جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


هزار کتاب‌خانه کانون، هفته کتاب را جشن مي‌گيرند


درخشش عضو کانون بندرعباس در جشنواره ملي دريا مسير پيشرفت

معاون فرهنگي کانون خبر داد:
ارسال بيش از 10هزار اثر به جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي


جشنواره اسباب‌بازي فضايي براي گفت‌وگوي فعالان اين صنعت است

در قالب يک کارگاه برگزار شد:
شناخت ادبيات کودکان و روش‌هاي بلندخواني در کانون قزوين

پير جاده‌هاي ايران بازنشسته شد
جشن تولد تريلي جديد نمايشي کانون در همدان


 هزار کتاب‌خانه کانون، هفته کتاب را جشن مي‌گيرند 

همزمان با بيست‌وششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سه محور فرهنگي، ادبي و هنري، به پاس‌داشت اين هفته خواهد پرداخت.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، مدير کل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون خبر از فعاليت‌هاي ويژه بيش از هزار کتاب‌خانه کانون در هفته کتاب داد و گفت: «مراکز ثابت، سيار روستايي و شهري و کتاب‌خانه‌هاي پستي کانون در سراسر کشور با توجه به نيازهاي موجود در هر منطقه، برنامه‌هاي متنوعي را در هر استان به اجرا خواهند گذاشت. »سودابه اميني عنوان کرد: «اين برنامه‌ها در سه محور فرهنگي، ادبي، هنري و در قالب مهرواره‌ها، جشنواره‌ها، نمايشگاه‌هاي کتاب، برگزاري نشست‌هاي تخصصي و... به اجرا در خواهد آمد. »براساس اين گزارش، اجراي برنامه دو پنجره و اعزام نويسندگان و شاعران به استان‌هاي مختلف، بخشي از برنامه‌هاي اين هفته خواهد بود. همچنين در اين هفته، دو نشست تخصصي برگزار خواهد شد: «ايفلا (انجمن کتابداران جهان) موضوعي است که با همکاري کتاب‌خانه ملي در کتاب‌خانه مرجع کانون به آن مي‌پردازيم. همچنين «کتاب‌خانه‌هاي بين‌المللي کودک و نوجوان و کتاب‌خانه‌هاي استاندارد کودک و نوجوان»، عنوان ديگر نشست اين هفته خواهد بود. »تجهيز کتاب‌خانه‌هاي کانون، تنظيم و تدوين نمايه کودک و نوجوان با موضوع مهارت‌هاي زندگي و رونمايي از اين نمايه، اجراي شيوه‌نامه توسعه کتاب‌خواني با محوريت ارتقاي سواد خواندن‌، انتشار فهرست کتاب‌هاي مناسب به صورت مولتي‌مديا بخشي ديگر از ديگر فعاليت‌هاي کانون در بيست‌وششمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران خواهد بود. مدير کل آفرينش‌هاي ادبي کانون در پايان سخنان خود از ارسال فراخوان طرح‌هاي خلاق ترويج و توسعه کتاب‌خواني براي مربيان کانون در سراسر کشور سخن گفت و بررسي سير مطالعاتي کارشناسان، مربيان و اعضاي مراکز کانون را ديگر برنامه اين هفته برشمرد. وي همچنين عنوان کرد: «خريد و ارسال کتاب به منظور بهره‌برداري کودکان با نيازهاي ويژه، کودکان در معرض آسيب و بحران يکي از برنامه‌هاي مهم هفته کتاب در کانون خواهد بود. »همچنين اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون با توليد 10 فيلم کوتاه در اين هفته به معرفي کتاب‌هاي کانون در گروه‌هاي سني مختلف مي‌پردازد. کودکان اقوام مختلف به زبان و گويش‌هاي متنوع، همسالان خود را با اين کتاب‌ها آشنا خواهند کرد. شبکه دوم سيماي جمهوري اسلامي ايران با پخش اين فيلم‌ها دسترسي عموم مردم به اين محتواي فرهنگي را آسان‌تر خواهد کرد. گفتني است که بيست و ششمين دوره هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن» از 24 آبان تا 1 آذر 1397 برگزار خواهد شد.


 درخشش عضو کانون بندرعباس در جشنواره ملي دريا مسير پيشرفت  

عضو مرکز شماره 4 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بندرعباس در چهارمين جشنواره ملي «دريا مسير پيشرفت» حائز رتبه اول بخش نقاشي شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون هرمزگان، مليکا قاسمي سبزه‌وار عضو مرکز فرهنگي‌هنري کانون شماره 4 بندرعباس در چهارمين جشنواره ملي دريا مسير پيشرفت از ميان 700 اثر نقاشي اثر نقاشي موفق به اخذ مقام اول در بخش نقاشي شد.
مليکا قاسمي از زمان عضويت در کانون حضور مستمري در درکارگاه‌هاي نقاشي، نمايش عروسکي و ادبي دارد.
چهارمين جشنواره ملي دريا در مسير پيشرفت در بخش‌هاي مختلف با هدف آشنايي دانشجويان و دانش‌آموزان با دريا و اهيمت آن، تبديل شدن امور دريايي به يک موضوع ويژه در فعاليت‌هاي دانش‌آموزان، هدايت تحصيلي و حمايت از طرح‌هاي خلاقانه دانش‌آموزي مرتبط با حضور دريا در بخش‌هاي مختلف نقاشي، عکاسي، مقاله، ساخت فيلم کوتاه، و غيره برگزار شد.


 معاون فرهنگي کانون خبر داد:
 ارسال بيش از 10هزار اثر به جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي 

معاون فرهنگي‌کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و رييس بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي از آغاز فرآيند برگزاري مرحله‌ منطقه‌اي اين جشنواره خبر داد.
محمدرضا زمرديان با اعلام اين خبر افزود: جشنواره بيست‌ويکم با استقبال گسترده علاقه‌مندان قصه‌گويي در سراسر کشور روبرو شده به طوري‌که بيش از 10هزار و 470 اثر داخلي و 180 اثر خارجي به جشنواره بيست‌ويکم رسيده است.
وي با اشاره به برگزاري جشنواره‌هاي استاني تصريح کرد: تا به حال جشنواره‌هاي 28 استان برگزار شده و قصه‌گويان برتر براي رقابت در بخش منطقه‌اي شناخته شده‌اند. خوشبختانه در رقابت‌هاي قصه‌گويي استاني شاهد حضور پررنگ قصه‌گويان آزاد در کنار مربيان و اعضاي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بوديم که بر غنا و گرمي جشنواره امسال افزوده است.
رييس بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي ادامه داد: جشنواره قصه‌گويي در بخش منطقه‌اي به ميزباني استان‌هاي اردبيل، خوزستان، کرمان، مازندران و مرکزي اواخر آبان و اوايل آذر 97 برگزار مي‌شود تا 50 قصه‌گوي برتر براي رقابت در بخش ملي و بين‌المللي شناخته شوند.
معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استقبال گسترده از قصه 90 ثانيه‌اي را نقطه عطف جشنواره بيست‌ويکم دانست و افزود: بيش از 6هزار اثر در بخش قصه 90 ثانيه به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است که شامل سرگذشت و نکته‌هاي عبرت‌آموز زندگي مردم عزيز کشورمان از اقصي نقاط کشور است. از ميان قصه‌هاي 90 ثانيه‌اي رسيده به دبيرخانه جشنواره هيئت انتخاب با لحاظ کردن موضوع قصه، توانايي اجراي قصه، انتخاب تصاوير مناسب و رعايت شئونات اسلامي در دو مرحله قصه‌هاي برتر را انتخاب کرده‌اند و از اين تعداد 180 قصه برتر به مرحله داوري پاياني رسيده
است.
زمرديان در پايان خاطرنشان کرد: اين قصه‌ها علاوه بر داوري از سوي داوران ملي برگزيده، از سوي برنامه کتاب‌باز، سايت آپارات، سايت جشنواره و صفحه رسمي جشنواره در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود تا با آراي مردمي، قصه‌هاي مورد علاقه مخاطبان نيز شناسايي و انتخاب شوند.
بيست‌ويکمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي روز 30 آذر در تهران آغاز مي‌شود.


 جشنواره اسباب‌بازي فضايي براي گفت‌وگوي فعالان اين صنعت است 

ارتقاي صنعت اسباب‌بازي، نيازمند گفت‌وگوي طراحان، توليدکنندگان و توزيع‌کنندگان اين حوزه و تسهيل‌گري نهادهاي مرتبط همچون کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است.يک کارشناس ارشد طراحي صنعتي معتقد است مشکل طراحي اسباب‌بازي و ارتقاي کيفي آن منوط به تاسيس رشته دانشگاهي در اين زمينه نيست‌. صمد خطيبي گفت:«اگرچه متخصصان زيادي درباره اين ضرورت سخن مي‌گويند اما چند ايراد به اين مساله وارد است. نخست اين‌که رشته طراحي صنعتي که رشته‌اي شناخته شده است و به صنعت‌هاي اساسي‌تر همچون خودرو، مبلمان و لوازم خانگي مي‌پردازد، همچنان در ايران ابعاد تخصصي پيدا نکرده است به همين دليل توجيهي براي تاسيس رشته‌اي که هنوز بازار کاري براي فارغ‌التحصيلان آن وجود ندارد، نمي‌بينم. دوم اينکه قطعا امکان تاسيس اين رشته در دوره کارشناسي وجود ندارد و اگر اين رشته در دوره کارشناسي ارشد راه‌اندازي شود، سوال مهمي ايجاد مي‌شود؛ آيا اساتيد و متخصصان دانشگاهي در اين زمينه وجود دارند؟»مسوول کارگروه «معيشت و اقتصاد در طراحي اسباب‌بازي» که در زيرمجموعه کميته علمي جشنواره اسباب‌بازي فعاليت خود را آغاز کرده است، عنوان کرد: «راهکار ارتقا کيفي طراحي اسباب‌بازي برگزاري کارگاه‌هاي طولاني مدت و مدون است. اگر اين کارگاه‌ها با همکاري صنعت و دانشگاه راه‌اندازي شود و ادامه يابد و وارد فضاي تخصصي‌تر شود شايد در سال‌هاي دورتر بتوان به راه‌اندازي رشته‌اي مستقل فکر کرد. »وي در اين ميان به نقش جشنواره اسباب‌بازي در رفع موانع موجود پرداخت و به کارکردهاي اين رويداد فرهنگي اشاره داشت: «تصور مي‌کنم حوزه اسباب‌بازي کماکان نيازهايي دارد که براي آن‌ها راه‌کاري پيدا نشده است. يکي از اين نيازمندي‌ها استانداردسازي است که محدوديت‌هايي مانع آن شده‌اند. به همين دليل در بسياري از موارد توليدکنندگان توقع دارند تا قواعدي از دستگاه‌هاي بالاتر شکل بگيرد و قطعا اين نيازها با حضور يک تسهيل‌گر صورت مي‌گيرد. کانون پرورش فکري در اين زمينه مي‌تواند ياري‌گر توليدکنندگان، توزيع کنندگان و طراحان اسباب‌بازي باشد. »خطيبي که در گرايش طراحي تعاملي رشته طراحي صنعتي از دانشگاه دلفت هلند فارغ‌التحصيل شده است به الزام‌هاي يک نمايشگاه تخصصي پرداخت و گفت: «خوشبختانه مطلع شدم که از اين دوره، بخش نمايشگاهي به جشنواره اضافه شده است. اما در سال‌هاي گذشته نمايشگاه متمرکز بر فروش بود و اين امر باعث شد تا مفهوم تخصصي خود را از دست بدهد. وقتي سخن از نمايشگاه تخصصي مي‌شود بايد فعالان آن حوزه مخاطبان اصلي باشند. و فضايي براي گفت‌وگوي آن‌ها فراهم بيايد. اين مشکل در دوره جديد رفع شده است که سبب خرسندي است. »بر اساس اين خبر، همزمان با برگزاري چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي، 10 نشست و کارگاه علمي ميزبان علاقه‌مندان و فعالان اين حوزه خواهد بود. از چندي پيش کارگروه‌هاي متعدد در حال برنامه‌ريزي براي هر يک از اين نشست‌ها و کارگاه‌ها بوده‌اند. چهارمين جشنواره ملي اسباب‌بازي از 26 تا 30 آبان از ساعت 9 تا 19 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار خواهد شد.


 در قالب يک کارگاه برگزار شد:
 شناخت ادبيات کودکان و روش‌هاي بلندخواني در کانون قزوين 

به همت واحد آموزش و پژوهش اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، کارگاه آموزشي شناخت ادبيات کودکان و روش‌هاي بلندخواني براي مربيان فرهنگي برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، در اين دوره که به مدت 6 ساعت برگزار شد، 36 مربي مسوول و مربي فرهنگي حضور داشتند. تدريس اين کارگاه را «سپيده آرمين» کارشناس ادبيات کودک از موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کانون برعهده داشت. سرفصل‌هاي آموزشي اين کارگاه شامل شناخت ادبيات کودکان، آشنايي با کتاب‌هاي با کيفيت و بي کيفيت، شناخت و کارکرد کتاب‌هاي تصويري و روش‌ها و تکنيک‌هاي بلندخواني بود که با استقبال مربيان روبرو شد.


 پير جاده‌هاي ايران بازنشسته شد
 جشن تولد تريلي جديد نمايشي کانون در همدان 

تريلي پير نمايشي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پس از 44 سال با جاده‌ها، شهرها و روستاهاي ايران خداحافظي مي‌کند تا تريلي جديدي جايگزين اين امکان نمايشي خاطره‌انگيز شود. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، سال 1351 و به سفارش کانون يدک‌کش و اطاقک اين تريلي در کشور آلمان خريداري و ساخته شد و در سال 1352 از شهر برمن واقع در 150 کيلومتري‌هامبورگ به سوي ايران حرکت کرد و درست در مرداد سال 1353 در مسير جاده‌هاي شمال ايران قرار گرفت تا کودکان و نوجوانان آن روز، شايد براي نخستين بار پاي نمايش‌هاي هنرمندان بزرگ عرصه هنر نمايش و نمايش عروسکي ايران بنشينند. آستارا در آن زمان نقطه آغازين حرکت و مازندران آن‌روز، پايان نخستين سفر شوق‌انگيز و پرثمر تريلي سيار تئاتر کانون بود. سفري که در آن گروه تئاتر کانون به ياري کادر فني خود، توانستند هر روز 4 تا 5 بار نمايش خود را بر روي صحنه 30/4 در 5 متري اين تريلي اجرا کنند. بعدها تريلي سيار کانون طي 44 سال بارها و بارها به نقاط دور و نزديک ايران سفر کرد و در شهرها و روستاها شادي آفرين شد و بسياري از چهره‌هاي صاحب‌نام اين عرصه را چهره به چهره به مردم ايران معرفي کرد.
تريلي سيار در عين‌حال علاوه بر شادي‌ها، در زمان غم‌ها و اندوه‌هاي کودکان مصيبت‌ديده از وقايع و بلاياي طبيعي در اين سال‌ها، کنار بچه‌هاي ايران بود و شادي را به آنان - که داغدار و مصيبت‌زده سيل‌ها و زلزله‌هاي خانمان‌برانداز بودند - هديه کرد و آرامش‌بخش روزهاي سخت و اندوهناک آنان بود.
اين امکان نمايشي به اعتقاد بسياري از کارشناسان هنرهاي نمايشي بي‌ترديد يکي از نادرترين فعاليت‌هاي زنده و ثمربخشي است که نه تنها درهمه اين سال‌ها به پيشبرد فرهنگ تماشاي تئاتر در ميان کودکان و نوجوانان کمک کرده است بلکه باعث توليد نمايش و تحرک بيشتر گروه‌هاي هنري در عرصه نمايش و نمايش عروسکي ايران شده است.
حال پس از 44 سال - که تريلي قديمي به دليل فرسودگي به زمان بازنشستگي خود رسيده است - کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تريلي جديدي را خريداري و تجهيز کرده که قرار است براي اولين بار همزمان با بيست‌وپنجمين جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان فعاليت خود را آغاز ‌کند.
اين تريلي با امکانات و قابليت‌هاي زياد خود براي اجراي نمايش‌هاي مختلف کودکان و نوجوانان، «پيک اميد» نام گرفته است.
اين در حالي است که تريلي تئاتر سيار جديد کانون داراي قابليت پخش فيلم از تلويزيوني با ابعاد 5/4 در 5/2 متر (مساحت 10 مترمربع) و همچنين اجراي انواع و گونه‌هاي مختلف نمايش عروسکي و زنده مانند سايه‌اي، نخي، بن‌راکو، تاپ تيبل، خيمه‌شب بازي، غول‌پيکر و... است.
اين تريلي همچنين با سقف 4 مترمربع داراي امکانات مناسب رفاهي براي گروه‌هاي تئاتري حرفه‌اي است. بر اساس اين گزارش مديرعامل و معاونان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از مراحل آماده‌سازي اين تريلي در تهران بازديد کردند و با امکانات آن از نزديک آشنا شدند. گفتني است کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در برگزاري بيست‌وپنجمين جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان طي روزهاي 28 آبان تا 4 آذر 1397 مشارکت دارد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي