدا سيويچ از ترکيه»، «آليسا دونجوبانگ از کره»، «کي ران شاه از استراليا»، «احمدحسين ظاهر از لبنان» و «زهره شريفي از افغانستان» به عنوان برگزيدگان اين بخش انتخاب شدند.

بيست‌و يکمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي از 26 تا 29 آذر، در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.

کتاب «قصه زندگي من» و «فرهنگ قصه‌شناسي يلدا» رونمايي مي‌شود

در همين حال کتاب «قصه زندگي من»، به قلم شرمين نادري و «فرهنگ قصه‌شناسي يلدا» تاليف علي خانجاني، روز 27 آذر رونمايي مي‌شود.

کتاب «قصه زندگي من» برگرفته از قصه‌هاي منتخب بخش 90 ثانيه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي است که شرمين نادري با قلم خود آن‌ها را تبديل به قصه‌هايي کوتاه و خواندني کرده است.

بخش قصه 90 ثانيه، يکي از بخش‌هاي جديد جشنواره بيست‌ويکم بود که علاقه‌مندان به قصه‌گويي بدون محدوديت سني در آن شرکت کردند و بيش از 7هزار اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شد. بعد از بازبيني آثار 90 ثانيه که در دو مرحله انجام شد، 180 قصه به مرحله پاياني راه يافت که از اين بين، 30 قصه به صورت اقتباسي از سوي شرمين نادري، نويسنده و داور بخش 90 ثانيه جشنواره قصه‌گويي انتخاب و تبديل به کتاب «قصه زندگي من» شد.

شرمين نادري از سال 1383 به عنوان نويسنده و تصويرگر در نشريه‌هاي مختلف به ويژه حوزه جوان و نوجوان شروع به کار کرده است. او همچنين تجربه نويسندگي براي برنامه‌هاي نوجوانان و جوانان در تلويزيون و تجربه قصه‌گويي و قصه‌نويسي براي بخش‌هاي برنامه «راديو هفت» را در کارنامه‌اش دارد. کتاب‌هاي منتشر شده اين نويسنده از سال 1383 تا امروز بيش‌تر در حوزه تاريخ، ادبيات کهن و قصه‌هاي قديمي و زندگي آدم‌هاي روزگار دور است

از جمله آثار منتشر شده نادري مي‌توان به «کتاب جادو»، «کتاب پيشگويي»، «روياي تهران»، «خانجون و خواب شمرون»، «خانجون و کوچه پريون»، «خانجون و بوي ريحون»، «فدايت شوم»، «قمر در عقرب»، «تلخ و شيرين بلديه»، «ماه گرفته‌ها»، «اشرف جان و روياهاي شهريور»، «منو تلخک»، «راز» و... اشاره کرد. کتاب «قصه زندگي من» در روز 27 آذر رونمايي مي‌شود و در مراسم اختتاميه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. همچنين در اين روز بخشي از مجموعه کتاب 16 جلدي «فرهنگ قصه‌شناسي يلدا» علي خانجاني، نويسنده، پژوهش‌گر و داور بخش ملي جشنواره قصه‌گويي نيز قرار است به‌صورت چاپ‌شده رونمايي ‌شود.

ماکت آماده شده اين مجموعه اگرچه در دوره‌هاي قبلي جشنواره به مخاطبان معرفي و تحويل کانون شده بود ولي اکنون بخشي از کتاب‌هاي اين مجموعه به صورت رسمي منتشر شده و قرار است در اختيار علاقه‌مندان قرار بگيرد.

اين اثر معرف 8‌هزار روايت شفاهي به ثبت رسيده از قصه‌هاي ايراني است که هر صفحه از اين فرهنگ، به معرفي يک روايت اختصاص پيدا کرده است. براي هر روايت يافته‌هاي پژوهشي شامل: بن‌مايه‌ها، شخصيت‌هاي انساني و غيرانسان، پيام اصلي و پيام‌هاي فرعي و گروه سني مخاطبان در نظر گرفته شده است. افزون بر يافته‌هاي پژوهشي، اطلاعاتي در رابطه با راوي، گردآورنده و ناشر نيز به خواننده‌ کتاب ارائه مي‌شود. اين فرهنگ، بر اساس تلاش‌هاي صورت گرفته در اولين سال از پروژه‌ پنج ساله تهيه «دانشنامه جامع قصه‌ها و افسانه‌هاي ايراني»، شکل گرفته است. اين مجموعه به علاقه‌مندان هنر قصه‌گويي کمک مي‌کند تا در کوتاه‌ترين زمان، قصه‌ها و منابع مورد علاقه و نياز خود را شناسايي کنند.

«فرهنگ قصه‌شناسي يلدا»، محصول تلاش جمعي يک گروه 70 نفره، متشکل از اساتيد دانشگاهي، پژوهش‌گران داخلي و خارج از کانون پرورش فکري است که با نظارت و مديريت «مرکز پژوهش و ترويج قصه‌هاي ايراني» و به کوشش علي خانجاني تهيه شده است.


 در گفت‌وگو با رييس مرکز تجربيات هنري مطرح شد:
 برپايي نمايشگاهي هنري با موضوع «آب» 

گزارش از فرناز ميري

کوروش پارسانژاد، رييس مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو کانون پرورش فکري از امکان خلق آثار تجربي و خلاقانه در اين مرکز از سوي همکاران مجموعه و هنرمندان بيرون از مجموعه خبر داد و موضوع محوري حال حاضر فعاليت‌هاي اين مرکز در شاخه‌هاي مختلف هنري را «آب» به دليل پيشينه و اهميت آن در فرهنگ و کشور ما معرفي کرد. به گفته او زماني که آثار هنري خلق شده از تعداد قابل قبولي برخوردار باشند نمايشگاهي از اين آثار برپا مي‌شود و در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.

××××

مرکز تجربيات هنري در اوايل دهه 60 با حضور جمعي از هنرمندان و پژوهشگران فعاليت خود را در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آغاز کرد. در سال 1363 ساختمان کتاب‌خانه شماره يک کانون که بعدها به مرکز آموزش فيلم سازي و عکاسي تغيير يافت به عنوان محل دائمي استقرار مرکز تجربيات هنري تعيين شد. هدف عمده از تشکيل مرکز تجربيات هنري انجام پژوهش‌هاي عملي با استفاده از روش‌هاي مختلف و متنوع هنري براي دستيابي به شيوه‌هاي نوين ارايه در حوزه فعاليت‌هاي کانون مانند کتاب، فيلم، تئاتر، نمايشگاه و... تا مرز توليد بود.

تاريخ؛ موضوعي گسترده براي بستر محتوايي فعاليت مرکز

بستر محتوايي فعاليت مرکز تجربيات هنري منابع تفکر انسان (تاريخ، طبيعت، انسان) تعيين شده بود که با توجه به گستردگي موضوع (تاريخ) که خود از عناصري هم‌چون سرزمين، شخصيت، وقايع و آثار تشکيل مي‌شود به عنوان نخستين انتخاب و عنوان کار گروه پژوهشي در نظر گرفته شد. حاصل نخستين تحقيقات و پژوهش‌ها در اواسط دهه 60 منتج به خلق آثار هنري با ارزشي شد که بهره‌گيري از روش‌هاي متنوع هنري در آن‌ها شاخص بود. اين آثار توسط گروهي از هنرمندان توان‌گر از جمله زنده ياد بهرام خائف خلق شده بودند.

موزه تاريخ کانون؛ مکاني براي نمايش توليدات مرکز تجربيات هنري

در همان دوران و همزمان با افزايش فعاليت‌هاي مرکز تجربيات هنري در قالب آثار متنوع بصري، ايجاد فضاي مناسب جهت در معرض ديد قرار دادن اين آثار براي بررسي ديدگاه‌ها و نظرات مخاطبان و مراجع‌کنندگان و اصلاح مسير حرکت تجربيات، ضرورت ايجاد مکاني مناسب براي اين امر را در ذهن مسوولان مرکز تجربيات هنري ايجاد کرد.

بر همين اساس ساختمان کتاب‌خانه شماره 19 کانون پروش فکري در تهران با توجه به نوع معماري آن انتخاب و پس از حدود يک‌ سال و ايجاد تغييرات در معماري آن موزه تاريخ افتتاح شد.

هدف از تشکيل موزه تاريخ عبارت بود از: در معرض ديد قرار دادن آثار توليدي مرکز تجربيات هنري به منظور بررسي نظرات مخاطبان و مراجع کنندگان، انتقال مفاهيم ويژه تاريخي و ديني با استفاده از عناصر موجود در مجموعه (عقيده بر اين بود هنر مي‌تواند رابطه بين ظرف و مظروف را تعيين کند)، يافتن جواب اين سوال که چگونه مي‌توان مخاطبان را از محسوس به معقول برد و آيا در اين مسير مي‌توان به تربيت فکر، تخيل و خلاقيت او پرداخت و در نهايت باعث شکوفايي و رشد استعداد او شد. برهمين اساس مرکز تجربيات هنري و موزه تاريخ تا سال 1373 به فعاليت خود ادامه داد. در اين سال و با توجه به تغييرات ايجاد شده در مديريت کانون پرورش فکري و بر اساس سياست‌گذاري‌هاي جديد به مرور زمان اين دو مرکز از اهداف خود فاصله گرفت تا جايي که بيشتر فعاليت خود را در حوزه برپايي نمايشگاه‌ها متمرکز کرد.

برپايي نمايشگاه‌هاي متعدد در داخل و خارج از کشور

برخي از موضوعاتي که طي دو دهه (از سال 1363 تا سال 1383) در مرکز تجربيات هنري محور فعاليت قرار گرفت، عبارت از موضوعاتي هستند که به عنوان پروژه نمايشگاهي و تصويري انجام شد و به شرح زير است: سرزمين انبيا، طوفان نوح، اصحاب فيل، مدينه فاضله، سرزمين مکه و مدينه، خلقت، خانه کعبه و سير تغييرات تاريخي آن، مسير حرکت حضرت ابراهيم، مسير حرکت حضرت موسي، مسير حرکت حضرت امام رضا(ع)، مسير حرکت سعدي، مسير حرکت ناصر خسرو، راه ابريشم، راه ادويه، راه قلع، نمايشگاه کاربرد کاغذ، نمايشگاه نقوش، نمايشگاه هجرت در تاريخ، نمايشگاه نماز، نمايشگاه ايران‌شناسي يک، نمايشگاه خورشيد انقلاب (به مناسبت يکصدمين سالگرد تولد امام خميني)، نمايشگاه ايران‌شناسي دو، نمايشگاه کتاب بلونيا (افتتاح مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري حجاب)، پوشاک ايرانيان، حيات وحش ايران، سير تطور خط و نمايشگاه‌هاي مناسبتي و فصلي در دهه‌هاي فجر و ديگر فعاليت‌هاي کانون. شايان ذکر است تمامي تابلوها و کارهاي تصويري به شکل پرتابل آماده‌سازي شده بود که در اغلب شهرها و استان‌هاي ايران به نمايش در آمد. همچنين برخي از عنوان‌هاي ذکر شده در نمايشگاه‌هاي خارجي نيز به نمايش در آمدند. براي مثال نمايشگاه ايران‌شناسي در کشورهاي ترکمنستان و بوسني هرزگوين برگزار شد.

اوايل شهريور امسال رياست اين مرکز با حکم محسن حموله، مديرکل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي تغيير کرد و کورش پارسانژاد به عنوان رييس جديد مرکز تجربيات هنري و ايده‌هاي نو منصوب شد. پارسانژاد، مدير هنري، طراح گرافيک، مدرس دانشگاه، دانش‌آموخته رشته گرافيک از دانشگاه هنر و داراي مدرک درجه يک هنري (دکتري) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است. او پيش از اين نيز با کانون همکاري و سال‌ها مسووليت واحد گرافيک کانون پرورش فکري را برعهده داشت. به همين مناسبت با او درباره برنامه‌هاي جديد مرکز تجربيات هنري گفت‌و‌گويي داشتيم که در ادامه مي‌خوانيد.

مرکز تجربيات؛ مکاني براي خلق ايده‌هاي نو

به گفته رييس مرکز تجربيات هنري، در اين مرکز فارغ از سفارش‌هاي مورد نياز در يک محوطه حرفه‌اي، هنرمندان در شاخه‌هاي مختلف هنري مي‌توانند به توليد آثار تجربي و ايده هاي نو بپردازند. اين به مفهوم توليد آثار آماتوري نيست و هنرمندان با سابقه و درجه يک با ارايه آثار تجربي مي‌توانند آزادانه‌تر و خلاق‌تر عمل کنند. از اين منظر مي‌توان اکثر آثار عباس کيارستمي در کانون را آثاري تجربي و خلاق به حساب آورد. او ادامه داد: فارغ از سفارش‌هاي خط کشي شده‌، در اين مرکز هنرمندان مي‌‌توانند تجربه‌هايي را همراه با نوآوري‌ها و اتفاقات جديد رقم بزنند. همچنين مي‌توانند حول يک موضوع کلي و مشخص به توليد آثاري بديع در گونه‌هاي مختلف هنري دست پيدا کنند. اين شيوه ماهيت توليد يک کار تجربي است و خوشبختانه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چنين مرکزي را دارد.

خلق آثار هنري با محوريت «آب»

پارسانژاد که تقريبا از ابتداي شهريور امسال با حکم مديرکل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي به عنوان رييس اين مرکز منصوب شده است، گفت: پس از برعهده گرفتن اين مسووليت و بعد از برپايي جلسه‌ها و نشست‌هاي متعدد به ميراث فرهنگي و در پي آن به مساله «آب» به عنوان موضوع محوري رسيديم. برهمين اساس «آب» محوري شد براي اين‌که همکاران مرکز تجربيات و هنرمندان بيرون از اين مجموعه بتوانند حول اين محور به خلق آثار هنري بپردازند. به گفته او آب در پيشينه‌، فرهنگ و همچنين دين ما جايگاه ويژه‌اي دارد. علاوه بر اين در کشوري زندگي مي‌کنيم که هميشه با بحران آب مواجه و کشور کم‌آبي هستيم. موضوعي که در اين سال‌هاي اخير خيلي خودش را نشان مي‌دهد. از همين روي «آب» به عنوان محور اصلي خلق آثار هنري و کار کردن در اين زمينه از سوي همکاران مرکز تجربيات و هنرمندان بيروني اهميت پيدا مي‌کند.

همکاري هنرمندان شاخه‌هاي مختلف هنري براي خلق اثر با موضوع «آب»

رييس مرکز تجربيات هنري توضيح داد: در اين مدت آقاي قدير محسني داستان کوتاهي براي گروه سني کودکان با نام «غول بد خواب» نوشته که در حال حاضر توسط خانم سمائه شريفي در حال تصويرگري است. همچنين خانم برزگر از ديگر همکاران مرکز مشغول پژوهشي در رابطه با مراسم و آيين‌هاي باران‌خواهي در ميان قوميت‌ها و استان‌هاي مختلف ايران است. او با اشاره بر اين‌که نتايج جالبي از اين پژوهش به دست آمده است، ادامه داد: اين موضوع باعث شد به فکر توليد يک آلبوم موسيقي متشکل از ترانه‌هاي باران‌خواهي براي کودکان و نوجوانان باشيم و اميدوارم اين مهم به مرحله اجرا درآيد. پارسانژاد يادآور شد: در اين راستا آقاي حاجيوند مشغول کار بر روي پروژه‌اي چند لتي با موضوع آب و ميراث فرهنگي و آقاي صحراي نيز در همين زمينه در حال ايده پردازي و اجراي پروژه چند لتي ديگري هستند. آقاي عماد نيز يک اثر حجمي بسيارخوب با موضوع بي آبي ارائه کرده است. خانم مهدوي هم مشغول اتود زدن روي يک اثر مفهومي است. همچنين اميدوارم بتوانيم از توانايي آقاي اسلامي در زمينه عکس نيز در کنار بقيه کمک‌هايشان بهره بگيريم. او افزود: توليد فيلم کوتاه و تجربه‌هايي در زمينه بازي و سرگرمي نيز از مواردي است که اميدوارم به آن دست پيدا کنيم. به گفته رييس مرکز تجربيات کانون به غير از «آب» پروژه‌هاي مستقل ديگري هم در مرکز تجربيات هنري مطرح است که در زمان مناسب درباره آن‌ها صحبت مي‌شود.

برپايي نمايشگاه هنري با موضوع «آب»

او در پاسخ به اين پرسش که حاصل اين ايده‌ها و فعاليت‌ها چگونه در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد، اظهار داشت: اگر يک خروجي در قالب کتاب داشته باشيم، به انتشارات کانون ارجاع داده مي‌شود و انتشارات پس از بررسي آن در شوراي کتاب براي انتشارش تصميم‌گيري خواهد کرد. خروجي‌هاي ديگر نيز مي‌تواند به واحدهاي مرتبط ارايه شود.

پارسانژاد گفت: در اين مقطع بهترين اتفاق اين است که وقتي حجم کارها به حد معقولي در شاخه‌هاي مختلف هنري برسد نمايشگاهي از اين آثار برپا شود. نمايشگاهي از آثار ديداري، نوشتاري (نوشته‌هاي که به خلق تصاوير هم کمک مي‌کند) و آثار صوتي. در همين راستا براي برپايي نمايشگاهي در شاخه‌هاي مختلف هنري با موضوع «آب» تلاش مي‌کنيم.

او در پايان تاکيد کرد: در هر حال اميدوارم با ياري و مساعدت مدير عامل، معاونت توليد و مدير کل مرکز سرگرمي‌هاي سازنده و بازي‌هاي رايانه‌اي محترم و همچنين همکاران خوب کانوني و هنرمندان بيروني شاهد اتفاقات خوبي در اين مرکز باشيم.


 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي