جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4327- تاریخ : 1397/08/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


توافق ايران و چين براي تسهيل در فيلمسازي


فيلمي تازه از «دامبو»؛خاص‌ترين فيل دنيا


برگزاري پانزدهمين جشنواره فيلم «مقاومت» در لبنان


گزارش


دريچه هنر


ساخت اقتباس سينمايي «ربه‌کا»


ويشکا آسايش؛ بازيگرجديد «نهنگ آبي»


بزرگداشت «ناصر چشم‌آذر » در برج ميلاد


ميز خبر


تاريخ و تمدن


 توافق ايران و چين براي تسهيل در فيلمسازي 

رئيس موسسه فيلم چين و معاون بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي درباره تسهيل فيلمسازي بخش خصوصي در دو کشور به توافق رسيدند.
به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، نشست مشترک مؤسسه فيلم چين (China Film Group Corporation) با معاونت بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي در محل اين بنياد برگزار شد.
در اين نشست آقاي «کي شي»، رئيس مؤسسه فيلم چين با معرفي مؤسسه و پيشينه آن پيشنهاداتي را درخصوص همکاري‌هاي متقابل ارائه کرد.وي با ترسيم وضعيت رو به رشد در سال‌هاي اخير و با برشمردن ويژگي‌هاي بارز سينماي ايران ابراز علاقه کرد سينماي ايران و چين اقدام به تبادل و انتقال تجربيات براي توليد مشترک داشته باشند.رائد فريدزاده معاون بين‌الملل بنياد سينمايي فارابي با برشمردن سابقه ديرين همکاري‌هاي فرهنگي دو کشور بر علاقه و جدي بودن سينماي ايران در همکاري گسترده در حوزه صنعت تصوير با کشور چين تأکيد کرد.در اين ملاقات طرفين درباره به ثمر رساندن تفاهم‌نامه مشترک بين نهادهاي سينمايي دو کشور جهت تسهيل فعاليت بخش خصوصي در زمينه توليد مشترک فيلم‌هاي سينمايي و مستند، به ويژه آثار مرتبط با کودکان و نوجوانان، امکان سنجي در خصوص تجهيز و نوسازي سالن‌هاي سينمايي ايران با توجه به قابليت اين مؤسسه، بررسي راه‌اندازي خدمات «سينماي سيار روستايي» با توجه به فن‌آوري‌هاي معرفي شده از طرف اين مؤسسه، فراهم سازي امکان نمايش فيلم‌هاي دو کشور به شکل اکران گسترده و تجاري و برگزاري جشنواره فيلم‌هاي ايراني و چيني در دو کشور توافق کردند.رائد فريدزاده، دبير شورايعالي بين‌الملل سينماي ايران، مصطفي احمدي مسئول بخش توليد مشترک بنياد سينمايي فارابي، کي شي رئيس مؤسسه فيلم چين؛ خانم شائولين کوانگ، مدير روابط بين‌المللي، خانم چن شانگ، مسئول بخش بازرگاني و آقاي چائو وانگ در اين نشست حضور داشتند.


 فيلمي تازه از «دامبو»؛خاص‌ترين فيل دنيا 

کمپاني ديزني، تريلر جديدي از دامبو، فيل گوش بزرگ و محبوب خود منتشر کرده است که جزئيات جديدي از اين داستان کلاسيک و آخرين ساخته تيم برتون بزرگ را فاش مي‌کند.به گزارش افکارنيوز، کمپاني ديزني تريلر جديدي از لايواکشن فيل پرنده و خاص خود يعني «دامبو» منتشر کرد. اولين تيزر دامبو تابستان امسال در اينترنت منتشر شد که اين بچه فيل زيباي ساخت تيم برتون را آماده پرواز نشان مي داد، حال با اين تريلر جديد جزييات بيشتري از پروژه دامبو مشخص شده است.
در جديدترين تريلر منتشر شده، فيلم فضايي شبيه همه کارهاي تيم برتون دارد اما حس ديزني‌وار خود را نيز حفظ کرده است؛ استفاده از رنگ هاي درخشان در کنار تم سياه رنگي که از ويژگي‌هاي کارهاي برتون است و به کار فضايي شبيه انيميشن هاي کلاسيک و موفق تاريخ سينما مي دهد.بنا بر خلاصه قصه رسمي منتشر شده، داستان لايواکشن دامبو با نسخه اصلي و انيميشن کلاسيک سال 1941 تفاوت هايي دارد. دامبو در اين بازسازي جديد، گرچه مانند نسخه اصلي بابت داشتن گوش هاي بزرگش مورد نقد و استهزا قرار مي گيرد اما از آغاز داستان قادر به پرواز است و فيلم به ماجراهاي دامبو و سيرک بعد از معروف شدن او مي‌پردازد.ديزني خبر ساخت دامبو را اولين بار در سال 2014 منتشر کرد اما يک سال طول کشيد تا نام تيم برتون، خالق فيلم‌هاي محبوبي چون «آليس در سرزمين عجايب»، «ادوارد دست قيچي» و «چارلي و کارخانه شکلات‌سازي» به عنوان کارگردان پاي اين قرارداد فاش شود.
فيلمنامه دامبو را ايرن کروگر نوشته است و بازيگراني چون کالين فارل، اوا گرين، مايکل کيتون و دني دويتو در آن نقش آفريني مي‌کنند. دامبو اولين بار در سال 1941 بر اساس داستاني به قلم هلن ابرسون روي پرده‌هاي سينما آمد.طبق برنامه‌ريزي‌ها قرار است لايو اکشن «دامبو» 29 مارچ 2019 (9 فروردين 1398) اکران شود.


 برگزاري پانزدهمين جشنواره فيلم «مقاومت» در لبنان 

با امضاي يک تفاهمنامه پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «مقاومت» در قالب «هفته سينماي مقاومت» در کشور لبنان برگزار شود.
با امضاي تفاهمنامه‌اي بين محمد خزاعي دبير جشنواره بين‌المللي فيلم «مقاومت» و شيخ علي ضاهر رييس موسسه الرسالات لبنان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «مقاومت» در قالب «هفته سينماي مقاومت» در کشور لبنان برگزار شود.
«هفته سينماي مقاومت» در لبنان آغاز سلسله هفته‌هاي سينماي مقاومت در اين دوره است که طي روزهاي 12 تا 15 آذر ماه در شهر بيروت برگزار مي‌شود.
فيلم‌هاي سينمايي «سرو زير آب» به کارگرداني محمدعلي باشه آهنگر، «ماجراي نيمروز» به کارگرداني محمدحسين مهدويان، «امپراطور جهنم» به کارگرداني پرويز شيخ طادي و «تنگه ابوقريب» به کارگرداني بهرام توکلي از جمله فيلم‌هايي است که در «هفته سينماي مقاومت» در لبنان به نمايش در مي‌آيند.همزمان با برگزاري جشنواره بين‌المللي «مقاومت» در لبنان جمعي از سينماگران ايراني نيز، به اين کشور سفر مي‌کنند.
پانزدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم «مقاومت» به همت بنياد فرهنگي روايت فتح، انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس با همکاري مراکز و سازمان‌هاي مختلف کشور همزمان با هفته گراميداشت بسيج از 5 تا 9 آذر به دبيري محمد خزاعي در تهران برگزار مي‌شود.


 گزارش 

گزيده‌ي هشت کتاب سهراب به روايت «ميناي مهتاب»
قسمت اول
15مهر هزارو سيصد و نود وهفت در پي انتشار آلبوم صوتي ميناي مهتاب، روايت ديگري از هشت کتاب سهراب سپهري، در دسترس دوستدارانش قرار گرفت؛ که با استقبال گرم آنها مواجه گرديد. البته پيش ازاين نيز شعرهاي سهراب، همواره در کانون توجه هنرمندان بسياري قرار داشته؛ و دستمايه ي توليد آثار فاخري چه به صورت ترانه و تصنيف، چه به صورت موسيقي گفتار-که جامعه از آن به عنوان دکلمه ياد مي کند- بوده است.
مهرداد محمدپور که گويندگي و تهيه کنندگي اثر ياد شده را بر عهده دارد؛ و پيش از اين نيز به عنوان گوينده، نويسنده و تهيه کننده ي آلبوم صوتي با نيلوفر تا مهتاب، به جامعه معرفي شده است؛ در باره ميناي مهتاب مي گويد: آلبوم صوتي ميناي مهتاب با موضوع هنر، مجموعه اي است شامل دو حلقه لوح فشرده صوتي، که به صورت موسيقي گفتار توليد شده؛ و خوانش سي قطعه از سروده هاي سهراب سپهري مي باشد. محمدپور که انتخاب و تدوين موسيقي متن آلبوم مذکور را نيز عهده دار بوده است؛ خاطر نشان مي کند: آنچه روايت ميناي مهتاب را از ساير آثار مشابهي که در اين زمينه توليد شده اند، متمايز و ممتاز مي کند:
1.انتخاب و تدوين صحيح موسيقي هاي متن اثر ياد شده و انطباق دقيق آنها، با فضاي حاکم بر شعرها،که بسيار هوشمندانه صورت گرفته است؛ به گونه اي که شنوندگان غير حرفه اي موسيقي و دربسياري از موارد حتي شنوندگان حرفه اي آن نيز ممکن است تصور کنند: موسيقي هاي مذکور صرفا براي اين شعرها ساخته شده اند؛ زيرا مدت زمان هر موسيقي، با توجه به اين که شعر مورد نظرکوتاه باشد يا بلند، کاهش يا افزايش مي يابد؛ البته مخاطبان حرفه اي موسيقي، به جاي بررسي کمي و کيفي تغييرات اعمال شده بر موسيقي ها، بيشتر ترجيح مي دهند از شنيدن آن لذت ببرند. به عنوان مثال مي توان به شعر آب اشاره نمود؛ که موسيقي انتخاب شده براي آن، از ساخته هاي Vassilis Saleas - آهنگساز و نوازنده ي چيره دست کلارينت اهل کشور يونان- است.
ادامه دارد....


 دريچه هنر 

کمپاني چرخ پنجم از کشور آلمان ؛
«سفر فوق‌العاده»، نمايشي آميخته با موسيقي و حرکت
نمايش"سفر فوق‌العاده" کاري از ديميتري نوموکُنوو از کشور آلمان در بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا خواهد شد.
اين نمايش سفر دريايي شگفت‌انگيز، سفر دور دنياست. نمايشي آميخته با موسيقي، ترانه‌ و حرکت.
"سفر فوق‌العاده" توسط کمپاني چرخ پنجم از کشور آلمان به مدت 45 دقيقه در جشنواره اجرا مي‌شود.
ديميتري نوموکُنوو و اِليزاوتا ساليِر بازيگران اين نمايشند.
نويسنده، کارگردان نمايش و همچنين سرپرست کمپاني، ديميتري نوموکُنوو است.
بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر کودک و نوجوان از 29 آبان تا 3 آذر ماه با دبيري مريم کاظمي و به ميزباني شهر همدان برگزار مي‌شود.

اجراي 2 کنسرت در نمايشگاه بين‌المللي
تهيه‌کننده و کنسرت‌گذار از برگزاري کنسرت گروه سون و مهدي جهاني در سالن همايش ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران خبر داد.
رسول ترابي در گفتگو با آنا اظهار کرد:مهدي جهاني 8 آذرماه و گروه سون 9 و 10 آذرماه در سالن همايش ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران به اجراي کنسرت خواهند پرداخت.
اين تهيه‌کننده و کنسرت‌گذار افزود:قرار است که فرزاد فرزين هم 11 و 12 دي ماه در سالن همايش ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران کنسرت اجرا کند.ترابي با توجه به کنسرت‌هاي اشوان و حميد حامي و ديگر برنامه‌هايي که از سوي شرکت «آواي دوران» برگزار مي‌شود، گفت:در حال فراهم کردن مقدمات برگزاري کنسرت تئاتر اشکان خطيبي هستيم.


 ساخت اقتباس سينمايي «ربه‌کا» 

نت‌فليکس به همراه يک کمپاني ديگر ساخت اقتباس سينمايي ديگري از مشهورترين اثر دافنه دوموريه يعني «ربه‌کا» را کليد زدند.
به گزارش مهر به نقل از ورايتي، نت‌فليکس و کمپاني انگليسي «Working Title» در حال کار روي نسخه‌اي جديد و بازسازي شده از يکي از محبوب‌ترين قصه هاي راز آلود ادبيات جهان يعني «ربه‌کا» هستند.با اعلام اين 2 کمپاني مشخص شده است که ليلي جيمز، ستاره فيلم «سيندرلا» (2015) و آرمي همر بازيگر و نامزد جايزه گلدن گلوب براي فيلم «من را با نامت صدا کن» (2017) در اين بازسازي نقش آفريني خواهند کرد.«ربه‌کا» عنوان رماني انگليسي به سبک جنايي و معمايي از دافنه دوموريه است که اولين بار در اواخر دهه 30 ميلادي منتشر شد. ربه‌کا داستان زن جواني است که با مردي ثروتمند آشنا شده و به قصر او به نام ماندرلي در کرانه دريا پا مي گذارد. سير داستان با فاش شدن ماجراي ربه‌کا، همسر قبلي مرد ثروتمند و نحوه اسرارآميز مرگش دچار پيچيدگي شده و ماندرلي را در تسخير روح او نشان مي دهد.


 ويشکا آسايش؛ بازيگرجديد «نهنگ آبي»  

«نهنگ آبي» جزو سريال‌هاي جديد نمايش خانگي است که فريدون جيراني آن را کارگرداني کرده و در 30 قسمت به زودي پخش خواهد شد. ويشکا آسايش از جمله بازيگران اصلي اين مجموعه است که براي نخستين بار در توليدات شبکه نمايش خانگي ايفاي نقش مي‌کند.او در «نهنگ آبي» به همراه ليلاحاتمي، ساعد سهيلي، حميدرضا آذرنگ و حسين ياري مقابل دوربين فريدون جيراني قرار گرفته و مجيد مظفري، ماهور الوند، پريوش نظريه، آزاده صمدي، الهام کردا، ستاره پسياني و ديبا زاهدي نيز از ديگر بازيگران اصلي هستند.


 بزرگداشت «ناصر چشم‌آذر » در برج ميلاد 

بزرگداشت زنده‌ياد ناصر چشم‌آذر در برج ميلاد برگزار مي‌شود.
قرار است که اول دي ماه براي زنده‌ياد ناصر چشم‌آذر بزرگداشتي در برج ميلاد با گروه موسيقي و افرادي که سابقه همکاري با وي را داشتند برگزار شود.
در بزرگداشت مقام هنري زنده‌ياد ناصر چشم‌آذر تمامي آهنگهاي ساخته شده وي و يک آهنگ که تاکنون اجرا نشده برگزار مي‌شود.مرحوم ناصر چشم‌آذر از پيشگامان سازهاي الکترونيک در ايران بود و «باران عشق» يکي از آثار معروف اوست.


 ميز خبر 

درخشش «چشم‌انداز خالي» در آمريکا
انيميشن «چشم‌انداز خالي» جايزه بهترين انيميشن جشنواره «استراسبورگ» آمريکا را از آن خود کرد.
به گزارش مهر، انيميشن «چشم‌انداز خالي» ساخته علي زارع‌ قنات‌نوي جايزه بهترين انيميشن جشنواره «استراسبورگ» آمريکا را از آن خود کرد. در اين دوره از جشنواره بيش از 5500 فيلم از سراسر دنيا شرکت کرده بودند.جشنواره فيلم «استراسبورگ» آمريکا هفدهم تا بيستم آبان‌ در ايالت ويرجينياي آمريکا برگزار شد.
انيميشن «چشم انداز خالي» به نويسندگي و کارگرداني علي زارع قنات‌نوي طي 2 سال و نيم تهيه شده و به چشم انتظاري هاي مادري مي پردازد که پسرش در جنگ است.


تحويل «دختر گمشده» به سيما فيلم
تهيه کننده «دختر گمشده» از تحويل دادن اين سريال به سيمافيلم خبر داد.سعيد کماني تهيه کننده ميني سريال
«دختر گمشده» درباره مراحل توليد اين مجوعه بيان کرد:مراحل ساخت و توليد اين مجموعه چندي پيش به پايان رسيد که در نهايت اثري هفت قسمتي شد.وي ادامه داد:اين سريال با مشارکت سيمافيلم و ناجي هنر ساخته شد و بعد از طي مراحل پس از توليد به سيمافيلم تحويل داده شد اما مشخص نيست که اين سريال از کدام شبکه پخش مي شود.ماه چهره خليلي، هدايت هاشمي، کوروش تهامي، هومن حاج عبداللهي از بازيگران اين ميني سريال هفت قسمتي هستند.


 تاريخ و تمدن 

اولين نيروي پليس در جهان
اولين نيروي پليس جهان چيزي حدود چهارصد سال قبل از ميلاد مسيح و در شهر آتن يونان به وجود آمد.طبق نوشته‌هاي آندوسايد، مورخ يوناني، بيشتر اين نيروهاي پليس را طبقاتي از برده‌هاي قديمي تشکيل مي‌دادند.آن‌ها وظيفه داشتند تا از برده‌هاي جديد‌تر مراقبت کنند.همچنين در آتن، صدها تن از نيروهاي پليس وظيفه داشتند تا از نظم و امنيت اربابان مراقبت کنند.آن‌ها همچنين وظيفه مراقبت از زنداني‌ها و بازداشت مجرمين را بر عهده داشتند. آگوستوس در يونان باستان گروهي از نيروهاي پليس را تشکيل داد که وظيفه مراقبت از خانواده سلطنتي را بر عهده داشتند.
در اروپا نيز شاهان و اشراف‌زادگان نيروهاي پليس مخصوص به خودشان را داشتند.اولين نيروي رسمي پليس در قرن دوازدهم ميلادي و در کشور اسپانيا به وجود آمد. اولين ادارات پليس در بين سال‌هاي 1667 الي 1668 ميلادي در کشور‌هاي فرانسه و انگلستان به وجود آمدند.در انگلستان به نيروهاي اوليه پليس واچ‌من مي‌گفتند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي