جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


روايت چهل سالگي انقلاب در راديو


ميراث فرهنگي


دريچه هنر


«ماهي و برکه» روي ميز تدوين


«دارکوب» در شبکه نمايش خانگي


تاريخ و تمدن


ميز خبر


 روايت چهل سالگي انقلاب در راديو 

"زهره زماني"
شهيد محلاتي در 22 بهمن ماه57، پيروزي انقلاب اسلامي را از راديو ايران اعلام مي‌کند، و امروز درچهل سالگي انقلاب اسلامي، راديو با دست پر به استقبال چشن پيروزي مي رود.
بيش از چند ماه است که با تشکيل ستاد نکوداشت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در معاونت صدا، شورو شوق خاصي در شبکه‌هاي راديويي به وجود آمده است،اکثر شبکه ها با توليد ويژه برنامه‌هايي در نکوداشت اين پيروزي تلاش مي‌کنند.
دکتر حميد شاه آبادي معاون صداي رسانه ملي با بيان اينکه تهيه 77 عنوان برنامه در قالب ساختارهاي متنوع راديويي از جمله مستند، مجله، گفتگو، نمايش، فيچر، بسته‌هاي کوتاه csa، آنونس، گزارش چند رسانه‌اي ، کتاب گوياو... براي نکوداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در دستور کار گرفته است، خاطر نشان مي‌کند : اين 77عنوان برنامه اي که با موضوع نگاهي به تاريخ انقلاب اسلامي، دستاوردها، خدمات و پيشرفت‌هاي کشور تهيه مي شود نسبت به برنامه هايي که از آنتن راديو پخش مي شود کم است اما چون به دنبال ارتقاء کيفيت هستيم بايستي شاخصه هاي برنامه‌سازي را در آن لحاظ کرده تا بتوانيم برنامه‌اي در خور چهل سالگي انقلاب اسلامي تهيه کنيم.
فعاليت‌ها و اقدامات راديو انقلاب
دکترعليرضا حبيبي دبير ستاد نکوداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با اشاره به راه‌اندازي راديو انقلاب در 20 آبان ماه سال‌جاري به تبيين سياستها و محورهاي برنامه‌سازي دراين راديو اشاره کرده و مي‌گويد: راديو‌ انقلاب در راستاي رسالت ذاتي خود و با عنايت به نکوداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، با بهره‎گيري از
ظرفيت هاي جديد حوزه هاي توليد پيام و انتشار آن، براي سومين سال در پانزدهم بهمن ماه سال 1396 راه اندازي شد وتا کنون نيز پشتيبان شبکه هاي راديويي بوده است.
او تبيين هويت و ماهيت انقلاب اسلامي و معرفي کارنامه چهل ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران با رويکردهاي ظرفيت‎سازي، برندسازي، کيفي‎سازي و جريان‎سازي با موضوع انقلاب اسلامي را از اهداف اصلي اين شبکه راديويي دانسته ومي‌گويد:راديو انقلاب براي توليد برنامه‌ها، نه تنها به توليدات مشترک با شبکه‎هاي راديويي و تلويزيوني اقدام نموده بلکه توليدات ويژه راديو انقلاب را با مراکز استانها، شبکه‌هاي تلويزيوني،معاونت سياسي نيز در دستور کار خود قرار داده است.
حبيبي ادامه مي‌دهد: تدوين بانک موضوعي و ساختاري برنامه‎هاي فاخر راديو، تامين برنامه‌هاي توليدي موفق و جذاب شبکه‎ها درسالهاي گذشته،باز توليد برنامه‎هايي مبتني بر مواد و منابع آرشيوي، تامين برنامه‎هاي شنيدني و محتوايي نهادها ودستگاه‎هاي خارج از سازمان از ديگر اقداماتي است که اين راديو انجام داده است.
دبير ستاد نکوداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با اشاره به اين مهم که اين راديو در بخش "تاريخ انقلاب اسلامي ايران" به وقايع و نقاط عطف تاريخ انقلاب از دوره مشروطه تا پيروزي 1357 و دوره چهل سال از بهمن 1357 تا 1397 مي پردازد،خاطر نشان مي‌کند: برنامه‌سازي در محورهاي دستاوردها، خدمات و پيشرفت‎هاي چهل ساله در عرصه‎هاي ديني و معنوي، اجتماعي، سياسي و امنيتي، اقتصادي و صنعتي، فرهنگي، علمي و فناوري، پزشکي و سلامت، نظامي و دفاعي از ديگر فعاليت‌هاي اين شبکه راديويي است.
او با اشاره به توليد مجموعه برنامه‎هاي " شنبه‎هاي انقلاب"تصريح مي‌کند:اين برنامه در 40 موضوع مهم و شاخص در عرصه‎هاي خدمات و دستاوردهاي چهل ساله کشور با همکاري ستاد مردمي پاسداشت چهل سالگي انقلاب تهيه و توليد مي‌شود.
عملکرد معاونت صدا در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب
از بهمن 1396 نه تنها ستاد چهل سالگي در معاونت صدا، شوراي سياستگذاري، کميته برنامه ريزي محتوايي، کميته نظارت و ارزيابي تشکيل شده است ، بلکه تا پايان سال استمرار مي يابد.
تدوين سياست‌ها و محورهاي برنامه‌سازي معاونت صدا در قالب کتابي با عنوان "راديو در بهار چهل سالگي" در شش بخش و چاپ آن و توزيع در ميان مديران و برنامه‌سازان راديو به منظور طراحي برنامه‌هاي مورد انتظار در شبکه ها، طراحي و توليد برنامه‌هاي شبکه‌ها در سه بخش و چاپ آن در قالب کتاب "توليدات راديو در چهلمين سال انقلاب" با عناوين برنامه‌هاي شاخص و روتين شبکه‌ها که منعطف شده به موضوع چهل سالگي شده‌اند، برنامه‌هاي ويژه و اختصاصي که کاملاً با موضوع چهل سالگي طراحي شده اند و برنامه‌هاي مشترک با راديو انقلاب و شبکه‌ها در قالب توليد و بودجه متمرکز،تدوين و نگارش بسته‌هاي پژوهشي با موضوع "اطلس محتوايي انقلاب اسلامي" در پنج رهيافت جامعه شناختي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي و دسته بندي موضوعي منويات رهبر معظم انقلاب در چهل سالگي انقلاب،برگزاري نخستين هم‌انديشي مديران و برنامه‌سازان راديو با موضوع تبيين سياست‌ها و محورهاي برنامه‌سازي و با حضور مشاغل مختلف برنامه‌سازي از جمله تهيه کنندگان، مجريان و گويندگان، نويسندگان، گزارشگران، کارگردان، بازيگران و کارشناسان در تاريخ 5/6/1397، رونمايي از 14 لوح فشرده فعاليت‌هاي معاونت صدا در پنج ماهه اول سال 1397،توليدات شبکه‌ها براساس جدول تناسب‌سازي و تبيين اولويت‌ها ،توليدات پژوهشي و منابع پشتوانه برنامه‌سازي ،توليد نمايش‌هاي راديويي،توليد بسته‌هاي کوتاه CSA – 30 قطعه در موضوعات و دستاوردهاي انقلاب ،منابع موسيقايي آرشيو در دسته‌بندي‌هاي مختلف ،رجال و شخصيت‌هاي پهلوي و ساواک ،شخصيت‌ها و دولتمردان انقلاب، منويات و کلام امام راحل (ره)، برنامه‌هاي راديو در چهل سال گذشته،شنبه‌هاي راديو در چهل سال گذشته ،همکاري با ستاد مردمي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي کشور و دسته‌بندي موضوعي و چاپ آن در قالب کتاب "چله انقلاب" ، از ديگر اقدامات معاونت صدا در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي است.
ضمن اينکه براي برگزاري مسابقه بزرگ 1397 جايزه در راديو با مشارکت همه شبکه‌ها و تعيين سرفصل‌هاي موضوعي متناسب با هر شبکه و تعامل با مخاطبان در قالب برنامه‌هاي کوتاه راديو و چند رسانه‌اي با عنوان شهروند مخاطبان برنامه‌ريزي شده و مسابقه آنونس و بسته‌هاي کوتاه راديويي، از جمله CSA، ميني فيچر، گزارش، مستند کوتاه و ايجاد رقابت ميان برنامه‌سازان و شبکه‌ها صورت گرفته است.
همچنين بامعاونت‌هاي سيما، استانها و سياسي در برنامه‌سازي مشترک تعامل برنامه‌سازي صورت گرفته‌است.
درويژه ‌برنامه«روايتي ديگر» با شخصيت‌هاي تاثيرگذارانقلاب گفتگو مي‌شود که اين برنامه از شبکه افق سيما نيز پخش مي‌شود.
ويژه‌برنامه« مثبت چهل » در گفتگو با استانداران که همزمان از راديو جوان، از مراکز استانها هم پخش مي‌شود. توليد مستند«رصد» که دستاوردهاي کشور با اقرار بيگانگان روايت مي‌شود.


 ميراث فرهنگي 

دوشنبه؛ شهري تاريخي با جاذبه هاي فراوان
کشور تاجيکستان، کشوري غني از فرهنگ، تاريخ و هنر است. کشوري که زبان و فرهنگ آن شباهت زيادي به ما ايراني ها دارد. تاجيکستان همچنين آيين هاي باستاني و مشترکي با ايران، مثل گراميداشت نوروز دارد. شهر دوشنبه، پايتخت اين کشور باستاني است. شهر دوشنبه که زماني دهکده اي کوچک به شمار مي آمد، محل برگزاري دوشنبه بازار بود و به همين دليل بعد ها با همين نام شناخته شد. از همان ابتداي ورودتان به اين شهر، احساسي گرم و صميمي شما را احاطه مي کند. مردم دوشنبه بسيار خونگرم و مهمان نوازند و به ايراني ها هم علاقه ي زيادي دارند. در اين شهر نه فقط از ديدن آثار تاريخي و جاذبه هاي زيادي که دارد، بلکه مي توانيد از نزديکي به فرهنگ و سنت هاي جالبي که دارند لذت ببريد. شهر دوشنبه تنوع غذايي بالايي دارد و مي توانيد علاوه بر غذاهاي خوشمزه ي تاجيکي، غذاهاي روسي، اکرايني و ديگر ملت ها را هم در آن امتحان کنيد. اما در بين غذاهاي تاجيکي، حتما سوپ توشبراي تاجيکي و شيشليک را امتحان کنيد. شهر دوشنبه کافه هاي زيادي هم دارد که مي توانيد در آن ها از طعم يک اسپ‍رسوي دلچسب لذت ببريد.


 دريچه هنر 

تعطيلي سينماها از عصر امروز
سخنگوي شوراي صنفي نمايش برنامه تعطيلي سينماها در ايام سوگواري پيش رو را اعلام کرد.
غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش با اشاره به تعطيلي سينماها در ايام سوگواري رحلت پيامبر (ص) و شهادت
امام حسن مجتبي (ع) و امام رضا (ع) گفت: امروز سه شنبه 15 آبان ماه مصادف با 27 ماه صفر شب رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبي (ع) سينماهاي سراسر کشور از ساعت 17 تعطيل است.
وي افزود: البته آثار کمدي امروز سه شنبه 15 آبان ماه از صبح تا ساعت 17 هم حق نمايش ندارند.
سخنگوي شوراي صنفي نمايش تاکيد کرد: سينماهاي سراسر کشور چهارشنبه 16 آبان ماه و پنجشنبه 17 آبان ماه به طور کامل تعطيل هستند.
فرجي در پايان گفت: سينماهاي سراسر کشور از روز جمعه 18 آبان ماه به نمايش فيلم ها مي پردازند.

«کودک مدفون» در فرهنگسراي ارسباران
نمايش«کودک مدفون» نوشته سم شپارد و کارگرداني نيما ذاکر تا 27 آبان در فرهنگ سراي ارسباران به روي صحنه مي رود.
اين نمايش داستان راز پنهاني است که باعث فروپاشي دردناک خانواده مي شود.آرمين افتخارزاده، الناآهي، نيما ذاکر، مريم فتحي، مهدي بيگدليا، صائب دادو، تينا زتدي و پوياهمتي بازيگران اين نمايش هستند.

اصغر فرهادي به تماشاي «حريق» نشست
اصغر فرهادي نويسنده و کارگردان، در تماشاخانه ايرانشهر به تماشاي نمايش «حريق» نشست.
اصغر فرهادي و پريسا بخت آور مهمان نمايش «حريق» به کارگرداني افروز فروزند در تماشاخانه ايرانشهر شدند.
فرهادي در پايان اجرا با تشکر از گروه اجرايي گفت:شتاب زدگي که در زندگي امروز وجود دارد در اين نمايش مشهود است. به نظرم جزء معدود نمايش هايي بود که فرم و محتوا هماهنگي صحيحي با هم داشتند .اميدوارم مخاطبان و علاقمندان تئاتر ديدن اين اثر را از دست ندهند.
گفتني است اجراي نمايش «حريق» از تاريخ 4 آبان ماه جاري در سالن استاد ناظر زاده کرماني تماشاخانه ايرانشهر شروع شده و اين کار هرشب ساعت 20:30 اجرا دارد.


 «ماهي و برکه» روي ميز تدوين 

تدوين فيلم سينمايي «ماهي و برکه» به کارگرداني علي براتي توسط حسن حسندوست درحال انجام است. تا به اين لحظه 50 درصد از تدوين اين فيلم سينمايي انجام شده و عوامل آن تلاش دارند تا اولين نمايش فيلم سينمايي «ماهي و برکه» در جشنواره فيلم فجر باشد.
مهدي فقيه، سعيد آقاخاني، بهناز جعفري، عليرضا استادي، ميرطاهر مظلومي، مهسا هاشمي، عبدالباسط رضايي، مهرناز احديان، ساغر کيان راستي، اميررضا فرامرزي و مهرانه به نهاد و... از بازيگران اين فيلم هستند.


 «دارکوب» در شبکه نمايش خانگي 

فيلم سينمايي «دارکوب» به کارگرداني بهروز شعيبي و تهيه‌کنندگي سيدمحمود رضوي توسط موسسه هنرهاي تصويري سوره، در شبکه نمايش خانگي عرضه شد. فيلم سينمايي «دارکوب» که مردادماه امسال روي پرده سينماهاي کشور رفته بود، از صبح دوشنبه 14 آبان‌ماه نيز در شبکه نمايش خانگي عرضه شده است.
مهناز افشار، سارا بهرامي، هادي حجازي‌فر، نگار عابدي و با حضور جمشيد هاشم‌پور و امين حيايي بازيگران «دارکوب» هستند.


 تاريخ و تمدن 

مردي که 256 سال عمر کرد
آيا «لينگ چي اون» پيرترين فردي است که بر روي کره زمين زندگي کرده است؟ آيا انسان مي‌تواند تا 256 سال عمر کند؟ طبق گواه بسياري، لينگ چي در حدود سال 1736 يا 1677 ميلادي به دنيا آمده است. او در ششم ماه مه سال 1933 ميلادي از دنيا رفت؛ بنابراين او چيزي حدود 197 يا 256 سال عمر کرده است.
بعد از او طولاني‌ترين عمر مربوط به يک زن فرانسوي به نام ژنت کالمن با 122 سال عمر است.
لينگ چي در زمان امپراتور کينگ به دنيا آمد. او در مديتيشن و نيروي چي استادي ماهر بود و از طول عمرش را مصرف گياهان دارويي مي‌دانست.
عکسي که از او ‌مشاهده مي‌کنيد مربوط به سال 1927 ميلادي است. دانشمندان راز طول عمر او را ورزش و رژيم غذايي‌اش مي‌دانند. يک خبرنگار راز طول عمر و سلامتي‌اش را پرسيد و او چهار جواب کوتاه داد:قلبت را آرام کن، مانند لاک‌پشت بنشين، مانند کبوتر راه برو و همانند سگ بخواب.


 ميز خبر 

ايده‌اي براي سال 2020؛
«يک مکان ساکت2» در راه سينماها
بعد از موفقيت غيرقابل پيش‌بيني «يک مکان ساکت» در اوايل سال 2018، کار روي دنباله فيلم ادامه دارد؛ قصه‌اي که هنوز معلوم نيست به کدام سو خواهد رفت.
به گزارش مهر به نقل از مووي‌وب، بازيگران فيلم «يک مکان ساکت» (2018) از خطوط روايي احتمالي قسمت دوم اين فيلم، پرده برداشتند.
«يک مکان ساکت» درامي هيجان‌انگيز و ترسناک با بازي، کارگرداني و فيلمنامه جان کرازينسکي و همراهي اميلي بلانت است. اين فيلم يکي از پديده‌هاي سينماي جهان در سال 2018 بود و استقبال گرم مخاطبان، فروش 340 ميليون دلاري و همچنين اقبال منتقدان از آن در مقابل بودجه ساخت نه چندان زياد 20 ميليون دلار، يک موفقيت تمام عيار بود. کرازينسکي قبلا در گفتگوهايي اعلام کرده بود برنامه اي براي ساخت دنباله بر اين فيلم ندارد اما گويا اين تصميم عوض شده است و تيم نويسندگان در حال آماده کردن فيلمنامه دوم هستند.
جان کرازينسکي هم اکنون به‌عنوان کارگردان و بازيگر و عضوي از تيم نويسندگان، سخت روي قصه فيلم دوم کار مي‌کند.
قرار است «يک مکان ساکت 2» پانزدهم مي 2020 (26ارديبهشت 1399) روي پرده‌هاي سينما بيايد.

آغاز پخش «شرايط خاص» پس از ايام صفر
کارگردان مجموعه‌ي «شرايط خاص» از تدوين نهايي آخرين قسمت‌هاي اين مجموعه ي کمدي و همچنين آغاز پخش آن پس از ايام صفر خبرداد.
وحيد اميرخاني، کارگردان مجموعه تلويزيوني «شرايط خاص» درباره‌ي آخرين وضعيت آماده سازي اين سريال به ايسنا گفت: از مدتي پيش تدوين نهايي آخرين قسمت‌هاي سريال به سرانجام رسيده و طبق برنامه ريزي بزودي پخش آن آغاز خواهد شد.
اين کارگردان افزود: خشايار موحديان تدوين اين سريال را انجام داده و صداگذاري آن توسط حسين ابوالصدق انجام شده است. همچنين مراحل اصلاح رنگ و نور آن پايان يافته و حميدرضا صدري، آهنگسازي «شرايط خاص» را انجام داده است.
اميرخاني درباره زمان پخش «شرايط خاص» نيز گفت:قرار است با پايان ماه صفر و اتمام پخش سريال «حوالي پاييز»، سريال «شرايط خاص» روي آنتن برود و لذا نسخه‌هاي اصلي از طرف ما براي بازبيني به سازمان تحويل داده شده است.
کامبيز ديرباز، بهرام افشاري، پروانه معصومي، نادر سليماني، سيروس گرجستاني، کاظم سياحي، مريم سعادت، سوگل قلاتيان، معصومه رحماني، صحرا اسدالهي، مصطفي ساساني، وحيد آقاپور، اسدالله يکتا و شهره سلطاني ترکيب بازيگران سريال تلويزيوني «شرايط خاص» را تشکيل مي‌دهند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي