جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

پيش‌بيني اسکار خارجي 2019؛
فيلم کارگردان ايراني؛ يكي از شانس‌هاي اصلي اسکار خارجي


يک عاشقانه ؛ زير موشک باران تهران


ميراث فرهنگي


دريچه هنر


كارگرداني و بازي «آذرنگ» در يك نمايش


«سراسرشب»؛ در انتظار اکران مناسب


تاريخ و تمدن


ميز خبر


 پيش‌بيني اسکار خارجي 2019؛
 فيلم کارگردان ايراني؛ يكي از شانس‌هاي اصلي اسکار خارجي 

فيلم «مرز» ساخته علي عباسي به عنوان يکي از پيشتازان اصلي شاخه بهترين فيلم غيرانگليسي جوايز سينمايي اسکار در سال 2019 محسوب مي‌شود.
به گزارش ايسنا، وب سايت سينمايي«ايندي‌واير» در پيش بيني خود از شاخه بهترين فيلم غيرانگليسي نودويکمين دوره جوايز سينمايي اسکار، فيلم‌هاي با توجه به شانس درخشش در اين شاخه از جوايز سينمايي اسکار را به ترتيب در سه دسته شانس‌هاي اصلي، ديگر رقبا و چشم‌انداز دور تقسيم کرده است.
از ميان 87 کشوري که واجد شرايط رقابت در شاخه بهترين فيلم غيرانگليسي جوايز سينمايي اسکار 2019 معرفي شده‌اند، فيلم‌هاي حاضر در جشنواره کن، برلين و همچنين جشنواره‌هاي پائيزي پراميدترين فيلم‌ها هستند.
«جنگ سرد» از لهستان برنده جايزه بهترين کارگرداني جشنواره کن که جديدترين ساخته «پاول پالکوفسکي» پس از فيلم برنده اسکار «آيدا» است، «آيکا» از قزاقستان برنده جايزه بازيگري کن 2018، «دزدان فروشگاه» ساخته «هيروکازو کورئيدا» برنده نخل طلاي کن از ژاپن، «کفرناحوم» برنده جايزه هيات داوران کن به کارگرداني «نادين لبکي» از لبنان و «مرز» ساخته علي عباسي برنده جايزه بهترين فيلم بخش نوعي نگاه، از جمله فيلم‌هاي حاضر در کن امسال هستند که امسال از سوي کشورهايشان به آکادمي اسکار معرفي شده‌اند.
سينماي ايتاليا در اسکار 2019 فيلم «داگمن» ساخته «متئو گارونه» برنده جايزه بهترين بازيگر مرد کن (مارسلو فونته» را به فيلم «لازاروي خوشحال» ساخته «اليس رورواشر» برنده بهترين فيلمنامه کن ترجيح داد.
فيلم «درخت گلابي وحشي» به کارگرداني «نوري بيلگه جيلان» که جشنواره کن را دست خالي ترک، پنجمين فيلم اين سينماگر مطرح است که به عنوان نماينده سينماي ترکيه در جوايز اسکار خارجي انتخاب مي‌شود و فيلم «يوم‌الدين» از «ابوبکر شاوکي» برنده جايزه «فرانسوا شاله» کن نيز نماينده رسمي مصر در اسکار پيش رو است.
سينماي کره جنوبي که تاکنون در عرصه اسکار خارجي به توفيق چنداني دست نيافته و از سال 1962 تا به امروز نتوانسته نماينده‌اي در ميان نامزدهاي نهايي اين شاخه داشته باشد امسال با فيلم موفق «سوختن» از «لي چانگ-دونگ» برنده جايزه فيپرشي کن، بيش از پيش اميدوار به درخشش است. «دختر» ساخته «لوکاس دونت» از بلژيک» برنده دوربين طلاي کن و جايزه بازيگري بخش نوعي نگاه، «زنان در جنگ» از ايسلند به کارگرداني «بنديکت ارلينگسون»، «دونباس» ساخته «سرگي لازنيتسا» به نمايندگي از سينماي اوکراين، «پرندگان عبوري» ساخته مشترک «کايرو گوئرا» و «کريستينا گالگو»، «گناهکار» برنده جايزه مخاطبين جشنواره «ساندنس» به کارگرداني «گوستاو مولر»، «وارثين» به نماينديگ از سينماي پاراگوئه برنده جوايز بهترين بازيگري زن، فيپرشي و آلفرد باوئر از جشنواره برلين و «سوبيبور» ساخته «کنستانتين خابنسکي» از روسيه، «زندگي‌هاي ديگران» ساخته کارگردان برنده اسکار «فلورين هنکل» از آلمان، «خاطرات جنگ» ساخته «امانوئل فينکل» از فرانسه، «روما» ساخته «آلفونسو کوارن» از مکزيک برنده شير طلاي بهترين فيلم ونيز و «غروب آفتاب» از مجارستان ساخته «لاسلو نمش» کارگردان برنده اسکار فيلم «پسر شائول» از ديگر آثار شاخص در شاخه بهترين فيلم خارجي اسکار 2019 هستند.
*از نگاه منتقدان وبسايت سينمايي «ايندي وايز» پنج فيلم شانس‌هاي اصلي کسب اسکار خارجي 2019 هستند:
مرز به کارگرداني علي عباسي- سوئد.
کفرناحوم به کارگرداني نادين لبکي- لبنان
جنگ سرد به کارگرداني پاول
پاليکوفسکي- لهستان.
روما به کارگرداني آلفونسو کوارون- مکزيک
دزدان فروشگاه به کارگرداني هيروکازو کورئيدا- ژاپن.
موضوع فيلم «مرز»ساخته کارگردان ايراني علي عباسي به نمايندگي از سينماي سوئد درباره دو موجود عجيب ومتفاوت با مشکلات کروموزومي است که يکي از آنها به سوي خير و يکي به سوي شر تمايل دارد. فيلم در واقع درباره مشکلات افراد متفاوت در جامعه است.
«اينگمار برگمن» کارگردان اسطوره‌اي سينماي جهان در سال 1960 با فيلم «چشمه باکره» تنها جايزه اسکار خارجي را براي سوئدي‌ها به ارمغان آورد. سينماي سوئد پيش از اين 16 بار با فيلم‌هاي خود به جمع پنج نامزد نهايي شاخه بهترين فيلم خارجي جوايز سينمايي اسکار راه يافته است که آخرين بار آن به اسکار سال پيش بازمي‌گردد که فيلم «ميدان» ساخته «روبن اوستلاند» برنده نخل طلاي کن به جمع 5 نامزد نهايي راه يافت.
*فهرست ديگر رقباي اسکار خارجي که مي‌توانند تهديدي براي شانس‌هاي اصلي محسوب باشند نيز از اين قرار است:
پرندگان عبوري به کارگرداني کريستينا گالگو و کايرو گوئرا- کلمبيا
داگمن به کارگرداني متئو گارونه- ايتاليا
دونباس به کارگرداني سرگي
لازنيتسا- اوکراين
دختر به کارگرداني لوکاس دونت- بلژيک
گناهکار به کارگرداني گوستاور
مولر- دانمارک
من جادوگر نيستم به کارگرداني
رونگانو نيوني- بريتانيا
آنطرف را نگاه نکن به کارگرداني
فلورين هنکل- آلمان
غروب آفتاب به کارگرداني لاسلو نمش- مجارستان
*همچنين فيلم‌هايي نيز در چشم اندازي دورتري از شانس‌هاي کسب جايزه اسکار خارجي قرار دارند:
فرشته ساخته لوئيس اورتگا- آرژانتين
آيکا ساخته سرگي دوورتسوي- قزاقستان
قوي بلورين ساخته داريا ژاک- بلاروس
الدورادو ساخته مارکوس ايمهوف- سوئيس
خانواده ساخته گوستاوو رندون
کوردوا- ونزوئلا
روابط خانوادگي ساخته سوفي
دوپيوس- کانادا
گورهايي بدون نام ساخته ريتي پان- کامبوج
سيرک بزرگ عرفاني ساخته کارلوس
ديه‌گو- برزيل
اهميت نمي‌دهم اگر چون بربرها در تاريخ شناخته‌ شويم ساخته رادو ژوده- روماني
مفسر ساخته مارتين سوليک- اسلواکي
خاطرات جنگ ساخته امانوئل
فينکل- فرانسه
رافيکي ساخته وانوري کاهيو- کنيا
بگيرش يا ولش کن ساخته لينيا
تريشکينا- استوني
درخت گلابي وحشي ساخته نوري بيلگه جيلان- ترکيه
زنان در جنگ ساخته بنديکت ارلينگسون- ايسلند
بازندگان فوق‌العاده:يک دنياي متفاوت ساخته آرنو ماتليس- ليتواني
يوم‌الدين ساخته ابوبکر شاوکي- مصر
فهرست نامزدهاي نهايي جوايز اسکار در شاخه‌هاي مختلف روز 17 دسامبر (26 آذر) اعلام و مراسم اعطاي جوايز نود و يکمين دوره‌ي اسکار روز 24 فوريه (5 اسفند) در لس آنجلس برگزار مي‌شود.


 يک عاشقانه ؛ زير موشک باران تهران  

فيلم سينمايي «بمب؛ يک عاشقانه» به کارگرداني پيمان معادي روي پرده سينما رفت.
تيزر فيلم سينمايي «بمب؛ يک عاشقانه» به کارگرداني پيمان معادي رونمايي شد.
فيلم سينمايي «بمب؛ يک عاشقانه»، به کارگرداني پيمان معادي با شعار «دنيا قشنگ‌تر ميشه وقتي آدما عاشق ميشن» روي پرده سينماهاي کشور رفت.
پيمان معادي، ليلا حاتمي، سيامک انصاري، حبيب رضايي و سيامک صفري بازيگران اصلي فيلم هستند.
داستان «بمب» با حال و هواي موشک‌باران تهران در سال 1366 روايت مي‌شود و فيلم‌نامه آن همچون اثر قبلي اين کارگردان توسط خود معادي نوشته شده و مدتي قبل به عنوان يکي از پنج نامزد نهايي جايزه بهترين موسيقي متن در جوايز سينمايي آسياپاسيفيک هم انتخاب شده بود.
«بمب؛ يک عاشقانه» دومين فيلم پيمان معادي در مقام کارگردان است و احسان رسول‌اف و پيمان معادي تهيه‌کنندگان فيلم هستند.


 ميراث فرهنگي 

رونمايي از اولين قرآن سفالين کشور
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري از اولين قرآن مجيد سفالين (جزء اول) اثر استاد حبيب دانايي‌فرد رونمايي کرد.علي‌اصغر مونسان، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در حاشيه مراسم رونمايي از اين اثر هنري در جمع خبرنگاران گفت: اثري که امروز رونمايي شد، علاوه بر اينکه يک کار ارزشمند است، ارزش معنوي هم به دليل قرآني بودن دارد، خوشحال شدم که اين توفيق را داشتم که در آيين رونمايي اين اثر حضور داشتم.
او ادامه داد:اين اثر کار دقيق و خوبي بود، سازمان ميراث فرهنگي تلاش مي‌کند که اين اثر در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت برسد، همچنين در ادامه راه کمک خواهيم کرد که اين اثر در موزه نگهداري شود و بخش دوم قرآن نيز با استفاده از اين هنر ايجاد شود.مونسان با بيان اينکه خوشحال‌کننده است که بگوييم مسير گردشگري در استان سمنان به خوبي پيش مي‌رود و اعداد و ارقام نشان مي‌دهد رشد قابل ملاحظه‌اي را در بخش گردشگري شاهد بوديم، ادامه داد:درصد اشغال هتل‌ها رشد قابل ملاحظه‌اي داشته است به طوري که 34درصد سال گذشته به 70درصد در سال جاري رسيده است که رقم بسيار مناسبي است تعداد گردشگران خارجي نيز رشد داشته است و اميدواريم با اقداماتي که در حال انجام است اين استاني که پر از ظرفيت است و کوير و طبيعت زيبا را با هم دارد بتواند به منطقه خوب گردشگري تبديل شود.معاون رئيس جمهوري با اشاره به سفر استان سمنان گفت:در اين سفر هم يک هتل 4 ستاره در شهميرزاد افتتاح شد که مي‌توان گفت يک نياز واجب در اين شهر بود؛ شهميرزاد يکي از نقاط گردشگرپذير استان و شهر نمونه گردشگري است.مونسان ادامه داد:اميدواريم ساخت يک هتل 5 ستاره در استان سمنان آغاز شود چراکه جاي هتل 5 ستاره در استان خالي است و اميدواريم تا پايان دولت دوازدهم يک هتل 5ستاره را به بهره‌برداري برسانيم چراکه وجود چنين هتلي مي‌تواند به توسعه گردشگري سمنان کمک کند.معاون رئيس جمهوري همچنين در مورد ارائه تسهيلات به هنرمندان و صنعتگران افزود:وام‌هاي ارزان‌قيمت و وام اشتغال روستايي که 1200ميليارد تومان منابع دارد در دسترس هنرمندان و صنعتگران است و تسهيلاتي نيز سازمان ميراث‌فرهنگي در اختيار هنرمندان قرار مي دهد به همين دليل صنايع دستي هم رشد قابل ملاحظه‌اي داشته به‌علاوه تفاوت نرخ ارز براي صنايع دستي کشور فرصت ايجاد کرده تا صادرات در اين حوزه رشد داشته باشد.


 دريچه هنر 

120 هنرمند استاني؛ مهمان جشنواره تئاتر فجر
120 هنرمند (اعم از کارگردان، نمايشنامه‌نويس و بازيگر) از 21 آذر ماه 97 مهمان اين جشنواره خواهند بود تا در همايش بزرگ هنرمندان تئاتر استان‌ها شرکت کنند.به گفته محمدمهدي خاتمي، مدير برگزاري همايش استاني، اين 120 هنرمند افرادي هستند که نمايش‌هاي آنها در فجر استاني شرکت داشته و همه جزو فعالان شهرهاي خود هستند.
وي عنوان کرد:با تدبير نادر برهاني مرند دبير سي و هفتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر تصميم گرفتيم طي همايشي از زحمات اين هنرمندان قدرداني کنيم.همچنين محمودرضا رحيمي مدير بخش کارگاه‌هاي آموزشي توضيح داد: در طي چهار روزي که اين عزيزان مهمان ما خواهند بود چند کلاس آموزشي نيز برگزار خواهيم کرد، موضوع اين کلاس‌ها به فراخور تخصص هنرمندان در نظر گرفته شده و گردانندگان و ورک شاپ‌ها نيز از اساتيد مجرب غير ايراني و ايراني خواهند بود که متعاقباً اسامي و طرح درس آنها اعلام خواهد شد.
رحيمي ادامه داد: تلاش مي‌کنيم با توجه به حضور 120 هنرمند تئاتر که در نوع خود کم نظير است، دستاورد خوبي از اين همايش حاصل شود.سي و هفتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از 22 بهمن تا 4 اسفند 97 با دبيري نادر برهاني مرند برگزار خواهد شد.

«رد پاي ني‎ني نو» در نياوران
نمايش کودک «رد پاي ني‎ني نو»، به کارگرداني زيبا برجي فلاح در فرهنگسراي نياوران به روي صحنه مي‎رود.
در اين نمايش که ويژه کودکان دو سال به بالاست، هليا دختر کوچکي است که به همراه پدر و مادرش زندگي خوبي دارد تا اينکه متوجه ورود يک عضو جديد (ني ني) به خانواده مي‎شود. از اين پس، هليا وارد دنياي خيالي خود مي‎شود و... .عوامل اين نمايش عبارتند از:زيبا برجي فلاح (نويسنده و کارگردان)، بهمن داداشي، سهيل پناهي، مژگان منتصريان، هليا نصرالهي(بازيگر)، روشنک کريمي(طراح لباس)، مجتبي مهدي (طراح صحنه و ساخت)، رامين عبدالهي (انتخاب موسيقي و تنظيم).گفتني است نمايش کودک «رد پاي ني‎ني نو» تا 17 دي، همه روزه به جز روزهاي سه‎شنبه ساعت 17:30 در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران اجرا مي‎شود.


 كارگرداني و بازي «آذرنگ» در يك نمايش  

حميدرضا آذرنگ در نمايش «خنکاي ختم خاطره» به نويسندگي و کارگرداني خود که از 24 آذر ماه ساعت 20 در سالن استاد سمندريان مجموعه ايرانشهر روي صحنه خواهد رفت، بازي مي‌کند.«خنکاي ختم خاطره» اولين همکاري آذرنگ و فاطمه معتمدآريا در تئاتر است.اين 2 بازيگر پيش از اين در فيلم سينمايي «آباجان» به کارگرداني هاتف عليمرداني همبازي بوده‌اند.«خنکاي ختم خاطره» داستان سربازي به نام يوسف است که در کما به سر مي‌برد، همه چيزش از بين رفته و فقط چشم و دلش سالم مانده‌اند.


 «سراسرشب»؛ در انتظار اکران مناسب 

فيلم سينمايي «سراسرشب» به کارگرداني فرزاد موتمن و تهيه کنندگي جواد نوروزبيگي همچنان در حال مذاکراتي براي اکران مناسب است.جواد نوروزبيگي تهيه کننده فيلم سينمايي «سراسرشب» گفت:همچنان در حال مذاکراتي براي اکران فيلم هستيم و تلاشمان اين است که بتوانيم زودتر فيلم را اکران کنيم.الناز شاکردوست، امير جعفري، افسانه چهره آزاد، سينا حجازي، آزاده صمدي، مهدي سلطاني، حسام شجاعي، سحر نظام دوست، محمدرضا هاشمي، الناز آذري، ديانا روهنده، آفرين رهنما و داراب داداش زاده بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.


 تاريخ و تمدن 

مشهورترين انسان هاي تاريخ؛
«گاليلئو گاليله»
او را «پدر علم مدرن»، «پدر فيزيک مدرن» و نهايتا «پدر اخترشناسي مشاهداتي نوين»‌ مي‌نامند .او نظريه‌ي بسياري از متفکران يونان باستان را مبني بر اين که زمين به دور خورشيدي نسبتا ثابت در مرکز منظومه‌ي شمسي مي‌چرخد به محبوبيت و استحضار همگان رساند. اين کار او را به دردسر انداخت و کليساي کاتوليک رم در زمان او برايش مشکلاتي ايجاد کرد. او را بيشتر از همه به خاطر آنکه يکي از نمادين‌ترين عبارات تاريخ را در طول محاکمه‌اش بيان کرد به ياد مي‌آورند.آن جمله اين بود:«و هنوز در حال چرخيدن است» که اشاره‌اش به کره‌ي زمين بود.

 


 ميز خبر 

«ترانه‌اي عاشقانه برايم بخوان»؛ متقاضي حضور در جشنواره فيلم فجر
مهرداد غفارزاده کارگردان سينما ، درباره جديدترين فعاليت سينمايي خود گفت:فيلمبرداري بخش ترکيه فيلم «ترانه اي عاشقانه برايم بخوان» در 25 جلسه به پايان رسيده است.هم اکنون پيش توليد بخش ايران اين اثر آغاز شده و بقيه آن از هفته آينده فيلمبرداري مي‌شود.وي با اشاره به انتخاب تهران و ترکيه به عنوان لوکيشن‌هاي فيلم افزود:تدوين همزمان اين فيلم آغاز شده است و فرم حضور در سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر را پر کرديم که اميدواريم به جشنواره برسد.غفارزاده بيان کرد:فيلم «ترانه اي عاشقانه برايم بخوان» به تهيه کنندگي اميرشهاب رضويان توليد مشترک ايران و ترکيه است که نويسندگي آن را يک گروه ايراني و ترکيه‌اي انجام داده و سرمايه گذاران آن بابک بهروش و سارا احمدي هستند.
اين کارگردان با بيان اينکه در اين فيلم از بازيگران ايراني و ترکيه‌اي استفاده شده ، گفت:بازيگران اصلي اين فيلم؛ پژمان بازغي، افسانه پاکرو، يوسف چيم، علي بوراک جيلان هستند.

رييس سازمان فرهنگي هنري در آيين افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير:
برپايي هفته فرهنگي باعث تعميق روابط ايران و الجزاير مي‌شود
رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در آيين افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير که در فرهنگ‌سراي ملل برگزار شد، برپايي اين هفته فرهنگي را فرصت مناسبي براي تعميق روابط ملت‌هاي ايران و الجزاير و کشورهاي منطقه دانست. آيين افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير با حضور سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، عبدالمنعم الحريز سفير الجزاير در ايران، سياوش شهريور فرماندار منطقه شميرانات، سيد محمدحسين هاشمي معاون فرهنگي، عباس خامه‌‌يار معاون بين‌الملل و محمدعلي کياني مديرکل همکاري‌هاي فرهنگي و امور ايرانيان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، صلّاح زواوي سفير فلسطين (شيخ‌السفرا) و سفيران کشورهايي همچون قبرس، بلغارستان، مصر، روماني و سنگال، وابسته‌هاي فرهنگي کشورهاي استراليا، شيلي، دانمارک، موريتاني، بلاروس و فلاند و اعضاي سازمان‌هاي بين‌المللي، روساي انجمن‌هاي دوستي ايران و ساير کشورها و مديران سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، سه‌شنبه 13 آذر ماه در فرهنگ‌‌سراي ملل برگزار شد.دراين مراسم، سعيد اوحدي رييس سازمان فرهنگي هنري ضمن خير مقدم به مهمانان و فعالان فرهنگي الجزاير گفت: برگزاري برنامه‌هايي همچون هفته فرهنگي الجزاير که فرهنگ و هنر آن نشات گرفته از تمدن اسلامي و عربي است و اشتراکات بسيار زيادي با فرهنگ ايراني دارد، قطعا فرصت مناسبي است که موجب تعميق روابط ملت‌هاي ايران و الجزاير و کشورهاي منطقه مي‌شود. آن هم در شرايطي که شاهد هستيم دشمنانِ وحدت مسلمانان همه تلاش و ظرفيتشان را به خدمت گرفته‌اند تا به هدف ايجاد تفرقه بين کشورهاي اسلامي برسند. البته قطعا به آن نخواهند رسيد.
وي افزود: سفيران بسياري از کشورها از جمله کشورهاي بلغارستان، موريتاني و قرقيزستان ابراز علاقه مندي کردند که هفته‌هاي فرهنگي را در همين فرهنگ‌سراي ملل که با موضوعات فرهنگي سنخيت دارد، برگزار کنند.
اقدام بسيار خوب سفير الجزاير مي‌تواند مقدمه بسيار خوبي براي تداوم اين دست برنامه‌ها باشد. از وزارت امور خارجه، اداره کل همکاري کشورها و معاونت بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات نيز اعلام آمادگي کردند و قرار شد هفته آينده جلسه‌اي براي تدوين تقويم برگزاري هفته‌هاي فرهنگي تشکيل شود که اين اتفاق خوب مي‌تواند توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با همکاري سفارت‌خانه‌هاي کشورهاي مختلف انجام شود. اين ظرفيت در اختيار سازمان فرهنگي هنري با در اختيار داشتن 35 سالن سينمايي و سالن‌هاي فرهنگي وجود دارد که بتوانند اين امکانات را در اختيار سفارت‌خانه‌هاي مختلف قرار 0دهند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون