جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4321- تاریخ : 1397/08/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

سرمربي تيم ملي بسکتبال جوانان:
از نگاه حرفه‌اي دور هستيم


رقابت دختران هوگوپوش در «جام کوثر»


بازگشت شريعتي به تمرينات سايپا


درخشش سنگ نوردان ايران در آسيا


ميز خبر


ورزش جوان و نوجوان


 سرمربي تيم ملي بسکتبال جوانان:
 از نگاه حرفه‌اي دور هستيم 

سرمربي تيم بسکتبال دختران جوان ايران بعد از تجربه حضور در مسابقات دسته B آسيا گفت: نگاه حرفه‌اي بر کشور‌هاي شرکت کننده در مسابقات آسيايي حاکم بود و ما هنوز کمي از اين نگاه دور هستيم.
افسانه حسن نايبي درباره تجربه حضور در مسابقات بسکتبال دسته B زير 18 سال آسيا اظهار داشت: تجربه خوبي از نظر کيفي بود؛ به خصوص که نگاهي حرفه‌اي بر تمام تيم هاي شرکت کننده در اين مسابقات حاکم بود. ما از آن نگاه کمي دور هستيم و بايد تلاش کنيم که با برنامه محوري، فاصله خود را با آن کشور‌ها کمتر کنيم.
او با تاکيد بر اينکه بسکتبالِ ساير کشور‌هاي آسيايي با ما متفاوت است، ادامه داد: آن‌ها در مسابقات خيلي خوبي شرکت داشته اند و هيچ مشکلي در مسير فعاليت خود ندارند. البته بازيکنان ما هم مستعد هستند و به زمان لازم براي پر کردن فاصله با کشور‌هاي ديگر نياز دارند.
حسن نايبي درباره سطح تيم‌هاي دسته B تاکيد کرد: جالب اينجاست که در دسته B هم تيم‌ها شرايط خيلي خوبي دارند. حتي در سوريه که شرايط جنگ را تحمل کرده، ورزش جايگاه خود را دارد و از شرايط خاص اين کشور تاثير نپذيرفته و تيم بسکتبال سوريه هم تدارکات خود را دارد. ضمن اينکه کشور‌هايي مثل سنگاپور و حتي گوام با برنامه به نظر مي‌رسيدند و حضور خوبي داشتند.
سرمربي تيم بسکتبال دختران درباره شرايط هند به عنوان ميزبان گفت: هندي‌ها قراردادي پنج ساله با زوران، سرمربي صربستاني بسته اند که وارد دسته A شوند و به قهرماني برسند و قطعا با اين برنامه ريزي به موفقيت هم مي‌رسند. اين در حالي است که ما فاصله زيادي با اين شرايط داريم و جبران اين فاصله نياز به انرژي مضاعف دارد.
او همچنين با درخواست کمک از مسئولان افزود: فعلا اعزام‌هاي تيم سه نفره انجام مي‌شود و اميدوارم علاوه بر تداوم اعزام‌هاي آن‌ها، در بخش پنج نفره هم اعزام داشته باشيم، چون بسکتبال دختران با مسابقات پنج نفره جا مي افتد. همين بازي با هند که در ثانيه‌هاي پاياني آن را واگذار کرديم، نشان مي‌داد که مشکل اصلي ما تجربه بازيکنان تيم ملي است.
حسن نايبي درباره مسابقه نخست ايران با هند گفت: اوايل بازي به دليل نداشتن تجربه عقب افتاديم اما 13 امتياز را جبران کرديم. با اين وجود نياز به کنترل فردي و خودباوري داشتيم. ما از روانشناس هم قبل از مسابقات استفاده کرديم اما اين مسائل زمان بر است. تيم ما در مجموع 10 اردو داشت که شامل 6 اردوي چهار روزه و 4 اردوي سه روزه مي‌شد. با همين شرايط هم پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشتيم و در بازي با هند نشان داديم هيچ چيز کم نداريم.
سرمربي تيم بسکتبال جوانان ادامه داد: يکي از مشکلات اين بود که بازيکنان نوجوان، سال قبل با اختلاف به هند باخته بودند و مي‌گفتند امکان پيروزي مقابل اين تيم نيست. هر چند که به آن‌ها گفته بوديم مي‌توان در اين بازي به برد رسيد اما باور بازيکنان به حرف نيست و به ذهنيت آن‌ها بستگي دارد.
او در ادامه صحبت هايش با خبرگزاري صدا و سيما، با اشاره به عناوين بهترين امتيازآور براي آقازادگان و دومين ريباندر براي نگين رسولي گفت: من در مجموع سعي کردم از همه بازيکنان تيم استفاده کنم تا خودشان را پيدا کنند. اگر اين بازيکنان به زمين نمي‌رفتند، تجربه هم به دست نمي‌آوردند. در مجموع هم از اين تجربه راضي هستم، چون بازيکنان خيلي پيشرفت کردند.
حسن نايبي با نارضايتي از صعود فقط يک تيم به دسته A آسيا تاکيد کرد: تيم‌هاي دسته B خيلي تلاش مي‌کنند. روز اول شايد همه فکر مي‌کردند تيم ما در بين همين تيم‌ها هم زنگ تفريح باشد اما اولين بازي مقابل هند که بسيار پرتماشاگر هم بود، شرايط ديگري را رقم زد. وقتي 13 امتياز را جبران کرديم، تماشاگران هند سکوت کردند و زوران سرمربي صربستاني هم که قبلش خيلي آرامش داشت، استرس گرفت و تا پايان بازي کنار زمين ماند.
سرمربي تيم بسکتبال جوانان افزود: بعد از بازي با هند خيلي‌ها تبريک گفتند که آنقدر خوب عمل کرديم. تجربه خوبي بود اما خيلي از دنيا دور هستيم و بايد تلاش بيشتري کنيم.
برنامه ريزي براي مسابقات برون مرزي بيشتر لازم است که به بازيکنان اعتماد به نفس بدهد. البته از فدراسيون بسکتبال تشکر مي‌کنيم که با همه مشکلات ارزي، اين تيم را اعزام کرد. اميدوارم اين حمايت از تيم‌هاي پنج نفره ادامه داشته باشد.


 رقابت دختران هوگوپوش در «جام کوثر» 

بانوان تکواندوکار امروز به روي شياپ چانگ مي روند.
ديدارهاي هفته پنجم و ششم از چهاردهمين دوره رقابت‌هاي ليگ تکواندوي جوانان و بزرگسالان زنان «جام کوثر» امروز با حضور 302 تکواندوکار در قالب 16 تيم به ميزباني خانه تکواندو برگزار خواهد شد.
در اين دوره از مسابقات، تيم‌هاي لوازم خانگي کن، هيات تکواندو شميرانات، هيات تکواندو استان تهران، ققنوس، هيات تكواندو البرز، هيات تکواندو ورامين، هيات تکواندو شمال‌شرق تهران، باشگاه ورزشي داتيس يزد، بنياد گيلان، هيات تکواندو استان گلستان، هيات تکواندو استان چهارمحال و بختياري، هيات تکواندو جنو‌ب‌شرق، هيات تکواندو شهرستان کرج، آينده سازان لوازم خانگي کن، هيات تکواندو شهرستان بهار و هيات تکواندو جنوب‌غرب تهران با يکديگر به رقابت مي‌پردازند. برنامه رقابت‌ها به شرح زير است:
*هفته پنجم
تيم هيات تکواندو شميرانات – تيم هيات تکواندو استان گلستان
تيم ققنوس - تيم هيات تکواندو شهرستان کرج
تيم هيات تکواندو ورامين – تيم هيات تکواندو استان چهارمحال و بختياري
تيم باشگاه ورزشي داتيس يزد - تيم لوازم خانگي کن
تيم هيات تکواندو شهرستان بهار – تيم هيات تکواندو استان تهران
تيم هيات تکواندو جنوب‌غرب تهران – تيم هيات تكواندو البرز
تيم آينده سازان لوازم خانگي کن – تيم هيات تکواندو شمال‌شرق تهران
تيم هيات تکواندو جنوب‌شرق – تيم بنياد گيلان
*هفته ششم
تيم هيات تکواندو شميرانات – تيم هيات تکواندو جنوب‌شرق
تيم ققنوس - تيم لوازم خانگي کن
تيم هيات تکواندو ورامين – تيم باشگاه ورزشي داتيس يزد
تيم هيات تکواندو استان چهارمحال و بختياري – تيم هيات تکواندو استان تهران
تيم هيات تکواندو شهرستان کرج – تيم هيات تكواندو البرز
تيم هيات تکواندو شهرستان بهار – تيم هيات تکواندو شمال‌شرق تهران
تيم هيات تکواندو جنوب‌غرب تهران – تيم بنياد گيلان
تيم آينده سازان لوازم خانگي کن – تيم هيات تکواندو استان گلستان
گفتني است در پايان هفته چهارم، تيم لوازم خانگي کن با کسب 12 امتياز و تفاضل 28 صدرنشين شد، بنياد گيلان با 12 امتياز و تفاضل 20 در رده دوم قرار گرفت و ققنوس نيز با 9 امتياز جايگاه سومي را به خود اختصاص داد.


 بازگشت شريعتي به تمرينات سايپا 

طاها شريعتي بازيکن جوان سايپا که چندي پيش با مصدوميت مواجه شده بود، در جمع نارنجي‌پوشان حاضر شد و به تمرينات سبک پرداخت.
شريعتي‌ مدافع جوان سايپا جزو پديده‌هاي فوتبال ايران است و عملکرد خوبي در جام جهاني نوجوانان داشت اما با يک بدشانسي مواجه شد. آسيب‌ديدگي تاندون آشيل او باعث شد چند ماهي از تمرين‌هاي سايپا دور بماند و حالا بعد از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت، اين ستاره جوان در تمرين‌هاي سايپا حاضر شد و به انجام تمرين‌هاي سبک پرداخت.


 درخشش سنگ نوردان ايران در آسيا  

سنگ نوردان ايران در مسابقات قهرماني آسيا درخشيدند.
در چارچوب مسابقات سنگ‌نوردي نوجوانان و جوانان قهرماني آسيا در چين، «محيا دارابيان» در رده سني نوجوانان A دختران با غلبه بر سنگ‌نوردي از چين به مدال طلا دست يافت.«ميلاد عليپور» ديگر سنگ نورد کشورمان نيز پس از سنگ نورد هندوستاني برسکوي دوم آسيا ايستاد و به مدال نقره دست پيدا کرد.
همچنين «پورياکريم‌پور» در رده سني نوجوانان A پسران، پس از سنگ‌نورد کشور ميزبان به مدال نقره دست يافت.


 ميز خبر 

مسابقات فوتبال قهرماني آسيا
هم گروهي دختران ايران با ويتنام،استراليا و لائوس
مراسم قرعه کشي دور دوم مسابقات قهرماني دختران زير 16 سال آسيا در کوالالامپور، مقر کنفدراسيون فوتبال آسيا برگزار شد و تيم فوتبال نوجوانان دختر کشورمان در گروه A با تيم هاي استراليا، لائوس و ويتنام همگروه شد.
گروه A: استراليا، لائوس، ويتنام و ايران
گروه B: چين، بنگلادش، فيليپين و ميانمار
اين مسابقات از 4 لغايت 12 اسفندماه 97 با حضور 8 تيم در دو گروه برگزار مي شود که تيم هاي اول و دوم هر گروه به مرحله نهايي صعود مي کنند.
تيم هاي ژاپن، کره جنوبي و کره شمالي به همراه تايلند که ميزبان اين رقابتها است به طور مستقيم در مرحله نهايي حضور خواهند يافت.


آغاز اردوي وزنه برداران نوجوان تيم ملي
وزنه برداران نوجوان تيم ملي وارد اردوي تدارکاتي شدند.
رقابت‌هاي وزنه برداري قهرماني نوجوانان جهان روز‌هاي 17 تا 24 اسفند به ميزباني لاس‌وگاس در آمريکا برگزار مي شود.
مرحله دوم اردوي تيم وزنه برداري نوجوانان از روز گذشته آغاز شد و تا 9 آذر ماه در محل کمپ تيم هاي ملي در مجموعه ورزشي آزادي تهران پيگيري خواهد شد. اسامي نفرات دعوت شده به اردو، به ترتيب زير است:
دسته 61 کيلوگرم: رضا باغي (اردبيل)
دسته 67 کيلوگرم: ابوالفضل جمعه پور (خوزستان)
دسته 81 کيلوگرم: علي کشتکار (فارس) و سپنتا حاکم زاده (گيلان)
دسته 89 کيلوگرم: فرهاد اکبري (مازندران)، محمد مسعود مميوند (استان لرستان) و نيما فرزنگار (اردبيل)
دسته 96 کيلوگرم: محمد توفيق پوزش (مازندران) و محمد ارسلاني (آذربايجان غربي)
دسته 102کيلوگرم: مجتبي موسويان (خوزستان)، پوريا اسکندرزاده (تهران) و مسعود نصرتي (اردبيل)
دسته مثبت 102 کيلوگرم: عليرضا يوسفي و حسين رمضان نژاد (استان مازندران) و پارسا موسوي (استان فارس)
علي ملاشفيعي در سمت مربي و کيومرث مقدسي به عنوان مربي ادواري و همچنين علي اميني فرد به عنوان سرمربي تيم نوجوانان ايران را در اين اردو همراهي مي کنند.


پومسه‌روهاي جوان، آماده افتخارآفريني در ميدان جهاني
يازدهمين دوره مسابقات پومسه قهرماني جهان از 24 آبان ماه به مدت 4 روز در چين تايپه برگزار خواهد شد.
ملي‌پوشان پومسه کشورمان در دو گروه مردان و زنان از نيمه اول مهرماه تمرينات خود را براي حضور در اين رويداد بزرگ در مرکز جهاني تکواندو آغاز کرد‌ه اند.
پومسه ايران تجربه 9 دوره حضور در مسابقات جهاني را دارد و تاکنون توانسته 4 عنوان نايب قهرماني، يک عنوان سومي، 2 عنوان چهارمي و 2 عنوان هشتمي را در کارنامه خود ثبت نمايد. در اين دوره نيز با توجه به پيشرفت و موفقيت‌هايي که طي سال‌ها کسب شده است، شايد بتوان منتظر تاريخ سا‌زي نمايندگان کشورمان و تصاحب عنوان قهرماني باشيم که البته دور از دسترس هم نيست.
محمدحسين زارعي، سيداحسان صداقت، ياسين زندي، علي عباس نژاديان، رضا نظري، آرمين اسدي، کوروش بختيار، اميررضا مهربان، محمدصادق فتوحي، محمدامين گماريان، علي سهرابي، علي سلماني، اکبر فروزان و رحمت نظري در گروه مردان و ساناز تقي پور، ياسمن ليموچي، پرستو زينالي، زينب طغياني، راضيه آقايي، ريحانه عمراني، مرجان سلحشوري، فاطمه حسام، دنيا يزدان‌جو، مرجان تاجي رستم آبادي، آتوسا فرهمند، سونا رزاقي و سيده معصومه حسيني در گروه زنان ترکيب تيم ايران را تشکيل مي‌دهند.
در اين دوره با تصميم کادرفني مردان و زنان شاهد استفاده از جوانان در ترکيب تيم‌ملي هستيم که اين مهم علاوه بر تضمين بقاي تيم ملي و پشتوانه سازي، مي‌تواند در تصاحب هرچه بيشتر مدال‌هاي جهاني تاثير بسزايي داشته باشد. هرچند نبايد به سادگي از کنار داوري‌ها که نتايج پومسه‌رو‌هاي کشورمان را دستخوش تغييرات مي‌کند گذشت اما نسل جوان پومسه مي‌تواند راه را براي قهرماني هموارتر سازد.
تاکنون پومسه‌روهاي ايران موفق شدند 91 مدال طلا، نقره و برنز را براي کشورمان در رقابت هاي جهاني به ارمغان آورند اما هنوزهم جاي خالي عنوان قهرماني در اين بخش به چشم مي‌خورد و بايد منتظر ماند و ديد در اين دوره چه نتايجي حاصل مي‌شود.
پومسه‌روهاي کشورمان در سال 2018 موفق شدند در رقابت‌هاي قهرماني آسيا عنوان نايب قهرماني را کسب کنند و پس از آن در هجدهمين دوره بازي‌هاي آسيايي و با وجود اينکه مسابقات پومسه براي نخستين بار در اين رقابت‌ها برگزار مي‌شد، دو نماينده شايسته کشورمان (مرجان سلحشوري و کوروش بختيار) توانستند با تاريخ سازي دو مدال نقره‌ اين رقابت‌ها را کسب نمايند و حالا بايد ديد در آخرين رويداد پومسه در اين سال چه نتيجه‌اي براي اين بخش رقم مي‌خورد.
هدايت تيم مردان برعهده حسينعلي نظري به عنوان سرمربي و مهدي صمديان تبار به عنوان مربي است و در گروه زنان نيز فاطمه اسدپور سرمربي و مهسا مرداني نيز مربي تيم است.


 ورزش جوان و نوجوان 

برگزاري اردوي تيم ملي شمشير بازي پايه در يزد
مربي اسلحه سابر تيم ملي شمشيربازي نوجوانان و جوانان، از برگزاري پنجمين مرحله اردوي آمادگي اين تيم در يزد خبر داد .
حميدرضا شير با اعلام اين خبر گفت: اين اردو از 20 آبان ماه به مدت شش روز در سالن اختصاصي شمشيربازي يزد برگزار و ملي پوشان تمرينات خود را جهت حضور در مسابقات جهاني جوانان که آذرماه در تهران برگزار مي شود ، پيگيري مي کنند.
وي افزود: براين اساس 10 ملي پوش از استان هاي مختلف کشور به اين اردو فراخوانده شدند که و به دنبال آن هستيم تا سابريست ها را به آمادگي کامل براي حضور در مسابقات جهاني برسانيم.
مربي تيم ملي شمشيربازي اسلحه سابر نوجوانان و جوانان افزود: با توجه به اينکه نفرات جديدي به تيم اضافه شدند ، تمام تلاشمان اين است تا سابريست هاي ملي پوش با آمادگي کامل در مسابقات جهاني حضور يافته و عنوان قهرماني سال گذشته تکرار شود.
شير گفت: تاکنون کشورهاي آذربايجان ، هنگ کنگ ، قزاقزستان و تونس در سايت فدراسيون جهاني جهت حضور در اين رويداد ثبت نام به عمل آورده اند که با توجه به زمان باقي مانده قطعا به تيم ها اضافه خواهد شد.

اردونشيني بانوان واليباليست تيم ملي اميد
دور جديد تمرينات تيم ملي واليبال اميد دختران از امروز آغاز مي شود.
دومين مرحله از اردوي آماده سازي تيم ملي واليبال بانوان در رده سني اميد از 19 تا 29 آبان در محل کمپ تيم هاي ملي برگزار خواهد شد. اسامي بازيکنان دعوت شده به اين اردو به شرح زير است:
استان اصفهان: الهه حلاج، مينا بختيار، محدثه مشتاقي
استان تهران: هانيه مهدي زاده، سوگند ثابت
استان مازندران: رقيه جهاني، زهرا خان محمدي، هانيه حسيني
استان البرز: مهتا يحيي‌پور
استان فارس: فاطمه صبوري
استان آذربايجان غربي: اسماء سعيدي، معصومه اسماعيلي
استان خراسان رضوي: زهرا صالحي
استان لرستان: فاطمه سلگي
استان گلستان: رويا فرخي
استان مرکزي: زهرا کريمي
استان گيلان: سوگند حق پرست.

مرحله مقدماتى المپيک 2020
هم گروهي ايران با عراق، يمن و ترکمنستان
تيم ملي فوتبال اميد ايران در مرحله مقدماتى رقابت هاى المپيک 2020 در گروه سوم قرار گرفت.
قرعه کشى مسابقات فوتبال مقدماتى کمتر از 23 سال آسيا با حضور حميد استيلى مدير تيم اميد در کوالالامپور برگزار شد که بر اين اساس، تيم کشورمان ميزبان بازى هاى گروم سوم در منطقه غرب شد و در اين گروه با تيم هاى عراق، ترکمنستان و يمن رقابت مي‌کند.
بازى هاى مرحله مقدماتى در نيمه نخست فروردين سال 98 برگزار خواهد شد و تيم هاى نخست هر گروه به همراه 4 تيم برتر دوم راهى مرحله نهايى بازى‌ها مى‌شوند که سال 2020 در تايلند برگزار خواهد شد.
تيم هاى برتر مرحله نهايى مسابقات قهرمانى کمتر از 23 سال آسيا در تايلند، به رقابت هاى فوتبال المپيک 2020 راه پيدا مي کنند.

رقابت هاي بين المللي تنيس پاکستان
پيروزي يونس طلاور در راند نخست
جدول اصلي رقابت هاي بين المللي تنيس جوانان به ميزباني پاکستان آغاز شد و نماينده کشورمان موفق شد راند نخست را با پيروزي آغاز کند. در نخستين ديدار نماينده کشورمان، يونس طلاور با نتيجه ( 1-6 و 2-6) در برابر بازيکني از کشور ميزبان به پيروزي رسيد و به مرحله بعدي رقابت ها راه پيدا کرد.به اين ترتيب نماينده کشورمان با کسب اين پيروزي در مرحله بعدي بازيها بايد به مصاف شعيب خان ديگر تنيسور پاکستاني برود.در اين دوره از رقابت ها تنيسورهايي از کشورهاي ايران ، پاکستان ، بلغارستان ، مصر ، ترکيه ، انگليس، سوريه ، هند ، ويتنام ، سريلانکا ، مراکش و بلژيک حضور دارند.اين رقابت ها به مدت يک هفته به ميزباني پاکستان برگزار مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي