جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


معرفي چند کتاب ديني براي کودکان و نوجوانان

نصيربيگي مطرح کرد؛
مجموعه‌ اشعار سبزواري دستاورد چهل ساله ادبيات انقلاب


خبر اد‌‌‌‌‌بي


نغمه


تازه‌هاي نشر


زنگ ادبيات


 معرفي چند کتاب ديني براي کودکان و نوجوانان  

11 عنوان کتاب با موضوع ديني و قرآني براي کودکان و نوجوانان در ذيل معرفي شده است که «باغ گل امام علي(ع)»، جلد ششم رمان «پيامبر(ص)» و «باغ سبز نماز» برخي عناوين آن را تشکيل مي‌دهد.
«باغ گل امام علي(ع)»
کتاب «باغ گل امام علي(ع)»، شامل چهل حديث از امام علي(ع) براي کودکان و نوجوانان است و حجت‌الاسلام سيدمحمد مهاجراني آن را تدوين و انتشارات بهار دل‌ها به چاپ رسانده در اختيار علاقه‌مندان قرار داده است.
«باغ سبز نماز»
کتاب «باغ سبز نماز»، انتشارات جمال در راستاي آشنايي کودکان با نماز با زبان شعر و تصوير و توسط حجت‌الاسلام سيدمحمد مهاجراني به نگارش درآمده است. براي آموزش نماز به کودکان و آشنا کردن آنها با قسمت‌هاي گوناگون آن، شيوه‌هاي جديدي را بايد به کار گرفت.
رمان «پيامبر(ص)»
جلد ششم رمان «پيامبر(ص)» به قلم نقي سليماني نوشته شده و انتشارات به‌نشر آستان قدس رضوي آن را منتشر کرده است. اين اثر از مجموعه 14 جلدي رمان «پيامبر اکرم(ص)» بوده و براي گروه سني «ج» تعريف شده است و داستان‌هايي از زندگاني پيامبر اکرم (ص) و معصومين(ع) را در بر مي‌گيرد. جلد هفتم اين اثر که به ميانسالي پيامبر(ص) اختصاص يافته به‌زودي توسط به‌نشر منتشر مي‌شود.
«داستان کودکان ماه»
کتاب «داستان کودکان ماه»، نوشته جمال‌الدين اکرمي و تصوير‌گري مهکامه شعباني است که از سوي انتشارات آستان قدس رضوي در شمارگان 3300 نسخه و قيمت منتشر شده است.
در بخشي از اين اثر آمده است: «بچه‌هايي هستند که دلشان مي‌خواهد ستاره‌هاي آسمان را بچينند و به آن‌هايي که دوست دارند، هديه بدهند. بچه‌هايي هستند که آرزو دارند روياهايشان را با ديگران قسمت کنند. بچه‌هايي هستند که براي دوري ازرنج‌هايشان، خواب رفتن به ماه مي‌بينند و «کودکان ماه» داستان اين بچه‌هاست.»
«قصه‌هاي عاشورايي»
کتاب «قصه‌هاي عاشورايي» به همت انتشارات قدياني(کتاب‌هاي بنفشه) منتشر شده و شامل مجموعه 10 جلدي و نوشته فريبا کلهر است و سيد حسام‌الدين طباطبايي تصويرگري آن را انجام داده است.نويسنده هر يک از داستان‌ها را براي گروه سني «ب» و «ج» بر اساس يکي از شخصيت‌هاي مهم و تأثيرگذار عاشورا نوشته است. نخستين جلد اين مجموعه با زندگي امام حسين(ع) آغاز شده و دهمين مجلد نيز به روايت زندگي امام سجاد(ع) پرداخته شده.
«اسرار آفرينش»
کتاب «اسرار آفرينش» نوشته هارون يحيي و ترجمه عليرضا عياري است و ازسوي انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر شده است. اين کتاب با استفاده از آيات قرآن مجيد و تأثير اين آيات بر علوم مدرن، بر آن‌ است تا راه‌هاي خود‌شناسي را براي نوجوانان تشريح کند. اين اثر تمام رنگي در شمارگان 1500 نسخه در قطع وزيري منتشر شده است.
«صبح زيبا»
مجموعه شعر «صبح زيبا» سروده عليرضا آقابالايي است که مهديه حاج ابوالحسن آن را تصويرگري کرده و از سوي انتشارات شکوفه براي گروه سني نوجوان روانه بازار کتاب شده است. اين اثر با شمارگان 1100 نسخه از سوي انتشارات شکوفه عرضه شده است.با توجه به اينکه موضوعات شعرها بيشتر از طبيعت و دنياي نوجوانان الهام گرفته است، شعرهاي «من مي‌توانم»، «غروب»، «دريا»، «کوير»، «شب»، «رنگ‌باغ» و «صبح زيبا» برخي از عناوين اين مجموعه را تشکيل مي‌دهد.
«لبخندهاي ماه»
کتاب «لبخندهاي ماه» اثر مرتضي دانشمند با تصويرگري شيوا ضيايي از سوي انتشارات سروش با شمارگان يک هزار نسخه، در 20 صفحه و به قيمت 25 هزار ريال روانه بازارکتاب شده است. اين کتاب مجموعه‌اي از گفتارها و رفتارهاي حضرت محمد(ص) را شامل مي‌شود. اين اثر با زبان و بياني ساده، شوخي‌هاي پيامبر(ص) را براي کودکان به تصوير کشيده است.«آقاي گل‌ نشان»، «پيرزن‌ها جوان مي‌شوند»، «آقاي دو گوشان»، «چه کسي اين مرد را مي‌خرد؟»، «مرد چشم سفيد»، «بار حليم» و «خوردن با يک طرف دهان» عنوان‌هاي اين مجموعه را تشکيل مي‌دهند.
«من بچه شيعه هستم»
کتاب «من بچه شيعه هستم» سروده سيدمحمدهادي صدرالحفاظي با تصويرگري محمدرضا هادوي به چاپ هجدهم رسيده است.
در معرفي اين کتاب عنوان شده است: ««من بچه شيعه هستم» در جهت معرفي چهارده‌ معصوم عليهم‌السلام به زباني کودکانه و مطابق با معيارهاي اصيل شيعه تنظيم شده است.»
اين کتاب با شمارگان 5000 نسخه از سوي انتشارات تيمورزاده و نشر طيب به چاپ رسيده است. دو لوح فشرده صوتي و تصويري نيز با اين کتاب قابل عرضه است.
«همگام با غدير»
اين کتاب تأليف جمعي از نويسندگان با تصويرگري محمدرضا هادوي از سوي انتشارات تيمورزاده و نشر طبيب به چاپ هفتم رسيده است.«زيباترين داستان تاريخ»، «درس غدير»، «سنگ آسماني» و «اين غدير… اين پيامبر…» از جمله بخش‌هاي اين کتاب هستند.


 نصيربيگي مطرح کرد؛
 مجموعه‌ اشعار سبزواري دستاورد چهل ساله ادبيات انقلاب 

رئيس سازمان بسيج هنرمندان گفت: مجموعه آثار حميد سبزواري که عصر امروز رونمايي مي‌شود، دستاورد 40 ساله ادبيات انقلاب اسلامي ايران است.
امير نصيربيگي رئيس سازمان بسيج هنرمندان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مراسم رونمايي از مجموعه آثار حميد سبزواري که عصر امروز برگزار مي‌شود، درباره علت چاپ مجموعه آثار اين شاعر انقلاب توسط سازمان بسيج هنرمندان گفت: در آخرين ملاقاتي که همراه رئيس سازمان بسيج مستضعفين در منزل استاد سبزواري بوديم، استاد از نبود مجموعه‌اي منسجم که مشتمل بر همه اشعارشان باشد، سخن گفتند و در همان جلسه سازمان بسيج هنرمندان براي جمع آوري و انتشار اين مجموعه اعلام آمادگي کرد.
وي افزود: رسالت سازمان بسيج هنرمندان در کنار تکريم و تجليل از جوانان شاعر انقلابي و جهادي، توجه به پيشکسوتان و زعماي شعر و ادب انقلاب است. به همين جهت مد نظر است اين روند ادامه داشته باشد و مجموعه آثار ساير شعراي عزيز و بزرگوار را نيز در دستور کار قرار دهيم؛ شعراي بزرگي چون خليل عمراني، نصر اله مرداني و شاعران جوان که بيشتر در حضور استکبار ستيزي و عدالت طلبي در حوزه شعر و ادب فعاليت دارند.
رئيس سازمان بسيج هنرمندان کشور درباره برگزاري مراسم رونمايي از مجموعه‌آثار حميد سبزواري در روز 13 آبان گفت: با توجه به رويکرد انقلابي و ضد استکباري بودن اشعار مرحوم سبزواري بهترين فرصت رونمايي را روز ملي مبارزه با استکبار جهاني ديديم. به اين ترتيب، اين مجموعه عصر امروز در حوزه هنري رونمايي مي‌شود. نتيجه بررسي‌ها و گفتگوها اين شده که امروز مجموعه آثار مرحوم سبزواري که مقام معظم رهبري از اين بزرگوار به‌عنوان پدر شعر انقلاب ياد مي‌کنند در چهلمين سال پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي باشد رونمايي مي‌شود. از سوي ديگر اين مجموعه آثار به نوعي دستاورد 40 سال ادبيات پر افتخار انقلاب اسلامي است.
نصيربيگي ادامه داد: درباره برنامه سازمان بسيج هنرمندان براي چهلمين سال پيروزي انقلاب، برنامه‌هاي متعددي در قالب انجمن‌هاي مختلف هنري ادبي پيش بيني کرده‌ايم که به جشنواره سرودهاي حماسي و آواهاي انقلابي، کارنامه ادبيات داستاني انقلاب اسلامي، انتشار کتاب شهداي هنرمند، جشنواره شعر انقلاب و مجموعه نقد آثار داستاني موفق پس از انقلاب اسلامي، نمايشگاه آثار تجسمي با موضوع انقلاب و دستاوردهاي آن به ويژه در حوزه توليد و حمايت از کالاي ايراني، توليد سرود و نمايش و فيلم کوتاه با رويکرد محور هاي موضوعي انقلاب اسلامي در دستور کار قرار دارد.
وي در پايان گفت: انجمن‌هاي هنري و ادبي با حضور اساتيد و پيشکسوتان حوزه شعر و ادب در سازمان راه اندازي شده‌اند که انجمن شعر بسيج يکي از آن‌هاست. متعاقب اين امر انجمن‌هاي استاني و گروه‌هاي شعري تشکيل و امروز فعاليت دارند که نمود بارز فعاليت شاعران بسيجي، حضور شاعران بسيجي استان‌ها در ديدار امسال مقام معظم رهبري با شاعران در نيمه ماه مبارک رمضان بود.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

برترين‌ کتاب‌هاي سال کانادا؛
برندگان جايزه فرماندار کل کانادا 2018 معرفي شدند
جايزه فرماندار کل کانادا با انتخاب برندگان خود، بهترين کتاب‌هاي سال 2018 اين کشور را معرفي کرد.
به گزارش مهر به نقل از پست نيوز، با انتخاب آثاري متمرکز بر احساسات، جادو و ايده‌هاي عميق به عنوان برندگان جوايز فرماندار کل کانادا در سال 2018، شوراي هنرهاي کانادا نشان داد که ادبيات چه جايگاه مهمي در زندگي اين کشور دارد.
جايزه فرماندار کل کانادا با انتشار اسامي برندگان در دو فهرست هفت گانه ، بهترين آثار ادبي اين کشور را در دو زبان فرانسوي و انگليسي برگزيد.
در بخش انگليسي زبان برندگان شامل اين آثار هستند:
در بخش داستان «جهان سرخ» نوشته سارا هنسترا به عنوان برنده انتخاب شد. اين رمان با تمرکز بر اسطوره‌شناسي، تاريخ و فلسفه به سياست‌ها و برابري جنسيتي پرداخته است.
«انجمن آتش بيروت» نوشته راوي هيج، «جاني اپل‌سيد» نوشته جاشوآ وايتهد، «زنان صحبت مي‌کنند» نوشته ميريام توس و «انزوا» نوشته پگي کوپر ديگر مدعيان اين بخش بودند.
در بخش شعر «سرود کنار جاده» سروده سيسيلي نيکولسون به عنوان برنده انتخاب شد. در اين مجموعه شاعر با اشاره بر چشم‌اندازهاي کانادايي ايده‌هايي درباره مرزها، هويت، صنعت و سفر مطرح مي‌کند.
«زيرا: يک خاطرات شاعرانه» نوشته جاشوآ منش، «شب مي‌شود سال‌ها» نوشته جيسون استفانيک، «کارمند آبي» نوشته ديون برند، «اين زخم يک جهان است» نوشته بيلي ري بلکورت ديگر نامزدهاي نهايي اين بخش بودند.
در بخش نمايشنامه «بوتيچلي در آتش و يکشنبه در سودوم» نوشته جوردن تاناهيل به عنوان برنده انتخاب شد. اين درام درباره تقسيمات اجتماعي است و با لحني شاعرانه و بامزه از اين مسايل سخن مي‌گويد.
«گرترود و آليس» نوشته آنا چترتون و اولين پري با کارين راندوجا، «بهشت گمشده» نوشته ارين شيلدز، «مردان سفيد پوش» نوشته انوش ايراني و«ما اينطوري به آنجا رسيديم» نوشته کيت بارکر ديگر رقباي اين بخش بودند.
در بخش ادبيات نوجوانان «جارو: داستان يک دختر و هيولايش» نوشته جاناتان اوکسير به عنوان برنده انتخاب شد. اين کتاب برمفاهيمي از جمله اين که چه چيزهايي ما را انسان مي‌سازد، تمرکز دارد.
«اِب و فلو» نوشته هيتر اسميت، «يادگيري نفس کشيدن» جنيس لين متر، «سفر چارلي کوچولو» نوشته کريستوفر پلد کرتيس و«جنگ بزرگ ويني» نوشته ليندسي متيک و جاش گرين‌هات ديگر رقباي اين بخش بودند.
در بخش کتاب تصويري براي کودکان «آنها آبي مي‌گويند» نوشته جيليان تاماکي به عنوان برنده انتخاب شد.
«دهکده آفريقايي» نوشته شوناتي گرنت و اوا کمپبل،«در تالاب» نوشته ورنر زيمرمان، «برو دنيا را نشان بده: گراميداشت قهرمانان ذاتي» نوشته وب نيو و جو مورس و«اقيانوس با آسمان ملاقات مي‌کند» نوشته برادران فن ديگر رقباي اين بخش بودند.


 نغمه 

سفرنامه انسان
عليرضا قزوه
به خود برگشته بودم، يک قلم جان بود در دستم
قلم، آري قلم، شمشير عريان بود در دستم
به هر جا پر زدم باران آيات خدا مي ريخت
به هر جا سر کشيدم برگ قرآن بود در دستم
زبان شاپرک را فهم کردم در سکوت گل
مگر انگشتر و مهر سليمان بود در دستم
به هم مي خورد دستان و صدايي بر نمي آمد
چه بازي بود ؟ آيا سرمه پنهان بود در دستم؟
به من چيزي به نام عاشقي آموختند آن شب
کليد خانه خورشيد تابان بود در دستم
به شهر کودکي برگشتم و شب هاي شيرينش
سمرقندي شدم، قند فراوان بود در دستم
دلي آيينه وار آورده بودم از سفر با خود
خط پيشاني ام حتي نمايان بود در دستم
کجا گم کرده ام آيينه صبح قيامت را
شفاعت نامه اعمال انسان بود در دستم
به دنبال خودم مي گشتم و چيزي نمي ديدم
چراغ روشن حال پريشان بود در دستم
هواي ديدن ياران همدل آتشم مي زد
برات ديدن کوي خراسان بود در دستم


 تازه‌هاي نشر 

«اسپينوزا و ما» منتشر شد
ترجمه فارسي يکي از مهمترين کتابهاي آنتونيو نگري درباره فلسفه اسپينوزا به تازگي توسط انتشارات ققنوس روانه بازار کتاب شده است.
آنتونيو نگري، فيلسوف مارکسيست پست مدرن، در طول حيات فکري‌اش که با تلاطم‌ها سياسي بسياري هم همراه بود، سه کتاب مستقل و مهم را به باروخ (بنديکت) اسپينوزا اختصاص داد؛ فيلسوف مهم قرن هفدهمي اروپا که تا پيش از انتشار کتابهاي نگري و دوستان ديگرش در فرانسه بيشتر و صرفا به عنوان فيلسوفي شناخته مي‌شد که در کنار دکارت، مالبرانش، لايب‌نيتس و ديگران از سرمداران و آغازگران سوژه‌محوري و عقل‌گرايي در فلسفه مدرن بود. اما نگري از نيمه دوم قرن بيستم به بعد در کنار ديگر همکارانش در دل سنت فرانسوي تفسير اسپينوزا، به قرائتي يکسره متفاوت از اين فيلسوف برجسته آغاز دروه مدرن دامن زدند. سنت فرانسوي تفسير اسپينوزا به طور مشخص از دهه 60 با آثاري از الکساندر ماترون، ژيل دلوز، فردينان آلکيه، کارسيال گوئرو، اويي آلتوسر، پي‌ير ماشري، اتي‌ين باليبار و... به ارائه تفسيري از اسپينوزا در مقام متفکري متمايز روي آوردند که نه فقط نسبت چنداني با حلقه واسط دکارت‌گرايي و قراردادگرايي در انديشه سياسي آن دوران نداشت، بلکه حتي گسستي اساسي بود از فلسفه‌هاي رايج آن دوران، بويژه سوبژکتيويسم دکارتي و ايدئاليسم و هگليانيسم اروپايي.
انتونيو نگري بازخواني خود از اسپينوزا را در چنين بافت تاريخي‌اي مطرح کرد. او با نگارش سه کتاب «اسپينوزاي برنداز» و «نابهنجاري وحشي» در آخر «اسپينوزا و ما» تلاش کرد قرائتي اجتماعي سياسي و تا حد زيادي راديکال از اسپينوزا ارائه دهد. قرائت او از اسپينوزا نه‌تنها گسستي از قرائت متعارف از وي به مثابه فيلسوف عقلگراي سپيده‌دمان مدرنيته است، بلکه حتي القاکننده اين معنا است که اساسا اسپينوزا را نمي‌توان به هيچ وجه فيلسوفي «مدرن» دانست.


 زنگ ادبيات 

معرفي داوران دومين دوره­ جايزه­ ادبي احمد محمود
دبيرخانه دومين دوره جايزه ادبي احمد محمود اسامي هيات داوران اين رويداد را معرفي کرد.
به گزارش مهر دبيري دومين دوره از جايزه ادبي احمد محمود با مهدي يزداني­خُرم خواهد بود. مانند سال گذشته در دو رشته­ داستان کوتاه و رمان برگزيدگان خود را اعلام خواهد کرد.
بنا بر توضيح دبير جايزه تمام رمان­ها و مجموعه­ داستان­هاي منتشرشده به سالِ 1396 در يک نظرسنجي ميان منتقدان و نويسندگان و کارشناسان ادبيات به داوري گذاشته شده و طيِ چند مرحله و با تحيلي آماري به ده نامزد خواهند رسيد. مانندِ سالِ گذشته. در اين مرحله داوران نهايي هر ده کتاب را بررسي کرده و سپس به پنج نامزد نهايي و در نهايت به برگزيده راي خواهند داد.
امسال با تصميم هيات موسسِ اين جايزه يعني کامران محمدي، محمدحسن شهسواري و مهدي يزداني­خُرم تيمِ از چهره­هاي جديدي براي داوري دعوت شده است تا نگاه­هاي ديگر نيز در جايزه حضور داشته باشد. ترکيبي که درش چهره­هاي شناخته­شده­ي دانشگاهي نيز حضور دارند.بر همين اساس در بخشِ رمان داورانِ نهايي عبارت­اند از محمد حسيني (داستان­ نويس و منتقد)، کامران سپهران (دکتراي پژوهش هنر ، جريان شناسِ رمان ايراني و منتقدِ هنري و ادبي)، و امير نصري (دکتراي فلسفه­ي هنر، پژوهش­گر و زيبايي­شناس) و در بخشِ مجموعه ­داستان نيز بهناز علي­پور گسگري (داستان­نويس، مدرسِ دانشگاه و منتقد)، رضا زنگي ­آبادي (داستان­نويس و منتقدِ ادبي) و محمد طلوعي ( داستان­نويس و منتقدِ ادبي) داوري نهايي را برعهده خواهند داشت.


همکاري نويسنده «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين به بار نشست
گيلين فلين، نويسنده اثر پرفروش «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين، کارگردان انگليسي برنده جايزه اسکار در ساخت اثر جديدشد در تاريخ ششم نوامبر در سينماها به نمايش درمي‌آيد.
به گزارش ايبنا به نقل از لس‌انجلس تايمز، گيلين فلين، نويسنده کتاب پرفروش «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين، کارگردان انگليسي فيلم «دوازده سال بردگي» براي نگارش فيلمنامه اقتباسي از روي کتاب «بيوه‌ها» نوشته ليندا لا پلانته همکاري کردند که حاصل آن روز سه‌شنبه هفته جاري در سينماها به نمايش درمي‌آيد.
«بيوه‌ها» نوشته ليندا لا پلانته، نويسنده و فيلمنامه‌نويس انگليسي در سال 1983 نوشته و تبديل به سريالي کوتاه شد. سريالي که شهرت زيادي براي نويسنده فيلمنامه به ارمغان آورد و سبب شد پا به دنياي نويسندگي بگذارد و در سال 1987 اولين کتابش را منتشر کند. حالا و پس از چند دهه استيو مک‌کويين تصميم گرفته است اقتباس تلويزيوني کوتاه ديگري از اين فيلمنامه بسازد و براي نگارش فيلمنامه از گيلين فيلين خواسته است به او کمک کند. نتيجه اين همکاري يک سريال چند قسمتي است که براي اولين بار در فستيوال بين‌المللي قيلم تورنتو به نمايش درآمد و قرار است در تاريخ ششم نوامبر در سينماها اکران شود. «بيوه‌ها» داستان چند بيوه است که همسرانشان در يک سرقت به قتل مي‌رسند و بيوه‌ها در مراسم ختم با هم آشنا مي‌شوند و تصميم مي‌گيرند کار ناتمام همسرانشان را به پايان برسانند. بازيگران زيادي در اين سريال کوتاه حضور دارند که در اين ميان مي‌توان به حضور وايولا ديويس و ليام نسون اشاره کرد.
گيلين فلين درباره همکاري‌اش با کارگردان انگليسي گفت: «اولين بار در نيويورک با هم ملاقات کرديم و ايده‌هاي مشابهي درباره اين فيلمنامه داشتيم و احساس کردم مي‌توانيم همکاري خوبي داشته باشيم. اين داستان موضوعي جهاني دارد. موضوع فقط سياست، فساد، و زندگي شهري نيست و فيلم انسان و مشکلات انسان‌ها را بررسي مي‌کند.» گيلين فلين، نويسنده 47 ساله اهل ايالات متحده تاکنون سه رمان تحت عناوين «دختر گم‌شده»، «چيزهاي تيز»، و «دختر گمشده» نگاشته است اما با نوشتن کتاب «دختر گمشده» در دنيا محبوب و مشهور شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي